2022
2024
«
»
2023»62nd

Tour du Loir et Cher

(2.2)
2023»Stage 5 (Final)»BloisBlois(97.5km)

clear filter
The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Select two riders to compare.
RnkGCTimelagBIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamUCIPntTime
141+2:5321
Sprint
DEJAEGHER Jasper Circus - ReUz - Technord
22Circus - ReUz - Technord752:05:23
29+1:1581
Sprint
BONIFACE Lucas Vendée U
22Vendée U 32,,
0:00
313+1:19226
Classic
WILLEMS Thimo VolkerWessels Cycling Team
27VolkerWessels Cycling Team110:02
0:02
415+1:23234
Climber
RÜEGG Lukas Team Vorarlberg
26Team Vorarlberg,,
0:02
522+1:25141
GC
BAK Simon Team ColoQuick
23Team ColoQuick0:04
0:04
658+6:41164
Sprint
GROSU Eduard-Michael HRE Mazowsze Serce Polski
30HRE Mazowsze Serce Polski,,
0:04
78+1:13144
Sprint
PEDERSEN Nicklas Amdi Team ColoQuick
29Team ColoQuick,,
0:04
844+3:11142
Sprint
NIELSEN Sebastian Team ColoQuick
22Team ColoQuick,,
0:04
910+1:1723
Sprint
HUENS Axel Circus - ReUz - Technord
21Circus - ReUz - Technord,,
0:04
1018+1:2516
Sprint
KONIJN Alexander AVC Aix-en-Provence
23AVC Aix-en-Provence,,
0:04
1111+1:18104
Classic
ROOTKIN-GRAY Jack Saint Piran
20Saint Piran,,
0:04
1220+1:25253
Sprint
HARDOUIN Louis Guidon Chalettois
22Guidon Chalettois,,
0:04
1317+1:2534
Sprint
DAUPHIN Florian Cre'Actuel-Marie Morin-U 22
24Cre'Actuel-Marie Morin-U 22,,
0:04
144+1:0996
Sprint
VAN DE PAAR Jarne Lotto Dstny Development Team
22Lotto Dstny Development Team,,
0:04
157+1:12193
Sprint
JACKSON George Bolton Equities Black Spoke
23Bolton Equities Black Spoke,,
0:04
1621+1:25221
Sprint
COLEMAN Zak VolkerWessels Cycling Team
24VolkerWessels Cycling Team,,
0:04
1719+1:252
Sprint
NEUMAN Dominik Elkov - Kasper
27Elkov - Kasper,,
0:04
186+1:1274
Climber
LABROSSE Jordan AG2R Citroën U23 Team
20AG2R Citroën U23 Team,,
0:04
195+1:12106
Sprint
TIDBALL William Saint Piran
22Saint Piran,,
0:04
2091+12:57185
Climber
FELDMANN Karsten Larsen Team Coop - Repsol
20Team Coop - Repsol,,
0:04
2123+1:25224
Sprint
HAEST Jasper VolkerWessels Cycling Team
23VolkerWessels Cycling Team,,
0:04
223+0:4863
GC
VANGHELUWE Warre Soudal - Quick-Step Devo Team
21Soudal - Quick-Step Devo Team,,
0:04
2362+6:5712
GC
LA GRENADE Jérémie AVC Aix-en-Provence
20AVC Aix-en-Provence,,
0:04
242+0:03155
GC
MACLEOD Callum ABLOC CT
23ABLOC CT,,
0:04
2524+1:2524
Sprint
PRESTIANNI Sacha Circus - ReUz - Technord
19Circus - ReUz - Technord,,
0:04
2670+8:52231
GC
AMANN Dominik Team Vorarlberg
24Team Vorarlberg0:09
0:09
271+0:00135
GC
MARSMAN Tim Metec - SOLARWATT p/b Mantel
22Metec - SOLARWATT p/b Mantel,,
0:09
2866+8:2413
Climber
SAINT GUILHEM Thibaud AVC Aix-en-Provence
26AVC Aix-en-Provence,,
0:09
2960+6:4665
TT
VERVENNE Jonathan Soudal - Quick-Step Devo Team
19Soudal - Quick-Step Devo Team,,
0:09
3012+1:1853
Sprint
23VC Rouen 76,,
0:09
3147+3:2075
Sprint
LAWTON Henry AG2R Citroën U23 Team
22AG2R Citroën U23 Team,,
0:09
3226+1:2822
Sprint
VAN SINTMAARTENSDIJK Roel Circus - ReUz - Technord
21Circus - ReUz - Technord,,
0:09
33105+27:3643
Sprint
SILLIAU Nicolas VC Pays de Loudéac
22VC Pays de Loudéac,,
0:09
3443+3:08255
GC
HABERT Axel Guidon Chalettois
24Guidon Chalettois,,
0:09
3527+1:2941
Climber
BASSET Pierre Henry VC Pays de Loudéac
19VC Pays de Loudéac,,
0:09
3625+1:25122
Sprint
NOLDE Tobias P&S Benotti
24P&S Benotti,,
0:09
3728+1:30222
Sprint
VAN DER MEER Nick VolkerWessels Cycling Team
29VolkerWessels Cycling Team,,
0:09
3856+5:51101
GC
KYFFIN Zeb Saint Piran
25Saint Piran,,
0:09
3954+4:4461
TT
SAVINO Federico Soudal - Quick-Step Devo Team
18Soudal - Quick-Step Devo Team,,
0:09
4071+8:5262
Sprint
DEWEIRDT Siebe Soudal - Quick-Step Devo Team
20Soudal - Quick-Step Devo Team,,
0:09
4172+8:5715
TT
KNIGHT Oliver AVC Aix-en-Provence
22AVC Aix-en-Provence,,
0:09
4216+1:23153
Climber
WEULINK Meindert ABLOC CT
23ABLOC CT,,
0:09
4314+1:21151
Sprint
APPEL Stijn ABLOC CT
26ABLOC CT,,
0:09
4434+1:42175
Sprint
KRASTS Alekss Tartu2024 Cycling Team
21Tartu2024 Cycling Team,,
0:09
4559+6:4645
Sprint
STEVANT Malo VC Pays de Loudéac
20VC Pays de Loudéac,,
0:09
4642+3:0225
Sprint
HANNES Victor Circus - ReUz - Technord
19Circus - ReUz - Technord,,
0:09
4730+1:301
TT
BÁRTA Jan Elkov - Kasper
38Elkov - Kasper,,
0:09
4829+1:304
Sprint
ZAHÁLKA Matěj Elkov - Kasper
29Elkov - Kasper,,
0:09
4931+1:36183
Sprint
DREGE André Team Coop - Repsol
23Team Coop - Repsol0:15
0:15
5092+12:59235
TT
MEILER Lukas Team Vorarlberg
28Team Vorarlberg,,
0:15
5132+1:3891
Sprint
DE DECKER Tijl Lotto Dstny Development Team
21Lotto Dstny Development Team0:19
0:19
5233+1:38181
Sprint
LUNDER Eirik Team Coop - Repsol
23Team Coop - Repsol0:20
0:20
5368+8:48156
Sprint
LOOHUIS Lars ABLOC CT
22ABLOC CT,,
0:20
5446+3:11186
Sprint
RAVNØY Johan Team Coop - Repsol
19Team Coop - Repsol,,
0:20
5597+18:31152
Classic
SINSCHEK Nils ABLOC CT
24ABLOC CT0:22
0:22
5663+6:5951
Classic
DELARUE Max VC Rouen 76
19VC Rouen 76,,
0:22
5751+4:0993
TT
GIDDINGS Joshua Lotto Dstny Development Team
19Lotto Dstny Development Team,,
0:22
5890+12:16123
Sprint
RÖBER Dominik P&S Benotti
23P&S Benotti,,
0:22
5936+1:47236
Climber
BENZ Pirmin Team Vorarlberg
22Team Vorarlberg0:26
0:26
6035+1:47194
Sprint
MUDGWAY Luke Bolton Equities Black Spoke
26Bolton Equities Black Spoke,,
0:26
6175+9:14116
TT
21Sweden,,
0:26
6288+11:4785
Sprint
KNECHT Noah Vendée U
22Vendée U ,,
0:26
6365+7:5873
Sprint
JEAN Victor AG2R Citroën U23 Team
19AG2R Citroën U23 Team,,
0:26
6448+3:33145
Climber
TOUDAL Emil Team ColoQuick
26Team ColoQuick,,
0:26
6595+13:21124
Sprint
GATHEMANN Albert P&S Benotti
21P&S Benotti0:34
0:34
6649+3:4464
Sprint
LOOTENS Gust Soudal - Quick-Step Devo Team
22Soudal - Quick-Step Devo Team0:41
0:41
6774+9:0955
Classic
PETIT Clément VC Rouen 76
22VC Rouen 76,,
0:41
6837+2:0294
Sprint
HARTEEL Jelle Lotto Dstny Development Team
19Lotto Dstny Development Team,,
0:41
6938+2:0983
TT
GROLIER Lucas Vendée U
23Vendée U ,,
0:41
7073+9:0633
Classic
COTARD Théo Cre'Actuel-Marie Morin-U 22
23Cre'Actuel-Marie Morin-U 220:43
0:43
7150+3:45162
Sprint
BANASZEK Norbert HRE Mazowsze Serce Polski
25HRE Mazowsze Serce Polski0:46
0:46
7264+7:04225
Sprint
VAN SINTMAARTENSDIJK Daan VolkerWessels Cycling Team
24VolkerWessels Cycling Team,,
0:46
7380+10:14254
Sprint
MILLON Simon Guidon Chalettois
22Guidon Chalettois,,
0:46
7493+13:06105
Sprint
MAZZONE Leon Saint Piran
26Saint Piran0:49
0:49
7584+10:54103
TT
ROBERTS William Saint Piran
24Saint Piran,,
0:49
76101+22:555
TT
PŘIDAL Tomáš Elkov - Kasper
19Elkov - Kasper0:51
0:51
7757+6:1272
Climber
CHAUSSINAND Joris AG2R Citroën U23 Team
21AG2R Citroën U23 Team0:59
0:59
7839+2:23241
Sprint
CARPENTIER Florian Team Ecoflo Chronos
21Team Ecoflo Chronos1:06
1:06
7981+10:27192
Sprint
FITZSIMONS Mitchel Bolton Equities Black Spoke
20Bolton Equities Black Spoke1:27
1:27
8076+9:4526
Sprint
DELLE VEDOVE Alessio Circus - ReUz - Technord
19Circus - ReUz - Technord1:30
1:30
8161+6:5692
Sprint
DE LIE Axel Lotto Dstny Development Team
23Lotto Dstny Development Team,,
1:30
8253+4:42165
GC
POMORSKI Michał HRE Mazowsze Serce Polski
19HRE Mazowsze Serce Polski,,
1:30
8378+10:05166
GC
SŁAWEK Damian HRE Mazowsze Serce Polski
25HRE Mazowsze Serce Polski,,
1:30
84100+22:17115
GC
20Sweden,,
1:30
8552+4:3314
GC
HOUCOU Emmanuel AVC Aix-en-Provence
20AVC Aix-en-Provence,,
1:30
8640+2:5142
GC
HUE Antoine VC Pays de Loudéac
18VC Pays de Loudéac,,
1:30
8796+13:58244
Classic
HAMEL Félix Team Ecoflo Chronos
19Team Ecoflo Chronos,,
1:30
8894+13:13246
GC
VALENTI Luke Team Ecoflo Chronos
18Team Ecoflo Chronos,,
1:30
89102+24:23202
Sprint
RÓZSA Balázs Epronex - Hungary Cycling Team
27Epronex - Hungary Cycling Team,,
1:30
9077+9:58182
Sprint
AALRUST Håkon Team Coop - Repsol
25Team Coop - Repsol,,
1:30
9179+10:1156
Sprint
PIERRE Alexis VC Rouen 76
24VC Rouen 761:48
1:48
9245+3:11132
Sprint
HOHMANN Lars Metec - SOLARWATT p/b Mantel
21Metec - SOLARWATT p/b Mantel1:50
1:50
9383+10:43113
TT
21Sweden,,
1:50
9489+12:1546
Sprint
VEISTROFFER Baptiste VC Pays de Loudéac
22VC Pays de Loudéac,,
1:50
9567+8:28143
TT
MUFF Frederik Team ColoQuick
29Team ColoQuick,,
1:50
96106+29:22133
Sprint
HOOGENDOORN Roy Metec - SOLARWATT p/b Mantel
21Metec - SOLARWATT p/b Mantel1:53
1:53
9769+8:5082
Sprint
GEORGE Alfred Vendée U
22Vendée U ,,
1:53
9855+5:2331
Climber
BOILEAU Leo Cre'Actuel-Marie Morin-U 22
25Cre'Actuel-Marie Morin-U 221:56
1:56
99104+26:0332
Climber
ROBERT Alexis Cre'Actuel-Marie Morin-U 22
21Cre'Actuel-Marie Morin-U 22,,
1:56
10082+10:3136
Climber
LESNE Robin Cre'Actuel-Marie Morin-U 22
21Cre'Actuel-Marie Morin-U 22,,
1:56
10186+11:26134
Climber
VAN VLIET Michiel Metec - SOLARWATT p/b Mantel
18Metec - SOLARWATT p/b Mantel2:07
2:07
102103+24:24232
GC
STÜSSI Colin Team Vorarlberg
29Team Vorarlberg,,
2:07
10385+11:14195
Classic
SEXTON Tom Bolton Equities Black Spoke
24Bolton Equities Black Spoke4:25
4:25
10487+11:35174
Sprint
AUS Aaron Tartu2024 Cycling Team
19Tartu2024 Cycling Team4:50
4:50
10598+19:43245
Classic
JACOB Philippe Team Ecoflo Chronos
19Team Ecoflo Chronos6:16
6:16
106108+38:07196
Sprint
BOSTOCK Matthew Bolton Equities Black Spoke
25Bolton Equities Black Spoke,,
6:16
10799+21:37154
Sprint
RASCH Jesper ABLOC CT
25ABLOC CT,,
6:16
108107+31:48136
Sprint
VAN VEENENDAAL Hidde Metec - SOLARWATT p/b Mantel
22Metec - SOLARWATT p/b Mantel7:15
7:15
OTL11
Sprint
PERROT Leopold AVC Aix-en-Provence
21AVC Aix-en-Provence15:17
15:17
DNF44
Sprint
SOULABAILLE Dimitri VC Pays de Loudéac
20VC Pays de Loudéac-
DNF76
Sprint
LETHIER Melvyn AG2R Citroën U23 Team
20AG2R Citroën U23 Team-
DNF84
Sprint
PEATFIELD Benjamin Vendée U
19Vendée U -
DNF112
Sprint
21Sweden-
DNF125
Sprint
BRIESE Max P&S Benotti
19P&S Benotti-
DNF126
Sprint
WILK Luke P&S Benotti
21P&S Benotti-
DNF146
Sprint
ANDERSEN Mads Team ColoQuick
22Team ColoQuick-
DNF163
TT
FILUTÁS Viktor HRE Mazowsze Serce Polski
26HRE Mazowsze Serce Polski-
DNF201
Sprint
KARL Ádám Kristóf Epronex - Hungary Cycling Team
23Epronex - Hungary Cycling Team-
DNF242
Sprint
GAUTHIER Jérôme Team Ecoflo Chronos
18Team Ecoflo Chronos-
DNF251
Sprint
BAUTRAIT Corentin Guidon Chalettois
19Guidon Chalettois-
DNF252
Sprint
BRIDRON Thibaud Guidon Chalettois
20Guidon Chalettois-
DNS111
TT
19Sweden-
DNS206
Classic
VALENT Márk Epronex - Hungary Cycling Team
18Epronex - Hungary Cycling Team-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkPrev▼▲BIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamUCIPntTimeTime won/lost
11-135
GC
MARSMAN Tim Metec - SOLARWATT p/b Mantel
22Metec - SOLARWATT p/b Mantel4025 17:42:24..
22-155
GC
MACLEOD Callum ABLOC CT
23ABLOC CT30180:03
0:03
..
33-63
GC
VANGHELUWE Warre Soudal - Quick-Step Devo Team
21Soudal - Quick-Step Devo Team25140:48
0:48
..
45▲196
Sprint
VAN DE PAAR Jarne Lotto Dstny Development Team
22Lotto Dstny Development Team20111:09
1:09
..
511▲6106
Sprint
TIDBALL William Saint Piran
22Saint Piran1581:12
1:12
..
613▲774
Climber
LABROSSE Jordan AG2R Citroën U23 Team
20AG2R Citroën U23 Team106,,
1:12
..
76▼1193
Sprint
JACKSON George Bolton Equities Black Spoke
23Bolton Equities Black Spoke54,,
1:12
..
87▼1144
Sprint
PEDERSEN Nicklas Amdi Team ColoQuick
29Team ColoQuick331:13
1:13
..
920▲1181
Sprint
BONIFACE Lucas Vendée U
22Vendée U 321:15
1:15
..
1010-23
Sprint
HUENS Axel Circus - ReUz - Technord
21Circus - ReUz - Technord311:17
1:17
..
1112▲1104
Classic
ROOTKIN-GRAY Jack Saint Piran
20Saint Piran1:18
1:18
..
128▼453
Sprint
23VC Rouen 76,,
1:18
..
1329▲16226
Classic
WILLEMS Thimo VolkerWessels Cycling Team
27VolkerWessels Cycling Team1:19
1:19
..
149▼5151
Sprint
APPEL Stijn ABLOC CT
26ABLOC CT1:21
1:21
..
1536▲21234
Climber
RÜEGG Lukas Team Vorarlberg
26Team Vorarlberg1:23
1:23
..
1614▼2153
Climber
WEULINK Meindert ABLOC CT
23ABLOC CT,,
1:23
..
1719▲234
Sprint
DAUPHIN Florian Cre'Actuel-Marie Morin-U 22
24Cre'Actuel-Marie Morin-U 221:25
1:25
..
1822▲416
Sprint
KONIJN Alexander AVC Aix-en-Provence
23AVC Aix-en-Provence,,
1:25
..
1921▲22
Sprint
NEUMAN Dominik Elkov - Kasper
27Elkov - Kasper,,
1:25
..
2026▲6253
Sprint
HARDOUIN Louis Guidon Chalettois
22Guidon Chalettois,,
1:25
..
2125▲4221
Sprint
COLEMAN Zak VolkerWessels Cycling Team
24VolkerWessels Cycling Team,,
1:25
..
2227▲5141
GC
BAK Simon Team ColoQuick
23Team ColoQuick,,
1:25
..
2331▲8224
Sprint
HAEST Jasper VolkerWessels Cycling Team
23VolkerWessels Cycling Team,,
1:25
..
2435▲1124
Sprint
PRESTIANNI Sacha Circus - ReUz - Technord
19Circus - ReUz - Technord,,
1:25
..
2515▼10122
Sprint
NOLDE Tobias P&S Benotti
24P&S Benotti,,
1:25
..
2617▼922
Sprint
VAN SINTMAARTENSDIJK Roel Circus - ReUz - Technord
21Circus - ReUz - Technord1:28
1:28
..
2728▲141
Climber
BASSET Pierre Henry VC Pays de Loudéac
19VC Pays de Loudéac1:29
1:29
..
2823▼5222
Sprint
VAN DER MEER Nick VolkerWessels Cycling Team
29VolkerWessels Cycling Team1:30
1:30
..
2938▲94
Sprint
ZAHÁLKA Matěj Elkov - Kasper
29Elkov - Kasper,,
1:30
..
3039▲91
TT
BÁRTA Jan Elkov - Kasper
38Elkov - Kasper,,
1:30
..
3132▲1183
Sprint
DREGE André Team Coop - Repsol
23Team Coop - Repsol1:36
1:36
..
3218▼1491
Sprint
DE DECKER Tijl Lotto Dstny Development Team
21Lotto Dstny Development Team1:38
1:38
..
3316▼17181
Sprint
LUNDER Eirik Team Coop - Repsol
23Team Coop - Repsol,,
1:38
..
3442▲8175
Sprint
KRASTS Alekss Tartu2024 Cycling Team
21Tartu2024 Cycling Team1:42
1:42
..
3524▼11194
Sprint
MUDGWAY Luke Bolton Equities Black Spoke
26Bolton Equities Black Spoke1:47
1:47
..
3640▲4236
Climber
BENZ Pirmin Team Vorarlberg
22Team Vorarlberg,,
1:47
..
3733▼494
Sprint
HARTEEL Jelle Lotto Dstny Development Team
19Lotto Dstny Development Team2:02
2:02
..
3841▲383
TT
GROLIER Lucas Vendée U
23Vendée U 2:09
2:09
..
3934▼5241
Sprint
CARPENTIER Florian Team Ecoflo Chronos
21Team Ecoflo Chronos2:23
2:23
..
4030▼1042
Sprint
HUE Antoine VC Pays de Loudéac
18VC Pays de Loudéac2:51
2:51
..
4149▲821
Sprint
DEJAEGHER Jasper Circus - ReUz - Technord
22Circus - ReUz - Technord2:53
2:53
..
4244▲225
Sprint
HANNES Victor Circus - ReUz - Technord
19Circus - ReUz - Technord3:02
3:02
..
4346▲3255
GC
HABERT Axel Guidon Chalettois
24Guidon Chalettois3:08
3:08
..
4450▲6142
Sprint
NIELSEN Sebastian Team ColoQuick
22Team ColoQuick3:11
3:11
..
4537▼8132
Sprint
HOHMANN Lars Metec - SOLARWATT p/b Mantel
21Metec - SOLARWATT p/b Mantel,,
3:11
..
4643▼3186
Sprint
RAVNØY Johan Team Coop - Repsol
19Team Coop - Repsol,,
3:11
..
4753▲675
Sprint
LAWTON Henry AG2R Citroën U23 Team
22AG2R Citroën U23 Team3:20
3:20
..
4852▲4145
Climber
TOUDAL Emil Team ColoQuick
26Team ColoQuick3:33
3:33
..
4948▼164
Sprint
LOOTENS Gust Soudal - Quick-Step Devo Team
22Soudal - Quick-Step Devo Team3:44
3:44
..
5045▼5162
Sprint
BANASZEK Norbert HRE Mazowsze Serce Polski
25HRE Mazowsze Serce Polski3:45
3:45
..
5157▲693
TT
GIDDINGS Joshua Lotto Dstny Development Team
19Lotto Dstny Development Team4:09
4:09
..
5247▼514
TT
HOUCOU Emmanuel AVC Aix-en-Provence
20AVC Aix-en-Provence4:33
4:33
..
5355▲2165
GC
POMORSKI Michał HRE Mazowsze Serce Polski
19HRE Mazowsze Serce Polski4:42
4:42
..
5458▲461
TT
SAVINO Federico Soudal - Quick-Step Devo Team
18Soudal - Quick-Step Devo Team4:44
4:44
..
5556▲131
Climber
BOILEAU Leo Cre'Actuel-Marie Morin-U 22
25Cre'Actuel-Marie Morin-U 225:23
5:23
..
5661▲5101
GC
KYFFIN Zeb Saint Piran
25Saint Piran5:51
5:51
..
5759▲272
Climber
CHAUSSINAND Joris AG2R Citroën U23 Team
21AG2R Citroën U23 Team6:12
6:12
..
5864▲6164
Sprint
GROSU Eduard-Michael HRE Mazowsze Serce Polski
30HRE Mazowsze Serce Polski6:41
6:41
..
5966▲745
Sprint
STEVANT Malo VC Pays de Loudéac
20VC Pays de Loudéac6:46
6:46
..
6067▲765
TT
VERVENNE Jonathan Soudal - Quick-Step Devo Team
19Soudal - Quick-Step Devo Team,,
6:46
..
6160▼192
TT
DE LIE Axel Lotto Dstny Development Team
23Lotto Dstny Development Team6:56
6:56
..
6272▲1012
TT
LA GRENADE Jérémie AVC Aix-en-Provence
20AVC Aix-en-Provence6:57
6:57
..
6365▲251
TT
DELARUE Max VC Rouen 76
19VC Rouen 766:59
6:59
..
6462▼2225
Sprint
VAN SINTMAARTENSDIJK Daan VolkerWessels Cycling Team
24VolkerWessels Cycling Team7:04
7:04
..
6574▲973
Sprint
JEAN Victor AG2R Citroën U23 Team
19AG2R Citroën U23 Team7:58
7:58
..
6677▲1113
Climber
SAINT GUILHEM Thibaud AVC Aix-en-Provence
26AVC Aix-en-Provence8:24
8:24
..
6768▲1143
TT
MUFF Frederik Team ColoQuick
29Team ColoQuick8:28
8:28
..
6880▲12156
Sprint
LOOHUIS Lars ABLOC CT
22ABLOC CT8:48
8:48
..
6973▲482
Sprint
GEORGE Alfred Vendée U
22Vendée U 8:50
8:50
..
7085▲15231
GC
AMANN Dominik Team Vorarlberg
24Team Vorarlberg8:52
8:52
..
7187▲1662
Sprint
DEWEIRDT Siebe Soudal - Quick-Step Devo Team
20Soudal - Quick-Step Devo Team,,
8:52
..
7289▲1715
TT
KNIGHT Oliver AVC Aix-en-Provence
22AVC Aix-en-Provence8:57
8:57
..
7379▲633
Classic
COTARD Théo Cre'Actuel-Marie Morin-U 22
23Cre'Actuel-Marie Morin-U 229:06
9:06
..
7481▲755
Classic
PETIT Clément VC Rouen 76
22VC Rouen 769:09
9:09
..
7588▲13116
TT
21Sweden9:14
9:14
..
7675▼126
Sprint
DELLE VEDOVE Alessio Circus - ReUz - Technord
19Circus - ReUz - Technord9:45
9:45
..
7782▲5182
Sprint
AALRUST Håkon Team Coop - Repsol
25Team Coop - Repsol9:58
9:58
..
7883▲5166
GC
SŁAWEK Damian HRE Mazowsze Serce Polski
25HRE Mazowsze Serce Polski10:05
10:05
..
7978▼156
Sprint
PIERRE Alexis VC Rouen 76
24VC Rouen 7610:11
10:11
..
8093▲13254
Sprint
MILLON Simon Guidon Chalettois
22Guidon Chalettois10:14
10:14
..
8191▲10192
Sprint
FITZSIMONS Mitchel Bolton Equities Black Spoke
20Bolton Equities Black Spoke10:27
10:27
..
8284▲236
Sprint
LESNE Robin Cre'Actuel-Marie Morin-U 22
21Cre'Actuel-Marie Morin-U 2210:31
10:31
..
8390▲7113
TT
21Sweden10:43
10:43
..
8494▲10103
TT
ROBERTS William Saint Piran
24Saint Piran10:54
10:54
..
8570▼15195
Classic
SEXTON Tom Bolton Equities Black Spoke
24Bolton Equities Black Spoke11:14
11:14
..
8692▲6134
Classic
VAN VLIET Michiel Metec - SOLARWATT p/b Mantel
18Metec - SOLARWATT p/b Mantel11:26
11:26
..
8769▼18174
Sprint
AUS Aaron Tartu2024 Cycling Team
19Tartu2024 Cycling Team11:35
11:35
..
8896▲885
Sprint
KNECHT Noah Vendée U
22Vendée U 11:47
11:47
..
8995▲646
Sprint
VEISTROFFER Baptiste VC Pays de Loudéac
22VC Pays de Loudéac12:15
12:15
..
9098▲8123
Sprint
RÖBER Dominik P&S Benotti
23P&S Benotti12:16
12:16
..
91105▲14185
Climber
FELDMANN Karsten Larsen Team Coop - Repsol
20Team Coop - Repsol12:57
12:57
..
92103▲11235
TT
MEILER Lukas Team Vorarlberg
28Team Vorarlberg12:59
12:59
..
93100▲7105
Sprint
MAZZONE Leon Saint Piran
26Saint Piran13:06
13:06
..
9497▲3246
GC
VALENTI Luke Team Ecoflo Chronos
18Team Ecoflo Chronos13:13
13:13
..
95104▲9124
Sprint
GATHEMANN Albert P&S Benotti
21P&S Benotti13:21
13:21
..
96101▲5244
Classic
HAMEL Félix Team Ecoflo Chronos
19Team Ecoflo Chronos13:58
13:58
..
97109▲12152
Classic
SINSCHEK Nils ABLOC CT
24ABLOC CT18:31
18:31
..
98106▲8245
Classic
JACOB Philippe Team Ecoflo Chronos
19Team Ecoflo Chronos19:43
19:43
..
99108▲9154
Sprint
RASCH Jesper ABLOC CT
25ABLOC CT21:37
21:37
..
100112▲12115
GC
20Sweden22:17
22:17
..
101113▲125
TT
PŘIDAL Tomáš Elkov - Kasper
19Elkov - Kasper22:55
22:55
..
102115▲13202
Sprint
RÓZSA Balázs Epronex - Hungary Cycling Team
27Epronex - Hungary Cycling Team24:23
24:23
..
103114▲11232
GC
STÜSSI Colin Team Vorarlberg
29Team Vorarlberg24:24
24:24
..
104116▲1232
GC
ROBERT Alexis Cre'Actuel-Marie Morin-U 22
21Cre'Actuel-Marie Morin-U 2226:03
26:03
..
105119▲1443
GC
SILLIAU Nicolas VC Pays de Loudéac
22VC Pays de Loudéac27:36
27:36
..
106120▲14133
Sprint
HOOGENDOORN Roy Metec - SOLARWATT p/b Mantel
21Metec - SOLARWATT p/b Mantel29:22
29:22
..
107117▲10136
Sprint
VAN VEENENDAAL Hidde Metec - SOLARWATT p/b Mantel
22Metec - SOLARWATT p/b Mantel31:48
31:48
..
108122▲14196
Sprint
BOSTOCK Matthew Bolton Equities Black Spoke
25Bolton Equities Black Spoke38:07
38:07
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkPrev▼▲BIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamPointsToday
11-96
Sprint
VAN DE PAAR Jarne Lotto Dstny Development Team
22Lotto Dstny Development Team32-
22-144
Sprint
PEDERSEN Nicklas Amdi Team ColoQuick
29Team ColoQuick30+4
33-106
Sprint
TIDBALL William Saint Piran
22Saint Piran24+5
410▲681
Sprint
BONIFACE Lucas Vendée U
22Vendée U 23+12
54▼1135
GC
MARSMAN Tim Metec - SOLARWATT p/b Mantel
22Metec - SOLARWATT p/b Mantel16-
6-21
Sprint
DEJAEGHER Jasper Circus - ReUz - Technord
22Circus - ReUz - Technord15+15
76▼1154
Sprint
RASCH Jesper ABLOC CT
25ABLOC CT15-
87▼1175
Sprint
KRASTS Alekss Tartu2024 Cycling Team
21Tartu2024 Cycling Team15-
98▼1155
GC
MACLEOD Callum ABLOC CT
23ABLOC CT14-
109▼183
TT
GROLIER Lucas Vendée U
23Vendée U 12-
1125▲14164
Sprint
GROSU Eduard-Michael HRE Mazowsze Serce Polski
30HRE Mazowsze Serce Polski10+5
1211▼1225
Sprint
VAN SINTMAARTENSDIJK Daan VolkerWessels Cycling Team
24VolkerWessels Cycling Team10-
1315▲223
Sprint
HUENS Axel Circus - ReUz - Technord
21Circus - ReUz - Technord9+2
1412▼253
Sprint
23VC Rouen 769-
15-226
Classic
WILLEMS Thimo VolkerWessels Cycling Team
27VolkerWessels Cycling Team9+9
1613▼364
Sprint
LOOTENS Gust Soudal - Quick-Step Devo Team
22Soudal - Quick-Step Devo Team9-
1721▲474
Climber
LABROSSE Jordan AG2R Citroën U23 Team
20AG2R Citroën U23 Team8+3
1823▲5142
Sprint
NIELSEN Sebastian Team ColoQuick
22Team ColoQuick8+3
1914▼563
GC
VANGHELUWE Warre Soudal - Quick-Step Devo Team
21Soudal - Quick-Step Devo Team7-
20-234
Climber
RÜEGG Lukas Team Vorarlberg
26Team Vorarlberg7+7
2116▼5193
Sprint
JACKSON George Bolton Equities Black Spoke
23Bolton Equities Black Spoke6-
2217▼585
Sprint
KNECHT Noah Vendée U
22Vendée U 6-
2318▼5104
Classic
ROOTKIN-GRAY Jack Saint Piran
20Saint Piran6-
24-141
GC
BAK Simon Team ColoQuick
23Team ColoQuick6+6
2519▼6162
Sprint
BANASZEK Norbert HRE Mazowsze Serce Polski
25HRE Mazowsze Serce Polski6-
2620▼626
Sprint
DELLE VEDOVE Alessio Circus - ReUz - Technord
19Circus - ReUz - Technord6-
2722▼534
Sprint
DAUPHIN Florian Cre'Actuel-Marie Morin-U 22
24Cre'Actuel-Marie Morin-U 225-
2826▼2195
Classic
SEXTON Tom Bolton Equities Black Spoke
24Bolton Equities Black Spoke4-
2927▼2153
Climber
WEULINK Meindert ABLOC CT
23ABLOC CT3-
3032▲216
Sprint
KONIJN Alexander AVC Aix-en-Provence
23AVC Aix-en-Provence3+1
3128▼3122
Sprint
NOLDE Tobias P&S Benotti
24P&S Benotti3-
3229▼391
Sprint
DE DECKER Tijl Lotto Dstny Development Team
21Lotto Dstny Development Team3-
3330▼3151
Sprint
APPEL Stijn ABLOC CT
26ABLOC CT2-
3431▼32
Sprint
NEUMAN Dominik Elkov - Kasper
27Elkov - Kasper2-
35-241
Sprint
CARPENTIER Florian Team Ecoflo Chronos
21Team Ecoflo Chronos1+1
3633▼3113
TT
21Sweden1-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkPrev▼▲BIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamPointsToday
11-155
GC
MACLEOD Callum ABLOC CT
23ABLOC CT12-
2-75
Sprint
LAWTON Henry AG2R Citroën U23 Team
22AG2R Citroën U23 Team5+5
32▼1193
Sprint
JACKSON George Bolton Equities Black Spoke
23Bolton Equities Black Spoke4-
43▼1226
Classic
WILLEMS Thimo VolkerWessels Cycling Team
27VolkerWessels Cycling Team4-
5-55
Classic
PETIT Clément VC Rouen 76
22VC Rouen 764+4
64▼2151
Sprint
APPEL Stijn ABLOC CT
26ABLOC CT3-
7-41
Climber
BASSET Pierre Henry VC Pays de Loudéac
19VC Pays de Loudéac2+2
85▼3175
Sprint
KRASTS Alekss Tartu2024 Cycling Team
21Tartu2024 Cycling Team2-
9-241
Sprint
CARPENTIER Florian Team Ecoflo Chronos
21Team Ecoflo Chronos2+2
106▼4143
TT
MUFF Frederik Team ColoQuick
29Team ColoQuick2-
117▼4134
TT
VAN VLIET Michiel Metec - SOLARWATT p/b Mantel
18Metec - SOLARWATT p/b Mantel2-
128▼4152
Classic
SINSCHEK Nils ABLOC CT
24ABLOC CT2-
139▼4135
GC
MARSMAN Tim Metec - SOLARWATT p/b Mantel
22Metec - SOLARWATT p/b Mantel1-
1410▼4106
Sprint
TIDBALL William Saint Piran
22Saint Piran1-
1511▼4194
Sprint
MUDGWAY Luke Bolton Equities Black Spoke
26Bolton Equities Black Spoke1-
16-72
Climber
CHAUSSINAND Joris AG2R Citroën U23 Team
21AG2R Citroën U23 Team1+1
1712▼5113
TT
21Sweden1-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkPrev▼▲BIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamTimeTime won/lost
11-63
GC
VANGHELUWE Warre Soudal - Quick-Step Devo Team
21Soudal - Quick-Step Devo Team 17:43:12..
25▲374
Climber
LABROSSE Jordan AG2R Citroën U23 Team
20AG2R Citroën U23 Team0:24
0:24
..
33-23
Sprint
HUENS Axel Circus - ReUz - Technord
21Circus - ReUz - Technord0:29
0:29
..
44-104
Classic
ROOTKIN-GRAY Jack Saint Piran
20Saint Piran0:30
0:30
..
512▲724
Sprint
PRESTIANNI Sacha Circus - ReUz - Technord
19Circus - ReUz - Technord0:37
0:37
..
66-22
Sprint
VAN SINTMAARTENSDIJK Roel Circus - ReUz - Technord
21Circus - ReUz - Technord0:40
0:40
..
78▲141
Climber
BASSET Pierre Henry VC Pays de Loudéac
19VC Pays de Loudéac0:41
0:41
..
87▼191
Sprint
DE DECKER Tijl Lotto Dstny Development Team
21Lotto Dstny Development Team0:50
0:50
..
914▲5175
Sprint
KRASTS Alekss Tartu2024 Cycling Team
21Tartu2024 Cycling Team0:54
0:54
..
1010-94
Sprint
HARTEEL Jelle Lotto Dstny Development Team
19Lotto Dstny Development Team1:14
1:14
..
1111-241
Sprint
CARPENTIER Florian Team Ecoflo Chronos
21Team Ecoflo Chronos1:35
1:35
..
129▼342
Sprint
HUE Antoine VC Pays de Loudéac
18VC Pays de Loudéac2:03
2:03
..
1319▲621
Sprint
DEJAEGHER Jasper Circus - ReUz - Technord
22Circus - ReUz - Technord2:05
2:05
..
1416▲225
Sprint
HANNES Victor Circus - ReUz - Technord
19Circus - ReUz - Technord2:14
2:14
..
1513▼2132
Sprint
HOHMANN Lars Metec - SOLARWATT p/b Mantel
21Metec - SOLARWATT p/b Mantel2:23
2:23
..
1615▼1186
Sprint
RAVNØY Johan Team Coop - Repsol
19Team Coop - Repsol,,
2:23
..
1720▲375
Sprint
LAWTON Henry AG2R Citroën U23 Team
22AG2R Citroën U23 Team2:32
2:32
..
1818-64
Sprint
LOOTENS Gust Soudal - Quick-Step Devo Team
22Soudal - Quick-Step Devo Team2:56
2:56
..
1923▲493
TT
GIDDINGS Joshua Lotto Dstny Development Team
19Lotto Dstny Development Team3:21
3:21
..
2017▼314
TT
HOUCOU Emmanuel AVC Aix-en-Provence
20AVC Aix-en-Provence3:45
3:45
..
2122▲1165
GC
POMORSKI Michał HRE Mazowsze Serce Polski
19HRE Mazowsze Serce Polski3:54
3:54
..
2224▲261
TT
SAVINO Federico Soudal - Quick-Step Devo Team
18Soudal - Quick-Step Devo Team3:56
3:56
..
2325▲272
Climber
CHAUSSINAND Joris AG2R Citroën U23 Team
21AG2R Citroën U23 Team5:24
5:24
..
2428▲445
Climber
STEVANT Malo VC Pays de Loudéac
20VC Pays de Loudéac5:58
5:58
..
2529▲465
TT
VERVENNE Jonathan Soudal - Quick-Step Devo Team
19Soudal - Quick-Step Devo Team,,
5:58
..
2632▲612
TT
LA GRENADE Jérémie AVC Aix-en-Provence
20AVC Aix-en-Provence6:09
6:09
..
2727-51
TT
DELARUE Max VC Rouen 76
19VC Rouen 766:11
6:11
..
2834▲673
TT
JEAN Victor AG2R Citroën U23 Team
19AG2R Citroën U23 Team7:10
7:10
..
2933▲482
Sprint
GEORGE Alfred Vendée U
22Vendée U 8:02
8:02
..
3040▲1062
Sprint
DEWEIRDT Siebe Soudal - Quick-Step Devo Team
20Soudal - Quick-Step Devo Team8:04
8:04
..
3142▲1115
TT
KNIGHT Oliver AVC Aix-en-Provence
22AVC Aix-en-Provence8:09
8:09
..
3237▲555
Classic
PETIT Clément VC Rouen 76
22VC Rouen 768:21
8:21
..
3341▲8116
TT
21Sweden8:26
8:26
..
3435▲126
Sprint
DELLE VEDOVE Alessio Circus - ReUz - Technord
19Circus - ReUz - Technord8:57
8:57
..
3544▲9192
Sprint
FITZSIMONS Mitchel Bolton Equities Black Spoke
20Bolton Equities Black Spoke9:39
9:39
..
3638▲236
Sprint
LESNE Robin Cre'Actuel-Marie Morin-U 22
21Cre'Actuel-Marie Morin-U 229:43
9:43
..
3743▲6113
TT
21Sweden9:55
9:55
..
3845▲7134
TT
VAN VLIET Michiel Metec - SOLARWATT p/b Mantel
18Metec - SOLARWATT p/b Mantel10:38
10:38
..
3930▼9174
Sprint
AUS Aaron Tartu2024 Cycling Team
19Tartu2024 Cycling Team10:47
10:47
..
4050▲10185
Climber
FELDMANN Karsten Larsen Team Coop - Repsol
20Team Coop - Repsol12:09
12:09
..
4146▲5246
GC
VALENTI Luke Team Ecoflo Chronos
18Team Ecoflo Chronos12:25
12:25
..
4249▲7124
Sprint
GATHEMANN Albert P&S Benotti
21P&S Benotti12:33
12:33
..
4347▲4244
Classic
HAMEL Félix Team Ecoflo Chronos
19Team Ecoflo Chronos13:10
13:10
..
4451▲7245
Classic
JACOB Philippe Team Ecoflo Chronos
19Team Ecoflo Chronos18:55
18:55
..
4555▲10115
GC
20Sweden21:29
21:29
..
4656▲105
TT
PŘIDAL Tomáš Elkov - Kasper
19Elkov - Kasper22:07
22:07
..
4757▲1032
TT
ROBERT Alexis Cre'Actuel-Marie Morin-U 22
21Cre'Actuel-Marie Morin-U 2225:15
25:15
..
4859▲11133
Sprint
HOOGENDOORN Roy Metec - SOLARWATT p/b Mantel
21Metec - SOLARWATT p/b Mantel28:34
28:34
..
4958▲9136
Sprint
VAN VEENENDAAL Hidde Metec - SOLARWATT p/b Mantel
22Metec - SOLARWATT p/b Mantel31:00
31:00
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton

Youth day classification

#RiderTeamTime
1 DEJAEGHER JasperCircus - ReUz - Technord2:05:23
2 HUENS AxelCircus - ReUz - Technord0:04
3 ROOTKIN-GRAY JackSaint Piran,,
4 LABROSSE JordanAG2R Citroën U23 Team,,
5 FELDMANN Karsten LarsenTeam Coop - Repsol,,
6 VANGHELUWE WarreSoudal - Quick-Step Devo Team,,
7 LA GRENADE JérémieAVC Aix-en-Provence,,
8 PRESTIANNI SachaCircus - ReUz - Technord,,
9 VERVENNE JonathanSoudal - Quick-Step Devo Team0:09
10 LAWTON HenryAG2R Citroën U23 Team,,
11 VAN SINTMAARTENSDIJK RoelCircus - ReUz - Technord,,
12 BASSET Pierre HenryVC Pays de Loudéac,,
13 SAVINO FedericoSoudal - Quick-Step Devo Team,,
14 DEWEIRDT SiebeSoudal - Quick-Step Devo Team,,
15 KNIGHT OliverAVC Aix-en-Provence,,
16 KRASTS AlekssTartu2024 Cycling Team,,
17 STEVANT MaloVC Pays de Loudéac,,
18 HANNES VictorCircus - ReUz - Technord,,
19 DE DECKER TijlLotto Dstny Development Team0:19
20 RAVNØY JohanTeam Coop - Repsol0:20
21 DELARUE MaxVC Rouen 760:22
22 GIDDINGS JoshuaLotto Dstny Development Team,,
23 LOVIDIUS EdvinSweden0:26
24 JEAN VictorAG2R Citroën U23 Team,,
25 GATHEMANN AlbertP&S Benotti0:34
26 LOOTENS GustSoudal - Quick-Step Devo Team0:41
27 PETIT ClémentVC Rouen 76,,
28 HARTEEL JelleLotto Dstny Development Team,,
29 PŘIDAL TomášElkov - Kasper0:51
30 CHAUSSINAND JorisAG2R Citroën U23 Team0:59
31 CARPENTIER FlorianTeam Ecoflo Chronos1:06
32 FITZSIMONS MitchelBolton Equities Black Spoke1:27
33 DELLE VEDOVE AlessioCircus - ReUz - Technord1:30
34 POMORSKI MichałHRE Mazowsze Serce Polski,,
35 LENNARTSSON HugoSweden,,
36 HOUCOU EmmanuelAVC Aix-en-Provence,,
37 HUE AntoineVC Pays de Loudéac,,
38 HAMEL FélixTeam Ecoflo Chronos,,
39 VALENTI LukeTeam Ecoflo Chronos,,
40 HOHMANN LarsMetec - SOLARWATT p/b Mantel1:50
41 KLYVER HjalmarSweden,,
42 HOOGENDOORN RoyMetec - SOLARWATT p/b Mantel1:53
43 GEORGE AlfredVendée U ,,
44 ROBERT AlexisCre'Actuel-Marie Morin-U 221:56
45 LESNE RobinCre'Actuel-Marie Morin-U 22,,
46 VAN VLIET MichielMetec - SOLARWATT p/b Mantel2:07
47 AUS AaronTartu2024 Cycling Team4:50
48 JACOB PhilippeTeam Ecoflo Chronos6:16
49 VAN VEENENDAAL HiddeMetec - SOLARWATT p/b Mantel7:15


RnkPrev▼▲TeamClassTimeTime won/lost
11- ABLOC CTCT 53:10:09..
23▲1 Circus - ReUz - TechnordCT1:07
1:07
..
35▲2 VolkerWessels Cycling TeamCT1:16
1:16
..
44- Saint PiranCT,,
1:16
..
57▲2 Elkov - KasperCT1:28
1:28
..
68▲2 Team Coop - RepsolCT1:45
1:45
..
76▼1 Lotto Dstny Development TeamCT1:51
1:51
..
89▲1 Vendée U CLUB2:26
2:26
..
92▼7 Bolton Equities Black SpokePRT2:49
2:49
..
1012▲2 Team ColoQuickCT3:04
3:04
..
1113▲2 Team VorarlbergCT3:18
3:18
..
1214▲2 Soudal - Quick-Step Devo TeamCT4:05
4:05
..
1315▲2 AVC Aix-en-ProvenceCLUB4:43
4:43
..
1416▲2 AG2R Citroën U23 TeamCLUB5:20
5:20
..
1510▼5 Metec - SOLARWATT p/b MantelCT6:05
6:05
..
1611▼5 SwedenNAT6:34
6:34
..
1717- VC Pays de LoudéacCLUB6:49
6:49
..
1818- Guidon ChalettoisCLUB8:59
8:59
..
1919- HRE Mazowsze Serce PolskiCT11:58
11:58
..
2020- Cre'Actuel-Marie Morin-U 22CLUB12:29
12:29
..
2121- P&S BenottiCT12:57
12:57
..
2222- VC Rouen 76CLUB14:29
14:29
..
2323- Team Ecoflo ChronosCT24:12
24:12
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton

Race information

  • Date:
    16 April 2023
  • Start time:
    14:45
  • Avg. speed winner:
    46.657 km/h
  • Race category:
    ME - Men Elite
  • Distance:
    97.5 km
  • Points scale:
  • UCI scale:
  • Parcours type:
  • ProfileScore:
    29
  • Vert. meters:
    661
  • Departure:
  • Arrival:
  • Race ranking:
  • Startlist quality score:
  • Won how:
  • Avg. temperature:

    Race profile