The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Select two riders to compare.
Rnk | GC | Timelag | BIB | H2H | Specialty | Rider | Age | Team | UCI | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 1 | +0:00 | 126 | Sprint | VAN DER KOOIJ Bas Monkey Town - à Bloc CT | 23 | Monkey Town - à Bloc CT | 7 | 5 | 2:30:15 | ||
2 | 4 | +0:08 | 2 | Sprint | JANS Roy Corendon - Circus | 28 | Corendon - Circus | 3 | 2 | ,, 0:00 | ||
3 | 5 | +0:10 | 22 | Sprint | LONARDI Giovanni Nippo Vini Fantini Faizanè | 22 | Nippo Vini Fantini Faizanè | 1 | 1 | ,, 0:00 | ||
4 | 9 | +0:14 | 62 | Sprint | CARSTENSEN Lucas BIKE AID | 24 | BIKE AID | ,, 0:00 | ||||
5 | 8 | +0:14 | 93 | Sprint | KRIEGER Alexander Leopard Pro Cycling | 27 | Leopard Pro Cycling | ,, 0:00 | ||||
6 | 12 | +0:14 | 13 | Sprint | MINALI Riccardo Israel Cycling Academy | 23 | Israel Cycling Academy | ,, 0:00 | ||||
7 | 47 | +0:32 | 255 | Sprint | PISKUNOV Maxim Fiberli Antalyaspor | 21 | Fiberli Antalyaspor | ,, 0:00 | ||||
8 | 10 | +0:14 | 166 | TT | SCOTT Robert Team Wiggins Le Col | 20 | Team Wiggins Le Col | ,, 0:00 | ||||
9 | 48 | +0:32 | 171 | Climber | BAYER Tobias Tirol KTM Cycling Team | 19 | Tirol KTM Cycling Team | ,, 0:00 | ||||
10 | 159 | +1:51 | 81 | Sprint | CAMACHO Juan Kometa Cycling Team | 23 | Kometa Cycling Team | ,, 0:00 | ||||
11 | 11 | +0:14 | 63 | Sprint | GROSSER Aaron BIKE AID | 22 | BIKE AID | ,, 0:00 | ||||
12 | 2 | +0:04 | 6 | Classic | VAN DER POEL Mathieu Corendon - Circus | 24 | Corendon - Circus | ,, 0:00 | ||||
13 | 15 | +0:14 | 123 | Sprint | DE JONGE Maarten Monkey Town - à Bloc CT | 33 | Monkey Town - à Bloc CT | ,, 0:00 | ||||
14 | 49 | +0:32 | 134 | Sprint | ÖRKEN Ahmet Salcano Sakarya BB Team | 25 | Salcano Sakarya BB Team | ,, 0:00 | ||||
15 | 50 | +0:32 | 194 | Sprint | LUND Rasmus Hestbek Denmark | 25 | Denmark | ,, 0:00 | ||||
16 | 80 | +0:40 | 235 | Sprint | YILMAZ Yunus Emre Bisiklet Sporunu Kalkindirma Kulübü | 22 | Bisiklet Sporunu Kalkindirma Kulübü | ,, 0:00 | ||||
17 | 13 | +0:14 | 74 | Sprint | STOSZ Patryk CCC Development Team | 24 | CCC Development Team | ,, 0:00 | ||||
18 | 16 | +0:14 | 174 | Classic | GAMPER Patrick Tirol KTM Cycling Team | 22 | Tirol KTM Cycling Team | ,, 0:00 | ||||
19 | 23 | +0:14 | 262 | Climber | COLNAGHI Andrea Team Named Rocked | 21 | Team Named Rocked | ,, 0:00 | ||||
20 | 77 | +0:40 | 203 | TT | NISU Oskar Estonia | 24 | Estonia | ,, 0:00 | ||||
21 | 74 | +0:40 | 205 | Sprint | ÄRM Rait Estonia | 18 | Estonia | ,, 0:00 | ||||
22 | 17 | +0:14 | 202 | Sprint | KISKONEN Siim Estonia | 22 | Estonia | ,, 0:00 | ||||
23 | 14 | +0:14 | 76 | Climber | VALTER Attila CCC Development Team | 20 | CCC Development Team | ,, 0:00 | ||||
24 | 3 | +0:08 | 34 | Sprint | RAJOVIĆ Dušan Adria Mobil | 21 | Adria Mobil | ,, 0:00 | ||||
25 | 18 | +0:14 | 153 | Sprint | KRIZEK Matthias Team Felbermayr - Simplon Wels | 30 | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 0:00 | ||||
26 | 46 | +0:31 | 43 | Sprint | GÜLLER Timo AKROS - Thömus | 24 | AKROS - Thömus | ,, 0:00 | ||||
27 | 51 | +0:32 | 275 | Sprint | ÖZGÜR Batuhan Torku Sekerspor | 21 | Torku Sekerspor | ,, 0:00 | ||||
28 | 21 | +0:14 | 144 | Sprint | STOCKMAN Michiel Tarteletto - Isorex | 22 | Tarteletto - Isorex | ,, 0:00 | ||||
29 | 25 | +0:14 | 125 | TT | VAN DER VEEKENS Mel Monkey Town - à Bloc CT | 20 | Monkey Town - à Bloc CT | ,, 0:00 | ||||
30 | 20 | +0:14 | 33 | Classic | PER Gorazd Adria Mobil | 21 | Adria Mobil | ,, 0:00 | ||||
31 | 86 | +0:40 | 21 | Sprint | CIMA Damiano Nippo Vini Fantini Faizanè | 25 | Nippo Vini Fantini Faizanè | ,, 0:00 | ||||
32 | 24 | +0:14 | 182 | Sprint | NIKITIN Matvey Vino - Astana Motors | 26 | Vino - Astana Motors | ,, 0:00 | ||||
33 | 27 | +0:14 | 186 | Sprint | VOLOSHIN Alexey Vino - Astana Motors | 22 | Vino - Astana Motors | ,, 0:00 | ||||
34 | 137 | +1:11 | 221 | Sprint | CHUMACHENKO Daniil Russia | 21 | Russia | ,, 0:00 | ||||
35 | 6 | +0:11 | 95 | Sprint | PONS Gaëtan Leopard Pro Cycling | 27 | Leopard Pro Cycling | ,, 0:00 | ||||
36 | 19 | +0:14 | 73 | Sprint | PALUTA Michał CCC Development Team | 23 | CCC Development Team | ,, 0:00 | ||||
37 | 26 | +0:14 | 55 | Sprint | MARUKHIN Daniil Astana City | 20 | Astana City | ,, 0:00 | ||||
38 | 76 | +0:40 | 254 | Sprint | ICEN Izzet Sahin Fiberli Antalyaspor | 21 | Fiberli Antalyaspor | ,, 0:00 | ||||
39 | 28 | +0:14 | 176 | Climber | ZIMMERMANN Georg Tirol KTM Cycling Team | 21 | Tirol KTM Cycling Team | ,, 0:00 | ||||
40 | 75 | +0:40 | 136 | Sprint | TIRYAKI Oguzhan Salcano Sakarya BB Team | 20 | Salcano Sakarya BB Team | ,, 0:00 | ||||
41 | 73 | +0:39 | 146 | Sprint | VANTOMME Maxime Tarteletto - Isorex | 32 | Tarteletto - Isorex | ,, 0:00 | ||||
42 | 52 | +0:32 | 185 | Sprint | SOKOLOV Nikita Vino - Astana Motors | 20 | Vino - Astana Motors | ,, 0:00 | ||||
43 | 132 | +1:08 | 251 | Sprint | AKBAS Soner Fiberli Antalyaspor | 22 | Fiberli Antalyaspor | ,, 0:00 | ||||
44 | 22 | +0:14 | 162 | Sprint | CULLAIGH Gabriel Team Wiggins Le Col | 22 | Team Wiggins Le Col | ,, 0:00 | ||||
45 | 78 | +0:40 | 75 | TT | TRACZ Szymon CCC Development Team | 20 | CCC Development Team | ,, 0:00 | ||||
46 | 85 | +0:40 | 31 | Sprint | JARC Aljaž Adria Mobil | 19 | Adria Mobil | ,, 0:00 | ||||
47 | 79 | +0:40 | 211 | Sprint | ANSONS Kristers Latvia | 19 | Latvia | ,, 0:00 | ||||
48 | 155 | +1:32 | 274 | Sprint | ÖRENCIK Ahmet Torku Sekerspor | 19 | Torku Sekerspor | ,, 0:00 | ||||
49 | 81 | +0:40 | 51 | Sprint | AKHMETOV Galym Astana City | 23 | Astana City | ,, 0:00 | ||||
50 | 156 | +1:32 | 272 | TT | UGUZ Muhammed Torku Sekerspor | 19 | Torku Sekerspor | ,, 0:00 | ||||
51 | 54 | +0:32 | 24 | Sprint | YOSHIDA Hayato Nippo Vini Fantini Faizanè | 29 | Nippo Vini Fantini Faizanè | ,, 0:00 | ||||
52 | 55 | +0:32 | 163 | GC | DONOVAN Mark Team Wiggins Le Col | 19 | Team Wiggins Le Col | ,, 0:00 | ||||
53 | 53 | +0:32 | 91 | GC | BURKE Jack Leopard Pro Cycling | 23 | Leopard Pro Cycling | ,, 0:00 | ||||
54 | 138 | +1:11 | 265 | Sprint | MIRRI Ivan Team Named Rocked | 21 | Team Named Rocked | ,, 0:00 | ||||
55 | 139 | +1:11 | 56 | Classic | ULYSBAYEV Dinmukhammed Astana City | 20 | Astana City | ,, 0:00 | ||||
56 | 133 | +1:08 | 192 | Classic | JACOBSEN Niklas Spilcker Denmark | 19 | Denmark | ,, 0:00 | ||||
57 | 83 | +0:40 | 133 | Sprint | BALKAN Onur Salcano Sakarya BB Team | 22 | Salcano Sakarya BB Team | ,, 0:00 | ||||
58 | 82 | +0:40 | 212 | Sprint | GAVARS Eriks Toms Latvia | 21 | Latvia | ,, 0:00 | ||||
59 | 84 | +0:40 | 45 | TT | SUTER Joel AKROS - Thömus | 20 | AKROS - Thömus | ,, 0:00 | ||||
60 | 61 | +0:32 | 122 | Sprint | JANSSEN Adriaan Monkey Town - à Bloc CT | 23 | Monkey Town - à Bloc CT | ,, 0:00 | ||||
61 | 57 | +0:32 | 32 | TT | HORVAT Žiga Adria Mobil | 20 | Adria Mobil | ,, 0:00 | ||||
62 | 29 | +0:14 | 143 | Sprint | STOCKMAN Abram Tarteletto - Isorex | 22 | Tarteletto - Isorex | ,, 0:00 | ||||
63 | 31 | +0:14 | 155 | GC | RABITSCH Stephan Team Felbermayr - Simplon Wels | 27 | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 0:00 | ||||
64 | 87 | +0:40 | 261 | Classic | BELLETTA Pierelis Team Named Rocked | 20 | Team Named Rocked | ,, 0:00 | ||||
65 | 30 | +0:14 | 35 | Sprint | ROGINA Radoslav Adria Mobil | 39 | Adria Mobil | ,, 0:00 | ||||
66 | 56 | +0:32 | 96 | GC | REKITA Szymon Leopard Pro Cycling | 25 | Leopard Pro Cycling | ,, 0:00 | ||||
67 | 149 | +1:27 | 92 | Sprint | GEßNER Konrad Leopard Pro Cycling | 23 | Leopard Pro Cycling | ,, 0:00 | ||||
68 | 140 | +1:11 | 256 | TT | ÜZGÜN Canday Fiberli Antalyaspor | 23 | Fiberli Antalyaspor | ,, 0:00 | ||||
69 | 59 | +0:32 | 111 | Sprint | BAZHKOU Stanislau Minsk Cycling Club | 27 | Minsk Cycling Club | ,, 0:00 | ||||
70 | 32 | +0:14 | 64 | Sprint | HOLLER Nikodemus BIKE AID | 27 | BIKE AID | ,, 0:00 | ||||
71 | 150 | +1:27 | 204 | TT | PRANGEL Kristo Estonia | 20 | Estonia | ,, 0:00 | ||||
72 | 58 | +0:32 | 94 | Climber | MAAS Jan Leopard Pro Cycling | 23 | Leopard Pro Cycling | ,, 0:00 | ||||
73 | 35 | +0:14 | 5 | Classic | VERGAERDE Otto Corendon - Circus | 24 | Corendon - Circus | ,, 0:00 | ||||
74 | 90 | +0:40 | 142 | TT | SEFA Ylber Tarteletto - Isorex | 28 | Tarteletto - Isorex | ,, 0:00 | ||||
75 | 141 | +1:11 | 156 | Sprint | WOLLENBERG Tim Team Felbermayr - Simplon Wels | 19 | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 0:00 | ||||
76 | 127 | +0:59 | 266 | Sprint | MOLINARI Kevin Team Named Rocked | 22 | Team Named Rocked | ,, 0:00 | ||||
77 | 60 | +0:32 | 184 | GC | PRONSKIY Vadim Vino - Astana Motors | 20 | Vino - Astana Motors | ,, 0:00 | ||||
78 | 91 | +0:40 | 213 | Classic | PELCERS Kristaps Latvia | 19 | Latvia | ,, 0:00 | ||||
79 | 88 | +0:40 | 23 | GC | NISHIMURA Hiroki Nippo Vini Fantini Faizanè | 24 | Nippo Vini Fantini Faizanè | ,, 0:00 | ||||
80 | 151 | +1:27 | 105 | TT | MAMMADOV Mahmud Lviv Cycling Team | 18 | Lviv Cycling Team | ,, 0:00 | ||||
81 | 33 | +0:14 | 151 | Sprint | BAJC Andi Team Felbermayr - Simplon Wels | 30 | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 0:00 | ||||
82 | 142 | +1:11 | 236 | Sprint | URCU Suleyman Bisiklet Sporunu Kalkindirma Kulübü | 18 | Bisiklet Sporunu Kalkindirma Kulübü | ,, 0:00 | ||||
83 | 152 | +1:27 | 113 | Sprint | RAMANAU Raman Minsk Cycling Club | 24 | Minsk Cycling Club | ,, 0:00 | ||||
84 | 64 | +0:32 | 121 | Climber | SANTORO Antonio Monkey Town - à Bloc CT | 29 | Monkey Town - à Bloc CT | ,, 0:00 | ||||
85 | 128 | +0:59 | 101 | Sprint | ASADOV Elchin Lviv Cycling Team | 32 | Lviv Cycling Team | ,, 0:00 | ||||
86 | 93 | +0:40 | 231 | Sprint | KÜÇÜKBAY Kemal Bisiklet Sporunu Kalkindirma Kulübü | 36 | Bisiklet Sporunu Kalkindirma Kulübü | ,, 0:00 | ||||
87 | 62 | +0:32 | 106 | Sprint | ZUBENKO Mykyta Lviv Cycling Team | 23 | Lviv Cycling Team | ,, 0:00 | ||||
88 | 34 | +0:14 | 253 | Sprint | ERSHOV Artur Fiberli Antalyaspor | 28 | Fiberli Antalyaspor | ,, 0:00 | ||||
89 | 36 | +0:14 | 12 | Sprint | DUNNE Conor Israel Cycling Academy | 27 | Israel Cycling Academy | ,, 0:00 | ||||
90 | 63 | +0:32 | 115 | Sprint | SOBAL Yauhen Minsk Cycling Club | 37 | Minsk Cycling Club | ,, 0:00 | ||||
91 | 107 | +0:40 | 41 | Sprint | DÖRING Jonas AKROS - Thömus | 20 | AKROS - Thömus | ,, 0:00 | ||||
92 | 100 | +0:40 | 201 | TT | JOHANSON Kristjan Estonia | 21 | Estonia | ,, 0:00 | ||||
93 | 92 | +0:40 | 222 | TT | DUYUNOV Vladislav Russia | 24 | Russia | ,, 0:00 | ||||
94 | 109 | +0:40 | 246 | Sprint | TROUDE Mathieu Club De La Défense | 29 | Club De La Défense | ,, 0:00 | ||||
95 | 66 | +0:32 | 71 | TT | BROŻYNA Piotr CCC Development Team | 24 | CCC Development Team | ,, 0:00 | ||||
96 | 89 | +0:40 | 226 | TT | STEPANOV Andrei Russia | 19 | Russia | ,, 0:00 | ||||
97 | 134 | +1:08 | 233 | Sprint | SEKER Cebrail Bisiklet Sporunu Kalkindirma Kulübü | 24 | Bisiklet Sporunu Kalkindirma Kulübü | ,, 0:00 | ||||
98 | 65 | +0:32 | 181 | Sprint | ASTAFYEV Stepan Vino - Astana Motors | 25 | Vino - Astana Motors | ,, 0:00 | ||||
99 | 101 | +0:40 | 195 | Sprint | RYTTERSGAARD Sebastian Denmark | 19 | Denmark | ,, 0:00 | ||||
100 | 143 | +1:11 | 245 | Sprint | MOREL Jérémy Club De La Défense | 27 | Club De La Défense | ,, 0:00 | ||||
101 | 37 | +0:14 | 152 | Classic | BRKIC Benjamin Team Felbermayr - Simplon Wels | 22 | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 0:00 | ||||
102 | 95 | +0:40 | 53 | GC | KUZMIN Anton Astana City | 22 | Astana City | ,, 0:00 | ||||
103 | 98 | +0:40 | 44 | GC | PAROZ Justin AKROS - Thömus | 22 | AKROS - Thömus | ,, 0:00 | ||||
104 | 126 | +0:52 | 191 | Sprint | KOLZE CHANGIZI Sebastian Denmark | 18 | Denmark | ,, 0:00 | ||||
105 | 111 | +0:40 | 196 | Sprint | SØRENSEN Kristian Arnth Denmark | 22 | Denmark | ,, 0:00 | ||||
106 | 96 | +0:40 | 223 | Classic | FOKIN Mikhail Russia | 21 | Russia | ,, 0:00 | ||||
107 | 67 | +0:32 | 14 | GC | NIV Guy Israel Cycling Academy | 24 | Israel Cycling Academy | ,, 0:00 | ||||
108 | 68 | +0:32 | 11 | GC | PLAZA Rubén Israel Cycling Academy | 38 | Israel Cycling Academy | ,, 0:00 | ||||
109 | 72 | +0:38 | 165 | TT | O'LOUGHLIN Michael Team Wiggins Le Col | 22 | Team Wiggins Le Col | ,, 0:00 | ||||
110 | 94 | +0:40 | 244 | Climber | JEANNÈS Matthieu Club De La Défense | 31 | Club De La Défense | ,, 0:00 | ||||
111 | 97 | +0:40 | 224 | Sprint | FROLOV Igor Russia | 29 | Russia | ,, 0:00 | ||||
112 | 104 | +0:40 | 114 | TT | SAMOILAU Branislau Minsk Cycling Club | 33 | Minsk Cycling Club | ,, 0:00 | ||||
113 | 108 | +0:40 | 46 | GC | VOISARD Yannis AKROS - Thömus | 20 | AKROS - Thömus | ,, 0:00 | ||||
114 | 69 | +0:32 | 83 | GC | LÓPEZ Juan Pedro Kometa Cycling Team | 21 | Kometa Cycling Team | ,, 0:00 | ||||
115 | 105 | +0:40 | 104 | GC | DESHSKO Roman Lviv Cycling Team | 20 | Lviv Cycling Team | ,, 0:00 | ||||
116 | 7 | +0:12 | 4 | Classic | DE BONDT Dries Corendon - Circus | 27 | Corendon - Circus | ,, 0:00 | ||||
117 | 144 | +1:11 | 243 | Sprint | BOUSQUET Pascal Club De La Défense | 42 | Club De La Défense | ,, 0:00 | ||||
118 | 146 | +1:11 | 225 | TT | OVECHKIN Artem Russia | 32 | Russia | ,, 0:00 | ||||
119 | 115 | +0:40 | 175 | TT | WILDAUER Markus Tirol KTM Cycling Team | 20 | Tirol KTM Cycling Team | ,, 0:00 | ||||
120 | 99 | +0:40 | 154 | TT | LEHNER Daniel Team Felbermayr - Simplon Wels | 24 | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 0:00 | ||||
121 | 102 | +0:40 | 65 | TT | WOLF Justin BIKE AID | 26 | BIKE AID | ,, 0:00 | ||||
122 | 145 | +1:11 | 273 | Sprint | DILEK Halil Ibrahim Torku Sekerspor | 20 | Torku Sekerspor | ,, 0:00 | ||||
123 | 110 | +0:40 | 116 | Sprint | STROKAU Vasili Minsk Cycling Club | 23 | Minsk Cycling Club | ,, 0:00 | ||||
124 | 114 | +0:40 | 241 | Climber | AMADORI Julien Club De La Défense | 26 | Club De La Défense | ,, 0:00 | ||||
125 | 157 | +1:32 | 61 | Sprint | BICHLMANN Daniel BIKE AID | 30 | BIKE AID | ,, 0:00 | ||||
126 | 103 | +0:40 | 183 | GC | OVSYANNIKOV Alexandr Vino - Astana Motors | 21 | Vino - Astana Motors | ,, 0:00 | ||||
127 | 112 | +0:40 | 172 | Climber | EL GOUZI Omar Tirol KTM Cycling Team | 19 | Tirol KTM Cycling Team | ,, 0:00 | ||||
128 | 136 | +1:10 | 102 | Sprint | MUSIIENKO Bohdan Lviv Cycling Team | 21 | Lviv Cycling Team | ,, 0:00 | ||||
129 | 118 | +0:40 | 103 | Sprint | DZHUS Volodymyr Lviv Cycling Team | 25 | Lviv Cycling Team | ,, 0:00 | ||||
130 | 153 | +1:27 | 234 | TT | KELLECI Abdulkadir Bisiklet Sporunu Kalkindirma Kulübü | 32 | Bisiklet Sporunu Kalkindirma Kulübü | ,, 0:00 | ||||
131 | 147 | +1:11 | 242 | TT | BARRET Jérémy Club De La Défense | 21 | Club De La Défense | ,, 0:00 | ||||
132 | 116 | +0:40 | 193 | Sprint | KRISTENSEN Mads Østergaard Denmark | 21 | Denmark | ,, 0:00 | ||||
133 | 129 | +0:59 | 16 | Sprint | SCHREURS Hamish Israel Cycling Academy | 25 | Israel Cycling Academy | ,, 0:00 | ||||
134 | 106 | +0:40 | 85 | GC | RIES Michel Kometa Cycling Team | 20 | Kometa Cycling Team | ,, 0:00 | ||||
135 | 130 | +0:59 | 271 | Sprint | ACAR Fethi Torku Sekerspor | 23 | Torku Sekerspor | ,, 0:00 | ||||
136 | 70 | +0:32 | 84 | Climber | OLDANI Stefano Kometa Cycling Team | 21 | Kometa Cycling Team | ,, 0:00 | ||||
137 | 117 | +0:40 | 164 | Sprint | NAVARRO Corentin Team Wiggins Le Col | 21 | Team Wiggins Le Col | ,, 0:00 | ||||
138 | 158 | +1:32 | 131 | Sprint | AKDILEK Ahmet Salcano Sakarya BB Team | 30 | Salcano Sakarya BB Team | ,, 0:00 | ||||
139 | 113 | +0:40 | 66 | GC | VAN ENGELEN Adne BIKE AID | 25 | BIKE AID | ,, 0:00 | ||||
140 | 119 | +0:40 | 1 | TT | DEVOLDER Stijn Corendon - Circus | 39 | Corendon - Circus | ,, 0:00 | ||||
141 | 120 | +0:40 | 145 | Sprint | VAN BREUSSEGEM Elias Tarteletto - Isorex | 26 | Tarteletto - Isorex | ,, 0:00 | ||||
142 | 121 | +0:40 | 124 | Sprint | KLEIMAN Wim Monkey Town - à Bloc CT | 25 | Monkey Town - à Bloc CT | ,, 0:00 | ||||
143 | 38 | +0:14 | 173 | Sprint | DALLA VALLE Nicolas Tirol KTM Cycling Team | 21 | Tirol KTM Cycling Team | ,, 0:00 | ||||
144 | 39 | +0:14 | 42 | TT | ZOBRIST Manuel AKROS - Thömus | 21 | AKROS - Thömus | ,, 0:00 | ||||
145 | 135 | +1:08 | 161 | Classic | FOUCHÉ James Team Wiggins Le Col | 20 | Team Wiggins Le Col | ,, 0:00 | ||||
146 | 122 | +0:40 | 15 | GC | PERRY Benjamin Israel Cycling Academy | 24 | Israel Cycling Academy | ,, 0:00 | ||||
147 | 131 | +0:59 | 52 | Classic | CHZHAN Igor Astana City | 19 | Astana City | ,, 0:00 | ||||
148 | 154 | +1:27 | 252 | Climber | BIALIAUSKI Vasili Fiberli Antalyaspor | 23 | Fiberli Antalyaspor | ,, 0:00 | ||||
149 | 124 | +0:40 | 112 | Sprint | PAPOK Siarhei Minsk Cycling Club | 31 | Minsk Cycling Club | ,, 0:00 | ||||
150 | 71 | +0:32 | 86 | Climber | SEVILLA Diego Pablo Kometa Cycling Team | 22 | Kometa Cycling Team | ,, 0:00 | ||||
151 | 43 | +0:14 | 72 | GC | MAŁECKI Kamil CCC Development Team | 23 | CCC Development Team | ,, 0:00 | ||||
152 | 42 | +0:14 | 141 | Sprint | GERTS Floris Tarteletto - Isorex | 26 | Tarteletto - Isorex | ,, 0:00 | ||||
153 | 125 | +0:40 | 216 | Sprint | KANEPEJS Deins Latvia | 23 | Latvia | ,, 0:00 | ||||
154 | 41 | +0:14 | 215 | Sprint | BOGDANOVIČS Māris Latvia | 27 | Latvia | ,, 0:00 | ||||
155 | 148 | +1:11 | 264 | Sprint | GALDOUNE Ahmed Amine Team Named Rocked | 22 | Team Named Rocked | ,, 0:00 | ||||
156 | 44 | +0:14 | 206 | Sprint | VAHTRA Norman Estonia | 22 | Estonia | ,, 0:00 | ||||
157 | 45 | +0:14 | 263 | Classic | COLNAGHI Davide Team Named Rocked | 21 | Team Named Rocked | ,, 0:00 | ||||
158 | 123 | +0:40 | 54 | Sprint | LUCHSHENKO Sergey Astana City | 24 | Astana City | ,, 0:00 | ||||
159 | 40 | +0:14 | 82 | Climber | GAZZOLI Michele Kometa Cycling Team | 19 | Kometa Cycling Team | ,, 0:00 | ||||
160 | 160 | +2:49 | 135 | Sprint | AY Enes Salcano Sakarya BB Team | 22 | Salcano Sakarya BB Team | 1:17 1:17 | ||||
161 | 161 | +3:19 | 132 | TT | ATALAY Muhammed Salcano Sakarya BB Team | 29 | Salcano Sakarya BB Team | 1:47 1:47 | ||||
DNS | 3 | Sprint | VAN TRIJP Maarten Corendon - Circus | 25 | Corendon - Circus | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Rnk | Prev | ▼▲ | BIB | H2H | Specialty | Rider | Age | Team | UCI | Time | Time won/lost | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 3 | ▲2 | 126 | Sprint | VAN DER KOOIJ Bas Monkey Town - à Bloc CT | 23 | Monkey Town - à Bloc CT | 1 | 5:56:46 | .. | ||
2 | 1 | ▼1 | 6 | Classic | VAN DER POEL Mathieu Corendon - Circus | 24 | Corendon - Circus | 0:04 0:04 | .. | |||
3 | 2 | ▼1 | 34 | Sprint | RAJOVIĆ Dušan Adria Mobil | 21 | Adria Mobil | 0:08 0:08 | .. | |||
4 | 29 | ▲25 | 2 | Sprint | JANS Roy Corendon - Circus | 28 | Corendon - Circus | ,, 0:08 | .. | |||
5 | 5 | - | 22 | Sprint | LONARDI Giovanni Nippo Vini Fantini Faizanè | 22 | Nippo Vini Fantini Faizanè | 0:10 0:10 | .. | |||
6 | 26 | ▲20 | 95 | Sprint | PONS Gaëtan Leopard Pro Cycling | 27 | Leopard Pro Cycling | 0:11 0:11 | .. | |||
7 | 4 | ▼3 | 4 | Classic | DE BONDT Dries Corendon - Circus | 27 | Corendon - Circus | 0:12 0:12 | .. | |||
8 | 11 | ▲3 | 93 | Sprint | KRIEGER Alexander Leopard Pro Cycling | 27 | Leopard Pro Cycling | 0:14 0:14 | .. | |||
9 | 15 | ▲6 | 62 | Sprint | CARSTENSEN Lucas BIKE AID | 24 | BIKE AID | ,, 0:14 | .. | |||
10 | 13 | ▲3 | 166 | TT | SCOTT Robert Team Wiggins Le Col | 20 | Team Wiggins Le Col | ,, 0:14 | .. | |||
11 | 10 | ▼1 | 63 | Sprint | GROSSER Aaron BIKE AID | 22 | BIKE AID | ,, 0:14 | .. | |||
12 | 18 | ▲6 | 13 | Sprint | MINALI Riccardo Israel Cycling Academy | 23 | Israel Cycling Academy | ,, 0:14 | .. | |||
13 | 17 | ▲4 | 74 | Sprint | STOSZ Patryk CCC Development Team | 24 | CCC Development Team | ,, 0:14 | .. | |||
14 | 12 | ▼2 | 76 | Climber | VALTER Attila CCC Development Team | 20 | CCC Development Team | ,, 0:14 | .. | |||
15 | 27 | ▲12 | 123 | Sprint | DE JONGE Maarten Monkey Town - à Bloc CT | 33 | Monkey Town - à Bloc CT | ,, 0:14 | .. | |||
16 | 24 | ▲8 | 174 | Classic | GAMPER Patrick Tirol KTM Cycling Team | 22 | Tirol KTM Cycling Team | ,, 0:14 | .. | |||
17 | 21 | ▲4 | 202 | Sprint | KISKONEN Siim Estonia | 22 | Estonia | ,, 0:14 | .. | |||
18 | 20 | ▲2 | 153 | Sprint | KRIZEK Matthias Team Felbermayr - Simplon Wels | 30 | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 0:14 | .. | |||
19 | 9 | ▼10 | 73 | Sprint | PALUTA Michał CCC Development Team | 23 | CCC Development Team | ,, 0:14 | .. | |||
20 | 19 | ▼1 | 33 | Classic | PER Gorazd Adria Mobil | 21 | Adria Mobil | ,, 0:14 | .. | |||
21 | 23 | ▲2 | 144 | Sprint | STOCKMAN Michiel Tarteletto - Isorex | 22 | Tarteletto - Isorex | ,, 0:14 | .. | |||
22 | 8 | ▼14 | 162 | Sprint | CULLAIGH Gabriel Team Wiggins Le Col | 22 | Team Wiggins Le Col | ,, 0:14 | .. | |||
23 | 33 | ▲10 | 262 | Climber | COLNAGHI Andrea Team Named Rocked | 21 | Team Named Rocked | ,, 0:14 | .. | |||
24 | 22 | ▼2 | 182 | Sprint | NIKITIN Matvey Vino - Astana Motors | 26 | Vino - Astana Motors | ,, 0:14 | .. | |||
25 | 38 | ▲13 | 125 | TT | VAN DER VEEKENS Mel Monkey Town - à Bloc CT | 20 | Monkey Town - à Bloc CT | ,, 0:14 | .. | |||
26 | 32 | ▲6 | 55 | Sprint | MARUKHIN Daniil Astana City | 20 | Astana City | ,, 0:14 | .. | |||
27 | 43 | ▲16 | 186 | Sprint | VOLOSHIN Alexey Vino - Astana Motors | 22 | Vino - Astana Motors | ,, 0:14 | .. | |||
28 | 37 | ▲9 | 176 | Climber | ZIMMERMANN Georg Tirol KTM Cycling Team | 21 | Tirol KTM Cycling Team | ,, 0:14 | .. | |||
29 | 30 | ▲1 | 143 | Sprint | STOCKMAN Abram Tarteletto - Isorex | 22 | Tarteletto - Isorex | ,, 0:14 | .. | |||
30 | 28 | ▼2 | 35 | Sprint | ROGINA Radoslav Adria Mobil | 39 | Adria Mobil | ,, 0:14 | .. | |||
31 | 41 | ▲10 | 155 | GC | RABITSCH Stephan Team Felbermayr - Simplon Wels | 27 | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 0:14 | .. | |||
32 | 40 | ▲8 | 64 | Sprint | HOLLER Nikodemus BIKE AID | 27 | BIKE AID | ,, 0:14 | .. | |||
33 | 31 | ▼2 | 151 | Sprint | BAJC Andi Team Felbermayr - Simplon Wels | 30 | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 0:14 | .. | |||
34 | 25 | ▼9 | 253 | Sprint | ERSHOV Artur Fiberli Antalyaspor | 28 | Fiberli Antalyaspor | ,, 0:14 | .. | |||
35 | 44 | ▲9 | 5 | Classic | VERGAERDE Otto Corendon - Circus | 24 | Corendon - Circus | ,, 0:14 | .. | |||
36 | 45 | ▲9 | 12 | Sprint | DUNNE Conor Israel Cycling Academy | 27 | Israel Cycling Academy | ,, 0:14 | .. | |||
37 | 42 | ▲5 | 152 | Classic | BRKIC Benjamin Team Felbermayr - Simplon Wels | 22 | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 0:14 | .. | |||
38 | 7 | ▼31 | 173 | Sprint | DALLA VALLE Nicolas Tirol KTM Cycling Team | 21 | Tirol KTM Cycling Team | ,, 0:14 | .. | |||
39 | 16 | ▼23 | 42 | TT | ZOBRIST Manuel AKROS - Thömus | 21 | AKROS - Thömus | ,, 0:14 | .. | |||
40 | 6 | ▼34 | 82 | Climber | GAZZOLI Michele Kometa Cycling Team | 19 | Kometa Cycling Team | ,, 0:14 | .. | |||
41 | 14 | ▼27 | 215 | Sprint | BOGDANOVIČS Māris Latvia | 27 | Latvia | ,, 0:14 | .. | |||
42 | 35 | ▼7 | 141 | Sprint | GERTS Floris Tarteletto - Isorex | 26 | Tarteletto - Isorex | ,, 0:14 | .. | |||
43 | 39 | ▼4 | 72 | GC | MAŁECKI Kamil CCC Development Team | 23 | CCC Development Team | ,, 0:14 | .. | |||
44 | 34 | ▼10 | 206 | Sprint | VAHTRA Norman Estonia | 22 | Estonia | ,, 0:14 | .. | |||
45 | 36 | ▼9 | 263 | Classic | COLNAGHI Davide Team Named Rocked | 21 | Team Named Rocked | ,, 0:14 | .. | |||
46 | 46 | - | 43 | Sprint | GÜLLER Timo AKROS - Thömus | 24 | AKROS - Thömus | 0:31 0:31 | .. | |||
47 | 52 | ▲5 | 255 | Sprint | PISKUNOV Maxim Fiberli Antalyaspor | 21 | Fiberli Antalyaspor | 0:32 0:32 | .. | |||
48 | 54 | ▲6 | 171 | Climber | BAYER Tobias Tirol KTM Cycling Team | 19 | Tirol KTM Cycling Team | ,, 0:32 | .. | |||
49 | 49 | - | 134 | Sprint | ÖRKEN Ahmet Salcano Sakarya BB Team | 25 | Salcano Sakarya BB Team | ,, 0:32 | .. | |||
50 | 64 | ▲14 | 194 | Sprint | LUND Rasmus Hestbek Denmark | 25 | Denmark | ,, 0:32 | .. | |||
51 | 61 | ▲10 | 275 | Sprint | ÖZGÜR Batuhan Torku Sekerspor | 21 | Torku Sekerspor | ,, 0:32 | .. | |||
52 | 55 | ▲3 | 185 | Sprint | SOKOLOV Nikita Vino - Astana Motors | 20 | Vino - Astana Motors | ,, 0:32 | .. | |||
53 | 53 | - | 91 | GC | BURKE Jack Leopard Pro Cycling | 23 | Leopard Pro Cycling | ,, 0:32 | .. | |||
54 | 60 | ▲6 | 24 | Sprint | YOSHIDA Hayato Nippo Vini Fantini Faizanè | 29 | Nippo Vini Fantini Faizanè | ,, 0:32 | .. | |||
55 | 63 | ▲8 | 163 | GC | DONOVAN Mark Team Wiggins Le Col | 19 | Team Wiggins Le Col | ,, 0:32 | .. | |||
56 | 50 | ▼6 | 96 | GC | REKITA Szymon Leopard Pro Cycling | 25 | Leopard Pro Cycling | ,, 0:32 | .. | |||
57 | 58 | ▲1 | 32 | TT | HORVAT Žiga Adria Mobil | 20 | Adria Mobil | ,, 0:32 | .. | |||
58 | 51 | ▼7 | 94 | Climber | MAAS Jan Leopard Pro Cycling | 23 | Leopard Pro Cycling | ,, 0:32 | .. | |||
59 | 56 | ▼3 | 111 | Sprint | BAZHKOU Stanislau Minsk Cycling Club | 27 | Minsk Cycling Club | ,, 0:32 | .. | |||
60 | 48 | ▼12 | 184 | GC | PRONSKIY Vadim Vino - Astana Motors | 20 | Vino - Astana Motors | ,, 0:32 | .. | |||
61 | 65 | ▲4 | 122 | Sprint | JANSSEN Adriaan Monkey Town - à Bloc CT | 23 | Monkey Town - à Bloc CT | ,, 0:32 | .. | |||
62 | 62 | - | 106 | Sprint | ZUBENKO Mykyta Lviv Cycling Team | 23 | Lviv Cycling Team | ,, 0:32 | .. | |||
63 | 59 | ▼4 | 115 | Sprint | SOBAL Yauhen Minsk Cycling Club | 37 | Minsk Cycling Club | ,, 0:32 | .. | |||
64 | 68 | ▲4 | 121 | Climber | SANTORO Antonio Monkey Town - à Bloc CT | 29 | Monkey Town - à Bloc CT | ,, 0:32 | .. | |||
65 | 66 | ▲1 | 181 | Sprint | ASTAFYEV Stepan Vino - Astana Motors | 25 | Vino - Astana Motors | ,, 0:32 | .. | |||
66 | 71 | ▲5 | 71 | TT | BROŻYNA Piotr CCC Development Team | 24 | CCC Development Team | ,, 0:32 | .. | |||
67 | 70 | ▲3 | 14 | GC | NIV Guy Israel Cycling Academy | 24 | Israel Cycling Academy | ,, 0:32 | .. | |||
68 | 69 | ▲1 | 11 | GC | PLAZA Rubén Israel Cycling Academy | 38 | Israel Cycling Academy | ,, 0:32 | .. | |||
69 | 67 | ▼2 | 83 | GC | LÓPEZ Juan Pedro Kometa Cycling Team | 21 | Kometa Cycling Team | ,, 0:32 | .. | |||
70 | 47 | ▼23 | 84 | Climber | OLDANI Stefano Kometa Cycling Team | 21 | Kometa Cycling Team | ,, 0:32 | .. | |||
71 | 57 | ▼14 | 86 | Climber | SEVILLA Diego Pablo Kometa Cycling Team | 22 | Kometa Cycling Team | ,, 0:32 | .. | |||
72 | 100 | ▲28 | 165 | TT | O'LOUGHLIN Michael Team Wiggins Le Col | 22 | Team Wiggins Le Col | 0:38 0:38 | .. | |||
73 | 72 | ▼1 | 146 | Sprint | VANTOMME Maxime Tarteletto - Isorex | 32 | Tarteletto - Isorex | 0:39 0:39 | .. | |||
74 | 82 | ▲8 | 205 | Sprint | ÄRM Rait Estonia | 18 | Estonia | 0:40 0:40 | .. | |||
75 | 75 | - | 136 | Sprint | TIRYAKI Oguzhan Salcano Sakarya BB Team | 20 | Salcano Sakarya BB Team | ,, 0:40 | .. | |||
76 | 79 | ▲3 | 254 | Sprint | ICEN Izzet Sahin Fiberli Antalyaspor | 21 | Fiberli Antalyaspor | ,, 0:40 | .. | |||
77 | 98 | ▲21 | 203 | TT | NISU Oskar Estonia | 24 | Estonia | ,, 0:40 | .. | |||
78 | 73 | ▼5 | 75 | TT | TRACZ Szymon CCC Development Team | 20 | CCC Development Team | ,, 0:40 | .. | |||
79 | 76 | ▼3 | 211 | Sprint | ANSONS Kristers Latvia | 19 | Latvia | ,, 0:40 | .. | |||
80 | 110 | ▲30 | 235 | Sprint | YILMAZ Yunus Emre Bisiklet Sporunu Kalkindirma Kulübü | 22 | Bisiklet Sporunu Kalkindirma Kulübü | ,, 0:40 | .. | |||
81 | 80 | ▼1 | 51 | Sprint | AKHMETOV Galym Astana City | 23 | Astana City | ,, 0:40 | .. | |||
82 | 74 | ▼8 | 212 | Sprint | GAVARS Eriks Toms Latvia | 21 | Latvia | ,, 0:40 | .. | |||
83 | 81 | ▼2 | 133 | Sprint | BALKAN Onur Salcano Sakarya BB Team | 22 | Salcano Sakarya BB Team | ,, 0:40 | .. | |||
84 | 86 | ▲2 | 45 | TT | SUTER Joel AKROS - Thömus | 20 | AKROS - Thömus | ,, 0:40 | .. | |||
85 | 104 | ▲19 | 31 | Sprint | JARC Aljaž Adria Mobil | 19 | Adria Mobil | ,, 0:40 | .. | |||
86 | 120 | ▲34 | 21 | Sprint | CIMA Damiano Nippo Vini Fantini Faizanè | 25 | Nippo Vini Fantini Faizanè | ,, 0:40 | .. | |||
87 | 90 | ▲3 | 261 | Classic | BELLETTA Pierelis Team Named Rocked | 20 | Team Named Rocked | ,, 0:40 | .. | |||
88 | 84 | ▼4 | 23 | GC | NISHIMURA Hiroki Nippo Vini Fantini Faizanè | 24 | Nippo Vini Fantini Faizanè | ,, 0:40 | .. | |||
89 | 77 | ▼12 | 226 | TT | STEPANOV Andrei Russia | 19 | Russia | ,, 0:40 | .. | |||
90 | 109 | ▲19 | 142 | TT | SEFA Ylber Tarteletto - Isorex | 28 | Tarteletto - Isorex | ,, 0:40 | .. | |||
91 | 105 | ▲14 | 213 | Classic | PELCERS Kristaps Latvia | 19 | Latvia | ,, 0:40 | .. | |||
92 | 94 | ▲2 | 222 | TT | DUYUNOV Vladislav Russia | 24 | Russia | ,, 0:40 | .. | |||
93 | 103 | ▲10 | 231 | Sprint | KÜÇÜKBAY Kemal Bisiklet Sporunu Kalkindirma Kulübü | 36 | Bisiklet Sporunu Kalkindirma Kulübü | ,, 0:40 | .. | |||
94 | 87 | ▼7 | 244 | Climber | JEANNÈS Matthieu Club De La Défense | 31 | Club De La Défense | ,, 0:40 | .. | |||
95 | 96 | ▲1 | 53 | GC | KUZMIN Anton Astana City | 22 | Astana City | ,, 0:40 | .. | |||
96 | 95 | ▼1 | 223 | Classic | FOKIN Mikhail Russia | 21 | Russia | ,, 0:40 | .. | |||
97 | 92 | ▼5 | 224 | Sprint | FROLOV Igor Russia | 29 | Russia | ,, 0:40 | .. | |||
98 | 101 | ▲3 | 44 | GC | PAROZ Justin AKROS - Thömus | 22 | AKROS - Thömus | ,, 0:40 | .. | |||
99 | 85 | ▼14 | 154 | TT | LEHNER Daniel Team Felbermayr - Simplon Wels | 24 | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 0:40 | .. | |||
100 | 114 | ▲14 | 201 | TT | JOHANSON Kristjan Estonia | 21 | Estonia | ,, 0:40 | .. | |||
101 | 108 | ▲7 | 195 | Sprint | RYTTERSGAARD Sebastian Denmark | 19 | Denmark | ,, 0:40 | .. | |||
102 | 88 | ▼14 | 65 | TT | WOLF Justin BIKE AID | 26 | BIKE AID | ,, 0:40 | .. | |||
103 | 83 | ▼20 | 183 | GC | OVSYANNIKOV Alexandr Vino - Astana Motors | 21 | Vino - Astana Motors | ,, 0:40 | .. | |||
104 | 99 | ▼5 | 114 | TT | SAMOILAU Branislau Minsk Cycling Club | 33 | Minsk Cycling Club | ,, 0:40 | .. | |||
105 | 97 | ▼8 | 104 | TT | DESHSKO Roman Lviv Cycling Team | 20 | Lviv Cycling Team | ,, 0:40 | .. | |||
106 | 78 | ▼28 | 85 | GC | RIES Michel Kometa Cycling Team | 20 | Kometa Cycling Team | ,, 0:40 | .. | |||
107 | 123 | ▲16 | 41 | Sprint | DÖRING Jonas AKROS - Thömus | 20 | AKROS - Thömus | ,, 0:40 | .. | |||
108 | 102 | ▼6 | 46 | GC | VOISARD Yannis AKROS - Thömus | 20 | AKROS - Thömus | ,, 0:40 | .. | |||
109 | 122 | ▲13 | 246 | Sprint | TROUDE Mathieu Club De La Défense | 29 | Club De La Défense | ,, 0:40 | .. | |||
110 | 93 | ▼17 | 116 | Sprint | STROKAU Vasili Minsk Cycling Club | 23 | Minsk Cycling Club | ,, 0:40 | .. | |||
111 | 112 | ▲1 | 196 | Sprint | SØRENSEN Kristian Arnth Denmark | 22 | Denmark | ,, 0:40 | .. | |||
112 | 91 | ▼21 | 172 | Climber | EL GOUZI Omar Tirol KTM Cycling Team | 19 | Tirol KTM Cycling Team | ,, 0:40 | .. | |||
113 | 89 | ▼24 | 66 | GC | VAN ENGELEN Adne BIKE AID | 25 | BIKE AID | ,, 0:40 | .. | |||
114 | 107 | ▼7 | 241 | Climber | AMADORI Julien Club De La Défense | 26 | Club De La Défense | ,, 0:40 | .. | |||
115 | 118 | ▲3 | 175 | TT | WILDAUER Markus Tirol KTM Cycling Team | 20 | Tirol KTM Cycling Team | ,, 0:40 | .. | |||
116 | 111 | ▼5 | 193 | Sprint | KRISTENSEN Mads Østergaard Denmark | 21 | Denmark | ,, 0:40 | .. | |||
117 | 106 | ▼11 | 164 | Sprint | NAVARRO Corentin Team Wiggins Le Col | 21 | Team Wiggins Le Col | ,, 0:40 | .. | |||
118 | 115 | ▼3 | 103 | Sprint | DZHUS Volodymyr Lviv Cycling Team | 25 | Lviv Cycling Team | ,, 0:40 | .. | |||
119 | 116 | ▼3 | 1 | TT | DEVOLDER Stijn Corendon - Circus | 39 | Corendon - Circus | ,, 0:40 | .. | |||
120 | 117 | ▼3 | 145 | Sprint | VAN BREUSSEGEM Elias Tarteletto - Isorex | 26 | Tarteletto - Isorex | ,, 0:40 | .. | |||
121 | 121 | - | 124 | Sprint | KLEIMAN Wim Monkey Town - à Bloc CT | 25 | Monkey Town - à Bloc CT | ,, 0:40 | .. | |||
122 | 119 | ▼3 | 15 | GC | PERRY Benjamin Israel Cycling Academy | 24 | Israel Cycling Academy | ,, 0:40 | .. | |||
123 | 113 | ▼10 | 54 | Sprint | LUCHSHENKO Sergey Astana City | 24 | Astana City | ,, 0:40 | .. | |||
124 | 125 | ▲1 | 112 | Sprint | PAPOK Siarhei Minsk Cycling Club | 31 | Minsk Cycling Club | ,, 0:40 | .. | |||
125 | 124 | ▼1 | 216 | Sprint | KANEPEJS Deins Latvia | 23 | Latvia | ,, 0:40 | .. | |||
126 | 126 | - | 191 | Sprint | KOLZE CHANGIZI Sebastian Denmark | 18 | Denmark | 0:52 0:52 | .. | |||
127 | 128 | ▲1 | 266 | Sprint | MOLINARI Kevin Team Named Rocked | 22 | Team Named Rocked | 0:59 0:59 | .. | |||
128 | 127 | ▼1 | 101 | Sprint | ASADOV Elchin Lviv Cycling Team | 32 | Lviv Cycling Team | ,, 0:59 | .. | |||
129 | 131 | ▲2 | 16 | Sprint | SCHREURS Hamish Israel Cycling Academy | 25 | Israel Cycling Academy | ,, 0:59 | .. | |||
130 | 129 | ▼1 | 271 | Sprint | ACAR Fethi Torku Sekerspor | 23 | Torku Sekerspor | ,, 0:59 | .. | |||
131 | 130 | ▼1 | 52 | Classic | CHZHAN Igor Astana City | 19 | Astana City | ,, 0:59 | .. | |||
132 | 134 | ▲2 | 251 | Sprint | AKBAS Soner Fiberli Antalyaspor | 22 | Fiberli Antalyaspor | 1:08 1:08 | .. | |||
133 | 133 | - | 192 | Sprint | JACOBSEN Niklas Spilcker Denmark | 19 | Denmark | ,, 1:08 | .. | |||
134 | 132 | ▼2 | 233 | Sprint | SEKER Cebrail Bisiklet Sporunu Kalkindirma Kulübü | 24 | Bisiklet Sporunu Kalkindirma Kulübü | ,, 1:08 | .. | |||
135 | 135 | - | 161 | Classic | FOUCHÉ James Team Wiggins Le Col | 20 | Team Wiggins Le Col | ,, 1:08 | .. | |||
136 | 141 | ▲5 | 102 | Sprint | MUSIIENKO Bohdan Lviv Cycling Team | 21 | Lviv Cycling Team | 1:10 1:10 | .. | |||
137 | 144 | ▲7 | 221 | Sprint | CHUMACHENKO Daniil Russia | 21 | Russia | 1:11 1:11 | .. | |||
138 | 136 | ▼2 | 265 | Sprint | MIRRI Ivan Team Named Rocked | 21 | Team Named Rocked | ,, 1:11 | .. | |||
139 | 147 | ▲8 | 56 | Classic | ULYSBAYEV Dinmukhammed Astana City | 20 | Astana City | ,, 1:11 | .. | |||
140 | 146 | ▲6 | 256 | TT | ÜZGÜN Canday Fiberli Antalyaspor | 23 | Fiberli Antalyaspor | ,, 1:11 | .. | |||
141 | 142 | ▲1 | 156 | Sprint | WOLLENBERG Tim Team Felbermayr - Simplon Wels | 19 | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 1:11 | .. | |||
142 | 139 | ▼3 | 236 | Sprint | URCU Suleyman Bisiklet Sporunu Kalkindirma Kulübü | 18 | Bisiklet Sporunu Kalkindirma Kulübü | ,, 1:11 | .. | |||
143 | 148 | ▲5 | 245 | Sprint | MOREL Jérémy Club De La Défense | 27 | Club De La Défense | ,, 1:11 | .. | |||
144 | 140 | ▼4 | 243 | Sprint | BOUSQUET Pascal Club De La Défense | 42 | Club De La Défense | ,, 1:11 | .. | |||
145 | 138 | ▼7 | 273 | Sprint | DILEK Halil Ibrahim Torku Sekerspor | 20 | Torku Sekerspor | ,, 1:11 | .. | |||
146 | 145 | ▼1 | 225 | TT | OVECHKIN Artem Russia | 32 | Russia | ,, 1:11 | .. | |||
147 | 143 | ▼4 | 242 | TT | BARRET Jérémy Club De La Défense | 21 | Club De La Défense | ,, 1:11 | .. | |||
148 | 137 | ▼11 | 264 | Sprint | GALDOUNE Ahmed Amine Team Named Rocked | 22 | Team Named Rocked | ,, 1:11 | .. | |||
149 | 153 | ▲4 | 92 | Sprint | GEßNER Konrad Leopard Pro Cycling | 23 | Leopard Pro Cycling | 1:27 1:27 | .. | |||
150 | 154 | ▲4 | 204 | TT | PRANGEL Kristo Estonia | 20 | Estonia | ,, 1:27 | .. | |||
151 | 149 | ▼2 | 105 | TT | MAMMADOV Mahmud Lviv Cycling Team | 18 | Lviv Cycling Team | ,, 1:27 | .. | |||
152 | 151 | ▼1 | 113 | Sprint | RAMANAU Raman Minsk Cycling Club | 24 | Minsk Cycling Club | ,, 1:27 | .. | |||
153 | 150 | ▼3 | 234 | TT | KELLECI Abdulkadir Bisiklet Sporunu Kalkindirma Kulübü | 32 | Bisiklet Sporunu Kalkindirma Kulübü | ,, 1:27 | .. | |||
154 | 152 | ▼2 | 252 | Climber | BIALIAUSKI Vasili Fiberli Antalyaspor | 23 | Fiberli Antalyaspor | ,, 1:27 | .. | |||
155 | 159 | ▲4 | 274 | Sprint | ÖRENCIK Ahmet Torku Sekerspor | 19 | Torku Sekerspor | 1:32 1:32 | .. | |||
156 | 158 | ▲2 | 272 | TT | UGUZ Muhammed Torku Sekerspor | 19 | Torku Sekerspor | ,, 1:32 | .. | |||
157 | 160 | ▲3 | 61 | Sprint | BICHLMANN Daniel BIKE AID | 30 | BIKE AID | ,, 1:32 | .. | |||
158 | 155 | ▼3 | 131 | Sprint | AKDILEK Ahmet Salcano Sakarya BB Team | 30 | Salcano Sakarya BB Team | ,, 1:32 | .. | |||
159 | 161 | ▲2 | 81 | Sprint | CAMACHO Juan Kometa Cycling Team | 23 | Kometa Cycling Team | 1:51 1:51 | .. | |||
160 | 157 | ▼3 | 135 | Sprint | AY Enes Salcano Sakarya BB Team | 22 | Salcano Sakarya BB Team | 2:49 2:49 | .. | |||
161 | 156 | ▼5 | 132 | TT | ATALAY Muhammed Salcano Sakarya BB Team | 29 | Salcano Sakarya BB Team | 3:19 3:19 | .. |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Rnk | Prev | ▼▲ | BIB | H2H | Specialty | Rider | Age | Team | Points | Today |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 4 | ▲3 | 126 | Sprint | VAN DER KOOIJ Bas Monkey Town - à Bloc CT | 23 | Monkey Town - à Bloc CT | 8 | +8 | |
2 | 1 | ▼1 | 6 | Classic | VAN DER POEL Mathieu Corendon - Circus | 24 | Corendon - Circus | 5 | +5 | |
3 | 6 | ▲3 | 22 | Sprint | LONARDI Giovanni Nippo Vini Fantini Faizanè | 22 | Nippo Vini Fantini Faizanè | 5 | +5 | |
4 | 2 | ▼2 | 34 | Sprint | RAJOVIĆ Dušan Adria Mobil | 21 | Adria Mobil | 4 | +4 | |
5 | - | 2 | Sprint | JANS Roy Corendon - Circus | 28 | Corendon - Circus | 4 | +4 | ||
6 | - | 95 | Sprint | PONS Gaëtan Leopard Pro Cycling | 27 | Leopard Pro Cycling | 3 | +3 | ||
7 | 3 | ▼4 | 161 | Classic | FOUCHÉ James Team Wiggins Le Col | 20 | Team Wiggins Le Col | 3 | +3 | |
8 | 5 | ▼3 | 4 | Classic | DE BONDT Dries Corendon - Circus | 27 | Corendon - Circus | 2 | +2 | |
9 | - | 62 | Sprint | CARSTENSEN Lucas BIKE AID | 24 | BIKE AID | 2 | +2 | ||
10 | - | 165 | TT | O'LOUGHLIN Michael Team Wiggins Le Col | 22 | Team Wiggins Le Col | 2 | +2 | ||
11 | - | 93 | Sprint | KRIEGER Alexander Leopard Pro Cycling | 27 | Leopard Pro Cycling | 1 | +1 | ||
12 | 7 | ▼5 | 82 | Climber | GAZZOLI Michele Kometa Cycling Team | 19 | Kometa Cycling Team | 1 | +1 | |
13 | 8 | ▼5 | 43 | Sprint | GÜLLER Timo AKROS - Thömus | 24 | AKROS - Thömus | 1 | +1 | |
14 | - | 102 | Sprint | MUSIIENKO Bohdan Lviv Cycling Team | 21 | Lviv Cycling Team | 1 | +1 |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Rnk | Prev | ▼▲ | BIB | H2H | Specialty | Rider | Age | Team | Points | Today |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 1 | - | 161 | Classic | FOUCHÉ James Team Wiggins Le Col | 20 | Team Wiggins Le Col | - | ||
2 | 2 | - | 176 | Climber | ZIMMERMANN Georg Tirol KTM Cycling Team | 21 | Tirol KTM Cycling Team | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:22 February 2019
- Start time:-
- Avg. speed winner:44.326 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:111 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:27
- Vert. meters:1025
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: