The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | LÓPEZ Miguel Ángel Astana Pro Team | Astana Pro Team | 14 | 20 | 2:09:16 | |
DENIFL Stefan Aqua Blue Sport | Aqua Blue Sport | 5 | 12 | 0:17 0:17 | ||
3 | CICCONE Giulio Italy | Italy | 3 | 7 | 0:50 0:50 | |
4 | RYBALKIN Aleksey Gazprom-RusVelo | Gazprom-RusVelo | 5 | 0:52 0:52 | ||
5 | FERNÁNDEZ Delio Delko Marseille Provence KTM | Delko Marseille Provence KTM | 4 | ,, 0:52 | ||
6 | TAARAMÄE Rein Team Katusha Alpecin | Team Katusha Alpecin | 3 | 0:54 0:54 | ||
7 | MADRAZO Ángel Delko Marseille Provence KTM | Delko Marseille Provence KTM | 2 | 1:14 1:14 | ||
8 | FIRSANOV Sergey Gazprom-RusVelo | Gazprom-RusVelo | 1 | 1:26 1:26 | ||
9 | TUSVELD Martijn Roompot - Nederlandse Loterij | Roompot - Nederlandse Loterij | 1:31 1:31 | |||
10 | GROßSCHARTNER Felix CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | 1:33 1:33 | |||
11 | SCHELLING Patrick Team Vorarlberg | Team Vorarlberg | 1:56 1:56 | |||
12 | PERNSTEINER Hermann Amplatz - BMC | Amplatz - BMC | 2:10 2:10 | |||
13 | WEENING Pieter Roompot - Nederlandse Loterij | Roompot - Nederlandse Loterij | 2:18 2:18 | |||
14 | TEKLEHAIMANOT Daniel Team Dimension Data | Team Dimension Data | 2:25 2:25 | |||
15 | GEISMAYR Daniel Team Vorarlberg | Team Vorarlberg | 2:40 2:40 | |||
16 | BALDAUF Sebastian Team Vorarlberg | Team Vorarlberg | 2:44 2:44 | |||
17 | BRKIC Benjamin Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | 3:05 3:05 | |||
18 | LE TURNIER Mathias Cofidis, Solutions Crédits | Cofidis, Solutions Crédits | 3:09 3:09 | |||
19 | DEBESAY Mekseb Team Dimension Data | Team Dimension Data | 3:12 3:12 | |||
20 | O'CONNOR Ben Team Dimension Data | Team Dimension Data | 3:26 3:26 | |||
21 | ANTÓN Igor Team Dimension Data | Team Dimension Data | 3:48 3:48 | |||
22 | NYCH Artem Gazprom-RusVelo | Gazprom-RusVelo | 3:53 3:53 | |||
23 | MAGER Christian Team Hrinkow Advarics Cycleang | Team Hrinkow Advarics Cycleang | 4:03 4:03 | |||
24 | KOCHETKOV Pavel Team Katusha Alpecin | Team Katusha Alpecin | 4:33 4:33 | |||
25 | ZOIDL Riccardo Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | 4:49 4:49 | |||
26 | BYSTRØM Sven Erik Team Katusha Alpecin | Team Katusha Alpecin | 5:05 5:05 | |||
27 | DÍAZ José Manuel Israel Cycling Academy | Israel Cycling Academy | 5:13 5:13 | |||
28 | RABITSCH Stephan Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 5:13 | |||
29 | ZAKARIN Ilnur Team Katusha Alpecin | Team Katusha Alpecin | 5:48 5:48 | |||
30 | DI GRÉGORIO Rémy Delko Marseille Provence KTM | Delko Marseille Provence KTM | 5:53 5:53 | |||
31 | THOMSON Jay Robert Team Dimension Data | Team Dimension Data | 6:03 6:03 | |||
32 | PEREZ Anthony Cofidis, Solutions Crédits | Cofidis, Solutions Crédits | 6:37 6:37 | |||
33 | VENTURINI Clément Cofidis, Solutions Crédits | Cofidis, Solutions Crédits | 7:01 7:01 | |||
34 | PLUCIŃSKI Leszek CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | 7:52 7:52 | |||
35 | KACZMAREK Jakub CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | ,, 7:52 | |||
36 | SCHLEGEL Michal CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | ,, 7:52 | |||
37 | GIBBONS Ryan Team Dimension Data | Team Dimension Data | 8:11 8:11 | |||
38 | VAN DER LIJKE Nick Roompot - Nederlandse Loterij | Roompot - Nederlandse Loterij | ,, 8:11 | |||
39 | SLAGTER Tom-Jelte Cannondale - Drapac Pro Cycling Team | Cannondale - Drapac Pro Cycling Team | ,, 8:11 | |||
40 | PAULUS Dennis Team Hrinkow Advarics Cycleang | Team Hrinkow Advarics Cycleang | 8:25 8:25 | |||
41 | MARTINEZ Yannick Delko Marseille Provence KTM | Delko Marseille Provence KTM | 8:57 8:57 | |||
42 | WATSON Calvin Aqua Blue Sport | Aqua Blue Sport | 9:00 9:00 | |||
43 | PEARSON Daniel Aqua Blue Sport | Aqua Blue Sport | ,, 9:00 | |||
44 | VAN GINNEKEN Sjoerd Roompot - Nederlandse Loterij | Roompot - Nederlandse Loterij | ,, 9:00 | |||
45 | VENDRAME Andrea Italy | Italy | ,, 9:00 | |||
46 | STALNOV Nikita Astana Pro Team | Astana Pro Team | 9:24 9:24 | |||
47 | OVECHKIN Artem Gazprom-RusVelo | Gazprom-RusVelo | ,, 9:24 | |||
48 | FANKHAUSER Clemens Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | 9:43 9:43 | |||
49 | DEMPSTER Zak Israel Cycling Academy | Israel Cycling Academy | 9:54 9:54 | |||
50 | SALVADOR Enrico Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | 10:28 10:28 | |||
51 | VAN ZYL Johann Team Dimension Data | Team Dimension Data | 10:34 10:34 | |||
52 | VELASCO Simone Italy | Italy | 10:41 10:41 | |||
53 | FRIESECKE Gian Team Vorarlberg | Team Vorarlberg | ,, 10:41 | |||
54 | SMUKULIS Gatis Delko Marseille Provence KTM | Delko Marseille Provence KTM | 11:15 11:15 | |||
55 | LIENHARD Fabian Team Vorarlberg | Team Vorarlberg | 11:16 11:16 | |||
56 | KRIZEK Matthias Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | 11:18 11:18 | |||
57 | BOSMAN Patrick Team Hrinkow Advarics Cycleang | Team Hrinkow Advarics Cycleang | 11:20 11:20 | |||
58 | SAVITSKIY Ivan Gazprom-RusVelo | Gazprom-RusVelo | 11:37 11:37 | |||
59 | GOLDSTEIN Roy Israel Cycling Academy | Israel Cycling Academy | 11:53 11:53 | |||
60 | LEOPOLD Hans-Jörg WSA-Greenlife | WSA-Greenlife | 12:05 12:05 | |||
61 | SCHINNAGEL Johannes Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | 12:07 12:07 | |||
62 | FOLIFOROV Alexander Gazprom-RusVelo | Gazprom-RusVelo | 12:11 12:11 | |||
63 | RIESEBEEK Oscar Roompot - Nederlandse Loterij | Roompot - Nederlandse Loterij | ,, 12:11 | |||
64 | SCHÖNBERGER Sebastian Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | 12:22 12:22 | |||
65 | ČANECKÝ Marek Amplatz - BMC | Amplatz - BMC | 12:30 12:30 | |||
66 | UMHALLER Thomas Amplatz - BMC | Amplatz - BMC | 12:41 12:41 | |||
67 | KUSZTOR Péter Amplatz - BMC | Amplatz - BMC | 12:43 12:43 | |||
68 | ZAKHAROV Artyom Astana Pro Team | Astana Pro Team | ,, 12:43 | |||
69 | EIBEGGER Markus Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 12:43 | |||
70 | GODON Dorian Cofidis, Solutions Crédits | Cofidis, Solutions Crédits | ,, 12:43 | |||
71 | NIKOLAEV Sergey Gazprom-RusVelo | Gazprom-RusVelo | ,, 12:43 | |||
72 | HUPOND Thierry Delko Marseille Provence KTM | Delko Marseille Provence KTM | ,, 12:43 | |||
73 | BALLERINI Davide Italy | Italy | 12:55 12:55 | |||
74 | TUREK Daniel Israel Cycling Academy | Israel Cycling Academy | 12:58 12:58 | |||
75 | KOROŠEC Rok Amplatz - BMC | Amplatz - BMC | 13:02 13:02 | |||
76 | VAN WINDEN Dennis Israel Cycling Academy | Israel Cycling Academy | 13:07 13:07 | |||
77 | VANMARCKE Sep Cannondale - Drapac Pro Cycling Team | Cannondale - Drapac Pro Cycling Team | ,, 13:07 | |||
78 | FORTIN Filippo Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | ,, 13:07 | |||
79 | MATHIS Marco Team Katusha Alpecin | Team Katusha Alpecin | ,, 13:07 | |||
80 | MULLEN Ryan Cannondale - Drapac Pro Cycling Team | Cannondale - Drapac Pro Cycling Team | 13:29 13:29 | |||
81 | HOWES Alex Cannondale - Drapac Pro Cycling Team | Cannondale - Drapac Pro Cycling Team | ,, 13:29 | |||
82 | TRATNIK Jan CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | ,, 13:29 | |||
83 | BRAMMEIER Matt Aqua Blue Sport | Aqua Blue Sport | 13:35 13:35 | |||
84 | HOFER Andreas Team Hrinkow Advarics Cycleang | Team Hrinkow Advarics Cycleang | ,, 13:35 | |||
85 | LEHNER Daniel Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 13:35 | |||
86 | HRINKOW Dominik Team Hrinkow Advarics Cycleang | Team Hrinkow Advarics Cycleang | ,, 13:35 | |||
87 | BISSINGER Florian WSA-Greenlife | WSA-Greenlife | 13:38 13:38 | |||
88 | GAUGL Florian Team Hrinkow Advarics Cycleang | Team Hrinkow Advarics Cycleang | ,, 13:38 | |||
89 | GRAF Andreas Team Hrinkow Advarics Cycleang | Team Hrinkow Advarics Cycleang | ,, 13:38 | |||
90 | FRIEDRICH Marco WSA-Greenlife | WSA-Greenlife | ,, 13:38 | |||
91 | LODERER Timon WSA-Greenlife | WSA-Greenlife | ,, 13:38 | |||
92 | HONIG Reinier Team Vorarlberg | Team Vorarlberg | 13:55 13:55 | |||
93 | MROŻEK Marcin CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | 13:58 13:58 | |||
94 | SCHREURS Hamish Israel Cycling Academy | Israel Cycling Academy | 14:00 14:00 | |||
95 | BOIVIN Guillaume Israel Cycling Academy | Israel Cycling Academy | ,, 14:00 | |||
96 | COUSIN Jérôme Cofidis, Solutions Crédits | Cofidis, Solutions Crédits | 14:02 14:02 | |||
97 | BIERMANS Jenthe Team Katusha Alpecin | Team Katusha Alpecin | 14:07 14:07 | |||
98 | LIGTHART Pim Roompot - Nederlandse Loterij | Roompot - Nederlandse Loterij | ,, 14:07 | |||
99 | VICIOSO Ángel Team Katusha Alpecin | Team Katusha Alpecin | ,, 14:07 | |||
100 | HAMMERLE Maximilian Team Vorarlberg | Team Vorarlberg | ,, 14:07 | |||
101 | KUEN Maximilian Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | 14:11 14:11 | |||
102 | MEILER Lukas Team Vorarlberg | Team Vorarlberg | 14:21 14:21 | |||
103 | SALZMANN Jodok WSA-Greenlife | WSA-Greenlife | 14:24 14:24 | |||
104 | CLARKE Will Cannondale - Drapac Pro Cycling Team | Cannondale - Drapac Pro Cycling Team | 14:26 14:26 | |||
105 | SCULLY Tom Cannondale - Drapac Pro Cycling Team | Cannondale - Drapac Pro Cycling Team | ,, 14:26 | |||
106 | DIAZ Daniel Delko Marseille Provence KTM | Delko Marseille Provence KTM | 14:30 14:30 | |||
107 | KONING Peter Aqua Blue Sport | Aqua Blue Sport | ,, 14:30 | |||
108 | CHRISTIAN Mark Aqua Blue Sport | Aqua Blue Sport | ,, 14:30 | |||
109 | PORSEV Alexander Gazprom-RusVelo | Gazprom-RusVelo | 14:44 14:44 | |||
110 | CHETOUT Loïc Cofidis, Solutions Crédits | Cofidis, Solutions Crédits | ,, 14:44 | |||
111 | GAMPER Patrick Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | 14:57 14:57 | |||
112 | BELLETTI Manuel Italy | Italy | 14:59 14:59 | |||
113 | DE VREESE Laurens Astana Pro Team | Astana Pro Team | 15:28 15:28 | |||
114 | KOREN Kristijan Cannondale - Drapac Pro Cycling Team | Cannondale - Drapac Pro Cycling Team | 15:41 15:41 | |||
115 | GATTO Oscar Astana Pro Team | Astana Pro Team | 16:05 16:05 | |||
116 | VIVIANI Elia Italy | Italy | ,, 16:05 | |||
117 | LOWNDES Jason Israel Cycling Academy | Israel Cycling Academy | ,, 16:05 | |||
118 | MINALI Riccardo Astana Pro Team | Astana Pro Team | ,, 16:05 | |||
119 | NEUHAUSER Marcel Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 16:05 | |||
120 | FRIEDL Nils Team Hrinkow Advarics Cycleang | Team Hrinkow Advarics Cycleang | ,, 16:05 | |||
121 | FENN Andrew Aqua Blue Sport | Aqua Blue Sport | ,, 16:05 | |||
122 | MUGERLI Matej Amplatz - BMC | Amplatz - BMC | ,, 16:05 | |||
123 | ALBANESE Vincenzo Italy | Italy | ,, 16:05 | |||
124 | SCHLEMMER Lukas Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 16:05 | |||
125 | PÖLL Stefan WSA-Greenlife | WSA-Greenlife | ,, 16:05 | |||
126 | BAGOT Yoann Cofidis, Solutions Crédits | Cofidis, Solutions Crédits | 16:22 16:22 | |||
127 | ARIESEN Tim Roompot - Nederlandse Loterij | Roompot - Nederlandse Loterij | 17:11 17:11 | |||
128 | GRICK Matthias WSA-Greenlife | WSA-Greenlife | ,, 17:11 | |||
129 | STOSZ Patryk CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | 17:40 17:40 | |||
130 | PALUTA Michał CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | ,, 17:40 | |||
131 | KORSÆTH Truls Engen Astana Pro Team | Astana Pro Team | ,, 17:40 | |||
OTL | MOSER Moreno Astana Pro Team | Astana Pro Team | - | |||
DNF | REGUIGUI Youcef Team Dimension Data | Team Dimension Data | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:06 July 2017
- Start time:14:00
- Avg. speed winner:38.39 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:82.7 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:251
- Vert. meters:1728
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:3.2 km solo
- Avg. temperature: