2023
«
»
2024»73rd

Tour of Austria

(2.1)
2024»Stage 5 (Final)»KufsteinKühtai(143.8km)

The final stage of the 73rd Tour of Austria will not be contested due to the tragic death of André Drege on the Glockner stage.
clear filter
The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Select two riders to compare.
RnkGCTimelagBIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamUCIPntTime
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Timelimit 15%, or 0:00 (+0:00)
RnkPrev▼▲BIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamUCIPntTimeTime won/lost
11-37
GC
ULISSI Diego UAE Team Emirates
34UAE Team Emirates125100 15:43:13..
22-5
GC
RIVERA Brandon Smith INEOS Grenadiers
28INEOS Grenadiers85700:06
0:06
..
33-6
TT
SHEFFIELD Magnus INEOS Grenadiers
22INEOS Grenadiers70500:09
0:09
..
44-31
GC
GROßSCHARTNER Felix UAE Team Emirates
30UAE Team Emirates60360:11
0:11
..
55-13
GC
MEURISSE Xandro Alpecin - Deceuninck
32Alpecin - Deceuninck50280:23
0:23
..
66-45
Climber
MAIRE Adrien TDT - Unibet Cycling Team
23TDT - Unibet Cycling Team4024,,
0:23
..
77-54
Climber
PELLIZZARI Giulio VF Group - Bardiani CSF - Faizanè
20VF Group - Bardiani CSF - Faizanè35200:27
0:27
..
88-36
Climber
MAJKA Rafał UAE Team Emirates
34UAE Team Emirates30180:30
0:30
..
99-122
GC
DINA Márton ATT Investments
28ATT Investments25160:31
0:31
..
1010-81
GC
ZOIDL Riccardo Team Felt Felbermayr
36Team Felt Felbermayr2014,,
0:31
..
1111-21
GC
BERHE Welay Hagos Team Jayco AlUla
22Team Jayco AlUla15120:32
0:32
..
1212-123
GC
OTRUBA Jakub ATT Investments
26ATT Investments10100:33
0:33
..
1313-96
GC
STÜSSI Colin Team Vorarlberg
31Team Vorarlberg580:34
0:34
..
1414-84
GC
PERNSTEINER Hermann Team Felt Felbermayr
33Team Felt Felbermayr57,,
0:34
..
1515-25
GC
PEÑA Jesús David Team Jayco AlUla
24Team Jayco AlUla560:37
0:37
..
1616-55
GC
TOLIO Alex VF Group - Bardiani CSF - Faizanè
24VF Group - Bardiani CSF - Faizanè351:10
1:10
..
1717-23
GC
DUNBAR Eddie Team Jayco AlUla
27Team Jayco AlUla341:42
1:42
..
1818-22
Hills
DE PRETTO Davide Team Jayco AlUla
22Team Jayco AlUla331:51
1:51
..
1919-34
Classic
CHRISTEN Jan UAE Team Emirates
20UAE Team Emirates322:01
2:01
..
2020-14
Hills
MICHELS Jente Alpecin - Deceuninck
21Alpecin - Deceuninck312:04
2:04
..
2121-115
GC
MESSNER Martin WSA KTM Graz
24WSA KTM Graz3,,
2:04
..
2222-24
Classic
ENGELHARDT Felix Team Jayco AlUla
23Team Jayco AlUla32:19
2:19
..
2323-94
Climber
PETER Jannis Team Vorarlberg
23Team Vorarlberg32:20
2:20
..
2424-41
GC
CHRISTOPHERSEN Cedrik Bakke TDT - Unibet Cycling Team
22TDT - Unibet Cycling Team32:38
2:38
..
2525-64
Hills
KESSLER Cole Lidl - Trek Future Racing
21Lidl - Trek Future Racing32:49
2:49
..
2626-57
Classic
ZOCCARATO Samuele VF Group - Bardiani CSF - Faizanè
26VF Group - Bardiani CSF - Faizanè3:35
3:35
..
2727-61
Sprint
AEBERSOLD Nils Lidl - Trek Future Racing
21Lidl - Trek Future Racing3:54
3:54
..
2828-2
GC
AUGUST Andrew INEOS Grenadiers
18INEOS Grenadiers5:17
5:17
..
2929-1
TT
GANNA Filippo INEOS Grenadiers
27INEOS Grenadiers6:24
6:24
..
3030-125
TT
ŘEHA Filip ATT Investments
23ATT Investments8:15
8:15
..
3131-173
Climber
FOUGNER Eivind Broholt Team Coop - Repsol
21Team Coop - Repsol10:21
10:21
..
3232-4
Sprint
HEIDUK Kim INEOS Grenadiers
24INEOS Grenadiers12:02
12:02
..
3333-85
GC
SCHÖNBERGER Sebastian Team Felt Felbermayr
30Team Felt Felbermayr12:05
12:05
..
3434-141
Classic
BOROŠ Michael Elkov - Kasper
31Elkov - Kasper12:50
12:50
..
3535-51
Sprint
BIAGINI Federico VF Group - Bardiani CSF - Faizanè
21VF Group - Bardiani CSF - Faizanè12:55
12:55
..
3636-53
Hills
MARCELLUSI Martin VF Group - Bardiani CSF - Faizanè
24VF Group - Bardiani CSF - Faizanè,,
12:55
..
3737-196
Hills
SZYMACHA Kamil Voster ATS Team
22Voster ATS Team13:12
13:12
..
3838-102
TT
BUSCHEK Paul Tirol KTM Cycling Team
21Tirol KTM Cycling Team13:41
13:41
..
3939-145
GC
PŘIDAL Tomáš Elkov - Kasper
20Elkov - Kasper13:48
13:48
..
4040-47
Hills
ŤOUPALÍK Adam TDT - Unibet Cycling Team
28TDT - Unibet Cycling Team14:30
14:30
..
4141-56
Climber
TONELLI Alessandro VF Group - Bardiani CSF - Faizanè
32VF Group - Bardiani CSF - Faizanè15:38
15:38
..
4242-83
TT
HEIDEMANN Miguel Team Felt Felbermayr
26Team Felt Felbermayr18:27
18:27
..
4343-73
Hills
PRIMOŽIČ Jaka Hrinkow Advarics
25Hrinkow Advarics19:07
19:07
..
4444-46
Sprint
STOCKMAN Abram TDT - Unibet Cycling Team
27TDT - Unibet Cycling Team20:10
20:10
..
4545-186
Hills
KOCKELMANN Mathieu Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
20Team Lotto Kern-Haus PSD Bank20:39
20:39
..
4646-42
Sprint
GELEIJN Owen TDT - Unibet Cycling Team
23TDT - Unibet Cycling Team21:15
21:15
..
4747-7
Climber
FRAILE Omar INEOS Grenadiers
33INEOS Grenadiers21:36
21:36
..
4848-195
Climber
SOWINSKI Artur Voster ATS Team
27Voster ATS Team21:45
21:45
..
4949-74
GC
RAPP Jonas Hrinkow Advarics
29Hrinkow Advarics21:51
21:51
..
5050-75
GC
RAVASI Edward Hrinkow Advarics
30Hrinkow Advarics24:20
24:20
..
5151-17
Classic
RIESEBEEK Oscar Alpecin - Deceuninck
31Alpecin - Deceuninck24:50
24:50
..
5252-82
TT
BROŻYNA Piotr Team Felt Felbermayr
29Team Felt Felbermayr25:25
25:25
..
5353-44
GC
KOPECKÝ Tomáš TDT - Unibet Cycling Team
24TDT - Unibet Cycling Team28:25
28:25
..
5454-163
Hills
GAMPER Mario Santic - Wibatech
24Santic - Wibatech28:45
28:45
..
5555-126
Sprint
RIŠKA Richard ATT Investments
18ATT Investments28:55
28:55
..
5656-121
Climber
CAMRDA Karel ATT Investments
23ATT Investments29:08
29:08
..
5757-95
Hills
RÜEGG Lukas Team Vorarlberg
27Team Vorarlberg,,
29:08
..
5858-117
TT
TICHLER Thomas WSA KTM Graz
24WSA KTM Graz29:16
29:16
..
5959-63
Climber
CATALDO Dario Lidl - Trek Future Racing
39Lidl - Trek Future Racing30:31
30:31
..
6060-33
GC
BAX Sjoerd UAE Team Emirates
28UAE Team Emirates31:10
31:10
..
6161-43
Sprint
JOHANNINK Jelle TDT - Unibet Cycling Team
27TDT - Unibet Cycling Team31:23
31:23
..
6262-174
Sprint
INGEBRIGTSEN Storm Team Coop - Repsol
19Team Coop - Repsol31:38
31:38
..
6363-127
Hills
SCHURAN Michal ATT Investments
28ATT Investments32:00
32:00
..
6464-112
Climber
HOFBAUER Philipp WSA KTM Graz
21WSA KTM Graz32:33
32:33
..
6565-12
Sprint
KITZKI Louis Alpecin - Deceuninck
20Alpecin - Deceuninck33:38
33:38
..
6666-26
GC
PLAPP Luke Team Jayco AlUla
23Team Jayco AlUla33:48
33:48
..
6767-182
BÁRTA Martin Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
19Team Lotto Kern-Haus PSD Bank33:58
33:58
..
6868-15
Sprint
SWEECK Laurens Alpecin - Deceuninck
30Alpecin - Deceuninck34:51
34:51
..
6969-87
Sprint
ZANGERLE Emanuel Team Felt Felbermayr
23Team Felt Felbermayr35:27
35:27
..
7070-32
Hills
OLIVEIRA Rui UAE Team Emirates
27UAE Team Emirates36:40
36:40
..
7171-131
Sprint
APPEL Stijn BEAT Cycling Club
27BEAT Cycling Club36:58
36:58
..
7272-3
TT
LEONARD Michael INEOS Grenadiers
20INEOS Grenadiers37:22
37:22
..
7373-164
MESSERSCHMIDT Jonas Fabian Santic - Wibatech
23Santic - Wibatech38:52
38:52
..
7474-92
Sprint
KONYCHEV Alexander Team Vorarlberg
25Team Vorarlberg40:04
40:04
..
7575-104
Hills
EVERTSEN-HEGREBERG Simen Tirol KTM Cycling Team
20Tirol KTM Cycling Team40:06
40:06
..
7676-11
Classic
GOGL Michael Alpecin - Deceuninck
30Alpecin - Deceuninck40:47
40:47
..
7777-77
Hills
VERZA Riccardo Hrinkow Advarics
26Hrinkow Advarics40:54
40:54
..
7878-143
Sprint
MRÁZ Daniel Elkov - Kasper
20Elkov - Kasper41:34
41:34
..
7979-134
Sprint
KERCKHAERT Jochem BEAT Cycling Club
23BEAT Cycling Club41:42
41:42
..
8080-86
TT
WIRTGEN Tom Team Felt Felbermayr
28Team Felt Felbermayr41:49
41:49
..
8181-146
Sprint
ZAHÁLKA Matěj Elkov - Kasper
30Elkov - Kasper42:05
42:05
..
8282-97
TT
VERMEULEN Moran Team Vorarlberg
27Team Vorarlberg42:30
42:30
..
8383-172
Hills
FELDMANN Karsten Larsen Team Coop - Repsol
21Team Coop - Repsol43:23
43:23
..
8484-101
Hills
BRENNSÆTER Trym Tirol KTM Cycling Team
21Tirol KTM Cycling Team45:11
45:11
..
8585-194
Hills
OLSZAR Antoni Voster ATS Team
22Voster ATS Team45:13
45:13
..
8686-154
GC
GRIXA Jarno P&S Metalltechnik Benotti
20P&S Metalltechnik Benotti45:45
45:45
..
8787-191
Sprint
KOSTAŃSKI Mateusz Voster ATS Team
25Voster ATS Team47:00
47:00
..
8888-132
TT
COPPENS Michiel BEAT Cycling Club
21BEAT Cycling Club48:28
48:28
..
8989-62
Sprint
BEHRENS Niklas Lidl - Trek Future Racing
20Lidl - Trek Future Racing48:36
48:36
..
9090-93
TT
MEILER Lukas Team Vorarlberg
29Team Vorarlberg48:50
48:50
..
9191-103
Hills
ECKERSTORFER Benjamin Tirol KTM Cycling Team
20Tirol KTM Cycling Team49:35
49:35
..
9292-111
GUSNER Matthias WSA KTM Graz
21WSA KTM Graz50:04
50:04
..
9393-175
Climber
KVAM Kalle Team Coop - Repsol
21Team Coop - Repsol50:39
50:39
..
9494-157
Hills
RÖBER Dominik P&S Metalltechnik Benotti
24P&S Metalltechnik Benotti50:43
50:43
..
9595-144
Sprint
OBDRŽÁLEK Tomáš Elkov - Kasper
21Elkov - Kasper51:24
51:24
..
9696-167
Sprint
ROSNER Linus Santic - Wibatech
23Santic - Wibatech51:55
51:55
..
9797-113
Hills
KAEMPE Stinus Bjerring WSA KTM Graz
23WSA KTM Graz52:30
52:30
..
9898-153
Sprint
GATHEMANN Albert P&S Metalltechnik Benotti
22P&S Metalltechnik Benotti53:00
53:00
..
9999-183
Climber
BRENNER Mauro Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
19Team Lotto Kern-Haus PSD Bank54:30
54:30
..
100100-184
Hills
DREßLER Luca Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
22Team Lotto Kern-Haus PSD Bank56:09
56:09
..
101101-187
Sprint
MORANG Mil Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
19Team Lotto Kern-Haus PSD Bank56:28
56:28
..
102102-124
TT
KAŠPAR Jan ATT Investments
23ATT Investments58:36
58:36
..
103103-151
Sprint
ALBRECHT Anton P&S Metalltechnik Benotti
27P&S Metalltechnik Benotti58:38
58:38
..
104104-65
Hills
MILAN Matteo Lidl - Trek Future Racing
21Lidl - Trek Future Racing1:00:11
1:00:11
..
105105-67
TT
ROGERS Cameron Lidl - Trek Future Racing
19Lidl - Trek Future Racing1:00:49
1:00:49
..
106106-192
Sprint
MAŚLAK Piotr Voster ATS Team
20Voster ATS Team1:04:15
1:04:15
..
107107-137
Sprint
VAN SINTMAARTENSDIJK Daan BEAT Cycling Club
26BEAT Cycling Club1:04:21
1:04:21
..
108108-156
Sprint
NOLDE Tobias P&S Metalltechnik Benotti
25P&S Metalltechnik Benotti1:04:24
1:04:24
..
109109-71
TT
KABAS Maximilian Hrinkow Advarics
22Hrinkow Advarics1:07:27
1:07:27
..
110110-66
Sprint
PEDERSEN Martin Lidl - Trek Future Racing
26Lidl - Trek Future Racing1:08:02
1:08:02
..
111111-91
Sprint
AMANN Dominik Team Vorarlberg
25Team Vorarlberg1:09:40
1:09:40
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkPrev▼▲BIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamPointsToday
11-37
GC
ULISSI Diego UAE Team Emirates
34UAE Team Emirates40-
22-5
GC
RIVERA Brandon Smith INEOS Grenadiers
28INEOS Grenadiers28-
33-22
Hills
DE PRETTO Davide Team Jayco AlUla
22Team Jayco AlUla22-
44-6
TT
SHEFFIELD Magnus INEOS Grenadiers
22INEOS Grenadiers19-
55-53
Hills
MARCELLUSI Martin VF Group - Bardiani CSF - Faizanè
24VF Group - Bardiani CSF - Faizanè19-
66-57
Classic
ZOCCARATO Samuele VF Group - Bardiani CSF - Faizanè
26VF Group - Bardiani CSF - Faizanè18-
77-1
TT
GANNA Filippo INEOS Grenadiers
27INEOS Grenadiers17-
88-31
GC
GROßSCHARTNER Felix UAE Team Emirates
30UAE Team Emirates17-
99-13
GC
MEURISSE Xandro Alpecin - Deceuninck
32Alpecin - Deceuninck15-
1010-45
Climber
MAIRE Adrien TDT - Unibet Cycling Team
23TDT - Unibet Cycling Team14-
1111-14
Hills
MICHELS Jente Alpecin - Deceuninck
21Alpecin - Deceuninck14-
1212-54
Climber
PELLIZZARI Giulio VF Group - Bardiani CSF - Faizanè
20VF Group - Bardiani CSF - Faizanè13-
1313-32
Hills
OLIVEIRA Rui UAE Team Emirates
27UAE Team Emirates12-
1414-36
Climber
MAJKA Rafał UAE Team Emirates
34UAE Team Emirates11-
1515-25
GC
PEÑA Jesús David Team Jayco AlUla
24Team Jayco AlUla10-
1616-62
Sprint
BEHRENS Niklas Lidl - Trek Future Racing
20Lidl - Trek Future Racing10-
1717-132
TT
COPPENS Michiel BEAT Cycling Club
21BEAT Cycling Club8-
1818-24
Classic
ENGELHARDT Felix Team Jayco AlUla
23Team Jayco AlUla8-
1919-183
Climber
BRENNER Mauro Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
19Team Lotto Kern-Haus PSD Bank5-
2020-96
GC
STÜSSI Colin Team Vorarlberg
31Team Vorarlberg5-
2121-51
Sprint
BIAGINI Federico VF Group - Bardiani CSF - Faizanè
21VF Group - Bardiani CSF - Faizanè5-
2222-154
GC
GRIXA Jarno P&S Metalltechnik Benotti
20P&S Metalltechnik Benotti5-
2323-21
GC
BERHE Welay Hagos Team Jayco AlUla
22Team Jayco AlUla4-
2424-43
Sprint
JOHANNINK Jelle TDT - Unibet Cycling Team
27TDT - Unibet Cycling Team4-
2525-81
GC
ZOIDL Riccardo Team Felt Felbermayr
36Team Felt Felbermayr3-
2626-145
GC
PŘIDAL Tomáš Elkov - Kasper
20Elkov - Kasper3-
2727-34
Classic
CHRISTEN Jan UAE Team Emirates
20UAE Team Emirates2-
2828-74
GC
RAPP Jonas Hrinkow Advarics
29Hrinkow Advarics2-
2929-75
GC
RAVASI Edward Hrinkow Advarics
30Hrinkow Advarics2-
3030-146
Sprint
ZAHÁLKA Matěj Elkov - Kasper
30Elkov - Kasper2-
3131-4
Sprint
HEIDUK Kim INEOS Grenadiers
24INEOS Grenadiers1-
3232-174
Sprint
INGEBRIGTSEN Storm Team Coop - Repsol
19Team Coop - Repsol1-
3333-112
Climber
HOFBAUER Philipp WSA KTM Graz
21WSA KTM Graz1-
3434-184
Hills
DREßLER Luca Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
22Team Lotto Kern-Haus PSD Bank1-
3535-124
TT
KAŠPAR Jan ATT Investments
23ATT Investments1-
3636-71
TT
KABAS Maximilian Hrinkow Advarics
22Hrinkow Advarics1-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkPrev▼▲BIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamPointsToday
11-57
Classic
ZOCCARATO Samuele VF Group - Bardiani CSF - Faizanè
26VF Group - Bardiani CSF - Faizanè36-
22-74
GC
RAPP Jonas Hrinkow Advarics
29Hrinkow Advarics29-
33-112
Climber
HOFBAUER Philipp WSA KTM Graz
21WSA KTM Graz28-
44-127
Hills
SCHURAN Michal ATT Investments
28ATT Investments18-
55-184
Hills
DREßLER Luca Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
22Team Lotto Kern-Haus PSD Bank14-
66-1
TT
GANNA Filippo INEOS Grenadiers
27INEOS Grenadiers12-
77-75
GC
RAVASI Edward Hrinkow Advarics
30Hrinkow Advarics12-
88-37
GC
ULISSI Diego UAE Team Emirates
34UAE Team Emirates8-
99-31
GC
GROßSCHARTNER Felix UAE Team Emirates
30UAE Team Emirates6-
1010-13
GC
MEURISSE Xandro Alpecin - Deceuninck
32Alpecin - Deceuninck6-
1111-5
GC
RIVERA Brandon Smith INEOS Grenadiers
28INEOS Grenadiers6-
1212-54
Climber
PELLIZZARI Giulio VF Group - Bardiani CSF - Faizanè
20VF Group - Bardiani CSF - Faizanè6-
1313-43
Sprint
JOHANNINK Jelle TDT - Unibet Cycling Team
27TDT - Unibet Cycling Team6-
1414-11
Classic
GOGL Michael Alpecin - Deceuninck
30Alpecin - Deceuninck6-
1515-154
GC
GRIXA Jarno P&S Metalltechnik Benotti
20P&S Metalltechnik Benotti6-
1616-22
Hills
DE PRETTO Davide Team Jayco AlUla
22Team Jayco AlUla4-
1717-24
Classic
ENGELHARDT Felix Team Jayco AlUla
23Team Jayco AlUla4-
1818-17
Classic
RIESEBEEK Oscar Alpecin - Deceuninck
31Alpecin - Deceuninck4-
1919-71
TT
KABAS Maximilian Hrinkow Advarics
22Hrinkow Advarics4-
2020-6
TT
SHEFFIELD Magnus INEOS Grenadiers
22INEOS Grenadiers2-
2121-34
Classic
CHRISTEN Jan UAE Team Emirates
20UAE Team Emirates2-
2222-132
TT
COPPENS Michiel BEAT Cycling Club
21BEAT Cycling Club2-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkPrev▼▲BIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamTimeTime won/lost
11-6
TT
SHEFFIELD Magnus INEOS Grenadiers
22INEOS Grenadiers 15:43:22..
22-54
Climber
PELLIZZARI Giulio VF Group - Bardiani CSF - Faizanè
20VF Group - Bardiani CSF - Faizanè0:18
0:18
..
33-21
GC
BERHE Welay Hagos Team Jayco AlUla
22Team Jayco AlUla0:23
0:23
..
44-22
Hills
DE PRETTO Davide Team Jayco AlUla
22Team Jayco AlUla1:42
1:42
..
55-34
Classic
CHRISTEN Jan UAE Team Emirates
20UAE Team Emirates1:52
1:52
..
66-14
Hills
MICHELS Jente Alpecin - Deceuninck
21Alpecin - Deceuninck1:55
1:55
..
77-41
GC
CHRISTOPHERSEN Cedrik Bakke TDT - Unibet Cycling Team
22TDT - Unibet Cycling Team2:29
2:29
..
88-64
Hills
KESSLER Cole Lidl - Trek Future Racing
21Lidl - Trek Future Racing2:40
2:40
..
99-61
Sprint
AEBERSOLD Nils Lidl - Trek Future Racing
21Lidl - Trek Future Racing3:45
3:45
..
1010-2
GC
AUGUST Andrew INEOS Grenadiers
18INEOS Grenadiers5:08
5:08
..
1111-125
TT
ŘEHA Filip ATT Investments
23ATT Investments8:06
8:06
..
1212-173
Climber
FOUGNER Eivind Broholt Team Coop - Repsol
21Team Coop - Repsol10:12
10:12
..
1313-51
Sprint
BIAGINI Federico VF Group - Bardiani CSF - Faizanè
21VF Group - Bardiani CSF - Faizanè12:46
12:46
..
1414-196
Hills
SZYMACHA Kamil Voster ATS Team
22Voster ATS Team13:03
13:03
..
1515-102
TT
BUSCHEK Paul Tirol KTM Cycling Team
21Tirol KTM Cycling Team13:32
13:32
..
1616-145
GC
PŘIDAL Tomáš Elkov - Kasper
20Elkov - Kasper13:39
13:39
..
1717-186
Hills
KOCKELMANN Mathieu Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
20Team Lotto Kern-Haus PSD Bank20:30
20:30
..
1818-42
Sprint
GELEIJN Owen TDT - Unibet Cycling Team
23TDT - Unibet Cycling Team21:06
21:06
..
1919-126
Sprint
RIŠKA Richard ATT Investments
18ATT Investments28:46
28:46
..
2020-121
Climber
CAMRDA Karel ATT Investments
23ATT Investments28:59
28:59
..
2121-174
Sprint
INGEBRIGTSEN Storm Team Coop - Repsol
19Team Coop - Repsol31:29
31:29
..
2222-112
Climber
HOFBAUER Philipp WSA KTM Graz
21WSA KTM Graz32:24
32:24
..
2323-12
Sprint
KITZKI Louis Alpecin - Deceuninck
20Alpecin - Deceuninck33:29
33:29
..
2424-182
BÁRTA Martin Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
19Team Lotto Kern-Haus PSD Bank33:49
33:49
..
2525-3
TT
LEONARD Michael INEOS Grenadiers
20INEOS Grenadiers37:13
37:13
..
2626-164
MESSERSCHMIDT Jonas Fabian Santic - Wibatech
23Santic - Wibatech38:43
38:43
..
2727-104
Hills
EVERTSEN-HEGREBERG Simen Tirol KTM Cycling Team
20Tirol KTM Cycling Team39:57
39:57
..
2828-143
Sprint
MRÁZ Daniel Elkov - Kasper
20Elkov - Kasper41:25
41:25
..
2929-172
Hills
FELDMANN Karsten Larsen Team Coop - Repsol
21Team Coop - Repsol43:14
43:14
..
3030-101
Hills
BRENNSÆTER Trym Tirol KTM Cycling Team
21Tirol KTM Cycling Team45:02
45:02
..
3131-194
Hills
OLSZAR Antoni Voster ATS Team
22Voster ATS Team45:04
45:04
..
3232-154
GC
GRIXA Jarno P&S Metalltechnik Benotti
20P&S Metalltechnik Benotti45:36
45:36
..
3333-132
TT
COPPENS Michiel BEAT Cycling Club
21BEAT Cycling Club48:19
48:19
..
3434-62
Sprint
BEHRENS Niklas Lidl - Trek Future Racing
20Lidl - Trek Future Racing48:27
48:27
..
3535-103
Hills
ECKERSTORFER Benjamin Tirol KTM Cycling Team
20Tirol KTM Cycling Team49:26
49:26
..
3636-111
GUSNER Matthias WSA KTM Graz
21WSA KTM Graz49:55
49:55
..
3737-175
Climber
KVAM Kalle Team Coop - Repsol
21Team Coop - Repsol50:30
50:30
..
3838-144
Sprint
OBDRŽÁLEK Tomáš Elkov - Kasper
21Elkov - Kasper51:15
51:15
..
3939-167
Sprint
ROSNER Linus Santic - Wibatech
23Santic - Wibatech51:46
51:46
..
4040-113
Hills
KAEMPE Stinus Bjerring WSA KTM Graz
23WSA KTM Graz52:21
52:21
..
4141-153
Sprint
GATHEMANN Albert P&S Metalltechnik Benotti
22P&S Metalltechnik Benotti52:51
52:51
..
4242-183
Climber
BRENNER Mauro Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
19Team Lotto Kern-Haus PSD Bank54:21
54:21
..
4343-184
Hills
DREßLER Luca Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
22Team Lotto Kern-Haus PSD Bank56:00
56:00
..
4444-187
Sprint
MORANG Mil Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
19Team Lotto Kern-Haus PSD Bank56:19
56:19
..
4545-65
Hills
MILAN Matteo Lidl - Trek Future Racing
21Lidl - Trek Future Racing1:00:02
1:00:02
..
4646-67
TT
ROGERS Cameron Lidl - Trek Future Racing
19Lidl - Trek Future Racing1:00:40
1:00:40
..
4747-192
Sprint
MAŚLAK Piotr Voster ATS Team
20Voster ATS Team1:04:06
1:04:06
..
4848-71
TT
KABAS Maximilian Hrinkow Advarics
22Hrinkow Advarics1:07:18
1:07:18
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkPrev▼▲TeamClassTimeTime won/lost
11- UAE Team EmiratesWT 47:10:28..
22- Team Jayco AlUlaWT0:31
0:31
..
33- INEOS GrenadiersWT1:19
1:19
..
44- VF Group - Bardiani CSF - FaizanèPRT3:18
3:18
..
55- ATT InvestmentsCT8:29
8:29
..
66- TDT - Unibet Cycling TeamPRT9:50
9:50
..
77- Team Felt FelbermayrCT12:03
12:03
..
88- Team VorarlbergCT19:58
19:58
..
99- Alpecin - DeceuninckWT24:09
24:09
..
1010- Lidl - Trek Future RacingCT31:25
31:25
..
1111- Hrinkow AdvaricsCT52:49
52:49
..
1212- Elkov - KasperCT56:48
56:48
..
1313- WSA KTM GrazCT1:02:24
1:02:24
..
1414- Team Coop - RepsolCT1:10:44
1:10:44
..
1515- Voster ATS TeamCT1:18:12
1:18:12
..
1616- Tirol KTM Cycling TeamCT1:30:45
1:30:45
..
1717- Team Lotto Kern-Haus PSD BankCT1:42:20
1:42:20
..
1818- Santic - WibatechCT1:45:44
1:45:44
..
1919- BEAT Cycling ClubCT1:55:14
1:55:14
..
2020- P&S Metalltechnik BenottiCT2:06:26
2:06:26
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton

Race information

  • Date:
    07 July 2024
  • Start time:
    11:10
  • Avg. speed winner:
    -
  • Race category:
    ME - Men Elite
  • Distance:
    143.8 km
  • Points scale:
  • UCI scale:
  • Parcours type:
  • ProfileScore:
    273
  • Vertical meters:
    2597
  • Departure:
  • Arrival:
  • Race ranking:
  • Startlist quality score:
  • Won how:
  • Avg. temperature: