2023
«
»
2024»73rd

Tour of Austria

(2.1)
2024»Stage 2»Maria TaferlSteyr(184.5km)

clear filter
The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Select two riders to compare.
RnkGCTimelagBIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamUCIPntTime
11+0:005
GC
RIVERA Brandon Smith INEOS Grenadiers
28INEOS Grenadiers14204:06:36
26+0:1053
Hills
MARCELLUSI Martin VF Group - Bardiani CSF - Faizanè
24VF Group - Bardiani CSF - Faizanè512,,
0:00
34+0:0813
GC
MEURISSE Xandro Alpecin - Deceuninck
32Alpecin - Deceuninck37,,
0:00
48+0:1314
Hills
MICHELS Jente Alpecin - Deceuninck
21Alpecin - Deceuninck5,,
0:00
52+0:0722
Hills
DE PRETTO Davide Team Jayco AlUla
22Team Jayco AlUla4,,
0:00
613+0:1754
Climber
PELLIZZARI Giulio VF Group - Bardiani CSF - Faizanè
20VF Group - Bardiani CSF - Faizanè3,,
0:00
79+0:1437
GC
ULISSI Diego UAE Team Emirates
34UAE Team Emirates2,,
0:00
816+0:2036
Climber
MAJKA Rafał UAE Team Emirates
34UAE Team Emirates1,,
0:00
914+0:1996
GC
STÜSSI Colin Team Vorarlberg
31Team Vorarlberg,,
0:00
107+0:1234
Classic
CHRISTEN Jan UAE Team Emirates
20UAE Team Emirates,,
0:00
1122+0:2725
GC
PEÑA Jesús David Team Jayco AlUla
24Team Jayco AlUla,,
0:00
1217+0:21122
GC
DINA Márton ATT Investments
28ATT Investments,,
0:00
133+0:0831
GC
GROßSCHARTNER Felix UAE Team Emirates
30UAE Team Emirates,,
0:00
1420+0:2385
GC
SCHÖNBERGER Sebastian Team Felt Felbermayr
30Team Felt Felbermayr,,
0:00
1511+0:1645
Climber
MAIRE Adrien TDT - Unibet Cycling Team
23TDT - Unibet Cycling Team,,
0:00
1612+0:1723
GC
DUNBAR Eddie Team Jayco AlUla
27Team Jayco AlUla,,
0:00
1723+0:32115
GC
MESSNER Martin WSA KTM Graz
24WSA KTM Graz,,
0:00
1810+0:15123
GC
OTRUBA Jakub ATT Investments
26ATT Investments,,
0:00
1921+0:2484
GC
PERNSTEINER Hermann Team Felt Felbermayr
33Team Felt Felbermayr,,
0:00
2015+0:2055
GC
TOLIO Alex VF Group - Bardiani CSF - Faizanè
24VF Group - Bardiani CSF - Faizanè,,
0:00
2119+0:2221
GC
BERHE Welay Hagos Team Jayco AlUla
22Team Jayco AlUla,,
0:00
2218+0:2181
GC
ZOIDL Riccardo Team Felt Felbermayr
36Team Felt Felbermayr,,
0:00
235+0:086
TT
SHEFFIELD Magnus INEOS Grenadiers
22INEOS Grenadiers,,
0:00
2424+0:34165
Sprint
PALUTA Michał Santic - Wibatech
28Santic - Wibatech0:16
0:16
2526+0:3932
Hills
OLIVEIRA Rui UAE Team Emirates
27UAE Team Emirates0:34
0:34
2627+0:45171
Hills
DREGE André Team Coop - Repsol
25Team Coop - Repsol,,
0:34
2734+0:5373
Hills
PRIMOŽIČ Jaka Hrinkow Advarics
25Hrinkow Advarics,,
0:34
2833+0:53125
TT
ŘEHA Filip ATT Investments
23ATT Investments,,
0:34
2938+0:55173
Climber
FOUGNER Eivind Broholt Team Coop - Repsol
21Team Coop - Repsol,,
0:34
3093+11:5495
Hills
RÜEGG Lukas Team Vorarlberg
27Team Vorarlberg,,
0:34
3125+0:391
TT
GANNA Filippo INEOS Grenadiers
27INEOS Grenadiers,,
0:34
3239+0:5617
Classic
RIESEBEEK Oscar Alpecin - Deceuninck
31Alpecin - Deceuninck,,
0:34
3329+0:4864
Hills
KESSLER Cole Lidl - Trek Future Racing
21Lidl - Trek Future Racing,,
0:34
3461+4:232
GC
AUGUST Andrew INEOS Grenadiers
18INEOS Grenadiers,,
0:34
3530+0:4941
GC
CHRISTOPHERSEN Cedrik Bakke TDT - Unibet Cycling Team
22TDT - Unibet Cycling Team,,
0:34
3637+0:55141
Classic
BOROŠ Michael Elkov - Kasper
31Elkov - Kasper,,
0:34
3728+0:4847
Hills
ŤOUPALÍK Adam TDT - Unibet Cycling Team
28TDT - Unibet Cycling Team,,
0:34
3835+0:5394
Climber
PETER Jannis Team Vorarlberg
23Team Vorarlberg,,
0:34
3931+0:50186
Hills
KOCKELMANN Mathieu Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
20Team Lotto Kern-Haus PSD Bank,,
0:34
4040+0:5657
Classic
ZOCCARATO Samuele VF Group - Bardiani CSF - Faizanè
26VF Group - Bardiani CSF - Faizanè,,
0:34
4132+0:5274
GC
RAPP Jonas Hrinkow Advarics
29Hrinkow Advarics,,
0:34
4249+1:50195
Climber
SOWINSKI Artur Voster ATS Team
27Voster ATS Team,,
0:34
4336+0:54127
Hills
SCHURAN Michal ATT Investments
28ATT Investments,,
0:34
4492+11:53157
Hills
RÖBER Dominik P&S Metalltechnik Benotti
24P&S Metalltechnik Benotti,,
0:34
4541+1:20102
TT
BUSCHEK Paul Tirol KTM Cycling Team
21Tirol KTM Cycling Team1:07
1:07
4642+1:2261
Sprint
AEBERSOLD Nils Lidl - Trek Future Racing
21Lidl - Trek Future Racing,,
1:07
4769+5:407
Climber
FRAILE Omar INEOS Grenadiers
33INEOS Grenadiers,,
1:07
4853+2:21196
Hills
SZYMACHA Kamil Voster ATS Team
22Voster ATS Team,,
1:07
4943+1:2651
Sprint
BIAGINI Federico VF Group - Bardiani CSF - Faizanè
21VF Group - Bardiani CSF - Faizanè,,
1:07
5045+1:32182
BÁRTA Martin Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
19Team Lotto Kern-Haus PSD Bank,,
1:07
5170+5:48126
Sprint
RIŠKA Richard ATT Investments
18ATT Investments,,
1:07
5266+4:514
Sprint
HEIDUK Kim INEOS Grenadiers
24INEOS Grenadiers,,
1:07
5344+1:2824
Classic
ENGELHARDT Felix Team Jayco AlUla
23Team Jayco AlUla,,
1:07
5447+1:35121
Climber
CAMRDA Karel ATT Investments
23ATT Investments,,
1:07
5546+1:3462
Sprint
BEHRENS Niklas Lidl - Trek Future Racing
20Lidl - Trek Future Racing1:28
1:28
5648+1:4444
GC
KOPECKÝ Tomáš TDT - Unibet Cycling Team
24TDT - Unibet Cycling Team1:37
1:37
5750+1:5756
Climber
TONELLI Alessandro VF Group - Bardiani CSF - Faizanè
32VF Group - Bardiani CSF - Faizanè,,
1:37
5851+2:0477
Hills
VERZA Riccardo Hrinkow Advarics
26Hrinkow Advarics,,
1:37
5971+6:16134
Sprint
KERCKHAERT Jochem BEAT Cycling Club
23BEAT Cycling Club1:44
1:44
6057+2:5012
Sprint
KITZKI Louis Alpecin - Deceuninck
20Alpecin - Deceuninck,,
1:44
6162+4:2946
Sprint
STOCKMAN Abram TDT - Unibet Cycling Team
27TDT - Unibet Cycling Team,,
1:44
6294+13:04131
Sprint
APPEL Stijn BEAT Cycling Club
27BEAT Cycling Club,,
1:44
6352+2:07163
Hills
GAMPER Mario Santic - Wibatech
24Santic - Wibatech,,
1:44
6496+13:11112
Climber
HOFBAUER Philipp WSA KTM Graz
21WSA KTM Graz1:47
1:47
6598+13:36176
Sprint
UTENGEN SANDSTAD Halvor Team Coop - Repsol
19Team Coop - Repsol2:19
2:19
6654+2:35174
Sprint
INGEBRIGTSEN Storm Team Coop - Repsol
19Team Coop - Repsol,,
2:19
6758+3:05104
Hills
EVERTSEN-HEGREBERG Simen Tirol KTM Cycling Team
20Tirol KTM Cycling Team,,
2:19
68100+13:40146
Sprint
ZAHÁLKA Matěj Elkov - Kasper
30Elkov - Kasper,,
2:19
6956+2:37177
Sprint
STENSBY Anton Team Coop - Repsol
23Team Coop - Repsol,,
2:19
7055+2:3683
TT
HEIDEMANN Miguel Team Felt Felbermayr
26Team Felt Felbermayr,,
2:19
7175+7:02117
TT
TICHLER Thomas WSA KTM Graz
24WSA KTM Graz,,
2:19
7259+3:11152
BALDUS Simon P&S Metalltechnik Benotti
24P&S Metalltechnik Benotti2:44
2:44
7360+4:11145
GC
PŘIDAL Tomáš Elkov - Kasper
20Elkov - Kasper3:47
3:47
7483+9:10164
MESSERSCHMIDT Jonas Fabian Santic - Wibatech
23Santic - Wibatech4:05
4:05
7584+9:2982
TT
BROŻYNA Piotr Team Felt Felbermayr
29Team Felt Felbermayr4:20
4:20
7663+4:3987
Sprint
ZANGERLE Emanuel Team Felt Felbermayr
23Team Felt Felbermayr,,
4:20
7764+4:4611
Classic
GOGL Michael Alpecin - Deceuninck
30Alpecin - Deceuninck4:29
4:29
7872+6:21101
Hills
BRENNSÆTER Trym Tirol KTM Cycling Team
21Tirol KTM Cycling Team,,
4:29
79104+15:58187
Sprint
MORANG Mil Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
19Team Lotto Kern-Haus PSD Bank,,
4:29
8065+4:4942
Sprint
GELEIJN Owen TDT - Unibet Cycling Team
23TDT - Unibet Cycling Team,,
4:29
8173+6:2963
Climber
CATALDO Dario Lidl - Trek Future Racing
39Lidl - Trek Future Racing,,
4:29
82102+13:4543
Sprint
JOHANNINK Jelle TDT - Unibet Cycling Team
27TDT - Unibet Cycling Team4:33
4:33
8367+5:05143
Sprint
MRÁZ Daniel Elkov - Kasper
20Elkov - Kasper4:44
4:44
8468+5:0915
Sprint
SWEECK Laurens Alpecin - Deceuninck
30Alpecin - Deceuninck4:54
4:54
8585+9:32155
Hills
KÄRSTEN Moritz P&S Metalltechnik Benotti
21P&S Metalltechnik Benotti4:55
4:55
8686+9:38132
TT
COPPENS Michiel BEAT Cycling Club
21BEAT Cycling Club5:18
5:18
8787+9:543
TT
LEONARD Michael INEOS Grenadiers
20INEOS Grenadiers5:20
5:20
8890+10:2426
GC
PLAPP Luke Team Jayco AlUla
23Team Jayco AlUla,,
5:20
8976+8:10191
Sprint
KOSTAŃSKI Mateusz Voster ATS Team
25Voster ATS Team6:13
6:13
9077+8:12194
Hills
OLSZAR Antoni Voster ATS Team
22Voster ATS Team,,
6:13
9191+10:57144
Sprint
OBDRŽÁLEK Tomáš Elkov - Kasper
21Elkov - Kasper,,
6:13
9278+8:26153
Sprint
GATHEMANN Albert P&S Metalltechnik Benotti
22P&S Metalltechnik Benotti6:35
6:35
9374+6:55154
GC
GRIXA Jarno P&S Metalltechnik Benotti
20P&S Metalltechnik Benotti,,
6:35
94111+18:44162
GABELICA Laurin Santic - Wibatech
20Santic - Wibatech7:04
7:04
9582+8:55133
Sprint
DISSEL Bram BEAT Cycling Club
25BEAT Cycling Club8:26
8:26
96108+17:1665
Hills
MILAN Matteo Lidl - Trek Future Racing
21Lidl - Trek Future Racing,,
8:26
97116+19:50156
Sprint
NOLDE Tobias P&S Metalltechnik Benotti
25P&S Metalltechnik Benotti,,
8:26
9895+13:05167
Sprint
ROSNER Linus Santic - Wibatech
23Santic - Wibatech,,
8:26
99109+17:19184
Hills
DREßLER Luca Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
22Team Lotto Kern-Haus PSD Bank,,
8:26
100110+17:33183
Climber
BRENNER Mauro Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
19Team Lotto Kern-Haus PSD Bank,,
8:26
101112+19:46124
TT
KAŠPAR Jan ATT Investments
23ATT Investments,,
8:26
102114+19:47137
Sprint
VAN SINTMAARTENSDIJK Daan BEAT Cycling Club
26BEAT Cycling Club,,
8:26
103119+19:57111
GUSNER Matthias WSA KTM Graz
21WSA KTM Graz,,
8:26
104117+19:53113
Hills
KAEMPE Stinus Bjerring WSA KTM Graz
23WSA KTM Graz,,
8:26
105113+19:47192
Sprint
MAŚLAK Piotr Voster ATS Team
20Voster ATS Team,,
8:26
10681+8:4935
Classic
COVI Alessandro UAE Team Emirates
25UAE Team Emirates,,
8:26
10789+10:14193
Sprint
MURIAS Jakub Voster ATS Team
26Voster ATS Team,,
8:26
108118+19:55116
STOCKER Marco WSA KTM Graz
19WSA KTM Graz,,
8:26
109115+19:48151
Sprint
ALBRECHT Anton P&S Metalltechnik Benotti
27P&S Metalltechnik Benotti,,
8:26
11080+8:43172
Hills
FELDMANN Karsten Larsen Team Coop - Repsol
21Team Coop - Repsol,,
8:26
11188+10:09175
Climber
KVAM Kalle Team Coop - Repsol
21Team Coop - Repsol,,
8:26
11279+8:3733
GC
BAX Sjoerd UAE Team Emirates
28UAE Team Emirates,,
8:26
11397+13:2993
TT
MEILER Lukas Team Vorarlberg
29Team Vorarlberg,,
8:26
114120+20:1776
Sprint
HAMMERSCHMID Marvin Hrinkow Advarics
28Hrinkow Advarics8:37
8:37
115105+16:09161
Climber
BANGERT Nick Santic - Wibatech
19Santic - Wibatech11:32
11:32
116107+16:33103
Hills
ECKERSTORFER Benjamin Tirol KTM Cycling Team
20Tirol KTM Cycling Team11:55
11:55
117122+23:18114
TT
MARBLER Stefan WSA KTM Graz
21WSA KTM Graz,,
11:55
118124+24:3672
Sprint
KOVAR Stefan Hrinkow Advarics
22Hrinkow Advarics13:15
13:15
119121+23:0471
TT
KABAS Maximilian Hrinkow Advarics
22Hrinkow Advarics,,
13:15
120101+13:4275
GC
RAVASI Edward Hrinkow Advarics
30Hrinkow Advarics,,
13:15
121123+24:2767
TT
ROGERS Cameron Lidl - Trek Future Racing
19Lidl - Trek Future Racing13:21
13:21
122126+24:42135
Sprint
LOOHUIS Lars BEAT Cycling Club
23BEAT Cycling Club,,
13:21
123125+24:4066
Sprint
PEDERSEN Martin Lidl - Trek Future Racing
26Lidl - Trek Future Racing,,
13:21
12499+13:4086
TT
WIRTGEN Tom Team Felt Felbermayr
28Team Felt Felbermayr13:26
13:26
125127+25:0691
Sprint
AMANN Dominik Team Vorarlberg
25Team Vorarlberg13:46
13:46
126103+13:5892
Sprint
KONYCHEV Alexander Team Vorarlberg
25Team Vorarlberg,,
13:46
127128+25:11136
PAARDEKOOPER Thijmen BEAT Cycling Club
19BEAT Cycling Club,,
13:46
128106+16:2497
TT
VERMEULEN Moran Team Vorarlberg
27Team Vorarlberg14:29
14:29
129129+26:00197
Sprint
FRĄTCZAK Radosław Voster ATS Team
21Voster ATS Team14:32
14:32
130130+26:14107
Sprint
WAFLER Tim Tirol KTM Cycling Team
22Tirol KTM Cycling Team14:57
14:57
DNF16
TT
WYSEURE Joran Alpecin - Deceuninck
23Alpecin - Deceuninck-
DNF27
Sprint
WALSCHEID Max Team Jayco AlUla
31Team Jayco AlUla-
DNF142
Sprint
KUBIŠ Lukáš Elkov - Kasper
24Elkov - Kasper-
DNF185
Sprint
HUPPERTZ Joshua Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
29Team Lotto Kern-Haus PSD Bank-
DNS105
Hills
PUTZ Sebastian Tirol KTM Cycling Team
20Tirol KTM Cycling Team-
DNS106
Hills
SCHRETTL Marco Tirol KTM Cycling Team
20Tirol KTM Cycling Team-
DNS166
GC
PEKALA Piotr Santic - Wibatech
25Santic - Wibatech-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Timelimit 12%, or 4:36:12 (+29:36)
RnkPrev▼▲BIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamUCITimeTime won/lost
19▲85
GC
RIVERA Brandon Smith INEOS Grenadiers
28INEOS Grenadiers37:49:00..
25▲322
Hills
DE PRETTO Davide Team Jayco AlUla
22Team Jayco AlUla0:07
0:07
..
37▲431
GC
GROßSCHARTNER Felix UAE Team Emirates
30UAE Team Emirates0:08
0:08
..
413▲913
GC
MEURISSE Xandro Alpecin - Deceuninck
32Alpecin - Deceuninck,,
0:08
..
58▲36
TT
SHEFFIELD Magnus INEOS Grenadiers
22INEOS Grenadiers,,
0:08
..
627▲2153
Hills
MARCELLUSI Martin VF Group - Bardiani CSF - Faizanè
24VF Group - Bardiani CSF - Faizanè0:10
0:10
..
712▲534
Classic
CHRISTEN Jan UAE Team Emirates
20UAE Team Emirates0:12
0:12
..
816▲814
Hills
MICHELS Jente Alpecin - Deceuninck
21Alpecin - Deceuninck0:13
0:13
..
921▲1237
GC
ULISSI Diego UAE Team Emirates
34UAE Team Emirates0:14
0:14
..
1023▲13123
GC
OTRUBA Jakub ATT Investments
26ATT Investments0:15
0:15
..
1128▲1745
Climber
MAIRE Adrien TDT - Unibet Cycling Team
23TDT - Unibet Cycling Team0:16
0:16
..
1231▲1923
GC
DUNBAR Eddie Team Jayco AlUla
27Team Jayco AlUla0:17
0:17
..
1335▲2254
Climber
PELLIZZARI Giulio VF Group - Bardiani CSF - Faizanè
20VF Group - Bardiani CSF - Faizanè,,
0:17
..
1441▲2796
GC
STÜSSI Colin Team Vorarlberg
31Team Vorarlberg0:19
0:19
..
1545▲3055
GC
TOLIO Alex VF Group - Bardiani CSF - Faizanè
24VF Group - Bardiani CSF - Faizanè0:20
0:20
..
1648▲3236
Climber
MAJKA Rafał UAE Team Emirates
34UAE Team Emirates,,
0:20
..
1750▲33122
GC
DINA Márton ATT Investments
28ATT Investments0:21
0:21
..
1855▲3781
GC
ZOIDL Riccardo Team Felt Felbermayr
36Team Felt Felbermayr,,
0:21
..
1958▲3921
GC
BERHE Welay Hagos Team Jayco AlUla
22Team Jayco AlUla0:22
0:22
..
2060▲4085
GC
SCHÖNBERGER Sebastian Team Felt Felbermayr
30Team Felt Felbermayr0:23
0:23
..
2163▲4284
GC
PERNSTEINER Hermann Team Felt Felbermayr
33Team Felt Felbermayr0:24
0:24
..
2268▲4625
GC
PEÑA Jesús David Team Jayco AlUla
24Team Jayco AlUla0:27
0:27
..
2372▲49115
GC
MESSNER Martin WSA KTM Graz
24WSA KTM Graz0:32
0:32
..
2436▲12165
Sprint
PALUTA Michał Santic - Wibatech
28Santic - Wibatech0:34
0:34
..
252▼231
TT
GANNA Filippo INEOS Grenadiers
27INEOS Grenadiers0:39
0:39
..
263▼2332
Hills
OLIVEIRA Rui UAE Team Emirates
27UAE Team Emirates,,
0:39
..
2710▼17171
Hills
DREGE André Team Coop - Repsol
25Team Coop - Repsol0:45
0:45
..
2818▼1047
Hills
ŤOUPALÍK Adam TDT - Unibet Cycling Team
28TDT - Unibet Cycling Team0:48
0:48
..
2919▼1064
Hills
KESSLER Cole Lidl - Trek Future Racing
21Lidl - Trek Future Racing,,
0:48
..
3022▼841
GC
CHRISTOPHERSEN Cedrik Bakke TDT - Unibet Cycling Team
22TDT - Unibet Cycling Team0:49
0:49
..
3129▼2186
Hills
KOCKELMANN Mathieu Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
20Team Lotto Kern-Haus PSD Bank0:50
0:50
..
3237▲574
GC
RAPP Jonas Hrinkow Advarics
29Hrinkow Advarics0:52
0:52
..
3339▲6125
TT
ŘEHA Filip ATT Investments
23ATT Investments0:53
0:53
..
3442▲873
Hills
PRIMOŽIČ Jaka Hrinkow Advarics
25Hrinkow Advarics,,
0:53
..
3543▲894
Climber
PETER Jannis Team Vorarlberg
23Team Vorarlberg,,
0:53
..
3646▲10127
Hills
SCHURAN Michal ATT Investments
28ATT Investments0:54
0:54
..
3751▲14141
Classic
BOROŠ Michael Elkov - Kasper
31Elkov - Kasper0:55
0:55
..
3853▲15173
Climber
FOUGNER Eivind Broholt Team Coop - Repsol
21Team Coop - Repsol,,
0:55
..
3956▲1717
Classic
RIESEBEEK Oscar Alpecin - Deceuninck
31Alpecin - Deceuninck0:56
0:56
..
4057▲1757
Classic
ZOCCARATO Samuele VF Group - Bardiani CSF - Faizanè
26VF Group - Bardiani CSF - Faizanè,,
0:56
..
4117▼24102
TT
BUSCHEK Paul Tirol KTM Cycling Team
21Tirol KTM Cycling Team1:20
1:20
..
4224▼1861
Sprint
AEBERSOLD Nils Lidl - Trek Future Racing
21Lidl - Trek Future Racing1:22
1:22
..
4340▼351
Sprint
BIAGINI Federico VF Group - Bardiani CSF - Faizanè
21VF Group - Bardiani CSF - Faizanè1:26
1:26
..
4454▲1024
Classic
ENGELHARDT Felix Team Jayco AlUla
23Team Jayco AlUla1:28
1:28
..
4565▲20182
BÁRTA Martin Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
19Team Lotto Kern-Haus PSD Bank1:32
1:32
..
464▼4262
Sprint
BEHRENS Niklas Lidl - Trek Future Racing
20Lidl - Trek Future Racing1:34
1:34
..
4770▲23121
Climber
CAMRDA Karel ATT Investments
23ATT Investments1:35
1:35
..
486▼4244
GC
KOPECKÝ Tomáš TDT - Unibet Cycling Team
24TDT - Unibet Cycling Team1:44
1:44
..
4977▲28195
Climber
SOWINSKI Artur Voster ATS Team
27Voster ATS Team1:50
1:50
..
5047▼356
Climber
TONELLI Alessandro VF Group - Bardiani CSF - Faizanè
32VF Group - Bardiani CSF - Faizanè1:57
1:57
..
5167▲1677
Hills
VERZA Riccardo Hrinkow Advarics
26Hrinkow Advarics2:04
2:04
..
5261▲9163
Hills
GAMPER Mario Santic - Wibatech
24Santic - Wibatech2:07
2:07
..
5376▲23196
Hills
SZYMACHA Kamil Voster ATS Team
22Voster ATS Team2:21
2:21
..
5426▼28174
Sprint
INGEBRIGTSEN Storm Team Coop - Repsol
19Team Coop - Repsol2:35
2:35
..
5534▼2183
TT
HEIDEMANN Miguel Team Felt Felbermayr
26Team Felt Felbermayr2:36
2:36
..
5638▼18177
Sprint
STENSBY Anton Team Coop - Repsol
23Team Coop - Repsol2:37
2:37
..
5775▲1812
Sprint
KITZKI Louis Alpecin - Deceuninck
20Alpecin - Deceuninck2:50
2:50
..
5873▲15104
Hills
EVERTSEN-HEGREBERG Simen Tirol KTM Cycling Team
20Tirol KTM Cycling Team3:05
3:05
..
5966▲7152
BALDUS Simon P&S Metalltechnik Benotti
24P&S Metalltechnik Benotti3:11
3:11
..
6062▲2145
GC
PŘIDAL Tomáš Elkov - Kasper
20Elkov - Kasper4:11
4:11
..
6188▲272
GC
AUGUST Andrew INEOS Grenadiers
18INEOS Grenadiers4:23
4:23
..
6286▲2446
Sprint
STOCKMAN Abram TDT - Unibet Cycling Team
27TDT - Unibet Cycling Team4:29
4:29
..
6344▼1987
Sprint
ZANGERLE Emanuel Team Felt Felbermayr
23Team Felt Felbermayr4:39
4:39
..
6433▼3111
Classic
GOGL Michael Alpecin - Deceuninck
30Alpecin - Deceuninck4:46
4:46
..
6549▼1642
Sprint
GELEIJN Owen TDT - Unibet Cycling Team
23TDT - Unibet Cycling Team4:49
4:49
..
6687▲214
Sprint
HEIDUK Kim INEOS Grenadiers
24INEOS Grenadiers4:51
4:51
..
6752▼15143
Sprint
MRÁZ Daniel Elkov - Kasper
20Elkov - Kasper5:05
5:05
..
6825▼4315
Sprint
SWEECK Laurens Alpecin - Deceuninck
30Alpecin - Deceuninck5:09
5:09
..
6991▲227
Climber
FRAILE Omar INEOS Grenadiers
33INEOS Grenadiers5:40
5:40
..
7097▲27126
Sprint
RIŠKA Richard ATT Investments
18ATT Investments5:48
5:48
..
7190▲19134
Sprint
KERCKHAERT Jochem BEAT Cycling Club
23BEAT Cycling Club6:16
6:16
..
7281▲9101
Hills
BRENNSÆTER Trym Tirol KTM Cycling Team
21Tirol KTM Cycling Team6:21
6:21
..
7385▲1263
Climber
CATALDO Dario Lidl - Trek Future Racing
39Lidl - Trek Future Racing6:29
6:29
..
7464▼10154
GC
GRIXA Jarno P&S Metalltechnik Benotti
20P&S Metalltechnik Benotti6:55
6:55
..
7598▲23117
TT
TICHLER Thomas WSA KTM Graz
24WSA KTM Graz7:02
7:02
..
7683▲7191
Sprint
KOSTAŃSKI Mateusz Voster ATS Team
25Voster ATS Team8:10
8:10
..
7784▲7194
Hills
OLSZAR Antoni Voster ATS Team
22Voster ATS Team8:12
8:12
..
7880▲2153
Sprint
GATHEMANN Albert P&S Metalltechnik Benotti
22P&S Metalltechnik Benotti8:26
8:26
..
7911▼6833
GC
BAX Sjoerd UAE Team Emirates
28UAE Team Emirates8:37
8:37
..
8030▼50172
Hills
FELDMANN Karsten Larsen Team Coop - Repsol
21Team Coop - Repsol8:43
8:43
..
8159▼2235
Classic
COVI Alessandro UAE Team Emirates
25UAE Team Emirates8:49
8:49
..
8271▼11133
Sprint
DISSEL Bram BEAT Cycling Club
25BEAT Cycling Club8:55
8:55
..
83102▲19164
MESSERSCHMIDT Jonas Fabian Santic - Wibatech
23Santic - Wibatech9:10
9:10
..
84103▲1982
TT
BROŻYNA Piotr Team Felt Felbermayr
29Team Felt Felbermayr9:29
9:29
..
8594▲9155
Hills
KÄRSTEN Moritz P&S Metalltechnik Benotti
21P&S Metalltechnik Benotti9:32
9:32
..
8689▲3132
TT
COPPENS Michiel BEAT Cycling Club
21BEAT Cycling Club9:38
9:38
..
8792▲53
TT
LEONARD Michael INEOS Grenadiers
20INEOS Grenadiers9:54
9:54
..
8878▼10175
Climber
KVAM Kalle Team Coop - Repsol
21Team Coop - Repsol10:09
10:09
..
8979▼10193
Sprint
MURIAS Jakub Voster ATS Team
26Voster ATS Team10:14
10:14
..
90101▲1126
GC
PLAPP Luke Team Jayco AlUla
23Team Jayco AlUla10:24
10:24
..
9199▲8144
Sprint
OBDRŽÁLEK Tomáš Elkov - Kasper
21Elkov - Kasper10:57
10:57
..
92112▲20157
Hills
RÖBER Dominik P&S Metalltechnik Benotti
24P&S Metalltechnik Benotti11:53
11:53
..
93118▲2595
Hills
RÜEGG Lukas Team Vorarlberg
27Team Vorarlberg11:54
11:54
..
94117▲23131
Sprint
APPEL Stijn BEAT Cycling Club
27BEAT Cycling Club13:04
13:04
..
9596▲1167
Sprint
ROSNER Linus Santic - Wibatech
23Santic - Wibatech13:05
13:05
..
96128▲32112
Climber
HOFBAUER Philipp WSA KTM Graz
21WSA KTM Graz13:11
13:11
..
97100▲393
TT
MEILER Lukas Team Vorarlberg
29Team Vorarlberg13:29
13:29
..
98110▲12176
Sprint
UTENGEN SANDSTAD Halvor Team Coop - Repsol
19Team Coop - Repsol13:36
13:36
..
9920▼7986
TT
WIRTGEN Tom Team Felt Felbermayr
28Team Felt Felbermayr13:40
13:40
..
100122▲22146
Sprint
ZAHÁLKA Matěj Elkov - Kasper
30Elkov - Kasper,,
13:40
..
10169▼3275
GC
RAVASI Edward Hrinkow Advarics
30Hrinkow Advarics13:42
13:42
..
102107▲543
Sprint
JOHANNINK Jelle TDT - Unibet Cycling Team
27TDT - Unibet Cycling Team13:45
13:45
..
10314▼8992
Sprint
KONYCHEV Alexander Team Vorarlberg
25Team Vorarlberg13:58
13:58
..
104133▲29187
Sprint
MORANG Mil Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
19Team Lotto Kern-Haus PSD Bank15:58
15:58
..
10593▼12161
Climber
BANGERT Nick Santic - Wibatech
19Santic - Wibatech16:09
16:09
..
10682▼2497
TT
VERMEULEN Moran Team Vorarlberg
27Team Vorarlberg16:24
16:24
..
10795▼12103
Hills
ECKERSTORFER Benjamin Tirol KTM Cycling Team
20Tirol KTM Cycling Team16:33
16:33
..
108104▼465
Hills
MILAN Matteo Lidl - Trek Future Racing
21Lidl - Trek Future Racing17:16
17:16
..
109105▼4184
Hills
DREßLER Luca Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
22Team Lotto Kern-Haus PSD Bank17:19
17:19
..
110106▼4183
Climber
BRENNER Mauro Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
19Team Lotto Kern-Haus PSD Bank17:33
17:33
..
111137▲26162
GABELICA Laurin Santic - Wibatech
20Santic - Wibatech18:44
18:44
..
112119▲7124
TT
KAŠPAR Jan ATT Investments
23ATT Investments19:46
19:46
..
113121▲8192
Sprint
MAŚLAK Piotr Voster ATS Team
20Voster ATS Team19:47
19:47
..
114123▲9137
Sprint
VAN SINTMAARTENSDIJK Daan BEAT Cycling Club
26BEAT Cycling Club,,
19:47
..
115125▲10151
Sprint
ALBRECHT Anton P&S Metalltechnik Benotti
27P&S Metalltechnik Benotti19:48
19:48
..
116129▲13156
Sprint
NOLDE Tobias P&S Metalltechnik Benotti
25P&S Metalltechnik Benotti19:50
19:50
..
117131▲14113
Hills
KAEMPE Stinus Bjerring WSA KTM Graz
23WSA KTM Graz19:53
19:53
..
118132▲14116
STOCKER Marco WSA KTM Graz
19WSA KTM Graz19:55
19:55
..
119134▲15111
GUSNER Matthias WSA KTM Graz
21WSA KTM Graz19:57
19:57
..
120136▲1676
Sprint
HAMMERSCHMID Marvin Hrinkow Advarics
28Hrinkow Advarics20:17
20:17
..
121108▼1371
TT
KABAS Maximilian Hrinkow Advarics
22Hrinkow Advarics23:04
23:04
..
122127▲5114
TT
MARBLER Stefan WSA KTM Graz
21WSA KTM Graz23:18
23:18
..
123109▼1467
TT
ROGERS Cameron Lidl - Trek Future Racing
19Lidl - Trek Future Racing24:27
24:27
..
124124-72
Sprint
KOVAR Stefan Hrinkow Advarics
22Hrinkow Advarics24:36
24:36
..
125114▼1166
Sprint
PEDERSEN Martin Lidl - Trek Future Racing
26Lidl - Trek Future Racing24:40
24:40
..
126120▼6135
Sprint
LOOHUIS Lars BEAT Cycling Club
23BEAT Cycling Club24:42
24:42
..
127115▼1291
Sprint
AMANN Dominik Team Vorarlberg
25Team Vorarlberg25:06
25:06
..
128130▲2136
PAARDEKOOPER Thijmen BEAT Cycling Club
19BEAT Cycling Club25:11
25:11
..
129135▲6197
Sprint
FRĄTCZAK Radosław Voster ATS Team
21Voster ATS Team26:00
26:00
..
130113▼17107
Sprint
WAFLER Tim Tirol KTM Cycling Team
22Tirol KTM Cycling Team26:14
26:14
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkPrev▼▲BIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamPointsToday
11-22
Hills
DE PRETTO Davide Team Jayco AlUla
22Team Jayco AlUla22+7
25▲353
Hills
MARCELLUSI Martin VF Group - Bardiani CSF - Faizanè
24VF Group - Bardiani CSF - Faizanè19+12
316▲135
GC
RIVERA Brandon Smith INEOS Grenadiers
28INEOS Grenadiers16+15
46▲214
Hills
MICHELS Jente Alpecin - Deceuninck
21Alpecin - Deceuninck14+8
54▼137
GC
ULISSI Diego UAE Team Emirates
34UAE Team Emirates13+5
62▼432
Hills
OLIVEIRA Rui UAE Team Emirates
27UAE Team Emirates12-
7-13
GC
MEURISSE Xandro Alpecin - Deceuninck
32Alpecin - Deceuninck10+10
83▼562
Sprint
BEHRENS Niklas Lidl - Trek Future Racing
20Lidl - Trek Future Racing10-
9-132
TT
COPPENS Michiel BEAT Cycling Club
21BEAT Cycling Club8+8
107▼3107
Sprint
WAFLER Tim Tirol KTM Cycling Team
22Tirol KTM Cycling Team7+2
11-54
Climber
PELLIZZARI Giulio VF Group - Bardiani CSF - Faizanè
20VF Group - Bardiani CSF - Faizanè6+6
1215▲396
GC
STÜSSI Colin Team Vorarlberg
31Team Vorarlberg5+3
138▼551
Sprint
BIAGINI Federico VF Group - Bardiani CSF - Faizanè
21VF Group - Bardiani CSF - Faizanè5-
14-154
GC
GRIXA Jarno P&S Metalltechnik Benotti
20P&S Metalltechnik Benotti5+5
1510▼5176
Sprint
UTENGEN SANDSTAD Halvor Team Coop - Repsol
19Team Coop - Repsol4-
16-197
Sprint
FRĄTCZAK Radosław Voster ATS Team
21Voster ATS Team4+4
1711▼631
GC
GROßSCHARTNER Felix UAE Team Emirates
30UAE Team Emirates4-
18-36
Climber
MAJKA Rafał UAE Team Emirates
34UAE Team Emirates4+4
1912▼743
Sprint
JOHANNINK Jelle TDT - Unibet Cycling Team
27TDT - Unibet Cycling Team4-
2013▼7171
Hills
DREGE André Team Coop - Repsol
25Team Coop - Repsol3-
21-34
Classic
CHRISTEN Jan UAE Team Emirates
20UAE Team Emirates2+2
2214▼81
TT
GANNA Filippo INEOS Grenadiers
27INEOS Grenadiers2-
23-184
Hills
DREßLER Luca Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
22Team Lotto Kern-Haus PSD Bank1+1
2417▼7124
TT
KAŠPAR Jan ATT Investments
23ATT Investments1-
25-71
TT
KABAS Maximilian Hrinkow Advarics
22Hrinkow Advarics1+1
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkPrev▼▲BIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamPointsToday
16▲5184
Hills
DREßLER Luca Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
22Team Lotto Kern-Haus PSD Bank14+12
2-31
GC
GROßSCHARTNER Felix UAE Team Emirates
30UAE Team Emirates6+6
31▼213
GC
MEURISSE Xandro Alpecin - Deceuninck
32Alpecin - Deceuninck6-
42▼2176
Sprint
UTENGEN SANDSTAD Halvor Team Coop - Repsol
19Team Coop - Repsol6-
53▼254
Climber
PELLIZZARI Giulio VF Group - Bardiani CSF - Faizanè
20VF Group - Bardiani CSF - Faizanè6+2
6-154
GC
GRIXA Jarno P&S Metalltechnik Benotti
20P&S Metalltechnik Benotti6+6
7-22
Hills
DE PRETTO Davide Team Jayco AlUla
22Team Jayco AlUla4+4
84▼443
Sprint
JOHANNINK Jelle TDT - Unibet Cycling Team
27TDT - Unibet Cycling Team4-
9-71
TT
KABAS Maximilian Hrinkow Advarics
22Hrinkow Advarics4+4
105▼534
Classic
CHRISTEN Jan UAE Team Emirates
20UAE Team Emirates2-
11-132
TT
COPPENS Michiel BEAT Cycling Club
21BEAT Cycling Club2+2
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkPrev▼▲BIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamTimeTime won/lost
12▲122
Hills
DE PRETTO Davide Team Jayco AlUla
22Team Jayco AlUla7:49:07..
23▲16
TT
SHEFFIELD Magnus INEOS Grenadiers
22INEOS Grenadiers0:01
0:01
..
34▲134
Classic
CHRISTEN Jan UAE Team Emirates
20UAE Team Emirates0:05
0:05
..
46▲214
Hills
MICHELS Jente Alpecin - Deceuninck
21Alpecin - Deceuninck0:06
0:06
..
514▲954
Climber
PELLIZZARI Giulio VF Group - Bardiani CSF - Faizanè
20VF Group - Bardiani CSF - Faizanè0:10
0:10
..
621▲1521
GC
BERHE Welay Hagos Team Jayco AlUla
22Team Jayco AlUla0:15
0:15
..
78▲164
Hills
KESSLER Cole Lidl - Trek Future Racing
21Lidl - Trek Future Racing0:41
0:41
..
89▲141
GC
CHRISTOPHERSEN Cedrik Bakke TDT - Unibet Cycling Team
22TDT - Unibet Cycling Team0:42
0:42
..
912▲3186
Hills
KOCKELMANN Mathieu Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
20Team Lotto Kern-Haus PSD Bank0:43
0:43
..
1016▲6125
TT
ŘEHA Filip ATT Investments
23ATT Investments0:46
0:46
..
1120▲9173
Climber
FOUGNER Eivind Broholt Team Coop - Repsol
21Team Coop - Repsol0:48
0:48
..
127▼5102
TT
BUSCHEK Paul Tirol KTM Cycling Team
21Tirol KTM Cycling Team1:13
1:13
..
1310▼361
Sprint
AEBERSOLD Nils Lidl - Trek Future Racing
21Lidl - Trek Future Racing1:15
1:15
..
1417▲351
Sprint
BIAGINI Federico VF Group - Bardiani CSF - Faizanè
21VF Group - Bardiani CSF - Faizanè1:19
1:19
..
1524▲9182
BÁRTA Martin Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
19Team Lotto Kern-Haus PSD Bank1:25
1:25
..
161▼1562
Sprint
BEHRENS Niklas Lidl - Trek Future Racing
20Lidl - Trek Future Racing1:27
1:27
..
1725▲8121
Climber
CAMRDA Karel ATT Investments
23ATT Investments1:28
1:28
..
1829▲11196
Hills
SZYMACHA Kamil Voster ATS Team
22Voster ATS Team2:14
2:14
..
1911▼8174
Sprint
INGEBRIGTSEN Storm Team Coop - Repsol
19Team Coop - Repsol2:28
2:28
..
2015▼5177
Sprint
STENSBY Anton Team Coop - Repsol
23Team Coop - Repsol2:30
2:30
..
2128▲712
Sprint
KITZKI Louis Alpecin - Deceuninck
20Alpecin - Deceuninck2:43
2:43
..
2226▲4104
Hills
EVERTSEN-HEGREBERG Simen Tirol KTM Cycling Team
20Tirol KTM Cycling Team2:58
2:58
..
2322▼1145
GC
PŘIDAL Tomáš Elkov - Kasper
20Elkov - Kasper4:04
4:04
..
2434▲102
GC
AUGUST Andrew INEOS Grenadiers
18INEOS Grenadiers4:16
4:16
..
2518▼742
Sprint
GELEIJN Owen TDT - Unibet Cycling Team
23TDT - Unibet Cycling Team4:42
4:42
..
2619▼7143
Sprint
MRÁZ Daniel Elkov - Kasper
20Elkov - Kasper4:58
4:58
..
2741▲14126
Sprint
RIŠKA Richard ATT Investments
18ATT Investments5:41
5:41
..
2832▲4101
Hills
BRENNSÆTER Trym Tirol KTM Cycling Team
21Tirol KTM Cycling Team6:14
6:14
..
2923▼6154
GC
GRIXA Jarno P&S Metalltechnik Benotti
20P&S Metalltechnik Benotti6:48
6:48
..
3033▲3194
Hills
OLSZAR Antoni Voster ATS Team
22Voster ATS Team8:05
8:05
..
3131-153
Sprint
GATHEMANN Albert P&S Metalltechnik Benotti
22P&S Metalltechnik Benotti8:19
8:19
..
3213▼19172
Hills
FELDMANN Karsten Larsen Team Coop - Repsol
21Team Coop - Repsol8:36
8:36
..
3343▲10164
MESSERSCHMIDT Jonas Fabian Santic - Wibatech
23Santic - Wibatech9:03
9:03
..
3438▲4155
Hills
KÄRSTEN Moritz P&S Metalltechnik Benotti
21P&S Metalltechnik Benotti9:25
9:25
..
3535-132
TT
COPPENS Michiel BEAT Cycling Club
21BEAT Cycling Club9:31
9:31
..
3636-3
TT
LEONARD Michael INEOS Grenadiers
20INEOS Grenadiers9:47
9:47
..
3730▼7175
Climber
KVAM Kalle Team Coop - Repsol
21Team Coop - Repsol10:02
10:02
..
3842▲4144
Sprint
OBDRŽÁLEK Tomáš Elkov - Kasper
21Elkov - Kasper10:50
10:50
..
3940▲1167
Sprint
ROSNER Linus Santic - Wibatech
23Santic - Wibatech12:58
12:58
..
4055▲15112
Climber
HOFBAUER Philipp WSA KTM Graz
21WSA KTM Graz13:04
13:04
..
4149▲8176
Sprint
UTENGEN SANDSTAD Halvor Team Coop - Repsol
19Team Coop - Repsol13:29
13:29
..
4259▲17187
Sprint
MORANG Mil Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
19Team Lotto Kern-Haus PSD Bank15:51
15:51
..
4337▼6161
Climber
BANGERT Nick Santic - Wibatech
19Santic - Wibatech16:02
16:02
..
4439▼5103
Hills
ECKERSTORFER Benjamin Tirol KTM Cycling Team
20Tirol KTM Cycling Team16:26
16:26
..
4544▼165
Hills
MILAN Matteo Lidl - Trek Future Racing
21Lidl - Trek Future Racing17:09
17:09
..
4645▼1184
Hills
DREßLER Luca Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
22Team Lotto Kern-Haus PSD Bank17:12
17:12
..
4746▼1183
Climber
BRENNER Mauro Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
19Team Lotto Kern-Haus PSD Bank17:26
17:26
..
4862▲14162
GABELICA Laurin Santic - Wibatech
20Santic - Wibatech18:37
18:37
..
4952▲3192
Sprint
MAŚLAK Piotr Voster ATS Team
20Voster ATS Team19:40
19:40
..
5057▲7113
Hills
KAEMPE Stinus Bjerring WSA KTM Graz
23WSA KTM Graz19:46
19:46
..
5158▲7116
STOCKER Marco WSA KTM Graz
19WSA KTM Graz19:48
19:48
..
5260▲8111
GUSNER Matthias WSA KTM Graz
21WSA KTM Graz19:50
19:50
..
5347▼671
TT
KABAS Maximilian Hrinkow Advarics
22Hrinkow Advarics22:57
22:57
..
5454-114
TT
MARBLER Stefan WSA KTM Graz
21WSA KTM Graz23:11
23:11
..
5548▼767
TT
ROGERS Cameron Lidl - Trek Future Racing
19Lidl - Trek Future Racing24:20
24:20
..
5653▼372
Sprint
KOVAR Stefan Hrinkow Advarics
22Hrinkow Advarics24:29
24:29
..
5756▼1136
PAARDEKOOPER Thijmen BEAT Cycling Club
19BEAT Cycling Club25:04
25:04
..
5861▲3197
Sprint
FRĄTCZAK Radosław Voster ATS Team
21Voster ATS Team25:53
25:53
..
5950▼9107
Sprint
WAFLER Tim Tirol KTM Cycling Team
22Tirol KTM Cycling Team26:07
26:07
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton

Youth day classification

#RiderTeamTime
1 MICHELS JenteAlpecin - Deceuninck4:06:36
2 DE PRETTO DavideTeam Jayco AlUla,,
3 PELLIZZARI GiulioVF Group - Bardiani CSF - Faizanè,,
4 CHRISTEN JanUAE Team Emirates,,
5 BERHE Welay HagosTeam Jayco AlUla,,
6 SHEFFIELD MagnusINEOS Grenadiers,,
7 ŘEHA FilipATT Investments0:34
8 FOUGNER Eivind BroholtTeam Coop - Repsol,,
9 KESSLER ColeLidl - Trek Future Racing,,
10 AUGUST AndrewINEOS Grenadiers,,
11 CHRISTOPHERSEN Cedrik BakkeTDT - Unibet Cycling Team,,
12 KOCKELMANN MathieuTeam Lotto Kern-Haus PSD Bank,,
13 BUSCHEK PaulTirol KTM Cycling Team1:07
14 AEBERSOLD NilsLidl - Trek Future Racing,,
15 SZYMACHA KamilVoster ATS Team,,
16 BIAGINI FedericoVF Group - Bardiani CSF - Faizanè,,
17 BÁRTA MartinTeam Lotto Kern-Haus PSD Bank,,
18 RIŠKA RichardATT Investments,,
19 CAMRDA KarelATT Investments,,
20 BEHRENS NiklasLidl - Trek Future Racing1:28
21 KITZKI LouisAlpecin - Deceuninck1:44
22 HOFBAUER PhilippWSA KTM Graz1:47
23 UTENGEN SANDSTAD HalvorTeam Coop - Repsol2:19
24 INGEBRIGTSEN StormTeam Coop - Repsol,,
25 EVERTSEN-HEGREBERG SimenTirol KTM Cycling Team,,
26 STENSBY AntonTeam Coop - Repsol,,
27 PŘIDAL TomášElkov - Kasper3:47
28 MESSERSCHMIDT Jonas Fabian Santic - Wibatech4:05
29 BRENNSÆTER TrymTirol KTM Cycling Team4:29
30 MORANG MilTeam Lotto Kern-Haus PSD Bank,,
31 GELEIJN OwenTDT - Unibet Cycling Team,,
32 MRÁZ DanielElkov - Kasper4:44
33 KÄRSTEN MoritzP&S Metalltechnik Benotti4:55
34 COPPENS MichielBEAT Cycling Club5:18
35 LEONARD MichaelINEOS Grenadiers5:20
36 OLSZAR AntoniVoster ATS Team6:13
37 OBDRŽÁLEK TomášElkov - Kasper,,
38 GATHEMANN AlbertP&S Metalltechnik Benotti6:35
39 GRIXA JarnoP&S Metalltechnik Benotti,,
40 GABELICA LaurinSantic - Wibatech7:04
41 MILAN MatteoLidl - Trek Future Racing8:26
42 ROSNER LinusSantic - Wibatech,,
43 DREßLER LucaTeam Lotto Kern-Haus PSD Bank,,
44 BRENNER MauroTeam Lotto Kern-Haus PSD Bank,,
45 GUSNER MatthiasWSA KTM Graz,,
46 KAEMPE Stinus BjerringWSA KTM Graz,,
47 MAŚLAK PiotrVoster ATS Team,,
48 STOCKER MarcoWSA KTM Graz,,
49 FELDMANN Karsten LarsenTeam Coop - Repsol,,
50 KVAM KalleTeam Coop - Repsol,,
51 BANGERT NickSantic - Wibatech11:32
52 ECKERSTORFER BenjaminTirol KTM Cycling Team11:55
53 MARBLER StefanWSA KTM Graz,,
54 KOVAR StefanHrinkow Advarics13:15
55 KABAS MaximilianHrinkow Advarics,,
56 ROGERS CameronLidl - Trek Future Racing13:21
57 PAARDEKOOPER ThijmenBEAT Cycling Club13:46
58 FRĄTCZAK RadosławVoster ATS Team14:32
59 WAFLER TimTirol KTM Cycling Team14:57


RnkPrev▼▲TeamClassTimeTime won/lost
12▲1 UAE Team EmiratesWT 23:27:30..
26▲4 Team Jayco AlUlaWT0:12
0:12
..
39▲6 Team Felt FelbermayrCT0:20
0:20
..
410▲6 VF Group - Bardiani CSF - FaizanèPRT0:22
0:22
..
51▼4 INEOS GrenadiersWT0:29
0:29
..
65▼1 Alpecin - DeceuninckWT0:42
0:42
..
711▲4 ATT InvestmentsCT0:58
0:58
..
84▼4 TDT - Unibet Cycling TeamPRT1:14
1:14
..
97▼2 Team VorarlbergCT1:21
1:21
..
103▼7 Lidl - Trek Future RacingCT3:09
3:09
..
1113▲2 Hrinkow AdvaricsCT3:13
3:13
..
128▼4 Team Coop - RepsolCT3:41
3:41
..
1312▼1 Elkov - KasperCT7:05
7:05
..
1414- Tirol KTM Cycling TeamCT8:40
8:40
..
1515- P&S Metalltechnik BenottiCT10:15
10:15
..
1616- Voster ATS TeamCT10:44
10:44
..
1717- Santic - WibatechCT10:53
10:53
..
1819▲1 Team Lotto Kern-Haus PSD BankCT15:08
15:08
..
1918▼1 BEAT Cycling ClubCT17:34
17:34
..
2020- WSA KTM GrazCT20:04
20:04
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton

Race information

  • Date:
    04 July 2024
  • Start time:
    11:04
  • Avg. speed winner:
    44.891 km/h
  • Race category:
    ME - Men Elite
  • Distance:
    184.5 km
  • Points scale:
  • UCI scale:
  • Parcours type:
  • ProfileScore:
    136
  • Vertical meters:
    2388
  • Departure:
  • Arrival:
  • Race ranking:
  • Startlist quality score:
  • Won how:
  • Avg. temperature:

Race profile