2023
«
»
2024»73rd

Tour of Austria

(2.1)
2024»Stage 3»SchladmingSt. Johann Alpendorf(153.1km)

clear filter
The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Select two riders to compare.
RnkGCTimelagBIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamUCIPntTime
11+0:0037
GC
ULISSI Diego UAE Team Emirates
34UAE Team Emirates14203:45:04
22+0:016
TT
SHEFFIELD Magnus INEOS Grenadiers
22INEOS Grenadiers5120:03
0:03
34+0:0331
GC
GROßSCHARTNER Felix UAE Team Emirates
30UAE Team Emirates37,,
0:03
46+0:1545
Climber
MAIRE Adrien TDT - Unibet Cycling Team
23TDT - Unibet Cycling Team5,,
0:03
58+0:2236
Climber
MAJKA Rafał UAE Team Emirates
34UAE Team Emirates40:06
0:06
617+0:2925
GC
PEÑA Jesús David Team Jayco AlUla
24Team Jayco AlUla3,,
0:06
77+0:1954
Climber
PELLIZZARI Giulio VF Group - Bardiani CSF - Faizanè
20VF Group - Bardiani CSF - Faizanè2,,
0:06
812+0:2421
GC
BERHE Welay Hagos Team Jayco AlUla
22Team Jayco AlUla1,,
0:06
910+0:2381
GC
ZOIDL Riccardo Team Felt Felbermayr
36Team Felt Felbermayr,,
0:06
103+0:025
GC
RIVERA Brandon Smith INEOS Grenadiers
28INEOS Grenadiers,,
0:06
119+0:23122
GC
DINA Márton ATT Investments
28ATT Investments,,
0:06
1215+0:2684
GC
PERNSTEINER Hermann Team Felt Felbermayr
33Team Felt Felbermayr,,
0:06
135+0:1513
GC
MEURISSE Xandro Alpecin - Deceuninck
32Alpecin - Deceuninck0:11
0:11
1414+0:2696
GC
STÜSSI Colin Team Vorarlberg
31Team Vorarlberg,,
0:11
1513+0:25123
GC
OTRUBA Jakub ATT Investments
26ATT Investments0:14
0:14
1616+0:2723
GC
DUNBAR Eddie Team Jayco AlUla
27Team Jayco AlUla,,
0:14
1711+0:2422
Hills
DE PRETTO Davide Team Jayco AlUla
22Team Jayco AlUla0:21
0:21
1821+0:49115
GC
MESSNER Martin WSA KTM Graz
24WSA KTM Graz,,
0:21
1918+0:4355
GC
TOLIO Alex VF Group - Bardiani CSF - Faizanè
24VF Group - Bardiani CSF - Faizanè0:27
0:27
2023+1:1541
GC
CHRISTOPHERSEN Cedrik Bakke TDT - Unibet Cycling Team
22TDT - Unibet Cycling Team0:30
0:30
2119+0:4634
Classic
CHRISTEN Jan UAE Team Emirates
20UAE Team Emirates0:38
0:38
2220+0:4914
Hills
MICHELS Jente Alpecin - Deceuninck
21Alpecin - Deceuninck0:40
0:40
2325+2:1124
Classic
ENGELHARDT Felix Team Jayco AlUla
23Team Jayco AlUla0:47
0:47
2433+5:092
GC
AUGUST Andrew INEOS Grenadiers
18INEOS Grenadiers0:50
0:50
2524+1:3464
Hills
KESSLER Cole Lidl - Trek Future Racing
21Lidl - Trek Future Racing,,
0:50
2622+1:1053
Hills
MARCELLUSI Martin VF Group - Bardiani CSF - Faizanè
24VF Group - Bardiani CSF - Faizanè1:04
1:04
2728+2:3161
Sprint
AEBERSOLD Nils Lidl - Trek Future Racing
21Lidl - Trek Future Racing1:13
1:13
2826+2:1294
Climber
PETER Jannis Team Vorarlberg
23Team Vorarlberg1:23
1:23
2927+2:2657
Classic
ZOCCARATO Samuele VF Group - Bardiani CSF - Faizanè
26VF Group - Bardiani CSF - Faizanè1:42
1:42
3034+5:55145
GC
PŘIDAL Tomáš Elkov - Kasper
20Elkov - Kasper1:51
1:51
3164+16:2775
GC
RAVASI Edward Hrinkow Advarics
30Hrinkow Advarics2:51
2:51
3268+17:0543
Sprint
JOHANNINK Jelle TDT - Unibet Cycling Team
27TDT - Unibet Cycling Team3:24
3:24
3329+4:1285
GC
SCHÖNBERGER Sebastian Team Felt Felbermayr
30Team Felt Felbermayr3:53
3:53
3430+4:42125
TT
ŘEHA Filip ATT Investments
23ATT Investments,,
3:53
3531+4:4973
Hills
PRIMOŽIČ Jaka Hrinkow Advarics
25Hrinkow Advarics4:00
4:00
3632+4:57141
Classic
BOROŠ Michael Elkov - Kasper
31Elkov - Kasper4:06
4:06
3769+17:28112
Climber
HOFBAUER Philipp WSA KTM Graz
21WSA KTM Graz4:21
4:21
3846+10:2887
Sprint
ZANGERLE Emanuel Team Felt Felbermayr
23Team Felt Felbermayr5:53
5:53
3937+8:3912
Sprint
KITZKI Louis Alpecin - Deceuninck
20Alpecin - Deceuninck,,
5:53
4036+6:3747
Hills
ŤOUPALÍK Adam TDT - Unibet Cycling Team
28TDT - Unibet Cycling Team,,
5:53
4135+6:281
TT
GANNA Filippo INEOS Grenadiers
27INEOS Grenadiers,,
5:53
4249+10:474
Sprint
HEIDUK Kim INEOS Grenadiers
24INEOS Grenadiers6:01
6:01
4351+13:04126
Sprint
RIŠKA Richard ATT Investments
18ATT Investments7:20
7:20
4439+8:54182
BÁRTA Martin Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
19Team Lotto Kern-Haus PSD Bank7:26
7:26
4544+9:46196
Hills
SZYMACHA Kamil Voster ATS Team
22Voster ATS Team7:29
7:29
4698+27:31113
Hills
KAEMPE Stinus Bjerring WSA KTM Graz
23WSA KTM Graz7:42
7:42
4759+14:40117
TT
TICHLER Thomas WSA KTM Graz
24WSA KTM Graz,,
7:42
4847+10:3483
TT
HEIDEMANN Miguel Team Felt Felbermayr
26Team Felt Felbermayr8:02
8:02
4943+9:2951
Sprint
BIAGINI Federico VF Group - Bardiani CSF - Faizanè
21VF Group - Bardiani CSF - Faizanè8:07
8:07
5053+13:437
Climber
FRAILE Omar INEOS Grenadiers
33INEOS Grenadiers,,
8:07
5170+17:3282
TT
BROŻYNA Piotr Team Felt Felbermayr
29Team Felt Felbermayr,,
8:07
5286+24:36103
Hills
ECKERSTORFER Benjamin Tirol KTM Cycling Team
20Tirol KTM Cycling Team,,
8:07
5379+21:07131
Sprint
APPEL Stijn BEAT Cycling Club
27BEAT Cycling Club,,
8:07
5448+10:38174
Sprint
INGEBRIGTSEN Storm Team Coop - Repsol
19Team Coop - Repsol,,
8:07
5538+8:48171
Hills
DREGE André Team Coop - Repsol
25Team Coop - Repsol,,
8:07
5645+10:0056
Climber
TONELLI Alessandro VF Group - Bardiani CSF - Faizanè
32VF Group - Bardiani CSF - Faizanè,,
8:07
5741+8:5917
Classic
RIESEBEEK Oscar Alpecin - Deceuninck
31Alpecin - Deceuninck,,
8:07
5840+8:58173
Climber
FOUGNER Eivind Broholt Team Coop - Repsol
21Team Coop - Repsol,,
8:07
5942+9:23102
TT
BUSCHEK Paul Tirol KTM Cycling Team
21Tirol KTM Cycling Team,,
8:07
6067+16:5233
GC
BAX Sjoerd UAE Team Emirates
28UAE Team Emirates8:19
8:19
6152+13:2242
Sprint
GELEIJN Owen TDT - Unibet Cycling Team
23TDT - Unibet Cycling Team8:37
8:37
6281+21:1595
Hills
RÜEGG Lukas Team Vorarlberg
27Team Vorarlberg9:25
9:25
6350+10:59127
Hills
SCHURAN Michal ATT Investments
28ATT Investments10:09
10:09
6455+13:52195
Climber
SOWINSKI Artur Voster ATS Team
27Voster ATS Team12:06
12:06
6576+20:14194
Hills
OLSZAR Antoni Voster ATS Team
22Voster ATS Team,,
12:06
6666+16:3146
Sprint
STOCKMAN Abram TDT - Unibet Cycling Team
27TDT - Unibet Cycling Team,,
12:06
6757+14:09163
Hills
GAMPER Mario Santic - Wibatech
24Santic - Wibatech,,
12:06
6860+15:07104
Hills
EVERTSEN-HEGREBERG Simen Tirol KTM Cycling Team
20Tirol KTM Cycling Team,,
12:06
6954+13:4644
GC
KOPECKÝ Tomáš TDT - Unibet Cycling Team
24TDT - Unibet Cycling Team,,
12:06
7071+18:3163
Climber
CATALDO Dario Lidl - Trek Future Racing
39Lidl - Trek Future Racing,,
12:06
71102+29:31183
Climber
BRENNER Mauro Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
19Team Lotto Kern-Haus PSD Bank,,
12:06
7256+14:0074
GC
RAPP Jonas Hrinkow Advarics
29Hrinkow Advarics13:12
13:12
73104+30:1597
TT
VERMEULEN Moran Team Vorarlberg
27Team Vorarlberg13:55
13:55
7484+23:01164
MESSERSCHMIDT Jonas Fabian Santic - Wibatech
23Santic - Wibatech,,
13:55
75105+31:10184
Hills
DREßLER Luca Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
22Team Lotto Kern-Haus PSD Bank,,
13:55
7693+26:56167
Sprint
ROSNER Linus Santic - Wibatech
23Santic - Wibatech,,
13:55
7782+22:01191
Sprint
KOSTAŃSKI Mateusz Voster ATS Team
25Voster ATS Team,,
13:55
78108+33:37124
TT
KAŠPAR Jan ATT Investments
23ATT Investments,,
13:55
7989+25:44157
Hills
RÖBER Dominik P&S Metalltechnik Benotti
24P&S Metalltechnik Benotti,,
13:55
8058+14:3032
Hills
OLIVEIRA Rui UAE Team Emirates
27UAE Team Emirates,,
13:55
8195+27:27176
Sprint
UTENGEN SANDSTAD Halvor Team Coop - Repsol
19Team Coop - Repsol,,
13:55
8278+20:46154
GC
GRIXA Jarno P&S Metalltechnik Benotti
20P&S Metalltechnik Benotti,,
13:55
8361+15:26121
Climber
CAMRDA Karel ATT Investments
23ATT Investments,,
13:55
8465+16:28177
Sprint
STENSBY Anton Team Coop - Repsol
23Team Coop - Repsol,,
13:55
8572+18:3711
Classic
GOGL Michael Alpecin - Deceuninck
30Alpecin - Deceuninck,,
13:55
8697+27:31146
Sprint
ZAHÁLKA Matěj Elkov - Kasper
30Elkov - Kasper,,
13:55
8794+27:2093
TT
MEILER Lukas Team Vorarlberg
29Team Vorarlberg,,
13:55
8899+27:4992
Sprint
KONYCHEV Alexander Team Vorarlberg
25Team Vorarlberg,,
13:55
8962+15:5577
Hills
VERZA Riccardo Hrinkow Advarics
26Hrinkow Advarics,,
13:55
9075+20:12101
Hills
BRENNSÆTER Trym Tirol KTM Cycling Team
21Tirol KTM Cycling Team,,
13:55
91109+33:39151
Sprint
ALBRECHT Anton P&S Metalltechnik Benotti
27P&S Metalltechnik Benotti,,
13:55
9296+27:3186
TT
WIRTGEN Tom Team Felt Felbermayr
28Team Felt Felbermayr,,
13:55
9385+23:29132
TT
COPPENS Michiel BEAT Cycling Club
21BEAT Cycling Club,,
13:55
9474+19:0015
Sprint
SWEECK Laurens Alpecin - Deceuninck
30Alpecin - Deceuninck,,
13:55
9583+22:34172
Hills
FELDMANN Karsten Larsen Team Coop - Repsol
21Team Coop - Repsol,,
13:55
96107+32:4465
Hills
MILAN Matteo Lidl - Trek Future Racing
21Lidl - Trek Future Racing15:32
15:32
9787+25:223
TT
LEONARD Michael INEOS Grenadiers
20INEOS Grenadiers,,
15:32
9873+18:39152
BALDUS Simon P&S Metalltechnik Benotti
24P&S Metalltechnik Benotti,,
15:32
9977+20:33143
Sprint
MRÁZ Daniel Elkov - Kasper
20Elkov - Kasper,,
15:32
10092+26:25144
Sprint
OBDRŽÁLEK Tomáš Elkov - Kasper
21Elkov - Kasper,,
15:32
101114+39:5867
TT
ROGERS Cameron Lidl - Trek Future Racing
19Lidl - Trek Future Racing15:35
15:35
10291+25:5526
GC
PLAPP Luke Team Jayco AlUla
23Team Jayco AlUla,,
15:35
10388+25:40175
Climber
KVAM Kalle Team Coop - Repsol
21Team Coop - Repsol,,
15:35
104106+31:29187
Sprint
MORANG Mil Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
19Team Lotto Kern-Haus PSD Bank,,
15:35
10563+16:21186
Hills
KOCKELMANN Mathieu Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
20Team Lotto Kern-Haus PSD Bank,,
15:35
106110+35:28111
GUSNER Matthias WSA KTM Graz
21WSA KTM Graz,,
15:35
107115+40:3566
Sprint
PEDERSEN Martin Lidl - Trek Future Racing
26Lidl - Trek Future Racing15:59
15:59
108101+28:19133
Sprint
DISSEL Bram BEAT Cycling Club
25BEAT Cycling Club19:28
19:28
109116+42:2871
TT
KABAS Maximilian Hrinkow Advarics
22Hrinkow Advarics,,
19:28
110103+29:38193
Sprint
MURIAS Jakub Voster ATS Team
26Voster ATS Team,,
19:28
111111+39:16192
Sprint
MAŚLAK Piotr Voster ATS Team
20Voster ATS Team19:33
19:33
112113+39:25156
Sprint
NOLDE Tobias P&S Metalltechnik Benotti
25P&S Metalltechnik Benotti19:39
19:39
113112+39:22137
Sprint
VAN SINTMAARTENSDIJK Daan BEAT Cycling Club
26BEAT Cycling Club,,
19:39
114117+44:4191
Sprint
AMANN Dominik Team Vorarlberg
25Team Vorarlberg,,
19:39
11590+25:51134
Sprint
KERCKHAERT Jochem BEAT Cycling Club
23BEAT Cycling Club,,
19:39
11680+21:0962
Sprint
BEHRENS Niklas Lidl - Trek Future Racing
20Lidl - Trek Future Racing,,
19:39
117100+28:01153
Sprint
GATHEMANN Albert P&S Metalltechnik Benotti
22P&S Metalltechnik Benotti,,
19:39
DNF72
Sprint
KOVAR Stefan Hrinkow Advarics
22Hrinkow Advarics-
DNF114
TT
MARBLER Stefan WSA KTM Graz
21WSA KTM Graz-
DNF136
PAARDEKOOPER Thijmen BEAT Cycling Club
19BEAT Cycling Club-
DNF155
Hills
KÄRSTEN Moritz P&S Metalltechnik Benotti
21P&S Metalltechnik Benotti-
DNF162
GABELICA Laurin Santic - Wibatech
20Santic - Wibatech-
DNF165
Sprint
PALUTA Michał Santic - Wibatech
28Santic - Wibatech-
DNF197
Sprint
FRĄTCZAK Radosław Voster ATS Team
21Voster ATS Team-
DNS35
Classic
COVI Alessandro UAE Team Emirates
25UAE Team Emirates-
DNS76
Sprint
HAMMERSCHMID Marvin Hrinkow Advarics
28Hrinkow Advarics-
DNS107
Sprint
WAFLER Tim Tirol KTM Cycling Team
22Tirol KTM Cycling Team-
DNS116
STOCKER Marco WSA KTM Graz
19WSA KTM Graz-
DNS135
Sprint
LOOHUIS Lars BEAT Cycling Club
23BEAT Cycling Club-
DNS161
Climber
BANGERT Nick Santic - Wibatech
19Santic - Wibatech-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Timelimit 15%, or 4:18:50 (+33:46)
RnkPrev▼▲BIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamUCITimeTime won/lost
19▲837
GC
ULISSI Diego UAE Team Emirates
34UAE Team Emirates3 11:34:08..
25▲36
TT
SHEFFIELD Magnus INEOS Grenadiers
22INEOS Grenadiers0:01
0:01
..
31▼25
GC
RIVERA Brandon Smith INEOS Grenadiers
28INEOS Grenadiers0:02
0:02
..
43▼131
GC
GROßSCHARTNER Felix UAE Team Emirates
30UAE Team Emirates0:03
0:03
..
54▼113
GC
MEURISSE Xandro Alpecin - Deceuninck
32Alpecin - Deceuninck0:15
0:15
..
611▲545
Climber
MAIRE Adrien TDT - Unibet Cycling Team
23TDT - Unibet Cycling Team,,
0:15
..
713▲654
Climber
PELLIZZARI Giulio VF Group - Bardiani CSF - Faizanè
20VF Group - Bardiani CSF - Faizanè0:19
0:19
..
816▲836
Climber
MAJKA Rafał UAE Team Emirates
34UAE Team Emirates0:22
0:22
..
917▲8122
GC
DINA Márton ATT Investments
28ATT Investments0:23
0:23
..
1018▲881
GC
ZOIDL Riccardo Team Felt Felbermayr
36Team Felt Felbermayr,,
0:23
..
112▼922
Hills
DE PRETTO Davide Team Jayco AlUla
22Team Jayco AlUla0:24
0:24
..
1219▲721
GC
BERHE Welay Hagos Team Jayco AlUla
22Team Jayco AlUla,,
0:24
..
1310▼3123
GC
OTRUBA Jakub ATT Investments
26ATT Investments0:25
0:25
..
1414-96
GC
STÜSSI Colin Team Vorarlberg
31Team Vorarlberg0:26
0:26
..
1521▲684
GC
PERNSTEINER Hermann Team Felt Felbermayr
33Team Felt Felbermayr,,
0:26
..
1612▼423
GC
DUNBAR Eddie Team Jayco AlUla
27Team Jayco AlUla0:27
0:27
..
1722▲525
GC
PEÑA Jesús David Team Jayco AlUla
24Team Jayco AlUla0:29
0:29
..
1815▼355
GC
TOLIO Alex VF Group - Bardiani CSF - Faizanè
24VF Group - Bardiani CSF - Faizanè0:43
0:43
..
197▼1234
Classic
CHRISTEN Jan UAE Team Emirates
20UAE Team Emirates0:46
0:46
..
208▼1214
Hills
MICHELS Jente Alpecin - Deceuninck
21Alpecin - Deceuninck0:49
0:49
..
2123▲2115
GC
MESSNER Martin WSA KTM Graz
24WSA KTM Graz,,
0:49
..
226▼1653
Hills
MARCELLUSI Martin VF Group - Bardiani CSF - Faizanè
24VF Group - Bardiani CSF - Faizanè1:10
1:10
..
2330▲741
GC
CHRISTOPHERSEN Cedrik Bakke TDT - Unibet Cycling Team
22TDT - Unibet Cycling Team1:15
1:15
..
2429▲564
Hills
KESSLER Cole Lidl - Trek Future Racing
21Lidl - Trek Future Racing1:34
1:34
..
2544▲1924
Classic
ENGELHARDT Felix Team Jayco AlUla
23Team Jayco AlUla2:11
2:11
..
2635▲994
Climber
PETER Jannis Team Vorarlberg
23Team Vorarlberg2:12
2:12
..
2740▲1357
Classic
ZOCCARATO Samuele VF Group - Bardiani CSF - Faizanè
26VF Group - Bardiani CSF - Faizanè2:26
2:26
..
2842▲1461
Sprint
AEBERSOLD Nils Lidl - Trek Future Racing
21Lidl - Trek Future Racing2:31
2:31
..
2920▼985
GC
SCHÖNBERGER Sebastian Team Felt Felbermayr
30Team Felt Felbermayr4:12
4:12
..
3033▲3125
TT
ŘEHA Filip ATT Investments
23ATT Investments4:42
4:42
..
3134▲373
Hills
PRIMOŽIČ Jaka Hrinkow Advarics
25Hrinkow Advarics4:49
4:49
..
3237▲5141
Classic
BOROŠ Michael Elkov - Kasper
31Elkov - Kasper4:57
4:57
..
3361▲282
GC
AUGUST Andrew INEOS Grenadiers
18INEOS Grenadiers5:09
5:09
..
3460▲26145
GC
PŘIDAL Tomáš Elkov - Kasper
20Elkov - Kasper5:55
5:55
..
3525▼101
TT
GANNA Filippo INEOS Grenadiers
27INEOS Grenadiers6:28
6:28
..
3628▼847
Hills
ŤOUPALÍK Adam TDT - Unibet Cycling Team
28TDT - Unibet Cycling Team6:37
6:37
..
3757▲2012
Sprint
KITZKI Louis Alpecin - Deceuninck
20Alpecin - Deceuninck8:39
8:39
..
3827▼11171
Hills
DREGE André Team Coop - Repsol
25Team Coop - Repsol8:48
8:48
..
3945▲6182
BÁRTA Martin Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
19Team Lotto Kern-Haus PSD Bank8:54
8:54
..
4038▼2173
Climber
FOUGNER Eivind Broholt Team Coop - Repsol
21Team Coop - Repsol8:58
8:58
..
4139▼217
Classic
RIESEBEEK Oscar Alpecin - Deceuninck
31Alpecin - Deceuninck8:59
8:59
..
4241▼1102
TT
BUSCHEK Paul Tirol KTM Cycling Team
21Tirol KTM Cycling Team9:23
9:23
..
4343-51
Sprint
BIAGINI Federico VF Group - Bardiani CSF - Faizanè
21VF Group - Bardiani CSF - Faizanè9:29
9:29
..
4453▲9196
Hills
SZYMACHA Kamil Voster ATS Team
22Voster ATS Team9:46
9:46
..
4550▲556
Climber
TONELLI Alessandro VF Group - Bardiani CSF - Faizanè
32VF Group - Bardiani CSF - Faizanè10:00
10:00
..
4663▲1787
Sprint
ZANGERLE Emanuel Team Felt Felbermayr
23Team Felt Felbermayr10:28
10:28
..
4755▲883
TT
HEIDEMANN Miguel Team Felt Felbermayr
26Team Felt Felbermayr10:34
10:34
..
4854▲6174
Sprint
INGEBRIGTSEN Storm Team Coop - Repsol
19Team Coop - Repsol10:38
10:38
..
4966▲174
Sprint
HEIDUK Kim INEOS Grenadiers
24INEOS Grenadiers10:47
10:47
..
5036▼14127
Hills
SCHURAN Michal ATT Investments
28ATT Investments10:59
10:59
..
5170▲19126
Sprint
RIŠKA Richard ATT Investments
18ATT Investments13:04
13:04
..
5265▲1342
Sprint
GELEIJN Owen TDT - Unibet Cycling Team
23TDT - Unibet Cycling Team13:22
13:22
..
5369▲167
Climber
FRAILE Omar INEOS Grenadiers
33INEOS Grenadiers13:43
13:43
..
5448▼644
GC
KOPECKÝ Tomáš TDT - Unibet Cycling Team
24TDT - Unibet Cycling Team13:46
13:46
..
5549▼6195
Climber
SOWINSKI Artur Voster ATS Team
27Voster ATS Team13:52
13:52
..
5632▼2474
GC
RAPP Jonas Hrinkow Advarics
29Hrinkow Advarics14:00
14:00
..
5752▼5163
Hills
GAMPER Mario Santic - Wibatech
24Santic - Wibatech14:09
14:09
..
5826▼3232
Hills
OLIVEIRA Rui UAE Team Emirates
27UAE Team Emirates14:30
14:30
..
5975▲16117
TT
TICHLER Thomas WSA KTM Graz
24WSA KTM Graz14:40
14:40
..
6058▼2104
Hills
EVERTSEN-HEGREBERG Simen Tirol KTM Cycling Team
20Tirol KTM Cycling Team15:07
15:07
..
6147▼14121
Climber
CAMRDA Karel ATT Investments
23ATT Investments15:26
15:26
..
6251▼1177
Hills
VERZA Riccardo Hrinkow Advarics
26Hrinkow Advarics15:55
15:55
..
6331▼32186
Hills
KOCKELMANN Mathieu Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
20Team Lotto Kern-Haus PSD Bank16:21
16:21
..
64101▲3775
GC
RAVASI Edward Hrinkow Advarics
30Hrinkow Advarics16:27
16:27
..
6556▼9177
Sprint
STENSBY Anton Team Coop - Repsol
23Team Coop - Repsol16:28
16:28
..
6662▼446
Sprint
STOCKMAN Abram TDT - Unibet Cycling Team
27TDT - Unibet Cycling Team16:31
16:31
..
6779▲1233
GC
BAX Sjoerd UAE Team Emirates
28UAE Team Emirates16:52
16:52
..
68102▲3443
Sprint
JOHANNINK Jelle TDT - Unibet Cycling Team
27TDT - Unibet Cycling Team17:05
17:05
..
6996▲27112
Climber
HOFBAUER Philipp WSA KTM Graz
21WSA KTM Graz17:28
17:28
..
7084▲1482
TT
BROŻYNA Piotr Team Felt Felbermayr
29Team Felt Felbermayr17:32
17:32
..
7173▲263
Climber
CATALDO Dario Lidl - Trek Future Racing
39Lidl - Trek Future Racing18:31
18:31
..
7264▼811
Classic
GOGL Michael Alpecin - Deceuninck
30Alpecin - Deceuninck18:37
18:37
..
7359▼14152
BALDUS Simon P&S Metalltechnik Benotti
24P&S Metalltechnik Benotti18:39
18:39
..
7468▼615
Sprint
SWEECK Laurens Alpecin - Deceuninck
30Alpecin - Deceuninck19:00
19:00
..
7572▼3101
Hills
BRENNSÆTER Trym Tirol KTM Cycling Team
21Tirol KTM Cycling Team20:12
20:12
..
7677▲1194
Hills
OLSZAR Antoni Voster ATS Team
22Voster ATS Team20:14
20:14
..
7767▼10143
Sprint
MRÁZ Daniel Elkov - Kasper
20Elkov - Kasper20:33
20:33
..
7874▼4154
GC
GRIXA Jarno P&S Metalltechnik Benotti
20P&S Metalltechnik Benotti20:46
20:46
..
7994▲15131
Sprint
APPEL Stijn BEAT Cycling Club
27BEAT Cycling Club21:07
21:07
..
8046▼3462
Sprint
BEHRENS Niklas Lidl - Trek Future Racing
20Lidl - Trek Future Racing21:09
21:09
..
8193▲1295
Hills
RÜEGG Lukas Team Vorarlberg
27Team Vorarlberg21:15
21:15
..
8276▼6191
Sprint
KOSTAŃSKI Mateusz Voster ATS Team
25Voster ATS Team22:01
22:01
..
8380▼3172
Hills
FELDMANN Karsten Larsen Team Coop - Repsol
21Team Coop - Repsol22:34
22:34
..
8483▼1164
MESSERSCHMIDT Jonas Fabian Santic - Wibatech
23Santic - Wibatech23:01
23:01
..
8586▲1132
TT
COPPENS Michiel BEAT Cycling Club
21BEAT Cycling Club23:29
23:29
..
86107▲21103
Hills
ECKERSTORFER Benjamin Tirol KTM Cycling Team
20Tirol KTM Cycling Team24:36
24:36
..
8787-3
TT
LEONARD Michael INEOS Grenadiers
20INEOS Grenadiers25:22
25:22
..
8888-175
Climber
KVAM Kalle Team Coop - Repsol
21Team Coop - Repsol25:40
25:40
..
8992▲3157
Hills
RÖBER Dominik P&S Metalltechnik Benotti
24P&S Metalltechnik Benotti25:44
25:44
..
9071▼19134
Sprint
KERCKHAERT Jochem BEAT Cycling Club
23BEAT Cycling Club25:51
25:51
..
9190▼126
GC
PLAPP Luke Team Jayco AlUla
23Team Jayco AlUla25:55
25:55
..
9291▼1144
Sprint
OBDRŽÁLEK Tomáš Elkov - Kasper
21Elkov - Kasper26:25
26:25
..
9395▲2167
Sprint
ROSNER Linus Santic - Wibatech
23Santic - Wibatech26:56
26:56
..
9497▲393
TT
MEILER Lukas Team Vorarlberg
29Team Vorarlberg27:20
27:20
..
9598▲3176
Sprint
UTENGEN SANDSTAD Halvor Team Coop - Repsol
19Team Coop - Repsol27:27
27:27
..
9699▲386
TT
WIRTGEN Tom Team Felt Felbermayr
28Team Felt Felbermayr27:31
27:31
..
97100▲3146
Sprint
ZAHÁLKA Matěj Elkov - Kasper
30Elkov - Kasper,,
27:31
..
98117▲19113
Hills
KAEMPE Stinus Bjerring WSA KTM Graz
23WSA KTM Graz,,
27:31
..
99103▲492
Sprint
KONYCHEV Alexander Team Vorarlberg
25Team Vorarlberg27:49
27:49
..
10078▼22153
Sprint
GATHEMANN Albert P&S Metalltechnik Benotti
22P&S Metalltechnik Benotti28:01
28:01
..
10182▼19133
Sprint
DISSEL Bram BEAT Cycling Club
25BEAT Cycling Club28:19
28:19
..
102110▲8183
Climber
BRENNER Mauro Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
19Team Lotto Kern-Haus PSD Bank29:31
29:31
..
10389▼14193
Sprint
MURIAS Jakub Voster ATS Team
26Voster ATS Team29:38
29:38
..
104106▲297
TT
VERMEULEN Moran Team Vorarlberg
27Team Vorarlberg30:15
30:15
..
105109▲4184
Hills
DREßLER Luca Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
22Team Lotto Kern-Haus PSD Bank31:10
31:10
..
106104▼2187
Sprint
MORANG Mil Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
19Team Lotto Kern-Haus PSD Bank31:29
31:29
..
107108▲165
Hills
MILAN Matteo Lidl - Trek Future Racing
21Lidl - Trek Future Racing32:44
32:44
..
108112▲4124
TT
KAŠPAR Jan ATT Investments
23ATT Investments33:37
33:37
..
109115▲6151
Sprint
ALBRECHT Anton P&S Metalltechnik Benotti
27P&S Metalltechnik Benotti33:39
33:39
..
110119▲9111
GUSNER Matthias WSA KTM Graz
21WSA KTM Graz35:28
35:28
..
111113▲2192
Sprint
MAŚLAK Piotr Voster ATS Team
20Voster ATS Team39:16
39:16
..
112114▲2137
Sprint
VAN SINTMAARTENSDIJK Daan BEAT Cycling Club
26BEAT Cycling Club39:22
39:22
..
113116▲3156
Sprint
NOLDE Tobias P&S Metalltechnik Benotti
25P&S Metalltechnik Benotti39:25
39:25
..
114123▲967
TT
ROGERS Cameron Lidl - Trek Future Racing
19Lidl - Trek Future Racing39:58
39:58
..
115125▲1066
Sprint
PEDERSEN Martin Lidl - Trek Future Racing
26Lidl - Trek Future Racing40:35
40:35
..
116121▲571
TT
KABAS Maximilian Hrinkow Advarics
22Hrinkow Advarics42:28
42:28
..
117127▲1091
Sprint
AMANN Dominik Team Vorarlberg
25Team Vorarlberg44:41
44:41
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkPrev▼▲BIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamPointsToday
15▲437
GC
ULISSI Diego UAE Team Emirates
34UAE Team Emirates28+15
21▼122
Hills
DE PRETTO Davide Team Jayco AlUla
22Team Jayco AlUla22-
32▼153
Hills
MARCELLUSI Martin VF Group - Bardiani CSF - Faizanè
24VF Group - Bardiani CSF - Faizanè19-
43▼15
GC
RIVERA Brandon Smith INEOS Grenadiers
28INEOS Grenadiers18+2
517▲1231
GC
GROßSCHARTNER Felix UAE Team Emirates
30UAE Team Emirates14+10
64▼214
Hills
MICHELS Jente Alpecin - Deceuninck
21Alpecin - Deceuninck14-
7-6
TT
SHEFFIELD Magnus INEOS Grenadiers
22INEOS Grenadiers12+12
86▼232
Hills
OLIVEIRA Rui UAE Team Emirates
27UAE Team Emirates12-
911▲254
Climber
PELLIZZARI Giulio VF Group - Bardiani CSF - Faizanè
20VF Group - Bardiani CSF - Faizanè11+5
1018▲836
Climber
MAJKA Rafał UAE Team Emirates
34UAE Team Emirates11+7
11-57
Classic
ZOCCARATO Samuele VF Group - Bardiani CSF - Faizanè
26VF Group - Bardiani CSF - Faizanè10+10
127▼513
GC
MEURISSE Xandro Alpecin - Deceuninck
32Alpecin - Deceuninck10-
138▼562
Sprint
BEHRENS Niklas Lidl - Trek Future Racing
20Lidl - Trek Future Racing10-
149▼5132
TT
COPPENS Michiel BEAT Cycling Club
21BEAT Cycling Club8-
15-45
Climber
MAIRE Adrien TDT - Unibet Cycling Team
23TDT - Unibet Cycling Team8+8
16-25
GC
PEÑA Jesús David Team Jayco AlUla
24Team Jayco AlUla6+6
17-183
Climber
BRENNER Mauro Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
19Team Lotto Kern-Haus PSD Bank5+5
1812▼696
GC
STÜSSI Colin Team Vorarlberg
31Team Vorarlberg5-
1913▼651
Sprint
BIAGINI Federico VF Group - Bardiani CSF - Faizanè
21VF Group - Bardiani CSF - Faizanè5-
2014▼6154
GC
GRIXA Jarno P&S Metalltechnik Benotti
20P&S Metalltechnik Benotti5-
2115▼6176
Sprint
UTENGEN SANDSTAD Halvor Team Coop - Repsol
19Team Coop - Repsol4-
22-21
GC
BERHE Welay Hagos Team Jayco AlUla
22Team Jayco AlUla4+4
2319▼443
Sprint
JOHANNINK Jelle TDT - Unibet Cycling Team
27TDT - Unibet Cycling Team4-
24-81
GC
ZOIDL Riccardo Team Felt Felbermayr
36Team Felt Felbermayr3+3
25-145
GC
PŘIDAL Tomáš Elkov - Kasper
20Elkov - Kasper3+3
2620▼6171
Hills
DREGE André Team Coop - Repsol
25Team Coop - Repsol3-
2721▼634
Classic
CHRISTEN Jan UAE Team Emirates
20UAE Team Emirates2-
2822▼61
TT
GANNA Filippo INEOS Grenadiers
27INEOS Grenadiers2-
29-75
GC
RAVASI Edward Hrinkow Advarics
30Hrinkow Advarics2+2
30-4
Sprint
HEIDUK Kim INEOS Grenadiers
24INEOS Grenadiers1+1
3123▼8184
Hills
DREßLER Luca Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
22Team Lotto Kern-Haus PSD Bank1-
3224▼8124
TT
KAŠPAR Jan ATT Investments
23ATT Investments1-
3325▼871
TT
KABAS Maximilian Hrinkow Advarics
22Hrinkow Advarics1-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkPrev▼▲BIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamPointsToday
1-127
Hills
SCHURAN Michal ATT Investments
28ATT Investments18+18
2-57
Classic
ZOCCARATO Samuele VF Group - Bardiani CSF - Faizanè
26VF Group - Bardiani CSF - Faizanè16+16
31▼2184
Hills
DREßLER Luca Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
22Team Lotto Kern-Haus PSD Bank14-
4-112
Climber
HOFBAUER Philipp WSA KTM Graz
21WSA KTM Graz14+14
5-75
GC
RAVASI Edward Hrinkow Advarics
30Hrinkow Advarics12+12
62▼431
GC
GROßSCHARTNER Felix UAE Team Emirates
30UAE Team Emirates6-
73▼413
GC
MEURISSE Xandro Alpecin - Deceuninck
32Alpecin - Deceuninck6-
84▼4176
Sprint
UTENGEN SANDSTAD Halvor Team Coop - Repsol
19Team Coop - Repsol6-
95▼454
Climber
PELLIZZARI Giulio VF Group - Bardiani CSF - Faizanè
20VF Group - Bardiani CSF - Faizanè6-
108▼243
Sprint
JOHANNINK Jelle TDT - Unibet Cycling Team
27TDT - Unibet Cycling Team6+2
116▼5154
GC
GRIXA Jarno P&S Metalltechnik Benotti
20P&S Metalltechnik Benotti6-
127▼522
Hills
DE PRETTO Davide Team Jayco AlUla
22Team Jayco AlUla4-
139▼471
TT
KABAS Maximilian Hrinkow Advarics
22Hrinkow Advarics4-
1410▼434
Classic
CHRISTEN Jan UAE Team Emirates
20UAE Team Emirates2-
1511▼4132
TT
COPPENS Michiel BEAT Cycling Club
21BEAT Cycling Club2-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkPrev▼▲BIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamTimeTime won/lost
12▲16
TT
SHEFFIELD Magnus INEOS Grenadiers
22INEOS Grenadiers 11:34:09..
25▲354
Climber
PELLIZZARI Giulio VF Group - Bardiani CSF - Faizanè
20VF Group - Bardiani CSF - Faizanè0:18
0:18
..
31▼222
Hills
DE PRETTO Davide Team Jayco AlUla
22Team Jayco AlUla0:23
0:23
..
46▲221
GC
BERHE Welay Hagos Team Jayco AlUla
22Team Jayco AlUla,,
0:23
..
53▼234
Classic
CHRISTEN Jan UAE Team Emirates
20UAE Team Emirates0:45
0:45
..
64▼214
Hills
MICHELS Jente Alpecin - Deceuninck
21Alpecin - Deceuninck0:48
0:48
..
78▲141
GC
CHRISTOPHERSEN Cedrik Bakke TDT - Unibet Cycling Team
22TDT - Unibet Cycling Team1:14
1:14
..
87▼164
Hills
KESSLER Cole Lidl - Trek Future Racing
21Lidl - Trek Future Racing1:33
1:33
..
913▲461
Sprint
AEBERSOLD Nils Lidl - Trek Future Racing
21Lidl - Trek Future Racing2:30
2:30
..
1010-125
TT
ŘEHA Filip ATT Investments
23ATT Investments4:41
4:41
..
1124▲132
GC
AUGUST Andrew INEOS Grenadiers
18INEOS Grenadiers5:08
5:08
..
1223▲11145
GC
PŘIDAL Tomáš Elkov - Kasper
20Elkov - Kasper5:54
5:54
..
1321▲812
Sprint
KITZKI Louis Alpecin - Deceuninck
20Alpecin - Deceuninck8:38
8:38
..
1415▲1182
BÁRTA Martin Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
19Team Lotto Kern-Haus PSD Bank8:53
8:53
..
1511▼4173
Climber
FOUGNER Eivind Broholt Team Coop - Repsol
21Team Coop - Repsol8:57
8:57
..
1612▼4102
TT
BUSCHEK Paul Tirol KTM Cycling Team
21Tirol KTM Cycling Team9:22
9:22
..
1714▼351
Sprint
BIAGINI Federico VF Group - Bardiani CSF - Faizanè
21VF Group - Bardiani CSF - Faizanè9:28
9:28
..
1818-196
Hills
SZYMACHA Kamil Voster ATS Team
22Voster ATS Team9:45
9:45
..
1919-174
Sprint
INGEBRIGTSEN Storm Team Coop - Repsol
19Team Coop - Repsol10:37
10:37
..
2027▲7126
Sprint
RIŠKA Richard ATT Investments
18ATT Investments13:03
13:03
..
2125▲442
Sprint
GELEIJN Owen TDT - Unibet Cycling Team
23TDT - Unibet Cycling Team13:21
13:21
..
2222-104
Hills
EVERTSEN-HEGREBERG Simen Tirol KTM Cycling Team
20Tirol KTM Cycling Team15:06
15:06
..
2317▼6121
Climber
CAMRDA Karel ATT Investments
23ATT Investments15:25
15:25
..
249▼15186
Hills
KOCKELMANN Mathieu Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
20Team Lotto Kern-Haus PSD Bank16:20
16:20
..
2520▼5177
Sprint
STENSBY Anton Team Coop - Repsol
23Team Coop - Repsol16:27
16:27
..
2640▲14112
Climber
HOFBAUER Philipp WSA KTM Graz
21WSA KTM Graz17:27
17:27
..
2728▲1101
Hills
BRENNSÆTER Trym Tirol KTM Cycling Team
21Tirol KTM Cycling Team20:11
20:11
..
2830▲2194
Hills
OLSZAR Antoni Voster ATS Team
22Voster ATS Team20:13
20:13
..
2926▼3143
Sprint
MRÁZ Daniel Elkov - Kasper
20Elkov - Kasper20:32
20:32
..
3029▼1154
GC
GRIXA Jarno P&S Metalltechnik Benotti
20P&S Metalltechnik Benotti20:45
20:45
..
3116▼1562
Sprint
BEHRENS Niklas Lidl - Trek Future Racing
20Lidl - Trek Future Racing21:08
21:08
..
3232-172
Hills
FELDMANN Karsten Larsen Team Coop - Repsol
21Team Coop - Repsol22:33
22:33
..
3333-164
MESSERSCHMIDT Jonas Fabian Santic - Wibatech
23Santic - Wibatech23:00
23:00
..
3435▲1132
TT
COPPENS Michiel BEAT Cycling Club
21BEAT Cycling Club23:28
23:28
..
3544▲9103
Hills
ECKERSTORFER Benjamin Tirol KTM Cycling Team
20Tirol KTM Cycling Team24:35
24:35
..
3636-3
TT
LEONARD Michael INEOS Grenadiers
20INEOS Grenadiers25:21
25:21
..
3737-175
Climber
KVAM Kalle Team Coop - Repsol
21Team Coop - Repsol25:39
25:39
..
3838-144
Sprint
OBDRŽÁLEK Tomáš Elkov - Kasper
21Elkov - Kasper26:24
26:24
..
3939-167
Sprint
ROSNER Linus Santic - Wibatech
23Santic - Wibatech26:55
26:55
..
4041▲1176
Sprint
UTENGEN SANDSTAD Halvor Team Coop - Repsol
19Team Coop - Repsol27:26
27:26
..
4150▲9113
Hills
KAEMPE Stinus Bjerring WSA KTM Graz
23WSA KTM Graz27:30
27:30
..
4231▼11153
Sprint
GATHEMANN Albert P&S Metalltechnik Benotti
22P&S Metalltechnik Benotti28:00
28:00
..
4347▲4183
Climber
BRENNER Mauro Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
19Team Lotto Kern-Haus PSD Bank29:30
29:30
..
4446▲2184
Hills
DREßLER Luca Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
22Team Lotto Kern-Haus PSD Bank31:09
31:09
..
4542▼3187
Sprint
MORANG Mil Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
19Team Lotto Kern-Haus PSD Bank31:28
31:28
..
4645▼165
Hills
MILAN Matteo Lidl - Trek Future Racing
21Lidl - Trek Future Racing32:43
32:43
..
4752▲5111
GUSNER Matthias WSA KTM Graz
21WSA KTM Graz35:27
35:27
..
4849▲1192
Sprint
MAŚLAK Piotr Voster ATS Team
20Voster ATS Team39:15
39:15
..
4955▲667
TT
ROGERS Cameron Lidl - Trek Future Racing
19Lidl - Trek Future Racing39:57
39:57
..
5053▲371
TT
KABAS Maximilian Hrinkow Advarics
22Hrinkow Advarics42:27
42:27
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton

Youth day classification

#RiderTeamTime
1 SHEFFIELD MagnusINEOS Grenadiers3:45:07
2 PELLIZZARI GiulioVF Group - Bardiani CSF - Faizanè0:03
3 BERHE Welay HagosTeam Jayco AlUla,,
4 DE PRETTO DavideTeam Jayco AlUla0:18
5 CHRISTOPHERSEN Cedrik BakkeTDT - Unibet Cycling Team0:27
6 CHRISTEN JanUAE Team Emirates0:35
7 MICHELS JenteAlpecin - Deceuninck0:37
8 AUGUST AndrewINEOS Grenadiers0:47
9 KESSLER ColeLidl - Trek Future Racing,,
10 AEBERSOLD NilsLidl - Trek Future Racing1:10
11 PŘIDAL TomášElkov - Kasper1:48
12 ŘEHA FilipATT Investments3:50
13 HOFBAUER PhilippWSA KTM Graz4:18
14 KITZKI LouisAlpecin - Deceuninck5:50
15 RIŠKA RichardATT Investments7:17
16 BÁRTA MartinTeam Lotto Kern-Haus PSD Bank7:23
17 SZYMACHA KamilVoster ATS Team7:26
18 KAEMPE Stinus BjerringWSA KTM Graz7:39
19 BIAGINI FedericoVF Group - Bardiani CSF - Faizanè8:04
20 ECKERSTORFER BenjaminTirol KTM Cycling Team,,
21 INGEBRIGTSEN StormTeam Coop - Repsol,,
22 FOUGNER Eivind BroholtTeam Coop - Repsol,,
23 BUSCHEK PaulTirol KTM Cycling Team,,
24 GELEIJN OwenTDT - Unibet Cycling Team8:34
25 OLSZAR AntoniVoster ATS Team12:03
26 EVERTSEN-HEGREBERG SimenTirol KTM Cycling Team,,
27 BRENNER MauroTeam Lotto Kern-Haus PSD Bank,,
28 MESSERSCHMIDT Jonas Fabian Santic - Wibatech13:52
29 DREßLER LucaTeam Lotto Kern-Haus PSD Bank,,
30 ROSNER LinusSantic - Wibatech,,
31 UTENGEN SANDSTAD HalvorTeam Coop - Repsol,,
32 GRIXA JarnoP&S Metalltechnik Benotti,,
33 CAMRDA KarelATT Investments,,
34 STENSBY AntonTeam Coop - Repsol,,
35 BRENNSÆTER TrymTirol KTM Cycling Team,,
36 COPPENS MichielBEAT Cycling Club,,
37 FELDMANN Karsten LarsenTeam Coop - Repsol,,
38 MILAN MatteoLidl - Trek Future Racing15:29
39 LEONARD MichaelINEOS Grenadiers,,
40 MRÁZ DanielElkov - Kasper,,
41 OBDRŽÁLEK TomášElkov - Kasper,,
42 ROGERS CameronLidl - Trek Future Racing15:32
43 KVAM KalleTeam Coop - Repsol,,
44 MORANG MilTeam Lotto Kern-Haus PSD Bank,,
45 KOCKELMANN MathieuTeam Lotto Kern-Haus PSD Bank,,
46 GUSNER MatthiasWSA KTM Graz,,
47 KABAS MaximilianHrinkow Advarics19:25
48 MAŚLAK PiotrVoster ATS Team19:30
49 BEHRENS NiklasLidl - Trek Future Racing19:36
50 GATHEMANN AlbertP&S Metalltechnik Benotti,,


RnkPrev▼▲TeamClassTimeTime won/lost
11- UAE Team EmiratesWT 34:42:51..
22- Team Jayco AlUlaWT0:29
0:29
..
35▲2 INEOS GrenadiersWT1:19
1:19
..
44- VF Group - Bardiani CSF - FaizanèPRT1:50
1:50
..
53▼2 Team Felt FelbermayrCT4:16
4:16
..
68▲2 TDT - Unibet Cycling TeamPRT5:02
5:02
..
77- ATT InvestmentsCT,,
5:02
..
86▼2 Alpecin - DeceuninckWT7:17
7:17
..
99- Team VorarlbergCT12:11
12:11
..
1010- Lidl - Trek Future RacingCT17:09
17:09
..
1111- Hrinkow AdvaricsCT23:07
23:07
..
1213▲1 Elkov - KasperCT26:48
26:48
..
1312▼1 Team Coop - RepsolCT27:53
27:53
..
1420▲6 WSA KTM GrazCT32:19
32:19
..
1514▼1 Tirol KTM Cycling TeamCT36:51
36:51
..
1616- Voster ATS TeamCT42:16
42:16
..
1718▲1 Team Lotto Kern-Haus PSD BankCT48:26
48:26
..
1817▼1 Santic - WibatechCT50:40
50:40
..
1915▼4 P&S Metalltechnik BenottiCT51:51
51:51
..
2019▼1 BEAT Cycling ClubCT58:55
58:55
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton

Race information

  • Date:
    05 July 2024
  • Start time:
    11:24
  • Avg. speed winner:
    40.815 km/h
  • Race category:
    ME - Men Elite
  • Distance:
    153.1 km
  • Points scale:
  • UCI scale:
  • Parcours type:
  • ProfileScore:
    241
  • Vertical meters:
    2988
  • Departure:
  • Arrival:
  • Race ranking:
  • Startlist quality score:
  • Won how:
    Sprint of small group
  • Avg. temperature:

Race profile