The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | BERNAL Egan Androni Giocattoli - Sidermec | Androni Giocattoli - Sidermec | 7 | 5 | 3:03:19 | |
2 | TORRES Rodolfo Andrés Androni Giocattoli - Sidermec | Androni Giocattoli - Sidermec | 3 | 2 | ,, 0:00 | |
3 | 1 | 1 | 0:40 0:40 | |||
4 | RATTO Daniele Androni Giocattoli - Sidermec | Androni Giocattoli - Sidermec | 1:02 1:02 | |||
5 | SANTORO Antonio Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | ,, 1:02 | |||
6 | TINTORI Devid Team Differdange - Losch | Team Differdange - Losch | 1:04 1:04 | |||
7 | ȚVETCOV Serghei Androni Giocattoli - Sidermec | Androni Giocattoli - Sidermec | 1:05 1:05 | |||
8 | BISSINGER Florian WSA-Greenlife | WSA-Greenlife | 1:43 1:43 | |||
9 | RABOTTINI Matteo Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | ,, 1:43 | |||
10 | MUCELLI Davide Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | 1:52 1:52 | |||
11 | GINÉS Daniel d'Amico - Bottecchia | d'Amico - Bottecchia | 2:36 2:36 | |||
12 | ,, 2:36 | |||||
13 | KIŠERLOVSKI Emanuel Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | ,, 2:36 | |||
14 | TIZZA Marco d'Amico - Bottecchia | d'Amico - Bottecchia | 3:00 3:00 | |||
15 | KOROŠEC Rok Radenska Ljubljana | Radenska Ljubljana | ,, 3:00 | |||
16 | CIAVATTA Paolo d'Amico - Bottecchia | d'Amico - Bottecchia | ,, 3:00 | |||
17 | ,, 3:00 | |||||
18 | REGUERO Gabriel Team Differdange - Losch | Team Differdange - Losch | 3:03 3:03 | |||
19 | PÖLL Stefan WSA-Greenlife | WSA-Greenlife | ,, 3:03 | |||
20 | REPŠE Uroš Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | ,, 3:03 | |||
21 | ,, 3:03 | |||||
22 | PENKO Izidor Radenska Ljubljana | Radenska Ljubljana | 3:48 3:48 | |||
23 | KRIVTSOV Dmytro ISD-Jorbi Continental Team | ISD-Jorbi Continental Team | ,, 3:48 | |||
24 | BELLAN Juraj Dukla Banska Bystrica | Dukla Banska Bystrica | ,, 3:48 | |||
25 | ,, 3:48 | |||||
26 | SPREAFICO Matteo Kolss BDC Team | Kolss BDC Team | ,, 3:48 | |||
27 | ,, 3:48 | |||||
28 | ,, 3:48 | |||||
29 | MAHĎAR Martin Dukla Banska Bystrica | Dukla Banska Bystrica | ,, 3:48 | |||
30 | ,, 3:48 | |||||
31 | 3:54 3:54 | |||||
32 | GOLOVASH Oleksandr Kolss BDC Team | Kolss BDC Team | 4:40 4:40 | |||
33 | 5:07 5:07 | |||||
34 | MASCARO Sebastian Tusnad Cycling Team | Tusnad Cycling Team | 5:10 5:10 | |||
35 | LOVASSY Krisztián Team Differdange - Losch | Team Differdange - Losch | ,, 5:10 | |||
36 | KOSTYUK Denys Kolss BDC Team | Kolss BDC Team | ,, 5:10 | |||
37 | LESTIDO Martín Tusnad Cycling Team | Tusnad Cycling Team | ,, 5:10 | |||
38 | GENOVESE Nicola d'Amico - Bottecchia | d'Amico - Bottecchia | 5:45 5:45 | |||
39 | RUČIGAJ Žiga Radenska Ljubljana | Radenska Ljubljana | ,, 5:45 | |||
40 | JABUKA David Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | ,, 5:45 | |||
41 | DZHUS Volodymyr Kolss BDC Team | Kolss BDC Team | ,, 5:45 | |||
42 | MALYNIVSKYI Vasyl Kolss BDC Team | Kolss BDC Team | ,, 5:45 | |||
43 | THILL Tom Team Differdange - Losch | Team Differdange - Losch | ,, 5:45 | |||
44 | NIKA Iltjan d'Amico - Bottecchia | d'Amico - Bottecchia | 5:49 5:49 | |||
45 | PACIONI Luca Androni Giocattoli - Sidermec | Androni Giocattoli - Sidermec | ,, 5:49 | |||
46 | VIOLA Michele Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | 5:51 5:51 | |||
47 | TOMMASSINI Fabio d'Amico - Bottecchia | d'Amico - Bottecchia | 5:54 5:54 | |||
48 | FINKŠT Tilen Radenska Ljubljana | Radenska Ljubljana | 6:19 6:19 | |||
49 | ÖRKEN Ahmet Torku Sekerspor | Torku Sekerspor | 6:24 6:24 | |||
50 | KELES Fatih Torku Sekerspor | Torku Sekerspor | 6:35 6:35 | |||
51 | 6:36 6:36 | |||||
52 | MIRALLES Josep Tusnad Cycling Team | Tusnad Cycling Team | ,, 6:36 | |||
53 | ,, 6:36 | |||||
54 | ,, 6:36 | |||||
55 | KALABA Dušan Start - Vaxes Cycling Team | Start - Vaxes Cycling Team | ,, 6:36 | |||
56 | ,, 6:36 | |||||
57 | ,, 6:36 | |||||
58 | LOKI Bence Szuper Beton | Szuper Beton | 7:44 7:44 | |||
59 | MÓRICZ Daniel Szuper Beton | Szuper Beton | ,, 7:44 | |||
60 | 7:46 7:46 | |||||
61 | KULYK Andriy Kolss BDC Team | Kolss BDC Team | 9:11 9:11 | |||
62 | DEMENTYEV Yegor ISD-Jorbi Continental Team | ISD-Jorbi Continental Team | ,, 9:11 | |||
63 | ,, 9:11 | |||||
64 | ,, 9:11 | |||||
65 | SEBESTYÉN Szabolcs Tusnad Cycling Team | Tusnad Cycling Team | 9:33 9:33 | |||
66 | ,, 9:33 | |||||
67 | KAUPAS Gediminas Team Differdange - Losch | Team Differdange - Losch | ,, 9:33 | |||
68 | ,, 9:33 | |||||
69 | RÓZSA Balázs Szuper Beton | Szuper Beton | 10:11 10:11 | |||
70 | ,, 10:11 | |||||
71 | DOBRE Vlad-Nicolae Tusnad Cycling Team | Tusnad Cycling Team | ,, 10:11 | |||
72 | ,, 10:11 | |||||
73 | FILUTÁS Viktor Szuper Beton | Szuper Beton | 11:11 11:11 | |||
74 | ,, 11:11 | |||||
75 | ,, 11:11 | |||||
76 | CRISTA Daniel Tusnad Cycling Team | Tusnad Cycling Team | ,, 11:11 | |||
77 | ,, 11:11 | |||||
78 | ,, 11:11 | |||||
79 | KOPFAUF Markus WSA-Greenlife | WSA-Greenlife | ,, 11:11 | |||
80 | SCHLEMMER Lukas WSA-Greenlife | WSA-Greenlife | ,, 11:11 | |||
81 | MISKULIN Jure Radenska Ljubljana | Radenska Ljubljana | ,, 11:11 | |||
82 | MOGYORÓSI Máté Szuper Beton | Szuper Beton | ,, 11:11 | |||
83 | ,, 11:11 | |||||
84 | ,, 11:11 | |||||
85 | KOVÁČ Maroš Dukla Banska Bystrica | Dukla Banska Bystrica | ,, 11:11 | |||
86 | 12:53 12:53 | |||||
87 | 13:18 13:18 | |||||
88 | RUTTKAY Zoltan Szuper Beton | Szuper Beton | ,, 13:18 | |||
89 | KLEPIKOV Illya ISD-Jorbi Continental Team | ISD-Jorbi Continental Team | 13:30 13:30 | |||
90 | VASILYEV Maksym Kolss BDC Team | Kolss BDC Team | ,, 13:30 | |||
91 | LENGYEL Zoltán Szuper Beton | Szuper Beton | ,, 13:30 | |||
92 | ŞAMLI Feritcan Torku Sekerspor | Torku Sekerspor | 13:37 13:37 | |||
93 | ,, 13:37 | |||||
94 | 14:03 14:03 | |||||
95 | SHCHERBAKOV Oleksii ISD-Jorbi Continental Team | ISD-Jorbi Continental Team | ,, 14:03 | |||
96 | ZIMANY Kristian Dukla Banska Bystrica | Dukla Banska Bystrica | 14:09 14:09 | |||
97 | ,, 14:09 | |||||
98 | 14:20 14:20 | |||||
99 | 15:19 15:19 | |||||
100 | 15:21 15:21 | |||||
101 | CECCHINEL Giorgio Androni Giocattoli - Sidermec | Androni Giocattoli - Sidermec | 17:23 17:23 | |||
102 | BENFATTO Marco Androni Giocattoli - Sidermec | Androni Giocattoli - Sidermec | ,, 17:23 | |||
103 | LAJCHA Juraj Dukla Banska Bystrica | Dukla Banska Bystrica | ,, 17:23 | |||
104 | RATKIC Robin WSA-Greenlife | WSA-Greenlife | ,, 17:23 | |||
105 | ,, 17:23 | |||||
106 | ,, 17:23 | |||||
107 | ,, 17:23 | |||||
108 | JENKO Robert Radenska Ljubljana | Radenska Ljubljana | ,, 17:23 | |||
109 | MALTAR Bruno Radenska Ljubljana | Radenska Ljubljana | ,, 17:23 | |||
110 | STEVIĆ Ivan Start - Vaxes Cycling Team | Start - Vaxes Cycling Team | ,, 17:23 | |||
111 | KREMINSKYI Vladyslav ISD-Jorbi Continental Team | ISD-Jorbi Continental Team | 17:44 17:44 | |||
112 | STIJNS Wayne Team Differdange - Losch | Team Differdange - Losch | ,, 17:44 | |||
113 | BEGANOVIC Ernad Start - Vaxes Cycling Team | Start - Vaxes Cycling Team | 18:21 18:21 | |||
114 | 18:27 18:27 | |||||
115 | ,, 18:27 | |||||
116 | BARBU Andrei Tusnad Cycling Team | Tusnad Cycling Team | ,, 18:27 | |||
117 | 18:36 18:36 | |||||
118 | DALLINGER Christian WSA-Greenlife | WSA-Greenlife | 18:56 18:56 | |||
119 | BOCCHIOLA Giorgio d'Amico - Bottecchia | d'Amico - Bottecchia | ,, 18:56 | |||
120 | 19:25 19:25 | |||||
121 | 19:29 19:29 | |||||
122 | SKORENKO Mykyta Kolss BDC Team | Kolss BDC Team | 21:46 21:46 | |||
123 | ,, 21:46 | |||||
124 | ,, 21:46 | |||||
125 | KOVACIK Vladimir Dukla Banska Bystrica | Dukla Banska Bystrica | ,, 21:46 | |||
126 | NOVAK Carol Eduard Tusnad Cycling Team | Tusnad Cycling Team | 22:18 22:18 | |||
127 | 22:20 22:20 | |||||
128 | 22:57 22:57 | |||||
129 | ,, 22:57 | |||||
130 | 23:06 23:06 | |||||
131 | 23:09 23:09 | |||||
132 | 23:14 23:14 | |||||
133 | 24:40 24:40 | |||||
134 | 26:23 26:23 | |||||
135 | 26:46 26:46 | |||||
136 | HORVATH Roland Tusnad Cycling Team | Tusnad Cycling Team | 27:30 27:30 | |||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | GALOVIĆ Andrej Start - Vaxes Cycling Team | Start - Vaxes Cycling Team | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:20 May 2016
- Start time:-
- Avg. speed winner:40.26 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:123 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:158
- Vert. meters:1700
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: