The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | BENFATTO Marco Androni Giocattoli - Sidermec | Androni Giocattoli - Sidermec | 7 | 5 | 4:25:20 | |
2 | GENOVESE Nicola d'Amico - Bottecchia | d'Amico - Bottecchia | 3 | 2 | ,, 0:00 | |
3 | ÖRKEN Ahmet Torku Sekerspor | Torku Sekerspor | 1 | 1 | ,, 0:00 | |
4 | MISKULIN Jure Radenska Ljubljana | Radenska Ljubljana | ,, 0:00 | |||
5 | VIOLA Michele Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | ,, 0:00 | |||
6 | VASILYEV Maksym Kolss BDC Team | Kolss BDC Team | ,, 0:00 | |||
7 | MUCELLI Davide Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | ,, 0:00 | |||
8 | KAUPAS Gediminas Team Differdange - Losch | Team Differdange - Losch | ,, 0:00 | |||
9 | MALYNIVSKYI Vasyl Kolss BDC Team | Kolss BDC Team | ,, 0:00 | |||
10 | NIKA Iltjan d'Amico - Bottecchia | d'Amico - Bottecchia | ,, 0:00 | |||
11 | KALABA Dušan Start - Vaxes Cycling Team | Start - Vaxes Cycling Team | ,, 0:00 | |||
12 | BISSINGER Florian WSA-Greenlife | WSA-Greenlife | ,, 0:00 | |||
13 | SPREAFICO Matteo Kolss BDC Team | Kolss BDC Team | ,, 0:00 | |||
14 | MÓRICZ Daniel Szuper Beton | Szuper Beton | ,, 0:00 | |||
15 | STEVIĆ Ivan Start - Vaxes Cycling Team | Start - Vaxes Cycling Team | ,, 0:00 | |||
16 | STIJNS Wayne Team Differdange - Losch | Team Differdange - Losch | ,, 0:00 | |||
17 | ,, 0:00 | |||||
18 | RATTO Daniele Androni Giocattoli - Sidermec | Androni Giocattoli - Sidermec | ,, 0:00 | |||
19 | ,, 0:00 | |||||
20 | ,, 0:00 | |||||
21 | TIZZA Marco d'Amico - Bottecchia | d'Amico - Bottecchia | ,, 0:00 | |||
22 | ,, 0:00 | |||||
23 | GINÉS Daniel d'Amico - Bottecchia | d'Amico - Bottecchia | ,, 0:00 | |||
24 | KRIVTSOV Dmytro ISD-Jorbi Continental Team | ISD-Jorbi Continental Team | ,, 0:00 | |||
25 | ,, 0:00 | |||||
26 | ,, 0:00 | |||||
27 | TINTORI Devid Team Differdange - Losch | Team Differdange - Losch | ,, 0:00 | |||
28 | DOBRE Vlad-Nicolae Tusnad Cycling Team | Tusnad Cycling Team | ,, 0:00 | |||
29 | ,, 0:00 | |||||
30 | ȚVETCOV Serghei Androni Giocattoli - Sidermec | Androni Giocattoli - Sidermec | ,, 0:00 | |||
31 | BERNAL Egan Androni Giocattoli - Sidermec | Androni Giocattoli - Sidermec | ,, 0:00 | |||
32 | ,, 0:00 | |||||
33 | RÓZSA Balázs Szuper Beton | Szuper Beton | ,, 0:00 | |||
34 | FILUTÁS Viktor Szuper Beton | Szuper Beton | ,, 0:00 | |||
35 | ,, 0:00 | |||||
36 | MIRALLES Josep Tusnad Cycling Team | Tusnad Cycling Team | ,, 0:00 | |||
37 | ,, 0:00 | |||||
38 | MASCARO Sebastian Tusnad Cycling Team | Tusnad Cycling Team | ,, 0:00 | |||
39 | TOMMASSINI Fabio d'Amico - Bottecchia | d'Amico - Bottecchia | ,, 0:00 | |||
40 | ,, 0:00 | |||||
41 | CRISTA Daniel Tusnad Cycling Team | Tusnad Cycling Team | ,, 0:00 | |||
42 | ,, 0:00 | |||||
43 | TORRES Rodolfo Andrés Androni Giocattoli - Sidermec | Androni Giocattoli - Sidermec | ,, 0:00 | |||
44 | BELLAN Juraj Dukla Banska Bystrica | Dukla Banska Bystrica | ,, 0:00 | |||
45 | SANTORO Antonio Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | ,, 0:00 | |||
46 | KIŠERLOVSKI Emanuel Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | ,, 0:00 | |||
47 | KOROŠEC Rok Radenska Ljubljana | Radenska Ljubljana | ,, 0:00 | |||
48 | ,, 0:00 | |||||
49 | MOGYORÓSI Máté Szuper Beton | Szuper Beton | ,, 0:00 | |||
50 | DZHUS Volodymyr Kolss BDC Team | Kolss BDC Team | ,, 0:00 | |||
51 | ,, 0:00 | |||||
52 | RUČIGAJ Žiga Radenska Ljubljana | Radenska Ljubljana | ,, 0:00 | |||
53 | ,, 0:00 | |||||
54 | KOPFAUF Markus WSA-Greenlife | WSA-Greenlife | ,, 0:00 | |||
55 | SCHLEMMER Lukas WSA-Greenlife | WSA-Greenlife | ,, 0:00 | |||
56 | ,, 0:00 | |||||
57 | KULYK Andriy Kolss BDC Team | Kolss BDC Team | ,, 0:00 | |||
58 | ,, 0:00 | |||||
59 | JABUKA David Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | ,, 0:00 | |||
60 | ,, 0:00 | |||||
61 | RABOTTINI Matteo Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | ,, 0:00 | |||
62 | BARBU Andrei Tusnad Cycling Team | Tusnad Cycling Team | ,, 0:00 | |||
63 | REGUERO Gabriel Team Differdange - Losch | Team Differdange - Losch | ,, 0:00 | |||
64 | ,, 0:00 | |||||
65 | ,, 0:00 | |||||
66 | LOVASSY Krisztián Team Differdange - Losch | Team Differdange - Losch | ,, 0:00 | |||
67 | KELES Fatih Torku Sekerspor | Torku Sekerspor | ,, 0:00 | |||
68 | MAHĎAR Martin Dukla Banska Bystrica | Dukla Banska Bystrica | ,, 0:00 | |||
69 | DEMENTYEV Yegor ISD-Jorbi Continental Team | ISD-Jorbi Continental Team | ,, 0:00 | |||
70 | ,, 0:00 | |||||
71 | THILL Tom Team Differdange - Losch | Team Differdange - Losch | ,, 0:00 | |||
72 | ,, 0:00 | |||||
73 | ,, 0:00 | |||||
74 | ŞAMLI Feritcan Torku Sekerspor | Torku Sekerspor | ,, 0:00 | |||
75 | LESTIDO Martín Tusnad Cycling Team | Tusnad Cycling Team | ,, 0:00 | |||
76 | PÖLL Stefan WSA-Greenlife | WSA-Greenlife | ,, 0:00 | |||
77 | ,, 0:00 | |||||
78 | PACIONI Luca Androni Giocattoli - Sidermec | Androni Giocattoli - Sidermec | ,, 0:00 | |||
79 | REPŠE Uroš Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | ,, 0:00 | |||
80 | ,, 0:00 | |||||
81 | ,, 0:00 | |||||
82 | FINKŠT Tilen Radenska Ljubljana | Radenska Ljubljana | 0:17 0:17 | |||
83 | ,, 0:17 | |||||
84 | ,, 0:17 | |||||
85 | ,, 0:17 | |||||
86 | ,, 0:17 | |||||
87 | CIAVATTA Paolo d'Amico - Bottecchia | d'Amico - Bottecchia | ,, 0:17 | |||
88 | ,, 0:17 | |||||
89 | LOKI Bence Szuper Beton | Szuper Beton | ,, 0:17 | |||
90 | SEBESTYÉN Szabolcs Tusnad Cycling Team | Tusnad Cycling Team | ,, 0:17 | |||
91 | RATKIC Robin WSA-Greenlife | WSA-Greenlife | ,, 0:17 | |||
92 | ,, 0:17 | |||||
93 | ,, 0:17 | |||||
94 | ,, 0:17 | |||||
95 | PENKO Izidor Radenska Ljubljana | Radenska Ljubljana | ,, 0:17 | |||
96 | ,, 0:17 | |||||
97 | BOCCHIOLA Giorgio d'Amico - Bottecchia | d'Amico - Bottecchia | ,, 0:17 | |||
98 | LENGYEL Zoltán Szuper Beton | Szuper Beton | ,, 0:17 | |||
99 | RUTTKAY Zoltan Szuper Beton | Szuper Beton | ,, 0:17 | |||
100 | ,, 0:17 | |||||
101 | KLEPIKOV Illya ISD-Jorbi Continental Team | ISD-Jorbi Continental Team | ,, 0:17 | |||
102 | ,, 0:17 | |||||
103 | LAJCHA Juraj Dukla Banska Bystrica | Dukla Banska Bystrica | ,, 0:17 | |||
104 | ,, 0:17 | |||||
105 | ZIMANY Kristian Dukla Banska Bystrica | Dukla Banska Bystrica | ,, 0:17 | |||
106 | ,, 0:17 | |||||
107 | ,, 0:17 | |||||
108 | ,, 0:17 | |||||
109 | GOLOVASH Oleksandr Kolss BDC Team | Kolss BDC Team | ,, 0:17 | |||
110 | KOVÁČ Maroš Dukla Banska Bystrica | Dukla Banska Bystrica | ,, 0:17 | |||
111 | MALTAR Bruno Radenska Ljubljana | Radenska Ljubljana | ,, 0:17 | |||
112 | DALLINGER Christian WSA-Greenlife | WSA-Greenlife | 0:48 0:48 | |||
113 | CECCHINEL Giorgio Androni Giocattoli - Sidermec | Androni Giocattoli - Sidermec | 0:54 0:54 | |||
114 | 1:39 1:39 | |||||
115 | 8:09 8:09 | |||||
116 | 15:51 15:51 | |||||
117 | ,, 15:51 | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | KOVACIK Vladimir Dukla Banska Bystrica | Dukla Banska Bystrica | - | |||
DNF | SHCHERBAKOV Oleksii ISD-Jorbi Continental Team | ISD-Jorbi Continental Team | - | |||
DNF | KREMINSKYI Vladyslav ISD-Jorbi Continental Team | ISD-Jorbi Continental Team | - | |||
DNF | JENKO Robert Radenska Ljubljana | Radenska Ljubljana | - | |||
DNF | BEGANOVIC Ernad Start - Vaxes Cycling Team | Start - Vaxes Cycling Team | - | |||
DNS | NOVAK Carol Eduard Tusnad Cycling Team | Tusnad Cycling Team | - | |||
DSQ | KOSTYUK Denys Kolss BDC Team | Kolss BDC Team | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:22 May 2016
- Start time:-
- Avg. speed winner:40.95 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:181.1 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:
- Vert. meters:
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: