2021
2023
«
»
2022»69th

Tour of Bulgaria

(2.2)
2022»Prologue»SofiaSofia(1km)

clear filter
The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Select two riders to compare.
RnkGCTimelagBIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamUCIPntTimeAvg
11+0:0012
TT
BOGUSŁAWSKI Marceli HRE Mazowsze Serce Polski
24HRE Mazowsze Serce Polski750:01:1250
22+0:0296
Sprint
KOPECKÝ Matyáš Team Novo Nordisk
19Team Novo Nordisk320:02
0:02
48.649
33+0:0311
Sprint
BANASZEK Adrian HRE Mazowsze Serce Polski
28HRE Mazowsze Serce Polski110:03
0:03
48
44+0:0316
Sprint
PAWLAK Tobiasz HRE Mazowsze Serce Polski
26HRE Mazowsze Serce Polski,,
0:03
48
55+0:0491
Sprint
BEADLE Hamish Team Novo Nordisk
24Team Novo Nordisk0:04
0:04
47.368
66+0:0421
Sprint
PATERSKI Maciej Voster ATS Team
35Voster ATS Team,,
0:04
47.368
77+0:0441
Sprint
CAROLLO Francesco Mg.K Vis-Color for Peace-VPM
22Mg.K Vis-Color for Peace-VPM,,
0:04
47.368
88+0:04136
TT
STOYNEV Emil Doltcini - Vereya
Doltcini - Vereya,,
0:04
47.368
99+0:0433
TT
MEILER Lukas Team Vorarlberg
27Team Vorarlberg,,
0:04
47.368
1010+0:0413
Sprint
BANASZEK Norbert HRE Mazowsze Serce Polski
25HRE Mazowsze Serce Polski,,
0:04
47.368
1111+0:0422
Sprint
STOSZ Patryk Voster ATS Team
28Voster ATS Team,,
0:04
47.368
1212+0:0452
Sprint
DI FELICE Francesco Gallina Ecotek Lucchini Colosio
25Gallina Ecotek Lucchini Colosio,,
0:04
47.368
1313+0:043
TT
OELKE Tim P&S Benotti
21P&S Benotti,,
0:04
47.368
1414+0:04102
TT
PAPANOV Martin Bulgaria
22Bulgaria,,
0:04
47.368
1515+0:0442
GC
DOUBLE Paul Mg.K Vis-Color for Peace-VPM
26Mg.K Vis-Color for Peace-VPM,,
0:04
47.368
1616+0:0424
TT
PAPIERSKI Damian Voster ATS Team
22Voster ATS Team,,
0:04
47.368
1717+0:04184
Climber
SLOOF Jordi PSKK Vassil-Levski
26PSKK Vassil-Levski,,
0:04
47.368
1818+0:0514
Climber
BUDZINSKI Marcin HRE Mazowsze Serce Polski
24HRE Mazowsze Serce Polski0:05
0:05
46.753
1919+0:051
Sprint
NOLDE Tobias P&S Benotti
23P&S Benotti,,
0:05
46.753
2020+0:05174
TT
LUMPAROV Georgi Hemus-1896
25Hemus-1896,,
0:05
46.753
2121+0:05122
Sprint
22Serbia,,
0:05
46.753
2222+0:0535
Sprint
STARI Linus Team Vorarlberg
24Team Vorarlberg,,
0:05
46.753
2323+0:0654
Sprint
PERANI Riccardo Gallina Ecotek Lucchini Colosio
19Gallina Ecotek Lucchini Colosio0:06
0:06
46.154
2424+0:06121
TT
23Serbia,,
0:06
46.154
2525+0:0626
Sprint
MURIAS Jakub Voster ATS Team
24Voster ATS Team,,
0:06
46.154
2626+0:06163
Sprint
NADOVEZA Igor Lotus Cycling Team
19Lotus Cycling Team,,
0:06
46.154
2727+0:06104
Sprint
PETROV Yordan Bulgaria
19Bulgaria,,
0:06
46.154
2828+0:0651
Sprint
BAUCE Davide Gallina Ecotek Lucchini Colosio
22Gallina Ecotek Lucchini Colosio,,
0:06
46.154
2929+0:0643
GC
STEDMAN Maximilian Mg.K Vis-Color for Peace-VPM
26Mg.K Vis-Color for Peace-VPM,,
0:06
46.154
3030+0:06185
TT
HRISTOV Svetozar PSKK Vassil-Levski
29PSKK Vassil-Levski,,
0:06
46.154
3131+0:07125
TT
TURKULOV Luka Serbia
18Serbia0:07
0:07
45.57
3232+0:07133
TT
DYANKOV Nikolay Doltcini - Vereya
21Doltcini - Vereya,,
0:07
45.57
3333+0:07193
TT
MARINKOV Konstantin Tzar Simeon Plodiv
20Tzar Simeon Plodiv,,
0:07
45.57
3434+0:0732
Climber
THALMANN Roland Team Vorarlberg
29Team Vorarlberg,,
0:07
45.57
3535+0:0715
GC
KACZMAREK Jakub HRE Mazowsze Serce Polski
28HRE Mazowsze Serce Polski,,
0:07
45.57
3636+0:0865
Climber
PICIU Mattew-Denis MENtoRISE Elite Team CFX
20MENtoRISE Elite Team CFX0:08
0:08
45
3737+0:0856
Climber
CALZONI Walter Gallina Ecotek Lucchini Colosio
21Gallina Ecotek Lucchini Colosio,,
0:08
45
3838+0:08123
TT
ILIĆ Ognjen Serbia
23Serbia,,
0:08
45
3939+0:0844
Climber
WRIGHT Paul Mg.K Vis-Color for Peace-VPM
24Mg.K Vis-Color for Peace-VPM,,
0:08
45
4040+0:08164
Climber
TOMKA Janos Lotus Cycling Team
25Lotus Cycling Team,,
0:08
45
4141+0:0855
GC
TSARENKO Kyrylo Gallina Ecotek Lucchini Colosio
21Gallina Ecotek Lucchini Colosio,,
0:08
45
4242+0:0831
GC
GUERIN Alexis Team Vorarlberg
30Team Vorarlberg,,
0:08
45
4343+0:0834
Climber
RÜEGG Lukas Team Vorarlberg
25Team Vorarlberg,,
0:08
45
4444+0:0925
Sprint
GRABIS Mateusz Voster ATS Team
28Voster ATS Team0:09
0:09
44.444
4545+0:0946
TT
SENS Connor Mg.K Vis-Color for Peace-VPM
23Mg.K Vis-Color for Peace-VPM,,
0:09
44.444
4646+0:0995
TT
IRVINE Declan Team Novo Nordisk
23Team Novo Nordisk,,
0:09
44.444
4747+0:09151
Sprint
WIELE Mathias Team Schnelle Stelle
36Team Schnelle Stelle,,
0:09
44.444
4848+0:09141
Sprint
RÓZSA Balázs Epronex - Hungary Cycling Team
26Epronex - Hungary Cycling Team,,
0:09
44.444
4949+0:09143
Sprint
ISTLSTEKKER Zsolt Epronex - Hungary Cycling Team
24Epronex - Hungary Cycling Team,,
0:09
44.444
5050+0:10155
Sprint
CLAUSS Marc Team Schnelle Stelle
23Team Schnelle Stelle0:10
0:10
43.902
5151+0:10113
TT
MARKOVSKI Kiril North Macedonia
24North Macedonia,,
0:10
43.902
5252+0:10162
Climber
ÁRVAI Kristóf Lotus Cycling Team
18Lotus Cycling Team,,
0:10
43.902
5353+0:10146
Sprint
PÖLL Stefan Epronex - Hungary Cycling Team
36Epronex - Hungary Cycling Team,,
0:10
43.902
5454+0:10152
GC
BANZER Johannes Team Schnelle Stelle
23Team Schnelle Stelle,,
0:10
43.902
5555+0:1093
Sprint
CEURENS Robbe Team Novo Nordisk
21Team Novo Nordisk,,
0:10
43.902
5656+0:1066
TT
VĂIDIAN Iustin-Ioan MENtoRISE Elite Team CFX
21MENtoRISE Elite Team CFX,,
0:10
43.902
5757+0:10166
Sprint
JOVANOSKI Dimitar Lotus Cycling Team
18Lotus Cycling Team,,
0:10
43.902
5858+0:1062
TT
COJANU Andrei MENtoRISE Elite Team CFX
22MENtoRISE Elite Team CFX,,
0:10
43.902
5959+0:104
TT
WILK Luke P&S Benotti
20P&S Benotti,,
0:10
43.902
6060+0:10145
Sprint
GÖNCZY Gergő Epronex - Hungary Cycling Team
26Epronex - Hungary Cycling Team,,
0:10
43.902
6161+0:1053
Climber
CIRLINCIONE Domenico Gallina Ecotek Lucchini Colosio
19Gallina Ecotek Lucchini Colosio,,
0:10
43.902
6262+0:10134
TT
DYANKOV Denis Doltcini - Vereya
23Doltcini - Vereya,,
0:10
43.902
6363+0:112
Sprint
SCHMIDT Jakob P&S Benotti
21P&S Benotti0:11
0:11
43.373
6464+0:11192
TT
RYUSTEMOV Deniz Tzar Simeon Plodiv
19Tzar Simeon Plodiv,,
0:11
43.373
6565+0:1194
Sprint
DUNNEWIND Jan Team Novo Nordisk
24Team Novo Nordisk,,
0:11
43.373
6666+0:1192
Sprint
BENHAMOUDA Mehdi Team Novo Nordisk
27Team Novo Nordisk,,
0:11
43.373
6767+0:1174
Sprint
SALVALAGGIO Giacomo Team Novák
21Team Novák,,
0:11
43.373
6868+0:1184
Classic
RAKHIMBAEV Behzodek Tashkent City Professional Cycling Team
20Tashkent City Professional Cycling Team,,
0:11
43.373
6969+0:1175
Classic
SHEVCHENKO Oleksandr Team Novák
22Team Novák,,
0:11
43.373
7070+0:11103
TT
DIMITROV Petar Bulgaria
20Bulgaria,,
0:11
43.373
7171+0:1273
Climber
34Team Novák0:12
0:12
42.857
7272+0:1223
GC
REKITA Szymon Voster ATS Team
28Voster ATS Team,,
0:12
42.857
7373+0:12131
Sprint
HRISTOV Stefan Koychev Doltcini - Vereya
37Doltcini - Vereya,,
0:12
42.857
7474+0:12135
TT
PALASHEV Borislav Doltcini - Vereya
20Doltcini - Vereya,,
0:12
42.857
7575+0:1271
Sprint
DEMENTYEV Yegor Team Novák
35Team Novák,,
0:12
42.857
7676+0:12182
Sprint
IVANOV Borislav PSKK Vassil-Levski
33PSKK Vassil-Levski,,
0:12
42.857
7777+0:1261
TT
BARBU Leonard MENtoRISE Elite Team CFX
26MENtoRISE Elite Team CFX,,
0:12
42.857
7878+0:12171
GC
KOLEV Yoan Hemus-1896
22Hemus-1896,,
0:12
42.857
7979+0:13176
Sprint
GERGANOV Evgeni Hemus-1896
46Hemus-18960:13
0:13
42.353
8080+0:13175
Sprint
STANKOVIĆ Marko Hemus-1896
34Hemus-1896,,
0:13
42.353
8181+0:1336
GC
STÜSSI Colin Team Vorarlberg
29Team Vorarlberg,,
0:13
42.353
8282+0:13191
TT
GENOV Nikolay Tzar Simeon Plodiv
25Tzar Simeon Plodiv,,
0:13
42.353
8383+0:13161
Climber
KIRÁLY István Lotus Cycling Team
28Lotus Cycling Team,,
0:13
42.353
8484+0:1372
Classic
NIKULIN Daniil Team Novák
23Team Novák,,
0:13
42.353
8585+0:13194
Classic
TRENCHEV Christian Tzar Simeon Plodiv
25Tzar Simeon Plodiv,,
0:13
42.353
8686+0:13183
TT
PANCHEV Georgi PSKK Vassil-Levski
29PSKK Vassil-Levski,,
0:13
42.353
8787+0:13195
Climber
WANG Yin-Chih Tzar Simeon Plodiv
33Tzar Simeon Plodiv,,
0:13
42.353
8888+0:14144
Sprint
KISS Gergely Epronex - Hungary Cycling Team
41Epronex - Hungary Cycling Team0:14
0:14
41.86
8989+0:14165
Sprint
SCHUMANN Máté Lotus Cycling Team
21Lotus Cycling Team,,
0:14
41.86
9090+0:14105
TT
MARINOV Martin Bulgaria
19Bulgaria,,
0:14
41.86
9191+0:15114
TT
VRONDELIEV Teo North Macedonia
18North Macedonia0:15
0:15
41.379
9292+0:15101
Sprint
ANDREEV Yordan Bulgaria
27Bulgaria,,
0:15
41.379
9393+0:1581
TT
SUNNATOV Akramjon Tashkent City Professional Cycling Team
25Tashkent City Professional Cycling Team,,
0:15
41.379
9494+0:15186
TT
HOLZMEIER Fabian PSKK Vassil-Levski
34PSKK Vassil-Levski,,
0:15
41.379
9595+0:15106
GC
22Bulgaria,,
0:15
41.379
9696+0:1682
TT
SAIDOV Ulugbek Tashkent City Professional Cycling Team
25Tashkent City Professional Cycling Team0:16
0:16
40.909
9797+0:1664
TT
DRAGOIU Stefan MENtoRISE Elite Team CFX
19MENtoRISE Elite Team CFX,,
0:16
40.909
9898+0:16153
Climber
GROZEV Gabriel Team Schnelle Stelle
19Team Schnelle Stelle,,
0:16
40.909
9999+0:1785
TT
BAKHTIYOROV Umidjon Tashkent City Professional Cycling Team
20Tashkent City Professional Cycling Team0:17
0:17
40.449
100100+0:18112
TT
VANCHEVSKI Viktor North Macedonia
20North Macedonia0:18
0:18
40
101101+0:19126
TT
20Serbia0:19
0:19
39.56
102102+0:19173
TT
ANGELOV Lachezar Hemus-1896
24Hemus-1896,,
0:19
39.56
103103+0:20181
TT
IVANOV Emil PSKK Vassil-Levski
26PSKK Vassil-Levski0:20
0:20
39.13
104104+0:20132
TT
POPOV Martin Doltcini - Vereya
23Doltcini - Vereya,,
0:20
39.13
105105+0:21142
Sprint
KARL Ádám Kristóf Epronex - Hungary Cycling Team
22Epronex - Hungary Cycling Team0:21
0:21
38.71
106106+0:21196
TT
GEORGIEV Stefan Tzar Simeon Plodiv
19Tzar Simeon Plodiv,,
0:21
38.71
107107+0:2186
Classic
KHALMURATOV Muradjan Tashkent City Professional Cycling Team
40Tashkent City Professional Cycling Team,,
0:21
38.71
108108+0:2183
TT
ELLI Konstantin Tashkent City Professional Cycling Team
21Tashkent City Professional Cycling Team,,
0:21
38.71
109109+0:22172
Sprint
KOEV Vladimir Hemus-1896
42Hemus-18960:22
0:22
38.298
110110+0:24115
TT
DAMJANOVSKI Nikolche North Macedonia
26North Macedonia0:24
0:24
37.5
111111+0:28111
TT
VANCHEVSKI Kristijan North Macedonia
22North Macedonia0:28
0:28
36
112112+0:3663
TT
DOBRIN Ioan MENtoRISE Elite Team CFX
20MENtoRISE Elite Team CFX0:36
0:36
33.333
113113+4:58124
Sprint
DIVNIĆ Jovan Serbia
20Serbia4:58
4:58
9.73
DNS154
Sprint
WESER Maximilian Team Schnelle Stelle
19Team Schnelle Stelle-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkBIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamUCITimeTime won/lost
112
TT
BOGUSŁAWSKI Marceli HRE Mazowsze Serce Polski
24HRE Mazowsze Serce Polski10:01:12..
296
Sprint
KOPECKÝ Matyáš Team Novo Nordisk
19Team Novo Nordisk0:02
0:02
..
311
Sprint
BANASZEK Adrian HRE Mazowsze Serce Polski
28HRE Mazowsze Serce Polski0:03
0:03
..
416
Sprint
PAWLAK Tobiasz HRE Mazowsze Serce Polski
26HRE Mazowsze Serce Polski,,
0:03
..
591
Sprint
BEADLE Hamish Team Novo Nordisk
24Team Novo Nordisk0:04
0:04
..
621
Sprint
PATERSKI Maciej Voster ATS Team
35Voster ATS Team,,
0:04
..
741
Sprint
CAROLLO Francesco Mg.K Vis-Color for Peace-VPM
22Mg.K Vis-Color for Peace-VPM,,
0:04
..
8136
TT
STOYNEV Emil Doltcini - Vereya
Doltcini - Vereya,,
0:04
..
933
TT
MEILER Lukas Team Vorarlberg
27Team Vorarlberg,,
0:04
..
1013
Sprint
BANASZEK Norbert HRE Mazowsze Serce Polski
25HRE Mazowsze Serce Polski,,
0:04
..
1122
Sprint
STOSZ Patryk Voster ATS Team
28Voster ATS Team,,
0:04
..
1252
Sprint
DI FELICE Francesco Gallina Ecotek Lucchini Colosio
25Gallina Ecotek Lucchini Colosio,,
0:04
..
133
TT
OELKE Tim P&S Benotti
21P&S Benotti,,
0:04
..
14102
TT
PAPANOV Martin Bulgaria
22Bulgaria,,
0:04
..
1542
GC
DOUBLE Paul Mg.K Vis-Color for Peace-VPM
26Mg.K Vis-Color for Peace-VPM,,
0:04
..
1624
TT
PAPIERSKI Damian Voster ATS Team
22Voster ATS Team,,
0:04
..
17184
Climber
SLOOF Jordi PSKK Vassil-Levski
26PSKK Vassil-Levski,,
0:04
..
1814
Climber
BUDZINSKI Marcin HRE Mazowsze Serce Polski
24HRE Mazowsze Serce Polski0:05
0:05
..
191
Sprint
NOLDE Tobias P&S Benotti
23P&S Benotti,,
0:05
..
20174
TT
LUMPAROV Georgi Hemus-1896
25Hemus-1896,,
0:05
..
21122
Sprint
22Serbia,,
0:05
..
2235
Sprint
STARI Linus Team Vorarlberg
24Team Vorarlberg,,
0:05
..
2354
Sprint
PERANI Riccardo Gallina Ecotek Lucchini Colosio
19Gallina Ecotek Lucchini Colosio0:06
0:06
..
24121
TT
23Serbia,,
0:06
..
2526
Sprint
MURIAS Jakub Voster ATS Team
24Voster ATS Team,,
0:06
..
26163
Sprint
NADOVEZA Igor Lotus Cycling Team
19Lotus Cycling Team,,
0:06
..
27104
Sprint
PETROV Yordan Bulgaria
19Bulgaria,,
0:06
..
2851
Sprint
BAUCE Davide Gallina Ecotek Lucchini Colosio
22Gallina Ecotek Lucchini Colosio,,
0:06
..
2943
GC
STEDMAN Maximilian Mg.K Vis-Color for Peace-VPM
26Mg.K Vis-Color for Peace-VPM,,
0:06
..
30185
TT
HRISTOV Svetozar PSKK Vassil-Levski
29PSKK Vassil-Levski,,
0:06
..
31125
TT
TURKULOV Luka Serbia
18Serbia0:07
0:07
..
32133
TT
DYANKOV Nikolay Doltcini - Vereya
21Doltcini - Vereya,,
0:07
..
33193
TT
MARINKOV Konstantin Tzar Simeon Plodiv
20Tzar Simeon Plodiv,,
0:07
..
3432
Climber
THALMANN Roland Team Vorarlberg
29Team Vorarlberg,,
0:07
..
3515
GC
KACZMAREK Jakub HRE Mazowsze Serce Polski
28HRE Mazowsze Serce Polski,,
0:07
..
3665
Climber
PICIU Mattew-Denis MENtoRISE Elite Team CFX
20MENtoRISE Elite Team CFX0:08
0:08
..
3756
Climber
CALZONI Walter Gallina Ecotek Lucchini Colosio
21Gallina Ecotek Lucchini Colosio,,
0:08
..
38123
TT
ILIĆ Ognjen Serbia
23Serbia,,
0:08
..
3944
Climber
WRIGHT Paul Mg.K Vis-Color for Peace-VPM
24Mg.K Vis-Color for Peace-VPM,,
0:08
..
40164
Climber
TOMKA Janos Lotus Cycling Team
25Lotus Cycling Team,,
0:08
..
4155
GC
TSARENKO Kyrylo Gallina Ecotek Lucchini Colosio
21Gallina Ecotek Lucchini Colosio,,
0:08
..
4231
GC
GUERIN Alexis Team Vorarlberg
30Team Vorarlberg,,
0:08
..
4334
Climber
RÜEGG Lukas Team Vorarlberg
25Team Vorarlberg,,
0:08
..
4425
Sprint
GRABIS Mateusz Voster ATS Team
28Voster ATS Team0:09
0:09
..
4546
TT
SENS Connor Mg.K Vis-Color for Peace-VPM
23Mg.K Vis-Color for Peace-VPM,,
0:09
..
4695
TT
IRVINE Declan Team Novo Nordisk
23Team Novo Nordisk,,
0:09
..
47151
Sprint
WIELE Mathias Team Schnelle Stelle
36Team Schnelle Stelle,,
0:09
..
48141
Sprint
RÓZSA Balázs Epronex - Hungary Cycling Team
26Epronex - Hungary Cycling Team,,
0:09
..
49143
Sprint
ISTLSTEKKER Zsolt Epronex - Hungary Cycling Team
24Epronex - Hungary Cycling Team,,
0:09
..
50155
Sprint
CLAUSS Marc Team Schnelle Stelle
23Team Schnelle Stelle0:10
0:10
..
51113
TT
MARKOVSKI Kiril North Macedonia
24North Macedonia,,
0:10
..
52162
Climber
ÁRVAI Kristóf Lotus Cycling Team
18Lotus Cycling Team,,
0:10
..
53146
Sprint
PÖLL Stefan Epronex - Hungary Cycling Team
36Epronex - Hungary Cycling Team,,
0:10
..
54152
GC
BANZER Johannes Team Schnelle Stelle
23Team Schnelle Stelle,,
0:10
..
5593
Sprint
CEURENS Robbe Team Novo Nordisk
21Team Novo Nordisk,,
0:10
..
5666
TT
VĂIDIAN Iustin-Ioan MENtoRISE Elite Team CFX
21MENtoRISE Elite Team CFX,,
0:10
..
57166
Sprint
JOVANOSKI Dimitar Lotus Cycling Team
18Lotus Cycling Team,,
0:10
..
5862
TT
COJANU Andrei MENtoRISE Elite Team CFX
22MENtoRISE Elite Team CFX,,
0:10
..
594
TT
WILK Luke P&S Benotti
20P&S Benotti,,
0:10
..
60145
Sprint
GÖNCZY Gergő Epronex - Hungary Cycling Team
26Epronex - Hungary Cycling Team,,
0:10
..
6153
Climber
CIRLINCIONE Domenico Gallina Ecotek Lucchini Colosio
19Gallina Ecotek Lucchini Colosio,,
0:10
..
62134
TT
DYANKOV Denis Doltcini - Vereya
23Doltcini - Vereya,,
0:10
..
632
Sprint
SCHMIDT Jakob P&S Benotti
21P&S Benotti0:11
0:11
..
64192
TT
RYUSTEMOV Deniz Tzar Simeon Plodiv
19Tzar Simeon Plodiv,,
0:11
..
6594
Sprint
DUNNEWIND Jan Team Novo Nordisk
24Team Novo Nordisk,,
0:11
..
6692
Sprint
BENHAMOUDA Mehdi Team Novo Nordisk
27Team Novo Nordisk,,
0:11
..
6774
Sprint
SALVALAGGIO Giacomo Team Novák
21Team Novák,,
0:11
..
6884
Classic
RAKHIMBAEV Behzodek Tashkent City Professional Cycling Team
20Tashkent City Professional Cycling Team,,
0:11
..
6975
Classic
SHEVCHENKO Oleksandr Team Novák
22Team Novák,,
0:11
..
70103
TT
DIMITROV Petar Bulgaria
20Bulgaria,,
0:11
..
7173
Climber
34Team Novák0:12
0:12
..
7223
GC
REKITA Szymon Voster ATS Team
28Voster ATS Team,,
0:12
..
73131
Sprint
HRISTOV Stefan Koychev Doltcini - Vereya
37Doltcini - Vereya,,
0:12
..
74135
TT
PALASHEV Borislav Doltcini - Vereya
20Doltcini - Vereya,,
0:12
..
7571
Sprint
DEMENTYEV Yegor Team Novák
35Team Novák,,
0:12
..
76182
Sprint
IVANOV Borislav PSKK Vassil-Levski
33PSKK Vassil-Levski,,
0:12
..
7761
TT
BARBU Leonard MENtoRISE Elite Team CFX
26MENtoRISE Elite Team CFX,,
0:12
..
78171
GC
KOLEV Yoan Hemus-1896
22Hemus-1896,,
0:12
..
79176
Sprint
GERGANOV Evgeni Hemus-1896
46Hemus-18960:13
0:13
..
80175
Sprint
STANKOVIĆ Marko Hemus-1896
34Hemus-1896,,
0:13
..
8136
GC
STÜSSI Colin Team Vorarlberg
29Team Vorarlberg,,
0:13
..
82191
TT
GENOV Nikolay Tzar Simeon Plodiv
25Tzar Simeon Plodiv,,
0:13
..
83161
Climber
KIRÁLY István Lotus Cycling Team
28Lotus Cycling Team,,
0:13
..
8472
Classic
NIKULIN Daniil Team Novák
23Team Novák,,
0:13
..
85194
Classic
TRENCHEV Christian Tzar Simeon Plodiv
25Tzar Simeon Plodiv,,
0:13
..
86183
TT
PANCHEV Georgi PSKK Vassil-Levski
29PSKK Vassil-Levski,,
0:13
..
87195
Climber
WANG Yin-Chih Tzar Simeon Plodiv
33Tzar Simeon Plodiv,,
0:13
..
88144
Sprint
KISS Gergely Epronex - Hungary Cycling Team
41Epronex - Hungary Cycling Team0:14
0:14
..
89165
Sprint
SCHUMANN Máté Lotus Cycling Team
21Lotus Cycling Team,,
0:14
..
90105
TT
MARINOV Martin Bulgaria
19Bulgaria,,
0:14
..
91114
TT
VRONDELIEV Teo North Macedonia
18North Macedonia0:15
0:15
..
92101
Sprint
ANDREEV Yordan Bulgaria
27Bulgaria,,
0:15
..
9381
TT
SUNNATOV Akramjon Tashkent City Professional Cycling Team
25Tashkent City Professional Cycling Team,,
0:15
..
94186
TT
HOLZMEIER Fabian PSKK Vassil-Levski
34PSKK Vassil-Levski,,
0:15
..
95106
GC
22Bulgaria,,
0:15
..
9682
TT
SAIDOV Ulugbek Tashkent City Professional Cycling Team
25Tashkent City Professional Cycling Team0:16
0:16
..
9764
TT
DRAGOIU Stefan MENtoRISE Elite Team CFX
19MENtoRISE Elite Team CFX,,
0:16
..
98153
Climber
GROZEV Gabriel Team Schnelle Stelle
19Team Schnelle Stelle,,
0:16
..
9985
TT
BAKHTIYOROV Umidjon Tashkent City Professional Cycling Team
20Tashkent City Professional Cycling Team0:17
0:17
..
100112
TT
VANCHEVSKI Viktor North Macedonia
20North Macedonia0:18
0:18
..
101126
TT
20Serbia0:19
0:19
..
102173
TT
ANGELOV Lachezar Hemus-1896
24Hemus-1896,,
0:19
..
103181
TT
IVANOV Emil PSKK Vassil-Levski
26PSKK Vassil-Levski0:20
0:20
..
104132
TT
POPOV Martin Doltcini - Vereya
23Doltcini - Vereya,,
0:20
..
105142
Sprint
KARL Ádám Kristóf Epronex - Hungary Cycling Team
22Epronex - Hungary Cycling Team0:21
0:21
..
106196
TT
GEORGIEV Stefan Tzar Simeon Plodiv
19Tzar Simeon Plodiv,,
0:21
..
10786
Classic
KHALMURATOV Muradjan Tashkent City Professional Cycling Team
40Tashkent City Professional Cycling Team,,
0:21
..
10883
TT
ELLI Konstantin Tashkent City Professional Cycling Team
21Tashkent City Professional Cycling Team,,
0:21
..
109172
Sprint
KOEV Vladimir Hemus-1896
42Hemus-18960:22
0:22
..
110115
TT
DAMJANOVSKI Nikolche North Macedonia
26North Macedonia0:24
0:24
..
111111
TT
VANCHEVSKI Kristijan North Macedonia
22North Macedonia0:28
0:28
..
11263
TT
DOBRIN Ioan MENtoRISE Elite Team CFX
20MENtoRISE Elite Team CFX0:36
0:36
..
113124
Sprint
DIVNIĆ Jovan Serbia
20Serbia4:58
4:58
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkBIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamTimeTime won/lost
196
Sprint
KOPECKÝ Matyáš Team Novo Nordisk
19Team Novo Nordisk0:01:14..
241
Sprint
CAROLLO Francesco Mg.K Vis-Color for Peace-VPM
22Mg.K Vis-Color for Peace-VPM0:02
0:02
..
33
TT
OELKE Tim P&S Benotti
21P&S Benotti,,
0:02
..
424
TT
PAPIERSKI Damian Voster ATS Team
22Voster ATS Team,,
0:02
..
5122
Sprint
22Serbia0:03
0:03
..
654
Sprint
PERANI Riccardo Gallina Ecotek Lucchini Colosio
19Gallina Ecotek Lucchini Colosio0:04
0:04
..
7163
Sprint
NADOVEZA Igor Lotus Cycling Team
19Lotus Cycling Team,,
0:04
..
8104
Sprint
PETROV Yordan Bulgaria
19Bulgaria,,
0:04
..
9125
TT
TURKULOV Luka Serbia
18Serbia0:05
0:05
..
10133
TT
DYANKOV Nikolay Doltcini - Vereya
21Doltcini - Vereya,,
0:05
..
11193
TT
MARINKOV Konstantin Tzar Simeon Plodiv
20Tzar Simeon Plodiv,,
0:05
..
1265
Climber
PICIU Mattew-Denis MENtoRISE Elite Team CFX
20MENtoRISE Elite Team CFX0:06
0:06
..
1356
Climber
CALZONI Walter Gallina Ecotek Lucchini Colosio
21Gallina Ecotek Lucchini Colosio,,
0:06
..
1455
GC
TSARENKO Kyrylo Gallina Ecotek Lucchini Colosio
21Gallina Ecotek Lucchini Colosio,,
0:06
..
15162
Climber
ÁRVAI Kristóf Lotus Cycling Team
18Lotus Cycling Team0:08
0:08
..
1693
Sprint
CEURENS Robbe Team Novo Nordisk
21Team Novo Nordisk,,
0:08
..
1766
TT
VĂIDIAN Iustin-Ioan MENtoRISE Elite Team CFX
21MENtoRISE Elite Team CFX,,
0:08
..
18166
Sprint
JOVANOSKI Dimitar Lotus Cycling Team
18Lotus Cycling Team,,
0:08
..
194
Sprint
WILK Luke P&S Benotti
20P&S Benotti,,
0:08
..
2053
Climber
CIRLINCIONE Domenico Gallina Ecotek Lucchini Colosio
19Gallina Ecotek Lucchini Colosio,,
0:08
..
212
Sprint
SCHMIDT Jakob P&S Benotti
21P&S Benotti0:09
0:09
..
22192
TT
RYUSTEMOV Deniz Tzar Simeon Plodiv
19Tzar Simeon Plodiv,,
0:09
..
2374
Sprint
SALVALAGGIO Giacomo Team Novák
21Team Novák,,
0:09
..
2484
Classic
RAKHIMBAEV Behzodek Tashkent City Professional Cycling Team
20Tashkent City Professional Cycling Team,,
0:09
..
25103
TT
DIMITROV Petar Bulgaria
20Bulgaria,,
0:09
..
26135
TT
PALASHEV Borislav Doltcini - Vereya
20Doltcini - Vereya0:10
0:10
..
27165
TT
SCHUMANN Máté Lotus Cycling Team
21Lotus Cycling Team0:12
0:12
..
28105
TT
MARINOV Martin Bulgaria
19Bulgaria,,
0:12
..
29114
TT
VRONDELIEV Teo North Macedonia
18North Macedonia0:13
0:13
..
30106
GC
22Bulgaria,,
0:13
..
3164
GC
DRAGOIU Stefan MENtoRISE Elite Team CFX
19MENtoRISE Elite Team CFX0:14
0:14
..
32153
Climber
GROZEV Gabriel Team Schnelle Stelle
19Team Schnelle Stelle,,
0:14
..
3385
TT
BAKHTIYOROV Umidjon Tashkent City Professional Cycling Team
20Tashkent City Professional Cycling Team0:15
0:15
..
34112
TT
VANCHEVSKI Viktor North Macedonia
20North Macedonia0:16
0:16
..
35126
TT
20Serbia0:17
0:17
..
36196
TT
GEORGIEV Stefan Tzar Simeon Plodiv
19Tzar Simeon Plodiv0:19
0:19
..
3783
TT
ELLI Konstantin Tashkent City Professional Cycling Team
21Tashkent City Professional Cycling Team,,
0:19
..
3863
TT
DOBRIN Ioan MENtoRISE Elite Team CFX
20MENtoRISE Elite Team CFX0:34
0:34
..
39124
Sprint
DIVNIĆ Jovan Serbia
20Serbia4:56
4:56
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton

Youth day classification

#RiderTeamTime
1 KOPECKÝ MatyášTeam Novo Nordisk0:01:14
2 CAROLLO FrancescoMg.K Vis-Color for Peace-VPM0:02
3 OELKE TimP&S Benotti,,
4 PAPIERSKI DamianVoster ATS Team,,
5 ĐURIĆ ĐorđeSerbia0:03
6 PERANI RiccardoGallina Ecotek Lucchini Colosio0:04
7 NADOVEZA IgorLotus Cycling Team,,
8 PETROV YordanBulgaria,,
9 TURKULOV LukaSerbia0:05
10 DYANKOV NikolayDoltcini - Vereya,,
11 MARINKOV KonstantinTzar Simeon Plodiv,,
12 PICIU Mattew-DenisMENtoRISE Elite Team CFX0:06
13 CALZONI WalterGallina Ecotek Lucchini Colosio,,
14 TSARENKO KyryloGallina Ecotek Lucchini Colosio,,
15 ÁRVAI KristófLotus Cycling Team0:08
16 CEURENS RobbeTeam Novo Nordisk,,
17 VĂIDIAN Iustin-IoanMENtoRISE Elite Team CFX,,
18 JOVANOSKI DimitarLotus Cycling Team,,
19 WILK LukeP&S Benotti,,
20 CIRLINCIONE DomenicoGallina Ecotek Lucchini Colosio,,
21 SCHMIDT JakobP&S Benotti0:09
22 RYUSTEMOV DenizTzar Simeon Plodiv,,
23 SALVALAGGIO GiacomoTeam Novák,,
24 RAKHIMBAEV BehzodekTashkent City Professional Cycling Team,,
25 DIMITROV PetarBulgaria,,
26 PALASHEV BorislavDoltcini - Vereya0:10
27 SCHUMANN MátéLotus Cycling Team0:12
28 MARINOV MartinBulgaria,,
29 VRONDELIEV TeoNorth Macedonia0:13
30 VENKOV VentsislavBulgaria,,
31 DRAGOIU StefanMENtoRISE Elite Team CFX0:14
32 GROZEV GabrielTeam Schnelle Stelle,,
33 BAKHTIYOROV UmidjonTashkent City Professional Cycling Team0:15
34 VANCHEVSKI ViktorNorth Macedonia0:16
35 RADMILAC AleksaSerbia0:17
36 GEORGIEV StefanTzar Simeon Plodiv0:19
37 ELLI KonstantinTashkent City Professional Cycling Team,,
38 DOBRIN IoanMENtoRISE Elite Team CFX0:34
39 DIVNIĆ JovanSerbia4:56
DNS WESER MaximilianTeam Schnelle Stelle-


RnkTeamClassTimeTime won/lost
1 HRE Mazowsze Serce PolskiCT0:03:42..
2 Voster ATS TeamCT0:06
0:06
..
3 Mg.K Vis-Color for Peace-VPMCT0:08
0:08
..
4 Team Novo NordiskPRT0:09
0:09
..
5 Gallina Ecotek Lucchini ColosioCT0:10
0:10
..
6 Team VorarlbergCT,,
0:10
..
7 SerbiaNAT0:12
0:12
..
8 P&S BenottiCT0:13
0:13
..
9 Doltcini - Vereya0:15
0:15
..
10 BulgariaNAT,,
0:15
..
11 PSKK Vassil-LevskiCLUB0:16
0:16
..
12 Lotus Cycling TeamCLUB0:18
0:18
..
13 MENtoRISE Elite Team CFXCT0:22
0:22
..
14 Epronex - Hungary Cycling TeamCLUB,,
0:22
..
15 Team Schnelle StelleCLUB0:23
0:23
..
16 Hemus-1896CLUB0:24
0:24
..
17 Tzar Simeon PlodivCLUB0:25
0:25
..
18 Team NovákCT0:28
0:28
..
19 Tashkent City Professional Cycling TeamCT0:36
0:36
..
20 North MacedoniaNAT0:37
0:37
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton

Race information

  • Date:
    27 August 2022
  • Start time:
    17:00 (16:00 CET)
  • Avg. speed winner:
    50 km/h
  • Race category:
    ME - Men Elite
  • Distance:
    1 km
  • Points scale:
  • UCI scale:
  • Parcours type:
  • ProfileScore:
    0
  • Vert. meters:
    1
  • Departure:
  • Arrival:
  • Race ranking:
  • Startlist quality score:
  • Avg. temperature:

    Race profile