The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | ZOIDL Riccardo Trek - Segafredo | Trek - Segafredo | 14 | 20 | 3:17:04 | |
2 | KVASINA Matija Synergy Baku Cycling Project | Synergy Baku Cycling Project | 5 | 12 | 0:28 0:28 | |
3 | DE LA PARTE Víctor CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | 3 | 7 | ,, 0:28 | |
4 | HANSEN Jesper Tinkoff | Tinkoff | 5 | 0:34 0:34 | ||
5 | ROGINA Radoslav Adria Mobil | Adria Mobil | 4 | 0:48 0:48 | ||
6 | EIBEGGER Markus Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | 3 | 1:04 1:04 | ||
7 | GROßSCHARTNER Felix CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | 2 | 1:18 1:18 | ||
8 | NOVAK Domen Adria Mobil | Adria Mobil | 1 | 1:21 1:21 | ||
9 | DAVIES Scott Team Wiggins | Team Wiggins | 1:35 1:35 | |||
10 | ARREDONDO Julián David Trek - Segafredo | Trek - Segafredo | 1:41 1:41 | |||
11 | PEARSON Daniel Team Wiggins | Team Wiggins | 1:47 1:47 | |||
12 | POZDNYAKOV Kirill Synergy Baku Cycling Project | Synergy Baku Cycling Project | 1:50 1:50 | |||
13 | FUMEAUX Jonathan IAM Cycling | IAM Cycling | 2:18 2:18 | |||
14 | SIMÓN Jordi VERVA ActiveJet Pro Cycling Team | VERVA ActiveJet Pro Cycling Team | 2:58 2:58 | |||
15 | PAVLIČ Marko Cycling Academy Team | Cycling Academy Team | 3:39 3:39 | |||
16 | RATTO Daniele Androni Giocattoli - Sidermec | Androni Giocattoli - Sidermec | 3:48 3:48 | |||
17 | KIŠERLOVSKI Emanuel Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | 3:52 3:52 | |||
18 | BARBIN Enrico Bardiani - CSF | Bardiani - CSF | 4:02 4:02 | |||
19 | HANDLEY Richard One Pro Cycling | One Pro Cycling | 4:36 4:36 | |||
20 | DHAENE Brecht Verandas Willems Cycling Team | Verandas Willems Cycling Team | 5:10 5:10 | |||
21 | RABITSCH Stephan Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | 5:27 5:27 | |||
22 | AVERIN Maksym Synergy Baku Cycling Project | Synergy Baku Cycling Project | 5:42 5:42 | |||
23 | ENGER Sondre Holst IAM Cycling | IAM Cycling | 6:16 6:16 | |||
24 | MCCARTHY Jay Tinkoff | Tinkoff | 6:40 6:40 | |||
25 | HOLOHAN Liam Team Wiggins | Team Wiggins | ,, 6:40 | |||
26 | TUREK Daniel Cycling Academy Team | Cycling Academy Team | 6:46 6:46 | |||
27 | TONELLI Alessandro Bardiani - CSF | Bardiani - CSF | 7:44 7:44 | |||
28 | MUCELLI Davide Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | ,, 7:44 | |||
29 | ORAM James One Pro Cycling | One Pro Cycling | ,, 7:44 | |||
30 | DOMAGALSKI Karol One Pro Cycling | One Pro Cycling | 8:38 8:38 | |||
31 | SANTORO Antonio Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | ,, 8:38 | |||
32 | PIASKOWY Emanuel Cycling Academy Team | Cycling Academy Team | 8:43 8:43 | |||
33 | DE VREESE Laurens Astana Pro Team | Astana Pro Team | 8:48 8:48 | |||
34 | PENKO Izidor Radenska Ljubljana | Radenska Ljubljana | 8:51 8:51 | |||
35 | GOLČER Jure Adria Mobil | Adria Mobil | 8:57 8:57 | |||
36 | LOZANO David Team Novo Nordisk | Team Novo Nordisk | 9:25 9:25 | |||
37 | PLANET Charles Team Novo Nordisk | Team Novo Nordisk | 9:28 9:28 | |||
38 | DE GREEF Robbert Cyclingteam Join's - De Rijke | Cyclingteam Join's - De Rijke | 9:57 9:57 | |||
39 | BOL Jetse Cyclingteam Join's - De Rijke | Cyclingteam Join's - De Rijke | ,, 9:57 | |||
40 | ZAKARIN Aydar Gazprom-RusVelo | Gazprom-RusVelo | 10:02 10:02 | |||
41 | CORDEEL Sander Verandas Willems Cycling Team | Verandas Willems Cycling Team | 10:30 10:30 | |||
42 | POLNICKÝ Jiří VERVA ActiveJet Pro Cycling Team | VERVA ActiveJet Pro Cycling Team | 10:51 10:51 | |||
43 | PAULINHO Sérgio Miguel Tinkoff | Tinkoff | 11:12 11:12 | |||
44 | ASADOV Elchin Synergy Baku Cycling Project | Synergy Baku Cycling Project | ,, 11:12 | |||
45 | GRUZDEV Dmitriy Astana Pro Team | Astana Pro Team | 11:29 11:29 | |||
46 | JANSE VAN RENSBURG Reinardt Team Dimension Data | Team Dimension Data | ,, 11:29 | |||
47 | MAESTRI Mirco Bardiani - CSF | Bardiani - CSF | 11:54 11:54 | |||
48 | RUČIGAJ Žiga Radenska Ljubljana | Radenska Ljubljana | 11:59 11:59 | |||
49 | MEGÍAS Javier Team Novo Nordisk | Team Novo Nordisk | 12:45 12:45 | |||
50 | VAN BREUSSEGEM Elias Verandas Willems Cycling Team | Verandas Willems Cycling Team | 13:21 13:21 | |||
51 | MOL Wouter Cyclingteam Join's - De Rijke | Cyclingteam Join's - De Rijke | 13:34 13:34 | |||
52 | NARDIN Alberto Androni Giocattoli - Sidermec | Androni Giocattoli - Sidermec | 14:53 14:53 | |||
53 | MUGERLI Matej Synergy Baku Cycling Project | Synergy Baku Cycling Project | ,, 14:53 | |||
54 | MALTAR Bruno Radenska Ljubljana | Radenska Ljubljana | ,, 14:53 | |||
55 | TAMOURIDIS Ioannis Synergy Baku Cycling Project | Synergy Baku Cycling Project | ,, 14:53 | |||
56 | PATERSKI Maciej CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | ,, 14:53 | |||
57 | HONKISZ Adrian CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | ,, 14:53 | |||
58 | OWSIAN Łukasz CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | ,, 14:53 | |||
59 | CHRISTIAN Mark Team Wiggins | Team Wiggins | ,, 14:53 | |||
60 | SAVITSKIY Ivan Gazprom-RusVelo | Gazprom-RusVelo | ,, 14:53 | |||
61 | MAIKIN Roman Gazprom-RusVelo | Gazprom-RusVelo | 15:57 15:57 | |||
62 | BERNARD Julien Trek - Segafredo | Trek - Segafredo | 18:54 18:54 | |||
63 | OVECHKIN Artem Gazprom-RusVelo | Gazprom-RusVelo | 19:04 19:04 | |||
64 | KAMYSHEV Arman Astana Pro Team | Astana Pro Team | ,, 19:04 | |||
65 | VANOTTI Alessandro Astana Pro Team | Astana Pro Team | 19:20 19:20 | |||
66 | DALL'ANTONIA Tiziano Androni Giocattoli - Sidermec | Androni Giocattoli - Sidermec | 22:20 22:20 | |||
67 | NIZZOLO Giacomo Trek - Segafredo | Trek - Segafredo | ,, 22:20 | |||
68 | BANDIERA Marco Androni Giocattoli - Sidermec | Androni Giocattoli - Sidermec | ,, 22:20 | |||
69 | THEUNS Edward Trek - Segafredo | Trek - Segafredo | ,, 22:20 | |||
70 | DUPONT Timothy Verandas Willems Cycling Team | Verandas Willems Cycling Team | ,, 22:20 | |||
71 | AREGGER Marcel IAM Cycling | IAM Cycling | ,, 22:20 | |||
72 | SCHORN Daniel Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 22:20 | |||
73 | HOWARD Leigh IAM Cycling | IAM Cycling | ,, 22:20 | |||
74 | MCLAUGHLIN James Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 22:20 | |||
75 | RAST Grégory Trek - Segafredo | Trek - Segafredo | ,, 22:20 | |||
76 | PER David Adria Mobil | Adria Mobil | ,, 22:20 | |||
77 | DOUGALL Nic Team Dimension Data | Team Dimension Data | ,, 22:20 | |||
78 | ALAFACI Eugenio Trek - Segafredo | Trek - Segafredo | ,, 22:20 | |||
79 | FAVILLI Elia Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | 22:25 22:25 | |||
80 | VIOLA Michele Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | ,, 22:25 | |||
81 | EISEL Bernhard Team Dimension Data | Team Dimension Data | 24:45 24:45 | |||
82 | THOMSON Jay Robert Team Dimension Data | Team Dimension Data | ,, 24:45 | |||
83 | TRUSOV Nikolay Tinkoff | Tinkoff | ,, 24:45 | |||
84 | HAAS Nathan Team Dimension Data | Team Dimension Data | ,, 24:45 | |||
85 | CAVENDISH Mark Team Dimension Data | Team Dimension Data | ,, 24:45 | |||
86 | REPŠE Uroš Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | ,, 24:45 | |||
87 | JENKO Robert Radenska Ljubljana | Radenska Ljubljana | ,, 24:45 | |||
88 | HENTTALA Joonas Team Novo Nordisk | Team Novo Nordisk | ,, 24:45 | |||
89 | MEIJERS Daan Cyclingteam Join's - De Rijke | Cyclingteam Join's - De Rijke | ,, 24:45 | |||
90 | JABRAYILOV Samir Synergy Baku Cycling Project | Synergy Baku Cycling Project | ,, 24:45 | |||
91 | RENSHAW Mark Team Dimension Data | Team Dimension Data | ,, 24:45 | |||
92 | FINKŠT Tilen Radenska Ljubljana | Radenska Ljubljana | ,, 24:45 | |||
93 | KOROŠEC Rok Radenska Ljubljana | Radenska Ljubljana | ,, 24:45 | |||
94 | SAGAN Juraj Tinkoff | Tinkoff | ,, 24:45 | |||
95 | VAN GENECHTEN Jonas IAM Cycling | IAM Cycling | ,, 24:45 | |||
96 | PELLAUD Simon IAM Cycling | IAM Cycling | ,, 24:45 | |||
97 | VERSCHOOR Martijn Team Novo Nordisk | Team Novo Nordisk | ,, 24:45 | |||
98 | ZAKHAROV Artyom Astana Pro Team | Astana Pro Team | ,, 24:45 | |||
99 | DE MESMAEKER Kevin Team Novo Nordisk | Team Novo Nordisk | ,, 24:45 | |||
100 | DRINOVEC Matej Adria Mobil | Adria Mobil | ,, 24:45 | |||
101 | HUNT Joshua One Pro Cycling | One Pro Cycling | ,, 24:45 | |||
102 | KURBATOV Alexey Gazprom-RusVelo | Gazprom-RusVelo | ,, 24:45 | |||
103 | ERSHOV Artur Gazprom-RusVelo | Gazprom-RusVelo | ,, 24:45 | |||
104 | BUGTER Luuc Cyclingteam Join's - De Rijke | Cyclingteam Join's - De Rijke | ,, 24:45 | |||
105 | PACIONI Luca Androni Giocattoli - Sidermec | Androni Giocattoli - Sidermec | ,, 24:45 | |||
106 | RUMAC Josip Synergy Baku Cycling Project | Synergy Baku Cycling Project | ,, 24:45 | |||
107 | SCHINNAGEL Johannes Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 24:45 | |||
108 | BIEDERMANN Daniel Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 24:45 | |||
109 | JABUKA David Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | ,, 24:45 | |||
110 | EVTUSHENKO Alexander Gazprom-RusVelo | Gazprom-RusVelo | ,, 24:45 | |||
111 | VAN DER HOORN Taco Cyclingteam Join's - De Rijke | Cyclingteam Join's - De Rijke | ,, 24:45 | |||
112 | YECHEZKEL Aviv Cycling Academy Team | Cycling Academy Team | ,, 24:45 | |||
113 | PERON Andrea Team Novo Nordisk | Team Novo Nordisk | ,, 24:45 | |||
114 | MROŻEK Marcin CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | ,, 24:45 | |||
115 | VERMELTFOORT Coen Cyclingteam Join's - De Rijke | Cyclingteam Join's - De Rijke | ,, 24:45 | |||
116 | BOIVIN Guillaume Cycling Academy Team | Cycling Academy Team | ,, 24:45 | |||
117 | KATRAŠNIK Gašper Adria Mobil | Adria Mobil | ,, 24:45 | |||
118 | SIMION Paolo Bardiani - CSF | Bardiani - CSF | ,, 24:45 | |||
119 | BUTLER Chris Cycling Academy Team | Cycling Academy Team | ,, 24:45 | |||
120 | GRADEK Kamil VERVA ActiveJet Pro Cycling Team | VERVA ActiveJet Pro Cycling Team | ,, 24:45 | |||
121 | LEFRANCOIS Nicolas Team Novo Nordisk | Team Novo Nordisk | ,, 24:45 | |||
122 | VAN ZUMMEREN Stef Verandas Willems Cycling Team | Verandas Willems Cycling Team | ,, 24:45 | |||
123 | KRUOPIS Aidis Verandas Willems Cycling Team | Verandas Willems Cycling Team | ,, 24:45 | |||
124 | BODNAR Łukasz VERVA ActiveJet Pro Cycling Team | VERVA ActiveJet Pro Cycling Team | ,, 24:45 | |||
125 | WALZEL Andreas Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 24:45 | |||
126 | ČERNÝ Josef CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | ,, 24:45 | |||
127 | BOŽIČ Jon Adria Mobil | Adria Mobil | ,, 24:45 | |||
128 | CALLEEUW Joeri Verandas Willems Cycling Team | Verandas Willems Cycling Team | ,, 24:45 | |||
129 | STACHOWIAK Adam VERVA ActiveJet Pro Cycling Team | VERVA ActiveJet Pro Cycling Team | ,, 24:45 | |||
130 | FRANCZAK Paweł VERVA ActiveJet Pro Cycling Team | VERVA ActiveJet Pro Cycling Team | ,, 24:45 | |||
131 | GHYSELINCK Jan Verandas Willems Cycling Team | Verandas Willems Cycling Team | ,, 24:45 | |||
132 | TENNANT Andrew Team Wiggins | Team Wiggins | ,, 24:45 | |||
133 | OMIRZAKOV Dias Astana Pro Team | Astana Pro Team | ,, 24:45 | |||
134 | BAŠKA Erik Tinkoff | Tinkoff | ,, 24:45 | |||
135 | BIAŁOBŁOCKI Marcin One Pro Cycling | One Pro Cycling | ,, 24:45 | |||
136 | AYAZBAYEV Maxat Astana Pro Team | Astana Pro Team | ,, 24:45 | |||
137 | LANG Pirmin IAM Cycling | IAM Cycling | ,, 24:45 | |||
138 | PATTEN Daniel Team Wiggins | Team Wiggins | ,, 24:45 | |||
139 | KOLÁŘ Michael Tinkoff | Tinkoff | ,, 24:45 | |||
140 | RUFFONI Nicola Bardiani - CSF | Bardiani - CSF | ,, 24:45 | |||
141 | BOEM Nicola Bardiani - CSF | Bardiani - CSF | ,, 24:45 | |||
142 | SVESHNIKOV Kirill Gazprom-RusVelo | Gazprom-RusVelo | ,, 24:45 | |||
143 | GUARDINI Andrea Astana Pro Team | Astana Pro Team | 26:01 26:01 | |||
144 | BENFATTO Marco Androni Giocattoli - Sidermec | Androni Giocattoli - Sidermec | 26:21 26:21 | |||
OTL | BARKER Yanto One Pro Cycling | One Pro Cycling | 32:11 32:11 | |||
OTL | MISKULIN Jure Radenska Ljubljana | Radenska Ljubljana | 28:14 28:14 | |||
OTL | VAN POPPEL Boy Trek - Segafredo | Trek - Segafredo | 28:21 28:21 | |||
OTL | HARPER George One Pro Cycling | One Pro Cycling | ,, 28:21 | |||
OTL | RÄIM Mihkel Cycling Academy Team | Cycling Academy Team | 29:19 29:19 | |||
OTL | LOWE Sam Team Wiggins | Team Wiggins | 29:34 29:34 | |||
OTL | SAGIV Guy Cycling Academy Team | Cycling Academy Team | 29:44 29:44 | |||
OTL | OPIE Chris One Pro Cycling | One Pro Cycling | 30:25 30:25 | |||
OTL | PELUCCHI Matteo IAM Cycling | IAM Cycling | 31:13 31:13 | |||
OTL | CHICCHI Francesco Androni Giocattoli - Sidermec | Androni Giocattoli - Sidermec | 32:01 32:01 | |||
DNF | ZELLER Lukas Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | - | |||
DNF | ANIOŁKOWSKI Stanisław VERVA ActiveJet Pro Cycling Team | VERVA ActiveJet Pro Cycling Team | - | |||
DNS | KOCH Jonas VERVA ActiveJet Pro Cycling Team | VERVA ActiveJet Pro Cycling Team | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:22 April 2016
- Start time:13:28
- Avg. speed winner:37.18 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:122.1 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:
- Vert. meters:
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: