2017
2019
«
»
2018»4th

Tour of Croatia

(2.HC)
2018»Stage 6 (Final)»SamoborZagreb(151.5km)

clear filter
The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Select two riders to compare.
RnkGCTimelagBIBH2HRiderAgeTeamUCIPntTime
153+47:03131
SIMION PaoloBardiani - CSF
25Bardiani - CSF20303:21:39
243+37:15137
MAESTRI MircoBardiani - CSF
26Bardiani - CSF10180:11
0:11
3106+1:19:40116
GROSU Eduard-MichaelNippo - Vini Fantini - Europa Ovini
25Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini5120:25
0:25
447+40:38124
LIENHARD FabianHolowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources
24Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources7,,
0:25
579+59:3376
ENGER Sondre HolstIsrael Cycling Academy
24Israel Cycling Academy40:28
0:28
654+47:2192
KIRSCH AlexWB Aqua Protect Veranclassic
25WB Aqua Protect Veranclassic 3,,
0:28
730+18:305
MOHORIČ MatejBahrain Merida Pro Cycling Team
23Bahrain Merida Pro Cycling Team2,,
0:28
866+52:03113
LOBATO Juan JoséNippo - Vini Fantini - Europa Ovini
29Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini1,,
0:28
948+40:46132
ALBANESE VincenzoBardiani - CSF
21Bardiani - CSF0:32
0:32
1015+7:03136
BARBIN EnricoBardiani - CSF
28Bardiani - CSF,,
0:32
111+0:002
SIUTSOU KanstantsinBahrain Merida Pro Cycling Team
35Bahrain Merida Pro Cycling Team,,
0:32
1255+47:51157
HILL BenjaminLjubljana Gusto Xaurum
28Ljubljana Gusto Xaurum,,
0:32
138+3:3717
BRAMBILLA GianlucaTrek - Segafredo
30Trek - Segafredo,,
0:32
142+0:1183
WEENING PieterRoompot - Nederlandse Loterij
37Roompot - Nederlandse Loterij0:35
0:35
1513+5:49152
POGAČAR TadejLjubljana Gusto Xaurum
19Ljubljana Gusto Xaurum,,
0:35
164+1:18171
ROGINA RadoslavAdria Mobil
39Adria Mobil,,
0:35
1721+13:5645
OWSIAN ŁukaszCCC Sprandi Polkowice
28CCC Sprandi Polkowice ,,
0:35
185+1:2711
EG NiklasTrek - Segafredo
23Trek - Segafredo,,
0:35
199+4:2331
LASTRA JonathanCaja Rural - Seguros RGA
24Caja Rural - Seguros RGA,,
0:35
2017+9:56104
LOZANO DavidTeam Novo Nordisk
29Team Novo Nordisk,,
0:35
2112+5:48127
EISENHART TaylorHolowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources
23Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources0:40
0:40
2235+30:5667
FENN AndrewAqua Blue Sport
27Aqua Blue Sport,,
0:40
233+1:0123
GIDICH YevgeniyAstana Pro Team
21Astana Pro Team,,
0:40
2414+7:02181
CAÑAVERAL JohnatanBicicletas Strongman Colombia Coldeportes
21Bicicletas Strongman Colombia Coldeportes0:41
0:41
2586+1:03:2268
KREDER MichelAqua Blue Sport
30Aqua Blue Sport,,
0:41
266+2:1964
PEARSON DanielAqua Blue Sport
24Aqua Blue Sport,,
0:41
2736+31:1544
TRATNIK JanCCC Sprandi Polkowice
28CCC Sprandi Polkowice 0:44
0:44
2816+9:01146
RUMAC JosipMeridiana Kamen Team
23Meridiana Kamen Team,,
0:44
2981+59:4316426MsTina-Focus0:47
0:47
3052+46:23101
PERON AndreaTeam Novo Nordisk
29Team Novo Nordisk0:51
0:51
317+3:2757
NYCH ArtemGazprom-RusVelo
23Gazprom-RusVelo,,
0:51
3219+11:58156
RUČIGAJ ŽigaLjubljana Gusto Xaurum
22Ljubljana Gusto Xaurum,,
0:51
3358+48:2943
KUREK AdrianCCC Sprandi Polkowice
30CCC Sprandi Polkowice 0:53
0:53
3477+58:2755
TRUSOV NikolayGazprom-RusVelo
32Gazprom-RusVelo0:55
0:55
3559+48:3241
BERNAS PawełCCC Sprandi Polkowice
27CCC Sprandi Polkowice ,,
0:55
3632+19:186
BOARO ManueleBahrain Merida Pro Cycling Team
31Bahrain Merida Pro Cycling Team,,
0:55
3720+12:4382
VAN DER LIJKE NickRoompot - Nederlandse Loterij
26Roompot - Nederlandse Loterij,,
0:55
3810+4:381
NOVAK DomenBahrain Merida Pro Cycling Team
22Bahrain Merida Pro Cycling Team,,
0:55
3934+30:18133
SAVINI DanielBardiani - CSF
20Bardiani - CSF,,
0:55
4072+56:0724
MINALI RiccardoAstana Pro Team
23Astana Pro Team,,
0:55
4198+1:10:4281
REINDERS ElmarRoompot - Nederlandse Loterij
26Roompot - Nederlandse Loterij1:04
1:04
4287+1:03:47151
JERMAN ŽigaLjubljana Gusto Xaurum
19Ljubljana Gusto Xaurum1:06
1:06
4333+26:193
ARASHIRO YukiyaBahrain Merida Pro Cycling Team
33Bahrain Merida Pro Cycling Team1:08
1:08
4445+38:21114
YOSHIDA HayatoNippo - Vini Fantini - Europa Ovini
28Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini1:11
1:11
 45 26+17:23173
BRAJKOVIČ JanezAdria Mobil
34Adria Mobil1:19
1:19
4556+48:0077
SBARAGLI KristianIsrael Cycling Academy
27Israel Cycling Academy,,
1:19
4678+59:12155
POTOČKI ViktorLjubljana Gusto Xaurum
19Ljubljana Gusto Xaurum1:28
1:28
4751+46:08172
PER GorazdAdria Mobil
21Adria Mobil1:32
1:32
4860+49:0991
DE WINTER LudwigWB Aqua Protect Veranclassic
25WB Aqua Protect Veranclassic ,,
1:32
4973+56:0947
KUMP MarkoCCC Sprandi Polkowice
29CCC Sprandi Polkowice 1:34
1:34
50100+1:13:56175
HORVAT ŽigaAdria Mobil
19Adria Mobil,,
1:34
5131+19:15143
KIŠERLOVSKI EmanuelMeridiana Kamen Team
33Meridiana Kamen Team,,
1:34
5223+14:4427
FOMINYKH DaniilAstana Pro Team
26Astana Pro Team1:39
1:39
5342+35:19145
FRANKOVIC MateoMeridiana Kamen Team
23Meridiana Kamen Team1:40
1:40
5496+1:09:4835
YSSAAD YannisCaja Rural - Seguros RGA
24Caja Rural - Seguros RGA1:44
1:44
5539+34:08161
ZURLO FedericoMsTina-Focus
24MsTina-Focus1:49
1:49
5650+42:1414
DIDIER LaurentTrek - Segafredo
33Trek - Segafredo1:52
1:52
5749+41:5752
BOEV IgorGazprom-RusVelo
28Gazprom-RusVelo2:01
2:01
5826+17:34174
GOLČER JureAdria Mobil
40Adria Mobil2:04
2:04
5974+56:2474
SAGIV GuyIsrael Cycling Academy
23Israel Cycling Academy2:06
2:06
6091+1:05:004
BONIFAZIO NiccolòBahrain Merida Pro Cycling Team
24Bahrain Merida Pro Cycling Team,,
2:06
6146+38:41147
MALTAR BrunoMeridiana Kamen Team
23Meridiana Kamen Team,,
2:06
6228+17:45121
KRASILNIKAU AndreiHolowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources
28Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources2:09
2:09
6311+4:41187
ACOSTA Ruben DarioBicicletas Strongman Colombia Coldeportes
21Bicicletas Strongman Colombia Coldeportes2:12
2:12
6444+38:0873
BOIVIN GuillaumeIsrael Cycling Academy
28Israel Cycling Academy2:13
2:13
6518+11:04135
TONELLI AlessandroBardiani - CSF
25Bardiani - CSF2:22
2:22
6622+14:3122
ZAKHAROV ArtyomAstana Pro Team
26Astana Pro Team,,
2:22
6775+56:58162
DOBRE Vlad-NicolaeMsTina-Focus
22MsTina-Focus2:25
2:25
6885+1:02:47176
BOŽIČ JonAdria Mobil
21Adria Mobil2:26
2:26
6941+34:4856
LAGUTIN SergeyGazprom-RusVelo
37Gazprom-RusVelo,,
2:26
7068+54:17177
GAZVODA GregorAdria Mobil
36Adria Mobil,,
2:26
7188+1:04:09134
GUARDINI AndreaBardiani - CSF
28Bardiani - CSF2:33
2:33
7262+49:47141
BANICEK DeniMeridiana Kamen Team
28Meridiana Kamen Team,,
2:33
7324+15:16144
RABOTTINI MatteoMeridiana Kamen Team
30Meridiana Kamen Team,,
2:33
7429+18:10111
PONZI SimoneNippo - Vini Fantini - Europa Ovini
31Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini,,
2:33
7582+1:02:0654
MAIKIN RomanGazprom-RusVelo
27Gazprom-RusVelo2:36
2:36
7637+33:38185
CANO Diego FernandoBicicletas Strongman Colombia Coldeportes
24Bicicletas Strongman Colombia Coldeportes2:39
2:39
7765+50:46117
CIMA DamianoNippo - Vini Fantini - Europa Ovini
24Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini2:40
2:40
7884+1:02:4626
TLEUBAYEV RuslanAstana Pro Team
31Astana Pro Team2:52
2:52
7989+1:04:50142
JABUKA DavidMeridiana Kamen Team
21Meridiana Kamen Team3:03
3:03
8061+49:34167
SINZA Raul-AntonioMsTina-Focus
19MsTina-Focus3:11
3:11
8193+1:08:13184
MUÑOZ William DavidBicicletas Strongman Colombia Coldeportes
24Bicicletas Strongman Colombia Coldeportes3:15
3:15
8264+50:2684
MEIJERS JeroenRoompot - Nederlandse Loterij
25Roompot - Nederlandse Loterij3:26
3:26
83105+1:17:5487
WIPPERT WouterRoompot - Nederlandse Loterij
27Roompot - Nederlandse Loterij3:33
3:33
8457+48:19182
ESTRADA EduardoBicicletas Strongman Colombia Coldeportes
23Bicicletas Strongman Colombia Coldeportes3:48
3:48
8540+34:2575
NEILANDS KristsIsrael Cycling Academy
23Israel Cycling Academy4:15
4:15
8627+17:38183
CALA AristóbuloBicicletas Strongman Colombia Coldeportes
27Bicicletas Strongman Colombia Coldeportes4:21
4:21
8776+58:1961
KONING PeterAqua Blue Sport
27Aqua Blue Sport,,
4:21
8890+1:04:5786
VAN GINNEKEN SjoerdRoompot - Nederlandse Loterij
25Roompot - Nederlandse Loterij4:23
4:23
89103+1:16:2815
FRAME AlexTrek - Segafredo
24Trek - Segafredo4:49
4:49
9080+59:41154
PENKO IzidorLjubljana Gusto Xaurum
21Ljubljana Gusto Xaurum5:05
5:05
9195+1:09:3994
ROBEET LudovicWB Aqua Protect Veranclassic
23WB Aqua Protect Veranclassic 5:21
5:21
9269+54:4571
GOLDSTEIN RoyIsrael Cycling Academy
24Israel Cycling Academy5:44
5:44
9397+1:10:22165
DIMA EmilMsTina-Focus
21MsTina-Focus,,
5:44
9494+1:09:2242
FRANCZAK PawełCCC Sprandi Polkowice
26CCC Sprandi Polkowice 7:02
7:02
9571+55:3146
GRADEK KamilCCC Sprandi Polkowice
27CCC Sprandi Polkowice ,,
7:02
9699+1:11:11126
BRYON MiguelHolowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources
23Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources,,
7:02
9792+1:07:4936
OIEN JustinCaja Rural - Seguros RGA
22Caja Rural - Seguros RGA,,
7:02
9825+16:43186
QUIROZ Óscar AdalbertoBicicletas Strongman Colombia Coldeportes
23Bicicletas Strongman Colombia Coldeportes,,
7:02
99107+1:24:23115
UCHIMA KoheiNippo - Vini Fantini - Europa Ovini
29Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini,,
7:02
10067+53:25112
NISHIMURA HirokiNippo - Vini Fantini - Europa Ovini
23Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini,,
7:02
10183+1:02:38106
POLI UmbertoTeam Novo Nordisk
21Team Novo Nordisk,,
7:02
102102+1:15:4695
STASSEN JulienWB Aqua Protect Veranclassic
29WB Aqua Protect Veranclassic 7:27
7:27
103104+1:17:1793
SIX FranklinWB Aqua Protect Veranclassic
21WB Aqua Protect Veranclassic ,,
7:27
10470+54:5085
RIESEBEEK OscarRoompot - Nederlandse Loterij
25Roompot - Nederlandse Loterij8:11
8:11
105108+1:38:44166
MARCELLI MattiaMsTina-Focus
26MsTina-Focus8:45
8:45
106101+1:15:10153
GROŠELJ MaticLjubljana Gusto Xaurum
22Ljubljana Gusto Xaurum9:04
9:04
10763+49:4821
KOZHATAYEV BakhtiyarAstana Pro Team
26Astana Pro Team9:42
9:42
10838+33:5025
BIZHIGITOV ZhandosAstana Pro Team
26Astana Pro Team,,
9:42
109109+1:48:21163
MARINI NicolasMsTina-Focus
24MsTina-Focus,,
9:42
DNF37
CELANO DaniloCaja Rural - Seguros RGA
28Caja Rural - Seguros RGA-
DNF13
BEPPU FumiyukiTrek - Segafredo
35Trek - Segafredo-
DNS65
DUNNE ConorAqua Blue Sport
26Aqua Blue Sport-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result.
RnkPrev▼▲BIBH2HRiderAgeTeamUCIPntTimeTime won/lost
11-2
SIUTSOU KanstantsinBahrain Merida Pro Cycling Team
35Bahrain Merida Pro Cycling Team200150 26:51:12..
22-83
WEENING PieterRoompot - Nederlandse Loterij
37Roompot - Nederlandse Loterij1501100:11
0:11
..
33-23
GIDICH YevgeniyAstana Pro Team
21Astana Pro Team125901:01
1:01
..
44-171
ROGINA RadoslavAdria Mobil
39Adria Mobil100801:18
1:18
..
55-11
EG NiklasTrek - Segafredo
23Trek - Segafredo85701:27
1:27
..
66-64
PEARSON DanielAqua Blue Sport
24Aqua Blue Sport70602:19
2:19
..
78▲157
NYCH ArtemGazprom-RusVelo
23Gazprom-RusVelo60553:27
3:27
..
89▲117
BRAMBILLA GianlucaTrek - Segafredo
30Trek - Segafredo50503:37
3:37
..
911▲231
LASTRA JonathanCaja Rural - Seguros RGA
24Caja Rural - Seguros RGA40454:23
4:23
..
1010-1
NOVAK DomenBahrain Merida Pro Cycling Team
22Bahrain Merida Pro Cycling Team35404:38
4:38
..
117▼4187
ACOSTA Ruben DarioBicicletas Strongman Colombia Coldeportes
21Bicicletas Strongman Colombia Coldeportes30364:41
4:41
..
1212-127
EISENHART TaylorHolowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources
23Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources25325:48
5:48
..
1313-152
POGAČAR TadejLjubljana Gusto Xaurum
19Ljubljana Gusto Xaurum20285:49
5:49
..
1414-181
CAÑAVERAL JohnatanBicicletas Strongman Colombia Coldeportes
21Bicicletas Strongman Colombia Coldeportes15247:02
7:02
..
1515-136
BARBIN EnricoBardiani - CSF
28Bardiani - CSF10207:03
7:03
..
1616-146
RUMAC JosipMeridiana Kamen Team
23Meridiana Kamen Team5169:01
9:01
..
1719▲2104
LOZANO DavidTeam Novo Nordisk
29Team Novo Nordisk5149:56
9:56
..
1817▼1135
TONELLI AlessandroBardiani - CSF
25Bardiani - CSF51211:04
11:04
..
1921▲2156
RUČIGAJ ŽigaLjubljana Gusto Xaurum
22Ljubljana Gusto Xaurum51011:58
11:58
..
2022▲282
VAN DER LIJKE NickRoompot - Nederlandse Loterij
26Roompot - Nederlandse Loterij5812:43
12:43
..
2127▲645
OWSIAN ŁukaszCCC Sprandi Polkowice
28CCC Sprandi Polkowice 5613:56
13:56
..
2223▲122
ZAKHAROV ArtyomAstana Pro Team
26Astana Pro Team5414:31
14:31
..
2325▲227
FOMINYKH DaniilAstana Pro Team
26Astana Pro Team5314:44
14:44
..
2424-144
RABOTTINI MatteoMeridiana Kamen Team
30Meridiana Kamen Team5215:16
15:16
..
2520▼5186
QUIROZ Óscar AdalbertoBicicletas Strongman Colombia Coldeportes
23Bicicletas Strongman Colombia Coldeportes5116:43
16:43
..
 26 31▲5173
BRAJKOVIČ JanezAdria Mobil
34Adria Mobil517:23
17:23
..
2628▲2174
GOLČER JureAdria Mobil
40Adria Mobil517:34
17:34
..
2726▼1183
CALA AristóbuloBicicletas Strongman Colombia Coldeportes
27Bicicletas Strongman Colombia Coldeportes517:38
17:38
..
2829▲1121
KRASILNIKAU AndreiHolowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources
28Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources517:45
17:45
..
2930▲1111
PONZI SimoneNippo - Vini Fantini - Europa Ovini
31Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini518:10
18:10
..
3033▲35
MOHORIČ MatejBahrain Merida Pro Cycling Team
23Bahrain Merida Pro Cycling Team318:30
18:30
..
3132▲1143
KIŠERLOVSKI EmanuelMeridiana Kamen Team
33Meridiana Kamen Team319:15
19:15
..
3234▲26
BOARO ManueleBahrain Merida Pro Cycling Team
31Bahrain Merida Pro Cycling Team319:18
19:18
..
3336▲33
ARASHIRO YukiyaBahrain Merida Pro Cycling Team
33Bahrain Merida Pro Cycling Team326:19
26:19
..
3437▲3133
SAVINI DanielBardiani - CSF
20Bardiani - CSF330:18
30:18
..
3539▲467
FENN AndrewAqua Blue Sport
27Aqua Blue Sport330:56
30:56
..
3640▲444
TRATNIK JanCCC Sprandi Polkowice
28CCC Sprandi Polkowice 331:15
31:15
..
3741▲4185
CANO Diego FernandoBicicletas Strongman Colombia Coldeportes
24Bicicletas Strongman Colombia Coldeportes333:38
33:38
..
3835▼325
BIZHIGITOV ZhandosAstana Pro Team
26Astana Pro Team333:50
33:50
..
3942▲3161
ZURLO FedericoMsTina-Focus
24MsTina-Focus334:08
34:08
..
4038▼275
NEILANDS KristsIsrael Cycling Academy
23Israel Cycling Academy34:25
34:25
..
4143▲256
LAGUTIN SergeyGazprom-RusVelo
37Gazprom-RusVelo34:48
34:48
..
4244▲2145
FRANKOVIC MateoMeridiana Kamen Team
23Meridiana Kamen Team35:19
35:19
..
4348▲5137
MAESTRI MircoBardiani - CSF
26Bardiani - CSF37:15
37:15
..
4445▲173
BOIVIN GuillaumeIsrael Cycling Academy
28Israel Cycling Academy38:08
38:08
..
4547▲2114
YOSHIDA HayatoNippo - Vini Fantini - Europa Ovini
28Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini38:21
38:21
..
4646-147
MALTAR BrunoMeridiana Kamen Team
23Meridiana Kamen Team38:41
38:41
..
4751▲4124
LIENHARD FabianHolowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources
24Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources40:38
40:38
..
4852▲4132
ALBANESE VincenzoBardiani - CSF
21Bardiani - CSF40:46
40:46
..
4949-52
BOEV IgorGazprom-RusVelo
28Gazprom-RusVelo41:57
41:57
..
5053▲314
DIDIER LaurentTrek - Segafredo
33Trek - Segafredo42:14
42:14
..
5155▲4172
PER GorazdAdria Mobil
21Adria Mobil46:08
46:08
..
5256▲4101
PERON AndreaTeam Novo Nordisk
29Team Novo Nordisk46:23
46:23
..
5363▲10131
SIMION PaoloBardiani - CSF
25Bardiani - CSF47:03
47:03
..
5461▲792
KIRSCH AlexWB Aqua Protect Veranclassic
25WB Aqua Protect Veranclassic 47:21
47:21
..
5565▲10157
HILL BenjaminLjubljana Gusto Xaurum
28Ljubljana Gusto Xaurum47:51
47:51
..
5660▲477
SBARAGLI KristianIsrael Cycling Academy
27Israel Cycling Academy48:00
48:00
..
5754▼3182
ESTRADA EduardoBicicletas Strongman Colombia Coldeportes
23Bicicletas Strongman Colombia Coldeportes48:19
48:19
..
5866▲843
KUREK AdrianCCC Sprandi Polkowice
30CCC Sprandi Polkowice 48:29
48:29
..
5967▲841
BERNAS PawełCCC Sprandi Polkowice
27CCC Sprandi Polkowice 48:32
48:32
..
6068▲891
DE WINTER LudwigWB Aqua Protect Veranclassic
25WB Aqua Protect Veranclassic 49:09
49:09
..
6157▼4167
SINZA Raul-AntonioMsTina-Focus
19MsTina-Focus49:34
49:34
..
6264▲2141
BANICEK DeniMeridiana Kamen Team
28Meridiana Kamen Team49:47
49:47
..
6350▼1321
KOZHATAYEV BakhtiyarAstana Pro Team
26Astana Pro Team49:48
49:48
..
6462▼284
MEIJERS JeroenRoompot - Nederlandse Loterij
25Roompot - Nederlandse Loterij50:26
50:26
..
6569▲4117
CIMA DamianoNippo - Vini Fantini - Europa Ovini
24Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini50:46
50:46
..
6673▲7113
LOBATO Juan JoséNippo - Vini Fantini - Europa Ovini
29Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini52:03
52:03
..
6758▼9112
NISHIMURA HirokiNippo - Vini Fantini - Europa Ovini
23Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini53:25
53:25
..
6874▲6177
GAZVODA GregorAdria Mobil
36Adria Mobil54:17
54:17
..
6971▲271
GOLDSTEIN RoyIsrael Cycling Academy
24Israel Cycling Academy54:45
54:45
..
7059▼1185
RIESEBEEK OscarRoompot - Nederlandse Loterij
25Roompot - Nederlandse Loterij54:50
54:50
..
7170▼146
GRADEK KamilCCC Sprandi Polkowice
27CCC Sprandi Polkowice 55:31
55:31
..
7280▲824
MINALI RiccardoAstana Pro Team
23Astana Pro Team56:07
56:07
..
7378▲547
KUMP MarkoCCC Sprandi Polkowice
29CCC Sprandi Polkowice 56:09
56:09
..
7476▲274
SAGIV GuyIsrael Cycling Academy
23Israel Cycling Academy56:24
56:24
..
7577▲2162
DOBRE Vlad-NicolaeMsTina-Focus
22MsTina-Focus56:58
56:58
..
7675▼161
KONING PeterAqua Blue Sport
27Aqua Blue Sport58:19
58:19
..
7782▲555
TRUSOV NikolayGazprom-RusVelo
32Gazprom-RusVelo58:27
58:27
..
7883▲5155
POTOČKI ViktorLjubljana Gusto Xaurum
19Ljubljana Gusto Xaurum59:12
59:12
..
7985▲676
ENGER Sondre HolstIsrael Cycling Academy
24Israel Cycling Academy59:33
59:33
..
8079▼1154
PENKO IzidorLjubljana Gusto Xaurum
21Ljubljana Gusto Xaurum59:41
59:41
..
8184▲316426MsTina-Focus59:43
59:43
..
8286▲454
MAIKIN RomanGazprom-RusVelo
27Gazprom-RusVelo1:02:06
1:02:06
..
8381▼2106
POLI UmbertoTeam Novo Nordisk
21Team Novo Nordisk1:02:38
1:02:38
..
8487▲326
TLEUBAYEV RuslanAstana Pro Team
31Astana Pro Team1:02:46
1:02:46
..
8588▲3176
BOŽIČ JonAdria Mobil
21Adria Mobil1:02:47
1:02:47
..
8695▲968
KREDER MichelAqua Blue Sport
30Aqua Blue Sport1:03:22
1:03:22
..
8794▲7151
JERMAN ŽigaLjubljana Gusto Xaurum
19Ljubljana Gusto Xaurum1:03:47
1:03:47
..
8891▲3134
GUARDINI AndreaBardiani - CSF
28Bardiani - CSF1:04:09
1:04:09
..
8992▲3142
JABUKA DavidMeridiana Kamen Team
21Meridiana Kamen Team1:04:50
1:04:50
..
9089▼186
VAN GINNEKEN SjoerdRoompot - Nederlandse Loterij
25Roompot - Nederlandse Loterij1:04:57
1:04:57
..
9196▲54
BONIFAZIO NiccolòBahrain Merida Pro Cycling Team
24Bahrain Merida Pro Cycling Team1:05:00
1:05:00
..
9290▼236
OIEN JustinCaja Rural - Seguros RGA
22Caja Rural - Seguros RGA1:07:49
1:07:49
..
93100▲7184
MUÑOZ William DavidBicicletas Strongman Colombia Coldeportes
24Bicicletas Strongman Colombia Coldeportes1:08:13
1:08:13
..
9493▼142
FRANCZAK PawełCCC Sprandi Polkowice
26CCC Sprandi Polkowice 1:09:22
1:09:22
..
9598▲394
ROBEET LudovicWB Aqua Protect Veranclassic
23WB Aqua Protect Veranclassic 1:09:39
1:09:39
..
96102▲635
YSSAAD YannisCaja Rural - Seguros RGA
24Caja Rural - Seguros RGA1:09:48
1:09:48
..
9799▲2165
DIMA EmilMsTina-Focus
21MsTina-Focus1:10:22
1:10:22
..
98104▲681
REINDERS ElmarRoompot - Nederlandse Loterij
26Roompot - Nederlandse Loterij1:10:42
1:10:42
..
9997▼2126
BRYON MiguelHolowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources
23Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources1:11:11
1:11:11
..
100108▲8175
HORVAT ŽigaAdria Mobil
19Adria Mobil1:13:56
1:13:56
..
101101-153
GROŠELJ MaticLjubljana Gusto Xaurum
22Ljubljana Gusto Xaurum1:15:10
1:15:10
..
102103▲195
STASSEN JulienWB Aqua Protect Veranclassic
29WB Aqua Protect Veranclassic 1:15:46
1:15:46
..
103107▲415
FRAME AlexTrek - Segafredo
24Trek - Segafredo1:16:28
1:16:28
..
104105▲193
SIX FranklinWB Aqua Protect Veranclassic
21WB Aqua Protect Veranclassic 1:17:17
1:17:17
..
105109▲487
WIPPERT WouterRoompot - Nederlandse Loterij
27Roompot - Nederlandse Loterij1:17:54
1:17:54
..
106111▲5116
GROSU Eduard-MichaelNippo - Vini Fantini - Europa Ovini
25Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini1:19:40
1:19:40
..
107110▲3115
UCHIMA KoheiNippo - Vini Fantini - Europa Ovini
29Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini1:24:23
1:24:23
..
108112▲4166
MARCELLI MattiaMsTina-Focus
26MsTina-Focus1:38:44
1:38:44
..
109113▲4163
MARINI NicolasMsTina-Focus
24MsTina-Focus1:48:21
1:48:21
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result.
RnkPrev▼▲BIBH2HRiderAgeTeamPointsToday
12▲1116
GROSU Eduard-MichaelNippo - Vini Fantini - Europa Ovini
25Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini67+21
21▼1135
TONELLI AlessandroBardiani - CSF
25Bardiani - CSF47-
37▲42
SIUTSOU KanstantsinBahrain Merida Pro Cycling Team
35Bahrain Merida Pro Cycling Team37+5
43▼14
BONIFAZIO NiccolòBahrain Merida Pro Cycling Team
24Bahrain Merida Pro Cycling Team37-
54▼123
GIDICH YevgeniyAstana Pro Team
21Astana Pro Team35-
634▲28137
MAESTRI MircoBardiani - CSF
26Bardiani - CSF34+26
75▼2176
BOŽIČ JonAdria Mobil
21Adria Mobil33-
86▼224
MINALI RiccardoAstana Pro Team
23Astana Pro Team33-
98▼183
WEENING PieterRoompot - Nederlandse Loterij
37Roompot - Nederlandse Loterij30+2
1011▲1136
BARBIN EnricoBardiani - CSF
28Bardiani - CSF29+6
1123▲12124
LIENHARD FabianHolowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources
24Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources28+14
129▼3134
GUARDINI AndreaBardiani - CSF
28Bardiani - CSF27-
1310▼36
BOARO ManueleBahrain Merida Pro Cycling Team
31Bahrain Merida Pro Cycling Team25-
14-131
SIMION PaoloBardiani - CSF
25Bardiani - CSF25+25
1512▼311
EG NiklasTrek - Segafredo
23Trek - Segafredo22-
1613▼345
OWSIAN ŁukaszCCC Sprandi Polkowice
28CCC Sprandi Polkowice 22-
1725▲85
MOHORIČ MatejBahrain Merida Pro Cycling Team
23Bahrain Merida Pro Cycling Team21+9
1827▲9113
LOBATO Juan JoséNippo - Vini Fantini - Europa Ovini
29Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini20+9
1914▼564
PEARSON DanielAqua Blue Sport
24Aqua Blue Sport19-
2036▲1676
ENGER Sondre HolstIsrael Cycling Academy
24Israel Cycling Academy19+12
2116▼531
LASTRA JonathanCaja Rural - Seguros RGA
24Caja Rural - Seguros RGA18+1
2215▼7171
ROGINA RadoslavAdria Mobil
39Adria Mobil17-
2317▼6151
JERMAN ŽigaLjubljana Gusto Xaurum
19Ljubljana Gusto Xaurum17-
2418▼644
TRATNIK JanCCC Sprandi Polkowice
28CCC Sprandi Polkowice 16-
2519▼6161
ZURLO FedericoMsTina-Focus
24MsTina-Focus16-
2620▼647
KUMP MarkoCCC Sprandi Polkowice
29CCC Sprandi Polkowice 16-
2724▼317
BRAMBILLA GianlucaTrek - Segafredo
30Trek - Segafredo15+3
2822▼6152
POGAČAR TadejLjubljana Gusto Xaurum
19Ljubljana Gusto Xaurum15+1
2921▼8181
CAÑAVERAL JohnatanBicicletas Strongman Colombia Coldeportes
21Bicicletas Strongman Colombia Coldeportes15-
3042▲1292
KIRSCH AlexWB Aqua Protect Veranclassic
25WB Aqua Protect Veranclassic 15+10
3126▼557
NYCH ArtemGazprom-RusVelo
23Gazprom-RusVelo11+-1
3228▼4146
RUMAC JosipMeridiana Kamen Team
23Meridiana Kamen Team11-
3329▼416426MsTina-Focus10-
3430▼4187
ACOSTA Ruben DarioBicicletas Strongman Colombia Coldeportes
21Bicicletas Strongman Colombia Coldeportes10-
3531▼4156
RUČIGAJ ŽigaLjubljana Gusto Xaurum
22Ljubljana Gusto Xaurum10-
3632▼482
VAN DER LIJKE NickRoompot - Nederlandse Loterij
26Roompot - Nederlandse Loterij10-
3743▲6157
HILL BenjaminLjubljana Gusto Xaurum
28Ljubljana Gusto Xaurum9+4
3833▼573
BOIVIN GuillaumeIsrael Cycling Academy
28Israel Cycling Academy8-
3952▲13175
HORVAT ŽigaAdria Mobil
19Adria Mobil8+5
4035▼543
KUREK AdrianCCC Sprandi Polkowice
30CCC Sprandi Polkowice 8-
41-132
ALBANESE VincenzoBardiani - CSF
21Bardiani - CSF7+7
4237▼5153
GROŠELJ MaticLjubljana Gusto Xaurum
22Ljubljana Gusto Xaurum7-
4338▼5117
CIMA DamianoNippo - Vini Fantini - Europa Ovini
24Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini6-
4439▼51
NOVAK DomenBahrain Merida Pro Cycling Team
22Bahrain Merida Pro Cycling Team6-
45-114
YOSHIDA HayatoNippo - Vini Fantini - Europa Ovini
28Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini6+6
4640▼677
SBARAGLI KristianIsrael Cycling Academy
27Israel Cycling Academy6-
 47 41▼6173
BRAJKOVIČ JanezAdria Mobil
34Adria Mobil5-
4744▼3106
POLI UmbertoTeam Novo Nordisk
21Team Novo Nordisk5-
4845▼3127
EISENHART TaylorHolowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources
23Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources4-
4946▼325
BIZHIGITOV ZhandosAstana Pro Team
26Astana Pro Team4-
50-182
ESTRADA EduardoBicicletas Strongman Colombia Coldeportes
23Bicicletas Strongman Colombia Coldeportes4+4
5147▼441
BERNAS PawełCCC Sprandi Polkowice
27CCC Sprandi Polkowice 4-
5249▼3174
GOLČER JureAdria Mobil
40Adria Mobil3-
5350▼314
DIDIER LaurentTrek - Segafredo
33Trek - Segafredo3-
5451▼3165
DIMA EmilMsTina-Focus
21MsTina-Focus3-
5553▼267
FENN AndrewAqua Blue Sport
27Aqua Blue Sport2-
5654▼2111
PONZI SimoneNippo - Vini Fantini - Europa Ovini
31Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini1-
5755▼2145
FRANKOVIC MateoMeridiana Kamen Team
23Meridiana Kamen Team1-
5856▼2141
BANICEK DeniMeridiana Kamen Team
28Meridiana Kamen Team1-
5957▼2177
GAZVODA GregorAdria Mobil
36Adria Mobil1-
6058▼274
SAGIV GuyIsrael Cycling Academy
23Israel Cycling Academy1-
6159▼2166
MARCELLI MattiaMsTina-Focus
26MsTina-Focus1-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result.
RnkPrev▼▲BIBH2HRiderAgeTeamPointsToday
11-61
KONING PeterAqua Blue Sport
27Aqua Blue Sport35-
22-45
OWSIAN ŁukaszCCC Sprandi Polkowice
28CCC Sprandi Polkowice 26-
33-2
SIUTSOU KanstantsinBahrain Merida Pro Cycling Team
35Bahrain Merida Pro Cycling Team20-
44-6
BOARO ManueleBahrain Merida Pro Cycling Team
31Bahrain Merida Pro Cycling Team15-
55-135
TONELLI AlessandroBardiani - CSF
25Bardiani - CSF15-
66-83
WEENING PieterRoompot - Nederlandse Loterij
37Roompot - Nederlandse Loterij15-
77-181
CAÑAVERAL JohnatanBicicletas Strongman Colombia Coldeportes
21Bicicletas Strongman Colombia Coldeportes12-
88-174
GOLČER JureAdria Mobil
40Adria Mobil12-
99-23
GIDICH YevgeniyAstana Pro Team
21Astana Pro Team10-
1010-165
DIMA EmilMsTina-Focus
21MsTina-Focus9-
1111-171
ROGINA RadoslavAdria Mobil
39Adria Mobil8-
1212-82
VAN DER LIJKE NickRoompot - Nederlandse Loterij
26Roompot - Nederlandse Loterij7-
1313-11
EG NiklasTrek - Segafredo
23Trek - Segafredo6-
1422▲8137
MAESTRI MircoBardiani - CSF
26Bardiani - CSF5+3
1514▼164
PEARSON DanielAqua Blue Sport
24Aqua Blue Sport4-
1615▼1161
ZURLO FedericoMsTina-Focus
24MsTina-Focus4-
1716▼147
KUMP MarkoCCC Sprandi Polkowice
29CCC Sprandi Polkowice 4-
1817▼1176
BOŽIČ JonAdria Mobil
21Adria Mobil4-
1918▼116426MsTina-Focus3-
2019▼117
BRAMBILLA GianlucaTrek - Segafredo
30Trek - Segafredo3-
2120▼1187
ACOSTA Ruben DarioBicicletas Strongman Colombia Coldeportes
21Bicicletas Strongman Colombia Coldeportes2-
2221▼1152
POGAČAR TadejLjubljana Gusto Xaurum
19Ljubljana Gusto Xaurum2-
2323-14
DIDIER LaurentTrek - Segafredo
33Trek - Segafredo2-
2424-141
BANICEK DeniMeridiana Kamen Team
28Meridiana Kamen Team2-
25-175
HORVAT ŽigaAdria Mobil
19Adria Mobil2+2
2625▼1153
GROŠELJ MaticLjubljana Gusto Xaurum
22Ljubljana Gusto Xaurum2-
2726▼1183
CALA AristóbuloBicicletas Strongman Colombia Coldeportes
27Bicicletas Strongman Colombia Coldeportes1-
28-114
YOSHIDA HayatoNippo - Vini Fantini - Europa Ovini
28Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini1+1
2927▼2124
LIENHARD FabianHolowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources
24Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources1-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result.
RnkPrev▼▲BIBH2HRiderAgeTeamTimeTime won/lost
11-23
GIDICH YevgeniyAstana Pro Team
21Astana Pro Team 26:52:13..
22-187
ACOSTA Ruben DarioBicicletas Strongman Colombia Coldeportes
21Bicicletas Strongman Colombia Coldeportes3:40
3:40
..
33-152
POGAČAR TadejLjubljana Gusto Xaurum
19Ljubljana Gusto Xaurum4:48
4:48
..
44-181
CAÑAVERAL JohnatanBicicletas Strongman Colombia Coldeportes
21Bicicletas Strongman Colombia Coldeportes6:01
6:01
..
55-133
SAVINI DanielBardiani - CSF
20Bardiani - CSF29:17
29:17
..
66-132
ALBANESE VincenzoBardiani - CSF
21Bardiani - CSF39:45
39:45
..
77-172
PER GorazdAdria Mobil
21Adria Mobil45:07
45:07
..
88-167
SINZA Raul-AntonioMsTina-Focus
19MsTina-Focus48:33
48:33
..
911▲2155
POTOČKI ViktorLjubljana Gusto Xaurum
19Ljubljana Gusto Xaurum58:11
58:11
..
109▼1154
PENKO IzidorLjubljana Gusto Xaurum
21Ljubljana Gusto Xaurum58:40
58:40
..
1110▼1106
POLI UmbertoTeam Novo Nordisk
21Team Novo Nordisk1:01:37
1:01:37
..
1212-176
BOŽIČ JonAdria Mobil
21Adria Mobil1:01:46
1:01:46
..
1314▲1151
JERMAN ŽigaLjubljana Gusto Xaurum
19Ljubljana Gusto Xaurum1:02:46
1:02:46
..
1413▼1142
JABUKA DavidMeridiana Kamen Team
21Meridiana Kamen Team1:03:49
1:03:49
..
1515-165
DIMA EmilMsTina-Focus
21MsTina-Focus1:09:21
1:09:21
..
1618▲2175
HORVAT ŽigaAdria Mobil
19Adria Mobil1:12:55
1:12:55
..
1716▼1153
GROŠELJ MaticLjubljana Gusto Xaurum
22Ljubljana Gusto Xaurum1:14:09
1:14:09
..
1817▼193
SIX FranklinWB Aqua Protect Veranclassic
21WB Aqua Protect Veranclassic 1:16:16
1:16:16
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result.
RnkPrev▼▲TeamClassTimeTime won/lost
11- Bahrain Merida Pro Cycling TeamWT 80:52:22..
22- Bicicletas Strongman Colombia ColdeportesCT5:17
5:17
..
33- Astana Pro TeamWT7:39
7:39
..
44- Adria MobilCT16:54
16:54
..
55- Roompot - Nederlandse LoterijPCT20:01
20:01
..
67▲1 Bardiani - CSFPCT20:18
20:18
..
76▼1 Meridiana Kamen TeamCT22:20
22:20
..
88- Trek - SegafredoWT25:51
25:51
..
99- Caja Rural - Seguros RGAPCT37:44
37:44
..
1010- Ljubljana Gusto XaurumCT43:29
43:29
..
1111- Holowesko - Citadel p/b Arapahoe ResourcesPCT44:54
44:54
..
1212- Gazprom-RusVeloPCT46:32
46:32
..
1313- Aqua Blue SportPCT53:50
53:50
..
1414- Nippo - Vini Fantini - Europa OviniPCT1:02:29
1:02:29
..
1515- CCC Sprandi Polkowice PCT1:14:47
1:14:47
..
1616- Israel Cycling AcademyPCT1:29:47
1:29:47
..
1717- Team Novo NordiskPCT1:39:24
1:39:24
..
1818- MsTina-FocusCT1:45:49
1:45:49
..
1919- WB Aqua Protect Veranclassic PCT2:18:49
2:18:49
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result.

Race information

  • Date:
    22 April 2018
  • Start time:
    -
  • Avg. speed winner:
    40.01 km/h
  • Race category:
    ME - Men Elite
  • Distance:
    0 km
  • Points scale:
  • UCI scale:
  • Parcours type:
  • ProfileScore:
  • Vert. meters:
  • Departure:
  • Arrival:
  • Race ranking:
  • Startlist quality score:
  • Won how:

Race profile

    Sites