Search:  
› English
English
Nederlands
Français
Español
Login/Sign-up
-
2017
»
-

 2018   »   4th Tour of Croatia (2.HC)

Stage 1  »  Osijek  ›  Koprivnica   (227k)

next »
  Remove filter
RnkRiderTeamUCIPntTime
1 Bonifazio NiccoloBahrain Merida Pro Cycling Team20305:45:25 5:45:25
2 Guardini AndreaBardiani - CSF1018,, ,,
3 Grosu Eduard MichaelNippo - Vini Fantini - Europa Ovini512,, ,,
4 Minali RiccardoAstana Pro Team7,, ,,
5 Nizzolo GiacomoTrek - Segafredo4,, ,,
6 Kump MarkoCCC Sprandi Polkowice 3,, ,,
7 Murphy JohnHolowesko -Citadel p/b Arapahoe Resources2,, ,,
8 Jerman ZigaLjubljana Gusto Xaurum1,, ,,
9 Zurlo FedericoMsTina-Focus,, ,,
10 Duquennoy JimmyWB Aqua Protect Veranclassic ,, ,,
11 Hill BenjaminLjubljana Gusto Xaurum,, ,,
12 Mohoric MatejBahrain Merida Pro Cycling Team,, ,,
13 Horvat ZigaAdria Mobil,, ,,
14 Enger Sondre Holst Israel Cycling Academy,, ,,
15 Marcelli MattiaMsTina-Focus,, ,,
16 Pogacar TadejLjubljana Gusto Xaurum,, ,,
17 Frame AlexTrek - Segafredo,, ,,
18 Bryon MiguelHolowesko -Citadel p/b Arapahoe Resources,, ,,
19 Cañaveral JohnatanBicicletas Strongman Colombia Coldeportes,, ,,
20 Acosta Ruben DarioBicicletas Strongman Colombia Coldeportes,, ,,
21 Trusov NikolayGazprom-RusVelo,, ,,
22 Albanese VincenzoBardiani - CSF,, ,,
23 Lastra JonathanCaja Rural - Seguros RGA,, ,,
24 Rumac JosipMeridiana Kamen Team,, ,,
25 Marini NicolasMsTina-Focus,, ,,
26 Reinders ElmarRoompot - Nederlandse Loterij,, ,,
27 Ferrari FabricioCaja Rural - Seguros RGA,, ,,
28 Sbaragli KristianIsrael Cycling Academy,, ,,
29 Maltar BrunoMeridiana Kamen Team,, ,,
30 Simion PaoloBardiani - CSF,, ,,
31 Shilov SergeyGazprom-RusVelo,, ,,
32 Fenn AndrewAqua Blue Sport,, ,,
33 Barbin EnricoBardiani - CSF,, ,,
34 Brøchner NicolaiHolowesko -Citadel p/b Arapahoe Resources,, ,,
35 Ručigaj ZigaLjubljana Gusto Xaurum,, ,,
36 Planet CharlesTeam Novo Nordisk,, ,,
37 Stacchiotti RiccardoMsTina-Focus,, ,,
38 Gazvoda GregorAdria Mobil,, ,,
39 Per GorazdAdria Mobil,, ,,
40 Tratnik JanCCC Sprandi Polkowice ,, ,,
41 Penko IzidorLjubljana Gusto Xaurum,, ,,
42 Amezqueta JulenCaja Rural - Seguros RGA,, ,,
43 Tleubayev RuslanAstana Pro Team,, ,,
44 Brambilla GianlucaTrek - Segafredo,, ,,
45 Potocki ViktorLjubljana Gusto Xaurum,, ,,
46 Gidich YevgeniyAstana Pro Team,, ,,
47 Zakharov ArtyomAstana Pro Team,, ,,
48 Sagiv GuyIsrael Cycling Academy,, ,,
49 Owsian LukaszCCC Sprandi Polkowice ,, ,,
50 Oien JustinCaja Rural - Seguros RGA,, ,,
51 Kamstra BrianTeam Novo Nordisk,, ,,
52 Neilands KristsIsrael Cycling Academy,, ,,
53 Quiroz Oscar AdalbertoBicicletas Strongman Colombia Coldeportes,, ,,
54 Savini DanielBardiani - CSF,, ,,
55 Novak DomenBahrain Merida Pro Cycling Team,, ,,
56 Nych ArtemGazprom-RusVelo,, ,,
57 Rogina RadoslavAdria Mobil,, ,,
58 Wippert WouterRoompot - Nederlandse Loterij,, ,,
59 Brajkovič JanezAdria Mobil,, ,,
60 Boivin GuillaumeIsrael Cycling Academy,, ,,
61 Kiserlovski EmanuelMeridiana Kamen Team,, ,,
62 Lienhard FabianHolowesko -Citadel p/b Arapahoe Resources,, ,,
63 Arashiro YukiyaBahrain Merida Pro Cycling Team,, ,,
64 Boaro ManueleBahrain Merida Pro Cycling Team,, ,,
65 Franczak PawełCCC Sprandi Polkowice ,, ,,
66 Yssaad YannisCaja Rural - Seguros RGA,, ,,
67 Siutsou KanstantsinBahrain Merida Pro Cycling Team,, ,,
68 Eisenhart TaylorHolowesko -Citadel p/b Arapahoe Resources,, ,,
69 Weening PieterRoompot - Nederlandse Loterij,, ,,
70 Eg NiklasTrek - Segafredo,, ,,
71 Bizhigitov ZhandosAstana Pro Team,, ,,
72 Golcer JureAdria Mobil,, ,,
73 Cano Diego FernandoBicicletas Strongman Colombia Coldeportes,, ,,
74 Pearson DanielAqua Blue Sport,, ,,
75 Boev IgorGazprom-RusVelo,, ,,
76 Six FranklinWB Aqua Protect Veranclassic ,, ,,
77 Dehaes KennyWB Aqua Protect Veranclassic ,, ,,
78 Lozano DavidTeam Novo Nordisk,, ,,
79 Schultz NickCaja Rural - Seguros RGA,, ,,
80 Dobre Vlad-nicolaeMsTina-Focus,, ,,
81 Bozic JonAdria Mobil,, ,,
82 Lagutin SergeyGazprom-RusVelo,, ,,
83 Estrada EduardoBicicletas Strongman Colombia Coldeportes,, ,,
84 Nishimura HirokiNippo - Vini Fantini - Europa Ovini,, ,,
85 Lobato Juan JoséNippo - Vini Fantini - Europa Ovini,, ,,
86 Jabuka DavidMeridiana Kamen Team,, ,,
87 Banicek DeniMeridiana Kamen Team,, ,,
88 Beppu FumiyukiTrek - Segafredo,, ,,
89 Cala AristobuloBicicletas Strongman Colombia Coldeportes,, ,,
90 Didier LaurentTrek - Segafredo,, ,,
91 Cima DamianoNippo - Vini Fantini - Europa Ovini,, ,,
92 Ponzi SimoneNippo - Vini Fantini - Europa Ovini,, ,,
93 Dahlheim AndrewHolowesko -Citadel p/b Arapahoe Resources,, ,,
94 Maestri MircoBardiani - CSF,, ,,
95 Muñoz William DavidBicicletas Strongman Colombia Coldeportes,, ,,
96 Yoshida HayatoNippo - Vini Fantini - Europa Ovini,, ,,
97 Frankovic MateoMeridiana Kamen Team,, ,,
98 Krasilnikau AndreiHolowesko -Citadel p/b Arapahoe Resources,, ,,
99 Robeet LudovicWB Aqua Protect Veranclassic ,, ,,
100 Sinza Raul-antonioMsTina-Focus,, ,,
101 Bernas PawelCCC Sprandi Polkowice ,, ,,
102 Kozhatayev BakhtiyarAstana Pro Team,, ,,
103 Kurek AdrianCCC Sprandi Polkowice ,, ,,
104 Goldstein RoyIsrael Cycling Academy,, ,,
105 Fominykh DaniilAstana Pro Team,, ,,
106 Tonelli AlessandroBardiani - CSF,, ,,
107 Koning PeterAqua Blue Sport,, ,,
108 Gradek KamilCCC Sprandi Polkowice ,, ,,
109 De Winter LudwigWB Aqua Protect Veranclassic ,, ,,
110 Kirsch AlexWB Aqua Protect Veranclassic ,, ,,
111 Maikin RomanGazprom-RusVelo0:24 0:24
112 van Ginneken SjoerdRoompot - Nederlandse Loterij0:50 0:50
113 Poli UmbertoTeam Novo Nordisk0:51 0:51
114 Dunne ConorAqua Blue Sport1:09 1:09
115 Meijers JeroenRoompot - Nederlandse Loterij,, 1:09
116 Stassen JulienWB Aqua Protect Veranclassic ,, 1:09
117 Jensen AugustIsrael Cycling Academy,, 1:09
118 Celano DaniloCaja Rural - Seguros RGA,, 1:09
119 Rabottini MatteoMeridiana Kamen Team,, 1:09
120 Kreder MichelAqua Blue Sport,, 1:09
121 Peron AndreaTeam Novo Nordisk0:00 0:00
122 GroŠelj MaticLjubljana Gusto Xaurum3:05 3:05
123 van IJzendoorn RikTeam Novo Nordisk3:35 3:35
124 Shalunov EvgenyGazprom-RusVelo3:49 3:49
125 van der Lijke NickRoompot - Nederlandse Loterij4:26 4:26
126 Riesebeek OscarRoompot - Nederlandse Loterij,, 4:26
127 Uchima KoheiNippo - Vini Fantini - Europa Ovini,, 4:26
128 Dima EmilMsTina-Focus,, 4:26
129 Alafaci EugenioTrek - Segafredo,, 4:26
130 Archbold ShaneAqua Blue Sport4:47 4:47
DNF Blythe AdamAqua Blue Sport -5:45:25 -5:45:25
RnkRiderTeamUCITime
1 Bonifazio NiccoloBahrain Merida Pro Cycling Team55:45:15 5:45:15
2 Bozic JonAdria Mobil0:01 0:01
3 Guardini AndreaBardiani - CSF0:04 0:04
4 Grosu Eduard MichaelNippo - Vini Fantini - Europa Ovini0:06 0:06
5 Minali RiccardoAstana Pro Team0:10 0:10
6 Nizzolo GiacomoTrek - Segafredo,, 0:10
7 Kump MarkoCCC Sprandi Polkowice ,, 0:10
8 Murphy JohnHolowesko -Citadel p/b Arapahoe Resources,, 0:10
9 Jerman ZigaLjubljana Gusto Xaurum,, 0:10
10 Zurlo FedericoMsTina-Focus,, 0:10
11 Duquennoy JimmyWB Aqua Protect Veranclassic ,, 0:10
12 Hill BenjaminLjubljana Gusto Xaurum,, 0:10
13 Mohoric MatejBahrain Merida Pro Cycling Team,, 0:10
14 Horvat ZigaAdria Mobil,, 0:10
15 Enger Sondre Holst Israel Cycling Academy,, 0:10
16 Marcelli MattiaMsTina-Focus,, 0:10
17 Pogacar TadejLjubljana Gusto Xaurum,, 0:10
18 Frame AlexTrek - Segafredo,, 0:10
19 Bryon MiguelHolowesko -Citadel p/b Arapahoe Resources,, 0:10
20 Cañaveral JohnatanBicicletas Strongman Colombia Coldeportes,, 0:10
21 Acosta Ruben DarioBicicletas Strongman Colombia Coldeportes,, 0:10
22 Trusov NikolayGazprom-RusVelo,, 0:10
23 Albanese VincenzoBardiani - CSF,, 0:10
24 Lastra JonathanCaja Rural - Seguros RGA,, 0:10
25 Rumac JosipMeridiana Kamen Team,, 0:10
26 Marini NicolasMsTina-Focus,, 0:10
27 Reinders ElmarRoompot - Nederlandse Loterij,, 0:10
28 Ferrari FabricioCaja Rural - Seguros RGA,, 0:10
29 Sbaragli KristianIsrael Cycling Academy,, 0:10
30 Maltar BrunoMeridiana Kamen Team,, 0:10
31 Simion PaoloBardiani - CSF,, 0:10
32 Shilov SergeyGazprom-RusVelo,, 0:10
33 Fenn AndrewAqua Blue Sport,, 0:10
34 Barbin EnricoBardiani - CSF,, 0:10
35 Brøchner NicolaiHolowesko -Citadel p/b Arapahoe Resources,, 0:10
36 Ručigaj ZigaLjubljana Gusto Xaurum,, 0:10
37 Planet CharlesTeam Novo Nordisk,, 0:10
38 Stacchiotti RiccardoMsTina-Focus,, 0:10
39 Gazvoda GregorAdria Mobil,, 0:10
40 Per GorazdAdria Mobil,, 0:10
41 Tratnik JanCCC Sprandi Polkowice ,, 0:10
42 Penko IzidorLjubljana Gusto Xaurum,, 0:10
43 Amezqueta JulenCaja Rural - Seguros RGA,, 0:10
44 Tleubayev RuslanAstana Pro Team,, 0:10
45 Brambilla GianlucaTrek - Segafredo,, 0:10
46 Potocki ViktorLjubljana Gusto Xaurum,, 0:10
47 Gidich YevgeniyAstana Pro Team,, 0:10
48 Zakharov ArtyomAstana Pro Team,, 0:10
49 Sagiv GuyIsrael Cycling Academy,, 0:10
50 Owsian LukaszCCC Sprandi Polkowice ,, 0:10
51 Oien JustinCaja Rural - Seguros RGA,, 0:10
52 Kamstra BrianTeam Novo Nordisk,, 0:10
53 Neilands KristsIsrael Cycling Academy,, 0:10
54 Quiroz Oscar AdalbertoBicicletas Strongman Colombia Coldeportes,, 0:10
55 Savini DanielBardiani - CSF,, 0:10
56 Novak DomenBahrain Merida Pro Cycling Team,, 0:10
57 Nych ArtemGazprom-RusVelo,, 0:10
58 Rogina RadoslavAdria Mobil,, 0:10
59 Wippert WouterRoompot - Nederlandse Loterij,, 0:10
60 Brajkovič JanezAdria Mobil,, 0:10
61 Boivin GuillaumeIsrael Cycling Academy,, 0:10
62 Kiserlovski EmanuelMeridiana Kamen Team,, 0:10
63 Lienhard FabianHolowesko -Citadel p/b Arapahoe Resources,, 0:10
64 Arashiro YukiyaBahrain Merida Pro Cycling Team,, 0:10
65 Boaro ManueleBahrain Merida Pro Cycling Team,, 0:10
66 Franczak PawełCCC Sprandi Polkowice ,, 0:10
67 Yssaad YannisCaja Rural - Seguros RGA,, 0:10
68 Siutsou KanstantsinBahrain Merida Pro Cycling Team,, 0:10
69 Eisenhart TaylorHolowesko -Citadel p/b Arapahoe Resources,, 0:10
70 Weening PieterRoompot - Nederlandse Loterij,, 0:10
71 Eg NiklasTrek - Segafredo,, 0:10
72 Bizhigitov ZhandosAstana Pro Team,, 0:10
73 Golcer JureAdria Mobil,, 0:10
74 Cano Diego FernandoBicicletas Strongman Colombia Coldeportes,, 0:10
75 Pearson DanielAqua Blue Sport,, 0:10
76 Boev IgorGazprom-RusVelo,, 0:10
77 Six FranklinWB Aqua Protect Veranclassic ,, 0:10
78 Dehaes KennyWB Aqua Protect Veranclassic ,, 0:10
79 Lozano DavidTeam Novo Nordisk,, 0:10
80 Schultz NickCaja Rural - Seguros RGA,, 0:10
81 Dobre Vlad-nicolaeMsTina-Focus,, 0:10
82 Lagutin SergeyGazprom-RusVelo,, 0:10
83 Estrada EduardoBicicletas Strongman Colombia Coldeportes,, 0:10
84 Nishimura HirokiNippo - Vini Fantini - Europa Ovini,, 0:10
85 Lobato Juan JoséNippo - Vini Fantini - Europa Ovini,, 0:10
86 Jabuka DavidMeridiana Kamen Team,, 0:10
87 Banicek DeniMeridiana Kamen Team,, 0:10
88 Beppu FumiyukiTrek - Segafredo,, 0:10
89 Cala AristobuloBicicletas Strongman Colombia Coldeportes,, 0:10
90 Didier LaurentTrek - Segafredo,, 0:10
91 Cima DamianoNippo - Vini Fantini - Europa Ovini,, 0:10
92 Ponzi SimoneNippo - Vini Fantini - Europa Ovini,, 0:10
93 Dahlheim AndrewHolowesko -Citadel p/b Arapahoe Resources,, 0:10
94 Maestri MircoBardiani - CSF,, 0:10
95 Muñoz William DavidBicicletas Strongman Colombia Coldeportes,, 0:10
96 Yoshida HayatoNippo - Vini Fantini - Europa Ovini,, 0:10
97 Frankovic MateoMeridiana Kamen Team,, 0:10
98 Krasilnikau AndreiHolowesko -Citadel p/b Arapahoe Resources,, 0:10
99 Robeet LudovicWB Aqua Protect Veranclassic ,, 0:10
100 Sinza Raul-antonioMsTina-Focus,, 0:10
101 Bernas PawelCCC Sprandi Polkowice ,, 0:10
102 Kozhatayev BakhtiyarAstana Pro Team,, 0:10
103 Kurek AdrianCCC Sprandi Polkowice ,, 0:10
104 Goldstein RoyIsrael Cycling Academy,, 0:10
105 Fominykh DaniilAstana Pro Team,, 0:10
106 Tonelli AlessandroBardiani - CSF,, 0:10
107 Koning PeterAqua Blue Sport,, 0:10
108 Gradek KamilCCC Sprandi Polkowice ,, 0:10
109 De Winter LudwigWB Aqua Protect Veranclassic ,, 0:10
110 Kirsch AlexWB Aqua Protect Veranclassic ,, 0:10
111 Peron AndreaTeam Novo Nordisk,, 0:10
112 Maikin RomanGazprom-RusVelo0:34 0:34
113 Poli UmbertoTeam Novo Nordisk0:57 0:57
114 van Ginneken SjoerdRoompot - Nederlandse Loterij1:00 1:00
115 Dunne ConorAqua Blue Sport1:19 1:19
116 Meijers JeroenRoompot - Nederlandse Loterij,, 1:19
117 Stassen JulienWB Aqua Protect Veranclassic ,, 1:19
118 Jensen AugustIsrael Cycling Academy,, 1:19
119 Celano DaniloCaja Rural - Seguros RGA,, 1:19
120 Rabottini MatteoMeridiana Kamen Team,, 1:19
121 Kreder MichelAqua Blue Sport,, 1:19
122 GroŠelj MaticLjubljana Gusto Xaurum3:10 3:10
123 van IJzendoorn RikTeam Novo Nordisk3:45 3:45
124 Shalunov EvgenyGazprom-RusVelo3:59 3:59
125 van der Lijke NickRoompot - Nederlandse Loterij4:36 4:36
126 Riesebeek OscarRoompot - Nederlandse Loterij,, 4:36
127 Uchima KoheiNippo - Vini Fantini - Europa Ovini,, 4:36
128 Dima EmilMsTina-Focus,, 4:36
129 Alafaci EugenioTrek - Segafredo,, 4:36
130 Archbold ShaneAqua Blue Sport4:57 4:57

Race information

Tour of Croatia logoDate: 17th April 2018
Avg. speed winner: 39.43 km/h
Race category: Men Elite
Start/finish: Osijek › Koprivnica
Parcours type:
PCS point scale: 2.HC.Stage

Race profile



Websites:
www.tourofcroatia.com
twitter.com/tour_of_croatia
www.facebook.com/TourOfCroatiaRace

Race ranking position
133rd
127 pnt
rankingbreakdown
Position and points as on startdate of race.

Advertisement

All information and specifications shown on this website are based upon the latest available information provided by race organizations, teams and riders. No rights can be withdrawn from rankings, results or statistics as presented on this website.
  0.24455 sec.