The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Prev | ▼▲ | Rider | Team | UCI | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 1 | - | LYU Xianjing Hengxiang Cycling Team | Hengxiang Cycling Team | 3 | 5:08:48 | |
2 | 2 | - | DAVIDENOK Ilya Beijing XDS - Innova Cycling Team | Beijing XDS - Innova Cycling Team | 0:04 0:04 | ||
3 | 3 | - | TESFAY Hanibal Eritrea | Eritrea | 0:06 0:06 | ||
4 | 4 | - | DYBALL Benjamin St. George Continental Cycling Team | St. George Continental Cycling Team | 0:13 0:13 | ||
5 | 5 | - | DEBESAY Yakob Eritrea | Eritrea | 0:37 0:37 | ||
6 | 7 | ▲1 | PAVLIČ Marko H&R Block Pro Cycling | H&R Block Pro Cycling | 0:42 0:42 | ||
7 | 6 | ▼1 | MEBRAHTOM Natnael Eritrea | Eritrea | 0:43 0:43 | ||
8 | 12 | ▲4 | STROKAU Vasili Minsk Cycling Club | Minsk Cycling Club | 1:17 1:17 | ||
9 | 9 | - | DE JONGE Maarten Monkey Town Continental Team | Monkey Town Continental Team | 1:19 1:19 | ||
10 | 11 | ▲1 | HABTOM Michael Eritrea | Eritrea | ,, 1:19 | ||
11 | 10 | ▼1 | KONONENKO Mykhaylo Beijing XDS - Innova Cycling Team | Beijing XDS - Innova Cycling Team | ,, 1:19 | ||
12 | 8 | ▼4 | MAZUKI Nur Amirul Fakhruddin Terengganu Cycling Team | Terengganu Cycling Team | ,, 1:19 | ||
13 | 13 | - | LIU Jiankun Mitchelton - BikeExchange | Mitchelton - BikeExchange | ,, 1:19 | ||
14 | 14 | - | CAVANAGH Ryan St. George Continental Cycling Team | St. George Continental Cycling Team | ,, 1:19 | ||
15 | 15 | - | FUNG Ka Hoo HKSI Pro Cycling Team | HKSI Pro Cycling Team | 1:22 1:22 | ||
16 | 16 | - | BERGSTRÖM FRISK Hannes Memil - CCN Pro Cycling | Memil - CCN Pro Cycling | 1:24 1:24 | ||
17 | 18 | ▲1 | TESFATSION Natnael Eritrea | Eritrea | 1:27 1:27 | ||
18 | 17 | ▼1 | GALARRETA David H&R Block Pro Cycling | H&R Block Pro Cycling | ,, 1:27 | ||
19 | 19 | - | DUTTON Jay St. George Continental Cycling Team | St. George Continental Cycling Team | 1:29 1:29 | ||
20 | 20 | - | BERGSTRÖM FRISK Erik Memil - CCN Pro Cycling | Memil - CCN Pro Cycling | 1:31 1:31 | ||
21 | 21 | - | MICHEAL Alexander Eritrea | Eritrea | ,, 1:31 | ||
22 | 22 | - | WANG Jiancai Qinghai Tianyoude Cycling Team | Qinghai Tianyoude Cycling Team | 1:37 1:37 | ||
23 | 23 | - | BIALIAUSKI Vasili Minsk Cycling Club | Minsk Cycling Club | 1:52 1:52 | ||
24 | 24 | - | CHIU Ho San HKSI Pro Cycling Team | HKSI Pro Cycling Team | 2:03 2:03 | ||
25 | 25 | - | BIEKEN Nazaerbieke Mitchelton - BikeExchange | Mitchelton - BikeExchange | 2:26 2:26 | ||
26 | 26 | - | GROŠELJ Matic Ljubljana Gusto Xaurum | Ljubljana Gusto Xaurum | 2:33 2:33 | ||
27 | 27 | - | SUMIYOSHI Kota Aisan Racing Team | Aisan Racing Team | 2:38 2:38 | ||
28 | 34 | ▲6 | FINKŠT Tilen Ljubljana Gusto Xaurum | Ljubljana Gusto Xaurum | ,, 2:38 | ||
29 | 31 | ▲2 | LI Zisen Qinghai Tianyoude Cycling Team | Qinghai Tianyoude Cycling Team | ,, 2:38 | ||
30 | 36 | ▲6 | JIANG Zhi Hui Mitchelton - BikeExchange | Mitchelton - BikeExchange | ,, 2:38 | ||
31 | 37 | ▲6 | LI Shuai Beijing XDS - Innova Cycling Team | Beijing XDS - Innova Cycling Team | ,, 2:38 | ||
32 | 28 | ▼4 | MOHD SHUKRI Muhammad Shaiful Adlan Malaysia | Malaysia | ,, 2:38 | ||
33 | 32 | ▼1 | BOLOR-ERDENE Enkhtaivan Mongolia | Mongolia | ,, 2:38 | ||
34 | 35 | ▲1 | CHEUNG King Lok HKSI Pro Cycling Team | HKSI Pro Cycling Team | ,, 2:38 | ||
35 | 33 | ▼2 | GU Bingcheng Giant Cycling Team | Giant Cycling Team | ,, 2:38 | ||
36 | 29 | ▼7 | VORGANOV Eduard Minsk Cycling Club | Minsk Cycling Club | ,, 2:38 | ||
37 | 30 | ▼7 | OVETT Freddy Australian Cycling Academy - Ride Sunshine Coast | Australian Cycling Academy - Ride Sunshine Coast | ,, 2:38 | ||
38 | 38 | - | PRAH Aljaž Ljubljana Gusto Xaurum | Ljubljana Gusto Xaurum | 2:43 2:43 | ||
39 | 39 | - | JUN Hoonmin Seoul Cycling Team | Seoul Cycling Team | ,, 2:43 | ||
40 | 40 | - | NIU Yikui Mitchelton - BikeExchange | Mitchelton - BikeExchange | 3:07 3:07 | ||
41 | 41 | - | CHEN Mingrun Hengxiang Cycling Team | Hengxiang Cycling Team | 3:12 3:12 | ||
42 | 42 | - | NOMOTO Sora Aisan Racing Team | Aisan Racing Team | 3:15 3:15 | ||
43 | 43 | - | ZHENG Zhang Hengxiang Cycling Team | Hengxiang Cycling Team | 3:17 3:17 | ||
44 | 44 | - | MONSALVE Yonathan Qinghai Tianyoude Cycling Team | Qinghai Tianyoude Cycling Team | ,, 3:17 | ||
45 | 45 | - | ZENOVICH Matthew St. George Continental Cycling Team | St. George Continental Cycling Team | 3:38 3:38 | ||
46 | 50 | ▲4 | GUY Timothy Ljubljana Gusto Xaurum | Ljubljana Gusto Xaurum | 3:43 3:43 | ||
47 | 49 | ▲2 | LI Jinsong Giant Cycling Team | Giant Cycling Team | ,, 3:43 | ||
48 | 48 | - | VAN HEERDEN Eddie Terengganu Cycling Team | Terengganu Cycling Team | ,, 3:43 | ||
49 | 47 | ▼2 | SHI Hang Giant Cycling Team | Giant Cycling Team | ,, 3:43 | ||
50 | 46 | ▼4 | BOMMEL Henning Germany | Germany | ,, 3:43 | ||
51 | 51 | - | BOLORTUYA Buyandelger Mongolia | Mongolia | ,, 3:43 | ||
52 | 52 | - | LIU Jianpeng Hengxiang Cycling Team | Hengxiang Cycling Team | 3:47 3:47 | ||
53 | 53 | - | MOHD BAKRI Sofian Nabil Malaysia | Malaysia | 3:50 3:50 | ||
54 | 54 | - | STÖHR Ján AC Sparta Praha | AC Sparta Praha | 4:18 4:18 | ||
55 | 56 | ▲1 | OKAMOTO Hayato Aisan Racing Team | Aisan Racing Team | 4:21 4:21 | ||
56 | 55 | ▼1 | KALOJÍROS Tomáš AC Sparta Praha | AC Sparta Praha | ,, 4:21 | ||
57 | 57 | - | FIALA Petr AC Sparta Praha | AC Sparta Praha | ,, 4:21 | ||
58 | 59 | ▲1 | LI Hu Qinghai Tianyoude Cycling Team | Qinghai Tianyoude Cycling Team | 4:39 4:39 | ||
59 | 58 | ▼1 | LAU Wan Yau Vincent HKSI Pro Cycling Team | HKSI Pro Cycling Team | ,, 4:39 | ||
60 | 60 | - | THIBAULT Jean-Denis H&R Block Pro Cycling | H&R Block Pro Cycling | 4:44 4:44 | ||
61 | 61 | - | JOO Mideum Seoul Cycling Team | Seoul Cycling Team | 4:47 4:47 | ||
62 | 65 | ▲3 | ROHDE Leon Germany | Germany | 4:57 4:57 | ||
63 | 62 | ▼1 | NAVAANSAMDAN Buyantogtokh Mongolia | Mongolia | 5:05 5:05 | ||
64 | 63 | ▼1 | VOLKERS Samuel Memil - CCN Pro Cycling | Memil - CCN Pro Cycling | ,, 5:05 | ||
65 | 64 | ▼1 | STÖHR Pavel AC Sparta Praha | AC Sparta Praha | 5:07 5:07 | ||
66 | 71 | ▲5 | SALEH Mohd Zamri Terengganu Cycling Team | Terengganu Cycling Team | 5:08 5:08 | ||
67 | 73 | ▲6 | LI Daihou Beijing XDS - Innova Cycling Team | Beijing XDS - Innova Cycling Team | ,, 5:08 | ||
68 | 68 | - | MAT AMIN Mohd Shahrul Terengganu Cycling Team | Terengganu Cycling Team | ,, 5:08 | ||
69 | 72 | ▲3 | ZULKEFLII Zamirul Adlisham Malaysia | Malaysia | ,, 5:08 | ||
70 | 67 | ▼3 | MALCHAREK Moritz Germany | Germany | ,, 5:08 | ||
71 | 66 | ▼5 | WANG Lizhen Beijing XDS - Innova Cycling Team | Beijing XDS - Innova Cycling Team | ,, 5:08 | ||
72 | 74 | ▲2 | ZHANG Zhishan Qinghai Tianyoude Cycling Team | Qinghai Tianyoude Cycling Team | ,, 5:08 | ||
73 | 70 | ▼3 | HUANG Wen Chung Ljubljana Gusto Xaurum | Ljubljana Gusto Xaurum | ,, 5:08 | ||
74 | 69 | ▼5 | ZULKEFLI Azlina Najmi Malaysia | Malaysia | ,, 5:08 | ||
75 | 75 | - | MIN Kyeongho Seoul Cycling Team | Seoul Cycling Team | 5:14 5:14 | ||
76 | 76 | - | AHMAD LUTFI Muhammad Fauzan Malaysia | Malaysia | 5:22 5:22 | ||
77 | 77 | - | SEO Yeongho Seoul Cycling Team | Seoul Cycling Team | 5:30 5:30 | ||
78 | 78 | - | WATANABE Shotaro Aisan Racing Team | Aisan Racing Team | 6:00 6:00 | ||
79 | 79 | - | ORCHARD Toby Australian Cycling Academy - Ride Sunshine Coast | Australian Cycling Academy - Ride Sunshine Coast | 6:13 6:13 | ||
80 | 81 | ▲1 | FRAHM Jasper Germany | Germany | 6:15 6:15 | ||
81 | 84 | ▲3 | KO Siu Wai HKSI Pro Cycling Team | HKSI Pro Cycling Team | 6:16 6:16 | ||
82 | 80 | ▼2 | KLEIMAN Wim Monkey Town Continental Team | Monkey Town Continental Team | ,, 6:16 | ||
83 | 85 | ▲2 | SLIK Ivar Monkey Town Continental Team | Monkey Town Continental Team | ,, 6:16 | ||
84 | 83 | ▼1 | QI Junshan China Continental Team of Gansu Bank | China Continental Team of Gansu Bank | ,, 6:16 | ||
85 | 86 | ▲1 | BAZHKOU Stanislau Minsk Cycling Club | Minsk Cycling Club | 6:20 6:20 | ||
86 | 87 | ▲1 | SUN Yupeng China Continental Team of Gansu Bank | China Continental Team of Gansu Bank | 6:30 6:30 | ||
87 | 89 | ▲2 | KIM Ok Cheol Seoul Cycling Team | Seoul Cycling Team | 6:32 6:32 | ||
88 | 88 | - | ORR Robert Memil - CCN Pro Cycling | Memil - CCN Pro Cycling | ,, 6:32 | ||
89 | 90 | ▲1 | YANG Fugui China Continental Team of Gansu Bank | China Continental Team of Gansu Bank | ,, 6:32 | ||
90 | 92 | ▲2 | TSEND Batjargal Mongolia | Mongolia | 6:46 6:46 | ||
91 | 91 | - | LIU Haiwang Giant Cycling Team | Giant Cycling Team | ,, 6:46 | ||
92 | 82 | ▼10 | VAN DER VEEKENS Mel Monkey Town Continental Team | Monkey Town Continental Team | 6:52 6:52 | ||
93 | 93 | - | LEUNG Chun Wing HKSI Pro Cycling Team | HKSI Pro Cycling Team | 6:53 6:53 | ||
94 | 94 | - | SONG Mingliang China Continental Team of Gansu Bank | China Continental Team of Gansu Bank | 7:02 7:02 | ||
95 | 97 | ▲2 | SHUMOV Nikolai Minsk Cycling Club | Minsk Cycling Club | 7:19 7:19 | ||
96 | 95 | ▼1 | RUPNIK Jure H&R Block Pro Cycling | H&R Block Pro Cycling | ,, 7:19 | ||
97 | 100 | ▲3 | VAN RHEE Joey Monkey Town Continental Team | Monkey Town Continental Team | 7:31 7:31 | ||
98 | 98 | - | GUO Liang Giant Cycling Team | Giant Cycling Team | 7:35 7:35 | ||
99 | 102 | ▲3 | ERDENESUREN Munkhtulga Mongolia | Mongolia | 7:41 7:41 | ||
100 | 101 | ▲1 | EEFTING-BLOEM Roy Memil - CCN Pro Cycling | Memil - CCN Pro Cycling | ,, 7:41 | ||
101 | 103 | ▲2 | KULYK Andriy Beijing XDS - Innova Cycling Team | Beijing XDS - Innova Cycling Team | 8:17 8:17 | ||
102 | 96 | ▼6 | JENNER Samuel Mitchelton - BikeExchange | Mitchelton - BikeExchange | 8:26 8:26 | ||
103 | 99 | ▼4 | WEINSTEIN Domenic Germany | Germany | 8:42 8:42 | ||
104 | 105 | ▲1 | LAKASEK Irwandie Terengganu Cycling Team | Terengganu Cycling Team | 8:48 8:48 | ||
105 | 107 | ▲2 | HUBBARD Thomas St. George Continental Cycling Team | St. George Continental Cycling Team | ,, 8:48 | ||
106 | 106 | - | MACKAY Ashley Australian Cycling Academy - Ride Sunshine Coast | Australian Cycling Academy - Ride Sunshine Coast | ,, 8:48 | ||
107 | 108 | ▲1 | NOBLE Jonathon Australian Cycling Academy - Ride Sunshine Coast | Australian Cycling Academy - Ride Sunshine Coast | 9:05 9:05 | ||
108 | 109 | ▲1 | LIU Manduo Giant Cycling Team | Giant Cycling Team | 9:22 9:22 | ||
109 | 110 | ▲1 | KENNETT Dylan St. George Continental Cycling Team | St. George Continental Cycling Team | 9:25 9:25 | ||
110 | 112 | ▲2 | LI Bo China Continental Team of Gansu Bank | China Continental Team of Gansu Bank | 9:51 9:51 | ||
111 | 104 | ▼7 | WEBER Philip Germany | Germany | 10:05 10:05 | ||
112 | 115 | ▲3 | VALADE Jayson H&R Block Pro Cycling | H&R Block Pro Cycling | 11:13 11:13 | ||
113 | 114 | ▲1 | RYBA Jan AC Sparta Praha | AC Sparta Praha | ,, 11:13 | ||
114 | 116 | ▲2 | KIM Hyeonseok Seoul Cycling Team | Seoul Cycling Team | ,, 11:13 | ||
115 | 113 | ▼2 | WANG Ming Dong Qinghai Tianyoude Cycling Team | Qinghai Tianyoude Cycling Team | ,, 11:13 | ||
116 | 117 | ▲1 | MUZYCHKIN Anton Minsk Cycling Club | Minsk Cycling Club | 11:26 11:26 | ||
117 | 118 | ▲1 | BAT-ORSHIKH Gantumur Mongolia | Mongolia | 11:28 11:28 | ||
118 | 121 | ▲3 | GROVES Kaden Mitchelton - BikeExchange | Mitchelton - BikeExchange | 11:29 11:29 | ||
119 | 119 | - | KUROEDA Shiki Aisan Racing Team | Aisan Racing Team | 11:31 11:31 | ||
120 | 122 | ▲2 | OTHMAN Afiq Huznie Terengganu Cycling Team | Terengganu Cycling Team | 13:02 13:02 | ||
121 | 123 | ▲2 | BJERKESTRAND HAUGSVÆR Sindre H&R Block Pro Cycling | H&R Block Pro Cycling | 13:08 13:08 | ||
122 | 124 | ▲2 | CAI Xin China Continental Team of Gansu Bank | China Continental Team of Gansu Bank | ,, 13:08 | ||
123 | 126 | ▲3 | NESVEDA Jiří AC Sparta Praha | AC Sparta Praha | ,, 13:08 | ||
124 | 125 | ▲1 | DRAKE Amarni Australian Cycling Academy - Ride Sunshine Coast | Australian Cycling Academy - Ride Sunshine Coast | ,, 13:08 | ||
125 | 111 | ▼14 | WANG Bo Hengxiang Cycling Team | Hengxiang Cycling Team | 14:36 14:36 | ||
126 | 120 | ▼6 | YAN Meng Hengxiang Cycling Team | Hengxiang Cycling Team | 16:19 16:19 |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:15 November 2018
- Start time:-
- Avg. speed winner:44.09 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:115.7 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:3
- Vert. meters:428
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: