The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Prev | ▼▲ | Rider | Team | UCI | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | ▲1 | DAVIDENOK Ilya Beijing XDS - Innova Cycling Team | Beijing XDS - Innova Cycling Team | 3 | 7:23:52 | |
2 | 4 | ▲2 | DYBALL Benjamin St. George Continental Cycling Team | St. George Continental Cycling Team | 0:12 0:12 | ||
3 | 1 | ▼2 | LYU Xianjing Hengxiang Cycling Team | Hengxiang Cycling Team | 0:21 0:21 | ||
4 | 5 | ▲1 | DEBESAY Yakob Eritrea | Eritrea | 0:58 0:58 | ||
5 | 3 | ▼2 | TESFAY Hanibal Eritrea | Eritrea | 0:59 0:59 | ||
6 | 6 | - | PAVLIČ Marko H&R Block Pro Cycling | H&R Block Pro Cycling | 1:03 1:03 | ||
7 | 7 | - | MEBRAHTOM Natnael Eritrea | Eritrea | 1:04 1:04 | ||
8 | 8 | - | STROKAU Vasili Minsk Cycling Club | Minsk Cycling Club | 1:38 1:38 | ||
9 | 9 | - | DE JONGE Maarten Monkey Town Continental Team | Monkey Town Continental Team | 1:40 1:40 | ||
10 | 11 | ▲1 | KONONENKO Mykhaylo Beijing XDS - Innova Cycling Team | Beijing XDS - Innova Cycling Team | ,, 1:40 | ||
11 | 12 | ▲1 | MAZUKI Nur Amirul Fakhruddin Terengganu Cycling Team | Terengganu Cycling Team | ,, 1:40 | ||
12 | 13 | ▲1 | LIU Jiankun Mitchelton - BikeExchange | Mitchelton - BikeExchange | ,, 1:40 | ||
13 | 17 | ▲4 | TESFATSION Natnael Eritrea | Eritrea | 1:48 1:48 | ||
14 | 18 | ▲4 | GALARRETA David H&R Block Pro Cycling | H&R Block Pro Cycling | ,, 1:48 | ||
15 | 20 | ▲5 | BERGSTRÖM FRISK Erik Memil - CCN Pro Cycling | Memil - CCN Pro Cycling | 1:52 1:52 | ||
16 | 15 | ▼1 | FUNG Ka Hoo HKSI Pro Cycling Team | HKSI Pro Cycling Team | 1:59 1:59 | ||
17 | 19 | ▲2 | DUTTON Jay St. George Continental Cycling Team | St. George Continental Cycling Team | 2:03 2:03 | ||
18 | 22 | ▲4 | WANG Jiancai Qinghai Tianyoude Cycling Team | Qinghai Tianyoude Cycling Team | 2:14 2:14 | ||
19 | 24 | ▲5 | CHIU Ho San HKSI Pro Cycling Team | HKSI Pro Cycling Team | 2:24 2:24 | ||
20 | 23 | ▲3 | BIALIAUSKI Vasili Minsk Cycling Club | Minsk Cycling Club | 2:26 2:26 | ||
21 | 14 | ▼7 | CAVANAGH Ryan St. George Continental Cycling Team | St. George Continental Cycling Team | 2:30 2:30 | ||
22 | 21 | ▼1 | MICHEAL Alexander Eritrea | Eritrea | 2:42 2:42 | ||
23 | 16 | ▼7 | BERGSTRÖM FRISK Hannes Memil - CCN Pro Cycling | Memil - CCN Pro Cycling | 2:46 2:46 | ||
24 | 26 | ▲2 | GROŠELJ Matic Ljubljana Gusto Xaurum | Ljubljana Gusto Xaurum | 2:54 2:54 | ||
25 | 25 | - | BIEKEN Nazaerbieke Mitchelton - BikeExchange | Mitchelton - BikeExchange | 2:56 2:56 | ||
26 | 28 | ▲2 | FINKŠT Tilen Ljubljana Gusto Xaurum | Ljubljana Gusto Xaurum | 2:59 2:59 | ||
27 | 27 | - | SUMIYOSHI Kota Aisan Racing Team | Aisan Racing Team | ,, 2:59 | ||
28 | 29 | ▲1 | LI Zisen Qinghai Tianyoude Cycling Team | Qinghai Tianyoude Cycling Team | ,, 2:59 | ||
29 | 30 | ▲1 | JIANG Zhi Hui Mitchelton - BikeExchange | Mitchelton - BikeExchange | ,, 2:59 | ||
30 | 34 | ▲4 | CHEUNG King Lok HKSI Pro Cycling Team | HKSI Pro Cycling Team | ,, 2:59 | ||
31 | 36 | ▲5 | VORGANOV Eduard Minsk Cycling Club | Minsk Cycling Club | ,, 2:59 | ||
32 | 35 | ▲3 | GU Bingcheng Giant Cycling Team | Giant Cycling Team | 3:15 3:15 | ||
33 | 39 | ▲6 | JUN Hoonmin Seoul Cycling Team | Seoul Cycling Team | 3:29 3:29 | ||
34 | 42 | ▲8 | NOMOTO Sora Aisan Racing Team | Aisan Racing Team | 3:36 3:36 | ||
35 | 44 | ▲9 | MONSALVE Yonathan Qinghai Tianyoude Cycling Team | Qinghai Tianyoude Cycling Team | 3:45 3:45 | ||
36 | 32 | ▼4 | MOHD SHUKRI Muhammad Shaiful Adlan Malaysia | Malaysia | 3:49 3:49 | ||
37 | 38 | ▲1 | PRAH Aljaž Ljubljana Gusto Xaurum | Ljubljana Gusto Xaurum | 3:59 3:59 | ||
38 | 50 | ▲12 | BOMMEL Henning Germany | Germany | 4:04 4:04 | ||
39 | 45 | ▲6 | ZENOVICH Matthew St. George Continental Cycling Team | St. George Continental Cycling Team | 4:15 4:15 | ||
40 | 31 | ▼9 | LI Shuai Beijing XDS - Innova Cycling Team | Beijing XDS - Innova Cycling Team | 4:20 4:20 | ||
41 | 55 | ▲14 | OKAMOTO Hayato Aisan Racing Team | Aisan Racing Team | 4:42 4:42 | ||
42 | 57 | ▲15 | FIALA Petr AC Sparta Praha | AC Sparta Praha | ,, 4:42 | ||
43 | 46 | ▲3 | GUY Timothy Ljubljana Gusto Xaurum | Ljubljana Gusto Xaurum | 4:54 4:54 | ||
44 | 59 | ▲15 | LAU Wan Yau Vincent HKSI Pro Cycling Team | HKSI Pro Cycling Team | 5:00 5:00 | ||
45 | 62 | ▲17 | ROHDE Leon Germany | Germany | 5:18 5:18 | ||
46 | 68 | ▲22 | MAT AMIN Mohd Shahrul Terengganu Cycling Team | Terengganu Cycling Team | 5:29 5:29 | ||
47 | 60 | ▲13 | THIBAULT Jean-Denis H&R Block Pro Cycling | H&R Block Pro Cycling | 5:44 5:44 | ||
48 | 54 | ▲6 | STÖHR Ján AC Sparta Praha | AC Sparta Praha | 5:48 5:48 | ||
49 | 49 | - | SHI Hang Giant Cycling Team | Giant Cycling Team | 5:49 5:49 | ||
50 | 75 | ▲25 | MIN Kyeongho Seoul Cycling Team | Seoul Cycling Team | 6:07 6:07 | ||
51 | 83 | ▲32 | SLIK Ivar Monkey Town Continental Team | Monkey Town Continental Team | 6:09 6:09 | ||
52 | 70 | ▲18 | MALCHAREK Moritz Germany | Germany | 6:11 6:11 | ||
53 | 48 | ▼5 | VAN HEERDEN Eddie Terengganu Cycling Team | Terengganu Cycling Team | 6:14 6:14 | ||
54 | 78 | ▲24 | WATANABE Shotaro Aisan Racing Team | Aisan Racing Team | 6:21 6:21 | ||
55 | 80 | ▲25 | FRAHM Jasper Germany | Germany | 6:36 6:36 | ||
56 | 41 | ▼15 | CHEN Mingrun Hengxiang Cycling Team | Hengxiang Cycling Team | ,, 6:36 | ||
57 | 56 | ▼1 | KALOJÍROS Tomáš AC Sparta Praha | AC Sparta Praha | 6:41 6:41 | ||
58 | 82 | ▲24 | KLEIMAN Wim Monkey Town Continental Team | Monkey Town Continental Team | 6:53 6:53 | ||
59 | 92 | ▲33 | VAN DER VEEKENS Mel Monkey Town Continental Team | Monkey Town Continental Team | 7:13 7:13 | ||
60 | 52 | ▼8 | LIU Jianpeng Hengxiang Cycling Team | Hengxiang Cycling Team | 7:16 7:16 | ||
61 | 85 | ▲24 | BAZHKOU Stanislau Minsk Cycling Club | Minsk Cycling Club | 7:18 7:18 | ||
62 | 67 | ▲5 | LI Daihou Beijing XDS - Innova Cycling Team | Beijing XDS - Innova Cycling Team | 7:26 7:26 | ||
63 | 73 | ▲10 | HUANG Wen Chung Ljubljana Gusto Xaurum | Ljubljana Gusto Xaurum | 7:28 7:28 | ||
64 | 95 | ▲31 | SHUMOV Nikolai Minsk Cycling Club | Minsk Cycling Club | 7:40 7:40 | ||
65 | 97 | ▲32 | VAN RHEE Joey Monkey Town Continental Team | Monkey Town Continental Team | 7:52 7:52 | ||
66 | 69 | ▲3 | ZULKEFLII Zamirul Adlisham Malaysia | Malaysia | 7:57 7:57 | ||
67 | 100 | ▲33 | EEFTING-BLOEM Roy Memil - CCN Pro Cycling | Memil - CCN Pro Cycling | 8:02 8:02 | ||
68 | 101 | ▲33 | KULYK Andriy Beijing XDS - Innova Cycling Team | Beijing XDS - Innova Cycling Team | 8:38 8:38 | ||
69 | 102 | ▲33 | JENNER Samuel Mitchelton - BikeExchange | Mitchelton - BikeExchange | 8:47 8:47 | ||
70 | 87 | ▲17 | KIM Ok Cheol Seoul Cycling Team | Seoul Cycling Team | 8:52 8:52 | ||
71 | 72 | ▲1 | ZHANG Zhishan Qinghai Tianyoude Cycling Team | Qinghai Tianyoude Cycling Team | 9:22 9:22 | ||
72 | 81 | ▲9 | KO Siu Wai HKSI Pro Cycling Team | HKSI Pro Cycling Team | 9:37 9:37 | ||
73 | 65 | ▼8 | STÖHR Pavel AC Sparta Praha | AC Sparta Praha | 9:46 9:46 | ||
74 | 96 | ▲22 | RUPNIK Jure H&R Block Pro Cycling | H&R Block Pro Cycling | 9:56 9:56 | ||
75 | 93 | ▲18 | LEUNG Chun Wing HKSI Pro Cycling Team | HKSI Pro Cycling Team | 10:37 10:37 | ||
76 | 103 | ▲27 | WEINSTEIN Domenic Germany | Germany | 10:45 10:45 | ||
77 | 104 | ▲27 | LAKASEK Irwandie Terengganu Cycling Team | Terengganu Cycling Team | 10:51 10:51 | ||
78 | 64 | ▼14 | VOLKERS Samuel Memil - CCN Pro Cycling | Memil - CCN Pro Cycling | 11:11 11:11 | ||
79 | 118 | ▲39 | GROVES Kaden Mitchelton - BikeExchange | Mitchelton - BikeExchange | 11:50 11:50 | ||
80 | 10 | ▼70 | HABTOM Michael Eritrea | Eritrea | 12:15 12:15 | ||
81 | 109 | ▲28 | KENNETT Dylan St. George Continental Cycling Team | St. George Continental Cycling Team | 13:09 13:09 | ||
82 | 33 | ▼49 | BOLOR-ERDENE Enkhtaivan Mongolia | Mongolia | 13:18 13:18 | ||
83 | 121 | ▲38 | BJERKESTRAND HAUGSVÆR Sindre H&R Block Pro Cycling | H&R Block Pro Cycling | 13:29 13:29 | ||
84 | 43 | ▼41 | ZHENG Zhang Hengxiang Cycling Team | Hengxiang Cycling Team | 13:34 13:34 | ||
85 | 47 | ▼38 | LI Jinsong Giant Cycling Team | Giant Cycling Team | 14:03 14:03 | ||
86 | 51 | ▼35 | BOLORTUYA Buyandelger Mongolia | Mongolia | 14:23 14:23 | ||
87 | 53 | ▼34 | MOHD BAKRI Sofian Nabil Malaysia | Malaysia | 14:30 14:30 | ||
88 | 40 | ▼48 | NIU Yikui Mitchelton - BikeExchange | Mitchelton - BikeExchange | 14:49 14:49 | ||
89 | 61 | ▼28 | JOO Mideum Seoul Cycling Team | Seoul Cycling Team | 15:07 15:07 | ||
90 | 58 | ▼32 | LI Hu Qinghai Tianyoude Cycling Team | Qinghai Tianyoude Cycling Team | 15:19 15:19 | ||
91 | 63 | ▼28 | NAVAANSAMDAN Buyantogtokh Mongolia | Mongolia | 15:28 15:28 | ||
92 | 112 | ▲20 | VALADE Jayson H&R Block Pro Cycling | H&R Block Pro Cycling | 15:34 15:34 | ||
93 | 66 | ▼27 | SALEH Mohd Zamri Terengganu Cycling Team | Terengganu Cycling Team | 15:48 15:48 | ||
94 | 74 | ▼20 | ZULKEFLI Azlina Najmi Malaysia | Malaysia | ,, 15:48 | ||
95 | 76 | ▼19 | AHMAD LUTFI Muhammad Fauzan Malaysia | Malaysia | 16:02 16:02 | ||
96 | 77 | ▼19 | SEO Yeongho Seoul Cycling Team | Seoul Cycling Team | 16:10 16:10 | ||
97 | 86 | ▼11 | SUN Yupeng China Continental Team of Gansu Bank | China Continental Team of Gansu Bank | 16:50 16:50 | ||
98 | 84 | ▼14 | QI Junshan China Continental Team of Gansu Bank | China Continental Team of Gansu Bank | 16:56 16:56 | ||
99 | 91 | ▼8 | LIU Haiwang Giant Cycling Team | Giant Cycling Team | 17:03 17:03 | ||
100 | 88 | ▼12 | ORR Robert Memil - CCN Pro Cycling | Memil - CCN Pro Cycling | 17:12 17:12 | ||
101 | 90 | ▼11 | TSEND Batjargal Mongolia | Mongolia | 17:16 17:16 | ||
102 | 94 | ▼8 | SONG Mingliang China Continental Team of Gansu Bank | China Continental Team of Gansu Bank | 17:42 17:42 | ||
103 | 111 | ▲8 | WEBER Philip Germany | Germany | 18:19 18:19 | ||
104 | 99 | ▼5 | ERDENESUREN Munkhtulga Mongolia | Mongolia | 18:21 18:21 | ||
105 | 98 | ▼7 | GUO Liang Giant Cycling Team | Giant Cycling Team | 18:31 18:31 | ||
106 | 106 | - | MACKAY Ashley Australian Cycling Academy - Ride Sunshine Coast | Australian Cycling Academy - Ride Sunshine Coast | 18:48 18:48 | ||
107 | 105 | ▼2 | HUBBARD Thomas St. George Continental Cycling Team | St. George Continental Cycling Team | 19:28 19:28 | ||
108 | 107 | ▼1 | NOBLE Jonathon Australian Cycling Academy - Ride Sunshine Coast | Australian Cycling Academy - Ride Sunshine Coast | 19:45 19:45 | ||
109 | 108 | ▼1 | LIU Manduo Giant Cycling Team | Giant Cycling Team | 21:04 21:04 | ||
110 | 114 | ▲4 | KIM Hyeonseok Seoul Cycling Team | Seoul Cycling Team | 21:13 21:13 | ||
111 | 115 | ▲4 | WANG Ming Dong Qinghai Tianyoude Cycling Team | Qinghai Tianyoude Cycling Team | 21:53 21:53 | ||
112 | 116 | ▲4 | MUZYCHKIN Anton Minsk Cycling Club | Minsk Cycling Club | 22:06 22:06 | ||
113 | 117 | ▲4 | BAT-ORSHIKH Gantumur Mongolia | Mongolia | 22:08 22:08 | ||
114 | 119 | ▲5 | KUROEDA Shiki Aisan Racing Team | Aisan Racing Team | 22:11 22:11 | ||
115 | 125 | ▲10 | WANG Bo Hengxiang Cycling Team | Hengxiang Cycling Team | 24:53 24:53 | ||
116 | 126 | ▲10 | YAN Meng Hengxiang Cycling Team | Hengxiang Cycling Team | 26:59 26:59 | ||
117 | 123 | ▲6 | NESVEDA Jiří AC Sparta Praha | AC Sparta Praha | 32:48 32:48 | ||
118 | 124 | ▲6 | DRAKE Amarni Australian Cycling Academy - Ride Sunshine Coast | Australian Cycling Academy - Ride Sunshine Coast | 33:53 33:53 |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:16 November 2018
- Start time:-
- Avg. speed winner:43.1 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:97.1 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:60
- Vert. meters:1057
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: