The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Prev | ▼▲ | Rider | Team | UCI | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 1 | - | DAVIDENOK Ilya Beijing XDS - Innova Cycling Team | Beijing XDS - Innova Cycling Team | 3 | 10:30:01 | |
2 | 2 | - | DYBALL Benjamin St. George Continental Cycling Team | St. George Continental Cycling Team | 0:12 0:12 | ||
3 | 3 | - | LYU Xianjing Hengxiang Cycling Team | Hengxiang Cycling Team | 0:21 0:21 | ||
4 | 4 | - | DEBESAY Yakob Eritrea | Eritrea | 0:58 0:58 | ||
5 | 5 | - | TESFAY Hanibal Eritrea | Eritrea | 0:59 0:59 | ||
6 | 6 | - | PAVLIČ Marko H&R Block Pro Cycling | H&R Block Pro Cycling | 1:03 1:03 | ||
7 | 7 | - | MEBRAHTOM Natnael Eritrea | Eritrea | 1:04 1:04 | ||
8 | 10 | ▲2 | KONONENKO Mykhaylo Beijing XDS - Innova Cycling Team | Beijing XDS - Innova Cycling Team | 1:22 1:22 | ||
9 | 9 | - | DE JONGE Maarten Monkey Town Continental Team | Monkey Town Continental Team | 1:30 1:30 | ||
10 | 8 | ▼2 | STROKAU Vasili Minsk Cycling Club | Minsk Cycling Club | 1:34 1:34 | ||
11 | 11 | - | MAZUKI Nur Amirul Fakhruddin Terengganu Cycling Team | Terengganu Cycling Team | 1:40 1:40 | ||
12 | 15 | ▲3 | BERGSTRÖM FRISK Erik Memil - CCN Pro Cycling | Memil - CCN Pro Cycling | 1:52 1:52 | ||
13 | 16 | ▲3 | FUNG Ka Hoo HKSI Pro Cycling Team | HKSI Pro Cycling Team | 1:59 1:59 | ||
14 | 14 | - | GALARRETA David H&R Block Pro Cycling | H&R Block Pro Cycling | 2:37 2:37 | ||
15 | 13 | ▼2 | TESFATSION Natnael Eritrea | Eritrea | 2:43 2:43 | ||
16 | 12 | ▼4 | LIU Jiankun Mitchelton - BikeExchange | Mitchelton - BikeExchange | 3:08 3:08 | ||
17 | 21 | ▲4 | CAVANAGH Ryan St. George Continental Cycling Team | St. George Continental Cycling Team | 3:19 3:19 | ||
18 | 17 | ▼1 | DUTTON Jay St. George Continental Cycling Team | St. George Continental Cycling Team | 3:31 3:31 | ||
19 | 18 | ▼1 | WANG Jiancai Qinghai Tianyoude Cycling Team | Qinghai Tianyoude Cycling Team | 3:42 3:42 | ||
20 | 31 | ▲11 | VORGANOV Eduard Minsk Cycling Club | Minsk Cycling Club | 3:48 3:48 | ||
21 | 19 | ▼2 | CHIU Ho San HKSI Pro Cycling Team | HKSI Pro Cycling Team | 3:52 3:52 | ||
22 | 22 | - | MICHEAL Alexander Eritrea | Eritrea | 4:10 4:10 | ||
23 | 23 | - | BERGSTRÖM FRISK Hannes Memil - CCN Pro Cycling | Memil - CCN Pro Cycling | 4:14 4:14 | ||
24 | 24 | - | GROŠELJ Matic Ljubljana Gusto Xaurum | Ljubljana Gusto Xaurum | 4:20 4:20 | ||
25 | 27 | ▲2 | SUMIYOSHI Kota Aisan Racing Team | Aisan Racing Team | 4:25 4:25 | ||
26 | 28 | ▲2 | LI Zisen Qinghai Tianyoude Cycling Team | Qinghai Tianyoude Cycling Team | ,, 4:25 | ||
27 | 25 | ▼2 | BIEKEN Nazaerbieke Mitchelton - BikeExchange | Mitchelton - BikeExchange | 4:27 4:27 | ||
28 | 30 | ▲2 | CHEUNG King Lok HKSI Pro Cycling Team | HKSI Pro Cycling Team | 4:30 4:30 | ||
29 | 33 | ▲4 | JUN Hoonmin Seoul Cycling Team | Seoul Cycling Team | 4:57 4:57 | ||
30 | 34 | ▲4 | NOMOTO Sora Aisan Racing Team | Aisan Racing Team | 5:04 5:04 | ||
31 | 26 | ▼5 | FINKŠT Tilen Ljubljana Gusto Xaurum | Ljubljana Gusto Xaurum | 5:11 5:11 | ||
32 | 36 | ▲4 | MOHD SHUKRI Muhammad Shaiful Adlan Malaysia | Malaysia | 5:17 5:17 | ||
33 | 20 | ▼13 | BIALIAUSKI Vasili Minsk Cycling Club | Minsk Cycling Club | 5:27 5:27 | ||
34 | 32 | ▼2 | GU Bingcheng Giant Cycling Team | Giant Cycling Team | 0:02 0:02 | ||
35 | 37 | ▲2 | PRAH Aljaž Ljubljana Gusto Xaurum | Ljubljana Gusto Xaurum | 6:11 6:11 | ||
36 | 35 | ▼1 | MONSALVE Yonathan Qinghai Tianyoude Cycling Team | Qinghai Tianyoude Cycling Team | 6:46 6:46 | ||
37 | 51 | ▲14 | SLIK Ivar Monkey Town Continental Team | Monkey Town Continental Team | 6:55 6:55 | ||
38 | 38 | - | BOMMEL Henning Germany | Germany | 7:05 7:05 | ||
39 | 42 | ▲3 | FIALA Petr AC Sparta Praha | AC Sparta Praha | 7:43 7:43 | ||
40 | 47 | ▲7 | THIBAULT Jean-Denis H&R Block Pro Cycling | H&R Block Pro Cycling | 7:56 7:56 | ||
41 | 57 | ▲16 | KALOJÍROS Tomáš AC Sparta Praha | AC Sparta Praha | 8:07 8:07 | ||
42 | 56 | ▲14 | CHEN Mingrun Hengxiang Cycling Team | Hengxiang Cycling Team | ,, 8:07 | ||
43 | 60 | ▲17 | LIU Jianpeng Hengxiang Cycling Team | Hengxiang Cycling Team | 8:42 8:42 | ||
44 | 49 | ▲5 | SHI Hang Giant Cycling Team | Giant Cycling Team | 8:50 8:50 | ||
45 | 50 | ▲5 | MIN Kyeongho Seoul Cycling Team | Seoul Cycling Team | 9:05 9:05 | ||
46 | 39 | ▼7 | ZENOVICH Matthew St. George Continental Cycling Team | St. George Continental Cycling Team | 9:08 9:08 | ||
47 | 43 | ▼4 | GUY Timothy Ljubljana Gusto Xaurum | Ljubljana Gusto Xaurum | 9:47 9:47 | ||
48 | 58 | ▲10 | KLEIMAN Wim Monkey Town Continental Team | Monkey Town Continental Team | 9:54 9:54 | ||
49 | 59 | ▲10 | VAN DER VEEKENS Mel Monkey Town Continental Team | Monkey Town Continental Team | 10:14 10:14 | ||
50 | 61 | ▲11 | BAZHKOU Stanislau Minsk Cycling Club | Minsk Cycling Club | 10:18 10:18 | ||
51 | 63 | ▲12 | HUANG Wen Chung Ljubljana Gusto Xaurum | Ljubljana Gusto Xaurum | 10:29 10:29 | ||
52 | 53 | ▲1 | VAN HEERDEN Eddie Terengganu Cycling Team | Terengganu Cycling Team | 11:07 11:07 | ||
53 | 41 | ▼12 | OKAMOTO Hayato Aisan Racing Team | Aisan Racing Team | 11:46 11:46 | ||
54 | 29 | ▼25 | JIANG Zhi Hui Mitchelton - BikeExchange | Mitchelton - BikeExchange | 12:17 12:17 | ||
55 | 71 | ▲16 | ZHANG Zhishan Qinghai Tianyoude Cycling Team | Qinghai Tianyoude Cycling Team | 12:23 12:23 | ||
56 | 46 | ▼10 | MAT AMIN Mohd Shahrul Terengganu Cycling Team | Terengganu Cycling Team | 12:35 12:35 | ||
57 | 48 | ▼9 | STÖHR Ján AC Sparta Praha | AC Sparta Praha | 12:54 12:54 | ||
58 | 40 | ▼18 | LI Shuai Beijing XDS - Innova Cycling Team | Beijing XDS - Innova Cycling Team | 13:17 13:17 | ||
59 | 80 | ▲21 | HABTOM Michael Eritrea | Eritrea | 13:43 13:43 | ||
60 | 66 | ▲6 | ZULKEFLII Zamirul Adlisham Malaysia | Malaysia | 15:01 15:01 | ||
61 | 85 | ▲24 | LI Jinsong Giant Cycling Team | Giant Cycling Team | 15:31 15:31 | ||
62 | 72 | ▲10 | KO Siu Wai HKSI Pro Cycling Team | HKSI Pro Cycling Team | 15:53 15:53 | ||
63 | 44 | ▼19 | LAU Wan Yau Vincent HKSI Pro Cycling Team | HKSI Pro Cycling Team | 0:19 0:19 | ||
64 | 70 | ▲6 | KIM Ok Cheol Seoul Cycling Team | Seoul Cycling Team | 15:56 15:56 | ||
65 | 82 | ▲17 | BOLOR-ERDENE Enkhtaivan Mongolia | Mongolia | 16:19 16:19 | ||
66 | 73 | ▲7 | STÖHR Pavel AC Sparta Praha | AC Sparta Praha | 16:52 16:52 | ||
67 | 64 | ▼3 | SHUMOV Nikolai Minsk Cycling Club | Minsk Cycling Club | 16:58 16:58 | ||
68 | 65 | ▼3 | VAN RHEE Joey Monkey Town Continental Team | Monkey Town Continental Team | 17:10 17:10 | ||
69 | 54 | ▼15 | WATANABE Shotaro Aisan Racing Team | Aisan Racing Team | 17:14 17:14 | ||
70 | 45 | ▼25 | ROHDE Leon Germany | Germany | 17:37 17:37 | ||
71 | 77 | ▲6 | LAKASEK Irwandie Terengganu Cycling Team | Terengganu Cycling Team | 17:55 17:55 | ||
72 | 68 | ▼4 | KULYK Andriy Beijing XDS - Innova Cycling Team | Beijing XDS - Innova Cycling Team | 17:56 17:56 | ||
73 | 86 | ▲13 | BOLORTUYA Buyandelger Mongolia | Mongolia | 18:07 18:07 | ||
74 | 52 | ▼22 | MALCHAREK Moritz Germany | Germany | 18:30 18:30 | ||
75 | 55 | ▼20 | FRAHM Jasper Germany | Germany | 18:55 18:55 | ||
76 | 81 | ▲5 | KENNETT Dylan St. George Continental Cycling Team | St. George Continental Cycling Team | 19:25 19:25 | ||
77 | 67 | ▼10 | EEFTING-BLOEM Roy Memil - CCN Pro Cycling | Memil - CCN Pro Cycling | 20:21 20:21 | ||
78 | 78 | - | VOLKERS Samuel Memil - CCN Pro Cycling | Memil - CCN Pro Cycling | 20:29 20:29 | ||
79 | 69 | ▼10 | JENNER Samuel Mitchelton - BikeExchange | Mitchelton - BikeExchange | 21:06 21:06 | ||
80 | 89 | ▲9 | JOO Mideum Seoul Cycling Team | Seoul Cycling Team | 21:12 21:12 | ||
81 | 108 | ▲27 | NOBLE Jonathon Australian Cycling Academy - Ride Sunshine Coast | Australian Cycling Academy - Ride Sunshine Coast | 21:13 21:13 | ||
82 | 75 | ▼7 | LEUNG Chun Wing HKSI Pro Cycling Team | HKSI Pro Cycling Team | 21:30 21:30 | ||
83 | 87 | ▲4 | MOHD BAKRI Sofian Nabil Malaysia | Malaysia | 21:36 21:36 | ||
84 | 91 | ▲7 | NAVAANSAMDAN Buyantogtokh Mongolia | Mongolia | 21:44 21:44 | ||
85 | 62 | ▼23 | LI Daihou Beijing XDS - Innova Cycling Team | Beijing XDS - Innova Cycling Team | 22:01 22:01 | ||
86 | 74 | ▼12 | RUPNIK Jure H&R Block Pro Cycling | H&R Block Pro Cycling | 22:15 22:15 | ||
87 | 92 | ▲5 | VALADE Jayson H&R Block Pro Cycling | H&R Block Pro Cycling | 22:40 22:40 | ||
88 | 94 | ▲6 | ZULKEFLI Azlina Najmi Malaysia | Malaysia | 22:54 22:54 | ||
89 | 76 | ▼13 | WEINSTEIN Domenic Germany | Germany | 23:04 23:04 | ||
90 | 95 | ▲5 | AHMAD LUTFI Muhammad Fauzan Malaysia | Malaysia | 23:08 23:08 | ||
91 | 96 | ▲5 | SEO Yeongho Seoul Cycling Team | Seoul Cycling Team | 23:16 23:16 | ||
92 | 79 | ▼13 | GROVES Kaden Mitchelton - BikeExchange | Mitchelton - BikeExchange | 24:09 24:09 | ||
93 | 83 | ▼10 | BJERKESTRAND HAUGSVÆR Sindre H&R Block Pro Cycling | H&R Block Pro Cycling | 25:48 25:48 | ||
94 | 84 | ▼10 | ZHENG Zhang Hengxiang Cycling Team | Hengxiang Cycling Team | 25:53 25:53 | ||
95 | 106 | ▲11 | MACKAY Ashley Australian Cycling Academy - Ride Sunshine Coast | Australian Cycling Academy - Ride Sunshine Coast | 25:54 25:54 | ||
96 | 99 | ▲3 | LIU Haiwang Giant Cycling Team | Giant Cycling Team | 26:00 26:00 | ||
97 | 93 | ▼4 | SALEH Mohd Zamri Terengganu Cycling Team | Terengganu Cycling Team | 26:41 26:41 | ||
98 | 97 | ▼1 | SUN Yupeng China Continental Team of Gansu Bank | China Continental Team of Gansu Bank | 27:43 27:43 | ||
99 | 98 | ▼1 | QI Junshan China Continental Team of Gansu Bank | China Continental Team of Gansu Bank | 27:49 27:49 | ||
100 | 102 | ▲2 | SONG Mingliang China Continental Team of Gansu Bank | China Continental Team of Gansu Bank | 28:35 28:35 | ||
101 | 88 | ▼13 | NIU Yikui Mitchelton - BikeExchange | Mitchelton - BikeExchange | 29:24 29:24 | ||
102 | 105 | ▲3 | GUO Liang Giant Cycling Team | Giant Cycling Team | ,, 29:24 | ||
103 | 100 | ▼3 | ORR Robert Memil - CCN Pro Cycling | Memil - CCN Pro Cycling | 29:31 29:31 | ||
104 | 101 | ▼3 | TSEND Batjargal Mongolia | Mongolia | 29:35 29:35 | ||
105 | 109 | ▲4 | LIU Manduo Giant Cycling Team | Giant Cycling Team | 30:15 30:15 | ||
106 | 103 | ▼3 | WEBER Philip Germany | Germany | 30:38 30:38 | ||
107 | 107 | - | HUBBARD Thomas St. George Continental Cycling Team | St. George Continental Cycling Team | 31:47 31:47 | ||
108 | 110 | ▲2 | KIM Hyeonseok Seoul Cycling Team | Seoul Cycling Team | 32:06 32:06 | ||
109 | 112 | ▲3 | MUZYCHKIN Anton Minsk Cycling Club | Minsk Cycling Club | 34:25 34:25 | ||
110 | 114 | ▲4 | KUROEDA Shiki Aisan Racing Team | Aisan Racing Team | 34:30 34:30 | ||
111 | 111 | - | WANG Ming Dong Qinghai Tianyoude Cycling Team | Qinghai Tianyoude Cycling Team | 37:02 37:02 | ||
112 | 115 | ▲3 | WANG Bo Hengxiang Cycling Team | Hengxiang Cycling Team | 37:12 37:12 | ||
113 | 113 | - | BAT-ORSHIKH Gantumur Mongolia | Mongolia | 37:27 37:27 | ||
114 | 116 | ▲2 | YAN Meng Hengxiang Cycling Team | Hengxiang Cycling Team | 41:34 41:34 | ||
115 | 117 | ▲2 | NESVEDA Jiří AC Sparta Praha | AC Sparta Praha | 45:07 45:07 | ||
116 | 104 | ▼12 | ERDENESUREN Munkhtulga Mongolia | Mongolia | 45:47 45:47 | ||
117 | 118 | ▲1 | DRAKE Amarni Australian Cycling Academy - Ride Sunshine Coast | Australian Cycling Academy - Ride Sunshine Coast | 46:12 46:12 |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:17 November 2018
- Start time:-
- Avg. speed winner:40.9 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:126.8 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:
- Vert. meters:
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: