2023»

Tour of Istanbul

(2.2)
2023»Stage 1»ArnavutköyArnavutköy(176.6km)

clear filter
The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Select two riders to compare.
RnkGCTimelagBIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamUCIPntTime
11+0:003
GC
WANG Gustav Restaurant Suri - Carl Ras
20Restaurant Suri - Carl Ras754:06:03
22+0:4261
GC
MARCHAND Gianni Tarteletto - Isorex
33Tarteletto - Isorex320:38
0:38
33+0:44105
Climber
RÜEGG Lukas Team Vorarlberg
27Team Vorarlberg11,,
0:38
44+3:1065
Sprint
DUPONT Timothy Tarteletto - Isorex
35Tarteletto - Isorex3:00
3:00
55+3:1075
Sprint
GIDICH Yevgeniy Astana Qazaqstan Development Team
27Astana Qazaqstan Development Team,,
3:00
66+3:1184
Sprint
PERSICO Davide Team Colpack Ballan CSB
22Team Colpack Ballan CSB3:01
3:01
77+3:1363
Sprint
JOSEPH Thomas Tarteletto - Isorex
26Tarteletto - Isorex3:03
3:03
88+3:1372
Climber
VINOKUROV Nicolas Astana Qazaqstan Development Team
21Astana Qazaqstan Development Team,,
3:03
99+3:134
Sprint
HANSEN Alexander Arnt Restaurant Suri - Carl Ras
20Restaurant Suri - Carl Ras,,
3:03
1010+3:17104
TT
KNOLLE Jon Team Vorarlberg
24Team Vorarlberg3:07
3:07
1111+3:1721
GC
KUZMIN Anton Almaty Astana Motors
26Almaty Astana Motors,,
3:07
1212+3:171
Sprint
STAMPE Daniel Restaurant Suri - Carl Ras
27Restaurant Suri - Carl Ras,,
3:07
1313+3:17121
Sprint
ARVANITOU Nikiforos Sofer Savini Due OMZ
20Sofer Savini Due OMZ,,
3:07
1414+3:2073
Sprint
REMKHE Andrey Astana Qazaqstan Development Team
20Astana Qazaqstan Development Team3:10
3:10
1515+3:2083
Climber
MASCIARELLI Lorenzo Team Colpack Ballan CSB
19Team Colpack Ballan CSB,,
3:10
1616+3:2016
Sprint
PARASHCHAK Yaroslav Beykoz Belediyesi Spor Kulübü
22Beykoz Belediyesi Spor Kulübü,,
3:10
1717+3:2642
Sprint
MARUKHIN Daniil Vino SKO Team
24Vino SKO Team3:16
3:16
1818+3:2654
Classic
BROWNING Fergus Trinity Racing
19Trinity Racing,,
3:16
1919+3:2992
Climber
BULUT Samet Konya Buyuksehir Belediye Spor
21Konya Buyuksehir Belediye Spor3:19
3:19
2020+3:29201
Classic
41Uzbekistan,,
3:19
2121+3:29103
TT
MEILER Lukas Team Vorarlberg
28Team Vorarlberg,,
3:19
2222+3:3274
Sprint
ZANINI Simone Astana Qazaqstan Development Team
19Astana Qazaqstan Development Team3:22
3:22
2323+3:32134
Climber
REUTIMANN Mathias Team Felbermayr - Simplon Wels
28Team Felbermayr - Simplon Wels,,
3:22
2424+3:33106
TT
VERMEULEN Moran Team Vorarlberg
26Team Vorarlberg3:23
3:23
2525+3:3762
Sprint
RELAES Jacob Tarteletto - Isorex
27Tarteletto - Isorex3:27
3:27
2626+3:5752
TT
MCCAMBRIDGE Kevin Trinity Racing
21Trinity Racing3:47
3:47
2727+4:0664
Sprint
DE POORTER Maxime Tarteletto - Isorex
27Tarteletto - Isorex3:56
3:56
2828+4:217
Sprint
ROSENLUND Stian Restaurant Suri - Carl Ras
21Restaurant Suri - Carl Ras4:11
4:11
2929+4:44191
Sprint
25Serbia4:34
4:34
3030+5:2687
Sprint
VOLPATO Leonardo Team Colpack Ballan CSB
18Team Colpack Ballan CSB5:16
5:16
3131+5:2641
Sprint
SEMENOV Alexandr Vino SKO Team
24Vino SKO Team,,
5:16
3232+6:00125
GC
SCHUNK Conor Sofer Savini Due OMZ
24Sofer Savini Due OMZ5:50
5:50
3333+8:0143
Sprint
DOSTIYEV Ilkhan Vino SKO Team
21Vino SKO Team7:51
7:51
3434+8:0114
GC
BERHANE Natnael Beykoz Belediyesi Spor Kulübü
32Beykoz Belediyesi Spor Kulübü,,
7:51
3535+8:105
Sprint
DAHL Gustav Frederik Restaurant Suri - Carl Ras
22Restaurant Suri - Carl Ras8:00
8:00
3636+9:0186
Classic
ROMELE Alessandro Team Colpack Ballan CSB
20Team Colpack Ballan CSB8:51
8:51
3737+9:0181
Sprint
BOSCARO Davide Team Colpack Ballan CSB
23Team Colpack Ballan CSB,,
8:51
3838+9:0185
Sprint
QUARANTA Samuel Team Colpack Ballan CSB
21Team Colpack Ballan CSB,,
8:51
3939+10:5782
Sprint
CASALINI Gabriele Team Colpack Ballan CSB
18Team Colpack Ballan CSB10:47
10:47
4040+11:17101
GC
STÜSSI Colin Team Vorarlberg
30Team Vorarlberg11:07
11:07
4141+11:2271
TT
VINOKUROV Alexandre Astana Qazaqstan Development Team
21Astana Qazaqstan Development Team11:12
11:12
4242+12:3855
TT
TUCKWELL Luke Trinity Racing
19Trinity Racing12:28
12:28
4343+12:44204
Classic
RAKHIMBAEV Behzodek Uzbekistan
21Uzbekistan12:34
12:34
4447+12:47112
Sprint
KOYAMA Tomoya Global 6 Cycling
25Global 6 Cycling12:37
12:37
4545+12:45136
Climber
ZANGERLE Emanuel Team Felbermayr - Simplon Wels
23Team Felbermayr - Simplon Wels,,
12:37
4648+12:4736
Sprint
UZUN Emir Spor Toto Cycling Team
21Spor Toto Cycling Team,,
12:37
4749+12:47131
TT
DIRNBAUER Josef Team Felbermayr - Simplon Wels
25Team Felbermayr - Simplon Wels,,
12:37
4850+12:47111
TT
FREDRIKSEN Mads Leander Global 6 Cycling
20Global 6 Cycling,,
12:37
4951+12:4747
TT
KONKIN Maxim Vino SKO Team
18Vino SKO Team,,
12:37
5052+12:4766
Sprint
DE PAUW Len Tarteletto - Isorex
23Tarteletto - Isorex,,
12:37
5153+12:4767
Sprint
DE MAERE Alessio Tarteletto - Isorex
21Tarteletto - Isorex,,
12:37
5254+12:47202
TT
SUNNATOV Akramjon Uzbekistan
26Uzbekistan,,
12:37
5355+12:47113
Climber
ORMISTON Callum Global 6 Cycling
23Global 6 Cycling,,
12:37
5456+12:4756
Climber
HOLDEN Ralf Trinity Racing
19Trinity Racing,,
12:37
5557+12:47154
Sprint
VERHOEFF Stefan Universe Cycling Team
24Universe Cycling Team,,
12:37
5658+12:47152
Climber
STEMAN Jip Universe Cycling Team
23Universe Cycling Team,,
12:37
5759+12:47173
Climber
PERCRULE Doriand Team Novo Nordisk Development
24Team Novo Nordisk Development,,
12:37
5860+12:47171
Sprint
POLGA Antonio Team Novo Nordisk Development
24Team Novo Nordisk Development,,
12:37
5961+12:47155
Climber
NIJSSEN Kenny Universe Cycling Team
33Universe Cycling Team,,
12:37
6062+12:4732
TT
KELLECI Abdulkadir Spor Toto Cycling Team
37Spor Toto Cycling Team,,
12:37
6163+12:4734
Sprint
ARIKAN Doğukan Spor Toto Cycling Team
22Spor Toto Cycling Team,,
12:37
6264+12:4713
TT
MENGS Petros Beykoz Belediyesi Spor Kulübü
21Beykoz Belediyesi Spor Kulübü,,
12:37
6346+12:4693
Sprint
EGIN Ali Konya Buyuksehir Belediye Spor
20Konya Buyuksehir Belediye Spor,,
12:37
6465+12:4711
Sprint
ROSTOVTSEV Sergey Beykoz Belediyesi Spor Kulübü
26Beykoz Belediyesi Spor Kulübü,,
12:37
6566+12:47126
Sprint
DI CAMILLO Lorenzo Sofer Savini Due OMZ
20Sofer Savini Due OMZ,,
12:37
6667+12:476
Sprint
HOLM Albert Restaurant Suri - Carl Ras
20Restaurant Suri - Carl Ras,,
12:37
6768+12:47156
Sprint
BUIJK Bart Universe Cycling Team
30Universe Cycling Team,,
12:37
6844+12:4453
Sprint
NAKKEN Tobias Risan Trinity Racing
19Trinity Racing,,
12:37
6969+12:47123
Sprint
HARASIM Mihnea-Alexandru Sofer Savini Due OMZ
19Sofer Savini Due OMZ,,
12:37
7070+12:47124
TT
DIMA Emil Sofer Savini Due OMZ
26Sofer Savini Due OMZ,,
12:37
7171+12:4737
Sprint
TEKIN Mustafa Spor Toto Cycling Team
20Spor Toto Cycling Team,,
12:37
7272+12:4777
Sprint
AGUILERA Nil Astana Qazaqstan Development Team
19Astana Qazaqstan Development Team,,
12:37
7373+13:0096
Sprint
YILMAZ Yunus Emre Konya Buyuksehir Belediye Spor
27Konya Buyuksehir Belediye Spor12:50
12:50
7474+13:1222
GC
REMKHI Rudolf Almaty Astana Motors
19Almaty Astana Motors13:02
13:02
7575+13:14135
TT
RITZINGER Felix Team Felbermayr - Simplon Wels
26Team Felbermayr - Simplon Wels13:04
13:04
7676+13:16102
Climber
BENZ Pirmin Team Vorarlberg
22Team Vorarlberg13:06
13:06
7777+14:09132
TT
KUKRLE Michael Team Felbermayr - Simplon Wels
28Team Felbermayr - Simplon Wels13:59
13:59
7878+14:26137
GC
ZOIDL Riccardo Team Felbermayr - Simplon Wels
35Team Felbermayr - Simplon Wels14:16
14:16
7979+17:57127
GC
NARUMI Soh Sofer Savini Due OMZ
25Sofer Savini Due OMZ17:47
17:47
8080+21:1712
GC
STEDMAN Maximilian Beykoz Belediyesi Spor Kulübü
27Beykoz Belediyesi Spor Kulübü21:07
21:07
8181+21:1715
Sprint
DOĞAN Halil İbrahim Beykoz Belediyesi Spor Kulübü
22Beykoz Belediyesi Spor Kulübü,,
21:07
8282+21:17197
Sprint
19Serbia,,
21:07
8383+22:55194
Sprint
23Serbia22:45
22:45
8484+22:5545
Climber
VAGANOV Alexey Vino SKO Team
19Vino SKO Team,,
22:45
8585+27:3126
TT
TURAR Assylkhan Almaty Astana Motors
26Almaty Astana Motors27:21
27:21
8686+28:54151
Sprint
WIJFJE Tom Universe Cycling Team
25Universe Cycling Team28:44
28:44
8787+28:54182
Sprint
IVANOV Borislav Bulgaria
34Bulgaria,,
28:44
8888+29:03133
Sprint
PURTSCHELLER Jakob Team Felbermayr - Simplon Wels
19Team Felbermayr - Simplon Wels28:53
28:53
8989+29:58181
GC
22Bulgaria29:48
29:48
9090+29:5823
Sprint
ALIYEV Ruslan Almaty Astana Motors
20Almaty Astana Motors,,
29:48
9191+29:58107
GC
AMANN Dominik Team Vorarlberg
24Team Vorarlberg,,
29:48
9292+44:38203
TT
ZABIROV Damir Uzbekistan
22Uzbekistan44:28
44:28
9393+44:52114
TT
HJORTH Jonas Global 6 Cycling
30Global 6 Cycling44:42
44:42
9494+44:52122
TT
MÓRÉ-GOSSELIN Olivier Sofer Savini Due OMZ
19Sofer Savini Due OMZ,,
44:42
9595+44:52141
Sprint
GHAVAMI Ramyar Mes Sungun - Azad
21Mes Sungun - Azad,,
44:42
9696+44:52174
Sprint
MCQUERRY Justin Team Novo Nordisk Development
27Team Novo Nordisk Development,,
44:42
9797+44:5235
Sprint
AYYORKUN Mustafa Spor Toto Cycling Team
19Spor Toto Cycling Team,,
44:42
9898+44:52142
TT
SEYFOLLAHIFARD Hasan Mes Sungun - Azad
30Mes Sungun - Azad,,
44:42
9999+44:55185
TT
21Bulgaria44:45
44:45
100100+45:0417
Sprint
KAYGISIZ Zeki Beykoz Belediyesi Spor Kulübü
25Beykoz Belediyesi Spor Kulübü44:54
44:54
101101+45:0494
Sprint
MARAL Ahmet Konya Buyuksehir Belediye Spor
20Konya Buyuksehir Belediye Spor,,
44:54
102102+45:1095
Sprint
ALSAC Mehmet Konya Buyuksehir Belediye Spor
20Konya Buyuksehir Belediye Spor45:00
45:00
103103+45:1933
Sprint
YIGIT Tahir Spor Toto Cycling Team
21Spor Toto Cycling Team45:09
45:09
104104+45:21183
TT
DYANKOV Denis Bulgaria
24Bulgaria45:11
45:11
105105+45:21146
Climber
KHORSHID Khalil Mes Sungun - Azad
35Mes Sungun - Azad,,
45:11
106106+46:0027
Climber
MUSSABAYEV Alexandr Almaty Astana Motors
19Almaty Astana Motors45:50
45:50
107107+46:51144
Sprint
JADIDOLESLAMI Shahab Mes Sungun - Azad
30Mes Sungun - Azad46:41
46:41
108108+46:5131
TT
ŞAMLI Feritcan Spor Toto Cycling Team
29Spor Toto Cycling Team,,
46:41
109109+47:47143
GC
KOLAHDOZHAGH Amir Mes Sungun - Azad
30Mes Sungun - Azad47:37
47:37
110110+54:3044
Sprint
VOROBYEV Matvey Vino SKO Team
19Vino SKO Team54:20
54:20
DNF46
Climber
KOLTUNOV Vladimir Vino SKO Team
20Vino SKO Team-
DNF51
Climber
HARVEY Dean Trinity Racing
20Trinity Racing-
DNF24
Sprint
BEZRUCHKO Nikita Almaty Astana Motors
21Almaty Astana Motors-
DNF25
Sprint
SHEPELEV Georgiy Almaty Astana Motors
19Almaty Astana Motors-
DNF2
Sprint
LINDQUIST Christian Ingemann Restaurant Suri - Carl Ras
26Restaurant Suri - Carl Ras-
DNF91
Sprint
GOK Ali Konya Buyuksehir Belediye Spor
21Konya Buyuksehir Belediye Spor-
DNF76
GC
PRONSKIY Daniil Astana Qazaqstan Development Team
23Astana Qazaqstan Development Team-
DNF145
Sprint
HOMAY AGHDAM Shahin Mes Sungun - Azad
37Mes Sungun - Azad-
DNF175
Sprint
BROWN Joshua Team Novo Nordisk Development
19Team Novo Nordisk Development-
DNF176
Sprint
WATTELLE Célestin Team Novo Nordisk Development
20Team Novo Nordisk Development-
DNF177
Sprint
KNUDSEN Hjalte Thor Team Novo Nordisk Development
20Team Novo Nordisk Development-
DNF115
Sprint
BILYARD Louis Global 6 Cycling
22Global 6 Cycling-
DNF184
GC
KOLEV Yoan Bulgaria
23Bulgaria-
DNF186
TT
GEORGIEV Stefan Bulgaria
20Bulgaria-
DNF172
Sprint
SMITH Nathan Team Novo Nordisk Development
23Team Novo Nordisk Development-
DNF205
TT
ELLI Konstantin Uzbekistan
23Uzbekistan-
DNF206
TT
ERGASHEV Sanjarbek Uzbekistan
18Uzbekistan-
DNF195
Sprint
DIVNIĆ Jovan Serbia
21Serbia-
DNF196
Sprint
19Serbia-
DNF192
TT
TURKULOV Luka Serbia
19Serbia-
DNF193
TT
ILIĆ Ognjen Serbia
24Serbia-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkBIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamUCITimeTime won/lost
13
GC
WANG Gustav Restaurant Suri - Carl Ras
20Restaurant Suri - Carl Ras14:05:53..
261
GC
MARCHAND Gianni Tarteletto - Isorex
33Tarteletto - Isorex0:42
0:42
..
3105
Climber
RÜEGG Lukas Team Vorarlberg
27Team Vorarlberg0:44
0:44
..
465
Sprint
DUPONT Timothy Tarteletto - Isorex
35Tarteletto - Isorex3:10
3:10
..
575
Sprint
GIDICH Yevgeniy Astana Qazaqstan Development Team
27Astana Qazaqstan Development Team,,
3:10
..
684
Sprint
PERSICO Davide Team Colpack Ballan CSB
22Team Colpack Ballan CSB3:11
3:11
..
763
Sprint
JOSEPH Thomas Tarteletto - Isorex
26Tarteletto - Isorex3:13
3:13
..
872
Climber
VINOKUROV Nicolas Astana Qazaqstan Development Team
21Astana Qazaqstan Development Team,,
3:13
..
94
Sprint
HANSEN Alexander Arnt Restaurant Suri - Carl Ras
20Restaurant Suri - Carl Ras,,
3:13
..
10104
TT
KNOLLE Jon Team Vorarlberg
24Team Vorarlberg3:17
3:17
..
1121
GC
KUZMIN Anton Almaty Astana Motors
26Almaty Astana Motors,,
3:17
..
121
Sprint
STAMPE Daniel Restaurant Suri - Carl Ras
27Restaurant Suri - Carl Ras,,
3:17
..
13121
Sprint
ARVANITOU Nikiforos Sofer Savini Due OMZ
20Sofer Savini Due OMZ,,
3:17
..
1473
Sprint
REMKHE Andrey Astana Qazaqstan Development Team
20Astana Qazaqstan Development Team3:20
3:20
..
1583
Climber
MASCIARELLI Lorenzo Team Colpack Ballan CSB
19Team Colpack Ballan CSB,,
3:20
..
1616
Sprint
PARASHCHAK Yaroslav Beykoz Belediyesi Spor Kulübü
22Beykoz Belediyesi Spor Kulübü,,
3:20
..
1742
Sprint
MARUKHIN Daniil Vino SKO Team
24Vino SKO Team3:26
3:26
..
1854
Classic
BROWNING Fergus Trinity Racing
19Trinity Racing,,
3:26
..
1992
Climber
BULUT Samet Konya Buyuksehir Belediye Spor
21Konya Buyuksehir Belediye Spor3:29
3:29
..
20201
Classic
41Uzbekistan,,
3:29
..
21103
TT
MEILER Lukas Team Vorarlberg
28Team Vorarlberg,,
3:29
..
2274
Sprint
ZANINI Simone Astana Qazaqstan Development Team
19Astana Qazaqstan Development Team3:32
3:32
..
23134
Climber
REUTIMANN Mathias Team Felbermayr - Simplon Wels
28Team Felbermayr - Simplon Wels,,
3:32
..
24106
TT
VERMEULEN Moran Team Vorarlberg
26Team Vorarlberg3:33
3:33
..
2562
Sprint
RELAES Jacob Tarteletto - Isorex
27Tarteletto - Isorex3:37
3:37
..
2652
TT
MCCAMBRIDGE Kevin Trinity Racing
21Trinity Racing3:57
3:57
..
2764
Sprint
DE POORTER Maxime Tarteletto - Isorex
27Tarteletto - Isorex4:06
4:06
..
287
Sprint
ROSENLUND Stian Restaurant Suri - Carl Ras
21Restaurant Suri - Carl Ras4:21
4:21
..
29191
Sprint
25Serbia4:44
4:44
..
3087
Sprint
VOLPATO Leonardo Team Colpack Ballan CSB
18Team Colpack Ballan CSB5:26
5:26
..
3141
Sprint
SEMENOV Alexandr Vino SKO Team
24Vino SKO Team,,
5:26
..
32125
GC
SCHUNK Conor Sofer Savini Due OMZ
24Sofer Savini Due OMZ6:00
6:00
..
3343
Sprint
DOSTIYEV Ilkhan Vino SKO Team
21Vino SKO Team8:01
8:01
..
3414
GC
BERHANE Natnael Beykoz Belediyesi Spor Kulübü
32Beykoz Belediyesi Spor Kulübü,,
8:01
..
355
Sprint
DAHL Gustav Frederik Restaurant Suri - Carl Ras
22Restaurant Suri - Carl Ras8:10
8:10
..
3686
Classic
ROMELE Alessandro Team Colpack Ballan CSB
20Team Colpack Ballan CSB9:01
9:01
..
3781
Sprint
BOSCARO Davide Team Colpack Ballan CSB
23Team Colpack Ballan CSB,,
9:01
..
3885
Sprint
QUARANTA Samuel Team Colpack Ballan CSB
21Team Colpack Ballan CSB,,
9:01
..
3982
Sprint
CASALINI Gabriele Team Colpack Ballan CSB
18Team Colpack Ballan CSB10:57
10:57
..
40101
GC
STÜSSI Colin Team Vorarlberg
30Team Vorarlberg11:17
11:17
..
4171
TT
VINOKUROV Alexandre Astana Qazaqstan Development Team
21Astana Qazaqstan Development Team11:22
11:22
..
4255
TT
TUCKWELL Luke Trinity Racing
19Trinity Racing12:38
12:38
..
43204
Classic
RAKHIMBAEV Behzodek Uzbekistan
21Uzbekistan12:44
12:44
..
4453
Sprint
NAKKEN Tobias Risan Trinity Racing
19Trinity Racing,,
12:44
..
45136
Climber
ZANGERLE Emanuel Team Felbermayr - Simplon Wels
23Team Felbermayr - Simplon Wels12:45
12:45
..
4693
Sprint
EGIN Ali Konya Buyuksehir Belediye Spor
20Konya Buyuksehir Belediye Spor12:46
12:46
..
47112
Sprint
KOYAMA Tomoya Global 6 Cycling
25Global 6 Cycling12:47
12:47
..
4836
Sprint
UZUN Emir Spor Toto Cycling Team
21Spor Toto Cycling Team,,
12:47
..
49131
TT
DIRNBAUER Josef Team Felbermayr - Simplon Wels
25Team Felbermayr - Simplon Wels,,
12:47
..
50111
TT
FREDRIKSEN Mads Leander Global 6 Cycling
20Global 6 Cycling,,
12:47
..
5147
TT
KONKIN Maxim Vino SKO Team
18Vino SKO Team,,
12:47
..
5266
Sprint
DE PAUW Len Tarteletto - Isorex
23Tarteletto - Isorex,,
12:47
..
5367
Sprint
DE MAERE Alessio Tarteletto - Isorex
21Tarteletto - Isorex,,
12:47
..
54202
TT
SUNNATOV Akramjon Uzbekistan
26Uzbekistan,,
12:47
..
55113
Climber
ORMISTON Callum Global 6 Cycling
23Global 6 Cycling,,
12:47
..
5656
Climber
HOLDEN Ralf Trinity Racing
19Trinity Racing,,
12:47
..
57154
Sprint
VERHOEFF Stefan Universe Cycling Team
24Universe Cycling Team,,
12:47
..
58152
Climber
STEMAN Jip Universe Cycling Team
23Universe Cycling Team,,
12:47
..
59173
Climber
PERCRULE Doriand Team Novo Nordisk Development
24Team Novo Nordisk Development,,
12:47
..
60171
Sprint
POLGA Antonio Team Novo Nordisk Development
24Team Novo Nordisk Development,,
12:47
..
61155
Climber
NIJSSEN Kenny Universe Cycling Team
33Universe Cycling Team,,
12:47
..
6232
TT
KELLECI Abdulkadir Spor Toto Cycling Team
37Spor Toto Cycling Team,,
12:47
..
6334
Sprint
ARIKAN Doğukan Spor Toto Cycling Team
22Spor Toto Cycling Team,,
12:47
..
6413
TT
MENGS Petros Beykoz Belediyesi Spor Kulübü
21Beykoz Belediyesi Spor Kulübü,,
12:47
..
6511
Sprint
ROSTOVTSEV Sergey Beykoz Belediyesi Spor Kulübü
26Beykoz Belediyesi Spor Kulübü,,
12:47
..
66126
Sprint
DI CAMILLO Lorenzo Sofer Savini Due OMZ
20Sofer Savini Due OMZ,,
12:47
..
676
Sprint
HOLM Albert Restaurant Suri - Carl Ras
20Restaurant Suri - Carl Ras,,
12:47
..
68156
Sprint
BUIJK Bart Universe Cycling Team
30Universe Cycling Team,,
12:47
..
69123
Sprint
HARASIM Mihnea-Alexandru Sofer Savini Due OMZ
19Sofer Savini Due OMZ,,
12:47
..
70124
TT
DIMA Emil Sofer Savini Due OMZ
26Sofer Savini Due OMZ,,
12:47
..
7137
Sprint
TEKIN Mustafa Spor Toto Cycling Team
20Spor Toto Cycling Team,,
12:47
..
7277
Sprint
AGUILERA Nil Astana Qazaqstan Development Team
19Astana Qazaqstan Development Team,,
12:47
..
7396
Sprint
YILMAZ Yunus Emre Konya Buyuksehir Belediye Spor
27Konya Buyuksehir Belediye Spor13:00
13:00
..
7422
GC
REMKHI Rudolf Almaty Astana Motors
19Almaty Astana Motors13:12
13:12
..
75135
TT
RITZINGER Felix Team Felbermayr - Simplon Wels
26Team Felbermayr - Simplon Wels13:14
13:14
..
76102
Climber
BENZ Pirmin Team Vorarlberg
22Team Vorarlberg13:16
13:16
..
77132
TT
KUKRLE Michael Team Felbermayr - Simplon Wels
28Team Felbermayr - Simplon Wels14:09
14:09
..
78137
GC
ZOIDL Riccardo Team Felbermayr - Simplon Wels
35Team Felbermayr - Simplon Wels14:26
14:26
..
79127
GC
NARUMI Soh Sofer Savini Due OMZ
25Sofer Savini Due OMZ17:57
17:57
..
8012
GC
STEDMAN Maximilian Beykoz Belediyesi Spor Kulübü
27Beykoz Belediyesi Spor Kulübü21:17
21:17
..
8115
Sprint
DOĞAN Halil İbrahim Beykoz Belediyesi Spor Kulübü
22Beykoz Belediyesi Spor Kulübü,,
21:17
..
82197
Sprint
19Serbia,,
21:17
..
83194
Sprint
23Serbia22:55
22:55
..
8445
Climber
VAGANOV Alexey Vino SKO Team
19Vino SKO Team,,
22:55
..
8526
TT
TURAR Assylkhan Almaty Astana Motors
26Almaty Astana Motors27:31
27:31
..
86151
Sprint
WIJFJE Tom Universe Cycling Team
25Universe Cycling Team28:54
28:54
..
87182
Sprint
IVANOV Borislav Bulgaria
34Bulgaria,,
28:54
..
88133
Sprint
PURTSCHELLER Jakob Team Felbermayr - Simplon Wels
19Team Felbermayr - Simplon Wels29:03
29:03
..
89181
GC
22Bulgaria29:58
29:58
..
9023
Sprint
ALIYEV Ruslan Almaty Astana Motors
20Almaty Astana Motors,,
29:58
..
91107
GC
AMANN Dominik Team Vorarlberg
24Team Vorarlberg,,
29:58
..
92203
TT
ZABIROV Damir Uzbekistan
22Uzbekistan44:38
44:38
..
93114
TT
HJORTH Jonas Global 6 Cycling
30Global 6 Cycling44:52
44:52
..
94122
TT
MÓRÉ-GOSSELIN Olivier Sofer Savini Due OMZ
19Sofer Savini Due OMZ,,
44:52
..
95141
Sprint
GHAVAMI Ramyar Mes Sungun - Azad
21Mes Sungun - Azad,,
44:52
..
96174
Sprint
MCQUERRY Justin Team Novo Nordisk Development
27Team Novo Nordisk Development,,
44:52
..
9735
Sprint
AYYORKUN Mustafa Spor Toto Cycling Team
19Spor Toto Cycling Team,,
44:52
..
98142
TT
SEYFOLLAHIFARD Hasan Mes Sungun - Azad
30Mes Sungun - Azad,,
44:52
..
99185
TT
21Bulgaria44:55
44:55
..
10017
Sprint
KAYGISIZ Zeki Beykoz Belediyesi Spor Kulübü
25Beykoz Belediyesi Spor Kulübü45:04
45:04
..
10194
Sprint
MARAL Ahmet Konya Buyuksehir Belediye Spor
20Konya Buyuksehir Belediye Spor,,
45:04
..
10295
Sprint
ALSAC Mehmet Konya Buyuksehir Belediye Spor
20Konya Buyuksehir Belediye Spor45:10
45:10
..
10333
Sprint
YIGIT Tahir Spor Toto Cycling Team
21Spor Toto Cycling Team45:19
45:19
..
104183
TT
DYANKOV Denis Bulgaria
24Bulgaria45:21
45:21
..
105146
Climber
KHORSHID Khalil Mes Sungun - Azad
35Mes Sungun - Azad,,
45:21
..
10627
Climber
MUSSABAYEV Alexandr Almaty Astana Motors
19Almaty Astana Motors46:00
46:00
..
107144
Sprint
JADIDOLESLAMI Shahab Mes Sungun - Azad
30Mes Sungun - Azad46:51
46:51
..
10831
TT
ŞAMLI Feritcan Spor Toto Cycling Team
29Spor Toto Cycling Team,,
46:51
..
109143
GC
KOLAHDOZHAGH Amir Mes Sungun - Azad
30Mes Sungun - Azad47:47
47:47
..
11044
Sprint
VOROBYEV Matvey Vino SKO Team
19Vino SKO Team54:30
54:30
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkBIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamPointsToday
13
GC
WANG Gustav Restaurant Suri - Carl Ras
20Restaurant Suri - Carl Ras8+8
261
GC
MARCHAND Gianni Tarteletto - Isorex
33Tarteletto - Isorex5+5
3105
Climber
RÜEGG Lukas Team Vorarlberg
27Team Vorarlberg5+5
465
Sprint
DUPONT Timothy Tarteletto - Isorex
35Tarteletto - Isorex2+2
575
Sprint
GIDICH Yevgeniy Astana Qazaqstan Development Team
27Astana Qazaqstan Development Team1+1
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkBIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamPointsToday
1105
Climber
RÜEGG Lukas Team Vorarlberg
27Team Vorarlberg3+3
2103
TT
MEILER Lukas Team Vorarlberg
28Team Vorarlberg3+3
33
GC
WANG Gustav Restaurant Suri - Carl Ras
20Restaurant Suri - Carl Ras2+2
452
TT
MCCAMBRIDGE Kevin Trinity Racing
21Trinity Racing2+2
561
GC
MARCHAND Gianni Tarteletto - Isorex
33Tarteletto - Isorex1+1
61
Sprint
STAMPE Daniel Restaurant Suri - Carl Ras
27Restaurant Suri - Carl Ras1+1
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkTeamClassTimeTime won/lost
1 Restaurant Suri - Carl RasCT 12:24:19..
2 Tarteletto - IsorexCT0:31
0:31
..
3 Team VorarlbergCT0:54
0:54
..
4 Astana Qazaqstan Development TeamCT3:03
3:03
..
5 Team Colpack Ballan CSBCT5:17
5:17
..
6 Vino SKO TeamCT10:13
10:13
..
7 Trinity RacingCT13:21
13:21
..
8 Sofer Savini Due OMZCT15:24
15:24
..
9 Beykoz Belediyesi Spor KulübüCT17:28
17:28
..
10 UzbekistanNAT22:20
22:20
..
11 Team Felbermayr - Simplon WelsCT22:26
22:26
..
12 Konya Buyuksehir Belediye SporCT22:36
22:36
..
13 Global 6 CyclingCT31:41
31:41
..
14 Spor Toto Cycling TeamCT,,
31:41
..
15 Universe Cycling TeamCT,,
31:41
..
16 Almaty Astana MotorsCT37:20
37:20
..
17 SerbiaNAT42:16
42:16
..
18 Team Novo Nordisk DevelopmentCT1:03:46
1:03:46
..
19 BulgariaNAT1:37:07
1:37:07
..
20 Mes Sungun - AzadCT2:08:25
2:08:25
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton

Race information

  • Date:
    28 September 2023
  • Start time:
    10:37 (09:37 CET)
  • Avg. speed winner:
    43.064 km/h
  • Race category:
    ME - Men Elite
  • Distance:
    176.6 km
  • Points scale:
  • UCI scale:
  • Parcours type:
  • ProfileScore:
    81
  • Vert. meters:
    2136
  • Departure:
  • Arrival:
  • Race ranking:
  • Startlist quality score:
  • Won how:
  • Avg. temperature:

    Race profile