The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | TRÆEN Torstein Uno-X Pro Cycling Team | Uno-X Pro Cycling Team | 7 | 5 | 3:04:38 | |
2 | ŘEPA Vojtěch Topforex Lapierre Pro Cycling Team | Topforex Lapierre Pro Cycling Team | 3 | 2 | 0:11 0:11 | |
3 | BUDYAK Anatoliy Wibatech Merx 7R | Wibatech Merx 7R | 1 | 1 | 0:55 0:55 | |
4 | BROŻYNA Piotr Voster ATS Team | Voster ATS Team | 1:08 1:08 | |||
5 | PRONSKIY Daniil Vino - Astana Motors | Vino - Astana Motors | 1:13 1:13 | |||
6 | STACHOWIAK Adam Voster ATS Team | Voster ATS Team | 1:18 1:18 | |||
7 | DEELSTRA Huub Sensa - Kanjers voor Kanjers | Sensa - Kanjers voor Kanjers | 1:25 1:25 | |||
8 | ANIOŁKOWSKI Stanisław CCC Development Team | CCC Development Team | 1:31 1:31 | |||
9 | HONSA František Topforex Lapierre Pro Cycling Team | Topforex Lapierre Pro Cycling Team | 1:40 1:40 | |||
10 | PEKALA Piotr CCC Development Team | CCC Development Team | ,, 1:40 | |||
11 | POTOČKI Viktor Ljubljana Gusto Santic | Ljubljana Gusto Santic | 1:51 1:51 | |||
12 | RUTKIEWICZ Marek Mazowsze Serce Polski | Mazowsze Serce Polski | 1:57 1:57 | |||
13 | GOLDSTEIN Edo Israel Cycling Academy | Israel Cycling Academy | ,, 1:57 | |||
14 | CIEŚLIK Paweł Voster ATS Team | Voster ATS Team | ,, 1:57 | |||
15 | BRUSSENSKIY Gleb Vino - Astana Motors | Vino - Astana Motors | ,, 1:57 | |||
16 | PIASKOWY Emanuel Mazowsze Serce Polski | Mazowsze Serce Polski | ,, 1:57 | |||
17 | NIKITIN Matvey Vino - Astana Motors | Vino - Astana Motors | 2:14 2:14 | |||
18 | TRACZ Szymon CCC Development Team | CCC Development Team | ,, 2:14 | |||
19 | URIANSTAD BUGGE Martin Uno-X Pro Cycling Team | Uno-X Pro Cycling Team | 2:30 2:30 | |||
20 | QUAEDVLIEG Lars Global Cycling Team | Global Cycling Team | 2:47 2:47 | |||
21 | OVETT Freddy Israel Cycling Academy | Israel Cycling Academy | 2:50 2:50 | |||
22 | PERRY Benjamin Israel Cycling Academy | Israel Cycling Academy | 2:56 2:56 | |||
23 | PATERSKI Maciej Wibatech Merx 7R | Wibatech Merx 7R | ,, 2:56 | |||
24 | ABRAHAMSEN Jonas Uno-X Pro Cycling Team | Uno-X Pro Cycling Team | 3:00 3:00 | |||
25 | BOUČEK Jakub Topforex Lapierre Pro Cycling Team | Topforex Lapierre Pro Cycling Team | ,, 3:00 | |||
26 | KULSET Sindre Uno-X Pro Cycling Team | Uno-X Pro Cycling Team | 3:24 3:24 | |||
27 | JUNTUNEN Antti-Jussi Tartu 2024 - Balticchaincycling.com | Tartu 2024 - Balticchaincycling.com | ,, 3:24 | |||
28 | GRUBER Pavel LUKS Trójka Piaseczno | LUKS Trójka Piaseczno | 3:39 3:39 | |||
29 | STOSZ Patryk Voster ATS Team | Voster ATS Team | 3:44 3:44 | |||
30 | BIENIEK Damian TC Chrobry SCOTT Głogów | TC Chrobry SCOTT Głogów | 3:55 3:55 | |||
31 | KULSET Kristian Uno-X Pro Cycling Team | Uno-X Pro Cycling Team | 4:02 4:02 | |||
32 | BUDZIŃSKI Tomasz Wibatech Merx 7R | Wibatech Merx 7R | 4:29 4:29 | |||
33 | PODLASKI Michał Mazowsze Serce Polski | Mazowsze Serce Polski | ,, 4:29 | |||
34 | STÖHR Ján AC Sparta Praha | AC Sparta Praha | 4:44 4:44 | |||
35 | GADEMAN Sam Sensa - Kanjers voor Kanjers | Sensa - Kanjers voor Kanjers | 4:49 4:49 | |||
36 | ŤOUPALÍK Jakub Topforex Lapierre Pro Cycling Team | Topforex Lapierre Pro Cycling Team | 5:07 5:07 | |||
37 | SZÓSTKA Paweł Wibatech Merx 7R | Wibatech Merx 7R | ,, 5:07 | |||
38 | ŻUBER Adam Mazowsze Serce Polski | Mazowsze Serce Polski | 5:26 5:26 | |||
39 | JOHANNINK Jelle Sensa - Kanjers voor Kanjers | Sensa - Kanjers voor Kanjers | 5:32 5:32 | |||
40 | IVANOV Borislav Bulgaria | Bulgaria | 5:58 5:58 | |||
41 | KUS Adam TC Chrobry SCOTT Głogów | TC Chrobry SCOTT Głogów | ,, 5:58 | |||
42 | KRAWCZYK Szymon CCC Development Team | CCC Development Team | ,, 5:58 | |||
43 | BEN MOSHE Yuval Israel Cycling Academy | Israel Cycling Academy | ,, 5:58 | |||
44 | MIAZGA Jan LUKS Trójka Piaseczno | LUKS Trójka Piaseczno | 6:21 6:21 | |||
45 | STÖHR Pavel TJ Slávia ŠG Trenčín | TJ Slávia ŠG Trenčín | ,, 6:21 | |||
46 | PLAMONDON Robin Israel Cycling Academy | Israel Cycling Academy | ,, 6:21 | |||
47 | BUDZIŃSKI Marcin Wibatech Merx 7R | Wibatech Merx 7R | 6:29 6:29 | |||
48 | SOSA Frank Gallina Colosio Eurofeed | Gallina Colosio Eurofeed | ,, 6:29 | |||
49 | PAJUR Markus Tartu 2024 - Balticchaincycling.com | Tartu 2024 - Balticchaincycling.com | ,, 6:29 | |||
50 | DEGUEURCE Joffrey EuroCyclingTrips - CMI Pro Cycling Team | EuroCyclingTrips - CMI Pro Cycling Team | 7:10 7:10 | |||
51 | FINKŠT Tilen Ljubljana Gusto Santic | Ljubljana Gusto Santic | 7:28 7:28 | |||
52 | KOSTAŃSKI Mateusz Poland | Poland | ,, 7:28 | |||
53 | SHTEIN Iogan Vino - Astana Motors | Vino - Astana Motors | ,, 7:28 | |||
54 | FIJAK Jan LUKS Trójka Piaseczno | LUKS Trójka Piaseczno | ,, 7:28 | |||
55 | TEN BOSKE Kars Sensa - Kanjers voor Kanjers | Sensa - Kanjers voor Kanjers | 8:05 8:05 | |||
56 | BYSTRZYCKI Wojciech Poland | Poland | 8:12 8:12 | |||
57 | PYLYPCHUK Vitalii TC Chrobry SCOTT Głogów | TC Chrobry SCOTT Głogów | 9:14 9:14 | |||
58 | FIALA Petr AC Sparta Praha | AC Sparta Praha | 9:27 9:27 | |||
59 | PELTONEN Ukko Iisakki Tartu 2024 - Balticchaincycling.com | Tartu 2024 - Balticchaincycling.com | ,, 9:27 | |||
60 | RUBENIS Pauls Tartu 2024 - Balticchaincycling.com | Tartu 2024 - Balticchaincycling.com | ,, 9:27 | |||
61 | KOROŠEC Rok Ljubljana Gusto Santic | Ljubljana Gusto Santic | 9:44 9:44 | |||
62 | ŽUMER Matic Ljubljana Gusto Santic | Ljubljana Gusto Santic | 9:47 9:47 | |||
63 | SEMENOV Alexandr Vino - Astana Motors | Vino - Astana Motors | 9:53 9:53 | |||
64 | GROŠELJ Matic Ljubljana Gusto Santic | Ljubljana Gusto Santic | ,, 9:53 | |||
65 | WALLINGA Olav Sensa - Kanjers voor Kanjers | Sensa - Kanjers voor Kanjers | 10:00 10:00 | |||
66 | SKAARSETH Iver Uno-X Pro Cycling Team | Uno-X Pro Cycling Team | 10:37 10:37 | |||
67 | FOLTÁN Adam Topforex Lapierre Pro Cycling Team | Topforex Lapierre Pro Cycling Team | ,, 10:37 | |||
68 | STEMAN Jip Sensa - Kanjers voor Kanjers | Sensa - Kanjers voor Kanjers | 11:01 11:01 | |||
69 | KLABOUCH Petr Topforex Lapierre Pro Cycling Team | Topforex Lapierre Pro Cycling Team | 11:11 11:11 | |||
70 | GORAK Dominik CCC Development Team | CCC Development Team | 11:43 11:43 | |||
71 | MIERZÝNSKI Piotr TC Chrobry SCOTT Głogów | TC Chrobry SCOTT Głogów | 11:56 11:56 | |||
72 | PAWLAK Tobiasz Mazowsze Serce Polski | Mazowsze Serce Polski | ,, 11:56 | |||
73 | CALZONI Walter Gallina Colosio Eurofeed | Gallina Colosio Eurofeed | 12:08 12:08 | |||
74 | SZOLLOSI Ferenc Gallina Colosio Eurofeed | Gallina Colosio Eurofeed | ,, 12:08 | |||
75 | SHTEIN Grigoriy Vino - Astana Motors | Vino - Astana Motors | 12:12 12:12 | |||
76 | WALKOWIAK Kacper CCC Development Team | CCC Development Team | 12:37 12:37 | |||
77 | RAJTAK Mateusz LUKS Trójka Piaseczno | LUKS Trójka Piaseczno | 12:45 12:45 | |||
78 | MAŁKOWSKI Artur Poland | Poland | 12:53 12:53 | |||
79 | BUIJK Bart Global Cycling Team | Global Cycling Team | 13:50 13:50 | |||
80 | LÍŠKA Andrej TJ Slávia ŠG Trenčín | TJ Slávia ŠG Trenčín | 13:57 13:57 | |||
81 | LAJCHA Juraj TJ Slávia ŠG Trenčín | TJ Slávia ŠG Trenčín | 13:59 13:59 | |||
82 | KALOJÍROS Tomáš AC Sparta Praha | AC Sparta Praha | 14:03 14:03 | |||
83 | KRAMARCIK Pavol TJ Slávia ŠG Trenčín | TJ Slávia ŠG Trenčín | 14:05 14:05 | |||
84 | GAVENDA Miroslav TJ Slávia ŠG Trenčín | TJ Slávia ŠG Trenčín | ,, 14:05 | |||
85 | GAVENDA Martin TJ Slávia ŠG Trenčín | TJ Slávia ŠG Trenčín | ,, 14:05 | |||
86 | DE COCK Jules Global Cycling Team | Global Cycling Team | 14:15 14:15 | |||
87 | PEYROTON-DARTET Thomas EuroCyclingTrips - CMI Pro Cycling Team | EuroCyclingTrips - CMI Pro Cycling Team | 14:21 14:21 | |||
88 | ÄRM Rait Tartu 2024 - Balticchaincycling.com | Tartu 2024 - Balticchaincycling.com | 14:29 14:29 | |||
89 | KÖSTER Artjom Tartu 2024 - Balticchaincycling.com | Tartu 2024 - Balticchaincycling.com | ,, 14:29 | |||
90 | RUGOVAC Denis AC Sparta Praha | AC Sparta Praha | ,, 14:29 | |||
91 | DE HAAN Sven Global Cycling Team | Global Cycling Team | ,, 14:29 | |||
92 | LANGE Wessel Global Cycling Team | Global Cycling Team | ,, 14:29 | |||
93 | GREEN Simeon EuroCyclingTrips - CMI Pro Cycling Team | EuroCyclingTrips - CMI Pro Cycling Team | 14:35 14:35 | |||
94 | MENEGALE Elia Gallina Colosio Eurofeed | Gallina Colosio Eurofeed | 14:38 14:38 | |||
95 | NOBEL Rick Global Cycling Team | Global Cycling Team | 14:41 14:41 | |||
96 | INNOCENTI Simone Gallina Colosio Eurofeed | Gallina Colosio Eurofeed | 14:45 14:45 | |||
97 | DOMIN Krzysztof Poland | Poland | 14:59 14:59 | |||
DNF | JANISZEWSKI Sylwester Voster ATS Team | Voster ATS Team | - | |||
DNF | GRABIS Mateusz Voster ATS Team | Voster ATS Team | - | |||
DNF | PONGILUPPI Matteo Gallina Colosio Eurofeed | Gallina Colosio Eurofeed | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:20 September 2020
- Start time:-
- Avg. speed winner:42.57 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:131 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:201
- Vert. meters:1793
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: