The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Prev | ▼▲ | Rider | Team | Time |
---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | ▲1 | VOLTR Martin RRK Group - Pierre Baguette - Benzinol | RRK Group - Pierre Baguette - Benzinol | 11:03:02 |
2 | 5 | ▲3 | BIEHL Kevin Team Aalborg - Sparekassen Danmark | Team Aalborg - Sparekassen Danmark | 0:39 0:39 |
3 | 3 | - | JOHN Vincent Germany | Germany | 0:58 0:58 |
4 | 4 | - | CAMRDA Karel ATT Investments | ATT Investments | 1:07 1:07 |
5 | 1 | ▼4 | HANSEN Alexander Arnt Restaurant Suri - Carl Ras | Restaurant Suri - Carl Ras | 1:50 1:50 |
6 | 7 | ▲1 | POTTER James Sensa - Kanjers voor Kanjers | Sensa - Kanjers voor Kanjers | 2:37 2:37 |
7 | 13 | ▲6 | VYSOČAN Daniel RRK Group - Pierre Baguette - Benzinol | RRK Group - Pierre Baguette - Benzinol | 2:53 2:53 |
8 | 9 | ▲1 | ŻUREK Jakub Mostostal Puławy | Mostostal Puławy | 2:56 2:56 |
9 | 6 | ▼3 | LONSDALE Jaspar Team CO:PLAY-Giant Store | Team CO:PLAY-Giant Store | 3:47 3:47 |
10 | 11 | ▲1 | OLSZAR Antoni Chrobry Scott Głogów | Chrobry Scott Głogów | 4:26 4:26 |
11 | 10 | ▼1 | VALENT Márk Epronex - Hungary Cycling Team | Epronex - Hungary Cycling Team | 4:43 4:43 |
12 | 28 | ▲16 | VAN MARION Brain UWTC De Volharding | UWTC De Volharding | 6:15 6:15 |
13 | 15 | ▲2 | KOT Julian Klub Kolarski Tarnovia | Klub Kolarski Tarnovia | 6:27 6:27 |
14 | 35 | ▲21 | BALABANOV Preslav Bulgaria | Bulgaria | 6:40 6:40 |
15 | 8 | ▼7 | GROZEV Gabriel Bulgaria | Bulgaria | 6:47 6:47 |
16 | 23 | ▲7 | OBDRŽÁLEK Tomáš Elkov - Kasper | Elkov - Kasper | 6:49 6:49 |
17 | 17 | - | INKSTER Eric Bialini Gomola CCN | Bialini Gomola CCN | 6:53 6:53 |
18 | 22 | ▲4 | ŘEHA Filip Elkov - Kasper | Elkov - Kasper | 6:55 6:55 |
19 | 21 | ▲2 | ESKEDAL Vetle Torin NCF Region Sør | NCF Region Sør | 8:41 8:41 |
20 | 18 | ▼2 | MACIEJUK Kacper Santic - Wibatech | Santic - Wibatech | 8:42 8:42 |
21 | 16 | ▼5 | HUITING Eskil Sensa - Kanjers voor Kanjers | Sensa - Kanjers voor Kanjers | 10:00 10:00 |
22 | 30 | ▲8 | MUSIALIK Jakub Klub Kolarski Tarnovia | Klub Kolarski Tarnovia | 10:02 10:02 |
23 | 31 | ▲8 | HAMMINGA Maarten Sensa - Kanjers voor Kanjers | Sensa - Kanjers voor Kanjers | 11:24 11:24 |
24 | 20 | ▼4 | VELANDIA Alirio Diomedez Gallina Ecotek Lucchini | Gallina Ecotek Lucchini | 13:34 13:34 |
25 | 27 | ▲2 | KITZKI Louis Embrace The World | Embrace The World | 14:47 14:47 |
26 | 14 | ▼12 | MIKKELSEN Pelle Køster Team CO:PLAY-Giant Store | Team CO:PLAY-Giant Store | 15:58 15:58 |
27 | 32 | ▲5 | RADCLIFFE George Bialini Gomola CCN | Bialini Gomola CCN | 16:03 16:03 |
28 | 26 | ▼2 | KRANENBURG Joris Sensa - Kanjers voor Kanjers | Sensa - Kanjers voor Kanjers | 16:06 16:06 |
29 | 12 | ▼17 | WIĘCZKOWSKI Paweł Gallina Ecotek Lucchini | Gallina Ecotek Lucchini | 16:26 16:26 |
30 | 36 | ▲6 | VESTERGAARD Jacob Christian Team Give Elementer | Team Give Elementer | 16:36 16:36 |
31 | 25 | ▼6 | VAN DER VEEN Steyn Sensa - Kanjers voor Kanjers | Sensa - Kanjers voor Kanjers | 16:47 16:47 |
32 | 33 | ▲1 | PICIU Mattew-Denis MENtoRISE Elite Team CFX | MENtoRISE Elite Team CFX | 16:58 16:58 |
33 | 52 | ▲19 | ORJUELA Felipe Bialini Gomola CCN | Bialini Gomola CCN | 18:29 18:29 |
34 | - | TOFTEMARK Lucas Team CO:PLAY-Giant Store | Team CO:PLAY-Giant Store | ,, 18:29 | |
35 | 48 | ▲13 | SCHANDORFF IWERSEN Emil Gallina Ecotek Lucchini | Gallina Ecotek Lucchini | 18:36 18:36 |
36 | 47 | ▲11 | PERANI Riccardo Gallina Ecotek Lucchini | Gallina Ecotek Lucchini | 18:40 18:40 |
37 | 61 | ▲24 | VĂIDIAN Iustin-Ioan MENtoRISE Elite Team CFX | MENtoRISE Elite Team CFX | 18:41 18:41 |
38 | 37 | ▼1 | VAN HOORN Mart Sensa - Kanjers voor Kanjers | Sensa - Kanjers voor Kanjers | 18:53 18:53 |
39 | 45 | ▲6 | BRAAT Bram UWTC De Volharding | UWTC De Volharding | ,, 18:53 |
40 | 29 | ▼11 | BOOS Benjamin Germany | Germany | 19:39 19:39 |
41 | 46 | ▲5 | BIERNACKI Filip Mostostal Puławy | Mostostal Puławy | 19:55 19:55 |
42 | 39 | ▼3 | MALDONADO Jonnathan Leonardo Bialini Gomola CCN | Bialini Gomola CCN | 20:12 20:12 |
43 | 44 | ▲1 | MASLAK Piotr Klub Kolarski Tarnovia | Klub Kolarski Tarnovia | 20:31 20:31 |
44 | 38 | ▼6 | GABELICA Laurin Santic - Wibatech | Santic - Wibatech | 21:37 21:37 |
45 | 50 | ▲5 | SZULIK Mikolaj Lubelskie Perła Polski | Lubelskie Perła Polski | 22:30 22:30 |
46 | 42 | ▼4 | LUKEŠ Jan Elkov - Kasper | Elkov - Kasper | 23:07 23:07 |
47 | 34 | ▼13 | MEEKMA Klaas UWTC De Volharding | UWTC De Volharding | 23:19 23:19 |
48 | 57 | ▲9 | LATOCHA Adrian Cycling Crew Szostak | Cycling Crew Szostak | 23:24 23:24 |
49 | 40 | ▼9 | TELECKÝ Štěpán Elkov - Kasper | Elkov - Kasper | 23:44 23:44 |
50 | 41 | ▼9 | REICHART Laurin Cycling Crew Szostak | Cycling Crew Szostak | 23:56 23:56 |
51 | 56 | ▲5 | MARCINKOWSKI Patryk Chrobry Scott Głogów | Chrobry Scott Głogów | 24:20 24:20 |
52 | 54 | ▲2 | SCHRÖDER Jasper Germany | Germany | 26:38 26:38 |
53 | 53 | - | DOBRIN Ioan MENtoRISE Elite Team CFX | MENtoRISE Elite Team CFX | 26:47 26:47 |
54 | 49 | ▼5 | AMANN Meo Embrace The World | Embrace The World | 26:49 26:49 |
55 | 51 | ▼4 | SØRENSEN Jonas Team Aalborg - Sparekassen Danmark | Team Aalborg - Sparekassen Danmark | 26:57 26:57 |
56 | 59 | ▲3 | ŁAPSA Szymon Chrobry Scott Głogów | Chrobry Scott Głogów | 27:04 27:04 |
57 | 55 | ▼2 | ZIPPAN Nicolas Germany | Germany | 28:04 28:04 |
58 | 43 | ▼15 | KACZOROWSKI Franciszek Lubelskie Perła Polski | Lubelskie Perła Polski | ,, 28:04 |
59 | 66 | ▲7 | EAN Cajucom NSJBI Victoria Sports Cycling Team | NSJBI Victoria Sports Cycling Team | 28:42 28:42 |
60 | 63 | ▲3 | KASPEREK Bartłomiej Mostostal Puławy | Mostostal Puławy | 30:31 30:31 |
61 | 65 | ▲4 | SLEMDAHL Vetle NCF Region Sør | NCF Region Sør | 32:48 32:48 |
62 | 62 | - | STRÁNSKÝ Matěj ATT Investments | ATT Investments | 33:28 33:28 |
63 | 68 | ▲5 | HAAS Christian RRK Group - Pierre Baguette - Benzinol | RRK Group - Pierre Baguette - Benzinol | 33:33 33:33 |
64 | 60 | ▼4 | SZULSKI Tomasz Chrobry Scott Głogów | Chrobry Scott Głogów | 36:17 36:17 |
65 | 64 | ▼1 | BARTKOWSKI Kacper Mostostal Puławy | Mostostal Puławy | 36:37 36:37 |
66 | 67 | ▲1 | OBERTEICHER Matteo Cycling Crew Szostak | Cycling Crew Szostak | 37:10 37:10 |
67 | 71 | ▲4 | LUND SØRENSEN Lukas Team Aalborg - Sparekassen Danmark | Team Aalborg - Sparekassen Danmark | 37:44 37:44 |
68 | 72 | ▲4 | GEBHARDT Philipp Germany | Germany | 41:04 41:04 |
69 | 70 | ▲1 | DEREŃ Mateusz Chrobry Scott Głogów | Chrobry Scott Głogów | 43:31 43:31 |
70 | 73 | ▲3 | REIßMANN Johannes Germany | Germany | 47:39 47:39 |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:04 June 2023
- Start time:10:30
- Avg. speed winner:39.8 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:140 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:225
- Vert. meters:2184
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:? km solo
- Avg. temperature: