The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | TACIAK Mateusz CCC - Polsat - Polkowice | CCC - Polsat - Polkowice | 30 | 3:09:41 | ||
2 | MUGERLI Matej Perutnina Ptuj | Perutnina Ptuj | 18 | ,, 0:00 | ||
3 | SAEIDI TANHA Abbas Azad University Iran | Azad University Iran | 12 | 0:09 0:09 | ||
4 | LOMBARDI Omar Colnago - CSF Inox | Colnago - CSF Inox | 7 | ,, 0:09 | ||
5 | FERRARI Fabricio Caja Rural | Caja Rural | 4 | 0:12 0:12 | ||
6 | PAGANI Angelo Colnago - CSF Inox | Colnago - CSF Inox | 3 | ,, 0:12 | ||
7 | DANČULOVIĆ Tomislav Loborika Favorit Team | Loborika Favorit Team | 2 | ,, 0:12 | ||
8 | RAMÍREZ Javier Andalucia - Caja Granada | Andalucia - Caja Granada | 1 | ,, 0:12 | ||
9 | RUTKIEWICZ Marek CCC - Polsat - Polkowice | CCC - Polsat - Polkowice | ,, 0:12 | |||
10 | ZARGARI Amir Azad University Iran | Azad University Iran | ,, 0:12 | |||
11 | ASKARI Hossein Tabriz Petrochemical Team | Tabriz Petrochemical Team | ,, 0:12 | |||
12 | MIZBANI Ghader Tabriz Petrochemical Team | Tabriz Petrochemical Team | ,, 0:12 | |||
13 | ROGINA Radoslav Loborika Favorit Team | Loborika Favorit Team | 0:38 0:38 | |||
14 | GARCÍA Egoitz Caja Rural | Caja Rural | ,, 0:38 | |||
15 | FIRSANOV Sergey Itera - Katusha | Itera - Katusha | ,, 0:38 | |||
16 | VREČER Robert Perutnina Ptuj | Perutnina Ptuj | ,, 0:38 | |||
17 | ALIZADEH Hossein Tabriz Petrochemical Team | Tabriz Petrochemical Team | ,, 0:38 | |||
18 | ,, 0:38 | |||||
19 | MORAJKO Jacek CCC - Polsat - Polkowice | CCC - Polsat - Polkowice | ,, 0:38 | |||
20 | KIŠERLOVSKI Emanuel Loborika Favorit Team | Loborika Favorit Team | ,, 0:38 | |||
21 | PALOMARES Adrián Andalucia - Caja Granada | Andalucia - Caja Granada | ,, 0:38 | |||
22 | CADDEO Manuele Colnago - CSF Inox | Colnago - CSF Inox | ,, 0:38 | |||
23 | WITECKI Mariusz CCC - Polsat - Polkowice | CCC - Polsat - Polkowice | ,, 0:38 | |||
24 | ĐURASEK Kristijan Loborika Favorit Team | Loborika Favorit Team | ,, 0:38 | |||
25 | KVASINA Matija Loborika Favorit Team | Loborika Favorit Team | 0:43 0:43 | |||
26 | MODOLO Sacha Colnago - CSF Inox | Colnago - CSF Inox | 1:42 1:42 | |||
27 | WU Peilun Qinghai Tianyoude Cycling Team | Qinghai Tianyoude Cycling Team | ,, 1:42 | |||
28 | ,, 1:42 | |||||
29 | ERLER Tobias Tabriz Petrochemical Team | Tabriz Petrochemical Team | ,, 1:42 | |||
30 | KEMPS Aaron V Australia | V Australia | ,, 1:42 | |||
31 | GRECHYN Serhiy Amore & Vita - Conad | Amore & Vita - Conad | ,, 1:42 | |||
32 | OJAVEE Mart Champion System | Champion System | ,, 1:42 | |||
33 | GAZVODA Gregor Perutnina Ptuj | Perutnina Ptuj | ,, 1:42 | |||
34 | BILEKA Volodymyr Amore & Vita - Conad | Amore & Vita - Conad | ,, 1:42 | |||
35 | ,, 1:42 | |||||
36 | ,, 1:42 | |||||
37 | STEWART Scott Team Type 1 - Sanofi Aventis | Team Type 1 - Sanofi Aventis | ,, 1:42 | |||
38 | ZHANG Wenlong Gammax | Gammax | ,, 1:42 | |||
39 | SOHRABI Mehdi Tabriz Petrochemical Team | Tabriz Petrochemical Team | ,, 1:42 | |||
40 | PASQUALON Andrea Colnago - CSF Inox | Colnago - CSF Inox | ,, 1:42 | |||
41 | SHPILEVSKY Boris Tabriz Petrochemical Team | Tabriz Petrochemical Team | ,, 1:42 | |||
42 | JENKINS Max UnitedHealthcare Presented by Maxxis | UnitedHealthcare Presented by Maxxis | ,, 1:42 | |||
43 | JANISZEWSKI Sylwester CCC - Polsat - Polkowice | CCC - Polsat - Polkowice | ,, 1:42 | |||
44 | BEUCHAT Roger Champion System | Champion System | ,, 1:42 | |||
45 | HAGHI Alireza Azad University Iran | Azad University Iran | ,, 1:42 | |||
46 | QI Pengfei Max Success Sports | Max Success Sports | ,, 1:42 | |||
47 | ,, 1:42 | |||||
48 | TORIBIO José Vicente Andalucia - Caja Granada | Andalucia - Caja Granada | ,, 1:42 | |||
49 | LECHUGA Pablo Andalucia - Caja Granada | Andalucia - Caja Granada | ,, 1:42 | |||
50 | JANIACZYK Błażej CCC - Polsat - Polkowice | CCC - Polsat - Polkowice | ,, 1:42 | |||
51 | CONTOLI Alberto Colnago - CSF Inox | Colnago - CSF Inox | ,, 1:42 | |||
52 | ROSENDO Jesús Andalucia - Caja Granada | Andalucia - Caja Granada | ,, 1:42 | |||
53 | ,, 1:42 | |||||
54 | ,, 1:42 | |||||
55 | CLARKE Jonathan UnitedHealthcare Presented by Maxxis | UnitedHealthcare Presented by Maxxis | ,, 1:42 | |||
56 | MORA Arturo Caja Rural | Caja Rural | ,, 1:42 | |||
57 | CABELLO Antonio Andalucia - Caja Granada | Andalucia - Caja Granada | ,, 1:42 | |||
58 | MIHOLJEVIĆ Hrvoje Loborika Favorit Team | Loborika Favorit Team | ,, 1:42 | |||
59 | JIAO Pengda Max Success Sports | Max Success Sports | ,, 1:42 | |||
60 | SHIFERAW Bitew Solomon Marco Polo Cycling Team | Marco Polo Cycling Team | ,, 1:42 | |||
61 | LOCATELLI Paolo Colnago - CSF Inox | Colnago - CSF Inox | ,, 1:42 | |||
62 | WALKER Johnnie V Australia | V Australia | ,, 1:42 | |||
63 | GOLČER Jure Perutnina Ptuj | Perutnina Ptuj | ,, 1:42 | |||
64 | ,, 1:42 | |||||
65 | KING Benjamin Team Type 1 - Sanofi Aventis | Team Type 1 - Sanofi Aventis | ,, 1:42 | |||
66 | ,, 1:42 | |||||
67 | LOBATO Juan José Andalucia - Caja Granada | Andalucia - Caja Granada | ,, 1:42 | |||
68 | MCCANN David Giant Kenda Pro Cycling Team | Giant Kenda Pro Cycling Team | ,, 1:42 | |||
69 | ,, 1:42 | |||||
70 | SULZBERGER Bernard V Australia | V Australia | ,, 1:42 | |||
71 | ,, 1:42 | |||||
72 | RAKUSA Luka Perutnina Ptuj | Perutnina Ptuj | ,, 1:42 | |||
73 | CRAWFORD Jai Giant Kenda Pro Cycling Team | Giant Kenda Pro Cycling Team | ,, 1:42 | |||
74 | BROOKS Hayden V Australia | V Australia | ,, 1:42 | |||
75 | MAMOS Philipp Amore & Vita - Conad | Amore & Vita - Conad | ,, 1:42 | |||
76 | ROLFE Darren V Australia | V Australia | ,, 1:42 | |||
77 | SALEHIAN Farshad Azad University Iran | Azad University Iran | ,, 1:42 | |||
78 | COUTTS Alex Giant Kenda Pro Cycling Team | Giant Kenda Pro Cycling Team | ,, 1:42 | |||
79 | MENDES José CCC - Polsat - Polkowice | CCC - Polsat - Polkowice | ,, 1:42 | |||
80 | JIANG Kun Max Success Sports | Max Success Sports | ,, 1:42 | |||
81 | PETERSON Cameron V Australia | V Australia | ,, 1:42 | |||
82 | ,, 1:42 | |||||
83 | WU Shengjun Qinghai Tianyoude Cycling Team | Qinghai Tianyoude Cycling Team | 3:24 3:24 | |||
84 | ,, 3:24 | |||||
85 | ,, 3:24 | |||||
86 | ,, 3:24 | |||||
87 | ,, 3:24 | |||||
88 | YU Shi Jie Gammax | Gammax | ,, 3:24 | |||
89 | LIU Biao Qinghai Tianyoude Cycling Team | Qinghai Tianyoude Cycling Team | ,, 3:24 | |||
90 | 4:26 4:26 | |||||
91 | ,, 4:26 | |||||
92 | BOURGEOIS Guillaume Champion System | Champion System | ,, 4:26 | |||
93 | MARIN Matej Perutnina Ptuj | Perutnina Ptuj | ,, 4:26 | |||
94 | BAJT Dejan Perutnina Ptuj | Perutnina Ptuj | 4:52 4:52 | |||
95 | 6:11 6:11 | |||||
96 | TU Yue Gammax | Gammax | ,, 6:11 | |||
97 | WU Yong Jian Gammax | Gammax | ,, 6:11 | |||
98 | LIU Hao Max Success Sports | Max Success Sports | ,, 6:11 | |||
99 | XU Ji Gammax | Gammax | ,, 6:11 | |||
100 | LI Yan Nan Gammax | Gammax | ,, 6:11 | |||
101 | KUYCKX Jan Marco Polo Cycling Team | Marco Polo Cycling Team | ,, 6:11 | |||
102 | ABRAHAM Daniel Marco Polo Cycling Team | Marco Polo Cycling Team | ,, 6:11 | |||
103 | DENG Ting Max Success Sports | Max Success Sports | ,, 6:11 | |||
104 | MITCHELL Nicholas Marco Polo Cycling Team | Marco Polo Cycling Team | ,, 6:11 | |||
105 | CALABRIA Fabio Team Type 1 - Sanofi Aventis | Team Type 1 - Sanofi Aventis | ,, 6:11 | |||
106 | ,, 6:11 | |||||
107 | XING Yan Dong Marco Polo Cycling Team | Marco Polo Cycling Team | ,, 6:11 | |||
108 | ,, 6:11 | |||||
109 | SOBRINO Joaquin Caja Rural | Caja Rural | ,, 6:11 | |||
110 | WACKER Eugen Letua Cycling Team | Letua Cycling Team | ,, 6:11 | |||
111 | ,, 6:11 | |||||
112 | GEBRESILASSIE Estifanos Kebede Marco Polo Cycling Team | Marco Polo Cycling Team | ,, 6:11 | |||
113 | SHMIDT Alexey Team Type 1 - Sanofi Aventis | Team Type 1 - Sanofi Aventis | ,, 6:11 | |||
114 | ,, 6:11 | |||||
115 | DUGAN William Team Type 1 - Sanofi Aventis | Team Type 1 - Sanofi Aventis | ,, 6:11 | |||
116 | LIU Bo Gammax | Gammax | ,, 6:11 | |||
117 | ,, 6:11 | |||||
118 | BORISOV Vladislav Amore & Vita - Conad | Amore & Vita - Conad | ,, 6:11 | |||
119 | XU Gang Max Success Sports | Max Success Sports | ,, 6:11 | |||
120 | ZWIZANSKI Scott UnitedHealthcare Presented by Maxxis | UnitedHealthcare Presented by Maxxis | ,, 6:11 | |||
121 | 10:09 10:09 | |||||
122 | ,, 10:09 | |||||
123 | YANG Zeng Tao Gammax | Gammax | ,, 10:09 | |||
124 | 10:16 10:16 | |||||
125 | VERSCHOOR Martijn Team Type 1 - Sanofi Aventis | Team Type 1 - Sanofi Aventis | ,, 10:16 | |||
126 | IRVINE Martyn Giant Kenda Pro Cycling Team | Giant Kenda Pro Cycling Team | ,, 10:16 | |||
127 | MOREN Patrik Amore & Vita - Conad | Amore & Vita - Conad | ,, 10:16 | |||
128 | KOVALEV Evgeny Itera - Katusha | Itera - Katusha | ,, 10:16 | |||
129 | ZAGORODNII Vladimir Miche-Guerciotti | Miche-Guerciotti | ,, 10:16 | |||
130 | ,, 10:16 | |||||
131 | ,, 10:16 | |||||
132 | FREIBERG Michael V Australia | V Australia | ,, 10:16 | |||
133 | LIANG Wenxuan Qinghai Tianyoude Cycling Team | Qinghai Tianyoude Cycling Team | ,, 10:16 | |||
134 | GRENDENE Andrea Team Type 1 - Sanofi Aventis | Team Type 1 - Sanofi Aventis | ,, 10:16 | |||
135 | ,, 10:16 | |||||
136 | HEGYVARY Adrian UnitedHealthcare Presented by Maxxis | UnitedHealthcare Presented by Maxxis | ,, 10:16 | |||
137 | ,, 10:16 | |||||
138 | ,, 10:16 | |||||
139 | ,, 10:16 | |||||
140 | KIRSIPUU Jaan Champion System | Champion System | ,, 10:16 | |||
141 | LOH Sea Keong Marco Polo Cycling Team | Marco Polo Cycling Team | ,, 10:16 | |||
142 | DONG Xiaoyong Qinghai Tianyoude Cycling Team | Qinghai Tianyoude Cycling Team | ,, 10:16 | |||
143 | FÖRSTER Robert UnitedHealthcare Presented by Maxxis | UnitedHealthcare Presented by Maxxis | ,, 10:16 | |||
144 | DEMARIN Massimo Loborika Favorit Team | Loborika Favorit Team | 14:14 14:14 | |||
145 | 19:37 19:37 | |||||
146 | ROGERS Rico Giant Kenda Pro Cycling Team | Giant Kenda Pro Cycling Team | ,, 19:37 | |||
147 | 23:37 23:37 |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:03 July 2011
- Start time:-
- Avg. speed winner:46.309 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:146.4 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:
- Vert. meters:
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: