The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | KEMPS Aaron V Australia | V Australia | 30 | 2:54:49 | ||
2 | MODOLO Sacha Colnago - CSF Inox | Colnago - CSF Inox | 18 | ,, 0:00 | ||
3 | 12 | ,, 0:00 | ||||
4 | SHPILEVSKY Boris Tabriz Petrochemical Team | Tabriz Petrochemical Team | 7 | ,, 0:00 | ||
5 | PASQUALON Andrea Colnago - CSF Inox | Colnago - CSF Inox | 4 | ,, 0:00 | ||
6 | SOBRINO Joaquin Caja Rural | Caja Rural | 3 | ,, 0:00 | ||
7 | FÖRSTER Robert UnitedHealthcare Presented by Maxxis | UnitedHealthcare Presented by Maxxis | 2 | ,, 0:00 | ||
8 | 1 | ,, 0:00 | ||||
9 | ,, 0:00 | |||||
10 | ,, 0:00 | |||||
11 | SOHRABI Mehdi Tabriz Petrochemical Team | Tabriz Petrochemical Team | ,, 0:00 | |||
12 | ,, 0:00 | |||||
13 | LOBATO Juan José Andalucia - Caja Granada | Andalucia - Caja Granada | ,, 0:00 | |||
14 | ALIZADEH Hossein Tabriz Petrochemical Team | Tabriz Petrochemical Team | ,, 0:00 | |||
15 | SHMIDT Alexey Team Type 1 - Sanofi Aventis | Team Type 1 - Sanofi Aventis | ,, 0:00 | |||
16 | BILEKA Volodymyr Amore & Vita - Conad | Amore & Vita - Conad | ,, 0:00 | |||
17 | ,, 0:00 | |||||
18 | GAZVODA Gregor Perutnina Ptuj | Perutnina Ptuj | ,, 0:00 | |||
19 | YU Shi Jie Gammax | Gammax | ,, 0:00 | |||
20 | JANIACZYK Błażej CCC - Polsat - Polkowice | CCC - Polsat - Polkowice | ,, 0:00 | |||
21 | SHIFERAW Bitew Solomon Marco Polo Cycling Team | Marco Polo Cycling Team | ,, 0:00 | |||
22 | ROGINA Radoslav Loborika Favorit Team | Loborika Favorit Team | ,, 0:00 | |||
23 | ,, 0:00 | |||||
24 | ROGERS Rico Giant Kenda Pro Cycling Team | Giant Kenda Pro Cycling Team | ,, 0:00 | |||
25 | GARCÍA Egoitz Caja Rural | Caja Rural | ,, 0:00 | |||
26 | ZHANG Wenlong Gammax | Gammax | ,, 0:00 | |||
27 | MARIN Matej Perutnina Ptuj | Perutnina Ptuj | ,, 0:00 | |||
28 | DANČULOVIĆ Tomislav Loborika Favorit Team | Loborika Favorit Team | ,, 0:00 | |||
29 | ABRAHAM Daniel Marco Polo Cycling Team | Marco Polo Cycling Team | ,, 0:00 | |||
30 | ERLER Tobias Tabriz Petrochemical Team | Tabriz Petrochemical Team | ,, 0:00 | |||
31 | KIŠERLOVSKI Emanuel Loborika Favorit Team | Loborika Favorit Team | ,, 0:00 | |||
32 | DONG Xiaoyong Qinghai Tianyoude Cycling Team | Qinghai Tianyoude Cycling Team | ,, 0:00 | |||
33 | ,, 0:00 | |||||
34 | FERRARI Fabricio Caja Rural | Caja Rural | ,, 0:00 | |||
35 | HAGHI Alireza Azad University Iran | Azad University Iran | ,, 0:00 | |||
36 | KIRSIPUU Jaan Champion System | Champion System | ,, 0:00 | |||
37 | MCCANN David Giant Kenda Pro Cycling Team | Giant Kenda Pro Cycling Team | ,, 0:00 | |||
38 | ,, 0:00 | |||||
39 | KING Benjamin Team Type 1 - Sanofi Aventis | Team Type 1 - Sanofi Aventis | ,, 0:00 | |||
40 | ROSENDO Jesús Andalucia - Caja Granada | Andalucia - Caja Granada | ,, 0:00 | |||
41 | VERSCHOOR Martijn Team Type 1 - Sanofi Aventis | Team Type 1 - Sanofi Aventis | ,, 0:00 | |||
42 | ZARGARI Amir Azad University Iran | Azad University Iran | ,, 0:00 | |||
43 | WALKER Johnnie V Australia | V Australia | ,, 0:00 | |||
44 | ,, 0:00 | |||||
45 | LOMBARDI Omar Colnago - CSF Inox | Colnago - CSF Inox | ,, 0:00 | |||
46 | JANISZEWSKI Sylwester CCC - Polsat - Polkowice | CCC - Polsat - Polkowice | ,, 0:00 | |||
47 | WACKER Eugen Letua Cycling Team | Letua Cycling Team | ,, 0:00 | |||
48 | BAJT Dejan Perutnina Ptuj | Perutnina Ptuj | ,, 0:00 | |||
49 | STEWART Scott Team Type 1 - Sanofi Aventis | Team Type 1 - Sanofi Aventis | ,, 0:00 | |||
50 | ASKARI Hossein Tabriz Petrochemical Team | Tabriz Petrochemical Team | ,, 0:00 | |||
51 | ,, 0:00 | |||||
52 | CRAWFORD Jai Giant Kenda Pro Cycling Team | Giant Kenda Pro Cycling Team | ,, 0:00 | |||
53 | BROOKS Hayden V Australia | V Australia | ,, 0:00 | |||
54 | BEUCHAT Roger Champion System | Champion System | ,, 0:00 | |||
55 | PALOMARES Adrián Andalucia - Caja Granada | Andalucia - Caja Granada | ,, 0:00 | |||
56 | LOH Sea Keong Marco Polo Cycling Team | Marco Polo Cycling Team | ,, 0:00 | |||
57 | ĐURASEK Kristijan Loborika Favorit Team | Loborika Favorit Team | ,, 0:00 | |||
58 | GOLČER Jure Perutnina Ptuj | Perutnina Ptuj | ,, 0:00 | |||
59 | FREIBERG Michael V Australia | V Australia | ,, 0:00 | |||
60 | PAGANI Angelo Colnago - CSF Inox | Colnago - CSF Inox | ,, 0:00 | |||
61 | KVASINA Matija Loborika Favorit Team | Loborika Favorit Team | ,, 0:00 | |||
62 | CADDEO Manuele Colnago - CSF Inox | Colnago - CSF Inox | ,, 0:00 | |||
63 | MUGERLI Matej Perutnina Ptuj | Perutnina Ptuj | ,, 0:00 | |||
64 | LIANG Wenxuan Qinghai Tianyoude Cycling Team | Qinghai Tianyoude Cycling Team | ,, 0:00 | |||
65 | KUYCKX Jan Marco Polo Cycling Team | Marco Polo Cycling Team | ,, 0:00 | |||
66 | ,, 0:00 | |||||
67 | ,, 0:00 | |||||
68 | MORA Arturo Caja Rural | Caja Rural | ,, 0:00 | |||
69 | GEBRESILASSIE Estifanos Kebede Marco Polo Cycling Team | Marco Polo Cycling Team | ,, 0:00 | |||
70 | VREČER Robert Perutnina Ptuj | Perutnina Ptuj | ,, 0:00 | |||
71 | YANG Zeng Tao Gammax | Gammax | ,, 0:00 | |||
72 | BOURGEOIS Guillaume Champion System | Champion System | ,, 0:00 | |||
73 | WU Peilun Qinghai Tianyoude Cycling Team | Qinghai Tianyoude Cycling Team | ,, 0:00 | |||
74 | JIAO Pengda Max Success Sports | Max Success Sports | ,, 0:00 | |||
75 | MOREN Patrik Amore & Vita - Conad | Amore & Vita - Conad | ,, 0:00 | |||
76 | RAMÍREZ Javier Andalucia - Caja Granada | Andalucia - Caja Granada | ,, 0:00 | |||
77 | KOVALEV Evgeny Itera - Katusha | Itera - Katusha | ,, 0:00 | |||
78 | LIU Bo Gammax | Gammax | ,, 0:00 | |||
79 | TORIBIO José Vicente Andalucia - Caja Granada | Andalucia - Caja Granada | ,, 0:00 | |||
80 | ,, 0:00 | |||||
81 | MIHOLJEVIĆ Hrvoje Loborika Favorit Team | Loborika Favorit Team | ,, 0:00 | |||
82 | LIU Hao Max Success Sports | Max Success Sports | ,, 0:00 | |||
83 | XING Yan Dong Marco Polo Cycling Team | Marco Polo Cycling Team | ,, 0:00 | |||
84 | ,, 0:00 | |||||
85 | JIANG Kun Max Success Sports | Max Success Sports | ,, 0:00 | |||
86 | JENKINS Max UnitedHealthcare Presented by Maxxis | UnitedHealthcare Presented by Maxxis | ,, 0:00 | |||
87 | FIRSANOV Sergey Itera - Katusha | Itera - Katusha | ,, 0:00 | |||
88 | XU Ji Gammax | Gammax | ,, 0:00 | |||
89 | MITCHELL Nicholas Marco Polo Cycling Team | Marco Polo Cycling Team | ,, 0:00 | |||
90 | ,, 0:00 | |||||
91 | DUGAN William Team Type 1 - Sanofi Aventis | Team Type 1 - Sanofi Aventis | ,, 0:00 | |||
92 | CALABRIA Fabio Team Type 1 - Sanofi Aventis | Team Type 1 - Sanofi Aventis | ,, 0:00 | |||
93 | ,, 0:00 | |||||
94 | MORAJKO Jacek CCC - Polsat - Polkowice | CCC - Polsat - Polkowice | ,, 0:00 | |||
95 | RUTKIEWICZ Marek CCC - Polsat - Polkowice | CCC - Polsat - Polkowice | ,, 0:00 | |||
96 | ,, 0:00 | |||||
97 | WITECKI Mariusz CCC - Polsat - Polkowice | CCC - Polsat - Polkowice | ,, 0:00 | |||
98 | MENDES José CCC - Polsat - Polkowice | CCC - Polsat - Polkowice | ,, 0:00 | |||
99 | ,, 0:00 | |||||
100 | OJAVEE Mart Champion System | Champion System | ,, 0:00 | |||
101 | MIZBANI Ghader Tabriz Petrochemical Team | Tabriz Petrochemical Team | ,, 0:00 | |||
102 | IRVINE Martyn Giant Kenda Pro Cycling Team | Giant Kenda Pro Cycling Team | ,, 0:00 | |||
103 | ROLFE Darren V Australia | V Australia | ,, 0:00 | |||
104 | ZAGORODNII Vladimir Miche-Guerciotti | Miche-Guerciotti | ,, 0:00 | |||
105 | SALEHIAN Farshad Azad University Iran | Azad University Iran | ,, 0:00 | |||
106 | LECHUGA Pablo Andalucia - Caja Granada | Andalucia - Caja Granada | ,, 0:00 | |||
107 | MAMOS Philipp Amore & Vita - Conad | Amore & Vita - Conad | ,, 0:00 | |||
108 | CABELLO Antonio Andalucia - Caja Granada | Andalucia - Caja Granada | ,, 0:00 | |||
109 | ,, 0:00 | |||||
110 | ,, 0:00 | |||||
111 | QI Pengfei Max Success Sports | Max Success Sports | ,, 0:00 | |||
112 | ,, 0:00 | |||||
113 | ,, 0:00 | |||||
114 | RAKUSA Luka Perutnina Ptuj | Perutnina Ptuj | ,, 0:00 | |||
115 | LOCATELLI Paolo Colnago - CSF Inox | Colnago - CSF Inox | ,, 0:00 | |||
116 | BORISOV Vladislav Amore & Vita - Conad | Amore & Vita - Conad | ,, 0:00 | |||
117 | XU Gang Max Success Sports | Max Success Sports | ,, 0:00 | |||
118 | COUTTS Alex Giant Kenda Pro Cycling Team | Giant Kenda Pro Cycling Team | ,, 0:00 | |||
119 | TACIAK Mateusz CCC - Polsat - Polkowice | CCC - Polsat - Polkowice | ,, 0:00 | |||
120 | ,, 0:00 | |||||
121 | ,, 0:00 | |||||
122 | ,, 0:00 | |||||
123 | ,, 0:00 | |||||
124 | GRECHYN Serhiy Amore & Vita - Conad | Amore & Vita - Conad | ,, 0:00 | |||
125 | WU Shengjun Qinghai Tianyoude Cycling Team | Qinghai Tianyoude Cycling Team | ,, 0:00 | |||
126 | ,, 0:00 | |||||
127 | SULZBERGER Bernard V Australia | V Australia | ,, 0:00 | |||
128 | ,, 0:00 | |||||
129 | ,, 0:00 | |||||
130 | CLARKE Jonathan UnitedHealthcare Presented by Maxxis | UnitedHealthcare Presented by Maxxis | ,, 0:00 | |||
131 | DENG Ting Max Success Sports | Max Success Sports | ,, 0:00 | |||
132 | DEMARIN Massimo Loborika Favorit Team | Loborika Favorit Team | ,, 0:00 | |||
133 | PETERSON Cameron V Australia | V Australia | ,, 0:00 | |||
134 | LIU Biao Qinghai Tianyoude Cycling Team | Qinghai Tianyoude Cycling Team | ,, 0:00 | |||
135 | CONTOLI Alberto Colnago - CSF Inox | Colnago - CSF Inox | 0:18 0:18 | |||
136 | TU Yue Gammax | Gammax | 0:35 0:35 | |||
137 | ZWIZANSKI Scott UnitedHealthcare Presented by Maxxis | UnitedHealthcare Presented by Maxxis | 0:44 0:44 | |||
138 | HEGYVARY Adrian UnitedHealthcare Presented by Maxxis | UnitedHealthcare Presented by Maxxis | 0:57 0:57 | |||
139 | 1:12 1:12 | |||||
140 | 1:37 1:37 | |||||
141 | 3:30 3:30 | |||||
142 | LI Yan Nan Gammax | Gammax | 4:22 4:22 | |||
143 | WU Yong Jian Gammax | Gammax | ,, 4:22 | |||
144 | ,, 4:22 | |||||
145 | ,, 4:22 | |||||
146 | SAEIDI TANHA Abbas Azad University Iran | Azad University Iran | 10:56 10:56 | |||
147 | GRENDENE Andrea Team Type 1 - Sanofi Aventis | Team Type 1 - Sanofi Aventis | ,, 10:56 |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:02 July 2011
- Start time:-
- Avg. speed winner:45.41 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:132.3 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:
- Vert. meters:
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: