The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 30 | 2:13:03 | ||||
2 | FÖRSTER Robert UnitedHealthcare Presented by Maxxis | UnitedHealthcare Presented by Maxxis | 18 | ,, 0:00 | ||
3 | MODOLO Sacha Colnago - CSF Inox | Colnago - CSF Inox | 12 | ,, 0:00 | ||
4 | SHPILEVSKY Boris Tabriz Petrochemical Team | Tabriz Petrochemical Team | 7 | ,, 0:00 | ||
5 | SHMIDT Alexey Team Type 1 - Sanofi Aventis | Team Type 1 - Sanofi Aventis | 4 | ,, 0:00 | ||
6 | LOCATELLI Paolo Colnago - CSF Inox | Colnago - CSF Inox | 3 | ,, 0:00 | ||
7 | 2 | ,, 0:00 | ||||
8 | LOMBARDI Omar Colnago - CSF Inox | Colnago - CSF Inox | 1 | ,, 0:00 | ||
9 | ,, 0:00 | |||||
10 | ,, 0:00 | |||||
11 | WALKER Johnnie V Australia | V Australia | ,, 0:00 | |||
12 | ĐURASEK Kristijan Loborika Favorit Team | Loborika Favorit Team | ,, 0:00 | |||
13 | JANIACZYK Błażej CCC - Polsat - Polkowice | CCC - Polsat - Polkowice | ,, 0:00 | |||
14 | ROGERS Rico Giant Kenda Pro Cycling Team | Giant Kenda Pro Cycling Team | ,, 0:00 | |||
15 | FERRARI Fabricio Caja Rural | Caja Rural | ,, 0:00 | |||
16 | SULZBERGER Bernard V Australia | V Australia | ,, 0:00 | |||
17 | JANISZEWSKI Sylwester CCC - Polsat - Polkowice | CCC - Polsat - Polkowice | ,, 0:00 | |||
18 | KIRSIPUU Jaan Champion System | Champion System | ,, 0:00 | |||
19 | ROGINA Radoslav Loborika Favorit Team | Loborika Favorit Team | ,, 0:00 | |||
20 | GAZVODA Gregor Perutnina Ptuj | Perutnina Ptuj | ,, 0:00 | |||
21 | ,, 0:00 | |||||
22 | MUGERLI Matej Perutnina Ptuj | Perutnina Ptuj | ,, 0:00 | |||
23 | MOREN Patrik Amore & Vita - Conad | Amore & Vita - Conad | ,, 0:00 | |||
24 | ALIZADEH Hossein Tabriz Petrochemical Team | Tabriz Petrochemical Team | ,, 0:00 | |||
25 | SHIFERAW Bitew Solomon Marco Polo Cycling Team | Marco Polo Cycling Team | ,, 0:00 | |||
26 | KUYCKX Jan Marco Polo Cycling Team | Marco Polo Cycling Team | ,, 0:00 | |||
27 | PASQUALON Andrea Colnago - CSF Inox | Colnago - CSF Inox | ,, 0:00 | |||
28 | CADDEO Manuele Colnago - CSF Inox | Colnago - CSF Inox | ,, 0:00 | |||
29 | ,, 0:00 | |||||
30 | YU Shi Jie Gammax | Gammax | ,, 0:00 | |||
31 | DANČULOVIĆ Tomislav Loborika Favorit Team | Loborika Favorit Team | ,, 0:00 | |||
32 | TORIBIO José Vicente Andalucia - Caja Granada | Andalucia - Caja Granada | ,, 0:00 | |||
33 | ,, 0:00 | |||||
34 | LECHUGA Pablo Andalucia - Caja Granada | Andalucia - Caja Granada | ,, 0:00 | |||
35 | KIŠERLOVSKI Emanuel Loborika Favorit Team | Loborika Favorit Team | ,, 0:00 | |||
36 | RAMÍREZ Javier Andalucia - Caja Granada | Andalucia - Caja Granada | ,, 0:00 | |||
37 | PAGANI Angelo Colnago - CSF Inox | Colnago - CSF Inox | ,, 0:00 | |||
38 | FIRSANOV Sergey Itera - Katusha | Itera - Katusha | ,, 0:00 | |||
39 | MORA Arturo Caja Rural | Caja Rural | ,, 0:00 | |||
40 | PALOMARES Adrián Andalucia - Caja Granada | Andalucia - Caja Granada | ,, 0:00 | |||
41 | ZAGORODNII Vladimir Miche-Guerciotti | Miche-Guerciotti | ,, 0:00 | |||
42 | RUTKIEWICZ Marek CCC - Polsat - Polkowice | CCC - Polsat - Polkowice | ,, 0:00 | |||
43 | STEWART Scott Team Type 1 - Sanofi Aventis | Team Type 1 - Sanofi Aventis | ,, 0:00 | |||
44 | ASKARI Hossein Tabriz Petrochemical Team | Tabriz Petrochemical Team | ,, 0:00 | |||
45 | MIHOLJEVIĆ Hrvoje Loborika Favorit Team | Loborika Favorit Team | ,, 0:00 | |||
46 | JIAO Pengda Max Success Sports | Max Success Sports | ,, 0:00 | |||
47 | MCCANN David Giant Kenda Pro Cycling Team | Giant Kenda Pro Cycling Team | ,, 0:00 | |||
48 | ,, 0:00 | |||||
49 | ,, 0:00 | |||||
50 | HAGHI Alireza Azad University Iran | Azad University Iran | ,, 0:00 | |||
51 | JENKINS Max UnitedHealthcare Presented by Maxxis | UnitedHealthcare Presented by Maxxis | ,, 0:00 | |||
52 | OJAVEE Mart Champion System | Champion System | ,, 0:00 | |||
53 | ,, 0:00 | |||||
54 | ABRAHAM Daniel Marco Polo Cycling Team | Marco Polo Cycling Team | ,, 0:00 | |||
55 | ,, 0:00 | |||||
56 | WITECKI Mariusz CCC - Polsat - Polkowice | CCC - Polsat - Polkowice | ,, 0:00 | |||
57 | SOHRABI Mehdi Tabriz Petrochemical Team | Tabriz Petrochemical Team | ,, 0:00 | |||
58 | LIU Hao Max Success Sports | Max Success Sports | ,, 0:00 | |||
59 | TACIAK Mateusz CCC - Polsat - Polkowice | CCC - Polsat - Polkowice | ,, 0:00 | |||
60 | ZARGARI Amir Azad University Iran | Azad University Iran | ,, 0:00 | |||
61 | WACKER Eugen Letua Cycling Team | Letua Cycling Team | ,, 0:00 | |||
62 | GRECHYN Serhiy Amore & Vita - Conad | Amore & Vita - Conad | ,, 0:00 | |||
63 | ,, 0:00 | |||||
64 | CALABRIA Fabio Team Type 1 - Sanofi Aventis | Team Type 1 - Sanofi Aventis | ,, 0:00 | |||
65 | ZHANG Wenlong Gammax | Gammax | ,, 0:00 | |||
66 | ,, 0:00 | |||||
67 | LOBATO Juan José Andalucia - Caja Granada | Andalucia - Caja Granada | ,, 0:00 | |||
68 | ,, 0:00 | |||||
69 | ,, 0:00 | |||||
70 | VREČER Robert Perutnina Ptuj | Perutnina Ptuj | ,, 0:00 | |||
71 | ,, 0:00 | |||||
72 | LI Yan Nan Gammax | Gammax | ,, 0:00 | |||
73 | MORAJKO Jacek CCC - Polsat - Polkowice | CCC - Polsat - Polkowice | ,, 0:00 | |||
74 | MENDES José CCC - Polsat - Polkowice | CCC - Polsat - Polkowice | ,, 0:00 | |||
75 | MAMOS Philipp Amore & Vita - Conad | Amore & Vita - Conad | ,, 0:00 | |||
76 | TU Yue Gammax | Gammax | ,, 0:00 | |||
77 | COUTTS Alex Giant Kenda Pro Cycling Team | Giant Kenda Pro Cycling Team | ,, 0:00 | |||
78 | GEBRESILASSIE Estifanos Kebede Marco Polo Cycling Team | Marco Polo Cycling Team | ,, 0:00 | |||
79 | XU Ji Gammax | Gammax | ,, 0:00 | |||
80 | CRAWFORD Jai Giant Kenda Pro Cycling Team | Giant Kenda Pro Cycling Team | ,, 0:00 | |||
81 | ,, 0:00 | |||||
82 | WU Peilun Qinghai Tianyoude Cycling Team | Qinghai Tianyoude Cycling Team | ,, 0:00 | |||
83 | DONG Xiaoyong Qinghai Tianyoude Cycling Team | Qinghai Tianyoude Cycling Team | ,, 0:00 | |||
84 | IRVINE Martyn Giant Kenda Pro Cycling Team | Giant Kenda Pro Cycling Team | ,, 0:00 | |||
85 | XING Yan Dong Marco Polo Cycling Team | Marco Polo Cycling Team | ,, 0:00 | |||
86 | BEUCHAT Roger Champion System | Champion System | ,, 0:00 | |||
87 | BAJT Dejan Perutnina Ptuj | Perutnina Ptuj | ,, 0:00 | |||
88 | ROSENDO Jesús Andalucia - Caja Granada | Andalucia - Caja Granada | ,, 0:00 | |||
89 | XU Gang Max Success Sports | Max Success Sports | ,, 0:00 | |||
90 | CABELLO Antonio Andalucia - Caja Granada | Andalucia - Caja Granada | ,, 0:00 | |||
91 | ,, 0:00 | |||||
92 | BOURGEOIS Guillaume Champion System | Champion System | ,, 0:00 | |||
93 | JIANG Kun Max Success Sports | Max Success Sports | ,, 0:00 | |||
94 | SALEHIAN Farshad Azad University Iran | Azad University Iran | ,, 0:00 | |||
95 | ERLER Tobias Tabriz Petrochemical Team | Tabriz Petrochemical Team | ,, 0:00 | |||
96 | BORISOV Vladislav Amore & Vita - Conad | Amore & Vita - Conad | ,, 0:00 | |||
97 | DENG Ting Max Success Sports | Max Success Sports | ,, 0:00 | |||
98 | SAEIDI TANHA Abbas Azad University Iran | Azad University Iran | ,, 0:00 | |||
99 | FREIBERG Michael V Australia | V Australia | ,, 0:00 | |||
100 | LIU Bo Gammax | Gammax | ,, 0:00 | |||
101 | WU Shengjun Qinghai Tianyoude Cycling Team | Qinghai Tianyoude Cycling Team | ,, 0:00 | |||
102 | ,, 0:00 | |||||
103 | WU Yong Jian Gammax | Gammax | ,, 0:00 | |||
104 | ,, 0:00 | |||||
105 | ,, 0:00 | |||||
106 | ROLFE Darren V Australia | V Australia | ,, 0:00 | |||
107 | GRENDENE Andrea Team Type 1 - Sanofi Aventis | Team Type 1 - Sanofi Aventis | 0:01 0:01 | |||
108 | LOH Sea Keong Marco Polo Cycling Team | Marco Polo Cycling Team | ,, 0:01 | |||
109 | GOLČER Jure Perutnina Ptuj | Perutnina Ptuj | 0:05 0:05 | |||
110 | KVASINA Matija Loborika Favorit Team | Loborika Favorit Team | ,, 0:05 | |||
111 | ,, 0:05 | |||||
112 | KOVALEV Evgeny Itera - Katusha | Itera - Katusha | 0:08 0:08 | |||
113 | 0:02 0:02 | |||||
114 | LIU Biao Qinghai Tianyoude Cycling Team | Qinghai Tianyoude Cycling Team | ,, 0:02 | |||
115 | CLARKE Jonathan UnitedHealthcare Presented by Maxxis | UnitedHealthcare Presented by Maxxis | ,, 0:02 | |||
116 | 0:01 0:01 | |||||
117 | 0:06 0:06 | |||||
118 | DUGAN William Team Type 1 - Sanofi Aventis | Team Type 1 - Sanofi Aventis | ,, 0:06 | |||
119 | QI Pengfei Max Success Sports | Max Success Sports | ,, 0:06 | |||
120 | ,, 0:06 | |||||
121 | PETERSON Cameron V Australia | V Australia | 0:23 0:23 | |||
122 | CONTOLI Alberto Colnago - CSF Inox | Colnago - CSF Inox | ,, 0:23 | |||
123 | KEMPS Aaron V Australia | V Australia | ,, 0:23 | |||
124 | BROOKS Hayden V Australia | V Australia | 0:27 0:27 | |||
125 | 0:41 0:41 | |||||
126 | HEGYVARY Adrian UnitedHealthcare Presented by Maxxis | UnitedHealthcare Presented by Maxxis | ,, 0:41 | |||
127 | BILEKA Volodymyr Amore & Vita - Conad | Amore & Vita - Conad | ,, 0:41 | |||
128 | ,, 0:41 | |||||
129 | 0:38 0:38 | |||||
130 | MARIN Matej Perutnina Ptuj | Perutnina Ptuj | 0:59 0:59 | |||
131 | RAKUSA Luka Perutnina Ptuj | Perutnina Ptuj | ,, 0:59 | |||
132 | MITCHELL Nicholas Marco Polo Cycling Team | Marco Polo Cycling Team | ,, 0:59 | |||
133 | KING Benjamin Team Type 1 - Sanofi Aventis | Team Type 1 - Sanofi Aventis | ,, 0:59 | |||
134 | VERSCHOOR Martijn Team Type 1 - Sanofi Aventis | Team Type 1 - Sanofi Aventis | ,, 0:59 | |||
135 | SOBRINO Joaquin Caja Rural | Caja Rural | ,, 0:59 | |||
136 | ZWIZANSKI Scott UnitedHealthcare Presented by Maxxis | UnitedHealthcare Presented by Maxxis | 0:25 0:25 | |||
137 | ,, 0:25 | |||||
138 | 0:58 0:58 | |||||
139 | 0:09 0:09 | |||||
140 | YANG Zeng Tao Gammax | Gammax | ,, 0:09 | |||
DNF | - | |||||
DNF | GARCÍA Egoitz Caja Rural | Caja Rural | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:07 July 2011
- Start time:-
- Avg. speed winner:46.449 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:103 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:
- Vert. meters:
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: