The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | MODOLO Sacha Colnago - CSF Inox | Colnago - CSF Inox | 30 | 1:52:34 | ||
2 | SHPILEVSKY Boris Tabriz Petrochemical Team | Tabriz Petrochemical Team | 18 | ,, 0:00 | ||
3 | 12 | ,, 0:00 | ||||
4 | 7 | ,, 0:00 | ||||
5 | ROGERS Rico Giant Kenda Pro Cycling Team | Giant Kenda Pro Cycling Team | 4 | ,, 0:00 | ||
6 | KEMPS Aaron V Australia | V Australia | 3 | ,, 0:00 | ||
7 | ALIZADEH Hossein Tabriz Petrochemical Team | Tabriz Petrochemical Team | 2 | ,, 0:00 | ||
8 | MAMOS Philipp Amore & Vita - Conad | Amore & Vita - Conad | 1 | ,, 0:00 | ||
9 | GRENDENE Andrea Team Type 1 - Sanofi Aventis | Team Type 1 - Sanofi Aventis | ,, 0:00 | |||
10 | ,, 0:00 | |||||
11 | ,, 0:00 | |||||
12 | CADDEO Manuele Colnago - CSF Inox | Colnago - CSF Inox | ,, 0:00 | |||
13 | LOBATO Juan José Andalucia - Caja Granada | Andalucia - Caja Granada | ,, 0:00 | |||
14 | KVASINA Matija Loborika Favorit Team | Loborika Favorit Team | ,, 0:00 | |||
15 | JANISZEWSKI Sylwester CCC - Polsat - Polkowice | CCC - Polsat - Polkowice | ,, 0:00 | |||
16 | FERRARI Fabricio Caja Rural | Caja Rural | ,, 0:00 | |||
17 | MOREN Patrik Amore & Vita - Conad | Amore & Vita - Conad | ,, 0:00 | |||
18 | BILEKA Volodymyr Amore & Vita - Conad | Amore & Vita - Conad | ,, 0:00 | |||
19 | SULZBERGER Bernard V Australia | V Australia | ,, 0:00 | |||
20 | SOBRINO Joaquin Caja Rural | Caja Rural | ,, 0:00 | |||
21 | KIRSIPUU Jaan Champion System | Champion System | ,, 0:00 | |||
22 | ROGINA Radoslav Loborika Favorit Team | Loborika Favorit Team | ,, 0:00 | |||
23 | VERSCHOOR Martijn Team Type 1 - Sanofi Aventis | Team Type 1 - Sanofi Aventis | ,, 0:00 | |||
24 | ,, 0:00 | |||||
25 | ,, 0:00 | |||||
26 | LOCATELLI Paolo Colnago - CSF Inox | Colnago - CSF Inox | ,, 0:00 | |||
27 | MIHOLJEVIĆ Hrvoje Loborika Favorit Team | Loborika Favorit Team | ,, 0:00 | |||
28 | STEWART Scott Team Type 1 - Sanofi Aventis | Team Type 1 - Sanofi Aventis | ,, 0:00 | |||
29 | DUGAN William Team Type 1 - Sanofi Aventis | Team Type 1 - Sanofi Aventis | ,, 0:00 | |||
30 | SHMIDT Alexey Team Type 1 - Sanofi Aventis | Team Type 1 - Sanofi Aventis | ,, 0:00 | |||
31 | ,, 0:00 | |||||
32 | TU Yue Gammax | Gammax | ,, 0:00 | |||
33 | ,, 0:00 | |||||
34 | BROOKS Hayden V Australia | V Australia | ,, 0:00 | |||
35 | LOMBARDI Omar Colnago - CSF Inox | Colnago - CSF Inox | ,, 0:00 | |||
36 | CABELLO Antonio Andalucia - Caja Granada | Andalucia - Caja Granada | ,, 0:00 | |||
37 | ,, 0:00 | |||||
38 | MARIN Matej Perutnina Ptuj | Perutnina Ptuj | ,, 0:00 | |||
39 | RUTKIEWICZ Marek CCC - Polsat - Polkowice | CCC - Polsat - Polkowice | ,, 0:00 | |||
40 | RAMÍREZ Javier Andalucia - Caja Granada | Andalucia - Caja Granada | ,, 0:00 | |||
41 | WALKER Johnnie V Australia | V Australia | ,, 0:00 | |||
42 | PALOMARES Adrián Andalucia - Caja Granada | Andalucia - Caja Granada | ,, 0:00 | |||
43 | HAGHI Alireza Azad University Iran | Azad University Iran | ,, 0:00 | |||
44 | CLARKE Jonathan UnitedHealthcare Presented by Maxxis | UnitedHealthcare Presented by Maxxis | ,, 0:00 | |||
45 | ĐURASEK Kristijan Loborika Favorit Team | Loborika Favorit Team | ,, 0:00 | |||
46 | PAGANI Angelo Colnago - CSF Inox | Colnago - CSF Inox | ,, 0:00 | |||
47 | TACIAK Mateusz CCC - Polsat - Polkowice | CCC - Polsat - Polkowice | ,, 0:00 | |||
48 | MUGERLI Matej Perutnina Ptuj | Perutnina Ptuj | ,, 0:00 | |||
49 | SOHRABI Mehdi Tabriz Petrochemical Team | Tabriz Petrochemical Team | ,, 0:00 | |||
50 | DANČULOVIĆ Tomislav Loborika Favorit Team | Loborika Favorit Team | ,, 0:00 | |||
51 | HEGYVARY Adrian UnitedHealthcare Presented by Maxxis | UnitedHealthcare Presented by Maxxis | ,, 0:00 | |||
52 | ,, 0:00 | |||||
53 | MORA Arturo Caja Rural | Caja Rural | ,, 0:00 | |||
54 | GAZVODA Gregor Perutnina Ptuj | Perutnina Ptuj | ,, 0:00 | |||
55 | ABRAHAM Daniel Marco Polo Cycling Team | Marco Polo Cycling Team | ,, 0:00 | |||
56 | FIRSANOV Sergey Itera - Katusha | Itera - Katusha | ,, 0:00 | |||
57 | WITECKI Mariusz CCC - Polsat - Polkowice | CCC - Polsat - Polkowice | ,, 0:00 | |||
58 | XING Yan Dong Marco Polo Cycling Team | Marco Polo Cycling Team | ,, 0:00 | |||
59 | KIŠERLOVSKI Emanuel Loborika Favorit Team | Loborika Favorit Team | ,, 0:00 | |||
60 | JIAO Pengda Max Success Sports | Max Success Sports | ,, 0:00 | |||
61 | BEUCHAT Roger Champion System | Champion System | ,, 0:00 | |||
62 | ,, 0:00 | |||||
63 | LIU Hao Max Success Sports | Max Success Sports | ,, 0:00 | |||
64 | ,, 0:00 | |||||
65 | TORIBIO José Vicente Andalucia - Caja Granada | Andalucia - Caja Granada | ,, 0:00 | |||
66 | JENKINS Max UnitedHealthcare Presented by Maxxis | UnitedHealthcare Presented by Maxxis | ,, 0:00 | |||
67 | ,, 0:00 | |||||
68 | MORAJKO Jacek CCC - Polsat - Polkowice | CCC - Polsat - Polkowice | ,, 0:00 | |||
69 | ,, 0:00 | |||||
70 | YU Shi Jie Gammax | Gammax | ,, 0:00 | |||
71 | CALABRIA Fabio Team Type 1 - Sanofi Aventis | Team Type 1 - Sanofi Aventis | ,, 0:00 | |||
72 | ,, 0:00 | |||||
73 | ASKARI Hossein Tabriz Petrochemical Team | Tabriz Petrochemical Team | ,, 0:00 | |||
74 | ,, 0:00 | |||||
75 | ZARGARI Amir Azad University Iran | Azad University Iran | ,, 0:00 | |||
76 | ,, 0:00 | |||||
77 | CRAWFORD Jai Giant Kenda Pro Cycling Team | Giant Kenda Pro Cycling Team | ,, 0:00 | |||
78 | JANIACZYK Błażej CCC - Polsat - Polkowice | CCC - Polsat - Polkowice | ,, 0:00 | |||
79 | JIANG Kun Max Success Sports | Max Success Sports | ,, 0:00 | |||
80 | WACKER Eugen Letua Cycling Team | Letua Cycling Team | ,, 0:00 | |||
81 | ,, 0:00 | |||||
82 | COUTTS Alex Giant Kenda Pro Cycling Team | Giant Kenda Pro Cycling Team | 0:13 0:13 | |||
83 | ROSENDO Jesús Andalucia - Caja Granada | Andalucia - Caja Granada | ,, 0:13 | |||
84 | VREČER Robert Perutnina Ptuj | Perutnina Ptuj | ,, 0:13 | |||
85 | SHIFERAW Bitew Solomon Marco Polo Cycling Team | Marco Polo Cycling Team | ,, 0:13 | |||
86 | ,, 0:13 | |||||
87 | ZHANG Wenlong Gammax | Gammax | ,, 0:13 | |||
88 | ,, 0:13 | |||||
89 | GEBRESILASSIE Estifanos Kebede Marco Polo Cycling Team | Marco Polo Cycling Team | ,, 0:13 | |||
90 | LECHUGA Pablo Andalucia - Caja Granada | Andalucia - Caja Granada | ,, 0:13 | |||
91 | DONG Xiaoyong Qinghai Tianyoude Cycling Team | Qinghai Tianyoude Cycling Team | ,, 0:13 | |||
92 | ,, 0:13 | |||||
93 | WU Peilun Qinghai Tianyoude Cycling Team | Qinghai Tianyoude Cycling Team | ,, 0:13 | |||
94 | YANG Zeng Tao Gammax | Gammax | ,, 0:13 | |||
95 | ,, 0:13 | |||||
96 | OJAVEE Mart Champion System | Champion System | ,, 0:13 | |||
97 | ,, 0:13 | |||||
98 | GRECHYN Serhiy Amore & Vita - Conad | Amore & Vita - Conad | ,, 0:13 | |||
99 | BOURGEOIS Guillaume Champion System | Champion System | ,, 0:13 | |||
100 | BAJT Dejan Perutnina Ptuj | Perutnina Ptuj | ,, 0:13 | |||
101 | CONTOLI Alberto Colnago - CSF Inox | Colnago - CSF Inox | ,, 0:13 | |||
102 | ,, 0:13 | |||||
103 | KOVALEV Evgeny Itera - Katusha | Itera - Katusha | ,, 0:13 | |||
104 | KING Benjamin Team Type 1 - Sanofi Aventis | Team Type 1 - Sanofi Aventis | ,, 0:13 | |||
105 | ,, 0:13 | |||||
106 | ,, 0:13 | |||||
107 | ROLFE Darren V Australia | V Australia | ,, 0:13 | |||
108 | ,, 0:13 | |||||
109 | FREIBERG Michael V Australia | V Australia | ,, 0:13 | |||
110 | ZWIZANSKI Scott UnitedHealthcare Presented by Maxxis | UnitedHealthcare Presented by Maxxis | ,, 0:13 | |||
111 | ,, 0:13 | |||||
112 | DENG Ting Max Success Sports | Max Success Sports | ,, 0:13 | |||
113 | MENDES José CCC - Polsat - Polkowice | CCC - Polsat - Polkowice | ,, 0:13 | |||
114 | SAEIDI TANHA Abbas Azad University Iran | Azad University Iran | ,, 0:13 | |||
115 | PETERSON Cameron V Australia | V Australia | ,, 0:13 | |||
116 | KUYCKX Jan Marco Polo Cycling Team | Marco Polo Cycling Team | ,, 0:13 | |||
117 | XU Ji Gammax | Gammax | ,, 0:13 | |||
118 | SALEHIAN Farshad Azad University Iran | Azad University Iran | ,, 0:13 | |||
119 | XU Gang Max Success Sports | Max Success Sports | ,, 0:13 | |||
120 | MCCANN David Giant Kenda Pro Cycling Team | Giant Kenda Pro Cycling Team | ,, 0:13 | |||
121 | MITCHELL Nicholas Marco Polo Cycling Team | Marco Polo Cycling Team | 0:22 0:22 | |||
122 | ,, 0:22 | |||||
123 | LIU Bo Gammax | Gammax | ,, 0:22 | |||
124 | ,, 0:22 | |||||
125 | ZAGORODNII Vladimir Miche-Guerciotti | Miche-Guerciotti | 0:24 0:24 | |||
126 | 0:26 0:26 | |||||
127 | WU Yong Jian Gammax | Gammax | 0:29 0:29 | |||
128 | ERLER Tobias Tabriz Petrochemical Team | Tabriz Petrochemical Team | 0:32 0:32 | |||
129 | QI Pengfei Max Success Sports | Max Success Sports | 0:37 0:37 | |||
130 | 0:39 0:39 | |||||
131 | GOLČER Jure Perutnina Ptuj | Perutnina Ptuj | ,, 0:39 | |||
132 | RAKUSA Luka Perutnina Ptuj | Perutnina Ptuj | ,, 0:39 | |||
133 | LOH Sea Keong Marco Polo Cycling Team | Marco Polo Cycling Team | ,, 0:39 | |||
134 | WU Shengjun Qinghai Tianyoude Cycling Team | Qinghai Tianyoude Cycling Team | 0:51 0:51 | |||
135 | LIU Biao Qinghai Tianyoude Cycling Team | Qinghai Tianyoude Cycling Team | ,, 0:51 | |||
136 | BORISOV Vladislav Amore & Vita - Conad | Amore & Vita - Conad | 1:07 1:07 | |||
DNS | FÖRSTER Robert UnitedHealthcare Presented by Maxxis | UnitedHealthcare Presented by Maxxis | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:10 July 2011
- Start time:-
- Avg. speed winner:50.21 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:94.2 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:
- Vert. meters:
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: