2017
2015
»
«

2016»23rd Tour de Slovénie (2.1)

2016  General classification

Clear filter
RnkGCGC-TimeBIBRiderAgeTeamUCIPntTime
174+30:2237 Porsev AlexanderTeam Katusha  30Team Katusha 14204:27:464:27:46
278+31:5776 Selig RüdigerBora - Argon 18 27Bora - Argon 18512,,0:00
322+7:1966 Sbaragli KristianTeam Dimension Data 26Team Dimension Data37,,0:00
468+27:48106 Van Lerberghe BertTopsport Vlaanderen - Baloise 23Topsport Vlaanderen - Baloise5,,0:00
5106+40:0711 Fenn AndrewTeam Sky 25Team Sky4,,0:00
655+25:295 Per DavidAdria Mobil 21Adria Mobil3,,0:00
733+13:51116 Maikin RomanGazprom-RusVelo 25Gazprom-RusVelo2,,0:00
867+27:4043 Modolo SachaLampre - Merida 29Lampre - Merida1,,0:00
9114+43:59147 Viola MicheleMeridiana Kamen Team 24Meridiana Kamen Team,,0:00
1069+28:1417 Viviani EliaTeam Sky 27Team Sky,,0:00
11102+37:56151 Bajc AndiAmplatz - BMC 27Amplatz - BMC,,0:00
1253+23:52133 Maltar BrunoRadenska Ljubljana 21Radenska Ljubljana,,0:00
1384+33:3365 Renshaw MarkTeam Dimension Data 33Team Dimension Data,,0:00
1472+29:36126 Berlato GiacomoNippo - Vini Fantini  24Nippo - Vini Fantini ,,0:00
1565+27:22184 Grošelj ŽigaSlovenia 22Slovenia,,0:00
1640+17:49153 Kuen MaximilianAmplatz - BMC 24Amplatz - BMC,,0:00
176+2:57104 Lietaer EliotTopsport Vlaanderen - Baloise 25Topsport Vlaanderen - Baloise,,0:00
182+1:4252 Haig JackOrica GreenEDGE 22Orica GreenEDGE,,0:00
19103+38:1325 Kolář MichaelTinkoff 23Tinkoff,,0:00
2025+9:04156 Kusztor PéterAmplatz - BMC 31Amplatz - BMC,,0:00
2164+27:0555 Cheung King LokOrica GreenEDGE 25Orica GreenEDGE,,0:00
229+3:15181 Brajkovič JanezSlovenia 32Slovenia,,0:00
2350+23:31172 Zahálka MatějSKC Tufo Prostějov 22SKC Tufo Prostějov,,0:00
244+2:4792 Bernal EganAndroni Giocattoli - Sidermec 19Androni Giocattoli - Sidermec,,0:00
257+3:0073 Mendes JoséBora - Argon 18 31Bora - Argon 18,,0:00
2623+7:4977 Thwaites ScottBora - Argon 18 26Bora - Argon 18,,0:00
2711+3:28163 Gazzara MicheleNorda-MG.Kvis Vega 25Norda-MG.Kvis Vega,,0:00
2810+3:2791 Pellizotti FrancoAndroni Giocattoli - Sidermec 38Androni Giocattoli - Sidermec,,0:00
2917+5:12158 Pernsteiner HermannAmplatz - BMC 25Amplatz - BMC,,0:00
308+3:1433 Kochetkov PavelTeam Katusha  30Team Katusha ,,0:00
3149+23:13166 Scartezzini MicheleNorda-MG.Kvis Vega 24Norda-MG.Kvis Vega,,0:00
323+2:3871 Bárta JanBora - Argon 18 31Bora - Argon 18,,0:00
331+0:0034 Taaramäe ReinTeam Katusha  29Team Katusha ,,0:00
3418+5:12162 Gaffurini NicolaNorda-MG.Kvis Vega 26Norda-MG.Kvis Vega,,0:00
3577+31:40114 Solomennikov AndreiGazprom-RusVelo 29Gazprom-RusVelo,,0:00
365+2:482 Golčer JureAdria Mobil 38Adria Mobil,,0:00
3781+32:288 Per GorazdAdria Mobil 19Adria Mobil,,0:00
3814+4:1797 Torres Rodolfo AndrésAndroni Giocattoli - Sidermec 29Androni Giocattoli - Sidermec,,0:00
39112+41:39148 Frankovic MateoMeridiana Kamen Team 21Meridiana Kamen Team,,0:00
4021+5:571 Rogina RadoslavAdria Mobil 37Adria Mobil,,0:00
4112+3:45101 De Tier FlorisTopsport Vlaanderen - Baloise 24Topsport Vlaanderen - Baloise,,0:00
4215+4:5396 Taliani AlessioAndroni Giocattoli - Sidermec 25Androni Giocattoli - Sidermec,,0:00
4352+23:38142 Kišerlovski EmanuelMeridiana Kamen Team 31Meridiana Kamen Team,,0:00
4427+9:35164 Nardelli StefanoNorda-MG.Kvis Vega 22Norda-MG.Kvis Vega0:130:13
45116+44:13131 Jenko RobertRadenska Ljubljana 26Radenska Ljubljana,,0:13
4685+33:35157 Čanecký MarekAmplatz - BMC 28Amplatz - BMC0:150:15
4730+12:4995 Selvaggi MirkoAndroni Giocattoli - Sidermec 31Androni Giocattoli - Sidermec0:190:19
4835+15:1593 Frapporti MarcoAndroni Giocattoli - Sidermec 31Androni Giocattoli - Sidermec,,0:19
4919+5:1322 Brutt PavelTinkoff 34Tinkoff,,0:19
5079+31:5864 Eisel BernhardTeam Dimension Data 35Team Dimension Data0:230:23
5138+16:25171 Koudela TomasSKC Tufo Prostějov 24SKC Tufo Prostějov0:250:25
52100+37:2926 Baška ErikTinkoff 22Tinkoff,,0:25
5331+13:0894 Gavazzi FrancescoAndroni Giocattoli - Sidermec 31Androni Giocattoli - Sidermec,,0:25
5429+11:5447 Ulissi DiegoLampre - Merida 26Lampre - Merida,,0:25
5536+15:51141 Rabottini MatteoMeridiana Kamen Team 28Meridiana Kamen Team,,0:25
5692+35:1342 Ferrari RobertoLampre - Merida 33Lampre - Merida0:350:35
57107+40:0815 Peters AlexTeam Sky 22Team Sky0:380:38
5813+4:0413 Moscon GianniTeam Sky 22Team Sky0:490:49
5926+9:2323 Poljański PawełTinkoff 26Tinkoff,,0:49
6016+5:0484 Rota LorenzoBardiani - CSF 21Bardiani - CSF1:101:10
6124+7:5762 Fraile OmarTeam Dimension Data 25Team Dimension Data,,1:10
6220+5:5645 Pibernik LukaLampre - Merida 22Lampre - Merida1:171:17
6339+17:39135 Ručigaj ŽigaRadenska Ljubljana 20Radenska Ljubljana,,1:17
6494+35:42185 Grošelj MaticSlovenia 20Slovenia,,1:17
6561+26:3968 Venter JacoTeam Dimension Data 29Team Dimension Data1:191:19
6693+35:25118 Zakarin AydarGazprom-RusVelo 22Gazprom-RusVelo1:231:23
6791+35:05113 Ershov ArturGazprom-RusVelo 26Gazprom-RusVelo,,1:23
6883+33:02176 Sipos MarekSKC Tufo Prostějov 20SKC Tufo Prostějov1:331:33
6942+18:0653 Keukeleire JensOrica GreenEDGE 27Orica GreenEDGE,,1:33
7037+16:0975 Schillinger AndreasBora - Argon 18 32Bora - Argon 181:381:38
7146+21:0641 Mohorič MatejLampre - Merida 21Lampre - Merida2:242:24
7286+33:36124 Bole GregaNippo - Vini Fantini  30Nippo - Vini Fantini 2:532:53
7375+30:55121 Cunego DamianoNippo - Vini Fantini  34Nippo - Vini Fantini ,,2:53
7495+35:54122 Colli DanieleNippo - Vini Fantini  34Nippo - Vini Fantini ,,2:53
7589+34:123 Drinovec MatejAdria Mobil 24Adria Mobil,,2:53
7660+26:3774 Mühlberger GregorBora - Argon 18 22Bora - Argon 183:013:01
7744+20:4716 Zandio XabierTeam Sky 39Team Sky,,3:01
7887+33:50182 Svab JernejSlovenia 20Slovenia3:403:40
7997+36:14173 Hampl PetrSKC Tufo Prostějov 23SKC Tufo Prostějov,,3:40
8056+26:06144 Repše UrošMeridiana Kamen Team 22Meridiana Kamen Team,,3:40
81119+48:01145 Jabuka DavidMeridiana Kamen Team 19Meridiana Kamen Team,,3:40
82115+44:087 Božič JonAdria Mobil 19Adria Mobil,,3:40
83110+40:24154 Umhaller AndreasAmplatz - BMC 24Amplatz - BMC,,3:40
84105+39:20183 Logar TadejSlovenia 22Slovenia,,3:40
8598+36:1946 Zurlo FedericoLampre - Merida 22Lampre - Merida,,3:40
86108+40:09177 Matula LukasSKC Tufo Prostějov 26SKC Tufo Prostějov,,3:40
8762+26:4051 Docker MitchellOrica GreenEDGE 29Orica GreenEDGE,,3:40
8870+28:56132 Korošec RokRadenska Ljubljana 22Radenska Ljubljana,,3:40
89111+40:36174 Pszczolarski WojciechSKC Tufo Prostějov 25SKC Tufo Prostějov,,3:40
9088+34:1035 Vorobyev AntonTeam Katusha  25Team Katusha ,,3:40
9163+26:4081 Velasco SimoneBardiani - CSF 20Bardiani - CSF,,3:40
9290+34:18102 De Ketele KennyTopsport Vlaanderen - Baloise 31Topsport Vlaanderen - Baloise,,3:40
9345+21:0436 Politt NilsTeam Katusha  22Team Katusha ,,3:40
9454+24:03107 Wallays JensTopsport Vlaanderen - Baloise 23Topsport Vlaanderen - Baloise,,3:40
9551+23:3524 Hernández JesúsTinkoff 34Tinkoff,,3:40
9682+32:32111 Foliforov AlexanderGazprom-RusVelo 24Gazprom-RusVelo,,3:40
97121+48:57117 Evtushenko AlexanderGazprom-RusVelo 22Gazprom-RusVelo,,3:40
9848+22:54115 Nikolaev SergeyGazprom-RusVelo 28Gazprom-RusVelo3:483:48
9947+22:11128 Zilioli GianfrancoNippo - Vini Fantini  26Nippo - Vini Fantini ,,3:48
10057+26:26125 De Negri Pier PaoloNippo - Vini Fantini  30Nippo - Vini Fantini ,,3:48
10134+14:53123 Bisolti AlessandroNippo - Vini Fantini  31Nippo - Vini Fantini ,,3:48
102122+50:0863 Dougall NicTeam Dimension Data 23Team Dimension Data3:493:49
10371+29:16105 Van Hecke PrebenTopsport Vlaanderen - Baloise 33Topsport Vlaanderen - Baloise,,3:49
10480+32:03152 Tratnik JanAmplatz - BMC 26Amplatz - BMC,,3:49
10528+11:1785 Tonelli AlessandroBardiani - CSF 24Bardiani - CSF,,3:49
10696+36:104 Katrašnik GašperAdria Mobil 20Adria Mobil3:543:54
10776+31:02127 Filosi IuriNippo - Vini Fantini  24Nippo - Vini Fantini ,,3:54
10858+26:29112 Ovechkin ArtemGazprom-RusVelo 29Gazprom-RusVelo,,3:54
109104+39:1044 Kump MarkoLampre - Merida 27Lampre - Merida3:573:57
110123+50:3912 Intxausti BeñatTeam Sky 30Team Sky,,3:57
11141+18:02103 Declercq TimTopsport Vlaanderen - Baloise 27Topsport Vlaanderen - Baloise5:215:21
112118+46:02134 Miskulin JureRadenska Ljubljana 21Radenska Ljubljana6:496:49
11366+27:39136 Penko IzidorRadenska Ljubljana 19Radenska Ljubljana,,6:49
114120+48:42138 Finkšt TilenRadenska Ljubljana 18Radenska Ljubljana,,6:49
11573+29:5132 Isaychev VladimirTeam Katusha  30Team Katusha 6:536:53
11699+37:1931 Belkov MaximTeam Katusha  31Team Katusha ,,6:53
117109+40:12167 Giuliani GiacomoNorda-MG.Kvis Vega 19Norda-MG.Kvis Vega7:107:10
118101+37:48161 Di Francesco Gian MarcoNorda-MG.Kvis Vega 26Norda-MG.Kvis Vega7:127:12
119124+53:36175 LichnovskÝ LudekSKC Tufo Prostějov 21SKC Tufo Prostějov7:237:23
12032+13:1182 Barbin EnricoBardiani - CSF 26Bardiani - CSF7:297:29
121117+45:10178 Štibingr MatějSKC Tufo Prostějov 18SKC Tufo Prostějov,,7:29
12243+18:5283 Chirico LucaBardiani - CSF 23Bardiani - CSF,,7:29
123113+42:57186 Cotar LukaSlovenia 20Slovenia,,7:29
12459+26:2986 Sterbini SimoneBardiani - CSF 22Bardiani - CSF,,7:29
DNF+ - 15:10:29108 Vergaerde OttoTopsport Vlaanderen - Baloise 21Topsport Vlaanderen - Baloise--
DNF+ - 15:10:29165 Salvietti NiccolòNorda-MG.Kvis Vega 22Norda-MG.Kvis Vega,,-
DNF+ - 15:10:2914 Nordhaug Lars PetterTeam Sky 32Team Sky,,-
DNF+ - 15:10:2938 Tsatevich AlexeyTeam Katusha  26Team Katusha ,,-
DNF+ - 15:10:296 Novak DomenAdria Mobil 20Adria Mobil,,-
DNF+ - 15:10:29143 Mucelli DavideMeridiana Kamen Team 29Meridiana Kamen Team,,-
DNF+ - 15:10:29187 Pavlič MarkoSlovenia 23Slovenia,,-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result

RnkPrev▼▲BIBRiderAgeTeamUCIPntTimeTime won/lost
11-34 Taaramäe ReinTeam Katusha  29Team Katusha 125100 15:10:29 15:10:29..
22-52 Haig JackOrica GreenEDGE 22Orica GreenEDGE85701:421:42..
33-71 Bárta JanBora - Argon 18 31Bora - Argon 1870502:382:38..
44-92 Bernal EganAndroni Giocattoli - Sidermec 19Androni Giocattoli - Sidermec60362:472:47..
55-2 Golčer JureAdria Mobil 38Adria Mobil50282:482:48..
66-104 Lietaer EliotTopsport Vlaanderen - Baloise 25Topsport Vlaanderen - Baloise40242:572:57..
77-73 Mendes JoséBora - Argon 18 31Bora - Argon 1835203:003:00..
88-33 Kochetkov PavelTeam Katusha  30Team Katusha 30183:143:14..
910▲1181 Brajkovič JanezSlovenia 32Slovenia25163:153:15..
1011▲191 Pellizotti FrancoAndroni Giocattoli - Sidermec 38Androni Giocattoli - Sidermec20143:273:27..
1112▲1163 Gazzara MicheleNorda-MG.Kvis Vega 25Norda-MG.Kvis Vega15123:283:28..
1213▲1101 De Tier FlorisTopsport Vlaanderen - Baloise 24Topsport Vlaanderen - Baloise10103:453:45..
139▼413 Moscon GianniTeam Sky 22Team Sky584:044:04..
1415▲197 Torres Rodolfo AndrésAndroni Giocattoli - Sidermec 29Androni Giocattoli - Sidermec574:174:17..
1517▲296 Taliani AlessioAndroni Giocattoli - Sidermec 25Androni Giocattoli - Sidermec564:534:53..
1614▼284 Rota LorenzoBardiani - CSF 21Bardiani - CSF355:045:04..
1719▲2158 Pernsteiner HermannAmplatz - BMC 25Amplatz - BMC345:125:12..
1820▲2162 Gaffurini NicolaNorda-MG.Kvis Vega 26Norda-MG.Kvis Vega33,,5:12..
1918▼122 Brutt PavelTinkoff 34Tinkoff325:135:13..
2016▼445 Pibernik LukaLampre - Merida 22Lampre - Merida315:565:56..
2122▲11 Rogina RadoslavAdria Mobil 37Adria Mobil35:575:57..
2225▲366 Sbaragli KristianTeam Dimension Data 26Team Dimension Data37:197:19..
2327▲477 Thwaites ScottBora - Argon 18 26Bora - Argon 1837:497:49..
2424-62 Fraile OmarTeam Dimension Data 25Team Dimension Data37:577:57..
2529▲4156 Kusztor PéterAmplatz - BMC 31Amplatz - BMC39:049:04..
2628▲223 Poljański PawełTinkoff 26Tinkoff9:239:23..
2730▲3164 Nardelli StefanoNorda-MG.Kvis Vega 22Norda-MG.Kvis Vega9:359:35..
2826▼285 Tonelli AlessandroBardiani - CSF 24Bardiani - CSF11:1711:17..
2933▲447 Ulissi DiegoLampre - Merida 26Lampre - Merida11:5411:54..
3034▲495 Selvaggi MirkoAndroni Giocattoli - Sidermec 31Androni Giocattoli - Sidermec12:4912:49..
3136▲594 Gavazzi FrancescoAndroni Giocattoli - Sidermec 31Androni Giocattoli - Sidermec13:0813:08..
3221▼1182 Barbin EnricoBardiani - CSF 26Bardiani - CSF13:1113:11..
3337▲4116 Maikin RomanGazprom-RusVelo 25Gazprom-RusVelo13:5113:51..
3431▼3123 Bisolti AlessandroNippo - Vini Fantini  31Nippo - Vini Fantini 14:5314:53..
3540▲593 Frapporti MarcoAndroni Giocattoli - Sidermec 31Androni Giocattoli - Sidermec15:1515:15..
3641▲5141 Rabottini MatteoMeridiana Kamen Team 28Meridiana Kamen Team15:5115:51..
3738▲175 Schillinger AndreasBora - Argon 18 32Bora - Argon 1816:0916:09..
3842▲4171 Koudela TomasSKC Tufo Prostějov 24SKC Tufo Prostějov16:2516:25..
3943▲4135 Ručigaj ŽigaRadenska Ljubljana 20Radenska Ljubljana17:3917:39..
4048▲8153 Kuen MaximilianAmplatz - BMC 24Amplatz - BMC17:4917:49..
4135▼6103 Declercq TimTopsport Vlaanderen - Baloise 27Topsport Vlaanderen - Baloise18:0218:02..
4244▲253 Keukeleire JensOrica GreenEDGE 27Orica GreenEDGE18:0618:06..
4332▼1183 Chirico LucaBardiani - CSF 23Bardiani - CSF18:5218:52..
4447▲316 Zandio XabierTeam Sky 39Team Sky20:4720:47..
4545-36 Politt NilsTeam Katusha  22Team Katusha 21:0421:04..
4650▲441 Mohorič MatejLampre - Merida 21Lampre - Merida21:0621:06..
4749▲2128 Zilioli GianfrancoNippo - Vini Fantini  26Nippo - Vini Fantini 22:1122:11..
4852▲4115 Nikolaev SergeyGazprom-RusVelo 28Gazprom-RusVelo22:5422:54..
4964▲15166 Scartezzini MicheleNorda-MG.Kvis Vega 24Norda-MG.Kvis Vega23:1323:13..
5065▲15172 Zahálka MatějSKC Tufo Prostějov 22SKC Tufo Prostějov23:3123:31..
5154▲324 Hernández JesúsTinkoff 34Tinkoff23:3523:35..
5267▲15142 Kišerlovski EmanuelMeridiana Kamen Team 31Meridiana Kamen Team23:3823:38..
5368▲15133 Maltar BrunoRadenska Ljubljana 21Radenska Ljubljana23:5223:52..
5455▲1107 Wallays JensTopsport Vlaanderen - Baloise 23Topsport Vlaanderen - Baloise24:0324:03..
5572▲175 Per DavidAdria Mobil 21Adria Mobil25:2925:29..
5657▲1144 Repše UrošMeridiana Kamen Team 22Meridiana Kamen Team26:0626:06..
5759▲2125 De Negri Pier PaoloNippo - Vini Fantini  30Nippo - Vini Fantini 26:2626:26..
5858-112 Ovechkin ArtemGazprom-RusVelo 29Gazprom-RusVelo26:2926:29..
5951▼886 Sterbini SimoneBardiani - CSF 22Bardiani - CSF,,26:29..
6066▲674 Mühlberger GregorBora - Argon 18 22Bora - Argon 1826:3726:37..
6170▲968 Venter JacoTeam Dimension Data 29Team Dimension Data26:3926:39..
6262-51 Docker MitchellOrica GreenEDGE 29Orica GreenEDGE26:4026:40..
6363-81 Velasco SimoneBardiani - CSF 20Bardiani - CSF,,26:40..
6474▲1055 Cheung King LokOrica GreenEDGE 25Orica GreenEDGE27:0527:05..
6576▲11184 Grošelj ŽigaSlovenia 22Slovenia27:2227:22..
6656▼10136 Penko IzidorRadenska Ljubljana 19Radenska Ljubljana27:3927:39..
6777▲1043 Modolo SachaLampre - Merida 29Lampre - Merida27:4027:40..
6878▲10106 Van Lerberghe BertTopsport Vlaanderen - Baloise 23Topsport Vlaanderen - Baloise27:4827:48..
6980▲1117 Viviani EliaTeam Sky 27Team Sky28:1428:14..
7069▼1132 Korošec RokRadenska Ljubljana 22Radenska Ljubljana28:5628:56..
7171-105 Van Hecke PrebenTopsport Vlaanderen - Baloise 33Topsport Vlaanderen - Baloise29:1629:16..
7283▲11126 Berlato GiacomoNippo - Vini Fantini  24Nippo - Vini Fantini 29:3629:36..
7361▼1232 Isaychev VladimirTeam Katusha  30Team Katusha 29:5129:51..
7486▲1237 Porsev AlexanderTeam Katusha  30Team Katusha 30:2230:22..
7579▲4121 Cunego DamianoNippo - Vini Fantini  34Nippo - Vini Fantini 30:5530:55..
7675▼1127 Filosi IuriNippo - Vini Fantini  24Nippo - Vini Fantini 31:0231:02..
7796▲19114 Solomennikov AndreiGazprom-RusVelo 29Gazprom-RusVelo31:4031:40..
7897▲1976 Selig RüdigerBora - Argon 18 27Bora - Argon 1831:5731:57..
7995▲1664 Eisel BernhardTeam Dimension Data 35Team Dimension Data31:5831:58..
8081▲1152 Tratnik JanAmplatz - BMC 26Amplatz - BMC32:0332:03..
8199▲188 Per GorazdAdria Mobil 19Adria Mobil32:2832:28..
8282-111 Foliforov AlexanderGazprom-RusVelo 24Gazprom-RusVelo32:3232:32..
8393▲10176 Sipos MarekSKC Tufo Prostějov 20SKC Tufo Prostějov33:0233:02..
84105▲2165 Renshaw MarkTeam Dimension Data 33Team Dimension Data33:3333:33..
85104▲19157 Čanecký MarekAmplatz - BMC 28Amplatz - BMC33:3533:35..
8691▲5124 Bole GregaNippo - Vini Fantini  30Nippo - Vini Fantini 33:3633:36..
8785▼2182 Svab JernejSlovenia 20Slovenia33:5033:50..
8888-35 Vorobyev AntonTeam Katusha  25Team Katusha 34:1034:10..
8992▲33 Drinovec MatejAdria Mobil 24Adria Mobil34:1234:12..
9090-102 De Ketele KennyTopsport Vlaanderen - Baloise 31Topsport Vlaanderen - Baloise34:1834:18..
91106▲15113 Ershov ArturGazprom-RusVelo 26Gazprom-RusVelo35:0535:05..
92109▲1742 Ferrari RobertoLampre - Merida 33Lampre - Merida35:1335:13..
93107▲14118 Zakarin AydarGazprom-RusVelo 22Gazprom-RusVelo35:2535:25..
94108▲14185 Grošelj MaticSlovenia 20Slovenia35:4235:42..
95102▲7122 Colli DanieleNippo - Vini Fantini  34Nippo - Vini Fantini 35:5435:54..
9698▲24 Katrašnik GašperAdria Mobil 20Adria Mobil36:1036:10..
97100▲3173 Hampl PetrSKC Tufo Prostějov 23SKC Tufo Prostějov36:1436:14..
98101▲346 Zurlo FedericoLampre - Merida 22Lampre - Merida36:1936:19..
9987▼1231 Belkov MaximTeam Katusha  31Team Katusha 37:1937:19..
100116▲1626 Baška ErikTinkoff 22Tinkoff37:2937:29..
10189▼12161 Di Francesco Gian MarcoNorda-MG.Kvis Vega 26Norda-MG.Kvis Vega37:4837:48..
102118▲16151 Bajc AndiAmplatz - BMC 27Amplatz - BMC37:5637:56..
103119▲1625 Kolář MichaelTinkoff 23Tinkoff38:1338:13..
104110▲644 Kump MarkoLampre - Merida 27Lampre - Merida39:1039:10..
105112▲7183 Logar TadejSlovenia 22Slovenia39:2039:20..
106122▲1611 Fenn AndrewTeam Sky 25Team Sky40:0740:07..
107121▲1415 Peters AlexTeam Sky 22Team Sky40:0840:08..
108113▲5177 Matula LukasSKC Tufo Prostějov 26SKC Tufo Prostějov40:0940:09..
109103▼6167 Giuliani GiacomoNorda-MG.Kvis Vega 19Norda-MG.Kvis Vega40:1240:12..
110114▲4154 Umhaller AndreasAmplatz - BMC 24Amplatz - BMC40:2440:24..
111115▲4174 Pszczolarski WojciechSKC Tufo Prostějov 25SKC Tufo Prostějov40:3640:36..
112124▲12148 Frankovic MateoMeridiana Kamen Team 21Meridiana Kamen Team41:3941:39..
113111▼2186 Cotar LukaSlovenia 20Slovenia42:5742:57..
114126▲12147 Viola MicheleMeridiana Kamen Team 24Meridiana Kamen Team43:5943:59..
115123▲87 Božič JonAdria Mobil 19Adria Mobil44:0844:08..
116127▲11131 Jenko RobertRadenska Ljubljana 26Radenska Ljubljana44:1344:13..
117117-178 Štibingr MatějSKC Tufo Prostějov 18SKC Tufo Prostějov45:1045:10..
118120▲2134 Miskulin JureRadenska Ljubljana 21Radenska Ljubljana46:0246:02..
119128▲9145 Jabuka DavidMeridiana Kamen Team 19Meridiana Kamen Team48:0148:01..
120125▲5138 Finkšt TilenRadenska Ljubljana 18Radenska Ljubljana48:4248:42..
121129▲8117 Evtushenko AlexanderGazprom-RusVelo 22Gazprom-RusVelo48:5748:57..
122131▲963 Dougall NicTeam Dimension Data 23Team Dimension Data50:0850:08..
123132▲912 Intxausti BeñatTeam Sky 30Team Sky50:3950:39..
124130▲6175 LichnovskÝ LudekSKC Tufo Prostějov 21SKC Tufo Prostějov53:3653:36..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result

RnkPrev▼▲BIBRiderAgeTeamPntToday
11-52 Haig JackOrica GreenEDGE 22Orica GreenEDGE46-
22-47 Ulissi DiegoLampre - Merida 26Lampre - Merida45-
33-34 Taaramäe ReinTeam Katusha  29Team Katusha 45-
44-53 Keukeleire JensOrica GreenEDGE 27Orica GreenEDGE28-
5-37 Porsev AlexanderTeam Katusha  30Team Katusha 25+25
65▼162 Fraile OmarTeam Dimension Data 25Team Dimension Data25-
726▲1966 Sbaragli KristianTeam Dimension Data 26Team Dimension Data23+16
8-76 Selig RüdigerBora - Argon 18 27Bora - Argon 1820+20
910▲17 Božič JonAdria Mobil 19Adria Mobil19+5
1017▲7147 Viola MicheleMeridiana Kamen Team 24Meridiana Kamen Team18+7
1120▲943 Modolo SachaLampre - Merida 29Lampre - Merida18+8
126▼692 Bernal EganAndroni Giocattoli - Sidermec 19Androni Giocattoli - Sidermec18-
137▼633 Kochetkov PavelTeam Katusha  30Team Katusha 17-
148▼677 Thwaites ScottBora - Argon 18 26Bora - Argon 1816-
1533▲18163 Gazzara MicheleNorda-MG.Kvis Vega 25Norda-MG.Kvis Vega16+11
169▼7152 Tratnik JanAmplatz - BMC 26Amplatz - BMC15-
1711▼6111 Foliforov AlexanderGazprom-RusVelo 24Gazprom-RusVelo14-
18-106 Van Lerberghe BertTopsport Vlaanderen - Baloise 23Topsport Vlaanderen - Baloise14+14
1912▼773 Mendes JoséBora - Argon 18 31Bora - Argon 1814-
2013▼7127 Filosi IuriNippo - Vini Fantini  24Nippo - Vini Fantini 13-
2114▼794 Gavazzi FrancescoAndroni Giocattoli - Sidermec 31Androni Giocattoli - Sidermec13-
2215▼771 Bárta JanBora - Argon 18 31Bora - Argon 1813-
23-11 Fenn AndrewTeam Sky 25Team Sky12+12
2416▼82 Golčer JureAdria Mobil 38Adria Mobil12-
2518▼713 Moscon GianniTeam Sky 22Team Sky11-
2619▼7138 Finkšt TilenRadenska Ljubljana 18Radenska Ljubljana10-
27-5 Per DavidAdria Mobil 21Adria Mobil10+10
2821▼7181 Brajkovič JanezSlovenia 32Slovenia10-
2922▼7112 Ovechkin ArtemGazprom-RusVelo 29Gazprom-RusVelo9-
30-115 Nikolaev SergeyGazprom-RusVelo 28Gazprom-RusVelo9+9
31-116 Maikin RomanGazprom-RusVelo 25Gazprom-RusVelo9+9
3224▼882 Barbin EnricoBardiani - CSF 26Bardiani - CSF8-
3325▼8101 De Tier FlorisTopsport Vlaanderen - Baloise 24Topsport Vlaanderen - Baloise8-
3428▼684 Rota LorenzoBardiani - CSF 21Bardiani - CSF7-
3527▼897 Torres Rodolfo AndrésAndroni Giocattoli - Sidermec 29Androni Giocattoli - Sidermec7-
3629▼7104 Lietaer EliotTopsport Vlaanderen - Baloise 25Topsport Vlaanderen - Baloise7-
37-17 Viviani EliaTeam Sky 27Team Sky6+6
3830▼883 Chirico LucaBardiani - CSF 23Bardiani - CSF6-
39-151 Bajc AndiAmplatz - BMC 27Amplatz - BMC5+5
4031▼9102 De Ketele KennyTopsport Vlaanderen - Baloise 31Topsport Vlaanderen - Baloise5-
4132▼9128 Zilioli GianfrancoNippo - Vini Fantini  26Nippo - Vini Fantini 5-
4234▼891 Pellizotti FrancoAndroni Giocattoli - Sidermec 38Androni Giocattoli - Sidermec5-
43-133 Maltar BrunoRadenska Ljubljana 21Radenska Ljubljana4+4
44-65 Renshaw MarkTeam Dimension Data 33Team Dimension Data3+3
4535▼1074 Mühlberger GregorBora - Argon 18 22Bora - Argon 183-
46-122 Colli DanieleNippo - Vini Fantini  34Nippo - Vini Fantini 2+2
47-126 Berlato GiacomoNippo - Vini Fantini  24Nippo - Vini Fantini 2+2
4836▼1215 Peters AlexTeam Sky 22Team Sky1-
4937▼12105 Van Hecke PrebenTopsport Vlaanderen - Baloise 33Topsport Vlaanderen - Baloise1-
50-184 Grošelj ŽigaSlovenia 22Slovenia1+1
5138▼13162 Gaffurini NicolaNorda-MG.Kvis Vega 26Norda-MG.Kvis Vega1-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result

RnkPrev▼▲BIBRiderAgeTeamPntToday
11-152 Tratnik JanAmplatz - BMC 26Amplatz - BMC17-
22-105 Van Hecke PrebenTopsport Vlaanderen - Baloise 33Topsport Vlaanderen - Baloise16-
33-34 Taaramäe ReinTeam Katusha  29Team Katusha 12-
44-127 Filosi IuriNippo - Vini Fantini  24Nippo - Vini Fantini 10-
5-163 Gazzara MicheleNorda-MG.Kvis Vega 25Norda-MG.Kvis Vega9+9
65▼152 Haig JackOrica GreenEDGE 22Orica GreenEDGE8-
76▼1102 De Ketele KennyTopsport Vlaanderen - Baloise 31Topsport Vlaanderen - Baloise8-
87▼17 Božič JonAdria Mobil 19Adria Mobil7-
98▼192 Bernal EganAndroni Giocattoli - Sidermec 19Androni Giocattoli - Sidermec6-
10-107 Wallays JensTopsport Vlaanderen - Baloise 23Topsport Vlaanderen - Baloise6+6
119▼2157 Čanecký MarekAmplatz - BMC 28Amplatz - BMC6-
1210▼233 Kochetkov PavelTeam Katusha  30Team Katusha 5-
1311▼284 Rota LorenzoBardiani - CSF 21Bardiani - CSF3-
1412▼22 Golčer JureAdria Mobil 38Adria Mobil2-
15-122 Colli DanieleNippo - Vini Fantini  34Nippo - Vini Fantini 2+2
16-115 Nikolaev SergeyGazprom-RusVelo 28Gazprom-RusVelo1+1
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result

RnkPrev▼▲GCGC-TimeBIBRiderAgeTeamTime
11-4+2:4792 Bernal EganAndroni Giocattoli - Sidermec 19Androni Giocattoli - Sidermec 15:13:16 15:13:16
22-13+4:0413 Moscon GianniTeam Sky 22Team Sky1:171:17
33-16+5:0484 Rota LorenzoBardiani - CSF 21Bardiani - CSF2:172:17
45▲139+17:39135 Ručigaj ŽigaRadenska Ljubljana 20Radenska Ljubljana14:5214:52
56▲145+21:0436 Politt NilsTeam Katusha  22Team Katusha 18:1718:17
68▲246+21:0641 Mohorič MatejLampre - Merida 21Lampre - Merida18:1918:19
712▲553+23:52133 Maltar BrunoRadenska Ljubljana 21Radenska Ljubljana21:0521:05
813▲555+25:295 Per DavidAdria Mobil 21Adria Mobil22:4222:42
911▲260+26:3774 Mühlberger GregorBora - Argon 18 22Bora - Argon 1823:5023:50
1010-63+26:4081 Velasco SimoneBardiani - CSF 20Bardiani - CSF23:5323:53
119▼266+27:39136 Penko IzidorRadenska Ljubljana 19Radenska Ljubljana24:5224:52
1217▲581+32:288 Per GorazdAdria Mobil 19Adria Mobil29:4129:41
1315▲283+33:02176 Sipos MarekSKC Tufo Prostějov 20SKC Tufo Prostějov30:1530:15
1414-87+33:50182 Svab JernejSlovenia 20Slovenia31:0331:03
1520▲593+35:25118 Zakarin AydarGazprom-RusVelo 22Gazprom-RusVelo32:3832:38
1621▲594+35:42185 Grošelj MaticSlovenia 20Slovenia32:5532:55
1716▼196+36:104 Katrašnik GašperAdria Mobil 20Adria Mobil33:2333:23
1818-98+36:1946 Zurlo FedericoLampre - Merida 22Lampre - Merida33:3233:32
1924▲5100+37:2926 Baška ErikTinkoff 22Tinkoff34:4234:42
2023▲3105+39:20183 Logar TadejSlovenia 22Slovenia36:3336:33
2127▲6107+40:0815 Peters AlexTeam Sky 22Team Sky37:2137:21
2219▼3109+40:12167 Giuliani GiacomoNorda-MG.Kvis Vega 19Norda-MG.Kvis Vega37:2537:25
2329▲6112+41:39148 Frankovic MateoMeridiana Kamen Team 21Meridiana Kamen Team38:5238:52
2422▼2113+42:57186 Cotar LukaSlovenia 20Slovenia40:1040:10
2528▲3115+44:087 Božič JonAdria Mobil 19Adria Mobil41:2141:21
2625▼1117+45:10178 Štibingr MatějSKC Tufo Prostějov 18SKC Tufo Prostějov42:2342:23
2726▼1118+46:02134 Miskulin JureRadenska Ljubljana 21Radenska Ljubljana43:1543:15
2831▲3119+48:01145 Jabuka DavidMeridiana Kamen Team 19Meridiana Kamen Team45:1445:14
2930▲1120+48:42138 Finkšt TilenRadenska Ljubljana 18Radenska Ljubljana45:5545:55
3032▲2124+53:36175 LichnovskÝ LudekSKC Tufo Prostějov 21SKC Tufo Prostějov50:4950:49
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result

RnkPrev▼▲BIBTeamTime
11- Androni Giocattoli - Sidermec  45:40:44 45:40:44
22- Bora - Argon 18 2:512:51
34▲1 Norda-MG.Kvis Vega 8:268:26
45▲1 Topsport Vlaanderen - Baloise 9:399:39
56▲1 Team Katusha  11:1211:12
67▲1 Adria Mobil 12:5512:55
73▼4 Bardiani - CSF 14:0514:05
88- Tinkoff 14:3414:34
99- Amplatz - BMC 20:2720:27
1010- Lampre - Merida 24:5724:57
1111- Meridiana Kamen Team 28:4328:43
1212- Team Dimension Data 30:2530:25
1313- Team Sky 30:5230:52
1414- Orica GreenEDGE 32:0432:04
1516▲1 Gazprom-RusVelo 44:2044:20
1615▼1 Nippo - Vini Fantini  46:0146:01
1717- Radenska Ljubljana 48:1548:15
1818- Slovenia 51:5551:55
1919- SKC Tufo Prostějov 56:3856:38
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result

Race information

Tour de Slovénie logoDate: 19th June 2016
Race category: Men Elite
Parcours type: 0*
PCS point scale: 2.1

Websites:
www.facebook.com/TourOfSlovenia/
www.instagram.com/TourOfSloveniaOfficial
www.tourofslovenia.si/en
twitter.com/TourOfSlovenia