2017
2015
»
«

2016»23rd Tour de Slovénie (2.1)

2016  Stage 2  »  Nova Gorica  ›  Golte   (217.2k)

Clear filter
RnkGCGC-TimeBIBRiderAgeTeamUCIPntTime
11+0:0034 Taaramäe ReinTeam Katusha  29Team Katusha 14205:46:405:46:40
22+0:3652 Haig JackOrica GreenEDGE 22Orica GreenEDGE5120:360:36
33+0:5092 Bernal EganAndroni Giocattoli - Sidermec 19Androni Giocattoli - Sidermec370:500:50
44+0:5833 Kochetkov PavelTeam Katusha  30Team Katusha 50:580:58
55+1:012 Golčer JureAdria Mobil 38Adria Mobil41:011:01
610+1:30181 Brajkovič JanezSlovenia 32Slovenia31:031:03
76+1:08146 Santoro AntonioMeridiana Kamen Team 26Meridiana Kamen Team21:081:08
87+1:14101 De Tier FlorisTopsport Vlaanderen - Baloise 24Topsport Vlaanderen - Baloise11:141:14
913+1:4597 Torres Rodolfo AndrésAndroni Giocattoli - Sidermec 29Androni Giocattoli - Sidermec1:181:18
1012+1:4173 Mendes JoséBora - Argon 18 31Bora - Argon 181:201:20
118+1:28163 Gazzara MicheleNorda-MG.Kvis Vega 25Norda-MG.Kvis Vega1:281:28
1214+1:5513 Moscon GianniTeam Sky 22Team Sky,,1:28
139+1:2871 Bárta JanBora - Argon 18 31Bora - Argon 18,,1:28
1411+1:32104 Lietaer EliotTopsport Vlaanderen - Baloise 25Topsport Vlaanderen - Baloise1:321:32
1515+1:5991 Pellizotti FrancoAndroni Giocattoli - Sidermec 38Androni Giocattoli - Sidermec1:591:59
1627+5:3721 Gogl MichaelTinkoff 22Tinkoff2:052:05
1716+2:0745 Pibernik LukaLampre - Merida 22Lampre - Merida2:072:07
1817+2:1284 Rota LorenzoBardiani - CSF 21Bardiani - CSF2:122:12
1918+2:261 Rogina RadoslavAdria Mobil 37Adria Mobil2:262:26
2022+3:07158 Pernsteiner HermannAmplatz - BMC 25Amplatz - BMC2:362:36
2119+2:4482 Barbin EnricoBardiani - CSF 26Bardiani - CSF2:442:44
2220+2:46162 Gaffurini NicolaNorda-MG.Kvis Vega 26Norda-MG.Kvis Vega2:462:46
2321+2:4622 Brutt PavelTinkoff 34Tinkoff,,2:46
2425+4:4485 Tonelli AlessandroBardiani - CSF 24Bardiani - CSF3:083:08
2523+3:0896 Taliani AlessioAndroni Giocattoli - Sidermec 25Androni Giocattoli - Sidermec,,3:08
2624+3:5066 Sbaragli KristianTeam Dimension Data 26Team Dimension Data3:503:50
2726+5:1177 Thwaites ScottBora - Argon 18 26Bora - Argon 185:145:14
2830+6:2423 Poljański PawełTinkoff 26Tinkoff5:465:46
2929+6:23164 Nardelli StefanoNorda-MG.Kvis Vega 22Norda-MG.Kvis Vega5:565:56
3028+5:5962 Fraile OmarTeam Dimension Data 25Team Dimension Data5:595:59
3131+6:5783 Chirico LucaBardiani - CSF 23Bardiani - CSF6:576:57
3244+13:04141 Rabottini MatteoMeridiana Kamen Team 28Meridiana Kamen Team,,6:57
3332+7:01156 Kusztor PéterAmplatz - BMC 31Amplatz - BMC7:017:01
3433+8:00123 Bisolti AlessandroNippo - Vini Fantini  31Nippo - Vini Fantini 7:337:33
3535+9:27116 Maikin RomanGazprom-RusVelo 25Gazprom-RusVelo7:517:51
3649+15:036 Novak DomenAdria Mobil 20Adria Mobil8:568:56
3734+8:5795 Selvaggi MirkoAndroni Giocattoli - Sidermec 31Androni Giocattoli - Sidermec8:578:57
3850+15:0724 Hernández JesúsTinkoff 34Tinkoff9:009:00
3947+14:04153 Kuen MaximilianAmplatz - BMC 24Amplatz - BMC9:209:20
4036+9:47103 Declercq TimTopsport Vlaanderen - Baloise 27Topsport Vlaanderen - Baloise,,9:20
4151+15:2716 Zandio XabierTeam Sky 39Team Sky,,9:20
4239+10:5675 Schillinger AndreasBora - Argon 18 32Bora - Argon 18,,9:20
4342+11:53171 Koudela TomasSKC Tufo Prostějov 24SKC Tufo Prostějov9:599:59
4437+10:35108 Vergaerde OttoTopsport Vlaanderen - Baloise 21Topsport Vlaanderen - Baloise10:0810:08
4538+10:4094 Gavazzi FrancescoAndroni Giocattoli - Sidermec 31Androni Giocattoli - Sidermec10:4010:40
4643+12:3493 Frapporti MarcoAndroni Giocattoli - Sidermec 31Androni Giocattoli - Sidermec,,10:40
4756+16:49144 Repše UrošMeridiana Kamen Team 22Meridiana Kamen Team10:4210:42
4840+11:31135 Ručigaj ŽigaRadenska Ljubljana 20Radenska Ljubljana11:0411:04
4941+11:3347 Ulissi DiegoLampre - Merida 26Lampre - Merida11:3611:36
5057+16:55136 Penko IzidorRadenska Ljubljana 19Radenska Ljubljana12:1112:11
5148+14:3036 Politt NilsTeam Katusha  22Team Katusha 12:3612:36
5246+13:52143 Mucelli DavideMeridiana Kamen Team 29Meridiana Kamen Team12:5012:50
5361+18:57142 Kišerlovski EmanuelMeridiana Kamen Team 31Meridiana Kamen Team,,12:50
5463+19:0681 Velasco SimoneBardiani - CSF 20Bardiani - CSF12:5912:59
5545+13:0553 Keukeleire JensOrica GreenEDGE 27Orica GreenEDGE13:0813:08
5664+19:1514 Nordhaug Lars PetterTeam Sky 32Team Sky,,13:08
5765+19:21172 Zahálka MatejSKC Tufo Prostějov 22SKC Tufo Prostějov13:2313:23
5852+16:0241 Mohorič MatejLampre - Merida 21Lampre - Merida14:2614:26
5953+16:23128 Zilioli GianfrancoNippo - Vini Fantini  26Nippo - Vini Fantini 14:4714:47
6074+22:1055 Cheung King LokOrica GreenEDGE 25Orica GreenEDGE16:0316:03
6175+22:13106 Van Lerberghe BertTopsport Vlaanderen - Baloise 23Topsport Vlaanderen - Baloise16:0616:06
6258+16:57107 Wallays JensTopsport Vlaanderen - Baloise 23Topsport Vlaanderen - Baloise16:1916:19
6354+16:4786 Sterbini SimoneBardiani - CSF 22Bardiani - CSF16:2016:20
64114+30:17177 Matula LukasSKC Tufo Prostějov 26SKC Tufo Prostějov,,16:20
6555+16:49115 Nikolaev SergeyGazprom-RusVelo 28Gazprom-RusVelo16:2216:22
6659+18:3232 Isaychev VladimirTeam Katusha  30Team Katusha 16:3816:38
6762+19:0651 Docker MitchellOrica GreenEDGE 29Orica GreenEDGE17:1217:12
6879+23:2668 Venter JacoTeam Dimension Data 29Team Dimension Data,,17:12
6981+24:43121 Cunego DamianoNippo - Vini Fantini  34Nippo - Vini Fantini 18:3618:36
7060+18:36125 De Negri Pier PaoloNippo - Vini Fantini  30Nippo - Vini Fantini ,,18:36
7182+25:293 Drinovec MatejAdria Mobil 24Adria Mobil19:2219:22
7270+21:195 Per DavidAdria Mobil 21Adria Mobil19:2519:25
7376+23:1317 Viviani EliaTeam Sky 27Team Sky19:3519:35
7485+26:1137 Porsev AlexanderTeam Katusha  30Team Katusha 20:0420:04
7573+21:5838 Tsatevich AlexeyTeam Katusha  26Team Katusha ,,20:04
7666+20:33166 Scartezzini MicheleNorda-MG.Kvis Vega 24Norda-MG.Kvis Vega20:0620:06
7794+26:5764 Eisel BernhardTeam Dimension Data 35Team Dimension Data20:4320:43
7888+26:508 Per GorazdAdria Mobil 19Adria Mobil,,20:43
7987+26:50126 Berlato GiacomoNippo - Vini Fantini  24Nippo - Vini Fantini ,,20:43
8071+21:23133 Maltar BrunoRadenska Ljubljana 21Radenska Ljubljana,,20:43
8168+21:10132 Korošec RokRadenska Ljubljana 22Radenska Ljubljana,,20:43
8267+20:43105 Van Hecke PrebenTopsport Vlaanderen - Baloise 33Topsport Vlaanderen - Baloise,,20:43
8390+26:5035 Vorobyev AntonTeam Katusha  25Team Katusha ,,20:43
8493+26:50152 Tratnik JanAmplatz - BMC 26Amplatz - BMC,,20:43
85111+29:5646 Zurlo FedericoLampre - Merida 22Lampre - Merida,,20:43
8689+26:50124 Bole GregaNippo - Vini Fantini  30Nippo - Vini Fantini ,,20:43
87112+29:56113 Ershov ArturGazprom-RusVelo 26Gazprom-RusVelo,,20:43
8891+26:50165 Salvietti NiccolòNorda-MG.Kvis Vega 22Norda-MG.Kvis Vega,,20:43
8969+21:17112 Ovechkin ArtemGazprom-RusVelo 29Gazprom-RusVelo,,20:43
9092+26:50114 Solomennikov AndreiGazprom-RusVelo 29Gazprom-RusVelo,,20:43
9195+27:094 Katrašnik GašperAdria Mobil 20Adria Mobil21:0221:02
9296+27:19102 De Ketele KennyTopsport Vlaanderen - Baloise 31Topsport Vlaanderen - Baloise21:1221:12
9397+27:24173 Hampl PetrSKC Tufo Prostějov 23SKC Tufo Prostějov21:1721:17
9499+27:2676 Selig RüdigerBora - Argon 18 27Bora - Argon 1821:1921:19
9583+25:37182 Svab JernejSlovenia 20Slovenia21:2121:21
96100+27:29122 Colli DanieleNippo - Vini Fantini  34Nippo - Vini Fantini 21:2221:22
9778+23:16184 Grošelj ŽigaSlovenia 22Slovenia,,21:22
9884+25:50176 Sipos MarekSKC Tufo Prostějov 20SKC Tufo Prostějov21:2621:26
99101+27:3565 Renshaw MarkTeam Dimension Data 33Team Dimension Data21:2821:28
100102+27:4131 Belkov MaximTeam Katusha  31Team Katusha 21:3421:34
101115+30:47154 Umhaller AndreasAmplatz - BMC 24Amplatz - BMC,,21:34
102103+27:46111 Foliforov AlexanderGazprom-RusVelo 24Gazprom-RusVelo21:3921:39
103116+30:57183 Logar TadejSlovenia 22Slovenia21:4821:48
104104+28:00185 Grošelj MaticSlovenia 20Slovenia21:5321:53
105105+28:00167 Giuliani GiacomoNorda-MG.Kvis Vega 19Norda-MG.Kvis Vega,,21:53
10672+21:5674 Mühlberger GregorBora - Argon 18 22Bora - Argon 1821:5621:56
107117+31:1526 Baška ErikTinkoff 22Tinkoff22:0222:02
10886+26:29187 Pavlič MarkoSlovenia 23Slovenia22:1322:13
109118+31:39178 Štibingr MatějSKC Tufo Prostějov 18SKC Tufo Prostějov22:2622:26
110122+34:3011 Fenn AndrewTeam Sky 25Team Sky22:3322:33
111119+32:21134 Miskulin JureRadenska Ljubljana 21Radenska Ljubljana23:1223:12
112123+35:09151 Bajc AndiAmplatz - BMC 27Amplatz - BMC,,23:12
113108+29:19157 Čanecký MarekAmplatz - BMC 28Amplatz - BMC,,23:12
11477+23:1543 Modolo SachaLampre - Merida 28Lampre - Merida23:1523:15
115109+29:3142 Ferrari RobertoLampre - Merida 33Lampre - Merida23:2423:24
116110+29:4144 Kump MarkoLampre - Merida 27Lampre - Merida23:3423:34
11780+24:19127 Filosi IuriNippo - Vini Fantini  24Nippo - Vini Fantini 23:4523:45
118129+38:58147 Viola MicheleMeridiana Kamen Team 24Meridiana Kamen Team,,23:45
11998+27:26161 Di Francesco Gian MarcoNorda-MG.Kvis Vega 26Norda-MG.Kvis Vega23:4823:48
120113+30:10118 Zakarin AydarGazprom-RusVelo 22Gazprom-RusVelo24:0324:03
121106+28:54174 Pszczolarski WojciechSKC Tufo Prostějov 25SKC Tufo Prostějov24:2424:24
122120+34:107 Božič JonAdria Mobil 19Adria Mobil,,24:24
123107+29:14186 Cotar LukaSlovenia 20Slovenia24:3024:30
124127+37:44145 Jabuka DavidMeridiana Kamen Team 19Meridiana Kamen Team24:4924:49
125121+34:1125 Kolář MichaelTinkoff 23Tinkoff24:5824:58
126131+40:1363 Dougall NicTeam Dimension Data 23Team Dimension Data25:0025:00
127130+39:14175 LichnovskÝ LudekSKC Tufo Prostějov 21SKC Tufo Prostějov25:1925:19
128126+37:41138 Finkšt TilenRadenska Ljubljana 18Radenska Ljubljana27:5527:55
129125+37:04131 Jenko RobertRadenska Ljubljana 26Radenska Ljubljana,,27:55
130132+40:3012 Intxausti BeñatTeam Sky 30Team Sky28:3328:33
131128+37:4615 Peters AlexTeam Sky 22Team Sky,,28:33
132124+35:18148 Frankovic MateoMeridiana Kamen Team 21Meridiana Kamen Team29:1129:11
133133+41:08117 Evtushenko AlexanderGazprom-RusVelo 22Gazprom-RusVelo,,29:11
DNF+ - 10:14:1667 Haas NathanTeam Dimension Data 27Team Dimension Data--
DNF+ - 10:14:1661 Cavendish MarkTeam Dimension Data 31Team Dimension Data,,-
DNF+ - 10:14:1672 Pfingsten ChristophBora - Argon 18 28Bora - Argon 18,,-
DNF+ - 10:14:16155 Schoibl MarioAmplatz - BMC 25Amplatz - BMC,,-
DNF+ - 10:14:1654 Meier ChristianOrica GreenEDGE 31Orica GreenEDGE,,-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result

RnkPrev▼▲BIBRiderAgeTeamUCITimeTime won/lost
129▲2834 Taaramäe ReinTeam Katusha  29Team Katusha 3 10:14:16 10:14:16..
24▲252 Haig JackOrica GreenEDGE 22Orica GreenEDGE0:360:36..
314▲1192 Bernal EganAndroni Giocattoli - Sidermec 19Androni Giocattoli - Sidermec0:500:50..
413▲933 Kochetkov PavelTeam Katusha  30Team Katusha 0:580:58..
521▲162 Golčer JureAdria Mobil 38Adria Mobil1:011:01..
632▲26146 Santoro AntonioMeridiana Kamen Team 26Meridiana Kamen Team1:081:08..
719▲12101 De Tier FlorisTopsport Vlaanderen - Baloise 24Topsport Vlaanderen - Baloise1:141:14..
817▲9163 Gazzara MicheleNorda-MG.Kvis Vega 25Norda-MG.Kvis Vega1:281:28..
920▲1171 Bárta JanBora - Argon 18 31Bora - Argon 18,,1:28..
1043▲33181 Brajkovič JanezSlovenia 32Slovenia1:301:30..
1118▲7104 Lietaer EliotTopsport Vlaanderen - Baloise 25Topsport Vlaanderen - Baloise1:321:32..
1233▲2173 Mendes JoséBora - Argon 18 31Bora - Argon 181:411:41..
1339▲2697 Torres Rodolfo AndrésAndroni Giocattoli - Sidermec 29Androni Giocattoli - Sidermec1:451:45..
1440▲2613 Moscon GianniTeam Sky 22Team Sky1:551:55..
1531▲1691 Pellizotti FrancoAndroni Giocattoli - Sidermec 38Androni Giocattoli - Sidermec1:591:59..
1623▲745 Pibernik LukaLampre - Merida 22Lampre - Merida2:072:07..
1711▼684 Rota LorenzoBardiani - CSF 21Bardiani - CSF2:122:12..
1825▲71 Rogina RadoslavAdria Mobil 37Adria Mobil2:262:26..
198▼1182 Barbin EnricoBardiani - CSF 26Bardiani - CSF2:442:44..
2015▼5162 Gaffurini NicolaNorda-MG.Kvis Vega 26Norda-MG.Kvis Vega2:462:46..
2126▲522 Brutt PavelTinkoff 34Tinkoff,,2:46..
2246▲24158 Pernsteiner HermannAmplatz - BMC 25Amplatz - BMC3:073:07..
2330▲796 Taliani AlessioAndroni Giocattoli - Sidermec 25Androni Giocattoli - Sidermec3:083:08..
249▼1566 Sbaragli KristianTeam Dimension Data 26Team Dimension Data3:503:50..
25129▲10485 Tonelli AlessandroBardiani - CSF 24Bardiani - CSF4:444:44..
263▼2377 Thwaites ScottBora - Argon 18 26Bora - Argon 185:115:11..
2766▲3921 Gogl MichaelTinkoff 22Tinkoff5:375:37..
287▼2162 Fraile OmarTeam Dimension Data 25Team Dimension Data5:595:59..
2941▲12164 Nardelli StefanoNorda-MG.Kvis Vega 22Norda-MG.Kvis Vega6:236:23..
3049▲1923 Poljański PawełTinkoff 26Tinkoff6:246:24..
3110▼2183 Chirico LucaBardiani - CSF 23Bardiani - CSF6:576:57..
3228▼4156 Kusztor PéterAmplatz - BMC 31Amplatz - BMC7:017:01..
3345▲12123 Bisolti AlessandroNippo - Vini Fantini  31Nippo - Vini Fantini 8:008:00..
3424▼1095 Selvaggi MirkoAndroni Giocattoli - Sidermec 31Androni Giocattoli - Sidermec8:578:57..
3556▲21116 Maikin RomanGazprom-RusVelo 25Gazprom-RusVelo9:279:27..
3638▲2103 Declercq TimTopsport Vlaanderen - Baloise 27Topsport Vlaanderen - Baloise9:479:47..
3734▼3108 Vergaerde OttoTopsport Vlaanderen - Baloise 21Topsport Vlaanderen - Baloise10:3510:35..
385▼3394 Gavazzi FrancescoAndroni Giocattoli - Sidermec 31Androni Giocattoli - Sidermec10:4010:40..
3955▲1675 Schillinger AndreasBora - Argon 18 32Bora - Argon 1810:5610:56..
4035▼5135 Ručigaj ŽigaRadenska Ljubljana 20Radenska Ljubljana11:3111:31..
412▼3947 Ulissi DiegoLampre - Merida 26Lampre - Merida11:3311:33..
4260▲18171 Koudela TomasSKC Tufo Prostějov 24SKC Tufo Prostějov11:5311:53..
4361▲1893 Frapporti MarcoAndroni Giocattoli - Sidermec 31Androni Giocattoli - Sidermec12:3412:34..
4493▲49141 Rabottini MatteoMeridiana Kamen Team 28Meridiana Kamen Team13:0413:04..
451▼4453 Keukeleire JensOrica GreenEDGE 27Orica GreenEDGE13:0513:05..
4652▲6143 Mucelli DavideMeridiana Kamen Team 29Meridiana Kamen Team13:5213:52..
4775▲28153 Kuen MaximilianAmplatz - BMC 24Amplatz - BMC14:0414:04..
4863▲1536 Politt NilsTeam Katusha  22Team Katusha 14:3014:30..
49110▲616 Novak DomenAdria Mobil 20Adria Mobil15:0315:03..
50108▲5824 Hernández JesúsTinkoff 34Tinkoff15:0715:07..
51109▲5816 Zandio XabierTeam Sky 39Team Sky15:2715:27..
5253▲141 Mohorič MatejLampre - Merida 21Lampre - Merida16:0216:02..
5357▲4128 Zilioli GianfrancoNippo - Vini Fantini  26Nippo - Vini Fantini 16:2316:23..
5437▼1786 Sterbini SimoneBardiani - CSF 22Bardiani - CSF16:4716:47..
5544▼11115 Nikolaev SergeyGazprom-RusVelo 28Gazprom-RusVelo16:4916:49..
5690▲34144 Repše UrošMeridiana Kamen Team 22Meridiana Kamen Team,,16:49..
5774▲17136 Penko IzidorRadenska Ljubljana 19Radenska Ljubljana16:5516:55..
5850▼8107 Wallays JensTopsport Vlaanderen - Baloise 23Topsport Vlaanderen - Baloise16:5716:57..
5958▼132 Isaychev VladimirTeam Katusha  30Team Katusha 18:3218:32..
6016▼44125 De Negri Pier PaoloNippo - Vini Fantini  30Nippo - Vini Fantini 18:3618:36..
6196▲35142 Kišerlovski EmanuelMeridiana Kamen Team 31Meridiana Kamen Team18:5718:57..
6262-51 Docker MitchellOrica GreenEDGE 29Orica GreenEDGE19:0619:06..
6385▲2281 Velasco SimoneBardiani - CSF 20Bardiani - CSF,,19:06..
64103▲3914 Nordhaug Lars PetterTeam Sky 32Team Sky19:1519:15..
6576▲11172 Zahálka MatejSKC Tufo Prostějov 22SKC Tufo Prostějov19:2119:21..
6642▼24166 Scartezzini MicheleNorda-MG.Kvis Vega 24Norda-MG.Kvis Vega20:3320:33..
6727▼40105 Van Hecke PrebenTopsport Vlaanderen - Baloise 33Topsport Vlaanderen - Baloise20:4320:43..
6836▼32132 Korošec RokRadenska Ljubljana 22Radenska Ljubljana21:1021:10..
6947▼22112 Ovechkin ArtemGazprom-RusVelo 29Gazprom-RusVelo21:1721:17..
7064▼65 Per DavidAdria Mobil 21Adria Mobil21:1921:19..
7151▼20133 Maltar BrunoRadenska Ljubljana 21Radenska Ljubljana21:2321:23..
7222▼5074 Mühlberger GregorBora - Argon 18 22Bora - Argon 1821:5621:56..
7359▼1438 Tsatevich AlexeyTeam Katusha  26Team Katusha 21:5821:58..
74106▲3255 Cheung King LokOrica GreenEDGE 25Orica GreenEDGE22:1022:10..
7588▲13106 Van Lerberghe BertTopsport Vlaanderen - Baloise 23Topsport Vlaanderen - Baloise22:1322:13..
7667▼917 Viviani EliaTeam Sky 27Team Sky23:1323:13..
776▼7143 Modolo SachaLampre - Merida 28Lampre - Merida23:1523:15..
7865▼13184 Grošelj ŽigaSlovenia 22Slovenia23:1623:16..
79114▲3568 Venter JacoTeam Dimension Data 29Team Dimension Data23:2623:26..
8048▼32127 Filosi IuriNippo - Vini Fantini  24Nippo - Vini Fantini 24:1924:19..
8181-121 Cunego DamianoNippo - Vini Fantini  34Nippo - Vini Fantini 24:4324:43..
8284▲23 Drinovec MatejAdria Mobil 24Adria Mobil25:2925:29..
8369▼14182 Svab JernejSlovenia 20Slovenia25:3725:37..
8471▼13176 Sipos MarekSKC Tufo Prostějov 20SKC Tufo Prostějov25:5025:50..
85107▲2237 Porsev AlexanderTeam Katusha  30Team Katusha 26:1126:11..
8670▼16187 Pavlič MarkoSlovenia 23Slovenia26:2926:29..
8777▼10126 Berlato GiacomoNippo - Vini Fantini  24Nippo - Vini Fantini 26:5026:50..
8882▼68 Per GorazdAdria Mobil 19Adria Mobil,,26:50..
8980▼9124 Bole GregaNippo - Vini Fantini  30Nippo - Vini Fantini ,,26:50..
9091▲135 Vorobyev AntonTeam Katusha  25Team Katusha ,,26:50..
9187▼4165 Salvietti NiccolòNorda-MG.Kvis Vega 22Norda-MG.Kvis Vega,,26:50..
92102▲10114 Solomennikov AndreiGazprom-RusVelo 29Gazprom-RusVelo,,26:50..
93113▲20152 Tratnik JanAmplatz - BMC 26Amplatz - BMC,,26:50..
94115▲2164 Eisel BernhardTeam Dimension Data 35Team Dimension Data26:5726:57..
9598▲34 Katrašnik GašperAdria Mobil 20Adria Mobil27:0927:09..
9679▼17102 De Ketele KennyTopsport Vlaanderen - Baloise 31Topsport Vlaanderen - Baloise27:1927:19..
9794▼3173 Hampl PetrSKC Tufo Prostějov 23SKC Tufo Prostějov27:2427:24..
9868▼30161 Di Francesco Gian MarcoNorda-MG.Kvis Vega 26Norda-MG.Kvis Vega27:2627:26..
99100▲176 Selig RüdigerBora - Argon 18 27Bora - Argon 18,,27:26..
10078▼22122 Colli DanieleNippo - Vini Fantini  34Nippo - Vini Fantini 27:2927:29..
101101-65 Renshaw MarkTeam Dimension Data 33Team Dimension Data27:3527:35..
102104▲231 Belkov MaximTeam Katusha  31Team Katusha 27:4127:41..
103105▲2111 Foliforov AlexanderGazprom-RusVelo 24Gazprom-RusVelo27:4627:46..
10483▼21185 Grošelj MaticSlovenia 20Slovenia28:0028:00..
10592▼13167 Giuliani GiacomoNorda-MG.Kvis Vega 19Norda-MG.Kvis Vega,,28:00..
10672▼34174 Pszczolarski WojciechSKC Tufo Prostějov 25SKC Tufo Prostějov28:5428:54..
10773▼34186 Cotar LukaSlovenia 20Slovenia29:1429:14..
108111▲3157 Čanecký MarekAmplatz - BMC 28Amplatz - BMC29:1929:19..
10989▼2042 Ferrari RobertoLampre - Merida 33Lampre - Merida29:3129:31..
11095▼1544 Kump MarkoLampre - Merida 27Lampre - Merida29:4129:41..
111120▲946 Zurlo FedericoLampre - Merida 22Lampre - Merida29:5629:56..
112124▲12113 Ershov ArturGazprom-RusVelo 26Gazprom-RusVelo,,29:56..
11397▼16118 Zakarin AydarGazprom-RusVelo 22Gazprom-RusVelo30:1030:10..
114136▲22177 Matula LukasSKC Tufo Prostějov 26SKC Tufo Prostějov30:1730:17..
115121▲6154 Umhaller AndreasAmplatz - BMC 24Amplatz - BMC30:4730:47..
116118▲2183 Logar TadejSlovenia 22Slovenia30:5730:57..
117122▲526 Baška ErikTinkoff 22Tinkoff31:1531:15..
118125▲7178 Štibingr MatějSKC Tufo Prostějov 18SKC Tufo Prostějov31:3931:39..
119117▼2134 Miskulin JureRadenska Ljubljana 21Radenska Ljubljana32:2132:21..
120126▲67 Božič JonAdria Mobil 19Adria Mobil34:1034:10..
121123▲225 Kolář MichaelTinkoff 23Tinkoff34:1134:11..
122128▲611 Fenn AndrewTeam Sky 25Team Sky34:3034:30..
123130▲7151 Bajc AndiAmplatz - BMC 27Amplatz - BMC35:0935:09..
12486▼38148 Frankovic MateoMeridiana Kamen Team 21Meridiana Kamen Team35:1835:18..
125116▼9131 Jenko RobertRadenska Ljubljana 26Radenska Ljubljana37:0437:04..
126127▲1138 Finkšt TilenRadenska Ljubljana 18Radenska Ljubljana37:4137:41..
127134▲7145 Jabuka DavidMeridiana Kamen Team 19Meridiana Kamen Team37:4437:44..
128119▼915 Peters AlexTeam Sky 22Team Sky37:4637:46..
129138▲9147 Viola MicheleMeridiana Kamen Team 24Meridiana Kamen Team38:5838:58..
130135▲5175 LichnovskÝ LudekSKC Tufo Prostějov 21SKC Tufo Prostějov39:1439:14..
131137▲663 Dougall NicTeam Dimension Data 23Team Dimension Data40:1340:13..
132131▼112 Intxausti BeñatTeam Sky 30Team Sky40:3040:30..
133132▼1117 Evtushenko AlexanderGazprom-RusVelo 22Gazprom-RusVelo41:0841:08..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result

RnkPrev▼▲BIBRiderAgeTeamPntToday
14▲352 Haig JackOrica GreenEDGE 22Orica GreenEDGE34+34
21▼153 Keukeleire JensOrica GreenEDGE 27Orica GreenEDGE28+28
3-34 Taaramäe ReinTeam Katusha  29Team Katusha 25+25
42▼247 Ulissi DiegoLampre - Merida 26Lampre - Merida20+20
518▲1392 Bernal EganAndroni Giocattoli - Sidermec 19Androni Giocattoli - Sidermec18+18
617▲1133 Kochetkov PavelTeam Katusha  30Team Katusha 17+17
73▼477 Thwaites ScottBora - Argon 18 26Bora - Argon 1816+16
87▼17 Božič JonAdria Mobil 19Adria Mobil14+14
9-127 Filosi IuriNippo - Vini Fantini  24Nippo - Vini Fantini 13+13
105▼594 Gavazzi FrancescoAndroni Giocattoli - Sidermec 31Androni Giocattoli - Sidermec13+13
11-2 Golčer JureAdria Mobil 38Adria Mobil12+12
126▼6147 Viola MicheleMeridiana Kamen Team 24Meridiana Kamen Team11+11
138▼5138 Finkšt TilenRadenska Ljubljana 18Radenska Ljubljana10+10
149▼543 Modolo SachaLampre - Merida 28Lampre - Merida10+10
15-181 Brajkovič JanezSlovenia 32Slovenia10+10
16-152 Tratnik JanAmplatz - BMC 26Amplatz - BMC9+9
1710▼762 Fraile OmarTeam Dimension Data 25Team Dimension Data9+9
18-146 Santoro AntonioMeridiana Kamen Team 26Meridiana Kamen Team9+9
1911▼882 Barbin EnricoBardiani - CSF 26Bardiani - CSF8+8
20-101 De Tier FlorisTopsport Vlaanderen - Baloise 24Topsport Vlaanderen - Baloise8+8
2112▼966 Sbaragli KristianTeam Dimension Data 26Team Dimension Data7+7
22-97 Torres Rodolfo AndrésAndroni Giocattoli - Sidermec 29Androni Giocattoli - Sidermec7+7
2313▼1083 Chirico LucaBardiani - CSF 23Bardiani - CSF6+6
24-73 Mendes JoséBora - Argon 18 31Bora - Argon 186+6
2514▼11102 De Ketele KennyTopsport Vlaanderen - Baloise 31Topsport Vlaanderen - Baloise5+5
26-128 Zilioli GianfrancoNippo - Vini Fantini  26Nippo - Vini Fantini 5+5
2715▼1284 Rota LorenzoBardiani - CSF 21Bardiani - CSF5+5
28-163 Gazzara MicheleNorda-MG.Kvis Vega 25Norda-MG.Kvis Vega5+5
29-13 Moscon GianniTeam Sky 22Team Sky4+4
30-71 Bárta JanBora - Argon 18 31Bora - Argon 183+3
31-104 Lietaer EliotTopsport Vlaanderen - Baloise 25Topsport Vlaanderen - Baloise2+2
32-105 Van Hecke PrebenTopsport Vlaanderen - Baloise 33Topsport Vlaanderen - Baloise1+1
3319▼14162 Gaffurini NicolaNorda-MG.Kvis Vega 26Norda-MG.Kvis Vega1+1
34-91 Pellizotti FrancoAndroni Giocattoli - Sidermec 38Androni Giocattoli - Sidermec1+1
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result

RnkPrev▼▲GCGC-TimeBIBRiderAgeTeamTime
12▲13+0:5092 Bernal EganAndroni Giocattoli - Sidermec 19Androni Giocattoli - Sidermec 10:15:06 10:15:06
26▲414+1:5513 Moscon GianniTeam Sky 22Team Sky1:051:05
31▼217+2:1284 Rota LorenzoBardiani - CSF 21Bardiani - CSF1:221:22
44-37+10:35108 Vergaerde OttoTopsport Vlaanderen - Baloise 21Topsport Vlaanderen - Baloise9:459:45
55-40+11:31135 Ručigaj ŽigaRadenska Ljubljana 20Radenska Ljubljana10:4110:41
69▲348+14:3036 Politt NilsTeam Katusha  22Team Katusha 13:4013:40
722▲1549+15:036 Novak DomenAdria Mobil 20Adria Mobil14:1314:13
88-52+16:0241 Mohorič MatejLampre - Merida 21Lampre - Merida15:1215:12
914▲557+16:55136 Penko IzidorRadenska Ljubljana 19Radenska Ljubljana16:0516:05
1017▲763+19:0681 Velasco SimoneBardiani - CSF 20Bardiani - CSF18:1618:16
1110▼170+21:195 Per DavidAdria Mobil 21Adria Mobil20:2920:29
127▼571+21:23133 Maltar BrunoRadenska Ljubljana 21Radenska Ljubljana20:3320:33
133▼1072+21:5674 Mühlberger GregorBora - Argon 18 22Bora - Argon 1821:0621:06
1411▼383+25:37182 Svab JernejSlovenia 20Slovenia24:4724:47
1512▼384+25:50176 Sipos MarekSKC Tufo Prostějov 20SKC Tufo Prostějov25:0025:00
1615▼188+26:508 Per GorazdAdria Mobil 19Adria Mobil26:0026:00
1721▲495+27:094 Katrašnik GašperAdria Mobil 20Adria Mobil26:1926:19
1816▼2104+28:00185 Grošelj MaticSlovenia 20Slovenia27:1027:10
1919-105+28:00167 Giuliani GiacomoNorda-MG.Kvis Vega 19Norda-MG.Kvis Vega,,27:10
2013▼7107+29:14186 Cotar LukaSlovenia 20Slovenia28:2428:24
2126▲5111+29:5646 Zurlo FedericoLampre - Merida 22Lampre - Merida29:0629:06
2220▼2113+30:10118 Zakarin AydarGazprom-RusVelo 22Gazprom-RusVelo29:2029:20
2324▲1116+30:57183 Logar TadejSlovenia 22Slovenia30:0730:07
2427▲3117+31:1526 Baška ErikTinkoff 22Tinkoff30:2530:25
2528▲3118+31:39178 Štibingr MatějSKC Tufo Prostějov 18SKC Tufo Prostějov30:4930:49
2623▼3119+32:21134 Miskulin JureRadenska Ljubljana 21Radenska Ljubljana31:3131:31
2729▲2120+34:107 Božič JonAdria Mobil 19Adria Mobil33:2033:20
2818▼10124+35:18148 Frankovic MateoMeridiana Kamen Team 21Meridiana Kamen Team34:2834:28
2930▲1126+37:41138 Finkšt TilenRadenska Ljubljana 18Radenska Ljubljana36:5136:51
3031▲1127+37:44145 Jabuka DavidMeridiana Kamen Team 19Meridiana Kamen Team36:5436:54
3125▼6128+37:4615 Peters AlexTeam Sky 22Team Sky36:5636:56
3232-130+39:14175 LichnovskÝ LudekSKC Tufo Prostějov 21SKC Tufo Prostějov38:2438:24
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result

RnkPrev▼▲BIBRiderAgeTeamPntToday
1-152 Tratnik JanAmplatz - BMC 26Amplatz - BMC17+17
2-105 Van Hecke PrebenTopsport Vlaanderen - Baloise 33Topsport Vlaanderen - Baloise16+16
3-34 Taaramäe ReinTeam Katusha  29Team Katusha 12+12
4-127 Filosi IuriNippo - Vini Fantini  24Nippo - Vini Fantini 10+10
5-52 Haig JackOrica GreenEDGE 22Orica GreenEDGE8+8
63▼3102 De Ketele KennyTopsport Vlaanderen - Baloise 31Topsport Vlaanderen - Baloise8+8
72▼57 Božič JonAdria Mobil 19Adria Mobil7+7
8-92 Bernal EganAndroni Giocattoli - Sidermec 19Androni Giocattoli - Sidermec6+6
91▼8157 Čanecký MarekAmplatz - BMC 28Amplatz - BMC6+6
105▼533 Kochetkov PavelTeam Katusha  30Team Katusha 5+5
114▼784 Rota LorenzoBardiani - CSF 21Bardiani - CSF3+3
12-2 Golčer JureAdria Mobil 38Adria Mobil2+2
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result

RnkPrev▼▲BIBTeamTime
14▲3 Androni Giocattoli - Sidermec  30:46:55 30:46:55
22- Bora - Argon 18 3:523:52
33- Bardiani - CSF 3:573:57
46▲2 Norda-MG.Kvis Vega 6:306:30
55- Topsport Vlaanderen - Baloise 7:597:59
611▲5 Adria Mobil 10:1010:10
713▲6 Tinkoff 10:4010:40
810▲2 Team Katusha  11:2111:21
914▲5 Amplatz - BMC 20:0520:05
1017▲7 Meridiana Kamen Team 21:4921:49
111▼10 Lampre - Merida 23:5923:59
128▼4 Orica GreenEDGE 27:1327:13
1315▲2 Team Dimension Data 29:0129:01
1418▲4 Team Sky 30:0130:01
157▼8 Nippo - Vini Fantini  37:5037:50
169▼7 Radenska Ljubljana 41:2541:25
1712▼5 Gazprom-RusVelo 43:2643:26
1816▼2 Slovenia 46:1646:16
1919- SKC Tufo Prostějov 46:2346:23
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result

Race information

Tour de Slovénie logoDate: 17th June 2016
Avg. speed winner: 37.59 km/h
Race category: Men Elite
Parcours type: 100*
PCS point scale: 2.1.Stage
Start/finish: Nova Gorica Golte

Race profile



Websites:
www.facebook.com/TourOfSlovenia/
www.instagram.com/TourOfSloveniaOfficial
www.tourofslovenia.si/en
twitter.com/TourOfSlovenia