Complementary results
Overview of intermediate sprints, KOM sprints, daily classifications etc.
Sprint | Slovenska Bistrica (51.1 km)
(view location)Rnk | Rider | Team | Points | Bonis |
---|---|---|---|---|
1 | Katrašnik Gašper | Adria Mobil | 5 | 3'' |
2 | Hill Benjamin | Ljubljana Gusto Xaurum | 3 | 2'' |
3 | Hačecký Vojtěch | Elkov - Author Cycling Team | 1 | 1'' |
Sprint | Šmarje pri Jelšah (75.6 km)
(view location)Rnk | Rider | Team | Points | Bonis |
---|---|---|---|---|
1 | Katrašnik Gašper | Adria Mobil | 5 | 3'' |
2 | Hill Benjamin | Ljubljana Gusto Xaurum | 3 | 2'' |
3 | Hačecký Vojtěch | Elkov - Author Cycling Team | 1 | 1'' |
KOM Sprint (3) Planina pri Sevnici (100.9 km)
(view location)Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | Hill Benjamin | Ljubljana Gusto Xaurum | 3 |
2 | Katrašnik Gašper | Adria Mobil | 2 |
3 | Hačecký Vojtěch | Elkov - Author Cycling Team | 1 |
Sprint | Podčetrtek (126.4 km)
(view location)Rnk | Rider | Team | Points | Bonis |
---|---|---|---|---|
1 | Hill Benjamin | Ljubljana Gusto Xaurum | 5 | 3'' |
2 | Katrašnik Gašper | Adria Mobil | 3 | 2'' |
3 | Hačecký Vojtěch | Elkov - Author Cycling Team | 1 | 1'' |
Points at finish
Rnk | Rider | Team | Points | Bonis |
---|---|---|---|---|
1 | Groenewegen Dylan | Team LottoNL-Jumbo | 25 | 10'' |
2 | Pelucchi Matteo | BORA - hansgrohe | 20 | 6'' |
3 | Ewan Caleb | Mitchelton-Scott | 16 | 4'' |
4 | Consonni Simone | UAE Team Emirates | 14 | |
5 | Belletti Manuel | Androni Giocattoli - Sidermec | 12 | |
6 | Cavendish Mark | Team Dimension Data | 10 | |
7 | Rajović Dušan | Adria Mobil | 9 | |
8 | Cima Damiano | Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini | 8 | |
9 | Korošec Rok | My Bike - Stevens | 7 | |
10 | Totò Paolo | Sangemini - MG.Kvis | 6 | |
11 | Ballerini Davide | Androni Giocattoli - Sidermec | 5 | |
12 | Colnaghi Luca | Sangemini - MG.Kvis | 4 | |
13 | Viviani Attilio | Sangemini - MG.Kvis | 3 | |
14 | Božič Borut | Bahrain Merida Pro Cycling Team | 2 | |
15 | Mezgec Luka | Mitchelton-Scott | 1 |
Youth day classification
Rnk | Rider | Team | Time |
---|---|---|---|
1 | Rajović Dušan | Adria Mobil | 3:35:43 |
2 | Colnaghi Luca | Sangemini - MG.Kvis | ,, |
3 | Viviani Attilio | Sangemini - MG.Kvis | ,, |
4 | Jerman Žiga | Ljubljana Gusto Xaurum | ,, |
5 | Primožič Jaka | Slovenia | ,, |
6 | Pogačar Tadej | Ljubljana Gusto Xaurum | ,, |
7 | Penko Izidor | Ljubljana Gusto Xaurum | ,, |
8 | Hindley Jai | Team Sunweb | ,, |
9 | Bou Joan | Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini | ,, |
10 | Veber Matic | Slovenia | ,, |
11 | Finkšt Tilen | Ljubljana Gusto Xaurum | ,, |
12 | Eenkhoorn Pascal | Team LottoNL-Jumbo | ,, |
13 | Grošelj Matic | Ljubljana Gusto Xaurum | ,, |
14 | Božič Jon | Adria Mobil | ,, |
15 | Puccioni Dario | Sangemini - MG.Kvis | ,, |
16 | Otruba Jakub | Elkov - Author Cycling Team | ,, |
17 | Lavrič Martin | Slovenia | ,, |
18 | Sosa Iván Ramiro | Androni Giocattoli - Sidermec | ,, |
19 | Goldstein Omer | Israel Cycling Academy | ,, |
20 | Čotar Luka | Slovenia | ,, |
21 | Fidler Gerd | My Bike - Stevens | ,, |
22 | Storer Michael | Team Sunweb | ,, |
23 | Vlčák Martin | Dukla Banska Bystrica | ,, |
24 | Oros Samuel | Dukla Banska Bystrica | ,, |
25 | Bellan Juraj | Dukla Banska Bystrica | ,, |
26 | Čemažar Nik | Slovenia | ,, |
27 | Cardona Julián | Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale | ,, |
Team day classification
Rnk | Team | Time | Time |
---|---|---|---|
1 | Sangemini - MG.Kvis | 10:47:09 | 10:47:09 |
2 | Team LottoNL-Jumbo | 10:47:09 | 0:00 |
3 | Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini | 10:47:09 | 0:00 |
4 | My Bike - Stevens | 10:47:09 | 0:00 |
5 | Team Katusha Alpecin | 10:47:09 | 0:00 |
6 | Mitchelton-Scott | 10:47:09 | 0:00 |
7 | Androni Giocattoli - Sidermec | 10:47:09 | 0:00 |
8 | CCC Sprandi Polkowice | 10:47:09 | 0:00 |
9 | UAE Team Emirates | 10:47:09 | 0:00 |
10 | Ljubljana Gusto Xaurum | 10:47:09 | 0:00 |
11 | BORA - hansgrohe | 10:47:09 | 0:00 |
12 | Adria Mobil | 10:47:09 | 0:00 |
13 | Team Dimension Data | 10:47:09 | 0:00 |
14 | Israel Cycling Academy | 10:47:09 | 0:00 |
15 | Team Sunweb | 10:47:09 | 0:00 |
16 | Elkov - Author Cycling Team | 10:47:09 | 0:00 |
17 | Bahrain Merida Pro Cycling Team | 10:47:09 | 0:00 |
18 | Slovenia | 10:47:09 | 0:00 |
19 | Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale | 10:47:09 | 0:00 |
20 | Meridiana Kamen Team | 10:47:09 | 0:00 |
21 | Gazprom-RusVelo | 10:47:09 | 0:00 |
22 | Dukla Banska Bystrica | 10:47:09 | 0:00 |