2017
2019
«
»
2018»25th

Tour of Slovenia

(2.1)
2018»Stage 4»LjubljanaKamnik(155.2km)

clear filter
The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Select two riders to compare.
RnkGCTimelagBIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamUCIPntTime
11+0:0045
GC
ROGLIČ Primož Team LottoNL-Jumbo
28Team LottoNL-Jumbo14203:44:53
25+0:5225
Classic
MOHORIČ Matej Bahrain Merida Pro Cycling Team
23Bahrain Merida Pro Cycling Team5120:33
0:33
33+0:431
Climber
MAJKA Rafał BORA - hansgrohe
28BORA - hansgrohe37,,
0:33
47+1:00161
Climber
POGAČAR Tadej Ljubljana Gusto Xaurum
19Ljubljana Gusto Xaurum5,,
0:33
52+0:3334
Climber
URÁN Rigoberto Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale
31Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale4,,
0:33
66+0:5774
GC
STORER Michael Team Sunweb
21Team Sunweb3,,
0:33
74+0:49112
GC
ARSLANOV Ildar Gazprom-RusVelo
24Gazprom-RusVelo2,,
0:33
819+3:1772
GC
HAMILTON Chris Team Sunweb
23Team Sunweb1,,
0:33
 9 8+1:07141
GC
BRAJKOVIČ Janez Adria Mobil
34Adria Mobil,,
0:33
1021+4:1294
GC
SOSA Iván Ramiro Androni Giocattoli - Sidermec
20Androni Giocattoli - Sidermec,,
0:33
1120+3:476
GC
POLJAŃSKI Paweł BORA - hansgrohe
28BORA - hansgrohe1:03
1:03
1218+2:33182
TT
ČERNÝ Josef Elkov - Author Cycling Team
25Elkov - Author Cycling Team1:38
1:38
1310+2:00106
Classic
CANOLA Marco Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
29Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini,,
1:38
1423+5:13204
Classic
TOTÒ Paolo Sangemini - MG.Kvis
27Sangemini - MG.Kvis ,,
1:38
1513+2:1673
GC
HINDLEY Jai Team Sunweb
22Team Sunweb,,
1:38
1614+2:22116
Classic
ROVNY Ivan Gazprom-RusVelo
30Gazprom-RusVelo,,
1:38
1715+2:2382
GC
LAENGEN Vegard Stake UAE Team Emirates
29UAE Team Emirates,,
1:38
1822+4:15191
GC
RABOTTINI Matteo Meridiana Kamen Team
30Meridiana Kamen Team,,
1:38
1917+2:29135
GC
SCHLEGEL Michal CCC Sprandi Polkowice
23CCC Sprandi Polkowice ,,
1:38
2012+2:1256
GC
GHEBREIGZABHIER Amanuel Team Dimension Data
23Team Dimension Data,,
1:38
219+1:5916
GC
KIŠERLOVSKI Robert Team Katusha Alpecin
31Team Katusha Alpecin,,
1:38
2211+2:0795
Hills
VENDRAME Andrea Androni Giocattoli - Sidermec
23Androni Giocattoli - Sidermec,,
1:38
2316+2:25142
GC
GOLČER Jure Adria Mobil
40Adria Mobil,,
1:38
2427+6:1793
Sprint
FRAPPORTI Marco Androni Giocattoli - Sidermec
33Androni Giocattoli - Sidermec3:40
3:40
2524+6:12117
GC
FIRSANOV Sergey Gazprom-RusVelo
35Gazprom-RusVelo,,
3:40
2625+6:17121
GC
GEBREMEDHIN Awet Israel Cycling Academy
26Israel Cycling Academy,,
3:40
2728+7:1597
GC
BISOLTI Alessandro Androni Giocattoli - Sidermec
33Androni Giocattoli - Sidermec,,
3:40
2833+10:21125
GC
PLAZA Rubén Israel Cycling Academy
38Israel Cycling Academy,,
3:40
2934+10:28187
GC
OTRUBA Jakub Elkov - Author Cycling Team
20Elkov - Author Cycling Team4:46
4:46
3029+7:23181
TT
BÁRTA Jan Elkov - Author Cycling Team
33Elkov - Author Cycling Team,,
4:46
3130+9:20203
Sprint
GAZZARA Michele Sangemini - MG.Kvis
27Sangemini - MG.Kvis 5:45
5:45
3232+9:52146
Sprint
ROGINA Radoslav Adria Mobil
39Adria Mobil5:50
5:50
3337+11:53143
Sprint
GROŠELJ Žiga Adria Mobil
24Adria Mobil,,
5:50
3436+11:1026
GC
NOVAK Domen Bahrain Merida Pro Cycling Team
22Bahrain Merida Pro Cycling Team,,
5:50
3526+6:172
Climber
FORMOLO Davide BORA - hansgrohe
25BORA - hansgrohe5:53
5:53
3635+11:0465
Sprint
MEZGEC Luka Mitchelton-Scott
29Mitchelton-Scott6:51
6:51
3743+15:2996
GC
MASNADA Fausto Androni Giocattoli - Sidermec
24Androni Giocattoli - Sidermec7:19
7:19
3831+9:32111
TT
FOLIFOROV Alexander Gazprom-RusVelo
26Gazprom-RusVelo,,
7:19
3942+15:2844
Classic
MARTENS Paul Team LottoNL-Jumbo
34Team LottoNL-Jumbo,,
7:19
4039+13:0217
Classic
BIERMANS Jenthe Team Katusha Alpecin
22Team Katusha Alpecin8:37
8:37
4176+23:3254
Sprint
VAN ZYL Johann Team Dimension Data
27Team Dimension Data,,
8:37
4253+16:43156
TT
PAVLIČ Marko Slovenia
25Slovenia9:19
9:19
4338+12:5183
GC
NIEMIEC Przemysław UAE Team Emirates
38UAE Team Emirates,,
9:19
4441+14:4661
GC
BAUER Jack Mitchelton-Scott
33Mitchelton-Scott,,
9:19
4578+24:0443
Classic
JANSEN Amund Grøndahl Team LottoNL-Jumbo
24Team LottoNL-Jumbo9:35
9:35
4644+15:3014
Classic
POLITT Nils Team Katusha Alpecin
24Team Katusha Alpecin11:45
11:45
4774+20:53175
TT
HARING Martin Dukla Banska Bystrica
31Dukla Banska Bystrica12:05
12:05
4857+17:5784
Classic
RIABUSHENKO Alexandr UAE Team Emirates
22UAE Team Emirates12:08
12:08
4989+26:3742
Classic
EENKHOORN Pascal Team LottoNL-Jumbo
21Team LottoNL-Jumbo,,
12:08
5073+20:49213
Sprint
KOROŠEC Rok My Bike - Stevens
24My Bike - Stevens,,
12:08
5154+17:5271
Classic
CURVERS Roy Team Sunweb
38Team Sunweb,,
12:08
5268+19:4667
TT
DURBRIDGE Luke Mitchelton-Scott
27Mitchelton-Scott,,
12:08
5347+15:43205
Sprint
PUCCIONI Dario Sangemini - MG.Kvis
21Sangemini - MG.Kvis ,,
12:08
5487+26:3746
Classic
ROOSEN Timo Team LottoNL-Jumbo
25Team LottoNL-Jumbo,,
12:08
5555+17:53154
GC
LAVRIČ Martin Slovenia
19Slovenia,,
12:08
5686+26:35211
Sprint
KUEN Maximilian My Bike - Stevens
26My Bike - Stevens,,
12:08
5761+18:0352
GC
BERHANE Natnael Team Dimension Data
27Team Dimension Data,,
12:08
5860+18:00167
Sprint
FINKŠT Tilen Ljubljana Gusto Xaurum
20Ljubljana Gusto Xaurum,,
12:08
5963+18:06195
Climber
FRANKOVIC Mateo Meridiana Kamen Team
23Meridiana Kamen Team,,
12:08
6069+20:18163
Hills
RUČIGAJ Žiga Ljubljana Gusto Xaurum
22Ljubljana Gusto Xaurum,,
12:08
6182+24:27103
Sprint
CIMA Damiano Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
24Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini,,
12:08
6291+26:39212
GC
FIDLER Gerd My Bike - Stevens
21My Bike - Stevens,,
12:08
6364+18:18184
Sprint
POLNICKÝ Jiří Elkov - Author Cycling Team
28Elkov - Author Cycling Team,,
12:08
6458+17:57133
Sprint
PALUTA Michał CCC Sprandi Polkowice
22CCC Sprandi Polkowice ,,
12:08
6588+26:374
GC
BENEDETTI Cesare BORA - hansgrohe
30BORA - hansgrohe,,
12:08
6656+17:5591
Classic
BALLERINI Davide Androni Giocattoli - Sidermec
23Androni Giocattoli - Sidermec,,
12:08
6772+20:1827
GC
AGNOLI Valerio Bahrain Merida Pro Cycling Team
33Bahrain Merida Pro Cycling Team,,
12:08
6845+15:43126
GC
TUREK Daniel Israel Cycling Academy
25Israel Cycling Academy,,
12:08
6962+18:06193
GC
KIŠERLOVSKI Emanuel Meridiana Kamen Team
33Meridiana Kamen Team,,
12:08
7040+13:0721
Sprint
BOLE Grega Bahrain Merida Pro Cycling Team
32Bahrain Merida Pro Cycling Team,,
12:08
7151+16:06102
GC
BOU Joan Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
21Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini,,
12:08
7271+20:18122
TT
GOLDSTEIN Omer Israel Cycling Academy
21Israel Cycling Academy,,
12:08
7366+18:36134
GC
PLUCIŃSKI Leszek CCC Sprandi Polkowice
28CCC Sprandi Polkowice ,,
12:08
7450+15:59214
Sprint
KUSZTOR Péter My Bike - Stevens
33My Bike - Stevens,,
12:08
7570+20:1823
Sprint
BOŽIČ Borut Bahrain Merida Pro Cycling Team
37Bahrain Merida Pro Cycling Team,,
12:08
 76 52+16:1086
GC
ĐURASEK Kristijan UAE Team Emirates
30UAE Team Emirates,,
12:08
7777+24:0163
Classic
HAYMAN Mathew Mitchelton-Scott
40Mitchelton-Scott,,
12:08
7846+15:43104
Classic
TIZZA Marco Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
26Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini,,
12:08
7967+19:00201
Sprint
DI SANTE Antonio Sangemini - MG.Kvis
24Sangemini - MG.Kvis ,,
12:08
8065+18:2892
Sprint
BELLETTI Manuel Androni Giocattoli - Sidermec
32Androni Giocattoli - Sidermec,,
12:08
8148+15:43202
Sprint
GAFFURINI Nicola Sangemini - MG.Kvis
28Sangemini - MG.Kvis ,,
12:08
8259+17:57114
Sprint
LAGUTIN Sergey Gazprom-RusVelo
37Gazprom-RusVelo,,
12:08
8349+15:47113
GC
NYCH Artem Gazprom-RusVelo
23Gazprom-RusVelo,,
12:08
8483+24:2787
GC
BONO Matteo UAE Team Emirates
34UAE Team Emirates,,
12:08
8584+25:12153
Sprint
DRINOVEC Matej Slovenia
26Slovenia16:40
16:40
8697+29:56155
Hills
PRIMOŽIČ Jaka Slovenia
19Slovenia18:28
18:28
87108+31:45172
Sprint
CULLY Ján Andrej Dukla Banska Bystrica
22Dukla Banska Bystrica,,
18:28
88123+34:3024
Sprint
PER David Bahrain Merida Pro Cycling Team
23Bahrain Merida Pro Cycling Team,,
18:28
8980+24:26183
TT
KUKRLE Michael Elkov - Author Cycling Team
23Elkov - Author Cycling Team,,
18:28
9085+25:26157
Sprint
VEBER Matic Slovenia
21Slovenia,,
18:28
9199+30:10137
TT
TRATNIK Jan CCC Sprandi Polkowice
28CCC Sprandi Polkowice ,,
18:28
9279+24:17216
Sprint
BAJC Andi My Bike - Stevens
29My Bike - Stevens,,
18:28
93143+37:36176
Sprint
VLČÁK Martin Dukla Banska Bystrica
19Dukla Banska Bystrica,,
18:28
94105+30:4755
GC
VENTER Jaco Team Dimension Data
31Team Dimension Data,,
18:28
9575+22:03124
GC
NIV Guy Israel Cycling Academy
24Israel Cycling Academy,,
18:28
96112+32:57194
Sprint
RUMAC Josip Meridiana Kamen Team
23Meridiana Kamen Team,,
18:28
97103+30:47186
Sprint
KAŇKOVSKÝ Alois Elkov - Author Cycling Team
34Elkov - Author Cycling Team,,
18:28
98110+32:4741
Sprint
GROENEWEGEN Dylan Team LottoNL-Jumbo
24Team LottoNL-Jumbo,,
18:28
99100+30:10123
Classic
LEMUS Luis Israel Cycling Academy
26Israel Cycling Academy,,
18:28
100104+30:4747
TT
BOOM Lars Team LottoNL-Jumbo
32Team LottoNL-Jumbo,,
18:28
10196+29:56132
TT
KUREK Adrian CCC Sprandi Polkowice
30CCC Sprandi Polkowice ,,
18:28
10290+26:38107
Classic
PONZI Simone Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
31Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini,,
18:28
103101+30:2985
Classic
CONSONNI Simone UAE Team Emirates
23UAE Team Emirates,,
18:28
10481+24:26101
Classic
BAGIOLI Nicola Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
23Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini,,
18:28
10595+29:1632
Sprint
MODOLO Sacha Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale
30Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale,,
18:28
106102+30:47207
Sprint
COLNAGHI Luca Sangemini - MG.Kvis
19Sangemini - MG.Kvis ,,
18:28
107109+31:50127
Sprint
ENGER Sondre Holst Israel Cycling Academy
24Israel Cycling Academy,,
18:28
108121+33:52185
Sprint
HAČECKÝ Vojtěch Elkov - Author Cycling Team
31Elkov - Author Cycling Team20:19
20:19
109137+36:06215
TT
PELIKÁN János My Bike - Stevens
23My Bike - Stevens20:45
20:45
110120+33:34145
Sprint
RAJOVIĆ Dušan Adria Mobil
20Adria Mobil20:51
20:51
111124+35:13147
TT
BOŽIČ Jon Adria Mobil
21Adria Mobil,,
20:51
112119+33:24173
Sprint
MAHĎAR Martin Dukla Banska Bystrica
28Dukla Banska Bystrica,,
20:51
113111+32:55164
Sprint
HILL Benjamin Ljubljana Gusto Xaurum
28Ljubljana Gusto Xaurum,,
20:51
114140+37:31152
Sprint
ČEMAŽAR Nik Slovenia
18Slovenia,,
20:51
115107+31:3933
Sprint
VAN ASBROECK Tom Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale
28Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale,,
20:51
116126+35:20206
Sprint
VIVIANI Attilio Sangemini - MG.Kvis
21Sangemini - MG.Kvis ,,
20:51
117113+33:08174
Sprint
BELLAN Juraj Dukla Banska Bystrica
22Dukla Banska Bystrica,,
20:51
118115+33:10131
Sprint
KUMP Marko CCC Sprandi Polkowice
29CCC Sprandi Polkowice ,,
20:51
119142+37:32177
TT
OROS Samuel Dukla Banska Bystrica
20Dukla Banska Bystrica,,
20:51
120129+35:27151
Sprint
ČOTAR Luka Slovenia
22Slovenia20:58
20:58
121117+33:17105
GC
NISHIMURA Hiroki Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
23Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini,,
20:58
122116+33:1715
Sprint
ZABEL Rick Team Katusha Alpecin
24Team Katusha Alpecin,,
20:58
123141+37:3113
TT
MATHIS Marco Team Katusha Alpecin
24Team Katusha Alpecin,,
20:58
124114+33:09144
Sprint
KATRAŠNIK Gašper Adria Mobil
22Adria Mobil,,
20:58
125139+36:35217
MASTALLER Stefan My Bike - Stevens
23My Bike - Stevens,,
20:58
126128+35:2776
Sprint
WALSCHEID Max Team Sunweb
25Team Sunweb,,
20:58
127122+33:54115
Classic
SHALUNOV Evgeny Gazprom-RusVelo
26Gazprom-RusVelo,,
20:58
12894+27:57166
Sprint
GROŠELJ Matic Ljubljana Gusto Xaurum
22Ljubljana Gusto Xaurum,,
20:58
129136+35:5612
TT
DOWSETT Alex Team Katusha Alpecin
29Team Katusha Alpecin21:01
21:01
130118+33:20171
Sprint
ČANECKÝ Marek Dukla Banska Bystrica
29Dukla Banska Bystrica,,
21:01
131134+35:4911
Sprint
KITTEL Marcel Team Katusha Alpecin
30Team Katusha Alpecin,,
21:01
132130+35:3051
Sprint
CAVENDISH Mark Team Dimension Data
33Team Dimension Data,,
21:01
133132+35:3053
Sprint
RENSHAW Mark Team Dimension Data
35Team Dimension Data,,
21:01
13492+26:5337
Classic
LANGEVELD Sebastian Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale
33Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale,,
21:01
13598+30:0235
TT
SCULLY Tom Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale
28Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale,,
21:01
13693+27:06165
TT
PENKO Izidor Ljubljana Gusto Xaurum
21Ljubljana Gusto Xaurum,,
21:01
137135+35:527
Sprint
SELIG Rüdiger BORA - hansgrohe
29BORA - hansgrohe,,
21:01
138131+35:303
Sprint
KOLÁŘ Michael BORA - hansgrohe
25BORA - hansgrohe,,
21:01
139133+35:4866
Sprint
KLUGE Roger Mitchelton-Scott
32Mitchelton-Scott,,
21:01
140127+35:2662
Sprint
EWAN Caleb Mitchelton-Scott
23Mitchelton-Scott,,
21:01
141125+35:155
Sprint
PELUCCHI Matteo BORA - hansgrohe
29BORA - hansgrohe,,
21:01
142106+30:4981
Sprint
MIRZA Yousif UAE Team Emirates
29UAE Team Emirates23:50
23:50
143138+36:34162
Sprint
JERMAN Žiga Ljubljana Gusto Xaurum
19Ljubljana Gusto Xaurum23:51
23:51
DNF136
Sprint
SISR František CCC Sprandi Polkowice
25CCC Sprandi Polkowice -
DNF192
Sprint
PUGLIESE Antonino Meridiana Kamen Team
27Meridiana Kamen Team-
DNF22
Sprint
BONIFAZIO Niccolò Bahrain Merida Pro Cycling Team
24Bahrain Merida Pro Cycling Team-
DNF31
TT
CARDONA Julián Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale
21Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale-
DNS64
Hills
IMPEY Daryl Mitchelton-Scott
33Mitchelton-Scott-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Timelimit 15%, or 4:18:37 (+33:44)
RnkPrev▼▲BIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamUCITimeTime won/lost
13▲245
GC
ROGLIČ Primož Team LottoNL-Jumbo
28Team LottoNL-Jumbo3 14:53:27..
21▼134
Climber
URÁN Rigoberto Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale
31Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale0:33
0:33
..
34▲11
Climber
MAJKA Rafał BORA - hansgrohe
28BORA - hansgrohe0:43
0:43
..
45▲1112
GC
ARSLANOV Ildar Gazprom-RusVelo
24Gazprom-RusVelo0:49
0:49
..
510▲525
Classic
MOHORIČ Matej Bahrain Merida Pro Cycling Team
23Bahrain Merida Pro Cycling Team0:52
0:52
..
69▲374
GC
STORER Michael Team Sunweb
21Team Sunweb0:57
0:57
..
711▲4161
Climber
POGAČAR Tadej Ljubljana Gusto Xaurum
19Ljubljana Gusto Xaurum1:00
1:00
..
814▲6141
GC
BRAJKOVIČ Janez Adria Mobil
34Adria Mobil1:07
1:07
..
96▼316
GC
KIŠERLOVSKI Robert Team Katusha Alpecin
31Team Katusha Alpecin1:59
1:59
..
107▼3106
Classic
CANOLA Marco Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
29Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini2:00
2:00
..
1112▲195
Hills
VENDRAME Andrea Androni Giocattoli - Sidermec
23Androni Giocattoli - Sidermec2:07
2:07
..
1213▲156
GC
GHEBREIGZABHIER Amanuel Team Dimension Data
23Team Dimension Data2:12
2:12
..
1315▲273
GC
HINDLEY Jai Team Sunweb
22Team Sunweb2:16
2:16
..
1416▲2116
Classic
ROVNY Ivan Gazprom-RusVelo
30Gazprom-RusVelo2:22
2:22
..
1517▲282
GC
LAENGEN Vegard Stake UAE Team Emirates
29UAE Team Emirates2:23
2:23
..
1618▲2142
GC
GOLČER Jure Adria Mobil
40Adria Mobil2:25
2:25
..
1719▲2135
GC
SCHLEGEL Michal CCC Sprandi Polkowice
23CCC Sprandi Polkowice 2:29
2:29
..
1820▲2182
TT
ČERNÝ Josef Elkov - Author Cycling Team
25Elkov - Author Cycling Team2:33
2:33
..
1928▲972
GC
HAMILTON Chris Team Sunweb
23Team Sunweb3:17
3:17
..
2029▲96
GC
POLJAŃSKI Paweł BORA - hansgrohe
28BORA - hansgrohe3:47
3:47
..
2140▲1994
GC
SOSA Iván Ramiro Androni Giocattoli - Sidermec
20Androni Giocattoli - Sidermec4:12
4:12
..
2227▲5191
GC
RABOTTINI Matteo Meridiana Kamen Team
30Meridiana Kamen Team4:15
4:15
..
2331▲8204
Classic
TOTÒ Paolo Sangemini - MG.Kvis
27Sangemini - MG.Kvis 5:13
5:13
..
2423▼1117
GC
FIRSANOV Sergey Gazprom-RusVelo
35Gazprom-RusVelo6:12
6:12
..
2524▼1121
GC
GEBREMEDHIN Awet Israel Cycling Academy
26Israel Cycling Academy6:17
6:17
..
268▼182
Climber
FORMOLO Davide BORA - hansgrohe
25BORA - hansgrohe,,
6:17
..
2725▼293
Sprint
FRAPPORTI Marco Androni Giocattoli - Sidermec
33Androni Giocattoli - Sidermec,,
6:17
..
2837▲997
GC
BISOLTI Alessandro Androni Giocattoli - Sidermec
33Androni Giocattoli - Sidermec7:15
7:15
..
2926▼3181
TT
BÁRTA Jan Elkov - Author Cycling Team
33Elkov - Author Cycling Team7:23
7:23
..
3035▲5203
Sprint
GAZZARA Michele Sangemini - MG.Kvis
27Sangemini - MG.Kvis 9:20
9:20
..
3122▼9111
TT
FOLIFOROV Alexander Gazprom-RusVelo
26Gazprom-RusVelo9:32
9:32
..
3244▲12146
Sprint
ROGINA Radoslav Adria Mobil
39Adria Mobil9:52
9:52
..
3371▲38125
GC
PLAZA Rubén Israel Cycling Academy
38Israel Cycling Academy10:21
10:21
..
3451▲17187
GC
OTRUBA Jakub Elkov - Author Cycling Team
20Elkov - Author Cycling Team10:28
10:28
..
3546▲1165
Sprint
MEZGEC Luka Mitchelton-Scott
29Mitchelton-Scott11:04
11:04
..
3649▲1326
GC
NOVAK Domen Bahrain Merida Pro Cycling Team
22Bahrain Merida Pro Cycling Team11:10
11:10
..
3766▲29143
Sprint
GROŠELJ Žiga Adria Mobil
24Adria Mobil11:53
11:53
..
3830▼883
GC
NIEMIEC Przemysław UAE Team Emirates
38UAE Team Emirates12:51
12:51
..
3947▲817
Classic
BIERMANS Jenthe Team Katusha Alpecin
22Team Katusha Alpecin13:02
13:02
..
4021▼1921
Sprint
BOLE Grega Bahrain Merida Pro Cycling Team
32Bahrain Merida Pro Cycling Team13:07
13:07
..
4150▲961
GC
BAUER Jack Mitchelton-Scott
33Mitchelton-Scott14:46
14:46
..
4278▲3644
Classic
MARTENS Paul Team LottoNL-Jumbo
34Team LottoNL-Jumbo15:28
15:28
..
4380▲3796
GC
MASNADA Fausto Androni Giocattoli - Sidermec
24Androni Giocattoli - Sidermec15:29
15:29
..
4441▼314
Classic
POLITT Nils Team Katusha Alpecin
24Team Katusha Alpecin15:30
15:30
..
4532▼13126
GC
TUREK Daniel Israel Cycling Academy
25Israel Cycling Academy15:43
15:43
..
4633▼13104
Classic
TIZZA Marco Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
26Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini,,
15:43
..
4738▼9205
Sprint
PUCCIONI Dario Sangemini - MG.Kvis
21Sangemini - MG.Kvis ,,
15:43
..
4836▼12202
Sprint
GAFFURINI Nicola Sangemini - MG.Kvis
28Sangemini - MG.Kvis ,,
15:43
..
4939▼10113
GC
NYCH Artem Gazprom-RusVelo
23Gazprom-RusVelo15:47
15:47
..
5042▼8214
Sprint
KUSZTOR Péter My Bike - Stevens
33My Bike - Stevens15:59
15:59
..
5143▼8102
GC
BOU Joan Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
21Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini16:06
16:06
..
5245▼786
GC
ĐURASEK Kristijan UAE Team Emirates
30UAE Team Emirates16:10
16:10
..
5376▲23156
TT
PAVLIČ Marko Slovenia
25Slovenia16:43
16:43
..
5453▼171
Classic
CURVERS Roy Team Sunweb
38Team Sunweb17:52
17:52
..
5552▼3154
GC
LAVRIČ Martin Slovenia
19Slovenia17:53
17:53
..
5654▼291
Classic
BALLERINI Davide Androni Giocattoli - Sidermec
23Androni Giocattoli - Sidermec17:55
17:55
..
5755▼284
Classic
RIABUSHENKO Alexandr UAE Team Emirates
22UAE Team Emirates17:57
17:57
..
5856▼2133
Sprint
PALUTA Michał CCC Sprandi Polkowice
22CCC Sprandi Polkowice ,,
17:57
..
5958▼1114
Sprint
LAGUTIN Sergey Gazprom-RusVelo
37Gazprom-RusVelo,,
17:57
..
6059▼1167
Sprint
FINKŠT Tilen Ljubljana Gusto Xaurum
20Ljubljana Gusto Xaurum18:00
18:00
..
6161-52
GC
BERHANE Natnael Team Dimension Data
27Team Dimension Data18:03
18:03
..
6262-193
GC
KIŠERLOVSKI Emanuel Meridiana Kamen Team
33Meridiana Kamen Team18:06
18:06
..
6365▲2195
Climber
FRANKOVIC Mateo Meridiana Kamen Team
23Meridiana Kamen Team,,
18:06
..
6468▲4184
Sprint
POLNICKÝ Jiří Elkov - Author Cycling Team
28Elkov - Author Cycling Team18:18
18:18
..
6569▲492
Sprint
BELLETTI Manuel Androni Giocattoli - Sidermec
32Androni Giocattoli - Sidermec18:28
18:28
..
6670▲4134
GC
PLUCIŃSKI Leszek CCC Sprandi Polkowice
28CCC Sprandi Polkowice 18:36
18:36
..
6772▲5201
Sprint
DI SANTE Antonio Sangemini - MG.Kvis
24Sangemini - MG.Kvis 19:00
19:00
..
6877▲967
TT
DURBRIDGE Luke Mitchelton-Scott
27Mitchelton-Scott19:46
19:46
..
6979▲10163
Hills
RUČIGAJ Žiga Ljubljana Gusto Xaurum
22Ljubljana Gusto Xaurum20:18
20:18
..
7081▲1123
Sprint
BOŽIČ Borut Bahrain Merida Pro Cycling Team
37Bahrain Merida Pro Cycling Team,,
20:18
..
7182▲11122
TT
GOLDSTEIN Omer Israel Cycling Academy
21Israel Cycling Academy,,
20:18
..
7284▲1227
GC
AGNOLI Valerio Bahrain Merida Pro Cycling Team
33Bahrain Merida Pro Cycling Team,,
20:18
..
7386▲13213
Sprint
KOROŠEC Rok My Bike - Stevens
24My Bike - Stevens20:49
20:49
..
7487▲13175
TT
HARING Martin Dukla Banska Bystrica
31Dukla Banska Bystrica20:53
20:53
..
7534▼41124
GC
NIV Guy Israel Cycling Academy
24Israel Cycling Academy22:03
22:03
..
76139▲6354
Sprint
VAN ZYL Johann Team Dimension Data
27Team Dimension Data23:32
23:32
..
7795▲1863
Classic
HAYMAN Mathew Mitchelton-Scott
40Mitchelton-Scott24:01
24:01
..
78125▲4743
Classic
JANSEN Amund Grøndahl Team LottoNL-Jumbo
24Team LottoNL-Jumbo24:04
24:04
..
7957▼22216
Sprint
BAJC Andi My Bike - Stevens
29My Bike - Stevens24:17
24:17
..
8063▼17183
TT
KUKRLE Michael Elkov - Author Cycling Team
23Elkov - Author Cycling Team24:26
24:26
..
8164▼17101
Classic
BAGIOLI Nicola Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
23Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini,,
24:26
..
82103▲21103
Sprint
CIMA Damiano Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
24Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini24:27
24:27
..
83109▲2687
GC
BONO Matteo UAE Team Emirates
34UAE Team Emirates,,
24:27
..
8485▲1153
Sprint
DRINOVEC Matej Slovenia
26Slovenia25:12
25:12
..
8573▼12157
Sprint
VEBER Matic Slovenia
21Slovenia25:26
25:26
..
86124▲38211
Sprint
KUEN Maximilian My Bike - Stevens
26My Bike - Stevens26:35
26:35
..
87123▲3646
Classic
ROOSEN Timo Team LottoNL-Jumbo
25Team LottoNL-Jumbo26:37
26:37
..
88128▲404
GC
BENEDETTI Cesare BORA - hansgrohe
30BORA - hansgrohe,,
26:37
..
89131▲4242
Classic
EENKHOORN Pascal Team LottoNL-Jumbo
21Team LottoNL-Jumbo,,
26:37
..
9083▼7107
Classic
PONZI Simone Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
31Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini26:38
26:38
..
91134▲43212
GC
FIDLER Gerd My Bike - Stevens
21My Bike - Stevens26:39
26:39
..
9260▼3237
Classic
LANGEVELD Sebastian Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale
33Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale26:53
26:53
..
9367▼26165
TT
PENKO Izidor Ljubljana Gusto Xaurum
21Ljubljana Gusto Xaurum27:06
27:06
..
9474▼20166
Sprint
GROŠELJ Matic Ljubljana Gusto Xaurum
22Ljubljana Gusto Xaurum27:57
27:57
..
9589▼632
Sprint
MODOLO Sacha Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale
30Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale29:16
29:16
..
9691▼5132
TT
KUREK Adrian CCC Sprandi Polkowice
30CCC Sprandi Polkowice 29:56
29:56
..
9792▼5155
Hills
PRIMOŽIČ Jaka Slovenia
19Slovenia,,
29:56
..
9888▼1035
TT
SCULLY Tom Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale
28Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale30:02
30:02
..
9993▼6137
TT
TRATNIK Jan CCC Sprandi Polkowice
28CCC Sprandi Polkowice 30:10
30:10
..
10094▼6123
Classic
LEMUS Luis Israel Cycling Academy
26Israel Cycling Academy,,
30:10
..
10197▼485
Classic
CONSONNI Simone UAE Team Emirates
23UAE Team Emirates30:29
30:29
..
102100▼2207
Sprint
COLNAGHI Luca Sangemini - MG.Kvis
19Sangemini - MG.Kvis 30:47
30:47
..
103102▼1186
Sprint
KAŇKOVSKÝ Alois Elkov - Author Cycling Team
34Elkov - Author Cycling Team,,
30:47
..
104104-47
TT
BOOM Lars Team LottoNL-Jumbo
32Team LottoNL-Jumbo,,
30:47
..
105107▲255
GC
VENTER Jaco Team Dimension Data
31Team Dimension Data,,
30:47
..
10675▼3181
Sprint
MIRZA Yousif UAE Team Emirates
29UAE Team Emirates30:49
30:49
..
10790▼1733
Sprint
VAN ASBROECK Tom Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale
28Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale31:39
31:39
..
108114▲6172
Sprint
CULLY Ján Andrej Dukla Banska Bystrica
22Dukla Banska Bystrica31:45
31:45
..
109115▲6127
Sprint
ENGER Sondre Holst Israel Cycling Academy
24Israel Cycling Academy31:50
31:50
..
110119▲941
Sprint
GROENEWEGEN Dylan Team LottoNL-Jumbo
24Team LottoNL-Jumbo32:47
32:47
..
11196▼15164
Sprint
HILL Benjamin Ljubljana Gusto Xaurum
28Ljubljana Gusto Xaurum32:55
32:55
..
112126▲14194
Sprint
RUMAC Josip Meridiana Kamen Team
23Meridiana Kamen Team32:57
32:57
..
11399▼14174
Sprint
BELLAN Juraj Dukla Banska Bystrica
22Dukla Banska Bystrica33:08
33:08
..
11498▼16144
Sprint
KATRAŠNIK Gašper Adria Mobil
22Adria Mobil33:09
33:09
..
115105▼10131
Sprint
KUMP Marko CCC Sprandi Polkowice
29CCC Sprandi Polkowice 33:10
33:10
..
116101▼1515
Sprint
ZABEL Rick Team Katusha Alpecin
24Team Katusha Alpecin33:17
33:17
..
117108▼9105
GC
NISHIMURA Hiroki Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
23Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini,,
33:17
..
118106▼12171
Sprint
ČANECKÝ Marek Dukla Banska Bystrica
29Dukla Banska Bystrica33:20
33:20
..
119110▼9173
Sprint
MAHĎAR Martin Dukla Banska Bystrica
28Dukla Banska Bystrica33:24
33:24
..
120112▼8145
Sprint
RAJOVIĆ Dušan Adria Mobil
20Adria Mobil33:34
33:34
..
121116▼5185
Sprint
HAČECKÝ Vojtěch Elkov - Author Cycling Team
31Elkov - Author Cycling Team33:52
33:52
..
122113▼9115
Classic
SHALUNOV Evgeny Gazprom-RusVelo
26Gazprom-RusVelo33:54
33:54
..
123142▲1924
Sprint
PER David Bahrain Merida Pro Cycling Team
23Bahrain Merida Pro Cycling Team34:30
34:30
..
124120▼4147
TT
BOŽIČ Jon Adria Mobil
21Adria Mobil35:13
35:13
..
125118▼75
Sprint
PELUCCHI Matteo BORA - hansgrohe
29BORA - hansgrohe35:15
35:15
..
126127▲1206
Sprint
VIVIANI Attilio Sangemini - MG.Kvis
21Sangemini - MG.Kvis 35:20
35:20
..
127121▼662
Sprint
EWAN Caleb Mitchelton-Scott
23Mitchelton-Scott35:26
35:26
..
128129▲176
Sprint
WALSCHEID Max Team Sunweb
25Team Sunweb35:27
35:27
..
129133▲4151
Sprint
ČOTAR Luka Slovenia
22Slovenia,,
35:27
..
130122▼851
Sprint
CAVENDISH Mark Team Dimension Data
33Team Dimension Data35:30
35:30
..
131130▼13
Sprint
KOLÁŘ Michael BORA - hansgrohe
25BORA - hansgrohe,,
35:30
..
132132-53
Sprint
RENSHAW Mark Team Dimension Data
35Team Dimension Data,,
35:30
..
133135▲266
Sprint
KLUGE Roger Mitchelton-Scott
32Mitchelton-Scott35:48
35:48
..
134136▲211
Sprint
KITTEL Marcel Team Katusha Alpecin
30Team Katusha Alpecin35:49
35:49
..
135138▲37
Sprint
SELIG Rüdiger BORA - hansgrohe
29BORA - hansgrohe35:52
35:52
..
136137▲112
TT
DOWSETT Alex Team Katusha Alpecin
29Team Katusha Alpecin35:56
35:56
..
137140▲3215
TT
PELIKÁN János My Bike - Stevens
23My Bike - Stevens36:06
36:06
..
138111▼27162
Sprint
JERMAN Žiga Ljubljana Gusto Xaurum
19Ljubljana Gusto Xaurum36:34
36:34
..
139141▲2217
MASTALLER Stefan My Bike - Stevens
23My Bike - Stevens36:35
36:35
..
140144▲4152
Sprint
ČEMAŽAR Nik Slovenia
18Slovenia37:31
37:31
..
141143▲213
TT
MATHIS Marco Team Katusha Alpecin
24Team Katusha Alpecin,,
37:31
..
142145▲3177
TT
OROS Samuel Dukla Banska Bystrica
20Dukla Banska Bystrica37:32
37:32
..
143146▲3176
Sprint
VLČÁK Martin Dukla Banska Bystrica
19Dukla Banska Bystrica37:36
37:36
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkPrev▼▲BIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamPointsToday
12▲185
Classic
CONSONNI Simone UAE Team Emirates
23UAE Team Emirates52+13
21▼15
Sprint
PELUCCHI Matteo BORA - hansgrohe
29BORA - hansgrohe44+3
37▲445
GC
ROGLIČ Primož Team LottoNL-Jumbo
28Team LottoNL-Jumbo41+25
43▼134
Climber
URÁN Rigoberto Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale
31Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale37+12
512▲71
Climber
MAJKA Rafał BORA - hansgrohe
28BORA - hansgrohe30+16
626▲2025
Classic
MOHORIČ Matej Bahrain Merida Pro Cycling Team
23Bahrain Merida Pro Cycling Team29+20
74▼341
Sprint
GROENEWEGEN Dylan Team LottoNL-Jumbo
24Team LottoNL-Jumbo25-
85▼3164
Sprint
HILL Benjamin Ljubljana Gusto Xaurum
28Ljubljana Gusto Xaurum24-
915▲6112
GC
ARSLANOV Ildar Gazprom-RusVelo
24Gazprom-RusVelo21+9
1034▲24161
Climber
POGAČAR Tadej Ljubljana Gusto Xaurum
19Ljubljana Gusto Xaurum19+14
1130▲1974
GC
STORER Michael Team Sunweb
21Team Sunweb18+10
129▼362
Sprint
EWAN Caleb Mitchelton-Scott
23Mitchelton-Scott16-
1310▼365
Sprint
MEZGEC Luka Mitchelton-Scott
29Mitchelton-Scott15-
1411▼3213
Sprint
KOROŠEC Rok My Bike - Stevens
24My Bike - Stevens15-
1513▼2144
Sprint
KATRAŠNIK Gašper Adria Mobil
22Adria Mobil13-
1614▼266
Sprint
KLUGE Roger Mitchelton-Scott
32Mitchelton-Scott13-
1721▲4204
Classic
TOTÒ Paolo Sangemini - MG.Kvis
27Sangemini - MG.Kvis 13+2
1825▲7106
Classic
CANOLA Marco Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
29Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini12+3
1916▼392
Sprint
BELLETTI Manuel Androni Giocattoli - Sidermec
32Androni Giocattoli - Sidermec12-
2017▼315
Sprint
ZABEL Rick Team Katusha Alpecin
24Team Katusha Alpecin12-
2118▼351
Sprint
CAVENDISH Mark Team Dimension Data
33Team Dimension Data12-
2219▼3147
TT
BOŽIČ Jon Adria Mobil
21Adria Mobil11-
2320▼311
Sprint
KITTEL Marcel Team Katusha Alpecin
30Team Katusha Alpecin11-
2436▲12141
GC
BRAJKOVIČ Janez Adria Mobil
34Adria Mobil10+7
2522▼316
GC
KIŠERLOVSKI Robert Team Katusha Alpecin
31Team Katusha Alpecin10-
2623▼3207
Sprint
COLNAGHI Luca Sangemini - MG.Kvis
19Sangemini - MG.Kvis 10-
2724▼3127
Sprint
ENGER Sondre Holst Israel Cycling Academy
24Israel Cycling Academy10-
2827▼191
Classic
BALLERINI Davide Androni Giocattoli - Sidermec
23Androni Giocattoli - Sidermec9-
2929-46
Classic
ROOSEN Timo Team LottoNL-Jumbo
25Team LottoNL-Jumbo9-
3028▼2145
Sprint
RAJOVIĆ Dušan Adria Mobil
20Adria Mobil9-
31-72
GC
HAMILTON Chris Team Sunweb
23Team Sunweb8+8
3231▼1103
Sprint
CIMA Damiano Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
24Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini8-
3332▼12
Climber
FORMOLO Davide BORA - hansgrohe
25BORA - hansgrohe7-
3433▼132
Sprint
MODOLO Sacha Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale
30Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale7-
35-7
Sprint
SELIG Rüdiger BORA - hansgrohe
29BORA - hansgrohe6+6
36-94
GC
SOSA Iván Ramiro Androni Giocattoli - Sidermec
20Androni Giocattoli - Sidermec6+6
37-6
GC
POLJAŃSKI Paweł BORA - hansgrohe
28BORA - hansgrohe5+5
3835▼395
Hills
VENDRAME Andrea Androni Giocattoli - Sidermec
23Androni Giocattoli - Sidermec4-
39-182
TT
ČERNÝ Josef Elkov - Author Cycling Team
25Elkov - Author Cycling Team4+4
40-211
Sprint
KUEN Maximilian My Bike - Stevens
26My Bike - Stevens3+3
4137▼4132
TT
KUREK Adrian CCC Sprandi Polkowice
30CCC Sprandi Polkowice 3-
4238▼4185
Sprint
HAČECKÝ Vojtěch Elkov - Author Cycling Team
31Elkov - Author Cycling Team3-
4339▼4206
Sprint
VIVIANI Attilio Sangemini - MG.Kvis
21Sangemini - MG.Kvis 3-
4440▼456
GC
GHEBREIGZABHIER Amanuel Team Dimension Data
23Team Dimension Data2-
4543▼273
GC
HINDLEY Jai Team Sunweb
22Team Sunweb2+1
4641▼523
Sprint
BOŽIČ Borut Bahrain Merida Pro Cycling Team
37Bahrain Merida Pro Cycling Team2-
4742▼5174
Sprint
BELLAN Juraj Dukla Banska Bystrica
22Dukla Banska Bystrica2-
48-71
Classic
CURVERS Roy Team Sunweb
38Team Sunweb1+1
49-157
Sprint
VEBER Matic Slovenia
21Slovenia1+1
5044▼6152
Sprint
ČEMAŽAR Nik Slovenia
18Slovenia1-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkPrev▼▲BIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamTimeTime won/lost
11-74
GC
STORER Michael Team Sunweb
21Team Sunweb 14:54:24..
22-161
Climber
POGAČAR Tadej Ljubljana Gusto Xaurum
19Ljubljana Gusto Xaurum0:03
0:03
..
33-73
GC
HINDLEY Jai Team Sunweb
22Team Sunweb1:19
1:19
..
45▲194
GC
SOSA Iván Ramiro Androni Giocattoli - Sidermec
20Androni Giocattoli - Sidermec3:15
3:15
..
58▲3187
GC
OTRUBA Jakub Elkov - Author Cycling Team
20Elkov - Author Cycling Team9:31
9:31
..
64▼2205
Sprint
PUCCIONI Dario Sangemini - MG.Kvis
21Sangemini - MG.Kvis 14:46
14:46
..
76▼1102
GC
BOU Joan Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
21Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini15:09
15:09
..
89▲1154
GC
LAVRIČ Martin Slovenia
19Slovenia16:56
16:56
..
910▲1167
Sprint
FINKŠT Tilen Ljubljana Gusto Xaurum
20Ljubljana Gusto Xaurum17:03
17:03
..
1014▲4122
TT
GOLDSTEIN Omer Israel Cycling Academy
21Israel Cycling Academy19:21
19:21
..
1112▲1157
Sprint
VEBER Matic Slovenia
21Slovenia24:29
24:29
..
1222▲1042
Classic
EENKHOORN Pascal Team LottoNL-Jumbo
21Team LottoNL-Jumbo25:40
25:40
..
1324▲11212
GC
FIDLER Gerd My Bike - Stevens
21My Bike - Stevens25:42
25:42
..
1411▼3165
TT
PENKO Izidor Ljubljana Gusto Xaurum
21Ljubljana Gusto Xaurum26:09
26:09
..
1513▼2166
Sprint
GROŠELJ Matic Ljubljana Gusto Xaurum
22Ljubljana Gusto Xaurum27:00
27:00
..
1615▼1155
Hills
PRIMOŽIČ Jaka Slovenia
19Slovenia28:59
28:59
..
1717-207
Sprint
COLNAGHI Luca Sangemini - MG.Kvis
19Sangemini - MG.Kvis 29:50
29:50
..
1816▼2174
Sprint
BELLAN Juraj Dukla Banska Bystrica
22Dukla Banska Bystrica32:11
32:11
..
1919-145
Sprint
RAJOVIĆ Dušan Adria Mobil
20Adria Mobil32:37
32:37
..
2020-147
TT
BOŽIČ Jon Adria Mobil
21Adria Mobil34:16
34:16
..
2121-206
Sprint
VIVIANI Attilio Sangemini - MG.Kvis
21Sangemini - MG.Kvis 34:23
34:23
..
2223▲1151
Sprint
ČOTAR Luka Slovenia
22Slovenia34:30
34:30
..
2318▼5162
Sprint
JERMAN Žiga Ljubljana Gusto Xaurum
19Ljubljana Gusto Xaurum35:37
35:37
..
2425▲1152
Sprint
ČEMAŽAR Nik Slovenia
18Slovenia36:34
36:34
..
2526▲1177
TT
OROS Samuel Dukla Banska Bystrica
20Dukla Banska Bystrica36:35
36:35
..
2627▲1176
Sprint
VLČÁK Martin Dukla Banska Bystrica
19Dukla Banska Bystrica36:39
36:39
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkPrev▼▲BIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamPointsToday
1-96
GC
MASNADA Fausto Androni Giocattoli - Sidermec
24Androni Giocattoli - Sidermec18+18
21▼145
GC
ROGLIČ Primož Team LottoNL-Jumbo
28Team LottoNL-Jumbo12+6
3-26
GC
NOVAK Domen Bahrain Merida Pro Cycling Team
22Bahrain Merida Pro Cycling Team8+8
4-111
TT
FOLIFOROV Alexander Gazprom-RusVelo
26Gazprom-RusVelo6+6
53▼2164
Sprint
HILL Benjamin Ljubljana Gusto Xaurum
28Ljubljana Gusto Xaurum4-
6-34
Climber
URÁN Rigoberto Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale
31Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale4+4
74▼31
Climber
MAJKA Rafał BORA - hansgrohe
28BORA - hansgrohe4+2
8-112
GC
ARSLANOV Ildar Gazprom-RusVelo
24Gazprom-RusVelo4+4
92▼773
GC
HINDLEY Jai Team Sunweb
22Team Sunweb4-
10-143
Sprint
GROŠELJ Žiga Adria Mobil
24Adria Mobil4+4
11-2
Climber
FORMOLO Davide BORA - hansgrohe
25BORA - hansgrohe2+2
12-43
Classic
JANSEN Amund Grøndahl Team LottoNL-Jumbo
24Team LottoNL-Jumbo2+2
135▼8144
Sprint
KATRAŠNIK Gašper Adria Mobil
22Adria Mobil2-
147▼711
Sprint
KITTEL Marcel Team Katusha Alpecin
30Team Katusha Alpecin1-
156▼9185
Sprint
HAČECKÝ Vojtěch Elkov - Author Cycling Team
31Elkov - Author Cycling Team1-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkPrev▼▲TeamClassTimeTime won/lost
13▲2 Team SunwebWT 44:46:51..
21▼1 Gazprom-RusVeloPCT2:34
2:34
..
32▼1 BORA - hansgroheWT4:21
4:21
..
45▲1 Androni Giocattoli - SidermecPCT6:02
6:02
..
54▼1 Adria MobilCT6:54
6:54
..
611▲5 Elkov - Author Cycling TeamCT13:54
13:54
..
76▼1 Bahrain Merida Pro Cycling TeamWT18:47
18:47
..
812▲4 Israel Cycling AcademyPCT22:45
22:45
..
914▲5 Sangemini - MG.Kvis CT23:46
23:46
..
109▼1 Team Katusha AlpecinWT24:01
24:01
..
118▼3 UAE Team EmiratesWT24:54
24:54
..
127▼5 Nippo - Vini Fantini - Europa OviniPCT27:19
27:19
..
1320▲7 Team LottoNL-JumboWT29:38
29:38
..
1410▼4 Mitchelton-ScottWT30:24
30:24
..
1515- Ljubljana Gusto XaurumCT30:43
30:43
..
1616- CCC Sprandi Polkowice PCT32:32
32:32
..
1717- Meridiana Kamen TeamCT33:57
33:57
..
1819▲1 Team Dimension DataWT34:41
34:41
..
1913▼6 Team EF Education First - Drapac p/b CannondaleWT44:00
44:00
..
2018▼2 My Bike - StevensCT48:15
48:15
..
2121- SloveniaNAT51:45
51:45
..
2222- Dukla Banska BystricaCT1:13:08
1:13:08
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton

Race information

  • Date:
    16 June 2018
  • Start time:
    -
  • Avg. speed winner:
    41.41 km/h
  • Race category:
    ME - Men Elite
  • Distance:
    155.2 km
  • Points scale:
  • UCI scale:
  • Parcours type:
  • ProfileScore:
    154
  • Vertical meters:
    2599
  • Departure:
  • Arrival:
  • Race ranking:
  • Startlist quality score:
  • Won how:
    ? km solo
  • Avg. temperature:

    Race profile