2019
2022
«
»
2021»27th

Tour of Slovenia

(2.Pro)
2021»Stage 1»PtujRogaška Slatina(151.5km)

clear filter
The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Select two riders to compare.
RnkGCTimelagBIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamUCIPntTime
11+0:0031
Sprint
BAUHAUS Phil Bahrain - Victorious
26Bahrain - Victorious20303:33:45
22+0:0491
Sprint
ABERASTURI Jon Caja Rural - Seguros RGA
32Caja Rural - Seguros RGA1018,,
0:00
33+0:063
Hills
OLIVEIRA Rui UAE Team Emirates
24UAE Team Emirates512,,
0:00
48+0:10111
Sprint
ANIOŁKOWSKI Stanisław Bingoal Pauwels Sauces WB
24Bingoal Pauwels Sauces WB7,,
0:00
59+0:1055
Sprint
MALUCELLI Matteo Androni Giocattoli - Sidermec
27Androni Giocattoli - Sidermec4,,
0:00
610+0:1012
TT
EDMONDSON Alex Team BikeExchange
27Team BikeExchange3,,
0:00
711+0:10172
Sprint
BANASZEK Alan HRE Mazowsze Serce Polski
23HRE Mazowsze Serce Polski2,,
0:00
812+0:10125
Sprint
CHRISTENSEN Ryan Canyon dhb SunGod
24Canyon dhb SunGod1,,
0:00
96+0:08123
Sprint
BOSTOCK Matthew Canyon dhb SunGod
23Canyon dhb SunGod,,
0:00
1013+0:10101
Sprint
ALONSO Mikel Euskaltel - Euskadi
24Euskaltel - Euskadi,,
0:00
1114+0:1032
Sprint
HAUSSLER Heinrich Bahrain - Victorious
37Bahrain - Victorious,,
0:00
1215+0:1016
Classic
STANNARD Robert Team BikeExchange
22Team BikeExchange,,
0:00
1316+0:10192
Hills
PRIMOŽIČ Jaka Slovenia
22Slovenia,,
0:00
1417+0:10182
Sprint
GIBSON Matthew Ribble Weldtite Pro Cycling
24Ribble Weldtite Pro Cycling,,
0:00
1518+0:10162
Sprint
FREDERIKSEN Oliver Wulff Team ColoQuick
20Team ColoQuick,,
0:00
1619+0:10154
Sprint
KUBIŠ Lukáš Dukla Banska Bystrica
21Dukla Banska Bystrica,,
0:00
1720+0:10163
Sprint
KOLZE CHANGIZI Sebastian Team ColoQuick
20Team ColoQuick,,
0:00
187+0:091
GC
ULISSI Diego UAE Team Emirates
31UAE Team Emirates,,
0:00
1921+0:10142
Sprint
FINKŠT Tilen Ljubljana Gusto Santic
23Ljubljana Gusto Santic,,
0:00
2022+0:1083
Sprint
KUZNETSOV Viacheslav Gazprom - RusVelo
31Gazprom - RusVelo,,
0:00
2123+0:1081
Sprint
BOEV Igor Gazprom - RusVelo
31Gazprom - RusVelo,,
0:00
2224+0:1096
GC
LASTRA Jonathan Caja Rural - Seguros RGA
28Caja Rural - Seguros RGA,,
0:00
2325+0:1042
GC
CARBONI Giovanni Bardiani-CSF-Faizanè
25Bardiani-CSF-Faizanè,,
0:00
2426+0:10147
TT
SKOK Anže Ljubljana Gusto Santic
20Ljubljana Gusto Santic,,
0:00
2527+0:1017
GC
ZEITS Andrey Team BikeExchange
34Team BikeExchange,,
0:00
2628+0:10186
GC
SHAW James Ribble Weldtite Pro Cycling
24Ribble Weldtite Pro Cycling,,
0:00
2729+0:1054
Sprint
JERMAN Žiga Androni Giocattoli - Sidermec
22Androni Giocattoli - Sidermec,,
0:00
2830+0:10103
Hills
ARANBURU Jokin Euskaltel - Euskadi
24Euskaltel - Euskadi,,
0:00
2931+0:1035
Classic
MOHORIČ Matej Bahrain - Victorious
26Bahrain - Victorious,,
0:00
3032+0:105
GC
POLANC Jan UAE Team Emirates
29UAE Team Emirates,,
0:00
3133+0:10106
Hills
SOTO Antonio Jesús Euskaltel - Euskadi
26Euskaltel - Euskadi,,
0:00
3234+0:10133
Sprint
PER David Adria Mobil
26Adria Mobil,,
0:00
3335+0:102
Climber
MAJKA Rafał UAE Team Emirates
31UAE Team Emirates,,
0:00
3436+0:1051
Sprint
RUMAC Josip Androni Giocattoli - Sidermec
26Androni Giocattoli - Sidermec,,
0:00
3537+0:1026
TT
SOBRERO Matteo Astana - Premier Tech
24Astana - Premier Tech,,
0:00
3638+0:10185
Sprint
PAGE Charles Ribble Weldtite Pro Cycling
22Ribble Weldtite Pro Cycling,,
0:00
374+0:0763
Sprint
HOELGAARD Daniel Uno-X Pro Cycling Team
27Uno-X Pro Cycling Team,,
0:00
3839+0:1064
GC
HOELGAARD Markus Uno-X Pro Cycling Team
26Uno-X Pro Cycling Team,,
0:00
3940+0:1021
Classic
FELLINE Fabio Astana - Premier Tech
31Astana - Premier Tech,,
0:00
4041+0:1087
GC
ZAKARIN Ilnur Gazprom - RusVelo
31Gazprom - RusVelo,,
0:00
4142+0:1097
Hills
MARTÍN Sergio Roman Caja Rural - Seguros RGA
24Caja Rural - Seguros RGA,,
0:00
4243+0:10116
Classic
PAQUOT Tom Bingoal Pauwels Sauces WB
21Bingoal Pauwels Sauces WB,,
0:00
4344+0:1061
Classic
ABRAHAMSEN Jonas Uno-X Pro Cycling Team
25Uno-X Pro Cycling Team,,
0:00
4445+0:1022
Hills
BATTISTELLA Samuele Astana - Premier Tech
22Astana - Premier Tech,,
0:00
4546+0:104
Climber
POGAČAR Tadej UAE Team Emirates
22UAE Team Emirates,,
0:00
4647+0:1013
GC
KANGERT Tanel Team BikeExchange
34Team BikeExchange,,
0:00
4748+0:10167
Hills
AASKOV PALLESEN Jeppe Team ColoQuick
23Team ColoQuick,,
0:00
4849+0:10112
Classic
MERTZ Rémy Bingoal Pauwels Sauces WB
25Bingoal Pauwels Sauces WB,,
0:00
495+0:0765
Classic
HVIDEBERG Jonas Iversby Uno-X Pro Cycling Team
22Uno-X Pro Cycling Team,,
0:00
5050+0:10122
GC
STEDMAN Maximilian Canyon dhb SunGod
25Canyon dhb SunGod,,
0:00
5151+0:1075
Climber
MORENO Iván Equipo Kern Pharma
25Equipo Kern Pharma,,
0:00
5252+0:1047
Sprint
ZANONCELLO Enrico Bardiani-CSF-Faizanè
23Bardiani-CSF-Faizanè,,
0:00
5353+0:1014
Sprint
KONYCHEV Alexander Team BikeExchange
22Team BikeExchange,,
0:00
5454+0:1062
Classic
ANDERSEN Idar Uno-X Pro Cycling Team
22Uno-X Pro Cycling Team,,
0:00
5555+0:10174
TT
BROŻYNA Piotr HRE Mazowsze Serce Polski
26HRE Mazowsze Serce Polski,,
0:00
5656+0:1076
Sprint
SANZ Enrique Equipo Kern Pharma
31Equipo Kern Pharma,,
0:00
5757+0:1053
Sprint
CHIRICO Luca Androni Giocattoli - Sidermec
28Androni Giocattoli - Sidermec,,
0:00
5858+0:106
Classic
TRENTIN Matteo UAE Team Emirates
31UAE Team Emirates,,
0:00
5959+0:1052
GC
BISOLTI Alessandro Androni Giocattoli - Sidermec
36Androni Giocattoli - Sidermec,,
0:00
6060+0:10135
Sprint
KATRAŠNIK Gašper Adria Mobil
25Adria Mobil,,
0:00
6161+0:1084
GC
NYCH Artem Gazprom - RusVelo
26Gazprom - RusVelo,,
0:00
6262+0:1074
GC
GARCÍA PIERNA Raúl Equipo Kern Pharma
20Equipo Kern Pharma,,
0:00
6363+0:10131
GC
HOČEVAR Kristjan Adria Mobil
22Adria Mobil,,
0:00
6464+0:1067
GC
TRÆEN Torstein Uno-X Pro Cycling Team
25Uno-X Pro Cycling Team,,
0:00
6565+0:10164
Classic
BLUME LEVY William Team ColoQuick
20Team ColoQuick,,
0:00
6666+0:10115
Classic
PEYSKENS Dimitri Bingoal Pauwels Sauces WB
29Bingoal Pauwels Sauces WB,,
0:00
6767+0:1023
Sprint
MARTINELLI Davide Astana - Premier Tech
28Astana - Premier Tech,,
0:00
6868+0:1056
GC
MUÑOZ Daniel Androni Giocattoli - Sidermec
24Androni Giocattoli - Sidermec,,
0:00
6969+0:3036
Sprint
SIEBERG Marcel Bahrain - Victorious
39Bahrain - Victorious0:20
0:20
7070+0:32104
Sprint
GOIKOETXEA Peio Euskaltel - Euskadi
29Euskaltel - Euskadi0:22
0:22
7173+0:3885
TT
RIKUNOV Petr Gazprom - RusVelo
24Gazprom - RusVelo0:28
0:28
7274+0:38132
Hills
GLIVAR Gal Adria Mobil
19Adria Mobil,,
0:28
7375+0:3893
GC
CEPEDA Jefferson Alveiro Caja Rural - Seguros RGA
25Caja Rural - Seguros RGA,,
0:28
7476+0:3877
TT
VAN DER TUUK Danny Equipo Kern Pharma
21Equipo Kern Pharma,,
0:28
7577+0:38194
Sprint
REPŠE Uroš Slovenia
27Slovenia,,
0:28
7678+0:38195
GC
BRAJKOVIČ Janez Slovenia
37Slovenia,,
0:28
7779+0:3845
Climber
MONACO Alessandro Bardiani-CSF-Faizanè
23Bardiani-CSF-Faizanè,,
0:28
7871+0:33102
Hills
ANGULO Antonio Euskaltel - Euskadi
29Euskaltel - Euskadi,,
0:28
7980+0:38113
Classic
MOLLY Kenny Bingoal Pauwels Sauces WB
24Bingoal Pauwels Sauces WB,,
0:28
8081+0:38126
TT
SCOTT Robert Canyon dhb SunGod
22Canyon dhb SunGod,,
0:28
8182+0:38146
Classic
POTOČKI Viktor Ljubljana Gusto Santic
22Ljubljana Gusto Santic,,
0:28
8283+0:38156
Sprint
TYBOR Patrik Dukla Banska Bystrica
33Dukla Banska Bystrica,,
0:28
8384+0:38193
Sprint
ČEMAŽAR Nik Slovenia
21Slovenia,,
0:28
8485+0:3871
Climber
ARAIZ Sergio Equipo Kern Pharma
23Equipo Kern Pharma,,
0:28
8586+0:3844
Classic
GAROSIO Andrea Bardiani-CSF-Faizanè
27Bardiani-CSF-Faizanè,,
0:28
8687+0:38175
GC
KACZMAREK Jakub HRE Mazowsze Serce Polski
27HRE Mazowsze Serce Polski,,
0:28
8788+0:38153
TT
HARING Martin Dukla Banska Bystrica
34Dukla Banska Bystrica,,
0:28
8889+0:3837
TT
TRATNIK Jan Bahrain - Victorious
31Bahrain - Victorious,,
0:28
8990+0:3895
GC
IRISARRI Jon Caja Rural - Seguros RGA
25Caja Rural - Seguros RGA,,
0:28
9072+0:3586
GC
STRAKHOV Dmitry Gazprom - RusVelo
26Gazprom - RusVelo,,
0:28
9191+0:38166
Sprint
BRØCHNER Nicolai Team ColoQuick
27Team ColoQuick,,
0:28
9292+0:38134
TT
HORVAT Žiga Adria Mobil
22Adria Mobil,,
0:28
9393+0:5134
Hills
MILAN Jonathan Bahrain - Victorious
20Bahrain - Victorious0:41
0:41
9494+0:54183
GC
KYFFIN Zeb Ribble Weldtite Pro Cycling
23Ribble Weldtite Pro Cycling0:44
0:44
9595+0:54197
Classic
KOREN Kristijan Slovenia
34Slovenia,,
0:44
9697+1:17105
Hills
IRIZAR Julen Euskaltel - Euskadi
26Euskaltel - Euskadi1:07
1:07
9796+1:16114
Classic
PAASSCHENS Mathijs Bingoal Pauwels Sauces WB
25Bingoal Pauwels Sauces WB,,
1:07
9898+1:1743
GC
COVILI Luca Bardiani-CSF-Faizanè
24Bardiani-CSF-Faizanè,,
1:07
9999+1:17184
Sprint
LEWIS Gruffudd Ribble Weldtite Pro Cycling
33Ribble Weldtite Pro Cycling,,
1:07
100100+1:17141
BARNHILL Zac Ljubljana Gusto Santic
18Ljubljana Gusto Santic,,
1:07
101101+1:1757
Hills
RESTREPO Jhonatan Androni Giocattoli - Sidermec
26Androni Giocattoli - Sidermec,,
1:07
102102+1:1794
Hills
ETXEBERRIA Josu Caja Rural - Seguros RGA
20Caja Rural - Seguros RGA,,
1:07
103103+1:40196
TT
PAVLIČ Marko Slovenia
28Slovenia1:30
1:30
104104+1:40151
Sprint
BELLAN Juraj Dukla Banska Bystrica
25Dukla Banska Bystrica,,
1:30
105105+1:4066
TT
JOHANSEN Julius Uno-X Pro Cycling Team
21Uno-X Pro Cycling Team,,
1:30
106106+1:40136
Sprint
JARC Aljaž Adria Mobil
22Adria Mobil,,
1:30
107107+1:40137
TT
OMRZEL Aljaž Adria Mobil
20Adria Mobil,,
1:30
108108+1:40155
Sprint
ROVDER Pavol Dukla Banska Bystrica
20Dukla Banska Bystrica,,
1:30
109109+1:407
GC
LAENGEN Vegard Stake UAE Team Emirates
32UAE Team Emirates,,
1:30
110110+1:4092
GC
BAGÜES Aritz Caja Rural - Seguros RGA
31Caja Rural - Seguros RGA,,
1:30
111111+1:4082
GC
KREUZIGER Roman Gazprom - RusVelo
35Gazprom - RusVelo,,
1:30
112112+1:4046
Classic
VISCONTI Giovanni Bardiani-CSF-Faizanè
38Bardiani-CSF-Faizanè,,
1:30
113113+1:4041
Hills
BATTAGLIN Enrico Bardiani-CSF-Faizanè
31Bardiani-CSF-Faizanè,,
1:30
114114+1:4033
GC
INKELAAR Kevin Bahrain - Victorious
23Bahrain - Victorious,,
1:30
115115+1:40145
Climber
PEČNIK Teo Ljubljana Gusto Santic
19Ljubljana Gusto Santic,,
1:30
116116+1:40144
TT
HRIBAR Jernej Ljubljana Gusto Santic
18Ljubljana Gusto Santic,,
1:30
117117+1:40165
TT
MUFF Frederik Team ColoQuick
27Team ColoQuick,,
1:30
118118+1:40152
Sprint
CULLY Ján Andrej Dukla Banska Bystrica
25Dukla Banska Bystrica,,
1:30
119119+1:40161
Sprint
ANDERSEN Kasper Team ColoQuick
18Team ColoQuick,,
1:30
120120+1:4015
GC
SCOTSON Callum Team BikeExchange
24Team BikeExchange,,
1:30
121121+1:4011
TT
BEWLEY Sam Team BikeExchange
33Team BikeExchange,,
1:30
122122+1:54177
TT
STANISZEWSKI Daniel HRE Mazowsze Serce Polski
24HRE Mazowsze Serce Polski1:44
1:44
123123+1:54173
Sprint
BERNAS Paweł HRE Mazowsze Serce Polski
31HRE Mazowsze Serce Polski,,
1:44
124124+1:54187
TT
WILSON Simon Ribble Weldtite Pro Cycling
40Ribble Weldtite Pro Cycling,,
1:44
125125+1:54181
TT
BIGHAM Daniel Ribble Weldtite Pro Cycling
29Ribble Weldtite Pro Cycling,,
1:44
126126+1:54171
Sprint
BANASZEK Adrian HRE Mazowsze Serce Polski
27HRE Mazowsze Serce Polski,,
1:44
127127+2:4273
Classic
CASTRILLO Jaime Equipo Kern Pharma
25Equipo Kern Pharma2:32
2:32
128128+2:58191
GC
LAVRIČ Martin Slovenia
22Slovenia2:48
2:48
129129+3:4024
GC
STALNOV Nikita Astana - Premier Tech
29Astana - Premier Tech3:30
3:30
130130+3:40124
Sprint
SCOTT Jacob Canyon dhb SunGod
25Canyon dhb SunGod,,
3:30
131131+3:40127
Hills
MEIN Thomas Canyon dhb SunGod
22Canyon dhb SunGod,,
3:30
132132+3:4025
GC
ROMO Javier Astana - Premier Tech
22Astana - Premier Tech,,
3:30
133133+4:0772
GC
BERRADE Urko Equipo Kern Pharma
23Equipo Kern Pharma3:57
3:57
134134+4:51157
Sprint
VANČO Tobias Dukla Banska Bystrica
18Dukla Banska Bystrica4:41
4:41
135135+5:59121
Sprint
TOWNSEND Rory Canyon dhb SunGod
25Canyon dhb SunGod5:49
5:49
136136+7:26117
GC
WIRTGEN Luc Bingoal Pauwels Sauces WB
22Bingoal Pauwels Sauces WB7:16
7:16
137137+10:37107
Sprint
ZHYHUNOU Dzmitry Euskaltel - Euskadi
24Euskaltel - Euskadi10:27
10:27
138138+15:03143
Hills
HOPKINS Dylan Ljubljana Gusto Santic
19Ljubljana Gusto Santic14:53
14:53
139139+16:36176
GC
STACHOWIAK Adam HRE Mazowsze Serce Polski
31HRE Mazowsze Serce Polski16:26
16:26
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Timelimit 8%, or 3:50:51 (+17:06)
RnkBIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamUCITimeTime won/lost
131
Sprint
BAUHAUS Phil Bahrain - Victorious
26Bahrain - Victorious53:33:35..
291
Sprint
ABERASTURI Jon Caja Rural - Seguros RGA
32Caja Rural - Seguros RGA0:04
0:04
..
33
Hills
OLIVEIRA Rui UAE Team Emirates
24UAE Team Emirates0:06
0:06
..
463
Sprint
HOELGAARD Daniel Uno-X Pro Cycling Team
27Uno-X Pro Cycling Team0:07
0:07
..
565
Classic
HVIDEBERG Jonas Iversby Uno-X Pro Cycling Team
22Uno-X Pro Cycling Team,,
0:07
..
6123
Sprint
BOSTOCK Matthew Canyon dhb SunGod
23Canyon dhb SunGod0:08
0:08
..
71
GC
ULISSI Diego UAE Team Emirates
31UAE Team Emirates0:09
0:09
..
8111
Sprint
ANIOŁKOWSKI Stanisław Bingoal Pauwels Sauces WB
24Bingoal Pauwels Sauces WB0:10
0:10
..
955
Sprint
MALUCELLI Matteo Androni Giocattoli - Sidermec
27Androni Giocattoli - Sidermec,,
0:10
..
1012
TT
EDMONDSON Alex Team BikeExchange
27Team BikeExchange,,
0:10
..
11172
Sprint
BANASZEK Alan HRE Mazowsze Serce Polski
23HRE Mazowsze Serce Polski,,
0:10
..
12125
Sprint
CHRISTENSEN Ryan Canyon dhb SunGod
24Canyon dhb SunGod,,
0:10
..
13101
Sprint
ALONSO Mikel Euskaltel - Euskadi
24Euskaltel - Euskadi,,
0:10
..
1432
Sprint
HAUSSLER Heinrich Bahrain - Victorious
37Bahrain - Victorious,,
0:10
..
1516
Classic
STANNARD Robert Team BikeExchange
22Team BikeExchange,,
0:10
..
16192
Hills
PRIMOŽIČ Jaka Slovenia
22Slovenia,,
0:10
..
17182
Sprint
GIBSON Matthew Ribble Weldtite Pro Cycling
24Ribble Weldtite Pro Cycling,,
0:10
..
18162
Sprint
FREDERIKSEN Oliver Wulff Team ColoQuick
20Team ColoQuick,,
0:10
..
19154
Sprint
KUBIŠ Lukáš Dukla Banska Bystrica
21Dukla Banska Bystrica,,
0:10
..
20163
Sprint
KOLZE CHANGIZI Sebastian Team ColoQuick
20Team ColoQuick,,
0:10
..
21142
Sprint
FINKŠT Tilen Ljubljana Gusto Santic
23Ljubljana Gusto Santic,,
0:10
..
2283
Sprint
KUZNETSOV Viacheslav Gazprom - RusVelo
31Gazprom - RusVelo,,
0:10
..
2381
Sprint
BOEV Igor Gazprom - RusVelo
31Gazprom - RusVelo,,
0:10
..
2496
GC
LASTRA Jonathan Caja Rural - Seguros RGA
28Caja Rural - Seguros RGA,,
0:10
..
2542
GC
CARBONI Giovanni Bardiani-CSF-Faizanè
25Bardiani-CSF-Faizanè,,
0:10
..
26147
TT
SKOK Anže Ljubljana Gusto Santic
20Ljubljana Gusto Santic,,
0:10
..
2717
GC
ZEITS Andrey Team BikeExchange
34Team BikeExchange,,
0:10
..
28186
GC
SHAW James Ribble Weldtite Pro Cycling
24Ribble Weldtite Pro Cycling,,
0:10
..
2954
Sprint
JERMAN Žiga Androni Giocattoli - Sidermec
22Androni Giocattoli - Sidermec,,
0:10
..
30103
Hills
ARANBURU Jokin Euskaltel - Euskadi
24Euskaltel - Euskadi,,
0:10
..
3135
Classic
MOHORIČ Matej Bahrain - Victorious
26Bahrain - Victorious,,
0:10
..
325
GC
POLANC Jan UAE Team Emirates
29UAE Team Emirates,,
0:10
..
33106
Hills
SOTO Antonio Jesús Euskaltel - Euskadi
26Euskaltel - Euskadi,,
0:10
..
34133
Sprint
PER David Adria Mobil
26Adria Mobil,,
0:10
..
352
Climber
MAJKA Rafał UAE Team Emirates
31UAE Team Emirates,,
0:10
..
3651
Sprint
RUMAC Josip Androni Giocattoli - Sidermec
26Androni Giocattoli - Sidermec,,
0:10
..
3726
TT
SOBRERO Matteo Astana - Premier Tech
24Astana - Premier Tech,,
0:10
..
38185
Sprint
PAGE Charles Ribble Weldtite Pro Cycling
22Ribble Weldtite Pro Cycling,,
0:10
..
3964
GC
HOELGAARD Markus Uno-X Pro Cycling Team
26Uno-X Pro Cycling Team,,
0:10
..
4021
Classic
FELLINE Fabio Astana - Premier Tech
31Astana - Premier Tech,,
0:10
..
4187
GC
ZAKARIN Ilnur Gazprom - RusVelo
31Gazprom - RusVelo,,
0:10
..
4297
Hills
MARTÍN Sergio Roman Caja Rural - Seguros RGA
24Caja Rural - Seguros RGA,,
0:10
..
43116
Classic
PAQUOT Tom Bingoal Pauwels Sauces WB
21Bingoal Pauwels Sauces WB,,
0:10
..
4461
Classic
ABRAHAMSEN Jonas Uno-X Pro Cycling Team
25Uno-X Pro Cycling Team,,
0:10
..
4522
Hills
BATTISTELLA Samuele Astana - Premier Tech
22Astana - Premier Tech,,
0:10
..
464
Climber
POGAČAR Tadej UAE Team Emirates
22UAE Team Emirates,,
0:10
..
4713
GC
KANGERT Tanel Team BikeExchange
34Team BikeExchange,,
0:10
..
48167
Hills
AASKOV PALLESEN Jeppe Team ColoQuick
23Team ColoQuick,,
0:10
..
49112
Classic
MERTZ Rémy Bingoal Pauwels Sauces WB
25Bingoal Pauwels Sauces WB,,
0:10
..
50122
GC
STEDMAN Maximilian Canyon dhb SunGod
25Canyon dhb SunGod,,
0:10
..
5175
Climber
MORENO Iván Equipo Kern Pharma
25Equipo Kern Pharma,,
0:10
..
5247
Sprint
ZANONCELLO Enrico Bardiani-CSF-Faizanè
23Bardiani-CSF-Faizanè,,
0:10
..
5314
Sprint
KONYCHEV Alexander Team BikeExchange
22Team BikeExchange,,
0:10
..
5462
Classic
ANDERSEN Idar Uno-X Pro Cycling Team
22Uno-X Pro Cycling Team,,
0:10
..
55174
TT
BROŻYNA Piotr HRE Mazowsze Serce Polski
26HRE Mazowsze Serce Polski,,
0:10
..
5676
Sprint
SANZ Enrique Equipo Kern Pharma
31Equipo Kern Pharma,,
0:10
..
5753
Sprint
CHIRICO Luca Androni Giocattoli - Sidermec
28Androni Giocattoli - Sidermec,,
0:10
..
586
Classic
TRENTIN Matteo UAE Team Emirates
31UAE Team Emirates,,
0:10
..
5952
GC
BISOLTI Alessandro Androni Giocattoli - Sidermec
36Androni Giocattoli - Sidermec,,
0:10
..
60135
Sprint
KATRAŠNIK Gašper Adria Mobil
25Adria Mobil,,
0:10
..
6184
GC
NYCH Artem Gazprom - RusVelo
26Gazprom - RusVelo,,
0:10
..
6274
GC
GARCÍA PIERNA Raúl Equipo Kern Pharma
20Equipo Kern Pharma,,
0:10
..
63131
GC
HOČEVAR Kristjan Adria Mobil
22Adria Mobil,,
0:10
..
6467
GC
TRÆEN Torstein Uno-X Pro Cycling Team
25Uno-X Pro Cycling Team,,
0:10
..
65164
Classic
BLUME LEVY William Team ColoQuick
20Team ColoQuick,,
0:10
..
66115
Classic
PEYSKENS Dimitri Bingoal Pauwels Sauces WB
29Bingoal Pauwels Sauces WB,,
0:10
..
6723
Sprint
MARTINELLI Davide Astana - Premier Tech
28Astana - Premier Tech,,
0:10
..
6856
GC
MUÑOZ Daniel Androni Giocattoli - Sidermec
24Androni Giocattoli - Sidermec,,
0:10
..
6936
Sprint
SIEBERG Marcel Bahrain - Victorious
39Bahrain - Victorious0:30
0:30
..
70104
Sprint
GOIKOETXEA Peio Euskaltel - Euskadi
29Euskaltel - Euskadi0:32
0:32
..
71102
Hills
ANGULO Antonio Euskaltel - Euskadi
29Euskaltel - Euskadi0:33
0:33
..
7286
GC
STRAKHOV Dmitry Gazprom - RusVelo
26Gazprom - RusVelo0:35
0:35
..
7385
TT
RIKUNOV Petr Gazprom - RusVelo
24Gazprom - RusVelo0:38
0:38
..
74132
Hills
GLIVAR Gal Adria Mobil
19Adria Mobil,,
0:38
..
7593
GC
CEPEDA Jefferson Alveiro Caja Rural - Seguros RGA
25Caja Rural - Seguros RGA,,
0:38
..
7677
TT
VAN DER TUUK Danny Equipo Kern Pharma
21Equipo Kern Pharma,,
0:38
..
77194
Sprint
REPŠE Uroš Slovenia
27Slovenia,,
0:38
..
78195
GC
BRAJKOVIČ Janez Slovenia
37Slovenia,,
0:38
..
7945
Climber
MONACO Alessandro Bardiani-CSF-Faizanè
23Bardiani-CSF-Faizanè,,
0:38
..
80113
Classic
MOLLY Kenny Bingoal Pauwels Sauces WB
24Bingoal Pauwels Sauces WB,,
0:38
..
81126
TT
SCOTT Robert Canyon dhb SunGod
22Canyon dhb SunGod,,
0:38
..
82146
Classic
POTOČKI Viktor Ljubljana Gusto Santic
22Ljubljana Gusto Santic,,
0:38
..
83156
Sprint
TYBOR Patrik Dukla Banska Bystrica
33Dukla Banska Bystrica,,
0:38
..
84193
Sprint
ČEMAŽAR Nik Slovenia
21Slovenia,,
0:38
..
8571
Climber
ARAIZ Sergio Equipo Kern Pharma
23Equipo Kern Pharma,,
0:38
..
8644
Classic
GAROSIO Andrea Bardiani-CSF-Faizanè
27Bardiani-CSF-Faizanè,,
0:38
..
87175
GC
KACZMAREK Jakub HRE Mazowsze Serce Polski
27HRE Mazowsze Serce Polski,,
0:38
..
88153
TT
HARING Martin Dukla Banska Bystrica
34Dukla Banska Bystrica,,
0:38
..
8937
TT
TRATNIK Jan Bahrain - Victorious
31Bahrain - Victorious,,
0:38
..
9095
GC
IRISARRI Jon Caja Rural - Seguros RGA
25Caja Rural - Seguros RGA,,
0:38
..
91166
Sprint
BRØCHNER Nicolai Team ColoQuick
27Team ColoQuick,,
0:38
..
92134
TT
HORVAT Žiga Adria Mobil
22Adria Mobil,,
0:38
..
9334
Hills
MILAN Jonathan Bahrain - Victorious
20Bahrain - Victorious0:51
0:51
..
94183
GC
KYFFIN Zeb Ribble Weldtite Pro Cycling
23Ribble Weldtite Pro Cycling0:54
0:54
..
95197
Classic
KOREN Kristijan Slovenia
34Slovenia,,
0:54
..
96114
Classic
PAASSCHENS Mathijs Bingoal Pauwels Sauces WB
25Bingoal Pauwels Sauces WB1:16
1:16
..
97105
Hills
IRIZAR Julen Euskaltel - Euskadi
26Euskaltel - Euskadi1:17
1:17
..
9843
GC
COVILI Luca Bardiani-CSF-Faizanè
24Bardiani-CSF-Faizanè,,
1:17
..
99184
Sprint
LEWIS Gruffudd Ribble Weldtite Pro Cycling
33Ribble Weldtite Pro Cycling,,
1:17
..
100141
BARNHILL Zac Ljubljana Gusto Santic
18Ljubljana Gusto Santic,,
1:17
..
10157
Hills
RESTREPO Jhonatan Androni Giocattoli - Sidermec
26Androni Giocattoli - Sidermec,,
1:17
..
10294
Hills
ETXEBERRIA Josu Caja Rural - Seguros RGA
20Caja Rural - Seguros RGA,,
1:17
..
103196
TT
PAVLIČ Marko Slovenia
28Slovenia1:40
1:40
..
104151
Sprint
BELLAN Juraj Dukla Banska Bystrica
25Dukla Banska Bystrica,,
1:40
..
10566
TT
JOHANSEN Julius Uno-X Pro Cycling Team
21Uno-X Pro Cycling Team,,
1:40
..
106136
Sprint
JARC Aljaž Adria Mobil
22Adria Mobil,,
1:40
..
107137
TT
OMRZEL Aljaž Adria Mobil
20Adria Mobil,,
1:40
..
108155
Sprint
ROVDER Pavol Dukla Banska Bystrica
20Dukla Banska Bystrica,,
1:40
..
1097
GC
LAENGEN Vegard Stake UAE Team Emirates
32UAE Team Emirates,,
1:40
..
11092
GC
BAGÜES Aritz Caja Rural - Seguros RGA
31Caja Rural - Seguros RGA,,
1:40
..
11182
GC
KREUZIGER Roman Gazprom - RusVelo
35Gazprom - RusVelo,,
1:40
..
11246
Classic
VISCONTI Giovanni Bardiani-CSF-Faizanè
38Bardiani-CSF-Faizanè,,
1:40
..
11341
Hills
BATTAGLIN Enrico Bardiani-CSF-Faizanè
31Bardiani-CSF-Faizanè,,
1:40
..
11433
GC
INKELAAR Kevin Bahrain - Victorious
23Bahrain - Victorious,,
1:40
..
115145
Climber
PEČNIK Teo Ljubljana Gusto Santic
19Ljubljana Gusto Santic,,
1:40
..
116144
TT
HRIBAR Jernej Ljubljana Gusto Santic
18Ljubljana Gusto Santic,,
1:40
..
117165
TT
MUFF Frederik Team ColoQuick
27Team ColoQuick,,
1:40
..
118152
Sprint
CULLY Ján Andrej Dukla Banska Bystrica
25Dukla Banska Bystrica,,
1:40
..
119161
Sprint
ANDERSEN Kasper Team ColoQuick
18Team ColoQuick,,
1:40
..
12015
GC
SCOTSON Callum Team BikeExchange
24Team BikeExchange,,
1:40
..
12111
TT
BEWLEY Sam Team BikeExchange
33Team BikeExchange,,
1:40
..
122177
TT
STANISZEWSKI Daniel HRE Mazowsze Serce Polski
24HRE Mazowsze Serce Polski1:54
1:54
..
123173
Sprint
BERNAS Paweł HRE Mazowsze Serce Polski
31HRE Mazowsze Serce Polski,,
1:54
..
124187
TT
WILSON Simon Ribble Weldtite Pro Cycling
40Ribble Weldtite Pro Cycling,,
1:54
..
125181
TT
BIGHAM Daniel Ribble Weldtite Pro Cycling
29Ribble Weldtite Pro Cycling,,
1:54
..
126171
Sprint
BANASZEK Adrian HRE Mazowsze Serce Polski
27HRE Mazowsze Serce Polski,,
1:54
..
12773
Classic
CASTRILLO Jaime Equipo Kern Pharma
25Equipo Kern Pharma2:42
2:42
..
128191
GC
LAVRIČ Martin Slovenia
22Slovenia2:58
2:58
..
12924
GC
STALNOV Nikita Astana - Premier Tech
29Astana - Premier Tech3:40
3:40
..
130124
Sprint
SCOTT Jacob Canyon dhb SunGod
25Canyon dhb SunGod,,
3:40
..
131127
Hills
MEIN Thomas Canyon dhb SunGod
22Canyon dhb SunGod,,
3:40
..
13225
GC
ROMO Javier Astana - Premier Tech
22Astana - Premier Tech,,
3:40
..
13372
GC
BERRADE Urko Equipo Kern Pharma
23Equipo Kern Pharma4:07
4:07
..
134157
Sprint
VANČO Tobias Dukla Banska Bystrica
18Dukla Banska Bystrica4:51
4:51
..
135121
Sprint
TOWNSEND Rory Canyon dhb SunGod
25Canyon dhb SunGod5:59
5:59
..
136117
GC
WIRTGEN Luc Bingoal Pauwels Sauces WB
22Bingoal Pauwels Sauces WB7:26
7:26
..
137107
Sprint
ZHYHUNOU Dzmitry Euskaltel - Euskadi
24Euskaltel - Euskadi10:37
10:37
..
138143
Hills
HOPKINS Dylan Ljubljana Gusto Santic
19Ljubljana Gusto Santic15:03
15:03
..
139176
GC
STACHOWIAK Adam HRE Mazowsze Serce Polski
31HRE Mazowsze Serce Polski16:36
16:36
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkBIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamPointsToday
131
Sprint
BAUHAUS Phil Bahrain - Victorious
26Bahrain - Victorious25+25
291
Sprint
ABERASTURI Jon Caja Rural - Seguros RGA
32Caja Rural - Seguros RGA20+20
33
Hills
OLIVEIRA Rui UAE Team Emirates
24UAE Team Emirates16+16
4111
Sprint
ANIOŁKOWSKI Stanisław Bingoal Pauwels Sauces WB
24Bingoal Pauwels Sauces WB14+14
555
Sprint
MALUCELLI Matteo Androni Giocattoli - Sidermec
27Androni Giocattoli - Sidermec12+12
6123
Sprint
BOSTOCK Matthew Canyon dhb SunGod
23Canyon dhb SunGod10+10
712
TT
EDMONDSON Alex Team BikeExchange
27Team BikeExchange10+10
8172
Sprint
BANASZEK Alan HRE Mazowsze Serce Polski
23HRE Mazowsze Serce Polski9+9
9102
Hills
ANGULO Antonio Euskaltel - Euskadi
29Euskaltel - Euskadi8+8
10125
Sprint
CHRISTENSEN Ryan Canyon dhb SunGod
24Canyon dhb SunGod8+8
11101
Sprint
ALONSO Mikel Euskaltel - Euskadi
24Euskaltel - Euskadi6+6
1263
Sprint
HOELGAARD Daniel Uno-X Pro Cycling Team
27Uno-X Pro Cycling Team5+5
1365
Classic
HVIDEBERG Jonas Iversby Uno-X Pro Cycling Team
22Uno-X Pro Cycling Team5+5
1432
Sprint
HAUSSLER Heinrich Bahrain - Victorious
37Bahrain - Victorious5+5
1516
Classic
STANNARD Robert Team BikeExchange
22Team BikeExchange4+4
1686
GC
STRAKHOV Dmitry Gazprom - RusVelo
26Gazprom - RusVelo4+4
17192
Hills
PRIMOŽIČ Jaka Slovenia
22Slovenia3+3
18182
Sprint
GIBSON Matthew Ribble Weldtite Pro Cycling
24Ribble Weldtite Pro Cycling2+2
191
GC
ULISSI Diego UAE Team Emirates
31UAE Team Emirates1+1
20162
Sprint
FREDERIKSEN Oliver Wulff Team ColoQuick
20Team ColoQuick1+1
21114
Classic
PAASSCHENS Mathijs Bingoal Pauwels Sauces WB
25Bingoal Pauwels Sauces WB1+1
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkBIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamPointsToday
1114
Classic
PAASSCHENS Mathijs Bingoal Pauwels Sauces WB
25Bingoal Pauwels Sauces WB3+3
2124
Sprint
SCOTT Jacob Canyon dhb SunGod
25Canyon dhb SunGod2+2
392
GC
BAGÜES Aritz Caja Rural - Seguros RGA
31Caja Rural - Seguros RGA1+1
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkBIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamTimeTime won/lost
165
Classic
HVIDEBERG Jonas Iversby Uno-X Pro Cycling Team
22Uno-X Pro Cycling Team3:33:42..
2162
Sprint
FREDERIKSEN Oliver Wulff Team ColoQuick
20Team ColoQuick0:03
0:03
..
3154
Sprint
KUBIŠ Lukáš Dukla Banska Bystrica
21Dukla Banska Bystrica,,
0:03
..
4163
Sprint
KOLZE CHANGIZI Sebastian Team ColoQuick
20Team ColoQuick,,
0:03
..
5147
TT
SKOK Anže Ljubljana Gusto Santic
20Ljubljana Gusto Santic,,
0:03
..
6185
Sprint
PAGE Charles Ribble Weldtite Pro Cycling
22Ribble Weldtite Pro Cycling,,
0:03
..
7116
Classic
PAQUOT Tom Bingoal Pauwels Sauces WB
21Bingoal Pauwels Sauces WB,,
0:03
..
862
Classic
ANDERSEN Idar Uno-X Pro Cycling Team
22Uno-X Pro Cycling Team,,
0:03
..
974
GC
GARCÍA PIERNA Raúl Equipo Kern Pharma
20Equipo Kern Pharma,,
0:03
..
10131
GC
HOČEVAR Kristjan Adria Mobil
22Adria Mobil,,
0:03
..
11164
Classic
BLUME LEVY William Team ColoQuick
20Team ColoQuick,,
0:03
..
12132
Hills
GLIVAR Gal Adria Mobil
19Adria Mobil0:31
0:31
..
1377
TT
VAN DER TUUK Danny Equipo Kern Pharma
21Equipo Kern Pharma,,
0:31
..
14146
Classic
POTOČKI Viktor Ljubljana Gusto Santic
22Ljubljana Gusto Santic,,
0:31
..
15193
Sprint
ČEMAŽAR Nik Slovenia
21Slovenia,,
0:31
..
1634
Hills
MILAN Jonathan Bahrain - Victorious
20Bahrain - Victorious0:44
0:44
..
17141
BARNHILL Zac Ljubljana Gusto Santic
18Ljubljana Gusto Santic1:10
1:10
..
1894
Hills
ETXEBERRIA Josu Caja Rural - Seguros RGA
20Caja Rural - Seguros RGA,,
1:10
..
1966
TT
JOHANSEN Julius Uno-X Pro Cycling Team
21Uno-X Pro Cycling Team1:33
1:33
..
20136
Sprint
JARC Aljaž Adria Mobil
22Adria Mobil,,
1:33
..
21137
TT
OMRZEL Aljaž Adria Mobil
20Adria Mobil,,
1:33
..
22155
Sprint
ROVDER Pavol Dukla Banska Bystrica
20Dukla Banska Bystrica,,
1:33
..
23145
Climber
PEČNIK Teo Ljubljana Gusto Santic
19Ljubljana Gusto Santic,,
1:33
..
24144
TT
HRIBAR Jernej Ljubljana Gusto Santic
18Ljubljana Gusto Santic,,
1:33
..
25161
Sprint
ANDERSEN Kasper Team ColoQuick
18Team ColoQuick,,
1:33
..
26127
Hills
MEIN Thomas Canyon dhb SunGod
22Canyon dhb SunGod3:33
3:33
..
2725
GC
ROMO Javier Astana - Premier Tech
22Astana - Premier Tech,,
3:33
..
28157
Sprint
VANČO Tobias Dukla Banska Bystrica
18Dukla Banska Bystrica4:44
4:44
..
29143
Hills
HOPKINS Dylan Ljubljana Gusto Santic
19Ljubljana Gusto Santic14:56
14:56
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkTeamClassTimeTime won/lost
1 Bahrain - VictoriousWT 10:41:15..
2 Team BikeExchangeWT,,
0:00
..
3 UAE Team EmiratesWT,,
0:00
..
4 Caja Rural - Seguros RGAPRT,,
0:00
..
5 Androni Giocattoli - SidermecPRT,,
0:00
..
6 Canyon dhb SunGodCT,,
0:00
..
7 Euskaltel - EuskadiPRT,,
0:00
..
8 Ribble Weldtite Pro CyclingCT,,
0:00
..
9 Team ColoQuickCT,,
0:00
..
10 Gazprom - RusVeloPRT,,
0:00
..
11 Bingoal Pauwels Sauces WBPRT,,
0:00
..
12 Uno-X Pro Cycling TeamPRT,,
0:00
..
13 Astana - Premier TechWT,,
0:00
..
14 Adria MobilCT,,
0:00
..
15 Equipo Kern PharmaPRT,,
0:00
..
16 Ljubljana Gusto SanticCT0:28
0:28
..
17 HRE Mazowsze Serce PolskiCT,,
0:28
..
18 Bardiani-CSF-FaizanèPRT,,
0:28
..
19 SloveniaNAT0:56
0:56
..
20 Dukla Banska BystricaCT,,
0:56
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton

Race information

  • Date:
    09 June 2021
  • Start time:
    13:20
  • Avg. speed winner:
    42.526 km/h
  • Race category:
    ME - Men Elite
  • Distance:
    151.5 km
  • Points scale:
  • UCI scale:
  • Parcours type:
  • ProfileScore:
    48
  • Vertical meters:
    1649
  • Departure:
  • Arrival:
  • Race ranking:
  • Startlist quality score:
  • Won how:
    Sprint of large group
  • Avg. temperature:

Race profile

Climbs