The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | RITZINGER Felix Maloja Pushbikers | Maloja Pushbikers | 7 | 5 | 2:45:13 | |
2 | DOBRE Vlad-Nicolae Giotti Victoria - Palomar | Giotti Victoria - Palomar | 3 | 2 | 0:41 0:41 | |
3 | 1 | 1 | ,, 0:41 | |||
4 | ,, 0:41 | |||||
5 | 1:37 1:37 | |||||
6 | ARROYAVE Daniel Team Novák | Team Novák | 1:38 1:38 | |||
7 | PUCCIONI Dario Sangemini - Trevigiani - MG.Kvis | Sangemini - Trevigiani - MG.Kvis | ,, 1:38 | |||
8 | DIMA Emil Giotti Victoria - Palomar | Giotti Victoria - Palomar | 1:39 1:39 | |||
9 | 1:40 1:40 | |||||
10 | MÓRICZ Daniel Pannon Cycling Team | Pannon Cycling Team | 1:41 1:41 | |||
11 | KALABA Dušan Ferei Pro Cycling Team | Ferei Pro Cycling Team | 1:42 1:42 | |||
12 | TOTÒ Paolo Sangemini - Trevigiani - MG.Kvis | Sangemini - Trevigiani - MG.Kvis | ,, 1:42 | |||
13 | BANASZEK Norbert Hurom BDC Development | Hurom BDC Development | ,, 1:42 | |||
14 | ,, 1:42 | |||||
15 | OROSZ Gergő Pannon Cycling Team | Pannon Cycling Team | ,, 1:42 | |||
16 | RESTREPO Jaime Team Novák | Team Novák | 1:44 1:44 | |||
17 | HAMMERSCHMID Marvin SPORT.LAND. Niederösterreich Selle SMP - St. Rich | SPORT.LAND. Niederösterreich Selle SMP - St. Rich | ,, 1:44 | |||
18 | FILUTÁS Viktor Pannon Cycling Team | Pannon Cycling Team | ,, 1:44 | |||
CECCHINI Marco Sangemini - Trevigiani - MG.Kvis | Sangemini - Trevigiani - MG.Kvis | ,, 1:44 | ||||
20 | DOĞAN Halil İbrahim Salcano Sakarya BB Team | Salcano Sakarya BB Team | ,, 1:44 | |||
21 | RAPP Jonas Team Hrinkow Advarics Cycleang | Team Hrinkow Advarics Cycleang | ,, 1:44 | |||
22 | ,, 1:44 | |||||
23 | PREVAR Oleksandr Kyiv Capital Team | Kyiv Capital Team | ,, 1:44 | |||
24 | HAMMERSCHMID Raphael SPORT.LAND. Niederösterreich Selle SMP - St. Rich | SPORT.LAND. Niederösterreich Selle SMP - St. Rich | ,, 1:44 | |||
25 | VULCAN Denis Marian Giotti Victoria - Palomar | Giotti Victoria - Palomar | ,, 1:44 | |||
26 | 1:45 1:45 | |||||
27 | SAYAR Mustafa Salcano Sakarya BB Team | Salcano Sakarya BB Team | ,, 1:45 | |||
28 | SALVIETTI Niccolò Sangemini - Trevigiani - MG.Kvis | Sangemini - Trevigiani - MG.Kvis | ,, 1:45 | |||
29 | PAJEK Luka SPORT.LAND. Niederösterreich Selle SMP - St. Rich | SPORT.LAND. Niederösterreich Selle SMP - St. Rich | ,, 1:45 | |||
30 | 1:46 1:46 | |||||
31 | HRINKOW Dominik Team Hrinkow Advarics Cycleang | Team Hrinkow Advarics Cycleang | ,, 1:46 | |||
32 | ,, 1:46 | |||||
33 | GASIOROWSKI Mariusz Hurom BDC Development | Hurom BDC Development | ,, 1:46 | |||
34 | 1:47 1:47 | |||||
35 | ABAY Burak Brunei Continental Cycling Team | Brunei Continental Cycling Team | 1:48 1:48 | |||
36 | ,, 1:48 | |||||
37 | ,, 1:48 | |||||
38 | BUDZIŃSKI Marcin Hurom BDC Development | Hurom BDC Development | 1:49 1:49 | |||
39 | ,, 1:49 | |||||
40 | 1:50 1:50 | |||||
41 | FORRAY Andras Pannon Cycling Team | Pannon Cycling Team | 1:52 1:52 | |||
42 | BALÁZSI Lóránt Team Novák | Team Novák | ,, 1:52 | |||
43 | DEMENTYEV Yegor Team Novák | Team Novák | ,, 1:52 | |||
44 | ,, 1:52 | |||||
45 | HNIDASHEV Yaroslaw Kyiv Capital Team | Kyiv Capital Team | ,, 1:52 | |||
46 | PAWLAK Tobiasz Hurom BDC Development | Hurom BDC Development | ,, 1:52 | |||
47 | JITARU Ciprian Giotti Victoria - Palomar | Giotti Victoria - Palomar | ,, 1:52 | |||
48 | PIASKOWY Emanuel Hurom BDC Development | Hurom BDC Development | 1:53 1:53 | |||
49 | ,, 1:53 | |||||
50 | 1:54 1:54 | |||||
51 | ZURLO Federico Giotti Victoria - Palomar | Giotti Victoria - Palomar | 1:55 1:55 | |||
52 | DAKHNOVSKYI Konstiantyn Kyiv Capital Team | Kyiv Capital Team | ,, 1:55 | |||
53 | ,, 1:55 | |||||
54 | ,, 1:55 | |||||
55 | 1:56 1:56 | |||||
56 | 1:57 1:57 | |||||
57 | DOMIN Krzysztof Sangemini - Trevigiani - MG.Kvis | Sangemini - Trevigiani - MG.Kvis | 1:58 1:58 | |||
58 | 2:02 2:02 | |||||
59 | BALKAN Serkan Salcano Sakarya BB Team | Salcano Sakarya BB Team | 2:03 2:03 | |||
60 | CRISTA Daniel Giotti Victoria - Palomar | Giotti Victoria - Palomar | ,, 2:03 | |||
61 | 2:24 2:24 | |||||
62 | ,, 2:24 | |||||
63 | 2:25 2:25 | |||||
64 | ,, 2:25 | |||||
65 | ,, 2:25 | |||||
66 | ,, 2:25 | |||||
67 | UMHALLER Thomas SPORT.LAND. Niederösterreich Selle SMP - St. Rich | SPORT.LAND. Niederösterreich Selle SMP - St. Rich | 2:39 2:39 | |||
68 | GRUBER Julian SPORT.LAND. Niederösterreich Selle SMP - St. Rich | SPORT.LAND. Niederösterreich Selle SMP - St. Rich | 2:52 2:52 | |||
69 | 6:20 6:20 | |||||
70 | 8:37 8:37 | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | BONIFAZIO Leonardo Sangemini - Trevigiani - MG.Kvis | Sangemini - Trevigiani - MG.Kvis | - | |||
DNF | EICHINGER Daniel Team Hrinkow Advarics Cycleang | Team Hrinkow Advarics Cycleang | - | |||
DNF | KUS Adam Hurom BDC Development | Hurom BDC Development | - | |||
DNF | TOLSTOPIATENKO Yaroslav Kyiv Capital Team | Kyiv Capital Team | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:10 August 2019
- Start time:-
- Avg. speed winner:44.305 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:122 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:73
- Vert. meters:556
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: