2019
2017
»
«

2018»42nd Tour of the Alps (2.HC)

2018  General classification

Startlist changes

Menu
2018-04-16
Added
Raggio Luca (Wilier Triestina - Selle Italia)
Removed
Zhupa Eugert (Wilier Triestina - Selle Italia)
2018-04-15
Added
Agnoli Valerio (Bahrain Merida Pro Cycling Team)
Vlasov Aleksandr (Gazprom-RusVelo)
Taciak Mateusz (CCC Sprandi Polkowice )
Koch Jonas (CCC Sprandi Polkowice )
Kozontchuk Dmitry (Gazprom-RusVelo)
Bisolti Alessandro (Androni Giocattoli - Sidermec)
Olivier Daan (Team LottoNL-Jumbo)
Rodríguez Óscar (Euskadi - Murias)
Sisr František (CCC Sprandi Polkowice )
Bidard François (AG2R La Mondiale)
Barceló Fernando (Euskadi - Murias)
Turrin Alex (Wilier Triestina - Selle Italia)
Díaz José Manuel (Israel Cycling Academy)
Gebremedhin Awet (Israel Cycling Academy)
Txoperena Beñat (Euskadi - Murias)
Goldstein Omer (Israel Cycling Academy)
Kobernyak Evgeny (Gazprom-RusVelo)
Knapp Daniel (Tirol Cycling Team)
Removed
Cattaneo Mattia (Androni Giocattoli - Sidermec)
Rovny Ivan (Gazprom-RusVelo)
Ávila Edwin (Israel Cycling Academy)
Powless Neilson (Team LottoNL-Jumbo)
Owsian Łukasz (CCC Sprandi Polkowice )
Shilov Sergey (Gazprom-RusVelo)
Pibernik Luka (Bahrain Merida Pro Cycling Team)
Koshevoy Ilia (Wilier Triestina - Selle Italia)
Chevrier Clément (AG2R La Mondiale)
Foliforov Alexander (Gazprom-RusVelo)
Paluta Michał (CCC Sprandi Polkowice )
Brożyna Piotr (CCC Sprandi Polkowice )
Sagiv Guy (Israel Cycling Academy)
Lemus Luis (Israel Cycling Academy)
Samitier Sergio (Euskadi - Murias)
Goldstein Roy (Israel Cycling Academy)
Gamper Mario (Tirol Cycling Team)
Irizar Julen (Euskadi - Murias)
2018-04-14
Added
Goldstein Roy (Israel Cycling Academy)
Removed
2018-04-13
Added
Bagioli Nicola (Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini)
Removed
Hatsuyama Sho (Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini)
2018-04-11
Added
Cunego Damiano (Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini)
Gavazzi Francesco (Androni Giocattoli - Sidermec)
Geniez Alexandre (AG2R La Mondiale)
Dupont Hubert (AG2R La Mondiale)
Roy Jérémy (Groupama - FDJ)
de la Cruz David (Team Sky)
Battaglin Enrico (Team LottoNL-Jumbo)
Saramotins Aleksejs (BORA - hansgrohe)
Cherel Mikaël (AG2R La Mondiale)
Firsanov Sergey (Gazprom-RusVelo)
Rosa Diego (Team Sky)
Bonnet William (Groupama - FDJ)
Conti Valerio (UAE-Team Emirates)
Cattaneo Mattia (Androni Giocattoli - Sidermec)
Santaromita Ivan (Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini)
Villella Davide (Astana Pro Team)
Pelucchi Matteo (BORA - hansgrohe)
Montaguti Matteo (AG2R La Mondiale)
Kudus Merhawi (Team Dimension Data)
Zoidl Riccardo (Team Felbermayr - Simplon Wels )
Venturini Clément (AG2R La Mondiale)
Rovny Ivan (Gazprom-RusVelo)
Hirt Jan (Astana Pro Team)
Berhane Natnael (Team Dimension Data)
Đurasek Kristijan (UAE-Team Emirates)
Masnada Fausto (Androni Giocattoli - Sidermec)
Ludvigsson Tobias (Groupama - FDJ)
Puccio Salvatore (Team Sky)
Velasco Simone (Wilier Triestina - Selle Italia)
Sosa Iván Ramiro (Androni Giocattoli - Sidermec)
Eibegger Markus (Team Felbermayr - Simplon Wels )
Ballerini Davide (Androni Giocattoli - Sidermec)
Morton Lachlan (Team Dimension Data)
Kuss Sepp (Team LottoNL-Jumbo)
Preidler Georg (Groupama - FDJ)
Arslanov Ildar (Gazprom-RusVelo)
Jauregui Quentin (AG2R La Mondiale)
Eenkhoorn Pascal (Team LottoNL-Jumbo)
Frapporti Marco (Androni Giocattoli - Sidermec)
Busato Matteo (Wilier Triestina - Selle Italia)
Torres Rodolfo Andrés (Androni Giocattoli - Sidermec)
Ávila Edwin (Israel Cycling Academy)
Van Hoecke Gijs (Team LottoNL-Jumbo)
Pöstlberger Lukas (BORA - hansgrohe)
Henao Sebastián (Team Sky)
Powless Neilson (Team LottoNL-Jumbo)
Petilli Simone (UAE-Team Emirates)
Mosca Jacopo (Wilier Triestina - Selle Italia)
Owsian Łukasz (CCC Sprandi Polkowice )
Janse van Rensburg Jacques (Team Dimension Data)
Shilov Sergey (Gazprom-RusVelo)
Conci Nicola (Trek - Segafredo)
Earle Nathan (Israel Cycling Academy)
Pibernik Luka (Bahrain Merida Pro Cycling Team)
Koshevoy Ilia (Wilier Triestina - Selle Italia)
Pfingsten Christoph (BORA - hansgrohe)
O'Connor Ben (Team Dimension Data)
Rybalkin Aleksey (Gazprom-RusVelo)
Cherkasov Nikolay (Gazprom-RusVelo)
Wang Meiyin (Bahrain Merida Pro Cycling Team)
Schwarzmann Michael (BORA - hansgrohe)
Stalnov Nikita (Astana Pro Team)
Fortin Filippo (Team Felbermayr - Simplon Wels )
Padun Mark (Bahrain Merida Pro Cycling Team)
Brkic Benjamin (Tirol Cycling Team)
Nakane Hideto (Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini)
Chevrier Clément (AG2R La Mondiale)
Turek Daniel (Israel Cycling Academy)
Kolář Michael (BORA - hansgrohe)
Ravasi Edward (UAE-Team Emirates)
Feng Chun Kai (Bahrain Merida Pro Cycling Team)
Foliforov Alexander (Gazprom-RusVelo)
Rabitsch Stephan (Team Felbermayr - Simplon Wels )
Zimmermann Georg (Tirol Cycling Team)
Schlegel Michal (CCC Sprandi Polkowice )
Zhupa Eugert (Wilier Triestina - Selle Italia)
Krizek Matthias (Team Felbermayr - Simplon Wels )
Paluta Michał (CCC Sprandi Polkowice )
Sobrero Matteo (Dimension Data for Qhubeka)
Iturria Mikel (Euskadi - Murias)
Flórez Miguel Eduardo (Wilier Triestina - Selle Italia)
Stosz Patryk (CCC Sprandi Polkowice )
Brożyna Piotr (CCC Sprandi Polkowice )
Bernardinetti Marco (Amore & Vita - Prodir)
Nibali Antonio (Bahrain Merida Pro Cycling Team)
Pluciński Leszek (CCC Sprandi Polkowice )
Zaccanti Filippo (Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini)
Monaco Alessandro
Wildauer Markus (Tirol Cycling Team)
Piccot Michel
Hatsuyama Sho (Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini)
Ito Masakazu (Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini)
Sagiv Guy (Israel Cycling Academy)
Niv Guy (Israel Cycling Academy)
Schlemmer Lukas (Team Felbermayr - Simplon Wels )
Samitier Sergio (Euskadi - Murias)
Covili Luca
Friedrich Marco (Tirol Cycling Team)
Gamper Mario (Tirol Cycling Team)
Bou Joan (Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini)
González Prieto Aitor (Euskadi - Murias)
Schinnagel Johannes (Tirol Cycling Team)
Adamietz Johannes (Tirol Cycling Team)
Irizar Julen (Euskadi - Murias)
Lehner Daniel (Team Felbermayr - Simplon Wels )
Amici Alberto
Udondo Gotzon (Euskadi - Murias)
Removed
Kangert Tanel (Astana Pro Team)
2018-04-10
Added
Ciccone Giulio (Bardiani - CSF)
Rota Lorenzo (Bardiani - CSF)
Senni Manuel (Bardiani - CSF)
Andreetta Simone (Bardiani - CSF)
Carboni Giovanni (Bardiani - CSF)
Orsini Umberto (Bardiani - CSF)
Sterbini Simone (Bardiani - CSF)
Removed
2018-03-27
Added
Removed
Bernal Egan (Team Sky)
2018-03-24
Added
Morabito Steve (Groupama - FDJ)
Removed
2018-03-21
Added
Froome Chris (Team Sky)
Removed
2018-03-14
Added
Bouwman Koen (Team LottoNL-Jumbo)
Removed
2018-02-27
Added
Bizkarra Mikel (Euskadi - Murias)
Removed
2018-02-25
Added
Großschartner Felix (BORA - hansgrohe)
Removed
2018-02-22
Added
Reichenbach Sébastien (Groupama - FDJ)
Removed
2018-02-20
Added
Bilbao Pello (Astana Pro Team)
Lemus Luis (Israel Cycling Academy)
Removed
2018-02-17
Added
Elissonde Kenny (Team Sky)
Deignan Philip (Team Sky)
Removed
2018-02-12
Added
Bernal Egan (Team Sky)
Removed
2018-02-10
Added
Laengen Vegard Stake (UAE-Team Emirates)
Removed
2018-02-09
Added
Sánchez Luis León (Astana Pro Team)
Antunes Amaro (CCC Sprandi Polkowice )
Removed
2018-02-07
Added
Visconti Giovanni (Bahrain Merida Pro Cycling Team)
Hermans Ben (Israel Cycling Academy)
Removed
2018-02-06
Added
Zardini Edoardo (Wilier Triestina - Selle Italia)
Removed
2018-02-05
Added
Kangert Tanel (Astana Pro Team)
Niemiec Przemysław (UAE-Team Emirates)
Zeits Andrey (Astana Pro Team)
Removed
2018-01-26
Added
Pinot Thibaut (Groupama - FDJ)
Pozzovivo Domenico (Bahrain Merida Pro Cycling Team)
Bennett George (Team LottoNL-Jumbo)
Removed
2018-01-25
Added
Removed
Celano Danilo (Caja Rural - Seguros RGA)
2018-01-04
Added
Celano Danilo (Caja Rural - Seguros RGA)
Removed
2017-12-21
Added
López Miguel Ángel (Astana Pro Team)
Removed
2017-11-28
Added
Antón Igor (Team Dimension Data)
Removed
2017-11-25
Added
Aru Fabio (UAE Team Emirates)
Removed
2017-11-21
Added
Meintjes Louis (Team Dimension Data)
Removed