Search:  
topLogin
2019
2017
»
«

2018»42nd Tour of the Alps (2.HC)

2018  General classification

Grand tour debutants

Menu
Pos.RiderTeamAge
1 Wildauer MarkusTirol Cycling Team19y + 326d
2 Adamietz JohannesTirol Cycling Team19y + 327d
3 Friedrich MarcoTirol Cycling Team20y + 59d
4 Monaco AlessandroItaly20y + 71d
5 Sosa Iván RamiroAndroni Giocattoli - Sidermec20y + 167d
6 Zimmermann GeorgTirol Cycling Team20y + 187d
7 Sobrero MatteoItaly20y + 337d
8 Covili LucaItaly21y + 65d
9 Eenkhoorn PascalTeam LottoNL-Jumbo21y + 67d
10 Piccot MichelItaly21y + 79d
11 Bou JoanNippo - Vini Fantini - Europa Ovini21y + 90d
12 Conci NicolaItaly21y + 101d
13 Knapp DanielTirol Cycling Team21y + 177d
14 Brkic BenjaminTirol Cycling Team21y + 196d
15 Cherkasov NikolayGazprom-RusVelo21y + 202d
16 Goldstein OmerIsrael Cycling Academy21y + 246d
17 Padun MarkBahrain Merida Pro Cycling Team21y + 284d
18 Schinnagel JohannesTirol Cycling Team21y + 322d
19 Vlasov AleksandrGazprom-RusVelo21y + 358d
20 Flórez Miguel EduardoWilier Triestina - Selle Italia22y + 55d
21 Barceló FernandoEuskadi - Murias22y + 101d
22 Velasco SimoneWilier Triestina - Selle Italia22y + 136d
23 O'Connor BenTeam Dimension Data22y + 143d
24 Zaccanti FilippoNippo - Vini Fantini - Europa Ovini22y + 217d
25 Carboni GiovanniBardiani - CSF22y + 229d
26 Rodríguez ÓscarEuskadi - Murias22y + 346d
27 Raggio LucaWilier Triestina - Selle Italia23y + 21d
28 Schlemmer LukasTeam Felbermayr - Simplon Wels 23y + 42d
29 Bagioli NicolaNippo - Vini Fantini - Europa Ovini23y + 56d
30 Kobernyak EvgenyGazprom-RusVelo23y + 82d
31 Díaz José ManuelIsrael Cycling Academy23y + 88d
32 Orsini UmbertoBardiani - CSF23y + 131d
33 Ballerini DavideAndroni Giocattoli - Sidermec23y + 207d
34 Kuss SeppTeam LottoNL-Jumbo23y + 215d
35 Stosz PatrykCCC Sprandi Polkowice 23y + 275d
36 Lehner DanielTeam Felbermayr - Simplon Wels 24y + 2d
37 Arslanov IldarGazprom-RusVelo24y + 10d
38 Niv GuyIsrael Cycling Academy24y + 39d
39 Sterbini SimoneBardiani - CSF24y + 126d
40 Udondo GotzonEuskadi - Murias24y + 136d
41 Masnada FaustoAndroni Giocattoli - Sidermec24y + 161d
42 Venturini ClémentAG2R La Mondiale24y + 182d
43 Mosca JacopoWilier Triestina - Selle Italia24y + 230d
44 Koch JonasCCC Sprandi Polkowice 24y + 295d
45 Amici AlbertoItaly24y + 353d
46 Sisr FrantišekCCC Sprandi Polkowice 25y + 30d
47 Turek DanielIsrael Cycling Academy25y + 87d
48 Turrin AlexWilier Triestina - Selle Italia25y + 317d
49 Iturria MikelEuskadi - Murias26y + 31d
50 Gebremedhin AwetIsrael Cycling Academy26y + 71d
51 Txoperena BeñatEuskadi - Murias26y + 130d
52 Van Hoecke GijsTeam LottoNL-Jumbo26y + 156d
53 Bernardinetti MarcoItaly26y + 280d
54 Rabitsch StephanTeam Felbermayr - Simplon Wels 26y + 293d
55 Antunes AmaroCCC Sprandi Polkowice 27y + 140d
56 González Prieto AitorEuskadi - Murias27y + 162d
57 Pluciński LeszekCCC Sprandi Polkowice 27y + 317d
58 Nakane HidetoNippo - Vini Fantini - Europa Ovini27y + 349d
59 Bizkarra MikelEuskadi - Murias28y + 238d
60 Fortin FilippoTeam Felbermayr - Simplon Wels 29y + 74d
61 Wang MeiyinBahrain Merida Pro Cycling Team29y + 111d
62 Feng Chun KaiBahrain Merida Pro Cycling Team29y + 165d
63 Ito MasakazuNippo - Vini Fantini - Europa Ovini29y + 308d
64 Earle NathanIsrael Cycling Academy29y + 316d
65 Taciak MateuszCCC Sprandi Polkowice 33y + 301d
All information and specifications shown on this website are based upon the latest available information provided by race organizations, teams and riders. No rights can be withdrawn from rankings, results or statistics as presented on this website.   0.85839 sec.