2018
2021
«
»
2019»43rd

Tour of the Alps

(2.HC)
2019»Stage 1»KufsteinKufstein(144km)

clear filter
The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Select two riders to compare.
RnkGCTimelagBIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamUCIPntTime
11+0:0053
GC
24Team Sky20303:30:48
221+0:14101
Hills
ARANBURU Alex Caja Rural - Seguros RGA
23Caja Rural - Seguros RGA1018,,
0:00
32+0:06142
GC
THALMANN Roland Team Vorarlberg Santic
25Team Vorarlberg Santic512,,
0:00
43+0:1021
Climber
BILBAO Pello Astana Pro Team
29Astana Pro Team7,,
0:00
54+0:1026
GC
STALNOV Nikita Astana Pro Team
27Astana Pro Team4,,
0:00
65+0:1052
GC
FROOME Chris Team Sky
33Team Sky3,,
0:00
76+0:1041
Climber
VLASOV Aleksandr Gazprom-RusVelo
22Gazprom-RusVelo2,,
0:00
87+0:1013
Climber
MAJKA Rafał BORA - hansgrohe
29BORA - hansgrohe1,,
0:00
98+0:10112
GC
CARBONI Giovanni Bardiani - CSF
23Bardiani - CSF,,
0:00
109+0:10134
GC
QUINTANA Dayer Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
26Neri Sottoli - Selle Italia - KTM,,
0:00
1110+0:1093
TT
CATTANEO Mattia Androni Giocattoli - Sidermec
28Androni Giocattoli - Sidermec,,
0:00
1211+0:10132
Hills
GABBURO Davide Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
26Neri Sottoli - Selle Italia - KTM,,
0:00
1312+0:1037
Climber
VUILLERMOZ Alexis AG2R La Mondiale
30AG2R La Mondiale,,
0:00
1413+0:1094
GC
FLÓREZ Miguel Eduardo Androni Giocattoli - Sidermec
23Androni Giocattoli - Sidermec,,
0:00
1514+0:10125
GC
ITURRIA Mikel Euskadi Basque Country - Murias
27Euskadi Basque Country - Murias,,
0:00
1615+0:10191
Climber
23Italy,,
0:00
1716+0:101
GC
NIBALI Vincenzo Bahrain Merida
34Bahrain Merida,,
0:00
1817+0:1051
Climber
ELISSONDE Kenny Team Sky
27Team Sky,,
0:00
1918+0:106
GC
PERNSTEINER Hermann Bahrain Merida
28Bahrain Merida,,
0:00
2019+0:1055
GC
SIVAKOV Pavel Team Sky
21Team Sky,,
0:00
2120+0:1024
GC
HIRT Jan Astana Pro Team
28Astana Pro Team,,
0:00
2222+1:1677
Classic
CANOLA Marco Nippo Vini Fantini Faizanè
30Nippo Vini Fantini Faizanè1:06
1:06
2323+1:1627
GC
ZEITS Andrey Astana Pro Team
32Astana Pro Team,,
1:06
2424+1:2616
Sprint
SCHILLINGER Andreas BORA - hansgrohe
35BORA - hansgrohe1:16
1:16
2525+1:2873
Climber
OSORIO Alejandro Nippo Vini Fantini Faizanè
20Nippo Vini Fantini Faizanè1:18
1:18
2626+1:2897
Classic
GAVAZZI Francesco Androni Giocattoli - Sidermec
34Androni Giocattoli - Sidermec,,
1:18
2727+1:2866
GC
MAISON Jérémy Team Arkéa Samsic
25Team Arkéa Samsic,,
1:18
2828+1:2886
GC
QUINTERO Carlos Manzana Postobon
33Manzana Postobon,,
1:18
2929+1:2823
Climber
CATALDO Dario Astana Pro Team
34Astana Pro Team,,
1:18
3030+1:2895
GC
MASNADA Fausto Androni Giocattoli - Sidermec
25Androni Giocattoli - Sidermec,,
1:18
3131+1:2843
Sprint
SHILOV Sergey Gazprom-RusVelo
31Gazprom-RusVelo,,
1:18
3232+1:28116
Classic
SAVINI Daniel Bardiani - CSF
21Bardiani - CSF,,
1:18
3333+1:2864
GC
GESBERT Élie Team Arkéa Samsic
23Team Arkéa Samsic,,
1:18
3434+1:28135
Classic
VELASCO Simone Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
23Neri Sottoli - Selle Italia - KTM,,
1:18
3535+1:2832
GC
BIDARD François AG2R La Mondiale
27AG2R La Mondiale,,
1:18
3636+1:28115
Sprint
ROMANO Francesco Bardiani - CSF
21Bardiani - CSF,,
1:18
3737+1:28163
GC
DOUBLE Paul Team Colpack
22Team Colpack,,
1:18
3838+1:2872
GC
SANTAROMITA Ivan Nippo Vini Fantini Faizanè
34Nippo Vini Fantini Faizanè,,
1:18
3939+1:2822
TT
BOARO Manuele Astana Pro Team
32Astana Pro Team,,
1:18
4040+1:2814
GC
POLJAŃSKI Paweł BORA - hansgrohe
28BORA - hansgrohe,,
1:18
4141+1:2891
GC
BISOLTI Alessandro Androni Giocattoli - Sidermec
34Androni Giocattoli - Sidermec,,
1:18
4242+1:2881
Climber
REYES Aldemar Manzana Postobon
24Manzana Postobon,,
1:18
4343+1:284
Classic
GAROSIO Andrea Bahrain Merida
25Bahrain Merida,,
1:18
4444+1:28103
GC
AMEZQUETA Julen Caja Rural - Seguros RGA
25Caja Rural - Seguros RGA,,
1:18
4545+1:2834
GC
DUPONT Hubert AG2R La Mondiale
38AG2R La Mondiale,,
1:18
4646+1:285
GC
NIBALI Antonio Bahrain Merida
26Bahrain Merida,,
1:18
4747+1:2892
Sprint
BUSATO Matteo Androni Giocattoli - Sidermec
31Androni Giocattoli - Sidermec,,
1:18
4848+1:2833
Climber
BOUCHARD Geoffrey AG2R La Mondiale
27AG2R La Mondiale,,
1:18
4949+1:2845
GC
RYBALKIN Aleksey Gazprom-RusVelo
25Gazprom-RusVelo,,
1:18
5050+1:2883
GC
GARCÍA Jhojan Manzana Postobon
21Manzana Postobon,,
1:18
5151+1:28121
GC
BIZKARRA Mikel Euskadi Basque Country - Murias
29Euskadi Basque Country - Murias,,
1:18
5252+1:54176
GC
RABITSCH Stephan Team Felbermayr - Simplon Wels
27Team Felbermayr - Simplon Wels 1:44
1:44
5353+1:54157
Classic
ZIMMERMANN Georg Tirol KTM Cycling Team
21Tirol KTM Cycling Team,,
1:44
5454+1:56187
Sprint
ZURLO Federico Giotti Victoria - Palomar
25Giotti Victoria - Palomar1:46
1:46
5555+1:56152
Sprint
DALLA VALLE Nicolas Tirol KTM Cycling Team
21Tirol KTM Cycling Team,,
1:46
5656+1:59172
Climber
BRKIC Benjamin Team Felbermayr - Simplon Wels
22Team Felbermayr - Simplon Wels 1:49
1:49
5757+1:59147
Climber
DÍAZ José Manuel Team Vorarlberg Santic
24Team Vorarlberg Santic,,
1:49
5858+1:5967
GC
MOINARD Amaël Team Arkéa Samsic
37Team Arkéa Samsic,,
1:49
5959+1:5935
GC
GASTAUER Ben AG2R La Mondiale
31AG2R La Mondiale,,
1:49
6060+1:5944
GC
NYCH Artem Gazprom-RusVelo
24Gazprom-RusVelo,,
1:49
6161+1:59137
GC
ZARDINI Edoardo Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
29Neri Sottoli - Selle Italia - KTM,,
1:49
6262+1:59133
GC
RAGGIO Luca Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
24Neri Sottoli - Selle Italia - KTM,,
1:49
6363+1:5946
Classic
ROVNY Ivan Gazprom-RusVelo
31Gazprom-RusVelo,,
1:49
6464+2:16111
Sprint
WACKERMANN Luca Bardiani - CSF
27Bardiani - CSF2:06
2:06
6565+2:25114
Sprint
ORSINI Umberto Bardiani - CSF
24Bardiani - CSF2:15
2:15
6666+2:25113
GC
COVILI Luca Bardiani - CSF
22Bardiani - CSF,,
2:15
6767+4:15143
GC
BANZER Gordian Team Vorarlberg Santic
22Team Vorarlberg Santic4:05
4:05
6868+4:15145
GC
STÜSSI Colin Team Vorarlberg Santic
25Team Vorarlberg Santic,,
4:05
6969+4:152
GC
AGNOLI Valerio Bahrain Merida
34Bahrain Merida,,
4:05
7070+4:15166
Sprint
ROCCHETTI Filippo Team Colpack
23Team Colpack,,
4:05
7171+4:15173
Sprint
KRIZEK Matthias Team Felbermayr - Simplon Wels
30Team Felbermayr - Simplon Wels ,,
4:05
7272+5:10154
Classic
GAMPER Patrick Tirol KTM Cycling Team
22Tirol KTM Cycling Team5:00
5:00
7373+5:44156
TT
WILDAUER Markus Tirol KTM Cycling Team
20Tirol KTM Cycling Team5:34
5:34
7474+5:4485
GC
SUAZA Bernardo Manzana Postobon
26Manzana Postobon,,
5:34
7575+5:44193
Sprint
22Italy,,
5:34
7676+5:44196
Hills
23Italy,,
5:34
7777+5:4487
GC
OSORIO Juan Felipe Manzana Postobon
24Manzana Postobon,,
5:34
7878+5:44171
Sprint
BAJC Andi Team Felbermayr - Simplon Wels
30Team Felbermayr - Simplon Wels ,,
5:34
7979+5:44174
Sprint
LEHNER Daniel Team Felbermayr - Simplon Wels
25Team Felbermayr - Simplon Wels ,,
5:34
8080+5:44141
GC
SCHELLING Patrick Team Vorarlberg Santic
28Team Vorarlberg Santic,,
5:34
8181+5:44162
Climber
BOTTA Davide Team Colpack
22Team Colpack,,
5:34
8282+5:44146
Sprint
KUEN Maximilian Team Vorarlberg Santic
26Team Vorarlberg Santic,,
5:34
8383+5:4425
GC
GREGAARD Jonas Astana Pro Team
22Astana Pro Team,,
5:34
8484+5:44195
Sprint
23Italy,,
5:34
8585+5:4454
GC
PUCCIO Salvatore Team Sky
29Team Sky,,
5:34
8686+5:4474
GC
ACOSTA Ruben Dario Nippo Vini Fantini Faizanè
22Nippo Vini Fantini Faizanè,,
5:34
8787+5:44197
Classic
TIZZA Marco Italy
27Italy,,
5:34
8888+6:36186
TT
VULCAN Denis Marian Giotti Victoria - Palomar
19Giotti Victoria - Palomar6:26
6:26
8989+6:36182
TT
DIMA Emil Giotti Victoria - Palomar
22Giotti Victoria - Palomar,,
6:26
9090+7:53126
Hills
BARCELÓ Fernando Euskadi Basque Country - Murias
23Euskadi Basque Country - Murias7:43
7:43
9191+7:5363
GC
FEILLU Brice Team Arkéa Samsic
33Team Arkéa Samsic,,
7:43
9292+7:53124
Classic
LÓPEZ-CÓZAR Juan Antonio Euskadi Basque Country - Murias
24Euskadi Basque Country - Murias,,
7:43
9393+7:53131
GC
BONGIORNO Francesco Manuel Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
28Neri Sottoli - Selle Italia - KTM,,
7:43
9494+7:5361
Classic
LE ROUX Romain Team Arkéa Samsic
26Team Arkéa Samsic,,
7:43
9595+7:5312
TT
BODNAR Maciej BORA - hansgrohe
34BORA - hansgrohe,,
7:43
9696+7:53167
Sprint
TONIATTI Andrea Team Colpack
26Team Colpack,,
7:43
9797+7:53192
GC
20Italy,,
7:43
9898+7:5347
Sprint
KOBERNYAK Evgeny Gazprom-RusVelo
24Gazprom-RusVelo,,
7:43
9999+7:53136
Classic
VISCONTI Giovanni Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
36Neri Sottoli - Selle Italia - KTM,,
7:43
100100+8:18123
GC
BAGÜES Aritz Euskadi Basque Country - Murias
29Euskadi Basque Country - Murias8:08
8:08
101101+8:18102
Hills
GONZÁLEZ David Caja Rural - Seguros RGA
23Caja Rural - Seguros RGA,,
8:08
102102+8:18106
Hills
NICOLAU Joel Caja Rural - Seguros RGA
21Caja Rural - Seguros RGA,,
8:08
103103+8:1875
Sprint
CIMA Damiano Nippo Vini Fantini Faizanè
25Nippo Vini Fantini Faizanè,,
8:08
104104+8:1876
Classic
BAGIOLI Nicola Nippo Vini Fantini Faizanè
24Nippo Vini Fantini Faizanè,,
8:08
105105+8:18165
Hills
GARAVAGLIA Giacomo Team Colpack
22Team Colpack,,
8:08
106106+8:1815
Classic
SAGAN Juraj BORA - hansgrohe
30BORA - hansgrohe,,
8:08
107107+8:1882
TT
AMADOR Juan José Manzana Postobon
21Manzana Postobon,,
8:08
108108+8:1817
Sprint
SELIG Rüdiger BORA - hansgrohe
30BORA - hansgrohe,,
8:08
109109+8:18151
Classic
BAYER Tobias Tirol KTM Cycling Team
19Tirol KTM Cycling Team,,
8:08
110110+8:18155
GC
RIVI Samuele Tirol KTM Cycling Team
20Tirol KTM Cycling Team,,
8:08
111111+8:18144
Climber
GEISMAYR Daniel Team Vorarlberg Santic
29Team Vorarlberg Santic,,
8:08
112112+8:18164
Classic
DURANTI Jalel Team Colpack
25Team Colpack,,
8:08
113113+8:1842
Classic
SHALUNOV Evgeny Gazprom-RusVelo
27Gazprom-RusVelo,,
8:08
114114+12:08153
Climber
EL GOUZI Omar Tirol KTM Cycling Team
19Tirol KTM Cycling Team11:58
11:58
115125+12:18175
MANGERTSEDER Matthias Team Felbermayr - Simplon Wels
20Team Felbermayr - Simplon Wels ,,
11:58
116115+12:08177
Sprint
KIERNER Florian Team Felbermayr - Simplon Wels
19Team Felbermayr - Simplon Wels ,,
11:58
117116+12:08184
Hills
ONESTI Emanuele Giotti Victoria - Palomar
23Giotti Victoria - Palomar,,
11:58
118117+12:08185
Climber
STERBINI Simone Giotti Victoria - Palomar
25Giotti Victoria - Palomar,,
11:58
119118+12:08105
Climber
CUADROS Álvaro Caja Rural - Seguros RGA
24Caja Rural - Seguros RGA,,
11:58
120119+12:08127
GC
SAMITIER Sergio Euskadi Basque Country - Murias
23Euskadi Basque Country - Murias,,
11:58
121120+12:08122
Sprint
UDONDO Gotzon Euskadi Basque Country - Murias
25Euskadi Basque Country - Murias,,
11:58
122121+12:083
GC
WANG Meiyin Bahrain Merida
30Bahrain Merida,,
11:58
123122+12:0884
GC
JARAMILLO Daniel Manzana Postobon
28Manzana Postobon,,
11:58
124123+12:08117
GC
SENNI Manuel Bardiani - CSF
27Bardiani - CSF,,
11:58
125124+12:08194
Sprint
29Italy,,
11:58
126126+15:50181
JITARU Ciprian Giotti Victoria - Palomar
18Giotti Victoria - Palomar15:40
15:40
127127+15:5056
Classic
BASSO Leonardo Team Sky
25Team Sky,,
15:40
128128+15:50183
TT
DOBRE Vlad-Nicolae Giotti Victoria - Palomar
23Giotti Victoria - Palomar,,
15:40
129129+15:5071
Classic
MOSER Moreno Nippo Vini Fantini Faizanè
28Nippo Vini Fantini Faizanè,,
15:40
DNF104
Sprint
BANASZEK Alan Caja Rural - Seguros RGA
21Caja Rural - Seguros RGA-
DNF11
Sprint
ACKERMANN Pascal BORA - hansgrohe
25BORA - hansgrohe-
DNF96
GC
MUÑOZ Daniel Androni Giocattoli - Sidermec
22Androni Giocattoli - Sidermec-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkBIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamUCITimeTime won/lost
153
GC
24Team Sky53:30:38..
2142
GC
THALMANN Roland Team Vorarlberg Santic
25Team Vorarlberg Santic0:06
0:06
..
321
Climber
BILBAO Pello Astana Pro Team
29Astana Pro Team0:10
0:10
..
426
GC
STALNOV Nikita Astana Pro Team
27Astana Pro Team,,
0:10
..
552
GC
FROOME Chris Team Sky
33Team Sky,,
0:10
..
641
Climber
VLASOV Aleksandr Gazprom-RusVelo
22Gazprom-RusVelo,,
0:10
..
713
Climber
MAJKA Rafał BORA - hansgrohe
29BORA - hansgrohe,,
0:10
..
8112
GC
CARBONI Giovanni Bardiani - CSF
23Bardiani - CSF,,
0:10
..
9134
GC
QUINTANA Dayer Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
26Neri Sottoli - Selle Italia - KTM,,
0:10
..
1093
TT
CATTANEO Mattia Androni Giocattoli - Sidermec
28Androni Giocattoli - Sidermec,,
0:10
..
11132
Hills
GABBURO Davide Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
26Neri Sottoli - Selle Italia - KTM,,
0:10
..
1237
Climber
VUILLERMOZ Alexis AG2R La Mondiale
30AG2R La Mondiale,,
0:10
..
1394
GC
FLÓREZ Miguel Eduardo Androni Giocattoli - Sidermec
23Androni Giocattoli - Sidermec,,
0:10
..
14125
GC
ITURRIA Mikel Euskadi Basque Country - Murias
27Euskadi Basque Country - Murias,,
0:10
..
15191
Climber
23Italy,,
0:10
..
161
GC
NIBALI Vincenzo Bahrain Merida
34Bahrain Merida,,
0:10
..
1751
Climber
ELISSONDE Kenny Team Sky
27Team Sky,,
0:10
..
186
GC
PERNSTEINER Hermann Bahrain Merida
28Bahrain Merida,,
0:10
..
1955
GC
SIVAKOV Pavel Team Sky
21Team Sky,,
0:10
..
2024
GC
HIRT Jan Astana Pro Team
28Astana Pro Team,,
0:10
..
21101
Hills
ARANBURU Alex Caja Rural - Seguros RGA
23Caja Rural - Seguros RGA0:14
0:14
..
2277
Classic
CANOLA Marco Nippo Vini Fantini Faizanè
30Nippo Vini Fantini Faizanè1:16
1:16
..
2327
GC
ZEITS Andrey Astana Pro Team
32Astana Pro Team,,
1:16
..
2416
Sprint
SCHILLINGER Andreas BORA - hansgrohe
35BORA - hansgrohe1:26
1:26
..
2573
Climber
OSORIO Alejandro Nippo Vini Fantini Faizanè
20Nippo Vini Fantini Faizanè1:28
1:28
..
2697
Classic
GAVAZZI Francesco Androni Giocattoli - Sidermec
34Androni Giocattoli - Sidermec,,
1:28
..
2766
GC
MAISON Jérémy Team Arkéa Samsic
25Team Arkéa Samsic,,
1:28
..
2886
GC
QUINTERO Carlos Manzana Postobon
33Manzana Postobon,,
1:28
..
2923
Climber
CATALDO Dario Astana Pro Team
34Astana Pro Team,,
1:28
..
3095
GC
MASNADA Fausto Androni Giocattoli - Sidermec
25Androni Giocattoli - Sidermec,,
1:28
..
3143
Sprint
SHILOV Sergey Gazprom-RusVelo
31Gazprom-RusVelo,,
1:28
..
32116
Classic
SAVINI Daniel Bardiani - CSF
21Bardiani - CSF,,
1:28
..
3364
GC
GESBERT Élie Team Arkéa Samsic
23Team Arkéa Samsic,,
1:28
..
34135
Classic
VELASCO Simone Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
23Neri Sottoli - Selle Italia - KTM,,
1:28
..
3532
GC
BIDARD François AG2R La Mondiale
27AG2R La Mondiale,,
1:28
..
36115
Sprint
ROMANO Francesco Bardiani - CSF
21Bardiani - CSF,,
1:28
..
37163
GC
DOUBLE Paul Team Colpack
22Team Colpack,,
1:28
..
3872
GC
SANTAROMITA Ivan Nippo Vini Fantini Faizanè
34Nippo Vini Fantini Faizanè,,
1:28
..
3922
TT
BOARO Manuele Astana Pro Team
32Astana Pro Team,,
1:28
..
4014
GC
POLJAŃSKI Paweł BORA - hansgrohe
28BORA - hansgrohe,,
1:28
..
4191
GC
BISOLTI Alessandro Androni Giocattoli - Sidermec
34Androni Giocattoli - Sidermec,,
1:28
..
4281
Climber
REYES Aldemar Manzana Postobon
24Manzana Postobon,,
1:28
..
434
Classic
GAROSIO Andrea Bahrain Merida
25Bahrain Merida,,
1:28
..
44103
GC
AMEZQUETA Julen Caja Rural - Seguros RGA
25Caja Rural - Seguros RGA,,
1:28
..
4534
GC
DUPONT Hubert AG2R La Mondiale
38AG2R La Mondiale,,
1:28
..
465
GC
NIBALI Antonio Bahrain Merida
26Bahrain Merida,,
1:28
..
4792
Sprint
BUSATO Matteo Androni Giocattoli - Sidermec
31Androni Giocattoli - Sidermec,,
1:28
..
4833
Climber
BOUCHARD Geoffrey AG2R La Mondiale
27AG2R La Mondiale,,
1:28
..
4945
GC
RYBALKIN Aleksey Gazprom-RusVelo
25Gazprom-RusVelo,,
1:28
..
5083
GC
GARCÍA Jhojan Manzana Postobon
21Manzana Postobon,,
1:28
..
51121
GC
BIZKARRA Mikel Euskadi Basque Country - Murias
29Euskadi Basque Country - Murias,,
1:28
..
52176
GC
RABITSCH Stephan Team Felbermayr - Simplon Wels
27Team Felbermayr - Simplon Wels 1:54
1:54
..
53157
Classic
ZIMMERMANN Georg Tirol KTM Cycling Team
21Tirol KTM Cycling Team,,
1:54
..
54187
Sprint
ZURLO Federico Giotti Victoria - Palomar
25Giotti Victoria - Palomar1:56
1:56
..
55152
Sprint
DALLA VALLE Nicolas Tirol KTM Cycling Team
21Tirol KTM Cycling Team,,
1:56
..
56172
Climber
BRKIC Benjamin Team Felbermayr - Simplon Wels
22Team Felbermayr - Simplon Wels 1:59
1:59
..
57147
Climber
DÍAZ José Manuel Team Vorarlberg Santic
24Team Vorarlberg Santic,,
1:59
..
5867
GC
MOINARD Amaël Team Arkéa Samsic
37Team Arkéa Samsic,,
1:59
..
5935
GC
GASTAUER Ben AG2R La Mondiale
31AG2R La Mondiale,,
1:59
..
6044
GC
NYCH Artem Gazprom-RusVelo
24Gazprom-RusVelo,,
1:59
..
61137
GC
ZARDINI Edoardo Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
29Neri Sottoli - Selle Italia - KTM,,
1:59
..
62133
GC
RAGGIO Luca Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
24Neri Sottoli - Selle Italia - KTM,,
1:59
..
6346
Classic
ROVNY Ivan Gazprom-RusVelo
31Gazprom-RusVelo,,
1:59
..
64111
Sprint
WACKERMANN Luca Bardiani - CSF
27Bardiani - CSF2:16
2:16
..
65114
Sprint
ORSINI Umberto Bardiani - CSF
24Bardiani - CSF2:25
2:25
..
66113
GC
COVILI Luca Bardiani - CSF
22Bardiani - CSF,,
2:25
..
67143
GC
BANZER Gordian Team Vorarlberg Santic
22Team Vorarlberg Santic4:15
4:15
..
68145
GC
STÜSSI Colin Team Vorarlberg Santic
25Team Vorarlberg Santic,,
4:15
..
692
GC
AGNOLI Valerio Bahrain Merida
34Bahrain Merida,,
4:15
..
70166
Sprint
ROCCHETTI Filippo Team Colpack
23Team Colpack,,
4:15
..
71173
Sprint
KRIZEK Matthias Team Felbermayr - Simplon Wels
30Team Felbermayr - Simplon Wels ,,
4:15
..
72154
Classic
GAMPER Patrick Tirol KTM Cycling Team
22Tirol KTM Cycling Team5:10
5:10
..
73156
TT
WILDAUER Markus Tirol KTM Cycling Team
20Tirol KTM Cycling Team5:44
5:44
..
7485
GC
SUAZA Bernardo Manzana Postobon
26Manzana Postobon,,
5:44
..
75193
Sprint
22Italy,,
5:44
..
76196
Hills
23Italy,,
5:44
..
7787
GC
OSORIO Juan Felipe Manzana Postobon
24Manzana Postobon,,
5:44
..
78171
Sprint
BAJC Andi Team Felbermayr - Simplon Wels
30Team Felbermayr - Simplon Wels ,,
5:44
..
79174
Sprint
LEHNER Daniel Team Felbermayr - Simplon Wels
25Team Felbermayr - Simplon Wels ,,
5:44
..
80141
GC
SCHELLING Patrick Team Vorarlberg Santic
28Team Vorarlberg Santic,,
5:44
..
81162
Climber
BOTTA Davide Team Colpack
22Team Colpack,,
5:44
..
82146
Sprint
KUEN Maximilian Team Vorarlberg Santic
26Team Vorarlberg Santic,,
5:44
..
8325
GC
GREGAARD Jonas Astana Pro Team
22Astana Pro Team,,
5:44
..
84195
Sprint
23Italy,,
5:44
..
8554
GC
PUCCIO Salvatore Team Sky
29Team Sky,,
5:44
..
8674
GC
ACOSTA Ruben Dario Nippo Vini Fantini Faizanè
22Nippo Vini Fantini Faizanè,,
5:44
..
87197
Classic
TIZZA Marco Italy
27Italy,,
5:44
..
88186
TT
VULCAN Denis Marian Giotti Victoria - Palomar
19Giotti Victoria - Palomar6:36
6:36
..
89182
TT
DIMA Emil Giotti Victoria - Palomar
22Giotti Victoria - Palomar,,
6:36
..
90126
Hills
BARCELÓ Fernando Euskadi Basque Country - Murias
23Euskadi Basque Country - Murias7:53
7:53
..
9163
GC
FEILLU Brice Team Arkéa Samsic
33Team Arkéa Samsic,,
7:53
..
92124
Classic
LÓPEZ-CÓZAR Juan Antonio Euskadi Basque Country - Murias
24Euskadi Basque Country - Murias,,
7:53
..
93131
GC
BONGIORNO Francesco Manuel Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
28Neri Sottoli - Selle Italia - KTM,,
7:53
..
9461
Classic
LE ROUX Romain Team Arkéa Samsic
26Team Arkéa Samsic,,
7:53
..
9512
TT
BODNAR Maciej BORA - hansgrohe
34BORA - hansgrohe,,
7:53
..
96167
Sprint
TONIATTI Andrea Team Colpack
26Team Colpack,,
7:53
..
97192
GC
20Italy,,
7:53
..
9847
Sprint
KOBERNYAK Evgeny Gazprom-RusVelo
24Gazprom-RusVelo,,
7:53
..
99136
Classic
VISCONTI Giovanni Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
36Neri Sottoli - Selle Italia - KTM,,
7:53
..
100123
GC
BAGÜES Aritz Euskadi Basque Country - Murias
29Euskadi Basque Country - Murias8:18
8:18
..
101102
Hills
GONZÁLEZ David Caja Rural - Seguros RGA
23Caja Rural - Seguros RGA,,
8:18
..
102106
Hills
NICOLAU Joel Caja Rural - Seguros RGA
21Caja Rural - Seguros RGA,,
8:18
..
10375
Sprint
CIMA Damiano Nippo Vini Fantini Faizanè
25Nippo Vini Fantini Faizanè,,
8:18
..
10476
Classic
BAGIOLI Nicola Nippo Vini Fantini Faizanè
24Nippo Vini Fantini Faizanè,,
8:18
..
105165
Hills
GARAVAGLIA Giacomo Team Colpack
22Team Colpack,,
8:18
..
10615
Classic
SAGAN Juraj BORA - hansgrohe
30BORA - hansgrohe,,
8:18
..
10782
TT
AMADOR Juan José Manzana Postobon
21Manzana Postobon,,
8:18
..
10817
Sprint
SELIG Rüdiger BORA - hansgrohe
30BORA - hansgrohe,,
8:18
..
109151
Classic
BAYER Tobias Tirol KTM Cycling Team
19Tirol KTM Cycling Team,,
8:18
..
110155
GC
RIVI Samuele Tirol KTM Cycling Team
20Tirol KTM Cycling Team,,
8:18
..
111144
Climber
GEISMAYR Daniel Team Vorarlberg Santic
29Team Vorarlberg Santic,,
8:18
..
112164
Classic
DURANTI Jalel Team Colpack
25Team Colpack,,
8:18
..
11342
Classic
SHALUNOV Evgeny Gazprom-RusVelo
27Gazprom-RusVelo,,
8:18
..
114153
Climber
EL GOUZI Omar Tirol KTM Cycling Team
19Tirol KTM Cycling Team12:08
12:08
..
115177
Sprint
KIERNER Florian Team Felbermayr - Simplon Wels
19Team Felbermayr - Simplon Wels ,,
12:08
..
116184
Hills
ONESTI Emanuele Giotti Victoria - Palomar
23Giotti Victoria - Palomar,,
12:08
..
117185
Climber
STERBINI Simone Giotti Victoria - Palomar
25Giotti Victoria - Palomar,,
12:08
..
118105
Climber
CUADROS Álvaro Caja Rural - Seguros RGA
24Caja Rural - Seguros RGA,,
12:08
..
119127
GC
SAMITIER Sergio Euskadi Basque Country - Murias
23Euskadi Basque Country - Murias,,
12:08
..
120122
Sprint
UDONDO Gotzon Euskadi Basque Country - Murias
25Euskadi Basque Country - Murias,,
12:08
..
1213
GC
WANG Meiyin Bahrain Merida
30Bahrain Merida,,
12:08
..
12284
GC
JARAMILLO Daniel Manzana Postobon
28Manzana Postobon,,
12:08
..
123117
GC
SENNI Manuel Bardiani - CSF
27Bardiani - CSF,,
12:08
..
124194
Sprint
29Italy,,
12:08
..
125175
MANGERTSEDER Matthias Team Felbermayr - Simplon Wels
20Team Felbermayr - Simplon Wels 12:18
12:18
..
126181
JITARU Ciprian Giotti Victoria - Palomar
18Giotti Victoria - Palomar15:50
15:50
..
12756
Classic
BASSO Leonardo Team Sky
25Team Sky,,
15:50
..
128183
TT
DOBRE Vlad-Nicolae Giotti Victoria - Palomar
23Giotti Victoria - Palomar,,
15:50
..
12971
Classic
MOSER Moreno Nippo Vini Fantini Faizanè
28Nippo Vini Fantini Faizanè,,
15:50
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkBIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamTimeTime won/lost
141
Climber
VLASOV Aleksandr Gazprom-RusVelo
22Gazprom-RusVelo3:30:48..
294
GC
FLÓREZ Miguel Eduardo Androni Giocattoli - Sidermec
23Androni Giocattoli - Sidermec,,
0:00
..
355
GC
SIVAKOV Pavel Team Sky
21Team Sky,,
0:00
..
473
Climber
OSORIO Alejandro Nippo Vini Fantini Faizanè
20Nippo Vini Fantini Faizanè1:18
1:18
..
5116
Classic
SAVINI Daniel Bardiani - CSF
21Bardiani - CSF,,
1:18
..
6115
Sprint
ROMANO Francesco Bardiani - CSF
21Bardiani - CSF,,
1:18
..
7163
GC
DOUBLE Paul Team Colpack
22Team Colpack,,
1:18
..
883
GC
GARCÍA Jhojan Manzana Postobon
21Manzana Postobon,,
1:18
..
9157
Classic
ZIMMERMANN Georg Tirol KTM Cycling Team
21Tirol KTM Cycling Team1:44
1:44
..
10152
Sprint
DALLA VALLE Nicolas Tirol KTM Cycling Team
21Tirol KTM Cycling Team1:46
1:46
..
11172
Climber
BRKIC Benjamin Team Felbermayr - Simplon Wels
22Team Felbermayr - Simplon Wels 1:49
1:49
..
12113
GC
COVILI Luca Bardiani - CSF
22Bardiani - CSF2:15
2:15
..
13143
GC
BANZER Gordian Team Vorarlberg Santic
22Team Vorarlberg Santic4:05
4:05
..
14166
Sprint
ROCCHETTI Filippo Team Colpack
23Team Colpack,,
4:05
..
15154
Classic
GAMPER Patrick Tirol KTM Cycling Team
22Tirol KTM Cycling Team5:00
5:00
..
16156
TT
WILDAUER Markus Tirol KTM Cycling Team
20Tirol KTM Cycling Team5:34
5:34
..
17193
Sprint
22Italy,,
5:34
..
18196
Hills
23Italy,,
5:34
..
19162
Climber
BOTTA Davide Team Colpack
22Team Colpack,,
5:34
..
2025
GC
GREGAARD Jonas Astana Pro Team
22Astana Pro Team,,
5:34
..
21195
Sprint
23Italy,,
5:34
..
2274
GC
ACOSTA Ruben Dario Nippo Vini Fantini Faizanè
22Nippo Vini Fantini Faizanè,,
5:34
..
23186
TT
VULCAN Denis Marian Giotti Victoria - Palomar
19Giotti Victoria - Palomar6:26
6:26
..
24182
TT
DIMA Emil Giotti Victoria - Palomar
22Giotti Victoria - Palomar,,
6:26
..
25126
Hills
BARCELÓ Fernando Euskadi Basque Country - Murias
23Euskadi Basque Country - Murias7:43
7:43
..
26192
GC
20Italy,,
7:43
..
27102
Hills
GONZÁLEZ David Caja Rural - Seguros RGA
23Caja Rural - Seguros RGA8:08
8:08
..
28106
Hills
NICOLAU Joel Caja Rural - Seguros RGA
21Caja Rural - Seguros RGA,,
8:08
..
29165
Hills
GARAVAGLIA Giacomo Team Colpack
22Team Colpack,,
8:08
..
3082
TT
AMADOR Juan José Manzana Postobon
21Manzana Postobon,,
8:08
..
31151
Classic
BAYER Tobias Tirol KTM Cycling Team
19Tirol KTM Cycling Team,,
8:08
..
32155
GC
RIVI Samuele Tirol KTM Cycling Team
20Tirol KTM Cycling Team,,
8:08
..
33153
Climber
EL GOUZI Omar Tirol KTM Cycling Team
19Tirol KTM Cycling Team11:58
11:58
..
34177
Sprint
KIERNER Florian Team Felbermayr - Simplon Wels
19Team Felbermayr - Simplon Wels ,,
11:58
..
35175
MANGERTSEDER Matthias Team Felbermayr - Simplon Wels
20Team Felbermayr - Simplon Wels 12:08
12:08
..
36181
JITARU Ciprian Giotti Victoria - Palomar
18Giotti Victoria - Palomar15:40
15:40
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkBIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamPointsToday
1182
TT
DIMA Emil Giotti Victoria - Palomar
22Giotti Victoria - Palomar9+9
2173
Sprint
KRIZEK Matthias Team Felbermayr - Simplon Wels
30Team Felbermayr - Simplon Wels 6+6
3146
Sprint
KUEN Maximilian Team Vorarlberg Santic
26Team Vorarlberg Santic2+2
4154
Classic
GAMPER Patrick Tirol KTM Cycling Team
22Tirol KTM Cycling Team1+1
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkTeamClassTimeTime won/lost
1 Astana Pro TeamWT 10:32:24..
2 Team SkyWT,,
0:00
..
3 Bahrain MeridaWT1:18
1:18
..
4 Neri Sottoli - Selle Italia - KTMPCT,,
1:18
..
5 Androni Giocattoli - SidermecPCT,,
1:18
..
6 BORA - hansgroheWT2:34
2:34
..
7 AG2R La MondialeWT2:36
2:36
..
8 Gazprom-RusVeloPCT,,
2:36
..
9 Bardiani - CSFPCT,,
2:36
..
10 Nippo Vini Fantini FaizanèPCT3:42
3:42
..
11 Manzana PostobonPCT3:54
3:54
..
12 Team Arkéa SamsicPCT4:25
4:25
..
13 Team Vorarlberg SanticCT5:54
5:54
..
14 Team Felbermayr - Simplon Wels CT7:38
7:38
..
15 Tirol KTM Cycling TeamCT8:30
8:30
..
16 Euskadi Basque Country - MuriasPCT9:01
9:01
..
17 Caja Rural - Seguros RGAPCT9:26
9:26
..
18 Team ColpackCT10:57
10:57
..
19 ItalyNAT11:08
11:08
..
20 Giotti Victoria - PalomarCT14:38
14:38
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton

Race information

  • Date:
    22 April 2019
  • Start time:
    11:45 (13:45 CET)
  • Avg. speed winner:
    40.987 km/h
  • Race category:
    ME - Men Elite
  • Distance:
    144 km
  • Points scale:
  • UCI scale:
  • Parcours type:
  • ProfileScore:
    140
  • Vertical meters:
    2362
  • Departure:
  • Arrival:
  • Race ranking:
  • Startlist quality score:
  • Won how:
    Sprint of large group
  • Avg. temperature:

    Race profile