2019
2022
«
»
2021»44th

Tour of the Alps

(2.Pro)
2021»Stage 1»BrixenInnsbruck(140.6km)

clear filter
The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Select two riders to compare.
RnkGCTimelagBIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamUCIPntTime
11+0:004
Classic
MOSCON Gianni INEOS Grenadiers
26INEOS Grenadiers20303:29:24
22+0:04195
Climber
ANDERSEN Idar Uno-X Pro Cycling Team
21Uno-X Pro Cycling Team1018,,
0:00
33+0:0674
Classic
RIABUSHENKO Alexandr UAE Team Emirates
25UAE Team Emirates512,,
0:00
44+0:1033
Climber
FELLINE Fabio Astana - Premier Tech
31Astana - Premier Tech7,,
0:00
55+0:1057
Climber
SCHULTZ Nick Team BikeExchange
26Team BikeExchange4,,
0:00
66+0:10161
Climber
BATTAGLIN Enrico Bardiani-CSF-Faizanè
31Bardiani-CSF-Faizanè3,,
0:00
77+0:1021
Climber
BRAMBILLA Gianluca Trek - Segafredo
33Trek - Segafredo2,,
0:00
88+0:1063
Climber
GUERREIRO Ruben EF Education - Nippo
26EF Education - Nippo1,,
0:00
99+0:10137
Climber
TESFATSION Natnael Androni Giocattoli - Sidermec
21Androni Giocattoli - Sidermec,,
0:00
1010+0:1087
Sprint
JANSE VAN RENSBURG Reinardt Team Qhubeka ASSOS
32Team Qhubeka ASSOS,,
0:00
1111+0:1034
GC
SÁNCHEZ Luis León Astana - Premier Tech
37Astana - Premier Tech,,
0:00
1212+0:10151
GC
QUINTANA Nairo Team Arkéa Samsic
31Team Arkéa Samsic,,
0:00
1313+0:10101
Climber
BILBAO Pello Bahrain - Victorious
31Bahrain - Victorious,,
0:00
1414+0:10166
Classic
SAVINI Daniel Bardiani-CSF-Faizanè
23Bardiani-CSF-Faizanè,,
0:00
1515+0:1094
TT
GOLDSTEIN Omer Israel Start-Up Nation
24Israel Start-Up Nation,,
0:00
1616+0:10133
GC
CHIRICO Luca Androni Giocattoli - Sidermec
28Androni Giocattoli - Sidermec,,
0:00
1717+0:10173
Climber
BAIS Davide EOLO-Kometa
23EOLO-Kometa,,
0:00
1818+0:1042
GC
GROßSCHARTNER Felix BORA - hansgrohe
27BORA - hansgrohe,,
0:00
1919+0:10113
GC
WARBASSE Larry AG2R Citroën Team
30AG2R Citroën Team,,
0:00
2020+0:1017
Climber
VAN DEN BERG Lars Groupama - FDJ
22Groupama - FDJ,,
0:00
2121+0:10165
Climber
GABBURO Davide Bardiani-CSF-Faizanè
28Bardiani-CSF-Faizanè,,
0:00
2222+0:10136
Climber
UMBA Santiago Androni Giocattoli - Sidermec
18Androni Giocattoli - Sidermec,,
0:00
2323+0:10111
Climber
BIDARD François AG2R Citroën Team
29AG2R Citroën Team,,
0:00
2424+0:10124
Climber
ROCHE Nicolas Team DSM
36Team DSM,,
0:00
2525+0:10142
Climber
SCARONI Christian Gazprom - RusVelo
23Gazprom - RusVelo,,
0:00
2626+0:10197
Climber
JOHANNESSEN Tobias Halland Uno-X Pro Cycling Team
21Uno-X Pro Cycling Team,,
0:00
2727+0:1022
Climber
GHEBREIGZABHIER Amanuel Trek - Segafredo
26Trek - Segafredo,,
0:00
2828+0:10121
Climber
BARDET Romain Team DSM
30Team DSM,,
0:00
2929+0:10123
Climber
HINDLEY Jai Team DSM
24Team DSM,,
0:00
3030+0:101
GC
SIVAKOV Pavel INEOS Grenadiers
23INEOS Grenadiers,,
0:00
3131+0:1077
Climber
MUÑOZ Cristian Camilo UAE Team Emirates
25UAE Team Emirates,,
0:00
3232+0:1056
GC
SCOTSON Callum Team BikeExchange
24Team BikeExchange,,
0:00
3333+0:10185
Climber
BARRENETXEA Jon Caja Rural - Seguros RGA
20Caja Rural - Seguros RGA,,
0:00
3434+0:1024
GC
RIES Michel Trek - Segafredo
23Trek - Segafredo,,
0:00
3535+0:10155
Classic
DELAPLACE Anthony Team Arkéa Samsic
31Team Arkéa Samsic,,
0:00
3636+0:1047
GC
ZWIEHOFF Ben BORA - hansgrohe
27BORA - hansgrohe,,
0:00
3737+0:10193
TT
SLEEN Torjus Uno-X Pro Cycling Team
24Uno-X Pro Cycling Team,,
0:00
3838+0:107
GC
SOSA Iván Ramiro INEOS Grenadiers
23INEOS Grenadiers,,
0:00
3939+0:10171
GC
RAVASI Edward EOLO-Kometa
26EOLO-Kometa,,
0:00
4040+0:1071
GC
ARDILA Andrés Camilo UAE Team Emirates
21UAE Team Emirates,,
0:00
4141+0:1014
Climber
GUGLIELMI Simon Groupama - FDJ
23Groupama - FDJ,,
0:00
4242+0:1041
GC
FABBRO Matteo BORA - hansgrohe
26BORA - hansgrohe,,
0:00
4343+0:1032
GC
PRONSKIY Vadim Astana - Premier Tech
22Astana - Premier Tech,,
0:00
4444+0:10172
Classic
ROPERO Alejandro EOLO-Kometa
23EOLO-Kometa,,
0:00
4545+0:1073
GC
DOMBROWSKI Joe UAE Team Emirates
29UAE Team Emirates,,
0:00
4646+0:1091
TT
CATAFORD Alexander Israel Start-Up Nation
27Israel Start-Up Nation,,
0:00
4747+0:10116
Climber
PRODHOMME Nicolas AG2R Citroën Team
24AG2R Citroën Team,,
0:00
4848+0:10182
Climber
OSORIO Alejandro Caja Rural - Seguros RGA
22Caja Rural - Seguros RGA,,
0:00
4949+0:1096
Climber
MARTIN Dan Israel Start-Up Nation
34Israel Start-Up Nation,,
0:00
5050+0:1025
Climber
SKJELMOSE Mattias Trek - Segafredo
20Trek - Segafredo,,
0:00
5151+0:103
GC
MARTÍNEZ Daniel Felipe INEOS Grenadiers
24INEOS Grenadiers,,
0:00
5252+0:10112
Climber
BOUCHARD Geoffrey AG2R Citroën Team
29AG2R Citroën Team,,
0:00
5353+0:1031
Climber
VLASOV Aleksandr Astana - Premier Tech
24Astana - Premier Tech,,
0:00
5454+0:10176
TT
FETTER Erik EOLO-Kometa
21EOLO-Kometa,,
0:00
5555+0:10131
GC
BISOLTI Alessandro Androni Giocattoli - Sidermec
36Androni Giocattoli - Sidermec,,
0:00
5656+0:10167
Climber
ZANA Filippo Bardiani-CSF-Faizanè
22Bardiani-CSF-Faizanè,,
0:00
5757+0:10181
GC
AMEZQUETA Julen Caja Rural - Seguros RGA
27Caja Rural - Seguros RGA,,
0:00
5858+0:10154
Climber
ANACONA Winner Team Arkéa Samsic
32Team Arkéa Samsic,,
0:00
5959+0:1054
TT
MEYER Cameron Team BikeExchange
33Team BikeExchange,,
0:00
6060+0:102
GC
HENAO Sebastián INEOS Grenadiers
27INEOS Grenadiers,,
0:00
6161+0:1051
Climber
YATES Simon Team BikeExchange
28Team BikeExchange,,
0:00
6262+0:1011
Climber
PINOT Thibaut Groupama - FDJ
30Groupama - FDJ,,
0:00
6363+0:10163
Climber
CARBONI Giovanni Bardiani-CSF-Faizanè
25Bardiani-CSF-Faizanè,,
0:00
6464+0:1075
Classic
MARCATO Marco UAE Team Emirates
37UAE Team Emirates,,
0:00
6565+0:1023
GC
NIBALI Antonio Trek - Segafredo
28Trek - Segafredo,,
0:00
6666+0:1053
GC
KANGERT Tanel Team BikeExchange
34Team BikeExchange,,
0:00
6767+0:1085
Climber
POZZOVIVO Domenico Team Qhubeka ASSOS
38Team Qhubeka ASSOS,,
0:00
6868+0:1062
Climber
CARTHY Hugh EF Education - Nippo
26EF Education - Nippo,,
0:00
6969+0:10164
Climber
COVILI Luca Bardiani-CSF-Faizanè
24Bardiani-CSF-Faizanè,,
0:00
7070+0:10115
Classic
HÄNNINEN Jaakko AG2R Citroën Team
24AG2R Citroën Team,,
0:00
7171+0:10132
GC
CEPEDA Jefferson Alexander Androni Giocattoli - Sidermec
22Androni Giocattoli - Sidermec,,
0:00
7272+0:10174
GC
CHRISTIAN Mark EOLO-Kometa
30EOLO-Kometa,,
0:00
7373+0:10114
Climber
GALLOPIN Tony AG2R Citroën Team
32AG2R Citroën Team,,
0:00
7474+0:1016
Climber
VALTER Attila Groupama - FDJ
22Groupama - FDJ,,
0:00
7575+0:10122
GC
COMBAUD Romain Team DSM
30Team DSM,,
0:00
7676+0:10104
Climber
PERNSTEINER Hermann Bahrain - Victorious
30Bahrain - Victorious,,
0:00
7777+0:10141
Climber
ZAKARIN Ilnur Gazprom - RusVelo
31Gazprom - RusVelo,,
0:00
7878+0:1083
GC
FRANKINY Kilian Team Qhubeka ASSOS
27Team Qhubeka ASSOS,,
0:00
7979+0:1067
GC
VAN GARDEREN Tejay EF Education - Nippo
32EF Education - Nippo,,
0:00
8080+0:1095
GC
HERMANS Ben Israel Start-Up Nation
34Israel Start-Up Nation,,
0:00
8181+0:10145
Sprint
KOCHETKOV Pavel Gazprom - RusVelo
35Gazprom - RusVelo,,
0:00
8282+0:10106
GC
VALLS Rafael Bahrain - Victorious
33Bahrain - Victorious,,
0:00
8383+0:10205
Climber
STEINHAUSER Georg Tirol KTM Cycling Team
19Tirol KTM Cycling Team,,
0:00
8484+0:1055
Climber
NIEVE Mikel Team BikeExchange
36Team BikeExchange,,
0:00
8585+0:10143
Climber
NEKRASOV Denis Gazprom - RusVelo
24Gazprom - RusVelo,,
0:00
8686+0:10191
GC
TRÆEN Torstein Uno-X Pro Cycling Team
25Uno-X Pro Cycling Team,,
0:00
8787+0:10135
Climber
RAVANELLI Simone Androni Giocattoli - Sidermec
25Androni Giocattoli - Sidermec,,
0:00
8888+0:3526
Climber
TIBERI Antonio Trek - Segafredo
19Trek - Segafredo0:25
0:25
8989+0:355
GC
PUCCIO Salvatore INEOS Grenadiers
31INEOS Grenadiers,,
0:25
9090+0:35201
GC
LIPOWITZ Florian Tirol KTM Cycling Team
20Tirol KTM Cycling Team,,
0:25
9191+0:3597
GC
NIV Guy Israel Start-Up Nation
27Israel Start-Up Nation,,
0:25
9292+0:35105
Climber
PADUN Mark Bahrain - Victorious
24Bahrain - Victorious,,
0:25
9393+0:3543
GC
PALZER Anton BORA - hansgrohe
28BORA - hansgrohe,,
0:25
9494+0:3552
GC
COLLEONI Kevin Team BikeExchange
21Team BikeExchange,,
0:25
9595+0:396
Classic
BASSO Leonardo INEOS Grenadiers
27INEOS Grenadiers0:29
0:29
9696+1:58183
Climber
MARTÍN Sergio Roman Caja Rural - Seguros RGA
24Caja Rural - Seguros RGA1:48
1:48
9797+3:3792
Climber
DE MARCHI Alessandro Israel Start-Up Nation
34Israel Start-Up Nation3:27
3:27
9898+5:06125
Climber
STORER Michael Team DSM
24Team DSM4:56
4:56
9999+5:2346
Climber
WANDAHL Frederik BORA - hansgrohe
19BORA - hansgrohe5:13
5:13
100100+5:2345
Sprint
SELIG Rüdiger BORA - hansgrohe
32BORA - hansgrohe,,
5:13
101101+5:23204
Classic
GOVEKAR Matevž Tirol KTM Cycling Team
21Tirol KTM Cycling Team,,
5:13
102102+5:23152
GC
QUINTANA Dayer Team Arkéa Samsic
28Team Arkéa Samsic,,
5:13
103103+5:2315
GC
THOMPSON Reuben Groupama - FDJ
20Groupama - FDJ,,
5:13
104104+5:2381
Sprint
BROWN Connor Team Qhubeka ASSOS
22Team Qhubeka ASSOS,,
5:13
105105+5:2312
TT
LUDVIGSSON Tobias Groupama - FDJ
30Groupama - FDJ,,
5:13
106106+5:23156
Classic
HARDY Romain Team Arkéa Samsic
32Team Arkéa Samsic,,
5:13
107107+5:23203
Classic
MCLAIN Logan Tirol KTM Cycling Team
19Tirol KTM Cycling Team,,
5:13
108108+5:23147
GC
KUZMIN Anton Gazprom - RusVelo
24Gazprom - RusVelo,,
5:13
109109+5:23146
Classic
VACEK Mathias Gazprom - RusVelo
18Gazprom - RusVelo,,
5:13
110110+5:23144
Climber
CHERKASOV Nikolay Gazprom - RusVelo
24Gazprom - RusVelo,,
5:13
111111+5:2382
Sprint
DLAMINI Nic Team Qhubeka ASSOS
25Team Qhubeka ASSOS,,
5:13
112112+5:2386
Climber
VACEK Karel Team Qhubeka ASSOS
20Team Qhubeka ASSOS,,
5:13
113113+5:23184
Climber
CUADROS Álvaro Caja Rural - Seguros RGA
26Caja Rural - Seguros RGA,,
5:13
114114+5:2336
GC
GREGAARD Jonas Astana - Premier Tech
24Astana - Premier Tech,,
5:13
115115+5:2393
GC
FROOME Chris Israel Start-Up Nation
35Israel Start-Up Nation,,
5:13
116116+5:23177
GC
FANCELLU Alessandro EOLO-Kometa
20EOLO-Kometa,,
5:13
117117+5:23138
GC
MUÑOZ Daniel Androni Giocattoli - Sidermec
24Androni Giocattoli - Sidermec,,
5:13
118118+5:2337
GC
TEJADA Harold Astana - Premier Tech
23Astana - Premier Tech,,
5:13
119119+5:23162
Climber
CAÑAVERAL Johnatan Bardiani-CSF-Faizanè
24Bardiani-CSF-Faizanè,,
5:13
120120+5:23196
TT
HULGAARD Morten Uno-X Pro Cycling Team
22Uno-X Pro Cycling Team,,
5:13
121121+5:23194
Classic
KULSET Sindre Uno-X Pro Cycling Team
22Uno-X Pro Cycling Team,,
5:13
122122+5:23117
Climber
VENDRAME Andrea AG2R Citroën Team
26AG2R Citroën Team,,
5:13
123123+5:23102
Classic
ARASHIRO Yukiya Bahrain - Victorious
36Bahrain - Victorious,,
5:13
124124+7:1764
GC
MORTON Lachlan EF Education - Nippo
29EF Education - Nippo7:07
7:07
125125+7:4684
TT
NORMAN LETH Lasse Team Qhubeka ASSOS
29Team Qhubeka ASSOS7:36
7:36
126126+7:4613
Classic
DUCHESNE Antoine Groupama - FDJ
29Groupama - FDJ,,
7:36
127127+7:46207
Climber
ZANGERLE Emanuel Tirol KTM Cycling Team
20Tirol KTM Cycling Team,,
7:36
128128+7:46153
GC
BOUET Maxime Team Arkéa Samsic
34Team Arkéa Samsic,,
7:36
129129+7:4666
Sprint
VAN DEN BERG Julius EF Education - Nippo
24EF Education - Nippo,,
7:36
130130+7:4661
TT
BARTA Will EF Education - Nippo
25EF Education - Nippo,,
7:36
131131+7:46202
Classic
ENGELHARDT Felix Tirol KTM Cycling Team
20Tirol KTM Cycling Team,,
7:36
132132+7:46192
Sprint
SAUGSTAD Lars Uno-X Pro Cycling Team
23Uno-X Pro Cycling Team,,
7:36
133133+7:46103
GC
NOVAK Domen Bahrain - Victorious
25Bahrain - Victorious,,
7:36
134134+7:4635
TT
SOBRERO Matteo Astana - Premier Tech
23Astana - Premier Tech,,
7:36
135135+7:4644
Classic
PÖSTLBERGER Lukas BORA - hansgrohe
29BORA - hansgrohe,,
7:36
136136+7:46206
Sprint
PEZZO ROSOLA Kevin Tirol KTM Cycling Team
18Tirol KTM Cycling Team,,
7:36
137137+7:46127
TT
HEINSCHKE Leon Team DSM
21Team DSM,,
7:36
138138+7:46126
Climber
21Team DSM,,
7:36
139139+10:43175
GC
DINA Márton EOLO-Kometa
25EOLO-Kometa10:33
10:33
140140+13:48157
Sprint
PAJUR Markus Team Arkéa Samsic
20Team Arkéa Samsic13:38
13:38
141141+13:48186
Climber
CALLE Juan Fernando Caja Rural - Seguros RGA
21Caja Rural - Seguros RGA,,
13:38
142142+13:48107
Classic
FENG Chun Kai Bahrain - Victorious
32Bahrain - Victorious,,
13:38
143143+13:4876
Classic
TROIA Oliviero UAE Team Emirates
26UAE Team Emirates,,
13:38
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkBIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamUCITimeTime won/lost
14
Classic
MOSCON Gianni INEOS Grenadiers
26INEOS Grenadiers53:29:14..
2195
Climber
ANDERSEN Idar Uno-X Pro Cycling Team
21Uno-X Pro Cycling Team0:04
0:04
..
374
Classic
RIABUSHENKO Alexandr UAE Team Emirates
25UAE Team Emirates0:06
0:06
..
433
Climber
FELLINE Fabio Astana - Premier Tech
31Astana - Premier Tech0:10
0:10
..
557
Climber
SCHULTZ Nick Team BikeExchange
26Team BikeExchange,,
0:10
..
6161
Climber
BATTAGLIN Enrico Bardiani-CSF-Faizanè
31Bardiani-CSF-Faizanè,,
0:10
..
721
Climber
BRAMBILLA Gianluca Trek - Segafredo
33Trek - Segafredo,,
0:10
..
863
Climber
GUERREIRO Ruben EF Education - Nippo
26EF Education - Nippo,,
0:10
..
9137
Climber
TESFATSION Natnael Androni Giocattoli - Sidermec
21Androni Giocattoli - Sidermec,,
0:10
..
1087
Sprint
JANSE VAN RENSBURG Reinardt Team Qhubeka ASSOS
32Team Qhubeka ASSOS,,
0:10
..
1134
GC
SÁNCHEZ Luis León Astana - Premier Tech
37Astana - Premier Tech,,
0:10
..
12151
GC
QUINTANA Nairo Team Arkéa Samsic
31Team Arkéa Samsic,,
0:10
..
13101
Climber
BILBAO Pello Bahrain - Victorious
31Bahrain - Victorious,,
0:10
..
14166
Classic
SAVINI Daniel Bardiani-CSF-Faizanè
23Bardiani-CSF-Faizanè,,
0:10
..
1594
TT
GOLDSTEIN Omer Israel Start-Up Nation
24Israel Start-Up Nation,,
0:10
..
16133
GC
CHIRICO Luca Androni Giocattoli - Sidermec
28Androni Giocattoli - Sidermec,,
0:10
..
17173
Climber
BAIS Davide EOLO-Kometa
23EOLO-Kometa,,
0:10
..
1842
GC
GROßSCHARTNER Felix BORA - hansgrohe
27BORA - hansgrohe,,
0:10
..
19113
GC
WARBASSE Larry AG2R Citroën Team
30AG2R Citroën Team,,
0:10
..
2017
Climber
VAN DEN BERG Lars Groupama - FDJ
22Groupama - FDJ,,
0:10
..
21165
Climber
GABBURO Davide Bardiani-CSF-Faizanè
28Bardiani-CSF-Faizanè,,
0:10
..
22136
Climber
UMBA Santiago Androni Giocattoli - Sidermec
18Androni Giocattoli - Sidermec,,
0:10
..
23111
Climber
BIDARD François AG2R Citroën Team
29AG2R Citroën Team,,
0:10
..
24124
Climber
ROCHE Nicolas Team DSM
36Team DSM,,
0:10
..
25142
Climber
SCARONI Christian Gazprom - RusVelo
23Gazprom - RusVelo,,
0:10
..
26197
Climber
JOHANNESSEN Tobias Halland Uno-X Pro Cycling Team
21Uno-X Pro Cycling Team,,
0:10
..
2722
Climber
GHEBREIGZABHIER Amanuel Trek - Segafredo
26Trek - Segafredo,,
0:10
..
28121
Climber
BARDET Romain Team DSM
30Team DSM,,
0:10
..
29123
Climber
HINDLEY Jai Team DSM
24Team DSM,,
0:10
..
301
GC
SIVAKOV Pavel INEOS Grenadiers
23INEOS Grenadiers,,
0:10
..
3177
Climber
MUÑOZ Cristian Camilo UAE Team Emirates
25UAE Team Emirates,,
0:10
..
3256
GC
SCOTSON Callum Team BikeExchange
24Team BikeExchange,,
0:10
..
33185
Climber
BARRENETXEA Jon Caja Rural - Seguros RGA
20Caja Rural - Seguros RGA,,
0:10
..
3424
GC
RIES Michel Trek - Segafredo
23Trek - Segafredo,,
0:10
..
35155
Classic
DELAPLACE Anthony Team Arkéa Samsic
31Team Arkéa Samsic,,
0:10
..
3647
GC
ZWIEHOFF Ben BORA - hansgrohe
27BORA - hansgrohe,,
0:10
..
37193
TT
SLEEN Torjus Uno-X Pro Cycling Team
24Uno-X Pro Cycling Team,,
0:10
..
387
GC
SOSA Iván Ramiro INEOS Grenadiers
23INEOS Grenadiers,,
0:10
..
39171
GC
RAVASI Edward EOLO-Kometa
26EOLO-Kometa,,
0:10
..
4071
GC
ARDILA Andrés Camilo UAE Team Emirates
21UAE Team Emirates,,
0:10
..
4114
Climber
GUGLIELMI Simon Groupama - FDJ
23Groupama - FDJ,,
0:10
..
4241
GC
FABBRO Matteo BORA - hansgrohe
26BORA - hansgrohe,,
0:10
..
4332
GC
PRONSKIY Vadim Astana - Premier Tech
22Astana - Premier Tech,,
0:10
..
44172
Classic
ROPERO Alejandro EOLO-Kometa
23EOLO-Kometa,,
0:10
..
4573
GC
DOMBROWSKI Joe UAE Team Emirates
29UAE Team Emirates,,
0:10
..
4691
TT
CATAFORD Alexander Israel Start-Up Nation
27Israel Start-Up Nation,,
0:10
..
47116
Climber
PRODHOMME Nicolas AG2R Citroën Team
24AG2R Citroën Team,,
0:10
..
48182
Climber
OSORIO Alejandro Caja Rural - Seguros RGA
22Caja Rural - Seguros RGA,,
0:10
..
4996
Climber
MARTIN Dan Israel Start-Up Nation
34Israel Start-Up Nation,,
0:10
..
5025
Climber
SKJELMOSE Mattias Trek - Segafredo
20Trek - Segafredo,,
0:10
..
513
GC
MARTÍNEZ Daniel Felipe INEOS Grenadiers
24INEOS Grenadiers,,
0:10
..
52112
Climber
BOUCHARD Geoffrey AG2R Citroën Team
29AG2R Citroën Team,,
0:10
..
5331
Climber
VLASOV Aleksandr Astana - Premier Tech
24Astana - Premier Tech,,
0:10
..
54176
TT
FETTER Erik EOLO-Kometa
21EOLO-Kometa,,
0:10
..
55131
GC
BISOLTI Alessandro Androni Giocattoli - Sidermec
36Androni Giocattoli - Sidermec,,
0:10
..
56167
Climber
ZANA Filippo Bardiani-CSF-Faizanè
22Bardiani-CSF-Faizanè,,
0:10
..
57181
GC
AMEZQUETA Julen Caja Rural - Seguros RGA
27Caja Rural - Seguros RGA,,
0:10
..
58154
Climber
ANACONA Winner Team Arkéa Samsic
32Team Arkéa Samsic,,
0:10
..
5954
TT
MEYER Cameron Team BikeExchange
33Team BikeExchange,,
0:10
..
602
GC
HENAO Sebastián INEOS Grenadiers
27INEOS Grenadiers,,
0:10
..
6151
Climber
YATES Simon Team BikeExchange
28Team BikeExchange,,
0:10
..
6211
Climber
PINOT Thibaut Groupama - FDJ
30Groupama - FDJ,,
0:10
..
63163
Climber
CARBONI Giovanni Bardiani-CSF-Faizanè
25Bardiani-CSF-Faizanè,,
0:10
..
6475
Classic
MARCATO Marco UAE Team Emirates
37UAE Team Emirates,,
0:10
..
6523
GC
NIBALI Antonio Trek - Segafredo
28Trek - Segafredo,,
0:10
..
6653
GC
KANGERT Tanel Team BikeExchange
34Team BikeExchange,,
0:10
..
6785
Climber
POZZOVIVO Domenico Team Qhubeka ASSOS
38Team Qhubeka ASSOS,,
0:10
..
6862
Climber
CARTHY Hugh EF Education - Nippo
26EF Education - Nippo,,
0:10
..
69164
Climber
COVILI Luca Bardiani-CSF-Faizanè
24Bardiani-CSF-Faizanè,,
0:10
..
70115
Classic
HÄNNINEN Jaakko AG2R Citroën Team
24AG2R Citroën Team,,
0:10
..
71132
GC
CEPEDA Jefferson Alexander Androni Giocattoli - Sidermec
22Androni Giocattoli - Sidermec,,
0:10
..
72174
GC
CHRISTIAN Mark EOLO-Kometa
30EOLO-Kometa,,
0:10
..
73114
Climber
GALLOPIN Tony AG2R Citroën Team
32AG2R Citroën Team,,
0:10
..
7416
Climber
VALTER Attila Groupama - FDJ
22Groupama - FDJ,,
0:10
..
75122
GC
COMBAUD Romain Team DSM
30Team DSM,,
0:10
..
76104
Climber
PERNSTEINER Hermann Bahrain - Victorious
30Bahrain - Victorious,,
0:10
..
77141
Climber
ZAKARIN Ilnur Gazprom - RusVelo
31Gazprom - RusVelo,,
0:10
..
7883
GC
FRANKINY Kilian Team Qhubeka ASSOS
27Team Qhubeka ASSOS,,
0:10
..
7967
GC
VAN GARDEREN Tejay EF Education - Nippo
32EF Education - Nippo,,
0:10
..
8095
GC
HERMANS Ben Israel Start-Up Nation
34Israel Start-Up Nation,,
0:10
..
81145
Sprint
KOCHETKOV Pavel Gazprom - RusVelo
35Gazprom - RusVelo,,
0:10
..
82106
GC
VALLS Rafael Bahrain - Victorious
33Bahrain - Victorious,,
0:10
..
83205
Climber
STEINHAUSER Georg Tirol KTM Cycling Team
19Tirol KTM Cycling Team,,
0:10
..
8455
Climber
NIEVE Mikel Team BikeExchange
36Team BikeExchange,,
0:10
..
85143
Climber
NEKRASOV Denis Gazprom - RusVelo
24Gazprom - RusVelo,,
0:10
..
86191
GC
TRÆEN Torstein Uno-X Pro Cycling Team
25Uno-X Pro Cycling Team,,
0:10
..
87135
Climber
RAVANELLI Simone Androni Giocattoli - Sidermec
25Androni Giocattoli - Sidermec,,
0:10
..
8826
Climber
TIBERI Antonio Trek - Segafredo
19Trek - Segafredo0:35
0:35
..
895
GC
PUCCIO Salvatore INEOS Grenadiers
31INEOS Grenadiers,,
0:35
..
90201
GC
LIPOWITZ Florian Tirol KTM Cycling Team
20Tirol KTM Cycling Team,,
0:35
..
9197
GC
NIV Guy Israel Start-Up Nation
27Israel Start-Up Nation,,
0:35
..
92105
Climber
PADUN Mark Bahrain - Victorious
24Bahrain - Victorious,,
0:35
..
9343
GC
PALZER Anton BORA - hansgrohe
28BORA - hansgrohe,,
0:35
..
9452
GC
COLLEONI Kevin Team BikeExchange
21Team BikeExchange,,
0:35
..
956
Classic
BASSO Leonardo INEOS Grenadiers
27INEOS Grenadiers0:39
0:39
..
96183
Climber
MARTÍN Sergio Roman Caja Rural - Seguros RGA
24Caja Rural - Seguros RGA1:58
1:58
..
9792
Climber
DE MARCHI Alessandro Israel Start-Up Nation
34Israel Start-Up Nation3:37
3:37
..
98125
Climber
STORER Michael Team DSM
24Team DSM5:06
5:06
..
9946
Climber
WANDAHL Frederik BORA - hansgrohe
19BORA - hansgrohe5:23
5:23
..
10045
Sprint
SELIG Rüdiger BORA - hansgrohe
32BORA - hansgrohe,,
5:23
..
101204
Classic
GOVEKAR Matevž Tirol KTM Cycling Team
21Tirol KTM Cycling Team,,
5:23
..
102152
GC
QUINTANA Dayer Team Arkéa Samsic
28Team Arkéa Samsic,,
5:23
..
10315
GC
THOMPSON Reuben Groupama - FDJ
20Groupama - FDJ,,
5:23
..
10481
Sprint
BROWN Connor Team Qhubeka ASSOS
22Team Qhubeka ASSOS,,
5:23
..
10512
TT
LUDVIGSSON Tobias Groupama - FDJ
30Groupama - FDJ,,
5:23
..
106156
Classic
HARDY Romain Team Arkéa Samsic
32Team Arkéa Samsic,,
5:23
..
107203
Classic
MCLAIN Logan Tirol KTM Cycling Team
19Tirol KTM Cycling Team,,
5:23
..
108147
GC
KUZMIN Anton Gazprom - RusVelo
24Gazprom - RusVelo,,
5:23
..
109146
Classic
VACEK Mathias Gazprom - RusVelo
18Gazprom - RusVelo,,
5:23
..
110144
Climber
CHERKASOV Nikolay Gazprom - RusVelo
24Gazprom - RusVelo,,
5:23
..
11182
Sprint
DLAMINI Nic Team Qhubeka ASSOS
25Team Qhubeka ASSOS,,
5:23
..
11286
Climber
VACEK Karel Team Qhubeka ASSOS
20Team Qhubeka ASSOS,,
5:23
..
113184
Climber
CUADROS Álvaro Caja Rural - Seguros RGA
26Caja Rural - Seguros RGA,,
5:23
..
11436
GC
GREGAARD Jonas Astana - Premier Tech
24Astana - Premier Tech,,
5:23
..
11593
GC
FROOME Chris Israel Start-Up Nation
35Israel Start-Up Nation,,
5:23
..
116177
GC
FANCELLU Alessandro EOLO-Kometa
20EOLO-Kometa,,
5:23
..
117138
GC
MUÑOZ Daniel Androni Giocattoli - Sidermec
24Androni Giocattoli - Sidermec,,
5:23
..
11837
GC
TEJADA Harold Astana - Premier Tech
23Astana - Premier Tech,,
5:23
..
119162
Climber
CAÑAVERAL Johnatan Bardiani-CSF-Faizanè
24Bardiani-CSF-Faizanè,,
5:23
..
120196
TT
HULGAARD Morten Uno-X Pro Cycling Team
22Uno-X Pro Cycling Team,,
5:23
..
121194
Classic
KULSET Sindre Uno-X Pro Cycling Team
22Uno-X Pro Cycling Team,,
5:23
..
122117
Climber
VENDRAME Andrea AG2R Citroën Team
26AG2R Citroën Team,,
5:23
..
123102
Classic
ARASHIRO Yukiya Bahrain - Victorious
36Bahrain - Victorious,,
5:23
..
12464
GC
MORTON Lachlan EF Education - Nippo
29EF Education - Nippo7:17
7:17
..
12584
TT
NORMAN LETH Lasse Team Qhubeka ASSOS
29Team Qhubeka ASSOS7:46
7:46
..
12613
Classic
DUCHESNE Antoine Groupama - FDJ
29Groupama - FDJ,,
7:46
..
127207
Climber
ZANGERLE Emanuel Tirol KTM Cycling Team
20Tirol KTM Cycling Team,,
7:46
..
128153
GC
BOUET Maxime Team Arkéa Samsic
34Team Arkéa Samsic,,
7:46
..
12966
Sprint
VAN DEN BERG Julius EF Education - Nippo
24EF Education - Nippo,,
7:46
..
13061
TT
BARTA Will EF Education - Nippo
25EF Education - Nippo,,
7:46
..
131202
Classic
ENGELHARDT Felix Tirol KTM Cycling Team
20Tirol KTM Cycling Team,,
7:46
..
132192
Sprint
SAUGSTAD Lars Uno-X Pro Cycling Team
23Uno-X Pro Cycling Team,,
7:46
..
133103
GC
NOVAK Domen Bahrain - Victorious
25Bahrain - Victorious,,
7:46
..
13435
TT
SOBRERO Matteo Astana - Premier Tech
23Astana - Premier Tech,,
7:46
..
13544
Classic
PÖSTLBERGER Lukas BORA - hansgrohe
29BORA - hansgrohe,,
7:46
..
136206
Sprint
PEZZO ROSOLA Kevin Tirol KTM Cycling Team
18Tirol KTM Cycling Team,,
7:46
..
137127
TT
HEINSCHKE Leon Team DSM
21Team DSM,,
7:46
..
138126
Climber
21Team DSM,,
7:46
..
139175
GC
DINA Márton EOLO-Kometa
25EOLO-Kometa10:43
10:43
..
140157
Sprint
PAJUR Markus Team Arkéa Samsic
20Team Arkéa Samsic13:48
13:48
..
141186
Climber
CALLE Juan Fernando Caja Rural - Seguros RGA
21Caja Rural - Seguros RGA,,
13:48
..
142107
Classic
FENG Chun Kai Bahrain - Victorious
32Bahrain - Victorious,,
13:48
..
14376
Classic
TROIA Oliviero UAE Team Emirates
26UAE Team Emirates,,
13:48
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkBIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamPointsToday
192
Climber
DE MARCHI Alessandro Israel Start-Up Nation
34Israel Start-Up Nation9+9
2175
GC
DINA Márton EOLO-Kometa
25EOLO-Kometa6+6
3202
Classic
ENGELHARDT Felix Tirol KTM Cycling Team
20Tirol KTM Cycling Team3+3
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkBIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamTimeTime won/lost
1195
Climber
ANDERSEN Idar Uno-X Pro Cycling Team
21Uno-X Pro Cycling Team3:29:18..
2137
Climber
TESFATSION Natnael Androni Giocattoli - Sidermec
21Androni Giocattoli - Sidermec0:06
0:06
..
3173
Climber
BAIS Davide EOLO-Kometa
23EOLO-Kometa,,
0:06
..
417
Climber
VAN DEN BERG Lars Groupama - FDJ
22Groupama - FDJ,,
0:06
..
5136
Climber
UMBA Santiago Androni Giocattoli - Sidermec
18Androni Giocattoli - Sidermec,,
0:06
..
6197
Climber
JOHANNESSEN Tobias Halland Uno-X Pro Cycling Team
21Uno-X Pro Cycling Team,,
0:06
..
7185
Climber
BARRENETXEA Jon Caja Rural - Seguros RGA
20Caja Rural - Seguros RGA,,
0:06
..
824
GC
RIES Michel Trek - Segafredo
23Trek - Segafredo,,
0:06
..
971
GC
ARDILA Andrés Camilo UAE Team Emirates
21UAE Team Emirates,,
0:06
..
1032
GC
PRONSKIY Vadim Astana - Premier Tech
22Astana - Premier Tech,,
0:06
..
11172
Classic
ROPERO Alejandro EOLO-Kometa
23EOLO-Kometa,,
0:06
..
12182
Climber
OSORIO Alejandro Caja Rural - Seguros RGA
22Caja Rural - Seguros RGA,,
0:06
..
1325
Climber
SKJELMOSE Mattias Trek - Segafredo
20Trek - Segafredo,,
0:06
..
14176
TT
FETTER Erik EOLO-Kometa
21EOLO-Kometa,,
0:06
..
15167
Climber
ZANA Filippo Bardiani-CSF-Faizanè
22Bardiani-CSF-Faizanè,,
0:06
..
16132
GC
CEPEDA Jefferson Alexander Androni Giocattoli - Sidermec
22Androni Giocattoli - Sidermec,,
0:06
..
1716
Climber
VALTER Attila Groupama - FDJ
22Groupama - FDJ,,
0:06
..
18205
Climber
STEINHAUSER Georg Tirol KTM Cycling Team
19Tirol KTM Cycling Team,,
0:06
..
1926
Climber
TIBERI Antonio Trek - Segafredo
19Trek - Segafredo0:31
0:31
..
20201
GC
LIPOWITZ Florian Tirol KTM Cycling Team
20Tirol KTM Cycling Team,,
0:31
..
2152
GC
COLLEONI Kevin Team BikeExchange
21Team BikeExchange,,
0:31
..
2246
Climber
WANDAHL Frederik BORA - hansgrohe
19BORA - hansgrohe5:19
5:19
..
23204
Classic
GOVEKAR Matevž Tirol KTM Cycling Team
21Tirol KTM Cycling Team,,
5:19
..
2415
GC
THOMPSON Reuben Groupama - FDJ
20Groupama - FDJ,,
5:19
..
2581
Sprint
BROWN Connor Team Qhubeka ASSOS
22Team Qhubeka ASSOS,,
5:19
..
26203
Sprint
MCLAIN Logan Tirol KTM Cycling Team
19Tirol KTM Cycling Team,,
5:19
..
27146
Classic
VACEK Mathias Gazprom - RusVelo
18Gazprom - RusVelo,,
5:19
..
2886
Climber
VACEK Karel Team Qhubeka ASSOS
20Team Qhubeka ASSOS,,
5:19
..
29177
GC
FANCELLU Alessandro EOLO-Kometa
20EOLO-Kometa,,
5:19
..
30196
TT
HULGAARD Morten Uno-X Pro Cycling Team
22Uno-X Pro Cycling Team,,
5:19
..
31194
Classic
KULSET Sindre Uno-X Pro Cycling Team
22Uno-X Pro Cycling Team,,
5:19
..
32207
Climber
ZANGERLE Emanuel Tirol KTM Cycling Team
20Tirol KTM Cycling Team7:42
7:42
..
33202
Classic
ENGELHARDT Felix Tirol KTM Cycling Team
20Tirol KTM Cycling Team,,
7:42
..
34206
Sprint
PEZZO ROSOLA Kevin Tirol KTM Cycling Team
18Tirol KTM Cycling Team,,
7:42
..
35127
TT
HEINSCHKE Leon Team DSM
21Team DSM,,
7:42
..
36126
Climber
21Team DSM,,
7:42
..
37157
Sprint
PAJUR Markus Team Arkéa Samsic
20Team Arkéa Samsic13:44
13:44
..
38186
Climber
CALLE Juan Fernando Caja Rural - Seguros RGA
21Caja Rural - Seguros RGA,,
13:44
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton

Youth day classification

#RiderTeamTime
1 ANDERSEN IdarUno-X Pro Cycling Team3:29:24
2 TESFATSION NatnaelAndroni Giocattoli - Sidermec,,
3 BAIS DavideEOLO-Kometa,,
4 VAN DEN BERG LarsGroupama - FDJ,,
5 UMBA SantiagoAndroni Giocattoli - Sidermec,,
6 JOHANNESSEN Tobias HallandUno-X Pro Cycling Team,,
7 BARRENETXEA JonCaja Rural - Seguros RGA,,
8 RIES MichelTrek - Segafredo,,
9 ARDILA Andrés CamiloUAE Team Emirates,,
10 PRONSKIY VadimAstana - Premier Tech,,
11 ROPERO AlejandroEOLO-Kometa,,
12 OSORIO AlejandroCaja Rural - Seguros RGA,,
13 SKJELMOSE MattiasTrek - Segafredo,,
14 FETTER ErikEOLO-Kometa,,
15 ZANA FilippoBardiani-CSF-Faizanè,,
16 CEPEDA Jefferson AlexanderAndroni Giocattoli - Sidermec,,
17 VALTER AttilaGroupama - FDJ,,
18 STEINHAUSER GeorgTirol KTM Cycling Team,,
19 TIBERI AntonioTrek - Segafredo0:25
20 LIPOWITZ FlorianTirol KTM Cycling Team,,
21 COLLEONI KevinTeam BikeExchange,,
22 WANDAHL FrederikBORA - hansgrohe5:13
23 GOVEKAR MatevžTirol KTM Cycling Team,,
24 THOMPSON ReubenGroupama - FDJ,,
25 BROWN ConnorTeam Qhubeka ASSOS,,
26 MCLAIN LoganTirol KTM Cycling Team,,
27 VACEK MathiasGazprom - RusVelo,,
28 VACEK KarelTeam Qhubeka ASSOS,,
29 FANCELLU AlessandroEOLO-Kometa,,
30 HULGAARD MortenUno-X Pro Cycling Team,,
31 KULSET SindreUno-X Pro Cycling Team,,
32 ZANGERLE EmanuelTirol KTM Cycling Team7:36
33 ENGELHARDT FelixTirol KTM Cycling Team,,
34 PEZZO ROSOLA KevinTirol KTM Cycling Team,,
35 HEINSCHKE LeonTeam DSM,,
36 VANDENABEELE HenriTeam DSM,,
37 PAJUR MarkusTeam Arkéa Samsic13:38
38 CALLE Juan FernandoCaja Rural - Seguros RGA,,


RnkTeamClassTimeTime won/lost
1 Bardiani-CSF-FaizanèPRT 10:28:12..
2 Androni Giocattoli - SidermecPRT,,
0:00
..
3 Astana - Premier TechWT,,
0:00
..
4 Uno-X Pro Cycling TeamPRT,,
0:00
..
5 Trek - SegafredoWT,,
0:00
..
6 INEOS GrenadiersWT,,
0:00
..
7 UAE Team EmiratesWT,,
0:00
..
8 Team DSMWT,,
0:00
..
9 AG2R Citroën TeamWT,,
0:00
..
10 Team BikeExchangeWT,,
0:00
..
11 BORA - hansgroheWT,,
0:00
..
12 EOLO-KometaPRT,,
0:00
..
13 Team Arkéa SamsicPRT,,
0:00
..
14 Israel Start-Up NationWT,,
0:00
..
15 Groupama - FDJWT,,
0:00
..
16 Caja Rural - Seguros RGAPRT,,
0:00
..
17 EF Education - NippoWT,,
0:00
..
18 Team Qhubeka ASSOSWT,,
0:00
..
19 Bahrain - VictoriousWT,,
0:00
..
20 Gazprom - RusVeloPRT,,
0:00
..
21 Tirol KTM Cycling TeamCT5:38
5:38
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton

Race information

  • Date:
    19 April 2021
  • Start time:
    11:55
  • Avg. speed winner:
    40.287 km/h
  • Race category:
    ME - Men Elite
  • Distance:
    140.6 km
  • Points scale:
  • UCI scale:
  • Parcours type:
  • ProfileScore:
    91
  • Vert. meters:
    1951
  • Departure:
  • Arrival:
  • Race ranking:
  • Startlist quality score:
  • Won how:
    Sprint à deux
  • Avg. temperature:

Race profile