2020
2022
«
»
2021»56th

Presidential Cycling Tour of Turkey

(2.Pro)
2021»Stage 6»FethiyeMarmaris(129.1km)

clear filter
The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Select two riders to compare.
RnkGCTimelagBIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamUCIPntTime
166+10:4031
Sprint
PHILIPSEN Jasper Alpecin - Fenix
23Alpecin - Fenix20302:55:50
265+10:3422
Sprint
GREIPEL André Israel Start-Up Nation
38Israel Start-Up Nation1018,,
0:00
374+12:29173
Sprint
HALVORSEN Kristoffer Uno-X Pro Cycling Team
25Uno-X Pro Cycling Team512,,
0:00
472+12:0912
Sprint
CAVENDISH Mark Deceuninck - Quick Step
35Deceuninck - Quick Step7,,
0:00
5103+16:1371
Sprint
ANIOŁKOWSKI Stanisław Bingoal Pauwels Sauces WB
24Bingoal Pauwels Sauces WB4,,
0:00
6122+19:3453
Classic
MOZZATO Luca B&B Hotels p/b KTM
23B&B Hotels p/b KTM3,,
0:00
777+12:3962
Sprint
LONARDI Giovanni Bardiani-CSF-Faizanè
24Bardiani-CSF-Faizanè2,,
0:00
849+7:26113
Climber
ALBANESE Vincenzo EOLO-Kometa
24EOLO-Kometa1,,
0:00
980+12:39147
Sprint
BOEV Igor Gazprom - RusVelo
31Gazprom - RusVelo,,
0:00
1078+12:39184
Sprint
PLUTO Mārtiņš ABLOC CT
23ABLOC CT,,
0:00
11113+18:24103
Sprint
28DELKO,,
0:00
1275+12:3646
Climber
VENCHIARUTTI Nicola Androni Giocattoli - Sidermec
22Androni Giocattoli - Sidermec,,
0:00
13108+17:4455
Climber
REZA Kévin B&B Hotels p/b KTM
32B&B Hotels p/b KTM,,
0:00
14117+19:0394
Climber
GONZÁLEZ David Caja Rural - Seguros RGA
25Caja Rural - Seguros RGA,,
0:00
1535+4:0744
Sprint
RUMAC Josip Androni Giocattoli - Sidermec
26Androni Giocattoli - Sidermec,,
0:00
1667+11:043
Sprint
GIDICH Yevgeniy Astana - Premier Tech
24Astana - Premier Tech,,
0:00
17119+19:08123
Sprint
SHAUCHENKA Siarhei Minsk Cycling Club
23Minsk Cycling Club,,
0:00
1890+13:5024
Sprint
CIMOLAI Davide Israel Start-Up Nation
31Israel Start-Up Nation,,
0:00
1928+3:31221
Sprint
ÖRKEN Ahmet Team Sapura Cycling
28Team Sapura Cycling,,
0:00
2081+12:39137
Sprint
LOBATO Juan José Euskaltel - Euskadi
32Euskaltel - Euskadi,,
0:00
21107+17:2633
Sprint
MEISEN Marcel Alpecin - Fenix
32Alpecin - Fenix,,
0:00
2234+4:03187
Climber
WEULINK Meindert ABLOC CT
21ABLOC CT,,
0:00
2379+12:39162
Sprint
PERON Andrea Team Novo Nordisk
32Team Novo Nordisk,,
0:00
2457+8:4684
Classic
SMIT Willie Burgos - BH
28Burgos - BH,,
0:00
257+0:33104
GC
35DELKO,,
0:00
26104+16:41205
Sprint
BOUGLAS Georgios Salcano Sakarya BB Team
30Salcano Sakarya BB Team,,
0:00
27106+17:26197
Classic
CHRISTEN Fabio Team NIPPO-Provence-PTS Conti
18Team NIPPO-Provence-PTS Conti,,
0:00
2843+5:29145
Classic
SHALUNOV Evgeny Gazprom - RusVelo
29Gazprom - RusVelo,,
0:00
2937+4:24111
Classic
GAVAZZI Francesco EOLO-Kometa
36EOLO-Kometa,,
0:00
3016+1:3385
Sprint
BOL Jetse Burgos - BH
31Burgos - BH,,
0:00
3182+12:3992
GC
BAGÜES Aritz Caja Rural - Seguros RGA
31Caja Rural - Seguros RGA,,
0:00
3213+1:29245
GC
HOEHN Alex Wildlife Generation Pro Cycling
23Wildlife Generation Pro Cycling,,
0:00
335+0:281
GC
KUDUS Merhawi Astana - Premier Tech
27Astana - Premier Tech,,
0:00
346+0:30176
GC
CHARMIG Anthon Uno-X Pro Cycling Team
23Uno-X Pro Cycling Team,,
0:00
358+0:4854
Climber
PACHER Quentin B&B Hotels p/b KTM
29B&B Hotels p/b KTM,,
0:00
3655+8:00225
GC
RAILEANU Cristian Team Sapura Cycling
28Team Sapura Cycling,,
0:00
3732+3:56121
TT
SAMOILAU Branislau Minsk Cycling Club
35Minsk Cycling Club,,
0:00
3833+4:00194
TT
TRACZ Szymon Team NIPPO-Provence-PTS Conti
22Team NIPPO-Provence-PTS Conti,,
0:00
3919+2:3081
GC
RUBIO Diego Burgos - BH
29Burgos - BH,,
0:00
401+0:00107
Climber
26DELKO,,
0:00
412+0:0434
Climber
VINE Jay Alpecin - Fenix
25Alpecin - Fenix,,
0:00
4283+12:3951
GC
CHEVALIER Maxime B&B Hotels p/b KTM
21B&B Hotels p/b KTM,,
0:00
4331+3:46131
Sprint
IRIZAR Julen Euskaltel - Euskadi
26Euskaltel - Euskadi,,
0:00
4426+3:1667
Classic
ZOCCARATO Samuele Bardiani-CSF-Faizanè
23Bardiani-CSF-Faizanè,,
0:00
4518+2:13115
Sprint
WACKERMANN Luca EOLO-Kometa
29EOLO-Kometa,,
0:00
4629+3:35217
GC
REGUERO Gabriel Spor Toto Cycling Team
28Spor Toto Cycling Team,,
0:00
4760+9:18117
Sprint
FRAPPORTI Mattia EOLO-Kometa
26EOLO-Kometa,,
0:00
4842+5:296
GC
STALNOV Nikita Astana - Premier Tech
29Astana - Premier Tech,,
0:00
4915+1:31105
Classic
35DELKO,,
0:00
503+0:0645
GC
SEPÚLVEDA Eduardo Androni Giocattoli - Sidermec
29Androni Giocattoli - Sidermec,,
0:00
5110+0:55177
Climber
JOHANNESSEN Anders Halland Uno-X Pro Cycling Team
21Uno-X Pro Cycling Team,,
0:00
5284+12:39161
Sprint
KUSZTOR Péter Team Novo Nordisk
36Team Novo Nordisk,,
0:00
534+0:2591
GC
GARCÍA Jhojan Caja Rural - Seguros RGA
23Caja Rural - Seguros RGA,,
0:00
5417+1:3956
Climber
ROLLAND Pierre B&B Hotels p/b KTM
34B&B Hotels p/b KTM,,
0:00
5524+2:5625
TT
DOWSETT Alex Israel Start-Up Nation
32Israel Start-Up Nation,,
0:00
56118+19:0396
Climber
SÁEZ Héctor Caja Rural - Seguros RGA
27Caja Rural - Seguros RGA,,
0:00
5738+4:24112
Climber
SEVILLA Diego Pablo EOLO-Kometa
25EOLO-Kometa,,
0:00
5863+9:5515
Sprint
KEISSE Iljo Deceuninck - Quick Step
38Deceuninck - Quick Step,,
0:00
599+0:52143
GC
NYCH Artem Gazprom - RusVelo
26Gazprom - RusVelo,,
0:00
6025+3:10211
Climber
BUDYAK Anatoliy Spor Toto Cycling Team
25Spor Toto Cycling Team,,
0:00
6127+3:23226
GC
EWART Jesse Team Sapura Cycling
26Team Sapura Cycling,,
0:00
6244+5:31202
Sprint
BUTS Vitaliy Salcano Sakarya BB Team
34Salcano Sakarya BB Team,,
0:00
63111+18:1573
Sprint
DE BIE Sean Bingoal Pauwels Sauces WB
29Bingoal Pauwels Sauces WB,,
0:00
64102+15:3211
Sprint
ARCHBOLD Shane Deceuninck - Quick Step
32Deceuninck - Quick Step,,
0:00
6586+12:39172
Classic
RESELL Erik Nordsæter Uno-X Pro Cycling Team
24Uno-X Pro Cycling Team,,
0:00
6620+2:3061
Classic
VISCONTI Giovanni Bardiani-CSF-Faizanè
38Bardiani-CSF-Faizanè,,
0:00
6764+10:0564
Sprint
MARENGO Umberto Bardiani-CSF-Faizanè
28Bardiani-CSF-Faizanè,,
0:00
6854+7:4863
Sprint
MAESTRI Mirco Bardiani-CSF-Faizanè
29Bardiani-CSF-Faizanè,,
0:00
6930+3:35207
TT
SAYAR Mustafa Salcano Sakarya BB Team
31Salcano Sakarya BB Team,,
0:00
7045+5:38182
Sprint
DAEMEN Stijn ABLOC CT
21ABLOC CT,,
0:00
7111+1:01132
GC
BRAVO Garikoitz Euskaltel - Euskadi
31Euskaltel - Euskadi,,
0:00
7223+2:49133
Climber
AZURMENDI Ibai Euskaltel - Euskadi
24Euskaltel - Euskadi,,
0:00
7341+5:19164
GC
LOZANO David Team Novo Nordisk
32Team Novo Nordisk,,
0:00
7439+5:07241
TT
ȚVETCOV Serghei Wildlife Generation Pro Cycling
32Wildlife Generation Pro Cycling,,
0:00
7576+12:36124
Sprint
SOBAL Yauhen Minsk Cycling Club
40Minsk Cycling Club,,
0:00
7614+1:292
TT
CONTRERAS Rodrigo Astana - Premier Tech
26Astana - Premier Tech,,
0:00
7756+8:1587
Classic
CANTÓN Isaac Burgos - BH
24Burgos - BH,,
0:00
7821+2:3066
Climber
TONELLI Alessandro Bardiani-CSF-Faizanè
28Bardiani-CSF-Faizanè,,
0:00
7940+5:1995
Climber
NICOLAU Joel Caja Rural - Seguros RGA
23Caja Rural - Seguros RGA,,
0:00
80114+18:2497
Climber
URBANO Carmelo Caja Rural - Seguros RGA
24Caja Rural - Seguros RGA,,
0:00
8112+1:215
GC
ROMO Javier Astana - Premier Tech
22Astana - Premier Tech,,
0:00
8222+2:4375
TT
SUTER Joel Bingoal Pauwels Sauces WB
22Bingoal Pauwels Sauces WB,,
0:00
8385+12:3952
Classic
GAUTIER Cyril B&B Hotels p/b KTM
33B&B Hotels p/b KTM,,
0:00
8452+7:42227
GC
CELANO Danilo Team Sapura Cycling
31Team Sapura Cycling,,
0:00
8573+12:2323
TT
BRÄNDLE Matthias Israel Start-Up Nation
31Israel Start-Up Nation0:38
0:38
86101+15:2616
Sprint
STEELS Stijn Deceuninck - Quick Step
31Deceuninck - Quick Step1:22
1:22
8770+11:41233
Sprint
GIEßELMANN Michel Team SKS Sauerland NRW
22Team SKS Sauerland NRW1:36
1:36
8850+7:31191
GC
BÖGLI Jonathan Team NIPPO-Provence-PTS Conti
20Team NIPPO-Provence-PTS Conti1:38
1:38
8971+11:43181
Sprint
APPEL Stijn ABLOC CT
24ABLOC CT,,
1:38
9091+14:1727
Classic
SAGIV Guy Israel Start-Up Nation
26Israel Start-Up Nation,,
1:38
91120+19:26142
Sprint
CIMA Damiano Gazprom - RusVelo
27Gazprom - RusVelo,,
1:38
92105+17:10185
Sprint
DEL GROSSO Bodi ABLOC CT
20ABLOC CT,,
1:38
9361+9:2126
Sprint
ZABEL Rick Israel Start-Up Nation
27Israel Start-Up Nation2:19
2:19
9459+9:11206
Sprint
ABAY Burak Salcano Sakarya BB Team
25Salcano Sakarya BB Team,,
2:19
95126+19:59215
Sprint
YAVUZ Emre Spor Toto Cycling Team
25Spor Toto Cycling Team,,
2:19
9653+7:46212
Sprint
TIRYAKI Oguzhan Spor Toto Cycling Team
22Spor Toto Cycling Team,,
2:19
9795+14:5847
Sprint
VIGO Martí Androni Giocattoli - Sidermec
23Androni Giocattoli - Sidermec,,
2:19
9851+7:3857
GC
SCHÖNBERGER Sebastian B&B Hotels p/b KTM
26B&B Hotels p/b KTM,,
2:19
99134+21:21201
Sprint
BALKAN Onur Salcano Sakarya BB Team
25Salcano Sakarya BB Team,,
2:19
100123+19:39204
Sprint
ASADOV Elchin Salcano Sakarya BB Team
34Salcano Sakarya BB Team,,
2:19
10169+11:22183
Classic
SINSCHEK Nils ABLOC CT
22ABLOC CT,,
2:19
10296+14:58192
GC
KUHN Kevin Team NIPPO-Provence-PTS Conti
23Team NIPPO-Provence-PTS Conti,,
2:19
103124+19:45231
TT
MÜNSTERMANN Per Team SKS Sauerland NRW
22Team SKS Sauerland NRW,,
2:19
104137+21:3877
Sprint
VERCAMST Wesley Bingoal Pauwels Sauces WB
21Bingoal Pauwels Sauces WB,,
2:19
10592+14:57134
TT
GOIKOETXEA Peio Euskaltel - Euskadi
29Euskaltel - Euskadi,,
2:19
10658+9:00136
Sprint
ARANBURU Jokin Euskaltel - Euskadi
24Euskaltel - Euskadi,,
2:19
10747+6:26135
Sprint
BALLARIN Iker Euskaltel - Euskadi
23Euskaltel - Euskadi,,
2:19
10868+11:174
Classic
BRUSSENSKIY Gleb Astana - Premier Tech
20Astana - Premier Tech,,
2:19
10997+14:5882
Classic
35Burgos - BH,,
2:19
110131+20:43214
Sprint
STASH Mamyr Spor Toto Cycling Team
27Spor Toto Cycling Team,,
2:19
111130+20:42125
Sprint
BAZHKOU Stanislau Minsk Cycling Club
29Minsk Cycling Club,,
2:19
11289+13:207
Classic
ZAKHAROV Artyom Astana - Premier Tech
29Astana - Premier Tech,,
2:19
113125+19:46223
TT
ROSLI Muhammad Nur Aiman Bin Team Sapura Cycling
22Team Sapura Cycling,,
2:19
11493+14:58234
Sprint
KULBE Lars Team SKS Sauerland NRW
21Team SKS Sauerland NRW,,
2:19
115121+19:28122
Sprint
STROKAU Vasili Minsk Cycling Club
25Minsk Cycling Club,,
2:19
116140+22:2983
Sprint
PEÑALVER Manuel Burgos - BH
22Burgos - BH,,
2:19
11794+14:58203
Sprint
KONONENKO Mykhaylo Salcano Sakarya BB Team
33Salcano Sakarya BB Team,,
2:19
118132+20:43224
Sprint
AZMAN Muhamad Zawawi Team Sapura Cycling
26Team Sapura Cycling,,
2:19
119136+21:2586
Classic
26Burgos - BH,,
2:19
120115+18:59222
Sprint
ZAKARIA Akmal Hakim Team Sapura Cycling
24Team Sapura Cycling,,
2:19
12162+9:2876
Sprint
VENNER Quentin Bingoal Pauwels Sauces WB
22Bingoal Pauwels Sauces WB,,
2:19
12287+13:03243
TT
MCGEOUGH Cormac Wildlife Generation Pro Cycling
24Wildlife Generation Pro Cycling,,
2:19
12398+14:58244
GC
CLARKE Jonathan Wildlife Generation Pro Cycling
36Wildlife Generation Pro Cycling,,
2:19
124138+21:47101
Sprint
23DELKO,,
2:19
12536+4:0921
GC
BERWICK Sebastian Israel Start-Up Nation
21Israel Start-Up Nation,,
2:19
12648+6:30106
GC
26DELKO,,
2:19
127100+15:1813
Sprint
HODEG Álvaro José Deceuninck - Quick Step
24Deceuninck - Quick Step,,
2:19
128135+21:2293
Climber
ETXEBERRIA Josu Caja Rural - Seguros RGA
20Caja Rural - Seguros RGA,,
2:19
12946+5:5965
Climber
RIVERA Kevin Bardiani-CSF-Faizanè
22Bardiani-CSF-Faizanè,,
2:19
130110+18:1335
Sprint
TAMINIAUX Lionel Alpecin - Fenix
24Alpecin - Fenix5:14
5:14
131143+24:22235
Sprint
NEFFGEN Tim Team SKS Sauerland NRW
19Team SKS Sauerland NRW,,
5:14
132142+23:0341
Sprint
MALUCELLI Matteo Androni Giocattoli - Sidermec
27Androni Giocattoli - Sidermec5:15
5:15
13399+15:0342
Sprint
JERMAN Žiga Androni Giocattoli - Sidermec
22Androni Giocattoli - Sidermec,,
5:15
134112+18:18247
Sprint
ROSS Kent Wildlife Generation Pro Cycling
24Wildlife Generation Pro Cycling5:41
5:41
135144+25:46166
Sprint
BEHRINGER Oliver Team Novo Nordisk
25Team Novo Nordisk,,
5:41
136152+45:25127
Sprint
CHARNIAUSKI Ivan Minsk Cycling Club
21Minsk Cycling Club7:29
7:29
13788+13:12114
GC
RIVI Samuele EOLO-Kometa
22EOLO-Kometa7:56
7:56
138139+22:0074
Classic
PAQUOT Tom Bingoal Pauwels Sauces WB
21Bingoal Pauwels Sauces WB,,
7:56
139149+27:45167
TT
PHIPPEN Logan Team Novo Nordisk
28Team Novo Nordisk,,
7:56
140127+20:3572
Sprint
CASTRIQUE Jonas Bingoal Pauwels Sauces WB
24Bingoal Pauwels Sauces WB,,
7:56
141150+28:22216
TT
ŞAMLI Feritcan Spor Toto Cycling Team
27Spor Toto Cycling Team,,
7:56
142116+19:00195
GC
MAMYKIN Matvey Team NIPPO-Provence-PTS Conti
26Team NIPPO-Provence-PTS Conti,,
7:56
143109+18:01213
Sprint
DOĞAN Halil İbrahim Spor Toto Cycling Team
20Spor Toto Cycling Team,,
7:56
144151+30:29126
Sprint
SHNYRKO Alexei Minsk Cycling Club
26Minsk Cycling Club,,
7:56
145128+20:35165
Classic
HENTTALA Joonas Team Novo Nordisk
29Team Novo Nordisk,,
7:56
146141+22:51163
Sprint
POLI Umberto Team Novo Nordisk
24Team Novo Nordisk,,
7:56
147147+26:24174
Sprint
RODENBERG Frederik Uno-X Pro Cycling Team
23Uno-X Pro Cycling Team7:58
7:58
148146+26:12175
TT
WÆRENSKJOLD Søren Uno-X Pro Cycling Team
21Uno-X Pro Cycling Team,,
7:58
149129+20:37232
TT
KNOLLE Jon Team SKS Sauerland NRW
21Team SKS Sauerland NRW,,
7:58
150133+21:05186
Sprint
SLIK Ivar ABLOC CT
27ABLOC CT,,
7:58
151145+25:49171
Classic
TILLER Rasmus Uno-X Pro Cycling Team
24Uno-X Pro Cycling Team,,
7:58
152148+26:2814
Sprint
JAKOBSEN Fabio Deceuninck - Quick Step
24Deceuninck - Quick Step9:10
9:10
DNF242
Sprint
CASTILLO Ulises Alfredo Wildlife Generation Pro Cycling
29Wildlife Generation Pro Cycling-
DNF196
Sprint
DIK Calvin Team NIPPO-Provence-PTS Conti
21Team NIPPO-Provence-PTS Conti-
DNS155
Climber
MURPHY Kyle Rally Cycling
29Rally Cycling-
DNS152
Classic
CÔTÉ Pier-André Rally Cycling
23Rally Cycling-
DNS156
Sprint
ORONTE Emerson Rally Cycling
31Rally Cycling-
DNS153
Sprint
DE KLEIJN Arvid Rally Cycling
27Rally Cycling-
DNS157
Classic
ZUKOWSKY Nickolas Rally Cycling
22Rally Cycling-
DNS154
GC
MANNION Gavin Rally Cycling
29Rally Cycling-
DNS146
GC
KUZMIN Anton Gazprom - RusVelo
24Gazprom - RusVelo-
DNS141
Climber
CHERKASOV Nikolay Gazprom - RusVelo
24Gazprom - RusVelo-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkPrev▼▲BIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamUCITimeTime won/lost
11-107
Climber
26DELKO5 21:34:17..
22-34
Climber
VINE Jay Alpecin - Fenix
25Alpecin - Fenix0:04
0:04
..
33-45
GC
SEPÚLVEDA Eduardo Androni Giocattoli - Sidermec
29Androni Giocattoli - Sidermec0:06
0:06
..
44-91
GC
GARCÍA Jhojan Caja Rural - Seguros RGA
23Caja Rural - Seguros RGA0:25
0:25
..
55-1
GC
KUDUS Merhawi Astana - Premier Tech
27Astana - Premier Tech0:28
0:28
..
66-176
GC
CHARMIG Anthon Uno-X Pro Cycling Team
23Uno-X Pro Cycling Team0:30
0:30
..
77-104
GC
35DELKO0:33
0:33
..
88-54
Climber
PACHER Quentin B&B Hotels p/b KTM
29B&B Hotels p/b KTM0:48
0:48
..
99-143
GC
NYCH Artem Gazprom - RusVelo
26Gazprom - RusVelo0:52
0:52
..
1010-177
Climber
JOHANNESSEN Anders Halland Uno-X Pro Cycling Team
21Uno-X Pro Cycling Team0:55
0:55
..
1112▲1132
GC
BRAVO Garikoitz Euskaltel - Euskadi
31Euskaltel - Euskadi1:01
1:01
..
1213▲15
GC
ROMO Javier Astana - Premier Tech
22Astana - Premier Tech1:21
1:21
..
1314▲1245
GC
HOEHN Alex Wildlife Generation Pro Cycling
23Wildlife Generation Pro Cycling1:29
1:29
..
1415▲12
TT
CONTRERAS Rodrigo Astana - Premier Tech
26Astana - Premier Tech,,
1:29
..
1516▲1105
Classic
35DELKO1:31
1:31
..
1617▲185
Sprint
BOL Jetse Burgos - BH
31Burgos - BH1:33
1:33
..
1718▲156
Climber
ROLLAND Pierre B&B Hotels p/b KTM
34B&B Hotels p/b KTM1:39
1:39
..
1821▲3115
Sprint
WACKERMANN Luca EOLO-Kometa
29EOLO-Kometa2:13
2:13
..
1922▲381
GC
RUBIO Diego Burgos - BH
29Burgos - BH2:30
2:30
..
2023▲361
Classic
VISCONTI Giovanni Bardiani-CSF-Faizanè
38Bardiani-CSF-Faizanè,,
2:30
..
2124▲366
Climber
TONELLI Alessandro Bardiani-CSF-Faizanè
28Bardiani-CSF-Faizanè,,
2:30
..
2225▲375
TT
SUTER Joel Bingoal Pauwels Sauces WB
22Bingoal Pauwels Sauces WB2:43
2:43
..
2326▲3133
Climber
AZURMENDI Ibai Euskaltel - Euskadi
24Euskaltel - Euskadi2:49
2:49
..
2427▲325
TT
DOWSETT Alex Israel Start-Up Nation
32Israel Start-Up Nation2:56
2:56
..
2529▲4211
Climber
BUDYAK Anatoliy Spor Toto Cycling Team
25Spor Toto Cycling Team3:10
3:10
..
2631▲567
Classic
ZOCCARATO Samuele Bardiani-CSF-Faizanè
23Bardiani-CSF-Faizanè3:16
3:16
..
2732▲5226
GC
EWART Jesse Team Sapura Cycling
26Team Sapura Cycling3:23
3:23
..
2833▲5221
Sprint
ÖRKEN Ahmet Team Sapura Cycling
28Team Sapura Cycling3:31
3:31
..
2934▲5217
GC
REGUERO Gabriel Spor Toto Cycling Team
28Spor Toto Cycling Team3:35
3:35
..
3035▲5207
TT
SAYAR Mustafa Salcano Sakarya BB Team
31Salcano Sakarya BB Team,,
3:35
..
3137▲6131
Sprint
IRIZAR Julen Euskaltel - Euskadi
26Euskaltel - Euskadi3:46
3:46
..
3238▲6121
TT
SAMOILAU Branislau Minsk Cycling Club
35Minsk Cycling Club3:56
3:56
..
3339▲6194
TT
TRACZ Szymon Team NIPPO-Provence-PTS Conti
22Team NIPPO-Provence-PTS Conti4:00
4:00
..
3440▲6187
Climber
WEULINK Meindert ABLOC CT
21ABLOC CT4:03
4:03
..
3541▲644
Sprint
RUMAC Josip Androni Giocattoli - Sidermec
26Androni Giocattoli - Sidermec4:07
4:07
..
3619▼1721
GC
BERWICK Sebastian Israel Start-Up Nation
21Israel Start-Up Nation4:09
4:09
..
3744▲7111
Classic
GAVAZZI Francesco EOLO-Kometa
36EOLO-Kometa4:24
4:24
..
3845▲7112
Climber
SEVILLA Diego Pablo EOLO-Kometa
25EOLO-Kometa,,
4:24
..
3946▲7241
TT
ȚVETCOV Serghei Wildlife Generation Pro Cycling
32Wildlife Generation Pro Cycling5:07
5:07
..
4049▲995
Climber
NICOLAU Joel Caja Rural - Seguros RGA
23Caja Rural - Seguros RGA5:19
5:19
..
4150▲9164
GC
LOZANO David Team Novo Nordisk
32Team Novo Nordisk,,
5:19
..
4252▲106
GC
STALNOV Nikita Astana - Premier Tech
29Astana - Premier Tech5:29
5:29
..
4353▲10145
Classic
SHALUNOV Evgeny Gazprom - RusVelo
29Gazprom - RusVelo,,
5:29
..
4454▲10202
Sprint
BUTS Vitaliy Salcano Sakarya BB Team
34Salcano Sakarya BB Team5:31
5:31
..
4555▲10182
Sprint
DAEMEN Stijn ABLOC CT
21ABLOC CT5:38
5:38
..
4636▼1065
Climber
RIVERA Kevin Bardiani-CSF-Faizanè
22Bardiani-CSF-Faizanè5:59
5:59
..
4742▼5135
Climber
BALLARIN Iker Euskaltel - Euskadi
23Euskaltel - Euskadi6:26
6:26
..
4843▼5106
GC
26DELKO6:30
6:30
..
4961▲12113
Climber
ALBANESE Vincenzo EOLO-Kometa
24EOLO-Kometa7:26
7:26
..
5056▲6191
GC
BÖGLI Jonathan Team NIPPO-Provence-PTS Conti
20Team NIPPO-Provence-PTS Conti7:31
7:31
..
5148▼357
GC
SCHÖNBERGER Sebastian B&B Hotels p/b KTM
26B&B Hotels p/b KTM7:38
7:38
..
5262▲10227
GC
CELANO Danilo Team Sapura Cycling
31Team Sapura Cycling7:42
7:42
..
5351▼2212
Sprint
TIRYAKI Oguzhan Spor Toto Cycling Team
22Spor Toto Cycling Team7:46
7:46
..
5463▲963
Sprint
MAESTRI Mirco Bardiani-CSF-Faizanè
29Bardiani-CSF-Faizanè7:48
7:48
..
5564▲9225
GC
RAILEANU Cristian Team Sapura Cycling
28Team Sapura Cycling8:00
8:00
..
5665▲987
Classic
CANTÓN Isaac Burgos - BH
24Burgos - BH8:15
8:15
..
5766▲984
Classic
SMIT Willie Burgos - BH
28Burgos - BH8:46
8:46
..
5857▼1136
Sprint
ARANBURU Jokin Euskaltel - Euskadi
24Euskaltel - Euskadi9:00
9:00
..
5958▼1206
Sprint
ABAY Burak Salcano Sakarya BB Team
25Salcano Sakarya BB Team9:11
9:11
..
6069▲9117
Sprint
FRAPPORTI Mattia EOLO-Kometa
26EOLO-Kometa9:18
9:18
..
6159▼226
Sprint
ZABEL Rick Israel Start-Up Nation
27Israel Start-Up Nation9:21
9:21
..
6260▼276
Sprint
VENNER Quentin Bingoal Pauwels Sauces WB
22Bingoal Pauwels Sauces WB9:28
9:28
..
6371▲815
Sprint
KEISSE Iljo Deceuninck - Quick Step
38Deceuninck - Quick Step9:55
9:55
..
6472▲864
Sprint
MARENGO Umberto Bardiani-CSF-Faizanè
28Bardiani-CSF-Faizanè10:05
10:05
..
6576▲1122
Sprint
GREIPEL André Israel Start-Up Nation
38Israel Start-Up Nation10:34
10:34
..
6678▲1231
Sprint
PHILIPSEN Jasper Alpecin - Fenix
23Alpecin - Fenix10:40
10:40
..
6780▲133
Sprint
GIDICH Yevgeniy Astana - Premier Tech
24Astana - Premier Tech11:04
11:04
..
6867▼14
Classic
BRUSSENSKIY Gleb Astana - Premier Tech
20Astana - Premier Tech11:17
11:17
..
6968▼1183
Classic
SINSCHEK Nils ABLOC CT
22ABLOC CT11:22
11:22
..
7074▲4233
Classic
GIEßELMANN Michel Team SKS Sauerland NRW
22Team SKS Sauerland NRW11:41
11:41
..
7173▲2181
Sprint
APPEL Stijn ABLOC CT
24ABLOC CT11:43
11:43
..
7285▲1312
Sprint
CAVENDISH Mark Deceuninck - Quick Step
35Deceuninck - Quick Step12:09
12:09
..
7384▲1123
TT
BRÄNDLE Matthias Israel Start-Up Nation
31Israel Start-Up Nation12:23
12:23
..
7486▲12173
Sprint
HALVORSEN Kristoffer Uno-X Pro Cycling Team
25Uno-X Pro Cycling Team12:29
12:29
..
7587▲1246
Climber
VENCHIARUTTI Nicola Androni Giocattoli - Sidermec
22Androni Giocattoli - Sidermec12:36
12:36
..
76101▲25124
Sprint
SOBAL Yauhen Minsk Cycling Club
40Minsk Cycling Club,,
12:36
..
7791▲1462
Sprint
LONARDI Giovanni Bardiani-CSF-Faizanè
24Bardiani-CSF-Faizanè12:39
12:39
..
7890▲12184
Sprint
PLUTO Mārtiņš ABLOC CT
23ABLOC CT,,
12:39
..
7992▲13162
Sprint
PERON Andrea Team Novo Nordisk
32Team Novo Nordisk,,
12:39
..
8095▲15147
Sprint
BOEV Igor Gazprom - RusVelo
31Gazprom - RusVelo,,
12:39
..
8194▲13137
Sprint
LOBATO Juan José Euskaltel - Euskadi
32Euskaltel - Euskadi,,
12:39
..
8296▲1492
GC
BAGÜES Aritz Caja Rural - Seguros RGA
31Caja Rural - Seguros RGA,,
12:39
..
8398▲1551
GC
CHEVALIER Maxime B&B Hotels p/b KTM
21B&B Hotels p/b KTM,,
12:39
..
84100▲16161
Sprint
KUSZTOR Péter Team Novo Nordisk
36Team Novo Nordisk,,
12:39
..
8597▲1252
Classic
GAUTIER Cyril B&B Hotels p/b KTM
33B&B Hotels p/b KTM,,
12:39
..
86102▲16172
Classic
RESELL Erik Nordsæter Uno-X Pro Cycling Team
24Uno-X Pro Cycling Team,,
12:39
..
8777▼10243
TT
MCGEOUGH Cormac Wildlife Generation Pro Cycling
24Wildlife Generation Pro Cycling13:03
13:03
..
8847▼41114
GC
RIVI Samuele EOLO-Kometa
22EOLO-Kometa13:12
13:12
..
8979▼107
Classic
ZAKHAROV Artyom Astana - Premier Tech
29Astana - Premier Tech13:20
13:20
..
90115▲2524
Sprint
CIMOLAI Davide Israel Start-Up Nation
31Israel Start-Up Nation13:50
13:50
..
91110▲1927
Classic
SAGIV Guy Israel Start-Up Nation
26Israel Start-Up Nation14:17
14:17
..
92103▲11134
TT
GOIKOETXEA Peio Euskaltel - Euskadi
29Euskaltel - Euskadi14:57
14:57
..
9389▼4234
Sprint
KULBE Lars Team SKS Sauerland NRW
21Team SKS Sauerland NRW14:58
14:58
..
9499▲5203
Sprint
KONONENKO Mykhaylo Salcano Sakarya BB Team
33Salcano Sakarya BB Team,,
14:58
..
95105▲1047
Sprint
VIGO Martí Androni Giocattoli - Sidermec
23Androni Giocattoli - Sidermec,,
14:58
..
96107▲11192
GC
KUHN Kevin Team NIPPO-Provence-PTS Conti
23Team NIPPO-Provence-PTS Conti,,
14:58
..
97108▲1182
GC
35Burgos - BH,,
14:58
..
98111▲13244
GC
CLARKE Jonathan Wildlife Generation Pro Cycling
36Wildlife Generation Pro Cycling,,
14:58
..
9970▼2942
Sprint
JERMAN Žiga Androni Giocattoli - Sidermec
22Androni Giocattoli - Sidermec15:03
15:03
..
100113▲1313
Sprint
HODEG Álvaro José Deceuninck - Quick Step
24Deceuninck - Quick Step15:18
15:18
..
101117▲1616
Sprint
STEELS Stijn Deceuninck - Quick Step
31Deceuninck - Quick Step15:26
15:26
..
102120▲1811
Sprint
ARCHBOLD Shane Deceuninck - Quick Step
32Deceuninck - Quick Step15:32
15:32
..
103121▲1871
Sprint
ANIOŁKOWSKI Stanisław Bingoal Pauwels Sauces WB
24Bingoal Pauwels Sauces WB16:13
16:13
..
104123▲19205
Sprint
BOUGLAS Georgios Salcano Sakarya BB Team
30Salcano Sakarya BB Team16:41
16:41
..
105119▲14185
Sprint
DEL GROSSO Bodi ABLOC CT
20ABLOC CT17:10
17:10
..
106128▲22197
Classic
CHRISTEN Fabio Team NIPPO-Provence-PTS Conti
18Team NIPPO-Provence-PTS Conti17:26
17:26
..
107129▲2233
Sprint
MEISEN Marcel Alpecin - Fenix
32Alpecin - Fenix,,
17:26
..
108132▲2455
Climber
REZA Kévin B&B Hotels p/b KTM
32B&B Hotels p/b KTM17:44
17:44
..
10975▼34213
Sprint
DOĞAN Halil İbrahim Spor Toto Cycling Team
20Spor Toto Cycling Team18:01
18:01
..
110112▲235
Sprint
TAMINIAUX Lionel Alpecin - Fenix
24Alpecin - Fenix18:13
18:13
..
111137▲2673
Sprint
DE BIE Sean Bingoal Pauwels Sauces WB
29Bingoal Pauwels Sauces WB18:15
18:15
..
11288▼24247
Sprint
ROSS Kent Wildlife Generation Pro Cycling
24Wildlife Generation Pro Cycling18:18
18:18
..
113139▲26103
Sprint
28DELKO18:24
18:24
..
114141▲2797
Climber
URBANO Carmelo Caja Rural - Seguros RGA
24Caja Rural - Seguros RGA,,
18:24
..
115122▲7222
Sprint
ZAKARIA Akmal Hakim Team Sapura Cycling
24Team Sapura Cycling18:59
18:59
..
11681▼35195
GC
MAMYKIN Matvey Team NIPPO-Provence-PTS Conti
26Team NIPPO-Provence-PTS Conti19:00
19:00
..
117146▲2994
Climber
GONZÁLEZ David Caja Rural - Seguros RGA
25Caja Rural - Seguros RGA19:03
19:03
..
118147▲2996
Climber
SÁEZ Héctor Caja Rural - Seguros RGA
27Caja Rural - Seguros RGA,,
19:03
..
119151▲32123
Sprint
SHAUCHENKA Siarhei Minsk Cycling Club
23Minsk Cycling Club19:08
19:08
..
120133▲13142
Sprint
CIMA Damiano Gazprom - RusVelo
27Gazprom - RusVelo19:26
19:26
..
121125▲4122
Sprint
STROKAU Vasili Minsk Cycling Club
25Minsk Cycling Club19:28
19:28
..
122156▲3453
Classic
MOZZATO Luca B&B Hotels p/b KTM
23B&B Hotels p/b KTM19:34
19:34
..
123124▲1204
Sprint
ASADOV Elchin Salcano Sakarya BB Team
34Salcano Sakarya BB Team19:39
19:39
..
124127▲3231
TT
MÜNSTERMANN Per Team SKS Sauerland NRW
22Team SKS Sauerland NRW19:45
19:45
..
125130▲5223
TT
ROSLI Muhammad Nur Aiman Bin Team Sapura Cycling
22Team Sapura Cycling19:46
19:46
..
126131▲5215
Sprint
YAVUZ Emre Spor Toto Cycling Team
25Spor Toto Cycling Team19:59
19:59
..
12793▼3472
Sprint
CASTRIQUE Jonas Bingoal Pauwels Sauces WB
24Bingoal Pauwels Sauces WB20:35
20:35
..
128106▼22165
Classic
HENTTALA Joonas Team Novo Nordisk
29Team Novo Nordisk,,
20:35
..
129109▼20232
TT
KNOLLE Jon Team SKS Sauerland NRW
21Team SKS Sauerland NRW20:37
20:37
..
130138▲8125
Sprint
BAZHKOU Stanislau Minsk Cycling Club
29Minsk Cycling Club20:42
20:42
..
131140▲9214
Sprint
STASH Mamyr Spor Toto Cycling Team
27Spor Toto Cycling Team20:43
20:43
..
132142▲10224
Sprint
AZMAN Muhamad Zawawi Team Sapura Cycling
26Team Sapura Cycling,,
20:43
..
133114▼19186
Sprint
SLIK Ivar ABLOC CT
27ABLOC CT21:05
21:05
..
134145▲11201
Sprint
BALKAN Onur Salcano Sakarya BB Team
25Salcano Sakarya BB Team21:21
21:21
..
135148▲1393
Climber
ETXEBERRIA Josu Caja Rural - Seguros RGA
20Caja Rural - Seguros RGA21:22
21:22
..
136150▲1486
Classic
26Burgos - BH21:25
21:25
..
137154▲1777
Sprint
VERCAMST Wesley Bingoal Pauwels Sauces WB
21Bingoal Pauwels Sauces WB21:38
21:38
..
138155▲17101
Sprint
23DELKO21:47
21:47
..
139116▼2374
Classic
PAQUOT Tom Bingoal Pauwels Sauces WB
21Bingoal Pauwels Sauces WB22:00
22:00
..
140159▲1983
Sprint
PEÑALVER Manuel Burgos - BH
22Burgos - BH22:29
22:29
..
141118▼23163
Sprint
POLI Umberto Team Novo Nordisk
24Team Novo Nordisk22:51
22:51
..
142134▼841
Sprint
MALUCELLI Matteo Androni Giocattoli - Sidermec
27Androni Giocattoli - Sidermec23:03
23:03
..
143152▲9235
Sprint
NEFFGEN Tim Team SKS Sauerland NRW
19Team SKS Sauerland NRW24:22
24:22
..
144158▲14166
Sprint
BEHRINGER Oliver Team Novo Nordisk
25Team Novo Nordisk25:46
25:46
..
145135▼10171
Classic
TILLER Rasmus Uno-X Pro Cycling Team
24Uno-X Pro Cycling Team25:49
25:49
..
146136▼10175
TT
WÆRENSKJOLD Søren Uno-X Pro Cycling Team
21Uno-X Pro Cycling Team26:12
26:12
..
147143▼4174
Sprint
RODENBERG Frederik Uno-X Pro Cycling Team
23Uno-X Pro Cycling Team26:24
26:24
..
148126▼2214
Sprint
JAKOBSEN Fabio Deceuninck - Quick Step
24Deceuninck - Quick Step26:28
26:28
..
149157▲8167
TT
PHIPPEN Logan Team Novo Nordisk
28Team Novo Nordisk27:45
27:45
..
150160▲10216
TT
ŞAMLI Feritcan Spor Toto Cycling Team
27Spor Toto Cycling Team28:22
28:22
..
151161▲10126
Sprint
SHNYRKO Alexei Minsk Cycling Club
26Minsk Cycling Club30:29
30:29
..
152162▲10127
Sprint
CHARNIAUSKI Ivan Minsk Cycling Club
21Minsk Cycling Club45:25
45:25
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkPrev▼▲BIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamPointsToday
11-12
Sprint
CAVENDISH Mark Deceuninck - Quick Step
35Deceuninck - Quick Step69+12
22-31
Sprint
PHILIPSEN Jasper Alpecin - Fenix
23Alpecin - Fenix68+15
35▲222
Sprint
GREIPEL André Israel Start-Up Nation
38Israel Start-Up Nation48+14
44-71
Sprint
ANIOŁKOWSKI Stanisław Bingoal Pauwels Sauces WB
24Bingoal Pauwels Sauces WB48+11
56▲1173
Sprint
HALVORSEN Kristoffer Uno-X Pro Cycling Team
25Uno-X Pro Cycling Team43+13
69▲362
Sprint
LONARDI Giovanni Bardiani-CSF-Faizanè
24Bardiani-CSF-Faizanè33+9
77-101
Sprint
23DELKO29-
88-83
Sprint
PEÑALVER Manuel Burgos - BH
22Burgos - BH27-
910▲153
Classic
MOZZATO Luca B&B Hotels p/b KTM
23B&B Hotels p/b KTM26+10
1014▲4184
Sprint
PLUTO Mārtiņš ABLOC CT
23ABLOC CT20+6
1115▲4103
Sprint
28DELKO19+5
1216▲494
Climber
GONZÁLEZ David Caja Rural - Seguros RGA
25Caja Rural - Seguros RGA16+2
1311▼2107
Climber
26DELKO15-
1412▼2234
Sprint
KULBE Lars Team SKS Sauerland NRW
21Team SKS Sauerland NRW15-
1513▼234
Climber
VINE Jay Alpecin - Fenix
25Alpecin - Fenix14-
1617▲145
GC
SEPÚLVEDA Eduardo Androni Giocattoli - Sidermec
29Androni Giocattoli - Sidermec13-
1718▲135
Sprint
TAMINIAUX Lionel Alpecin - Fenix
24Alpecin - Fenix13-
1819▲1177
Climber
JOHANNESSEN Anders Halland Uno-X Pro Cycling Team
21Uno-X Pro Cycling Team12-
1920▲191
GC
GARCÍA Jhojan Caja Rural - Seguros RGA
23Caja Rural - Seguros RGA11-
2021▲11
GC
KUDUS Merhawi Astana - Premier Tech
27Astana - Premier Tech10-
2122▲1132
GC
BRAVO Garikoitz Euskaltel - Euskadi
31Euskaltel - Euskadi9-
2231▲946
Climber
VENCHIARUTTI Nicola Androni Giocattoli - Sidermec
22Androni Giocattoli - Sidermec9+4
2323-176
GC
CHARMIG Anthon Uno-X Pro Cycling Team
23Uno-X Pro Cycling Team9-
2424-104
GC
35DELKO8-
25-113
Climber
ALBANESE Vincenzo EOLO-Kometa
24EOLO-Kometa8+8
2625▼154
Climber
PACHER Quentin B&B Hotels p/b KTM
29B&B Hotels p/b KTM7-
2726▼126
Sprint
ZABEL Rick Israel Start-Up Nation
27Israel Start-Up Nation7-
28-147
Sprint
BOEV Igor Gazprom - RusVelo
31Gazprom - RusVelo7+7
2927▼2175
TT
WÆRENSKJOLD Søren Uno-X Pro Cycling Team
21Uno-X Pro Cycling Team7-
3028▼2143
GC
NYCH Artem Gazprom - RusVelo
26Gazprom - RusVelo6-
3129▼2142
Sprint
CIMA Damiano Gazprom - RusVelo
27Gazprom - RusVelo6-
32-124
Sprint
SOBAL Yauhen Minsk Cycling Club
40Minsk Cycling Club5+5
3330▼37
Classic
ZAKHAROV Artyom Astana - Premier Tech
29Astana - Premier Tech5-
3433▼173
Sprint
DE BIE Sean Bingoal Pauwels Sauces WB
29Bingoal Pauwels Sauces WB5-
3532▼3223
TT
ROSLI Muhammad Nur Aiman Bin Team Sapura Cycling
22Team Sapura Cycling5-
3635▼1137
Sprint
LOBATO Juan José Euskaltel - Euskadi
32Euskaltel - Euskadi5-
3736▼1185
Sprint
DEL GROSSO Bodi ABLOC CT
20ABLOC CT5-
3837▼177
Sprint
VERCAMST Wesley Bingoal Pauwels Sauces WB
21Bingoal Pauwels Sauces WB4-
3938▼15
GC
ROMO Javier Astana - Premier Tech
22Astana - Premier Tech3-
4039▼156
Climber
ROLLAND Pierre B&B Hotels p/b KTM
34B&B Hotels p/b KTM3-
4140▼1194
TT
TRACZ Szymon Team NIPPO-Provence-PTS Conti
22Team NIPPO-Provence-PTS Conti3-
42-227
GC
CELANO Danilo Team Sapura Cycling
31Team Sapura Cycling3+3
4341▼23
Sprint
GIDICH Yevgeniy Astana - Premier Tech
24Astana - Premier Tech3-
44-55
Climber
REZA Kévin B&B Hotels p/b KTM
32B&B Hotels p/b KTM3+3
4542▼3247
Sprint
ROSS Kent Wildlife Generation Pro Cycling
24Wildlife Generation Pro Cycling3-
4643▼3186
Sprint
SLIK Ivar ABLOC CT
27ABLOC CT3-
4744▼3245
GC
HOEHN Alex Wildlife Generation Pro Cycling
23Wildlife Generation Pro Cycling2-
4845▼3202
Sprint
BUTS Vitaliy Salcano Sakarya BB Team
34Salcano Sakarya BB Team2-
4946▼3162
Sprint
PERON Andrea Team Novo Nordisk
32Team Novo Nordisk2-
5047▼32
TT
CONTRERAS Rodrigo Astana - Premier Tech
26Astana - Premier Tech1-
51-44
Sprint
RUMAC Josip Androni Giocattoli - Sidermec
26Androni Giocattoli - Sidermec1+1
5248▼4106
GC
26DELKO1-
53-134
TT
GOIKOETXEA Peio Euskaltel - Euskadi
29Euskaltel - Euskadi1+1
5449▼5222
Sprint
ZAKARIA Akmal Hakim Team Sapura Cycling
24Team Sapura Cycling1-
5550▼5125
Sprint
BAZHKOU Stanislau Minsk Cycling Club
29Minsk Cycling Club1-
5651▼5167
TT
PHIPPEN Logan Team Novo Nordisk
28Team Novo Nordisk-3-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton

Beauties of Turkey classification

#RiderTeamPoints
1 SLIK IvarABLOC CT13
2 SINSCHEK NilsABLOC CT5
3 VENCHIARUTTI NicolaAndroni Giocattoli - Sidermec5
4 ZAKHAROV ArtyomAstana - Premier Tech5
5 DE BIE SeanBingoal Pauwels Sauces WB5
6 SUTER JoelBingoal Pauwels Sauces WB3
7 ZOCCARATO SamueleBardiani-CSF-Faizanè3
8 BALLARIN IkerEuskaltel - Euskadi3
9 ROSS KentWildlife Generation Pro Cycling3
10 LÓPEZ-CÓZAR Juan AntonioBurgos - BH3
11 WEULINK MeindertABLOC CT1
12 TIRYAKI OguzhanSpor Toto Cycling Team1
13 RIVI SamueleEOLO-Kometa1
14 JERMAN ŽigaAndroni Giocattoli - Sidermec1
15 BAZHKOU StanislauMinsk Cycling Club1


Sprint (59.8 km)

#RiderTeamPointsBoni seconds
1 SOBAL YauhenMinsk Cycling Club53″
2 CELANO DaniloTeam Sapura Cycling32″
3 GOIKOETXEA PeioEuskaltel - Euskadi11″


Beauties of Turkey sprint (98 km)

#RiderTeamPoints
1 SLIK IvarABLOC CT5
2 ZOCCARATO SamueleBardiani-CSF-Faizanè3
3 RIVI SamueleEOLO-Kometa1


Points at finish

#RiderTeamPointsBoni seconds
1 PHILIPSEN JasperAlpecin - Fenix1510″
2 GREIPEL AndréIsrael Start-Up Nation146″
3 HALVORSEN KristofferUno-X Pro Cycling Team134″
4 CAVENDISH MarkDeceuninck - Quick Step12
5 ANIOŁKOWSKI StanisławBingoal Pauwels Sauces WB11
6 MOZZATO LucaB&B Hotels p/b KTM10
7 LONARDI GiovanniBardiani-CSF-Faizanè9
8 ALBANESE VincenzoEOLO-Kometa8
9 BOEV IgorGazprom - RusVelo7
10 PLUTO MārtiņšABLOC CT6
11 GROSU Eduard-MichaelDELKO5
12 VENCHIARUTTI NicolaAndroni Giocattoli - Sidermec4
13 REZA KévinB&B Hotels p/b KTM3
14 GONZÁLEZ DavidCaja Rural - Seguros RGA2
15 RUMAC JosipAndroni Giocattoli - Sidermec1


RnkPrev▼▲BIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamPointsToday
11-202
Sprint
BUTS Vitaliy Salcano Sakarya BB Team
34Salcano Sakarya BB Team22+3
25▲334
Climber
VINE Jay Alpecin - Fenix
25Alpecin - Fenix11+4
32▼1107
Climber
26DELKO10-
43▼163
Sprint
MAESTRI Mirco Bardiani-CSF-Faizanè
29Bardiani-CSF-Faizanè10-
54▼146
Climber
VENCHIARUTTI Nicola Androni Giocattoli - Sidermec
22Androni Giocattoli - Sidermec8-
6-1
GC
KUDUS Merhawi Astana - Premier Tech
27Astana - Premier Tech5+5
77-45
GC
SEPÚLVEDA Eduardo Androni Giocattoli - Sidermec
29Androni Giocattoli - Sidermec5-
88-23
TT
BRÄNDLE Matthias Israel Start-Up Nation
31Israel Start-Up Nation5-
920▲1191
GC
GARCÍA Jhojan Caja Rural - Seguros RGA
23Caja Rural - Seguros RGA4+3
109▼167
Classic
ZOCCARATO Samuele Bardiani-CSF-Faizanè
23Bardiani-CSF-Faizanè4-
1111-223
TT
ROSLI Muhammad Nur Aiman Bin Team Sapura Cycling
22Team Sapura Cycling3-
1210▼2186
Sprint
SLIK Ivar ABLOC CT
27ABLOC CT3-
1312▼1177
Climber
JOHANNESSEN Anders Halland Uno-X Pro Cycling Team
21Uno-X Pro Cycling Team3-
1413▼175
TT
SUTER Joel Bingoal Pauwels Sauces WB
22Bingoal Pauwels Sauces WB3-
1514▼1243
TT
MCGEOUGH Cormac Wildlife Generation Pro Cycling
24Wildlife Generation Pro Cycling3-
1615▼1187
Climber
WEULINK Meindert ABLOC CT
21ABLOC CT2-
1716▼1135
Climber
BALLARIN Iker Euskaltel - Euskadi
23Euskaltel - Euskadi2-
1818-73
Sprint
DE BIE Sean Bingoal Pauwels Sauces WB
29Bingoal Pauwels Sauces WB2-
1919-125
Sprint
BAZHKOU Stanislau Minsk Cycling Club
29Minsk Cycling Club2-
2017▼3163
Sprint
POLI Umberto Team Novo Nordisk
24Team Novo Nordisk2-
21-104
GC
35DELKO1+1
22-57
GC
SCHÖNBERGER Sebastian B&B Hotels p/b KTM
26B&B Hotels p/b KTM1+1
2321▼2183
Classic
SINSCHEK Nils ABLOC CT
22ABLOC CT1-
2422▼2247
Sprint
ROSS Kent Wildlife Generation Pro Cycling
24Wildlife Generation Pro Cycling1-
2523▼293
Climber
ETXEBERRIA Josu Caja Rural - Seguros RGA
20Caja Rural - Seguros RGA1-
2625▼1167
TT
PHIPPEN Logan Team Novo Nordisk
28Team Novo Nordisk-2-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkPrev▼▲TeamClassTimeTime won/lost
11- DELKOPRT 64:45:05..
22- Astana - Premier TechWT1:04
1:04
..
33- Gazprom - RusVeloPRT3:57
3:57
..
44- Euskaltel - EuskadiPRT5:25
5:25
..
55- B&B Hotels p/b KTMPRT5:34
5:34
..
66- Bardiani-CSF-FaizanèPRT6:02
6:02
..
77- EOLO-KometaPRT8:47
8:47
..
88- Israel Start-Up NationWT9:34
9:34
..
910▲1 Burgos - BHPRT10:04
10:04
..
1011▲1 Uno-X Pro Cycling TeamPRT11:20
11:20
..
1112▲1 Androni Giocattoli - SidermecPRT11:51
11:51
..
129▼3 Spor Toto Cycling TeamCT12:17
12:17
..
1313- Team Sapura CyclingCT12:24
12:24
..
1415▲1 Salcano Sakarya BB TeamCT13:46
13:46
..
1517▲2 Caja Rural - Seguros RGAPRT16:09
16:09
..
1618▲2 ABLOC CTCT16:30
16:30
..
1716▼1 Wildlife Generation Pro CyclingCT17:25
17:25
..
1820▲2 Bingoal Pauwels Sauces WBPRT20:17
20:17
..
1919- Team NIPPO-Provence-PTS ContiCT20:23
20:23
..
2021▲1 Alpecin - FenixPRT22:03
22:03
..
2122▲1 Team Novo NordiskPRT28:23
28:23
..
2223▲1 Minsk Cycling ClubCT31:30
31:30
..
2324▲1 Deceuninck - Quick StepWT32:59
32:59
..
2425▲1 Team SKS Sauerland NRWCT39:23
39:23
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton

Race information

  • Date:
    16 April 2021
  • Start time:
    11:37 (10:37 CET)
  • Avg. speed winner:
    44.053 km/h
  • Race category:
    ME - Men Elite
  • Distance:
    129.1 km
  • Points scale:
  • UCI scale:
  • Parcours type:
  • ProfileScore:
    77
  • Vert. meters:
    1637
  • Departure:
  • Arrival:
  • Race ranking:
  • Startlist quality score:
  • Won how:
    Sprint of large group
  • Avg. temperature:

Race profile