Search:  
topLogin
2018
2016

2017»97th Tre Valli Varesine (1.HC)

2017  One day race  »  Saronno  ›  Varese   (192.9k)

Top 3 per edition

Menu
SeasonWinner2nd3rd
2018 Skujiņš Toms Pinot Thibaut Kennaugh Peter
2017 Geniez Alexandre Pinot Thibaut Nibali Vincenzo
2016 Colbrelli Sonny Ulissi Diego Gavazzi Francesco
2015 Nibali Vincenzo Firsanov Sergey Nizzolo Giacomo
2014 Albasini Michael Colbrelli Sonny Pozzato Filippo
2013 Đurasek Kristijan Bongiorno Francesco Manuel Kolobnev Alexandr
2012 Veilleux David Palini Andrea Di Luca Danilo
2011 Rebellin Davide Pozzovivo Domenico Pinot Thibaut
2010 Martin Dan Pozzovivo Domenico Baugnies Jérôme
2009 Santambrogio Mauro Masciarelli Francesco Botcharov Alexandre
2008 Ginanni Francesco Bertagnolli Leonardo[Cunego Damiano] Cunego Damiano [Finetto Mauro]
2007 Murro Christian Bertolini Alessandro Siutsou Kanstantsin
2006 Garzelli Stefano Nocentini Rinaldo Ferrara Raffaele
2005 Garzelli Stefano Bernucci Lorenzo Cunego Damiano
2004 Wegmann Fabian Di Luca Danilo Duma Vladimir
2003 Di Luca Danilo Ferrigato Andrea Zberg Markus
2002 Ratti Eddy Di Luca Danilo Dufaux Laurent
2001 Celestino Mirko Valoti Paolo Bortolami Gianluca
2000 Donati Massimo Rebellin Davide De Paoli Daniele
1999 Barbero Sergio Rebellin Davide Casagrande Francesco
1998 Rebellin Davide Di Grande Giuseppe Sciandri Maximilian
1997 Caruso Roberto Andriotto Dario Serpellini Marco
1996 Guidi Fabrizio Tafi Andrea Donati Massimo
1995 Caruso Roberto Lecchi Angelo Colage Stefano
1994 Chiappucci Claudio Bobrik Vladislav Zanini Stefano
1993 Ghirotto Massimo Casagrande Francesco Cenghialta Bruno
1992 Ghirotto Massimo Wegmuller Thomas Niederberger Herbert
1991 Bontempi Guido Richard Pascal Rue Gerard
1990 Richard Pascal Chiappucci Claudio Wegmuller Thomas
1989 Bugno Gianni Mottet Charly De Wolf Dirk
1988 Saronni Giuseppe Bontempi Guido Gavazzi Pierino
1987 Ballerini Franco Nilsson Kjell Bergamo Marcello
1986 Bontempi Guido Gavazzi Pierino Pagnin Roberto
1985 Mantovani Giovanni Saronni Giuseppe Gavazzi Pierino
1984 Gavazzi Pierino Baronchelli Gianbattista Amadori Marino
1983 Paganessi Alessandro Contini Silvano Demierre Serge
1982 Gavazzi Pierino
1981 Braun Gregor Paganessi Alessandro Gavazzi Pierino
1980 Saronni Giuseppe Gavazzi Pierino Contini Silvano
1979 Saronni Giuseppe Gavazzi Pierino De Vlaeminck Roger
1978 Moser Francesco Battaglin Giovanni Baronchelli Gianbattista
1977 Saronni Giuseppe Edwards Phil Lualdi Valerio
1976 Moser Francesco De Vlaeminck Roger Baronchelli Gianbattista
1975 Fabbri Fabrizio Simonetti Mauro Parsani Serge
1974 Conti Tino Santambrogio Giacinto Paolini Enrico
1973 Paolini Enrico Bergamo Marcello Zilioli Italo
1972 Santambrogio Giacinto Basso Marino Dancelli Michele
1971 Polidori Giancarlo Conti Tino Zilioli Italo
1970 Motta Gianni Merckx Eddy Gimondi Felice
1969 Basso Marino Zandegu Dino Armani Luciano
1968 Merckx Eddy Dancelli Michele Motta Gianni
1967 Motta Gianni Zancanaro Giorgio De Pra Tommaso
1966 Motta Gianni Zilioli Italo Taccone Vito
1965 Motta Gianni Dancelli Michele Gimondi Felice
1964 Vigna Marino Bailetti Antonio Vicentini Flaviano
1963 Zilioli Italo Cribiori Franco De Rosso Guido
1962 Fezzardi Giuseppe Hoevenaers Jos Balmamion Franco
1961 Vannitsen Willy Azzini Carlo Ronchini Diego
1960 Defilippis Nino Benedetti Rino Conterno Angelo
1959 Bruni Dino Verucchi Giovanni Pellegrini Armando
1958 Nicolo Carlo Moser Aldo Tinazzi Giorgio
1957 Derycke Germain Baldini Ercole Conterno Angelo
1956 Nencini Gastone Albani Giorgio Minardi Giuseppe
1955 Coppi Fausto Moser Aldo Minardi Giuseppe
1954 Albani Giorgio Benedetti Rino Minardi Giuseppe
1953 Defilippis Nino Pellegrini Marcello Monti Bruno
1952 Minardi Giuseppe Martini Alfredo Padovan Arrigo
1951 De Santi Guido Pasotti Alfredo Fornara Pasquale
1950 Bevilacqua Antonio Martini Alfredo Ricci Mario
1949 Logli Nedo Seghezzi Vittorio Zanazzi Renzo
1948 Coppi Fausto Bartali Gino Bevilacqua Antonio
1947 Magni Fiorenzo Ricci Mario Thietard Louis
1946 Mollo Enrico Ricci Mario Zanazzi Renzo
1945 Leoni Adolfo Ricci Mario Bartali Gino
1942 Succi Luciano Bergamaschi Vasco De Benedetti Mario
1941 Coppi Fausto Bizzi Olimpio Bartali Gino
1940 Cinelli Cino Ricci Mario Coppi Fausto
1939 Bizzi Olimpio Bartali Gino Leoni Adolfo
1938 Bartali Gino Canavesi Severino Magni Secondo
1937 Bizzi Olimpio Marabelli Diego Servadei Glauco
1936 Del Cancia Cesare Benente Michele Mollo Enrico
1935 Chiappini Piero Rigamonti Ercole Toccaceli Edmondo
1934 Canavesi Severino Masarati Attilio Barral Luigi
1933 Bovet Alfredo Bertoni Remo Macchi Luigi
1932 Piemontesi Domenico Bovet Alfredo Giacobbe Luigi
1931 Giacobbe Luigi Camusso Francesco Mara Michele
1930 Binda Albino Ferrando Luigi Proserpio Riccardo
1929 Morelli Ambrogio Catalani Alessandro Grandi Allegro
1928 Visconti Battista Marangoni Attilio Simoni Aleardo
1927 Zanona Renato Zanetti Paolo Simoni Aleardo
1926 Bonvicini Mario Lorenzetti Roberto Simoni Aleardo
1925 Tizzoni Giovanni Magnotti Luigi Cattaneo Aniceto
1924 Tizzoni Giovanni Magnotti Luigi Cattaneo Aniceto
1923 Brusatori Felice Bianchi Mario Fiorini V
1922 Piemontesi Domenico Vigano G Malinverni L
1921 Gilardi Luigi Botta Vincenzo
1920 Rosa Raimondo Spina Carlo Bertarelli Camillo
1919 Bestetti Piero Scaioni Giovanni Bianchi Angelo
All information and specifications shown on this website are based upon the latest available information provided by race organizations, teams and riders. No rights can be withdrawn from rankings, results or statistics as presented on this website.   0.05256 sec.