The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time |
---|---|---|---|---|---|
1 | HAGEN Krister Team Coop | Team Coop | 40 | 15 | 3:29:49 |
2 | BAYLIS Tom One Pro Cycling | One Pro Cycling | 30 | 10 | 0:19 0:19 |
3 | RAJOVIĆ Dušan Adria Mobil | Adria Mobil | 25 | 7 | 0:27 0:27 |
4 | BOKELOH Jonas LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | 20 | 4 | ,, 0:27 |
5 | KRAGH ANDERSEN Asbjørn Team Virtu Cycling | Team Virtu Cycling | 15 | 2 | ,, 0:27 |
6 | KANTER Max Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | 10 | 1 | ,, 0:27 |
7 | AUER Daniel WSA Pushbikers | WSA Pushbikers | 5 | ,, 0:27 | |
8 | 3 | ,, 0:27 | |||
9 | RUMAC Josip Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | 3 | ,, 0:27 | |
10 | LODERER Timon Team Hrinkow Advarics Cycleang | Team Hrinkow Advarics Cycleang | 3 | ,, 0:27 | |
11 | PESTIAUX Yann AGO-Aqua Service | AGO-Aqua Service | ,, 0:27 | ||
12 | LUKKEDAHL Øivind Team Coop | Team Coop | ,, 0:27 | ||
13 | WIRTGEN Tom AGO-Aqua Service | AGO-Aqua Service | ,, 0:27 | ||
14 | BAJC Andi My Bike - Stevens | My Bike - Stevens | ,, 0:27 | ||
15 | TUNSET Anton Team Coop | Team Coop | ,, 0:27 | ||
16 | RUČIGAJ Žiga Ljubljana Gusto Xaurum | Ljubljana Gusto Xaurum | ,, 0:27 | ||
17 | ,, 0:27 | ||||
18 | VAN VUCHELEN Tom AGO-Aqua Service | AGO-Aqua Service | ,, 0:27 | ||
19 | HONORÉ Mikkel Frølich Team Virtu Cycling | Team Virtu Cycling | ,, 0:27 | ||
20 | EIBEGGER Markus Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 0:27 | ||
21 | BOSMAN Patrick Team Hrinkow Advarics Cycleang | Team Hrinkow Advarics Cycleang | ,, 0:27 | ||
22 | BÁRTA Jan Elkov - Author Cycling Team | Elkov - Author Cycling Team | ,, 0:27 | ||
23 | ASGREEN Kasper Team Virtu Cycling | Team Virtu Cycling | ,, 0:27 | ||
24 | ,, 0:27 | ||||
25 | BURTON Germain JLT Condor | JLT Condor | ,, 0:27 | ||
26 | STEIMLE Jannik Team Vorarlberg Santic | Team Vorarlberg Santic | ,, 0:27 | ||
27 | BOŽIČ Jon Adria Mobil | Adria Mobil | ,, 0:27 | ||
28 | KRIZEK Matthias Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 0:27 | ||
29 | MOBACH Jarno Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | 0:48 0:48 | ||
30 | ,, 0:48 | ||||
31 | WEBER Philip LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | 1:02 1:02 | ||
32 | APPELT Leo LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 1:02 | ||
33 | MÄRKL Niklas Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | ,, 1:02 | ||
34 | KATRAŠNIK Gašper Adria Mobil | Adria Mobil | 1:05 1:05 | ||
35 | HORVAT Žiga Adria Mobil | Adria Mobil | ,, 1:05 | ||
36 | 1:15 1:15 | ||||
37 | ,, 1:15 | ||||
38 | ,, 1:15 | ||||
39 | ,, 1:15 | ||||
40 | ,, 1:15 | ||||
41 | ,, 1:15 | ||||
42 | PORZNER Manuel Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | ,, 1:15 | ||
43 | ,, 1:15 | ||||
44 | POTOČKI Viktor Ljubljana Gusto Xaurum | Ljubljana Gusto Xaurum | ,, 1:15 | ||
45 | BEKKEN Jon-Anders Team Coop | Team Coop | ,, 1:15 | ||
46 | TRACZ Szymon One Pro Cycling | One Pro Cycling | ,, 1:15 | ||
47 | ,, 1:15 | ||||
48 | MONIQUET Sylvain AGO-Aqua Service | AGO-Aqua Service | ,, 1:15 | ||
49 | ,, 1:15 | ||||
50 | ,, 1:15 | ||||
51 | TASSET Marvin AGO-Aqua Service | AGO-Aqua Service | ,, 1:15 | ||
52 | KOROŠEC Rok My Bike - Stevens | My Bike - Stevens | ,, 1:15 | ||
53 | KELLY Jake One Pro Cycling | One Pro Cycling | ,, 1:15 | ||
54 | ,, 1:15 | ||||
55 | ,, 1:15 | ||||
56 | JARC Aljaž Adria Mobil | Adria Mobil | ,, 1:15 | ||
57 | VEYHE Torkil Team Virtu Cycling | Team Virtu Cycling | ,, 1:15 | ||
58 | ,, 1:15 | ||||
59 | ,, 1:15 | ||||
60 | ,, 1:15 | ||||
61 | ,, 1:15 | ||||
62 | BENDIXEN Louis Team Coop | Team Coop | ,, 1:15 | ||
63 | GROŠELJ Matic Ljubljana Gusto Xaurum | Ljubljana Gusto Xaurum | ,, 1:15 | ||
64 | ,, 1:15 | ||||
65 | RABOTTINI Matteo Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | ,, 1:15 | ||
66 | SCHLEMMER Lukas Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 1:15 | ||
67 | FRIESECKE Gian Team Vorarlberg Santic | Team Vorarlberg Santic | ,, 1:15 | ||
68 | MEILER Martin Team Vorarlberg Santic | Team Vorarlberg Santic | ,, 1:15 | ||
69 | ,, 1:15 | ||||
70 | MCCARTHY Robert-Jon JLT Condor | JLT Condor | ,, 1:15 | ||
71 | ,, 1:15 | ||||
72 | SCOTT Jacob One Pro Cycling | One Pro Cycling | ,, 1:15 | ||
73 | GROŠELJ Žiga Adria Mobil | Adria Mobil | ,, 1:15 | ||
74 | HRINKOW Dominik Team Hrinkow Advarics Cycleang | Team Hrinkow Advarics Cycleang | ,, 1:15 | ||
75 | SCHELLING Patrick Team Vorarlberg Santic | Team Vorarlberg Santic | ,, 1:15 | ||
76 | MOSES Thomas JLT Condor | JLT Condor | ,, 1:15 | ||
77 | SLATER Alistair JLT Condor | JLT Condor | ,, 1:15 | ||
78 | HOFER Andreas Team Hrinkow Advarics Cycleang | Team Hrinkow Advarics Cycleang | ,, 1:15 | ||
79 | GIBSON Matthew JLT Condor | JLT Condor | ,, 1:15 | ||
80 | 2:00 2:00 | ||||
81 | ,, 2:00 | ||||
82 | BANICEK Deni Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | ,, 2:00 | ||
83 | FILUTÁS Viktor Pannon Cycling Team | Pannon Cycling Team | ,, 2:00 | ||
84 | LEOPOLD Hans-Jörg WSA Pushbikers | WSA Pushbikers | ,, 2:00 | ||
85 | ,, 2:00 | ||||
86 | ZATHURECZKY Mark Pannon Cycling Team | Pannon Cycling Team | ,, 2:00 | ||
87 | JABUKA David Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | ,, 2:00 | ||
88 | ,, 2:00 | ||||
89 | MANGERTSEDER Matthias Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 2:00 | ||
90 | KNAPP Daniel Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | ,, 2:00 | ||
91 | NEUHAUSER Marcel Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 2:00 | ||
92 | SALZMANN Jodok WSA Pushbikers | WSA Pushbikers | ,, 2:00 | ||
93 | FIDLER Gerd My Bike - Stevens | My Bike - Stevens | ,, 2:00 | ||
94 | ,, 2:00 | ||||
95 | KIŠERLOVSKI Emanuel Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | ,, 2:00 | ||
96 | ,, 2:00 | ||||
97 | KUEN Maximilian My Bike - Stevens | My Bike - Stevens | ,, 2:00 | ||
98 | KAMP Alexander Team Virtu Cycling | Team Virtu Cycling | ,, 2:00 | ||
99 | JÜRß Malte LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 2:00 | ||
100 | ADAMIETZ Johannes Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | ,, 2:00 | ||
101 | 2:15 2:15 | ||||
102 | 2:19 2:19 | ||||
103 | PENKO Izidor Ljubljana Gusto Xaurum | Ljubljana Gusto Xaurum | 2:22 2:22 | ||
104 | ,, 2:22 | ||||
105 | BRIGGS Graham JLT Condor | JLT Condor | 2:44 2:44 | ||
106 | WILDAUER Markus Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | 2:52 2:52 | ||
107 | FORTIN Filippo Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | 2:56 2:56 | ||
108 | GRUBER Pavel CK Pribram Fany Gastro | CK Pribram Fany Gastro | 3:10 3:10 | ||
109 | HÖÖG Gustav Team Coop | Team Coop | ,, 3:10 | ||
110 | OROSZ Gergő Pannon Cycling Team | Pannon Cycling Team | ,, 3:10 | ||
111 | TU Sergio Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | 6:47 6:47 | ||
112 | GALL Felix Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | ,, 6:47 | ||
113 | ,, 6:47 | ||||
114 | GRUBER Julian My Bike - Stevens | My Bike - Stevens | ,, 6:47 | ||
115 | FRIEDL Nils Team Hrinkow Advarics Cycleang | Team Hrinkow Advarics Cycleang | ,, 6:47 | ||
116 | EICHINGER Daniel Team Hrinkow Advarics Cycleang | Team Hrinkow Advarics Cycleang | ,, 6:47 | ||
117 | KOPFAUF Markus WSA Pushbikers | WSA Pushbikers | ,, 6:47 | ||
118 | TAEBLING Paul LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 6:47 | ||
119 | HÄHNEL Frederik LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 6:47 | ||
120 | ,, 6:47 | ||||
121 | ,, 6:47 | ||||
122 | ,, 6:47 | ||||
123 | ,, 6:47 | ||||
124 | ,, 6:47 | ||||
125 | ,, 6:47 | ||||
126 | ,, 6:47 | ||||
127 | ,, 6:47 | ||||
128 | POGAČAR Tadej Ljubljana Gusto Xaurum | Ljubljana Gusto Xaurum | 7:02 7:02 | ||
129 | FINKŠT Tilen Ljubljana Gusto Xaurum | Ljubljana Gusto Xaurum | ,, 7:02 | ||
130 | 8:03 8:03 | ||||
131 | ČERNÝ Josef Elkov - Author Cycling Team | Elkov - Author Cycling Team | ,, 8:03 | ||
132 | ORRICO Davide Team Vorarlberg Santic | Team Vorarlberg Santic | ,, 8:03 | ||
133 | KOVÁCS Máté Pannon Cycling Team | Pannon Cycling Team | 8:58 8:58 | ||
134 | HAČECKÝ Vojtěch Elkov - Author Cycling Team | Elkov - Author Cycling Team | ,, 8:58 | ||
135 | KAŇKOVSKÝ Alois Elkov - Author Cycling Team | Elkov - Author Cycling Team | ,, 8:58 | ||
136 | OTRUBA Jakub Elkov - Author Cycling Team | Elkov - Author Cycling Team | ,, 8:58 | ||
137 | 9:17 9:17 | ||||
138 | 10:52 10:52 | ||||
139 | 11:35 11:35 | ||||
140 | ,, 11:35 | ||||
141 | ,, 11:35 | ||||
142 | SZATMARY Andras Pannon Cycling Team | Pannon Cycling Team | ,, 11:35 | ||
143 | RAJCHART Jan Elkov - Author Cycling Team | Elkov - Author Cycling Team | 16:11 16:11 | ||
144 | JAKOUBEK Tomáš CK Pribram Fany Gastro | CK Pribram Fany Gastro | ,, 16:11 | ||
145 | ,, 16:11 | ||||
146 | KUBA Karel CK Pribram Fany Gastro | CK Pribram Fany Gastro | ,, 16:11 | ||
147 | ,, 16:11 | ||||
148 | BOUBAL Martin CK Pribram Fany Gastro | CK Pribram Fany Gastro | ,, 16:11 | ||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | PUGLIESE Antonino Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | - | ||
DNF | STALLAERT Joeri Team Vorarlberg Santic | Team Vorarlberg Santic | - | ||
DNF | MALIK Robert CK Pribram Fany Gastro | CK Pribram Fany Gastro | - | ||
DNF | MODLITBA Vojtěch CK Pribram Fany Gastro | CK Pribram Fany Gastro | - | ||
DNF | VANOVERBERGHE Jens Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | - | ||
DNF | SZOLLOSI Ferenc Pannon Cycling Team | Pannon Cycling Team | - | ||
DNS | DOBBS Sam Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | - | ||
DNS | FRIEDRICH Marco Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | - | ||
DNS | EGHOLM Jakob Team Virtu Cycling | Team Virtu Cycling | - | ||
DNS | UMHALLER Thomas My Bike - Stevens | My Bike - Stevens | - | ||
DNS | LIEPIŅŠ Emīls One Pro Cycling | One Pro Cycling | - | ||
DNS | RICHARDSON Alexandar One Pro Cycling | One Pro Cycling | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:28 February 2018
- Start time:-
- Avg. speed winner:41.29 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:144.4 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:20
- Vert. meters:1228
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: