Menu▼
Home
Races
▼
Tour de France
Giro d'Italia
La Vuelta ciclista a España
World Championships
Amstel Gold Race
Milano-Sanremo
Tirreno-Adriatico
Liège-Bastogne-Liège
Il Lombardia
La Flèche Wallonne
Paris - Nice
Paris-Roubaix
Volta Ciclista a Catalunya
Critérium du Dauphiné
Tour des Flandres
Gent-Wevelgem in Flanders Fields
Clásica Ciclista San Sebastián
Teams
▼
INEOS Grenadiers
Groupama - FDJ
EF Education-EasyPost
Decathlon AG2R La Mondiale Team
Cofidis
BORA - hansgrohe
Bahrain - Victorious
Astana Qazaqstan Team
Intermarché - Wanty
Lidl - Trek
Movistar Team
Soudal - Quick Step
Team dsm-firmenich PostNL
Team Jayco AlUla
Team Visma | Lease a Bike
UAE Team Emirates
Arkéa - B&B Hotels
Alpecin-Deceuninck
Rankings
Statistics
▼
Overview
Riders
Teams
Grand tours
Game
More
▼
Riders
Contact us
Countdown to 3 billion pageviews
Favorite500
Sitemap
About us
Profile Score
Tutorials
Pro
▼
Dashboard
Lists
❖
login
✱
settings
2017
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2019
- stage -
Statistics
GO TO
Results
Startlist▼
Startlist
Top competitors
Startlist quality
Debutants
More
Teams▼
Teams
Top teams
Dropouts
Prizemoney
Nations
Route▼
Stages
All stage profiles
Hardest stages
Climbs
More
Statistics - Statistics
Startlist - Startlist
Top competitors
Startlist quality
Debutants
More - More
Teams - Teams
Top teams
Dropouts
Prizemoney
Nations - Nations
Route - Route
Stages
All stage profiles
Hardest stages
Climbs
Results - Results
Winners and leaders
Won how
Prizemoney ranking
Dropouts
Fastest stages
Trofej Umag - Umag Trophy
»
2018
»
Startlist
menu
2018
»
6th
Trofej Umag - Umag Trophy
(1.2)
Startlist
more pdf options
Incl. uci-code
Incl. GC times
Incl. flags
Incl. gc+flags
Shirts+info
Startlist
Default
Without dropout indication
Hide dropouts
Individual participants
#
BIB
Rider
Contract team
1
-
AUER Daniel
WSA Pushbikers
2
-
KOPFAUF Markus
WSA Pushbikers
3
-
LEOPOLD Hans-Jörg
WSA Pushbikers
4
-
SALZMANN Jodok
WSA Pushbikers
5
-
BALLABIO Giacomo
IAM Excelsior
6
-
BELLIA Matteo
IAM Excelsior
7
-
GUEX Quentin
IAM Excelsior
8
-
QUINCEY Scott
IAM Excelsior
9
-
SCHNEITER Joab
IAM Excelsior
10
-
FILUTÁS Viktor
Pannon Cycling Team
11
-
KOVÁCS Máté
Pannon Cycling Team
12
-
OROSZ Gergő
Pannon Cycling Team
13
-
SZATMARY Andras
Pannon Cycling Team
14
-
SZOLLOSI Ferenc
Pannon Cycling Team
15
-
ZATHURECZKY Mark
Pannon Cycling Team
16
-
ABU-FARES Saned
Israel Cycling Academy U23
17
-
BEN MOSHE Yuval
Israel Cycling Academy U23
18
-
EINHORN Itamar
Israel Cycling Academy U23
19
-
GALL Felix
Development Team Sunweb
20
-
KANTER Max
Development Team Sunweb
21
-
MÄRKL Niklas
Development Team Sunweb
22
-
MOBACH Jarno
Development Team Sunweb
23
-
TU Sergio
Development Team Sunweb
24
-
VANOVERBERGHE Jens
Development Team Sunweb
25
-
BOUBAL Martin
CK Pribram Fany Gastro
26
-
GRUBER Pavel
CK Pribram Fany Gastro
27
-
JAKOUBEK Tomáš
CK Pribram Fany Gastro
28
-
KUBA Karel
CK Pribram Fany Gastro
29
-
MALIK Robert
CK Pribram Fany Gastro
30
-
MODLITBA Vojtěch
CK Pribram Fany Gastro
31
-
BOSMAN Patrick
Team Hrinkow Advarics Cycleang
32
-
EICHINGER Daniel
Team Hrinkow Advarics Cycleang
33
-
FRIEDL Nils
Team Hrinkow Advarics Cycleang
34
-
HOFER Andreas
Team Hrinkow Advarics Cycleang
35
-
HRINKOW Dominik
Team Hrinkow Advarics Cycleang
36
-
LODERER Timon
Team Hrinkow Advarics Cycleang
37
-
BAYLIS Tom
One Pro Cycling
38
-
KELLY Jake
One Pro Cycling
39
-
LIEPIŅŠ Emīls
One Pro Cycling
40
-
RICHARDSON Alexandar
One Pro Cycling
41
-
SCOTT Jacob
One Pro Cycling
42
-
TRACZ Szymon
One Pro Cycling
43
-
BAJC Andi
My Bike - Stevens
44
-
FIDLER Gerd
My Bike - Stevens
45
-
GRUBER Julian
My Bike - Stevens
46
-
KOROŠEC Rok
My Bike - Stevens
47
-
KUEN Maximilian
My Bike - Stevens
48
-
UMHALLER Thomas
My Bike - Stevens
49
-
ASGREEN Kasper
Team Virtu Cycling
50
-
EGHOLM Jakob
Team Virtu Cycling
51
-
HONORÉ Mikkel Frølich
Team Virtu Cycling
52
-
KAMP Alexander
Team Virtu Cycling
53
-
KRAGH ANDERSEN Asbjørn
Team Virtu Cycling
54
-
VEYHE Torkil
Team Virtu Cycling
55
-
MONIQUET Sylvain
AGO-Aqua Service
56
-
PESTIAUX Yann
AGO-Aqua Service
57
-
TASSET Marvin
AGO-Aqua Service
58
-
VAN VUCHELEN Tom
AGO-Aqua Service
59
-
WIRTGEN Tom
AGO-Aqua Service
60
-
ADAMIETZ Johannes
Tirol Cycling Team
61
-
DOBBS Sam
Tirol Cycling Team
62
-
FRIEDRICH Marco
Tirol Cycling Team
63
-
KNAPP Daniel
Tirol Cycling Team
64
-
PORZNER Manuel
Tirol Cycling Team
65
-
WILDAUER Markus
Tirol Cycling Team
66
-
FRIESECKE Gian
Team Vorarlberg Santic
67
-
MEILER Martin
Team Vorarlberg Santic
68
-
ORRICO Davide
Team Vorarlberg Santic
69
-
SCHELLING Patrick
Team Vorarlberg Santic
70
-
STALLAERT Joeri
Team Vorarlberg Santic
71
-
STEIMLE Jannik
Team Vorarlberg Santic
72
-
BEKKEN Jon-Anders
Team Coop
73
-
BENDIXEN Louis
Team Coop
74
-
HAGEN Krister
Team Coop
75
-
HÖÖG Gustav
Team Coop
76
-
LUKKEDAHL Øivind
Team Coop
77
-
TUNSET Anton
Team Coop
78
-
EIBEGGER Markus
Team Felbermayr - Simplon Wels
79
-
FORTIN Filippo
Team Felbermayr - Simplon Wels
80
-
KRIZEK Matthias
Team Felbermayr - Simplon Wels
81
-
MANGERTSEDER Matthias
Team Felbermayr - Simplon Wels
82
-
NEUHAUSER Marcel
Team Felbermayr - Simplon Wels
83
-
SCHLEMMER Lukas
Team Felbermayr - Simplon Wels
84
-
BRIGGS Graham
JLT Condor
85
-
BURTON Germain
JLT Condor
86
-
GIBSON Matthew
JLT Condor
87
-
MCCARTHY Robert-Jon
JLT Condor
88
-
MOSES Thomas
JLT Condor
89
-
SLATER Alistair
JLT Condor
90
-
FINKŠT Tilen
Ljubljana Gusto Xaurum
91
-
GROŠELJ Matic
Ljubljana Gusto Xaurum
92
-
PENKO Izidor
Ljubljana Gusto Xaurum
93
-
POGAČAR Tadej
Ljubljana Gusto Xaurum
94
-
POTOČKI Viktor
Ljubljana Gusto Xaurum
95
-
RUČIGAJ Žiga
Ljubljana Gusto Xaurum
96
-
BÁRTA Jan
Elkov - Author Cycling Team
97
-
ČERNÝ Josef
Elkov - Author Cycling Team
98
-
HAČECKÝ Vojtěch
Elkov - Author Cycling Team
99
-
KAŇKOVSKÝ Alois
Elkov - Author Cycling Team
100
-
OTRUBA Jakub
Elkov - Author Cycling Team
101
-
RAJCHART Jan
Elkov - Author Cycling Team
102
-
BANICEK Deni
Meridiana Kamen Team
103
-
JABUKA David
Meridiana Kamen Team
104
-
KIŠERLOVSKI Emanuel
Meridiana Kamen Team
105
-
PUGLIESE Antonino
Meridiana Kamen Team
106
-
RABOTTINI Matteo
Meridiana Kamen Team
107
-
RUMAC Josip
Meridiana Kamen Team
108
-
APPELT Leo
LKT Team Brandenburg
109
-
BOKELOH Jonas
LKT Team Brandenburg
110
-
HÄHNEL Frederik
LKT Team Brandenburg
111
-
JÜRß Malte
LKT Team Brandenburg
112
-
TAEBLING Paul
LKT Team Brandenburg
113
-
WEBER Philip
LKT Team Brandenburg
114
-
BOŽIČ Jon
Adria Mobil
115
-
GROŠELJ Žiga
Adria Mobil
116
-
HORVAT Žiga
Adria Mobil
117
-
JARC Aljaž
Adria Mobil
118
-
KATRAŠNIK Gašper
Adria Mobil
119
-
RAJOVIĆ Dušan
Adria Mobil
120
-
AUGUSTIN Hannes
121
-
AVITAN Lior
122
-
BREZINA Jonas
123
-
BRÜCK Victor
124
-
ČAPEK Tomas
125
-
ČEMAŽAR Nik
126
-
ČERNE Gregor Matija
127
-
CIHLAR Adam
128
-
ČOTAR Luka
129
-
DINKLER Jonathan
130
-
EGNER Arne
131
-
FRANZ Toni
132
-
GROSSBERGER Ales
133
-
HAMPL Petr
134
-
HASON Ofek
135
-
HATZ Christopher
136
-
HERDEN Benjamin
137
-
ILIĆ Ognjen
138
-
JÄGELER Robert
139
-
KÄßMANN Fabian
140
-
KASPERA Christoph
141
-
KASTERICH Constantin
142
-
KOZELJ Martin
143
-
KRANJC Martin
144
-
KULISCH Erik
145
-
KVASINA Filip
146
-
LAVRIČ Martin
147
-
LEHKY Roman
148
-
MAGDEBURG Tobias
149
-
MAJOLI Fran
150
-
MAYER Yannick
151
-
MÜLLER Robert
152
-
NEUMAN Dominik
153
-
OBERSTEINER Florian
154
-
ORTNER Lukas
155
-
PAJEK Luka
156
-
PAKALSKI Henrik
157
-
PALICKA Hynek
158
-
PECHER Anton
159
-
POULTON Jared
160
-
PRIMOŽIČ Jaka
161
-
PROCHAZKA Michal
162
-
RAPPO Anthony
163
-
RITZINGER Felix
164
-
RÖBER Dominik
165
-
SAGADIN Luka
166
-
SEKANINA Adam
167
-
SIRŮČEK Václav
168
-
ŠMID Jakob
169
-
SOLAR Krystof
170
-
SOMMER Aron
171
-
THIELEBEULE Willi
172
-
VEBER Matic
173
-
WILLE Markus
174
-
WINTER Stefan
175
-
ZECHMEISTER Tomas
6m
Indicates the time the rider was added to the startlist. (e.g. 6m = 6 minutes ago, 11h = 11 hours ago)
Menu
Startlist
Alphabetical
Changes
Form
Top competitors
Previous performance
Youngest and oldest
Startlist quality
Debutants
Race ranking
Peloton averages
Statistics team line-ups
Ranked
Top GC riders
Sprinters
TT Specialists
Best classic riders
Climbers
Most KMs
Most wins
More
Top-100 riders competing
National champions
Starting other race
First first participations
Birthdays during race
Injury history per rider
PCS Pro (3)