The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time |
---|---|---|---|---|---|
1 | KAŇKOVSKÝ Alois Elkov - Author Cycling Team | Elkov - Author Cycling Team | 40 | 15 | 3:44:14 |
2 | GUARDINI Andrea Bardiani - CSF | Bardiani - CSF | 30 | 10 | ,, 0:00 |
3 | HJEMSÆTER Olav Team Coop | Team Coop | 25 | 7 | ,, 0:00 |
4 | STACCHIOTTI Riccardo Giotti Victoria - Palomar | Giotti Victoria - Palomar | 20 | 4 | ,, 0:00 |
5 | KUMP Marko Adria Mobil | Adria Mobil | 15 | 2 | ,, 0:00 |
6 | MÄRKL Niklas Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | 10 | 1 | ,, 0:00 |
7 | ANIOŁKOWSKI Stanisław CCC Development Team | CCC Development Team | 5 | ,, 0:00 | |
8 | PUPPIO Antonio Kometa Cycling Team | Kometa Cycling Team | 3 | ,, 0:00 | |
9 | FRANZ Marcel Heizomat Rad-Net | Heizomat Rad-Net | 3 | ,, 0:00 | |
10 | KOROŠEC Rok Ljubljana Gusto Santic | Ljubljana Gusto Santic | 3 | ,, 0:00 | |
11 | OLDANI Stefano Kometa Cycling Team | Kometa Cycling Team | ,, 0:00 | ||
12 | BOKELOH Jonas Team Hrinkow Advarics Cycleang | Team Hrinkow Advarics Cycleang | ,, 0:00 | ||
13 | MANDRYSCH John P&S Metalltechnik | P&S Metalltechnik | ,, 0:00 | ||
14 | ZURLO Federico Giotti Victoria - Palomar | Giotti Victoria - Palomar | ,, 0:00 | ||
15 | ,, 0:00 | ||||
16 | ,, 0:00 | ||||
17 | ,, 0:00 | ||||
18 | ,, 0:00 | ||||
19 | HALLER Patrick Heizomat Rad-Net | Heizomat Rad-Net | ,, 0:00 | ||
20 | BARAĆ Antonio Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | ,, 0:00 | ||
21 | LODERER Timon Team Hrinkow Advarics Cycleang | Team Hrinkow Advarics Cycleang | ,, 0:00 | ||
22 | ,, 0:00 | ||||
23 | WAWRZYNIAK Karol CCC Development Team | CCC Development Team | ,, 0:00 | ||
24 | ,, 0:00 | ||||
25 | STEININGER Fabian Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 0:00 | ||
26 | ,, 0:00 | ||||
27 | GÖTZINGER Valentin Maloja Pushbikers | Maloja Pushbikers | ,, 0:00 | ||
28 | FINKŠT Tilen Ljubljana Gusto Santic | Ljubljana Gusto Santic | ,, 0:00 | ||
29 | ,, 0:00 | ||||
30 | TRONDSEN Trond Team Coop | Team Coop | ,, 0:00 | ||
31 | AUER Daniel Maloja Pushbikers | Maloja Pushbikers | ,, 0:00 | ||
32 | SEVILLA Diego Pablo Kometa Cycling Team | Kometa Cycling Team | ,, 0:00 | ||
33 | PER David Adria Mobil | Adria Mobil | ,, 0:00 | ||
34 | ,, 0:00 | ||||
35 | ,, 0:00 | ||||
36 | ,, 0:00 | ||||
37 | HEINSCHKE Leon Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | ,, 0:00 | ||
38 | MARONESE Marco Bardiani - CSF | Bardiani - CSF | ,, 0:00 | ||
39 | AASVOLD Kristian Team Coop | Team Coop | ,, 0:00 | ||
40 | ,, 0:00 | ||||
41 | LANGBALLE Johan Team Waoo | Team Waoo | ,, 0:00 | ||
42 | VERVLOESEM Xandres Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | ,, 0:00 | ||
43 | WALKOWIAK Kacper CCC Development Team | CCC Development Team | ,, 0:00 | ||
44 | GAMPER Florian Tirol KTM Cycling Team | Tirol KTM Cycling Team | ,, 0:00 | ||
45 | KOLB Stefan Maloja Pushbikers | Maloja Pushbikers | ,, 0:00 | ||
46 | RAVANELLI Simone Biesse Carrera | Biesse Carrera | ,, 0:00 | ||
47 | PAPIERSKI Damian CCC Development Team | CCC Development Team | ,, 0:00 | ||
48 | POTOČKI Viktor Ljubljana Gusto Santic | Ljubljana Gusto Santic | ,, 0:00 | ||
49 | ,, 0:00 | ||||
50 | GROŠELJ Matic Ljubljana Gusto Santic | Ljubljana Gusto Santic | ,, 0:00 | ||
51 | KATRAŠNIK Gašper Adria Mobil | Adria Mobil | ,, 0:00 | ||
52 | VIEGAS Daniel Kometa Cycling Team | Kometa Cycling Team | ,, 0:00 | ||
53 | GAMPER Patrick Tirol KTM Cycling Team | Tirol KTM Cycling Team | ,, 0:00 | ||
54 | ,, 0:00 | ||||
55 | GRUBER Julian SPORT.LAND. Niederösterreich Selle SMP - St. Rich | SPORT.LAND. Niederösterreich Selle SMP - St. Rich | ,, 0:00 | ||
56 | HAMMERSCHMID Marvin SPORT.LAND. Niederösterreich Selle SMP - St. Rich | SPORT.LAND. Niederösterreich Selle SMP - St. Rich | ,, 0:00 | ||
57 | SKOK Anže Ljubljana Gusto Santic | Ljubljana Gusto Santic | ,, 0:00 | ||
58 | STORK Florian Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | ,, 0:00 | ||
59 | JUNG Lennart Herrmann Radteam | Herrmann Radteam | ,, 0:00 | ||
60 | ERIKSSON Jacob Team Coop | Team Coop | ,, 0:00 | ||
61 | PRAH Aljaž Ljubljana Gusto Santic | Ljubljana Gusto Santic | ,, 0:00 | ||
62 | WACKER Ludvig Anton Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | ,, 0:00 | ||
63 | ECHTERMANN Leon Herrmann Radteam | Herrmann Radteam | ,, 0:00 | ||
64 | ,, 0:00 | ||||
65 | HOLLAND Michael SPORT.LAND. Niederösterreich Selle SMP - St. Rich | SPORT.LAND. Niederösterreich Selle SMP - St. Rich | ,, 0:00 | ||
66 | ,, 0:00 | ||||
67 | BÁRTA Jan Elkov - Author Cycling Team | Elkov - Author Cycling Team | ,, 0:00 | ||
68 | 0:13 0:13 | ||||
69 | ,, 0:13 | ||||
70 | NEUMAN Dominik Elkov - Author Cycling Team | Elkov - Author Cycling Team | ,, 0:13 | ||
71 | SCHLEGEL Michal Elkov - Author Cycling Team | Elkov - Author Cycling Team | ,, 0:13 | ||
72 | HOLLMANN Juri Heizomat Rad-Net | Heizomat Rad-Net | ,, 0:13 | ||
73 | CARBEL Michael Team Waoo | Team Waoo | ,, 0:13 | ||
74 | ,, 0:13 | ||||
75 | ,, 0:13 | ||||
76 | MARENZI Lorenzo Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | ,, 0:13 | ||
77 | NOLDE Tobias P&S Metalltechnik | P&S Metalltechnik | ,, 0:13 | ||
78 | ,, 0:13 | ||||
79 | ,, 0:13 | ||||
80 | ,, 0:13 | ||||
81 | LARSEN Mathias Team Waoo | Team Waoo | ,, 0:13 | ||
82 | PACURAR Vlad Giotti Victoria - Palomar | Giotti Victoria - Palomar | ,, 0:13 | ||
83 | ,, 0:13 | ||||
84 | ,, 0:13 | ||||
85 | PEKALA Piotr CCC Development Team | CCC Development Team | ,, 0:13 | ||
86 | ONESTI Emanuele Giotti Victoria - Palomar | Giotti Victoria - Palomar | ,, 0:13 | ||
87 | SOTBERG Andre Team Coop | Team Coop | ,, 0:13 | ||
88 | KOLLER Jan Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 0:13 | ||
89 | AALRUST Håkon Team Coop | Team Coop | ,, 0:13 | ||
90 | RITZINGER Felix Maloja Pushbikers | Maloja Pushbikers | ,, 0:13 | ||
91 | ,, 0:13 | ||||
92 | ,, 0:13 | ||||
93 | BELLIA Matteo Biesse Carrera | Biesse Carrera | ,, 0:13 | ||
94 | ,, 0:13 | ||||
95 | WOLLENBERG Tim Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 0:13 | ||
96 | CANTÓN Isaac Kometa Cycling Team | Kometa Cycling Team | ,, 0:13 | ||
97 | ,, 0:13 | ||||
98 | ,, 0:13 | ||||
99 | ,, 0:13 | ||||
100 | ,, 0:13 | ||||
101 | HOFER Andreas Team Hrinkow Advarics Cycleang | Team Hrinkow Advarics Cycleang | ,, 0:13 | ||
102 | ,, 0:13 | ||||
103 | ENGELHARDT Felix Tirol KTM Cycling Team | Tirol KTM Cycling Team | ,, 0:13 | ||
104 | TSCHERNOSTER Jan Heizomat Rad-Net | Heizomat Rad-Net | ,, 0:13 | ||
105 | STERBINI Simone Giotti Victoria - Palomar | Giotti Victoria - Palomar | ,, 0:13 | ||
106 | ,, 0:13 | ||||
107 | RECKENDORFER Lukas Team Hrinkow Advarics Cycleang | Team Hrinkow Advarics Cycleang | ,, 0:13 | ||
108 | SALZMANN Jodok Maloja Pushbikers | Maloja Pushbikers | ,, 0:13 | ||
109 | WEISPFENNIG Nils Herrmann Radteam | Herrmann Radteam | ,, 0:13 | ||
110 | 0:25 0:25 | ||||
111 | THOMSEN Frederik Team Waoo | Team Waoo | ,, 0:25 | ||
112 | OBERSTEINER Florian Herrmann Radteam | Herrmann Radteam | ,, 0:25 | ||
113 | HATZ Christopher Herrmann Radteam | Herrmann Radteam | ,, 0:25 | ||
114 | DIK Calvin Heizomat Rad-Net | Heizomat Rad-Net | ,, 0:25 | ||
115 | ,, 0:25 | ||||
116 | JITARU Ciprian Giotti Victoria - Palomar | Giotti Victoria - Palomar | ,, 0:25 | ||
117 | RIVI Samuele Tirol KTM Cycling Team | Tirol KTM Cycling Team | ,, 0:25 | ||
118 | ,, 0:25 | ||||
119 | ,, 0:25 | ||||
120 | MAESTRI Mirco Bardiani - CSF | Bardiani - CSF | ,, 0:25 | ||
121 | BRESCIANI Michael Bardiani - CSF | Bardiani - CSF | ,, 0:25 | ||
122 | UMHALLER Thomas SPORT.LAND. Niederösterreich Selle SMP - St. Rich | SPORT.LAND. Niederösterreich Selle SMP - St. Rich | ,, 0:25 | ||
123 | BLEYER Paul Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 0:25 | ||
124 | RABOTTINI Matteo Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | ,, 0:25 | ||
125 | KIŠERLOVSKI Emanuel Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | ,, 0:25 | ||
126 | ,, 0:25 | ||||
127 | RIETZLER Kilian Maloja Pushbikers | Maloja Pushbikers | ,, 0:25 | ||
128 | BRAMATI Tommaso Biesse Carrera | Biesse Carrera | ,, 0:25 | ||
129 | ,, 0:25 | ||||
130 | CLEMMENSEN Silas Zacharias Team Waoo | Team Waoo | ,, 0:25 | ||
131 | SCHULTZ Jesper Team Waoo | Team Waoo | ,, 0:25 | ||
132 | BAJC Andi Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 0:25 | ||
133 | OMRZEL Aljaž Adria Mobil | Adria Mobil | ,, 0:25 | ||
134 | BOŽIČ Jon Adria Mobil | Adria Mobil | ,, 0:25 | ||
135 | COLLEONI Kevin Biesse Carrera | Biesse Carrera | ,, 0:25 | ||
136 | KRIZEK Matthias Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 0:25 | ||
137 | DALLA VALLE Nicolas Tirol KTM Cycling Team | Tirol KTM Cycling Team | ,, 0:25 | ||
138 | PICCOT Michel Biesse Carrera | Biesse Carrera | ,, 0:25 | ||
139 | ,, 0:25 | ||||
140 | GROŠELJ Žiga Adria Mobil | Adria Mobil | ,, 0:25 | ||
141 | ZAHÁLKA Matěj Elkov - Author Cycling Team | Elkov - Author Cycling Team | ,, 0:25 | ||
142 | ,, 0:25 | ||||
143 | ADAMIETZ Johannes Herrmann Radteam | Herrmann Radteam | ,, 0:25 | ||
144 | EICHINGER Daniel Team Hrinkow Advarics Cycleang | Team Hrinkow Advarics Cycleang | ,, 0:25 | ||
145 | ,, 0:25 | ||||
146 | DINKLER Jonathan P&S Metalltechnik | P&S Metalltechnik | ,, 0:25 | ||
147 | TAGLIETTI Stefano Biesse Carrera | Biesse Carrera | ,, 0:25 | ||
148 | HRINKOW Dominik Team Hrinkow Advarics Cycleang | Team Hrinkow Advarics Cycleang | ,, 0:25 | ||
149 | RETSCHKE Robert P&S Metalltechnik | P&S Metalltechnik | ,, 0:25 | ||
150 | ,, 0:25 | ||||
151 | 1:14 1:14 | ||||
152 | PESSOT Alessandro Bardiani - CSF | Bardiani - CSF | 1:17 1:17 | ||
153 | MAAS Edo Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | 1:21 1:21 | ||
154 | KÄßMANN Fabian P&S Metalltechnik | P&S Metalltechnik | 1:51 1:51 | ||
155 | TREUBEL Pascal Heizomat Rad-Net | Heizomat Rad-Net | 2:10 2:10 | ||
156 | SIMION Paolo Bardiani - CSF | Bardiani - CSF | 0:00 0:00 | ||
157 | JÄGELER Robert P&S Metalltechnik | P&S Metalltechnik | ,, 0:00 | ||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | MATEK Lovro Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | - | ||
DNF | BUDIMIR Kristijan Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | - | ||
DNF | ŠTIBINGR Matěj Elkov - Author Cycling Team | Elkov - Author Cycling Team | - | ||
DNF | FRIEDRICH Marco Tirol KTM Cycling Team | Tirol KTM Cycling Team | - | ||
DNF | CAMACHO Juan Kometa Cycling Team | Kometa Cycling Team | - | ||
DNF | VIEHBERGER Lukas SPORT.LAND. Niederösterreich Selle SMP - St. Rich | SPORT.LAND. Niederösterreich Selle SMP - St. Rich | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:06 March 2019
- Start time:-
- Avg. speed winner:43.08 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:161 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:9
- Vert. meters:1223
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: