2020»8th

Trofej Umag - Umag Trophy

(1.2)
2020»One day race»UmagUmag(154k)

clear filter
The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
RnkBIBRiderAgeTeamUCIPntTime
194 KOOIJ OlavJumbo-Visma Development Team18Jumbo-Visma Development Team40153:33:32
223 KUMP MarkoAdria Mobil31Adria Mobil3010,,
0:00
382 MÄRKL NiklasDevelopment Team Sunweb21Development Team Sunweb257,,
0:00
4121 BANUSCH RichardLKT Team Brandenburg21LKT Team Brandenburg204,,
0:00
531 BENFATTO MarcoBardiani-CSF-Faizanè32Bardiani-CSF-Faizanè152,,
0:00
6204 ROTONDI MatteoWork Service Dynatek Vega23Work Service Dynatek Vega101,,
0:00
71 KAŇKOVSKÝ AloisElkov - Kasper36Elkov - Kasper5,,
0:00
8132 JÄGELER RobertP&S Metalltechnik23P&S Metalltechnik3,,
0:00
952 CATALDO LorenzoCasillo - Petroli Firenze - Hopplà20Casillo - Petroli Firenze - Hopplà3,,
0:00
10162 ÄRM RaitTartu 2024 - Balticchaincycling.com19Tartu 2024 - Balticchaincycling.com3,,
0:00
1132 DALLA VALLE NicolasBardiani-CSF-Faizanè22Bardiani-CSF-Faizanè,,
0:00
1255 MARCHETTI MorenoCasillo - Petroli Firenze - Hopplà21Casillo - Petroli Firenze - Hopplà,,
0:00
13226 POPOV AntonGazprom-Rusvelo U2321Gazprom-Rusvelo U230:03
0:03
1483 MAYRHOFER MariusDevelopment Team Sunweb19Development Team Sunweb,,
0:03
15191 AUER DanielWSA KTM Graz25WSA KTM Graz,,
0:03
1665 SOTO Nelson AndrésColombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas25Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas,,
0:03
17143 PAKALSKI HenrikRad - Net Rose Team20Rad - Net Rose Team,,
0:03
1866 MOLINA WilmarColombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas21Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas,,
0:03
1972 KOLB StefanContinental Team Sport.Land. Niederösterreich22Continental Team Sport.Land. Niederösterreich,,
0:03
20281 GIESSIBL SeverinVeloclub Ratisbona20Veloclub Ratisbona,,
0:03
21116 SKOK AnžeLjubljana Gusto Santic19Ljubljana Gusto Santic,,
0:03
22163 JUNTUNEN Antti-JussiTartu 2024 - Balticchaincycling.com20Tartu 2024 - Balticchaincycling.com,,
0:03
23122 SCHMIEDEL SebastianLKT Team Brandenburg23LKT Team Brandenburg,,
0:03
2424 MURN BostjanAdria Mobil19Adria Mobil,,
0:03
2533 MAESTRI MircoBardiani-CSF-Faizanè28Bardiani-CSF-Faizanè,,
0:03
26133 NOLDE TobiasP&S Metalltechnik21P&S Metalltechnik,,
0:03
2786 WILKSCH HannesDevelopment Team Sunweb18Development Team Sunweb0:08
0:08
28192 GÖTZINGER ValentinWSA KTM Graz19WSA KTM Graz0:14
0:14
29225 SIDOROV IgorGazprom-Rusvelo U2320Gazprom-Rusvelo U23,,
0:14
30193 GRATZER AlexanderWSA KTM Graz20WSA KTM Graz,,
0:14
31103 PUPPIO AntonioKometa Xstra Cycling Team20Kometa Xstra Cycling Team,,
0:14
32181 AMANN DominikTeam Vorarlberg Santic21Team Vorarlberg Santic,,
0:14
3326 PER DavidAdria Mobil25Adria Mobil,,
0:14
34241 COTAR LukaKK Kranj23KK Kranj,,
0:14
35214 NESI NicolasD'Amico - UM Tools22D'Amico - UM Tools,,
0:14
3622 KATRAŠNIK GašperAdria Mobil24Adria Mobil,,
0:14
37153 FORTIN FilippoTeam Felbermayr - Simplon Wels31Team Felbermayr - Simplon Wels,,
0:14
38155 KRIZEK MatthiasTeam Felbermayr - Simplon Wels31Team Felbermayr - Simplon Wels,,
0:14
3921 JARC AljažAdria Mobil20Adria Mobil,,
0:14
40244 PRIMOŽIČ JakaKK Kranj21KK Kranj,,
0:14
4154 COATI LucaCasillo - Petroli Firenze - Hopplà20Casillo - Petroli Firenze - Hopplà,,
0:14
42201 BURCHIO FedericoWork Service Dynatek Vega23Work Service Dynatek Vega,,
0:14
43202 COLOMBO RaulWork Service Dynatek Vega23Work Service Dynatek Vega,,
0:14
44206 ZANDRI FrancescoWork Service Dynatek Vega22Work Service Dynatek Vega,,
0:14
4556 ZURLO MatteoCasillo - Petroli Firenze - Hopplà21Casillo - Petroli Firenze - Hopplà,,
0:14
464 OTRUBA JakubElkov - Kasper22Elkov - Kasper,,
0:14
4751 ABENANTE PasqualeCasillo - Petroli Firenze - Hopplà22Casillo - Petroli Firenze - Hopplà,,
0:14
48273 PROCHAZKA MichalTeam TJ Favorit Brno20Team TJ Favorit Brno,,
0:14
49286 STENZEL JakobVeloclub Ratisbona26Veloclub Ratisbona,,
0:14
50242 ČEMAŽAR NikKK Kranj20KK Kranj,,
0:14
51234 BENIUŠIS JustasKlaipeda Cycling Team 22Klaipeda Cycling Team ,,
0:14
52174 HABERMANN RichardTopforex Lapierre Pro Cycling Team20Topforex Lapierre Pro Cycling Team,,
0:14
53243 PIRIH AlesKK Kranj19KK Kranj,,
0:14
54173 GAJDULA MarekTopforex Lapierre Pro Cycling Team18Topforex Lapierre Pro Cycling Team,,
0:14
55263 KOTULSKI PrzemyslawTeam Novo Nordisk Development20Team Novo Nordisk Development,,
0:14
5664 QUIROZ Óscar AdalbertoColombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas25Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas,,
0:14
575 ŤOUPALÍK AdamElkov - Kasper23Elkov - Kasper,,
0:14
58246 LAKOTA LukaKK Kranj21KK Kranj,,
0:14
5996 VAN VEENENDAAL HiddeJumbo-Visma Development Team19Jumbo-Visma Development Team,,
0:14
60265 BIETRY SachaTeam Novo Nordisk Development19Team Novo Nordisk Development,,
0:14
61255 CIBEJ SimonmebloJOGI Pro-concrete22mebloJOGI Pro-concrete,,
0:14
62125 WERNER FranzLKT Team Brandenburg19LKT Team Brandenburg,,
0:14
632 BÁRTA JanElkov - Kasper35Elkov - Kasper,,
0:14
64236 KMIELIAUSKAS RokasKlaipeda Cycling Team 19Klaipeda Cycling Team ,,
0:14
65154 GROŠELJ ŽigaTeam Felbermayr - Simplon Wels26Team Felbermayr - Simplon Wels,,
0:14
66142 GEßNER JakobRad - Net Rose Team20Rad - Net Rose Team,,
0:14
67176 PETRUŠ JiříTopforex Lapierre Pro Cycling Team23Topforex Lapierre Pro Cycling Team,,
0:14
68102 GARAVAGLIA GiacomoKometa Xstra Cycling Team23Kometa Xstra Cycling Team,,
0:14
69141 FRAHM JasperRad - Net Rose Team23Rad - Net Rose Team,,
0:14
70256 RUČIGAJ ŽigamebloJOGI Pro-concrete24mebloJOGI Pro-concrete,,
0:14
71151 BAJC AndiTeam Felbermayr - Simplon Wels31Team Felbermayr - Simplon Wels,,
0:14
7262 HERNÁNDEZ BrayanColombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas22Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas,,
0:14
73156 UMHALLER ThomasTeam Felbermayr - Simplon Wels24Team Felbermayr - Simplon Wels,,
0:14
74223 SHERSTNEV TimofeiGazprom-Rusvelo U2320Gazprom-Rusvelo U23,,
0:14
75222 STEPANOV AndreiGazprom-Rusvelo U2320Gazprom-Rusvelo U23,,
0:14
76203 PUCCIONI DarioWork Service Dynatek Vega23Work Service Dynatek Vega,,
0:14
77221 TIKHONIN EvgeniiGazprom-Rusvelo U2321Gazprom-Rusvelo U23,,
0:14
7893 HESSMANN MichelJumbo-Visma Development Team18Jumbo-Visma Development Team,,
0:14
796 ZAHÁLKA MatějElkov - Kasper26Elkov - Kasper,,
0:14
80266 DAUGE LucasTeam Novo Nordisk Development23Team Novo Nordisk Development,,
0:14
81145 ROSNER LinusRad - Net Rose Team18Rad - Net Rose Team,,
0:14
8261 CASALLAS RINCON Yeisson Ferney Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas20Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas,,
0:14
8325 OMRZEL AljažAdria Mobil19Adria Mobil,,
0:14
84175 KLABOUCH PetrTopforex Lapierre Pro Cycling Team20Topforex Lapierre Pro Cycling Team,,
0:14
85134 OELKE TimP&S Metalltechnik19P&S Metalltechnik,,
0:14
8695 VAN DER TUUK AxelJumbo-Visma Development Team18Jumbo-Visma Development Team,,
0:14
87212 MARTINELLI IvanD'Amico - UM Tools29D'Amico - UM Tools,,
0:14
88106 VERZA RiccardoKometa Xstra Cycling Team22Kometa Xstra Cycling Team,,
0:14
8953 CERVELLERA AndreaCasillo - Petroli Firenze - Hopplà21Casillo - Petroli Firenze - Hopplà,,
0:14
90195 RITZINGER FelixWSA KTM Graz23WSA KTM Graz,,
0:14
9184 NABERMAN TimDevelopment Team Sunweb20Development Team Sunweb,,
0:14
9285 WACKER Ludvig AntonDevelopment Team Sunweb19Development Team Sunweb,,
0:14
93245 REPŠE UrošKK Kranj26KK Kranj,,
0:14
94235 MASIULIS DenasKlaipeda Cycling Team 20Klaipeda Cycling Team ,,
0:14
9573 MUGERLI MatejContinental Team Sport.Land. Niederösterreich38Continental Team Sport.Land. Niederösterreich,,
0:14
96135 RETSCHKE RobertP&S Metalltechnik39P&S Metalltechnik,,
0:14
9741 ENGELHARDT FelixTirol KTM Cycling Team19Tirol KTM Cycling Team0:36
0:36
98185 MEO Felix JamesTeam Vorarlberg Santic22Team Vorarlberg Santic,,
0:36
99186 SCHINNAGEL JohannesTeam Vorarlberg Santic23Team Vorarlberg Santic,,
0:36
100274 GRUBER PavelTeam TJ Favorit Brno23Team TJ Favorit Brno,,
0:36
101271 HAMPL PetrTeam TJ Favorit Brno27Team TJ Favorit Brno,,
0:36
10244 LIPOWITZ FlorianTirol KTM Cycling Team19Tirol KTM Cycling Team,,
0:36
103166 TREIMUTH HenriTartu 2024 - Balticchaincycling.com18Tartu 2024 - Balticchaincycling.com,,
0:36
10442 FRIEDRICH MarcoTirol KTM Cycling Team22Tirol KTM Cycling Team,,
0:36
105112 GROŠELJ MaticLjubljana Gusto Santic23Ljubljana Gusto Santic,,
0:36
106253 JENKO RobertmebloJOGI Pro-concrete29mebloJOGI Pro-concrete,,
0:36
10715 KALABA DušanMeridiana Kamen Team23Meridiana Kamen Team,,
0:36
10874 PÖLL StefanContinental Team Sport.Land. Niederösterreich33Continental Team Sport.Land. Niederösterreich,,
0:36
10911 REBELLIN DavideMeridiana Kamen Team48Meridiana Kamen Team,,
0:36
11092 FISHER-BLACK FinnJumbo-Visma Development Team18Jumbo-Visma Development Team,,
0:36
11191 BALLERSTEDT MauriceJumbo-Visma Development Team19Jumbo-Visma Development Team,,
0:36
112196 SALZMANN JodokWSA KTM Graz24WSA KTM Graz,,
0:36
113105 SEVILLA Diego PabloKometa Xstra Cycling Team24Kometa Xstra Cycling Team0:49
0:49
114104 ROPERO AlejandroKometa Xstra Cycling Team21Kometa Xstra Cycling Team,,
0:49
11581 HEINSCHKE LeonDevelopment Team Sunweb20Development Team Sunweb,,
0:49
116284 KASPERA ChristophVeloclub Ratisbona25Veloclub Ratisbona,,
0:49
117123 TAEBLING PaulLKT Team Brandenburg20LKT Team Brandenburg1:03
1:03
118164 KAZIS DanielsTartu 2024 - Balticchaincycling.com18Tartu 2024 - Balticchaincycling.com,,
1:03
11943 GAMPER FlorianTirol KTM Cycling Team20Tirol KTM Cycling Team,,
1:03
120111 FINKŠT TilenLjubljana Gusto Santic22Ljubljana Gusto Santic,,
1:03
121144 PETER JannisRad - Net Rose Team19Rad - Net Rose Team,,
1:03
122252 GOVEKAR MatevzmebloJOGI Pro-concrete19mebloJOGI Pro-concrete,,
1:03
1233 NEUMAN DominikElkov - Kasper24Elkov - Kasper2:18
2:18
124183 KOCKELMANN RaphaelTeam Vorarlberg Santic20Team Vorarlberg Santic,,
2:18
125231 BAGDONAS GediminasKlaipeda Cycling Team 34Klaipeda Cycling Team ,,
2:18
126233 ROJUS AdomaitisKlaipeda Cycling Team 21Klaipeda Cycling Team 2:38
2:38
127126 ZETZSCHE TheoLKT Team Brandenburg18LKT Team Brandenburg,,
2:38
128216 RINALDI NicholasD'Amico - UM Tools23D'Amico - UM Tools,,
2:38
12971 GRUBER JulianContinental Team Sport.Land. Niederösterreich22Continental Team Sport.Land. Niederösterreich,,
2:38
13013 LOJEN MatijaMeridiana Kamen Team18Meridiana Kamen Team3:13
3:13
131276 KMINEK VojtechTeam TJ Favorit Brno19Team TJ Favorit Brno,,
3:13
132264 PHIPPEN LoganTeam Novo Nordisk Development27Team Novo Nordisk Development,,
3:13
133215 RAGGIO LucaD'Amico - UM Tools24D'Amico - UM Tools,,
3:13
134251 ŠTAJNAR MihaelmebloJOGI Pro-concrete19mebloJOGI Pro-concrete,,
3:13
135152 BOSCH ManuelTeam Felbermayr - Simplon Wels30Team Felbermayr - Simplon Wels,,
3:13
136285 BURGHARDT LuisVeloclub Ratisbona18Veloclub Ratisbona,,
3:13
13775 REITER JakobContinental Team Sport.Land. Niederösterreich19Continental Team Sport.Land. Niederösterreich,,
3:13
13834 ORSINI UmbertoBardiani-CSF-Faizanè25Bardiani-CSF-Faizanè,,
3:13
13912 BARAć AntonioMeridiana Kamen Team23Meridiana Kamen Team,,
3:13
140113 KOROŠEC RokLjubljana Gusto Santic26Ljubljana Gusto Santic6:00
6:00
141232 LAŠINIS VenantasKlaipeda Cycling Team 23Klaipeda Cycling Team 6:03
6:03
14235 PESSOT AlessandroBardiani-CSF-Faizanè24Bardiani-CSF-Faizanè6:27
6:27
143182 BURKE JackTeam Vorarlberg Santic24Team Vorarlberg Santic6:48
6:48
14445 LÜHRS LeslieTirol KTM Cycling Team18Tirol KTM Cycling Team,,
6:48
145272 ROTTER MichalTeam TJ Favorit Brno19Team TJ Favorit Brno8:54
8:54
146275 DOLEZAL AdamTeam TJ Favorit Brno19Team TJ Favorit Brno9:07
9:07
147114 POTOČKI ViktorLjubljana Gusto Santic20Ljubljana Gusto Santic10:11
10:11
14846 RIVI SamueleTirol KTM Cycling Team21Tirol KTM Cycling Team,,
10:11
149131 JÄGELER Paul KonradP&S Metalltechnik18P&S Metalltechnik,,
10:11
150136 WILK LukeP&S Metalltechnik18P&S Metalltechnik,,
10:11
15176 SALTZMAN JasonContinental Team Sport.Land. Niederösterreich22Continental Team Sport.Land. Niederösterreich11:20
11:20
152165 PELTONEN Ukko IisakkiTartu 2024 - Balticchaincycling.com21Tartu 2024 - Balticchaincycling.com,,
11:20
153224 FATKULLIN ValeriiGazprom-Rusvelo U2321Gazprom-Rusvelo U23,,
11:20
154184 MEILER MartinTeam Vorarlberg Santic21Team Vorarlberg Santic,,
11:20
155124 WEBER PhilipLKT Team Brandenburg21LKT Team Brandenburg,,
11:20
156161 ANSONS KristersTartu 2024 - Balticchaincycling.com20Tartu 2024 - Balticchaincycling.com,,
11:20
DNF283 GREENBERG CoryVeloclub Ratisbona32Veloclub Ratisbona-
DNF115 PRAH AljažLjubljana Gusto Santic21Ljubljana Gusto Santic-
DNF171 BLASKO MatejTopforex Lapierre Pro Cycling Team19Topforex Lapierre Pro Cycling Team-
DNF213 NASTASI DanielD'Amico - UM Tools20D'Amico - UM Tools-
DNF172 CAPEK TomasTopforex Lapierre Pro Cycling Team21Topforex Lapierre Pro Cycling Team-
DNF194 KABAS MaximilianWSA KTM Graz18WSA KTM Graz-
DNF211 BRESCIANI MichaelD'Amico - UM Tools25D'Amico - UM Tools-
DNF261 DE SOTA NigelTeam Novo Nordisk Development24Team Novo Nordisk Development-
DNF63 MENDOZA Omar AlbertoColombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas30Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas-
DNF205 TOTÒ PaoloWork Service Dynatek Vega29Work Service Dynatek Vega-
DNF262 DUNNEWIND JanTeam Novo Nordisk Development21Team Novo Nordisk Development-
DNF16 SAMARDZIC BernardMeridiana Kamen Team24Meridiana Kamen Team-
DNF14 MARENZI LorenzoMeridiana Kamen Team21Meridiana Kamen Team-
DNF282 SCHOBERER PeterVeloclub Ratisbona29Veloclub Ratisbona-
DNF254 ŠARC LeonmebloJOGI Pro-concrete23mebloJOGI Pro-concrete-
DNF101 FETTER ErikKometa Xstra Cycling Team19Kometa Xstra Cycling Team-
DNS146 SCHOMBURG MartenRad - Net Rose Team19Rad - Net Rose Team-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result

Race information

  • Date:
    04 March 2020
  • Avg. speed winner:
    43.27 km/h
  • Race category:
    ME - Men Elite
  • Parcours type:
  • ProfileScore:
    3
  • Departure:
  • Arrival:
  • Distance:
    154 km
  • Race ranking:
    303

Race profile

Sites