Search:  
topLogin

2007»Trofeo Pollença (1.1)

2007  One day race  »  Pollença  ›  Mirador des Colomer   (149.6k)

Clear filter
RnkRiderAgeTeamPntTime
1 Dekker ThomasRabobank ProTeam 22Rabobank ProTeam753:55:433:55:43
2 Gusev VladimirDiscovery Channel  24Discovery Channel 550:020:02
3 Fernández de la Puebla Alberto Saunier Duval 22Saunier Duval40,,0:02
4 Mosquera EzequielKarpin - Galicia 31Karpin - Galicia32,,0:02
5 Sánchez Luis LeónCaisse d'Epargne 23Caisse d'Epargne280:070:07
6 de la Fuente DavidSaunier Duval 25Saunier Duval240:100:10
7 Bernucci LorenzoT-Mobile Team 27T-Mobile Team200:120:12
8 Bonilla José AdriánFuerteventura - Canarias 28Fuerteventura - Canarias18,,0:12
9 Devolder StijnDiscovery Channel  27Discovery Channel 16,,0:12
10 Reynés VicenteCaisse d'Epargne 25Caisse d'Epargne14,,0:12
11 Ferrío JorgeAndalucia-Caja Sur 30Andalucia-Caja Sur12,,0:12
12 Weening PieterRabobank ProTeam 25Rabobank ProTeam10,,0:12
13 Russ MatthiasGerolsteiner 23Gerolsteiner80:160:16
14 Domínguez GustavoKarpin - Galicia 26Karpin - Galicia7,,0:16
15 Contador AlbertoDiscovery Channel  24Discovery Channel 6,,0:16
16 Barredo CarlosQuickstep - Innergetic 25Quickstep - Innergetic5,,0:16
17 Luengo AnttonEuskaltel - Euskadi 26Euskaltel - Euskadi4,,0:16
18 Moreno DanielRelax - Gam 25Relax - Gam3,,0:16
19 Colom AntonioAstana 28Astana2,,0:16
20 Hernández JesúsRelax - Gam 25Relax - Gam10:360:36
21 Wielinga RemmertSaunier Duval 28Saunier Duval0:390:39
22 Sinkewitz PatrikT-Mobile Team 26T-Mobile Team,,0:39
23 Klinger TimGerolsteiner 22Gerolsteiner,,0:39
24 Ziegler ThomasT-Mobile Team 26T-Mobile Team,,0:39
25 Llaneras Juan 37,,0:39
26 Navarro DanielAstana 23Astana,,0:39
27 Fernández Juan CarlosExtremadura-Spiuk 22Extremadura-Spiuk,,0:39
28 Gerdemann LinusT-Mobile Team 24T-Mobile Team,,0:39
29 Escobar SergiGrupo Nicolás Mateos 32Grupo Nicolás Mateos,,0:39
30 Gallego DiegoViña Magna - Cropu 24Viña Magna - Cropu,,0:39
31 Azanza JorgeEuskaltel - Euskadi 24Euskaltel - Euskadi0:540:54
32 Pérez FranciscoCaisse d'Epargne 28Caisse d'Epargne0:570:57
33 Otxotorena Arraras XabatOrbea - Oreka 26Orbea - Oreka,,0:57
34 Torres FernandoExtremadura-Spiuk 28Extremadura-Spiuk1:001:00
35 Etxarri JavierGrupo Nicolás Mateos 21Grupo Nicolás Mateos1:041:04
36 Martin DavidViña Magna - Cropu 26Viña Magna - Cropu,,1:04
37 Mondelo JosuExtremadura-Spiuk 25Extremadura-Spiuk1:061:06
38 Hernández AitorEuskaltel - Euskadi 25Euskaltel - Euskadi1:081:08
39 García-Casarrubios ÓscarRelax - Gam 22Relax - Gam,,1:08
40 Redondo José AntonioAstana 21Astana1:121:12
41 Nibali VincenzoLiquigas 22Liquigas1:191:19
42 Carrasco José LuisAndalucia-Caja Sur 24Andalucia-Caja Sur1:221:22
43 Irizar MarkelEuskaltel - Euskadi 27Euskaltel - Euskadi,,1:22
44 Olmo JuanAndalucia-Caja Sur 28Andalucia-Caja Sur,,1:22
45 Oroz Juan JoséEuskaltel - Euskadi 26Euskaltel - Euskadi1:291:29
46 Valverde AlejandroCaisse d'Epargne 26Caisse d'Epargne1:331:33
47 Di Luca DaniloLiquigas 31Liquigas1:431:43
48 Santaromita IvanQuickstep - Innergetic 22Quickstep - Innergetic,,1:43
49 Ramírez JesúsExtremadura-Spiuk 27Extremadura-Spiuk,,1:43
50 Zabel ErikTeam Milram 36Team Milram,,1:43
51 Burghardt MarcusT-Mobile Team 23T-Mobile Team,,1:43
52 Rojas José JoaquínCaisse d'Epargne 21Caisse d'Epargne,,1:43
53 Mezo IkerOrbea - Oreka 24Orbea - Oreka1:551:55
54 Bernabéu DavidFuerteventura - Canarias 32Fuerteventura - Canarias2:262:26
55 Álvarez Luis RobertoViña Magna - Cropu 24Viña Magna - Cropu2:322:32
56 Cummings SteveDiscovery Channel  25Discovery Channel 2:522:52
57 Lowe TrentDiscovery Channel  22Discovery Channel ,,2:52
58 Rubiera José LuisDiscovery Channel  34Discovery Channel 2:532:53
59 Lastras PabloCaisse d'Epargne 31Caisse d'Epargne2:552:55
60 Seeldraeyers KevinQuickstep - Innergetic 20Quickstep - Innergetic,,2:55
61 Knees ChristianTeam Milram 25Team Milram2:582:58
62 Olmo AntonioAndalucia-Caja Sur 24Andalucia-Caja Sur3:233:23
63 Zubeldia JosebaEuskaltel - Euskadi 27Euskaltel - Euskadi3:483:48
64 Posthuma JoostRabobank ProTeam 25Rabobank ProTeam5:065:06
65 Moerenhout KoosRabobank ProTeam 33Rabobank ProTeam,,5:06
66 Mancebo FranciscoRelax - Gam 30Relax - Gam,,5:06
67 Etxebarria UnaiEuskaltel - Euskadi 34Euskaltel - Euskadi,,5:06
68 Calcagni PatrickLiquigas 29Liquigas5:265:26
69 Garate Juan ManuelQuickstep - Innergetic 30Quickstep - Innergetic,,5:26
70 Palomares AdriánFuerteventura - Canarias 30Fuerteventura - Canarias5:415:41
71 Spezialetti AlessandroLiquigas 32Liquigas6:376:37
72 Calvente ManuelAgritubel 30Agritubel10:5510:55
73 Pérez LuisAndalucia-Caja Sur 32Andalucia-Caja Sur,,10:55
74 Chuzhda OlegFuerteventura - Canarias 21Fuerteventura - Canarias,,10:55
75 Padrnos PavelDiscovery Channel  36Discovery Channel ,,10:55
76 Poitschke EnricoTeam Milram 37Team Milram,,10:55
77 Amuriza GorkaGrupo Nicolás Mateos 25Grupo Nicolás Mateos,,10:55
78 Flecha Juan AntonioRabobank ProTeam 29Rabobank ProTeam,,10:55
79 Tauler Toni 3213:0613:06
80 Muntaner David 23,,13:06
81 Pérez Romero LuisAndalucia-Caja Sur 26Andalucia-Caja Sur13:4913:49
82 Villegas AarónOrbea - Oreka 26Orbea - Oreka,,13:49
83 Rodríguez AlbertoViña Magna - Cropu 24Viña Magna - Cropu,,13:49
84 Fothen ThomasGerolsteiner 23Gerolsteiner,,13:49
85 Müller MartinTeam Milram Team Milram,,13:49
86 Gourov MaximAstana 28Astana,,13:49
87 Abakoumov IgorAstana 25Astana,,13:49
88 García DavidKarpin - Galicia 29Karpin - Galicia,,13:49
89 Vallejo ÁngelRelax - Gam 25Relax - Gam,,13:49
90 Lazkano Iriondo IñigoOrbea - Oreka 24Orbea - Oreka,,13:49
91 Dueñas MoisésAgritubel 25Agritubel,,13:49
92 Lloret ManuelFuerteventura - Canarias 25Fuerteventura - Canarias,,13:49
93 Troncoso José RamónKarpin - Galicia 25Karpin - Galicia,,13:49
94 Albizuri BeñatEuskaltel - Euskadi 25Euskaltel - Euskadi,,13:49
95 Teruel EloyGrupo Nicolás Mateos 24Grupo Nicolás Mateos,,13:49
96 van Heeswijk MaxRabobank ProTeam 33Rabobank ProTeam,,13:49
97 Vicioso ÁngelRelax - Gam 29Relax - Gam,,13:49
98 Gonzalo EduardoAgritubel 23Agritubel,,13:49
99 de Maar MarcRabobank ProTeam 22Rabobank ProTeam,,13:49
100 Löwik GerbenRabobank ProTeam 29Rabobank ProTeam,,13:49
101 Jurčo MatejTeam Milram 22Team Milram,,13:49
102 Westphal CarloGerolsteiner 21Gerolsteiner,,13:49
103 Sarabia IgnacioExtremadura-Spiuk 23Extremadura-Spiuk,,13:49
104 Fröhlinger JohannesGerolsteiner 21Gerolsteiner,,13:49
105 Klier AndreasT-Mobile Team 31T-Mobile Team,,13:49
106 Millar DavidSaunier Duval 30Saunier Duval,,13:49
107 Herrada JoséViña Magna - Cropu 21Viña Magna - Cropu,,13:49
108 Hulsmans KevinQuickstep - Innergetic 28Quickstep - Innergetic16:4216:42
109 Viganò DavideQuickstep - Innergetic 22Quickstep - Innergetic,,16:42
110 Hruška JanRelax - Gam 32Relax - Gam,,16:42
111 Ortega ManuelAndalucia-Caja Sur 25Andalucia-Caja Sur,,16:42
112 Schumacher StefanGerolsteiner 25Gerolsteiner,,16:42
113 Pérez IsraelExtremadura-Spiuk 29Extremadura-Spiuk,,16:42
114 Nozal IsidroKarpin - Galicia 29Karpin - Galicia17:5917:59
115 Salgueiro EnriqueKarpin - Galicia 25Karpin - Galicia20:1520:15
116 De Pedro PabloGrupo Nicolás Mateos 26Grupo Nicolás Mateos21:5121:51
117 Vaitkus TomasDiscovery Channel  25Discovery Channel 25:1925:19
118 Alarcón RaúlSaunier Duval 20Saunier Duval25:3125:31
119 Knaven ServaisT-Mobile Team 35T-Mobile Team,,25:31
120 Terpstra NikiTeam Milram 22Team Milram,,25:31
121 Eisel BernhardT-Mobile Team 25T-Mobile Team,,25:31
122 Sieberg MarcelTeam Milram 24Team Milram,,25:31
123 del Nero JesúsSaunier Duval 24Saunier Duval,,25:31
124 Torrent CarlosViña Magna - Cropu 32Viña Magna - Cropu,,25:31
125 Kolessov AlexeyAstana 22Astana,,25:31
126 Baños José AntonioGrupo Nicolás Mateos 20Grupo Nicolás Mateos,,25:31
127 Ivanov SergueiAstana 31Astana,,25:31
128 Sobrino JoaquinRelax - Gam 24Relax - Gam,,25:31
129 Pérez AlanEuskaltel - Euskadi 24Euskaltel - Euskadi,,25:31
130 de Kort KoenAstana 24Astana,,25:31
131 Grabsch BertT-Mobile Team 31T-Mobile Team,,25:31
132 Barrientos RobertoOrbea - Oreka 25Orbea - Oreka,,25:31
133 Belda DavidFuerteventura - Canarias 23Fuerteventura - Canarias,,25:31
134 Horrillo PedroRabobank ProTeam 32Rabobank ProTeam,,25:31
135 Aranaga AndoniEuskaltel - Euskadi 28Euskaltel - Euskadi,,25:31
136 Murgoitio EgoitzGrupo Nicolás Mateos 23Grupo Nicolás Mateos,,25:31
137 Mazet JulienAstana 23Astana,,25:31
138 Melero IvánOrbea - Oreka 23Orbea - Oreka,,25:31
139 Van Goolen JurgenDiscovery Channel  26Discovery Channel ,,25:31
140 Agirre JosuOrbea - Oreka 25Orbea - Oreka,,25:31
141 Walker WilliamRabobank ProTeam 21Rabobank ProTeam,,25:31
142 Zumeta Etxabe JosebaOrbea - Oreka 24Orbea - Oreka,,25:31
143 Davis ScottT-Mobile Team 27T-Mobile Team,,25:31
144 Uribarri UnaiEuskaltel - Euskadi 22Euskaltel - Euskadi,,25:31
145 Alzamora Miquel 32,,25:31
146 Armstrong BradOrbea - Oreka 20Orbea - Oreka,,25:31
147 Schwager SebastianTeam Milram 23Team Milram,,25:31
148 Flores IkerFuerteventura - Canarias 30Fuerteventura - Canarias,,25:31
149 Vorganov EduardKarpin - Galicia 24Karpin - Galicia,,25:31
150 Siedler SebastianTeam Milram 29Team Milram,,25:31
151 Bertogliati RubensSaunier Duval 27Saunier Duval,,25:31
152 Stamsnijder TomGerolsteiner 21Gerolsteiner,,25:31
153 Arroyo José AntonioExtremadura-Spiuk 23Extremadura-Spiuk,,25:31
154 Haueisen DennisTeam Milram 28Team Milram,,25:31
155 López José AntonioAndalucia-Caja Sur 30Andalucia-Caja Sur,,25:31
156 Abal diego DavidKarpin - Galicia 20Karpin - Galicia,,25:31
157 Rabunal Rios GonzaloKarpin - Galicia 22Karpin - Galicia,,25:31
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit


Race information

Date: 13th February 2007
Avg. speed winner: 38.08 km/h
Race category: Men Elite
Start/finish: Pollença › Mirador des Colomer
PCS point scale: 1.1

Websites:
vueltamallorca.com/challenge-mallorca/
All information and specifications shown on this website are based upon the latest available information provided by race organizations, teams and riders. No rights can be withdrawn from rankings, results or statistics as presented on this website.   0.0573 sec.