Menu▼
Home
Races
▼
Tour de France
Giro d'Italia
La Vuelta ciclista a España
World Championships
Amstel Gold Race
Milano-Sanremo
Tirreno-Adriatico
Liège-Bastogne-Liège
Il Lombardia
La Flèche Wallonne
Paris - Nice
Paris-Roubaix
Volta Ciclista a Catalunya
Critérium du Dauphiné
Tour des Flandres
Gent-Wevelgem in Flanders Fields
Clásica Ciclista San Sebastián
Teams
▼
INEOS Grenadiers
Groupama - FDJ
EF Education-EasyPost
Decathlon AG2R La Mondiale Team
Cofidis
BORA - hansgrohe
Bahrain - Victorious
Astana Qazaqstan Team
Intermarché - Wanty
Lidl - Trek
Movistar Team
Soudal - Quick Step
Team dsm-firmenich PostNL
Team Jayco AlUla
Team Visma | Lease a Bike
UAE Team Emirates
Arkéa - B&B Hotels
Alpecin-Deceuninck
Rankings
Statistics
▼
Overview
Riders
Teams
Grand tours
Game
More
▼
Riders
Contact us
Countdown to 3 billion pageviews
Favorite500
Sitemap
About us
Profile Score
Tutorials
Pro
▼
Dashboard
Lists
❖
login
✱
settings
2003
2024
2023
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
2007
- stage -
Statistics
GO TO
Results
Startlist▼
Startlist
Top competitors
Startlist quality
Debutants
More
Teams▼
Teams
Top teams
Dropouts
Prizemoney
Nations
Route▼
Stages
All stage profiles
Hardest stages
Climbs
More
Statistics - Statistics
Startlist - Startlist
Top competitors
Startlist quality
Debutants
More - More
Teams - Teams
Top teams
Dropouts
Prizemoney
Nations - Nations
Route - Route
Stages
All stage profiles
Hardest stages
Climbs
Results - Results
Winners and leaders
Won how
Prizemoney ranking
Dropouts
Fastest stages
Trofeo Cala Millor - Cala Bona
»
2006
»
Startlist
menu
2006
»
Trofeo Cala Millor - Cala Bona
(1.1)
2006
»
One day race
(159.4km)
Startlist
more pdf options
Incl. uci-code
Incl. GC times
Incl. flags
Incl. gc+flags
Shirts+info
Startlist
Default
Without dropout indication
Hide dropouts
184
riders
Individual participants
#
BIB
Rider
Contract team
1
-
BORISOV Vladislav
Omnibike Dynamo Moscow
2
-
KLYUEV Andrey
Omnibike Dynamo Moscow
3
-
SELEDKOV Ivan
Omnibike Dynamo Moscow
4
-
TERENINE Ivan
Omnibike Dynamo Moscow
5
-
TROFIMOV Yuri
Omnibike Dynamo Moscow
6
-
VILKOV Viacheslav
Omnibike Dynamo Moscow
7
-
VORGANOV Eduard
Omnibike Dynamo Moscow
8
-
CABELLO Francisco
Andalucía - Paul Versán
9
-
EDO Ángel
Andalucía - Paul Versán
10
-
GARCÍA QUESADA Adolfo
Andalucía - Paul Versán
11
-
LARA Francisco José
Andalucía - Paul Versán
12
-
MARICHALAR Pedro Luis
Andalucía - Paul Versán
13
-
OLMO Juan
Andalucía - Paul Versán
14
-
ORTEGA Manuel
Andalucía - Paul Versán
15
-
PÉREZ ROMERO Luis
Andalucía - Paul Versán
16
-
RUIZ SÁNCHEZ José
Andalucía - Paul Versán
17
-
VÁZQUEZ Manuel
Andalucía - Paul Versán
18
-
CUESTA Iñigo
CSC ProTeam
19
-
LUTTENBERGER Peter
CSC ProTeam
20
-
PERON Andrea
CSC ProTeam
21
-
SCHLECK Andy
CSC ProTeam
22
-
SCHLECK Fränk
CSC ProTeam
23
-
VANDE VELDE Christian
CSC ProTeam
24
-
VOIGT Jens
CSC ProTeam
25
-
ALBASINI Michael
Liquigas
26
-
CARLSTRÖM Kjell
Liquigas
27
-
CIONI Dario David
Liquigas
28
-
LODA Nicola
Liquigas
29
-
MIHOLJEVIĆ Vladimir
Liquigas
30
-
MILESI Marco
Liquigas
31
-
NIBALI Vincenzo
Liquigas
32
-
PAOLINI Luca
Liquigas
33
-
PELLIZOTTI Franco
Liquigas
34
-
AERTS Mario
Davitamon - Lotto
35
-
JUFRÉ Josep
Davitamon - Lotto
36
-
VAN HUFFEL Wim
Davitamon - Lotto
37
-
VAN PETEGEM Peter
Davitamon - Lotto
38
-
VANSEVENANT Wim
Davitamon - Lotto
39
-
VANSUMMEREN Johan
Davitamon - Lotto
40
-
VOGELS Henk
Davitamon - Lotto
41
-
COLOM Antonio
Caisse d'Epargne - Illes Balears
42
-
ERVITI Imanol
Caisse d'Epargne - Illes Balears
43
-
GÁLVEZ Isaac
Caisse d'Epargne - Illes Balears
44
-
HORRACH Joan Sebastian
Caisse d'Epargne - Illes Balears
45
-
JULIÁ José Cayetano
Caisse d'Epargne - Illes Balears
46
-
LEONET Iker
Caisse d'Epargne - Illes Balears
47
-
MARKOV Alexei
Caisse d'Epargne - Illes Balears
48
-
PÉREZ Francisco
Caisse d'Epargne - Illes Balears
49
-
PRADERA Mikel
Caisse d'Epargne - Illes Balears
50
-
ZABALLA Constantino
Caisse d'Epargne - Illes Balears
51
-
ALMAGRO José Mario
Relax - Gam
52
-
DE SÁRRAGA Mario
Relax - Gam
53
-
GARCÍA Jorge
Relax - Gam
54
-
GARCÍA-CASARRUBIOS Óscar
Relax - Gam
55
-
HERNÁNDEZ BLÁZQUEZ Jesús
Relax - Gam
56
-
MARTÍNEZ José Rafael
Relax - Gam
57
-
TERCIADO Francisco José
Relax - Gam
58
-
BOOGERD Michael
Rabobank ProTeam
59
-
DE GROOT Bram
Rabobank ProTeam
60
-
DEKKER Thomas
Rabobank ProTeam
61
-
ELTINK Theo
Rabobank ProTeam
62
-
FLECHA Juan Antonio
Rabobank ProTeam
63
-
HAYMAN Mathew
Rabobank ProTeam
64
-
HORRILLO Pedro
Rabobank ProTeam
65
-
POSTHUMA Joost
Rabobank ProTeam
66
-
SCHEUNEMAN Niels
Rabobank ProTeam
67
-
WAUTERS Marc
Rabobank ProTeam
68
-
BAGUET Serge
Quickstep - Innergetic
69
-
BETTINI Paolo
Quickstep - Innergetic
70
-
BRAMATI Davide
Quickstep - Innergetic
71
-
CHICCHI Francesco
Quickstep - Innergetic
72
-
GARATE Juan Manuel
Quickstep - Innergetic
73
-
POZZATO Filippo
Quickstep - Innergetic
74
-
SANTAROMITA Ivan
Quickstep - Innergetic
75
-
SCHWAB Hubert
Quickstep - Innergetic
76
-
VIGANÒ Davide
Quickstep - Innergetic
77
-
WEYLANDT Wouter
Quickstep - Innergetic
78
-
ELMIGER Martin
Phonak Hearing Systems
79
-
GUTIÉRREZ Ignacio
Phonak Hearing Systems
80
-
GUTIÉRREZ José Enrique
Phonak Hearing Systems
81
-
MCCARTY Jonathan Patrick
Phonak Hearing Systems
82
-
MOERENHOUT Koos
Phonak Hearing Systems
83
-
MOOS Alexandre
Phonak Hearing Systems
84
-
PEÑA Victor Hugo
Phonak Hearing Systems
85
-
RAST Grégory
Phonak Hearing Systems
86
-
URWEIDER Sascha
Phonak Hearing Systems
87
-
ZAMPIERI Steve
Phonak Hearing Systems
88
-
BALLESTER Vicente
Comunidad Valenciana
89
-
BERNABÉU David
Comunidad Valenciana
90
-
BONILLA José Adrián
Comunidad Valenciana
91
-
CHUZHDA Oleg
Comunidad Valenciana
92
-
GÓMIS Juan
Comunidad Valenciana
93
-
LLORET Manuel
Comunidad Valenciana
94
-
MARTÍNEZ José Luis
Comunidad Valenciana
95
-
MUÑOZ David
Comunidad Valenciana
96
-
OLMO Antonio
Comunidad Valenciana
97
-
SÁNCHEZ Julián
Comunidad Valenciana
98
-
AZANZA Jorge
Kaiku
99
-
CASTAÑO Carlos
Kaiku
100
-
GARCÍA Rodrigo
Kaiku
101
-
GILMARTÍN Iván
Kaiku
102
-
LÓPEZ José Antonio
Kaiku
103
-
NÚÑEZ Israel
Kaiku
104
-
PALOMARES Adrián
Kaiku
105
-
RUIZ DE LARRINAGA Javier
Kaiku
106
-
SERRANO Fernando
Kaiku
107
-
URTASUN Pablo
Kaiku
108
-
BERNUCCI Lorenzo
T-Mobile Team
109
-
BURGHARDT Marcus
T-Mobile Team
110
-
DAVIS Scott
T-Mobile Team
111
-
GERDEMANN Linus
T-Mobile Team
112
-
IVANOV Sergei
T-Mobile Team
113
-
KIRCHEN Kim
T-Mobile Team
114
-
KLIER Andreas
T-Mobile Team
115
-
KOHL Bernhard
T-Mobile Team
116
-
NARDELLO Daniele
T-Mobile Team
117
-
WESEMANN Steffen
T-Mobile Team
118
-
FÖRSTER Robert
Gerolsteiner
119
-
HAUSSLER Heinrich
Gerolsteiner
120
-
HIEKMANN Torsten
Gerolsteiner
121
-
KOPP David
Gerolsteiner
122
-
MONTGOMERY Sven
Gerolsteiner
123
-
RUSS Matthias
Gerolsteiner
124
-
SCHOLZ Ronny
Gerolsteiner
125
-
SCHUMACHER Stefan
Gerolsteiner
126
-
STRAUSS Marcel
Gerolsteiner
127
-
ZBERG Beat
Gerolsteiner
128
-
BENÍTEZ José Alberto
Saunier Duval - Prodir
129
-
COBO Juan José
Saunier Duval - Prodir
130
-
DE LA FUENTE David
Saunier Duval - Prodir
131
-
DIONNE Charles
Saunier Duval - Prodir
132
-
DURÁN Arkaitz
Saunier Duval - Prodir
133
-
LOBATO Rubén
Saunier Duval - Prodir
134
-
MAZUR Peter
Saunier Duval - Prodir
135
-
MEGÍAS Javier
Saunier Duval - Prodir
136
-
VENTOSO Francisco José
Saunier Duval - Prodir
137
-
ZÁRATE Carlos
Saunier Duval - Prodir
138
-
ALBIZU Joseba
Euskaltel - Euskadi
139
-
ALBIZURI Beñat
Euskaltel - Euskadi
140
-
ARANAGA Andoni
Euskaltel - Euskadi
141
-
FERNÁNDEZ Koldo
Euskaltel - Euskadi
142
-
FLORES Iker
Euskaltel - Euskadi
143
-
IRIONDO Iban
Euskaltel - Euskadi
144
-
LUENGO Antton
Euskaltel - Euskadi
145
-
PÉREZ Rubén
Euskaltel - Euskadi
146
-
VERDUGO Gorka
Euskaltel - Euskadi
147
-
ZUBELDIA Joseba
Euskaltel - Euskadi
148
-
AGIRREZABALA Joseba
Grupo Nicolás Mateos
149
-
BENÍTEZ Javier
Grupo Nicolás Mateos
150
-
DE PEDRO Pablo
Grupo Nicolás Mateos
151
-
ESCOBAR Sergi
Grupo Nicolás Mateos
152
-
FERNÁNDEZ Juan Carlos
Grupo Nicolás Mateos
153
-
GARCÍA Víctor Manuel
Grupo Nicolás Mateos
154
-
HERNÁNDEZ BAETA Victor
Grupo Nicolás Mateos
155
-
HERRERO Fernando
Grupo Nicolás Mateos
156
-
MILÁN Diego
Grupo Nicolás Mateos
157
-
MORENO Javier
Grupo Nicolás Mateos
158
-
ABRIL Juan José
Viña Magna - Cropu
159
-
CAPITÁN Carlos
Viña Magna - Cropu
160
-
FERNÁNDEZ Gerardo Luis
Viña Magna - Cropu
161
-
GALLEGO Diego
Viña Magna - Cropu
162
-
GRAU Oscar Vicente
Viña Magna - Cropu
163
-
HERRADA José
Viña Magna - Cropu
164
-
HERRERO Sergio
Viña Magna - Cropu
165
-
PARDILLA Sergio
Viña Magna - Cropu
166
-
TENDERO Jesús
Viña Magna - Cropu
167
-
TORRENT Carlos
Viña Magna - Cropu
168
-
ARRIETA José Luis
AG2R Prévoyance
169
-
ASTARLOZA Mikel
AG2R Prévoyance
170
-
CHAURREAU Íñigo
AG2R Prévoyance
171
-
DUMOULIN Samuel
AG2R Prévoyance
172
-
KRIVTSOV Yuriy
AG2R Prévoyance
173
-
MONDORY Lloyd
AG2R Prévoyance
174
-
NAVAS David
AG2R Prévoyance
175
-
NAZON Jean-Patrick
AG2R Prévoyance
176
-
BENITO Alberto
3 Molinos Resort
177
-
BUENDÍA Jesús
3 Molinos Resort
178
-
CASERO Rafael
3 Molinos Resort
179
-
CERRATO Isidro
3 Molinos Resort
180
-
DEL NERO Jesús
3 Molinos Resort
181
-
FERRÍO Jorge
3 Molinos Resort
182
-
GONZÁLEZ Santos
3 Molinos Resort
183
-
RODRÍGUEZ Alexis
3 Molinos Resort
184
-
TAULER Toni
3 Molinos Resort
* = competes for youth GC
Menu
Startlist
Alphabetical
Changes
Form
Top competitors
Previous performance
Youngest and oldest
Startlist quality
Debutants
Best per specialty
Race ranking
Peloton averages
Contribute to startlist
Statistics team line-ups
Ranked
Top GC riders
Sprinters
TT Specialists
Best classic riders
Climbers
Most KMs
Most wins
More
Top-100 riders competing
National champions
Starting other race
National startlist quality
First first participations
Birthdays during race
Injury history per rider
PCS Pro (3)