The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | HOLLER Monica Alriksson Go:Green | Alriksson Go:Green | 5 | 2:01:05 | ||
2 | 2 | ,, 0:00 | ||||
3 | 1 | ,, 0:00 | ||||
4 | BRAS Martine Gauss RDZ Ormu - Colnago | Gauss RDZ Ormu - Colnago | ,, 0:00 | |||
5 | ,, 0:00 | |||||
6 | SWART Carla MTN Energade Ladies Teams | MTN Energade Ladies Teams | ,, 0:00 | |||
7 | CREUX Sophie ESGL 93 - GSD Gestion | ESGL 93 - GSD Gestion | ,, 0:00 | |||
8 | DUTRIAUX Fiona Vienne Futuroscope | Vienne Futuroscope | ,, 0:00 | |||
9 | ,, 0:00 | |||||
10 | KAPUSTA-SZYDŁAK Sylwia Safi - Pasta Zara | Safi - Pasta Zara | ,, 0:00 | |||
11 | RIBEROT Fanny Lointek | Lointek | ,, 0:00 | |||
12 | MARTISOVA Julia Gauss RDZ Ormu - Colnago | Gauss RDZ Ormu - Colnago | ,, 0:00 | |||
13 | LAMBORELLE Nathalie Team Hitec Products UCK | Team Hitec Products UCK | ,, 0:00 | |||
14 | ,, 0:00 | |||||
15 | ,, 0:00 | |||||
16 | ,, 0:00 | |||||
17 | KOZONCHUK Oxana Safi - Pasta Zara | Safi - Pasta Zara | ,, 0:00 | |||
18 | ,, 0:00 | |||||
19 | ,, 0:00 | |||||
20 | BEVERIDGE Julie Vienne Futuroscope | Vienne Futuroscope | ,, 0:00 | |||
21 | JANELIŪNAITĖ Edita ACS Chirio - Forno D'Asolo | ACS Chirio - Forno D'Asolo | ,, 0:00 | |||
22 | WHITELAW Vicki Lotto Ladies Team | Lotto Ladies Team | ,, 0:00 | |||
23 | ,, 0:00 | |||||
24 | OLSSON Madelene Alriksson Go:Green | Alriksson Go:Green | ,, 0:00 | |||
25 | FERNANDES SOUZA Uênia ACS Chirio - Forno D'Asolo | ACS Chirio - Forno D'Asolo | ,, 0:00 | |||
26 | ,, 0:00 | |||||
27 | ,, 0:00 | |||||
28 | ČEŠULIENĖ Inga Safi - Pasta Zara | Safi - Pasta Zara | ,, 0:00 | |||
29 | ,, 0:00 | |||||
30 | CANUEL Karol-Ann Vienne Futuroscope | Vienne Futuroscope | ,, 0:00 | |||
31 | PUČINSKAITĖ Edita Gauss RDZ Ormu - Colnago | Gauss RDZ Ormu - Colnago | ,, 0:00 | |||
32 | ,, 0:00 | |||||
33 | ,, 0:00 | |||||
34 | ALCALDE Cristina Durango-Bizkaia | Durango-Bizkaia | ,, 0:00 | |||
35 | ,, 0:00 | |||||
36 | STENERHAG Jennie Alriksson Go:Green | Alriksson Go:Green | ,, 0:00 | |||
37 | PATUZZO Eleonora Safi - Pasta Zara | Safi - Pasta Zara | ,, 0:00 | |||
38 | PINTARELLI Daniela Kuota Speed Kueens | Kuota Speed Kueens | ,, 0:00 | |||
39 | SANTESTEBAN Ane Debabarrena - Kirolgi | Debabarrena - Kirolgi | ,, 0:00 | |||
40 | ,, 0:00 | |||||
41 | LELEIVYTĖ Rasa Safi - Pasta Zara | Safi - Pasta Zara | ,, 0:00 | |||
42 | LÓPEZ Belén Lointek | Lointek | 0:08 0:08 | |||
43 | ,, 0:08 | |||||
44 | MOOLMAN Ashleigh Lotto Ladies Team | Lotto Ladies Team | ,, 0:08 | |||
45 | SCHMITT Anne-Marie Lointek | Lointek | ,, 0:08 | |||
46 | ,, 0:08 | |||||
47 | RIABCHENKO Tetyana ACS Chirio - Forno D'Asolo | ACS Chirio - Forno D'Asolo | ,, 0:08 | |||
48 | ,, 0:08 | |||||
49 | ,, 0:08 | |||||
50 | ,, 0:08 | |||||
51 | SLAMOVA Gabriela Vienne Futuroscope | Vienne Futuroscope | ,, 0:08 | |||
52 | ,, 0:08 | |||||
53 | MERMILLOD Eugénie ESGL 93 - GSD Gestion | ESGL 93 - GSD Gestion | ,, 0:08 | |||
54 | ANDREASSON Veronica Lotto Ladies Team | Lotto Ladies Team | ,, 0:08 | |||
55 | BORGATO Giada Gauss RDZ Ormu - Colnago | Gauss RDZ Ormu - Colnago | ,, 0:08 | |||
56 | ,, 0:08 | |||||
57 | SCHOBER Bernadette Kuota Speed Kueens | Kuota Speed Kueens | ,, 0:08 | |||
58 | ,, 0:08 | |||||
59 | ,, 0:08 | |||||
60 | EPELDE Mireia Lointek | Lointek | ,, 0:08 | |||
61 | ,, 0:08 | |||||
62 | TAMANINI Luisa ACS Chirio - Forno D'Asolo | ACS Chirio - Forno D'Asolo | ,, 0:08 | |||
63 | ,, 0:08 | |||||
64 | ROUSSE Marion ESGL 93 - GSD Gestion | ESGL 93 - GSD Gestion | ,, 0:08 | |||
65 | SCHOONBAERT Kim Lotto Ladies Team | Lotto Ladies Team | ,, 0:08 | |||
66 | GONZÁLEZ Lucía Lointek | Lointek | ,, 0:08 | |||
67 | FERNANDES Marcia ACS Chirio - Forno D'Asolo | ACS Chirio - Forno D'Asolo | ,, 0:08 | |||
68 | GARCIA Ana Belen Durango-Bizkaia | Durango-Bizkaia | ,, 0:08 | |||
69 | KUCHINSKAYA Elena Gauss RDZ Ormu - Colnago | Gauss RDZ Ormu - Colnago | ,, 0:08 | |||
70 | DE GROOT Robyn MTN Energade Ladies Teams | MTN Energade Ladies Teams | ,, 0:08 | |||
71 | ANDRUK Alona Safi - Pasta Zara | Safi - Pasta Zara | ,, 0:08 | |||
72 | SCHOEMAN Anriette Lotto Ladies Team | Lotto Ladies Team | ,, 0:08 | |||
73 | ,, 0:08 | |||||
74 | THOMAS Beatrice ESGL 93 - GSD Gestion | ESGL 93 - GSD Gestion | ,, 0:08 | |||
75 | ,, 0:08 | |||||
76 | 1:15 1:15 | |||||
77 | 2:44 2:44 | |||||
78 | 0:08 0:08 | |||||
79 | RYDLUND Malin Alriksson Go:Green | Alriksson Go:Green | 2:44 2:44 | |||
80 | ZORRILLA Dorleta Durango-Bizkaia | Durango-Bizkaia | 4:20 4:20 | |||
81 | ,, 4:20 | |||||
82 | DONADONI Alice Gauss RDZ Ormu - Colnago | Gauss RDZ Ormu - Colnago | ,, 4:20 | |||
83 | RODRÍGUEZ María Rosario Lointek | Lointek | ,, 4:20 | |||
84 | 5:34 5:34 | |||||
85 | 12:09 12:09 | |||||
DNF | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:28 August 2010
- Start time:-
- Avg. speed winner:43.75 km/h
- Race category:WE - Women Elite
- Distance:88.3 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:
- Vert. meters:
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: