The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|
1 | 25 | 12:31:55 | |||
2 | PUČINSKAITĖ Edita Gauss RDZ Ormu - Colnago | Gauss RDZ Ormu - Colnago | 18 | 0:43 0:43 | |
3 | PATUZZO Eleonora Safi - Pasta Zara | Safi - Pasta Zara | 14 | 1:11 1:11 | |
4 | WHITELAW Vicki Lotto Ladies Team | Lotto Ladies Team | 11 | 2:17 2:17 | |
5 | MARTISOVA Julia Gauss RDZ Ormu - Colnago | Gauss RDZ Ormu - Colnago | 8 | 2:18 2:18 | |
6 | ČEŠULIENĖ Inga Safi - Pasta Zara | Safi - Pasta Zara | 6 | 2:23 2:23 | |
7 | 4 | 2:35 2:35 | |||
8 | 3 | 2:36 2:36 | |||
9 | 2 | 2:38 2:38 | |||
10 | SWART Carla MTN Energade Ladies Teams | MTN Energade Ladies Teams | 1 | 2:39 2:39 | |
11 | BEVERIDGE Julie Vienne Futuroscope | Vienne Futuroscope | 2:41 2:41 | ||
12 | CANUEL Karol-Ann Vienne Futuroscope | Vienne Futuroscope | 2:42 2:42 | ||
13 | LELEIVYTĖ Rasa Safi - Pasta Zara | Safi - Pasta Zara | ,, 2:42 | ||
14 | MOOLMAN Ashleigh Lotto Ladies Team | Lotto Ladies Team | ,, 2:42 | ||
15 | BRAS Martine Gauss RDZ Ormu - Colnago | Gauss RDZ Ormu - Colnago | ,, 2:42 | ||
16 | TAMANINI Luisa ACS Chirio - Forno D'Asolo | ACS Chirio - Forno D'Asolo | 2:50 2:50 | ||
17 | ANDRUK Alona Safi - Pasta Zara | Safi - Pasta Zara | 2:52 2:52 | ||
18 | CREUX Sophie ESGL 93 - GSD Gestion | ESGL 93 - GSD Gestion | 2:57 2:57 | ||
19 | OLSSON Madelene Alriksson Go:Green | Alriksson Go:Green | 3:01 3:01 | ||
20 | ,, 3:01 | ||||
21 | LÓPEZ Belén Lointek | Lointek | 3:05 3:05 | ||
22 | KOZONCHUK Oxana Safi - Pasta Zara | Safi - Pasta Zara | 3:07 3:07 | ||
23 | MERMILLOD Eugénie ESGL 93 - GSD Gestion | ESGL 93 - GSD Gestion | 3:11 3:11 | ||
24 | ,, 3:11 | ||||
25 | 3:15 3:15 | ||||
26 | ,, 3:15 | ||||
27 | 3:27 3:27 | ||||
28 | ALCALDE Cristina Durango-Bizkaia | Durango-Bizkaia | 3:33 3:33 | ||
29 | KAPUSTA-SZYDŁAK Sylwia Safi - Pasta Zara | Safi - Pasta Zara | 3:39 3:39 | ||
30 | STENERHAG Jennie Alriksson Go:Green | Alriksson Go:Green | ,, 3:39 | ||
31 | 3:40 3:40 | ||||
32 | 3:45 3:45 | ||||
33 | ,, 3:45 | ||||
34 | 3:51 3:51 | ||||
35 | DE GROOT Robyn MTN Energade Ladies Teams | MTN Energade Ladies Teams | 4:02 4:02 | ||
36 | ANDREASSON Veronica Lotto Ladies Team | Lotto Ladies Team | 4:05 4:05 | ||
37 | HOLLER Monica Alriksson Go:Green | Alriksson Go:Green | ,, 4:05 | ||
38 | 4:06 4:06 | ||||
39 | 4:07 4:07 | ||||
40 | SCHOEMAN Anriette Lotto Ladies Team | Lotto Ladies Team | 4:09 4:09 | ||
41 | 4:16 4:16 | ||||
42 | 4:17 4:17 | ||||
43 | ,, 4:17 | ||||
44 | LAMBORELLE Nathalie Team Hitec Products UCK | Team Hitec Products UCK | 4:23 4:23 | ||
45 | SANTESTEBAN Ane Debabarrena - Kirolgi | Debabarrena - Kirolgi | 4:31 4:31 | ||
46 | 4:36 4:36 | ||||
47 | FERNANDES SOUZA Uênia ACS Chirio - Forno D'Asolo | ACS Chirio - Forno D'Asolo | 4:37 4:37 | ||
48 | 4:45 4:45 | ||||
49 | GARCIA Ana Belen Durango-Bizkaia | Durango-Bizkaia | 4:50 4:50 | ||
50 | 4:51 4:51 | ||||
51 | PINTARELLI Daniela Kuota Speed Kueens | Kuota Speed Kueens | 5:00 5:00 | ||
52 | KUCHINSKAYA Elena Gauss RDZ Ormu - Colnago | Gauss RDZ Ormu - Colnago | 5:52 5:52 | ||
53 | 8:05 8:05 | ||||
54 | 8:37 8:37 | ||||
55 | RIBEROT Fanny Lointek | Lointek | 8:41 8:41 | ||
56 | RIABCHENKO Tetyana ACS Chirio - Forno D'Asolo | ACS Chirio - Forno D'Asolo | 8:58 8:58 | ||
57 | THOMAS Beatrice ESGL 93 - GSD Gestion | ESGL 93 - GSD Gestion | 8:59 8:59 | ||
58 | 9:02 9:02 | ||||
59 | BORGATO Giada Gauss RDZ Ormu - Colnago | Gauss RDZ Ormu - Colnago | 9:32 9:32 | ||
60 | 9:33 9:33 | ||||
61 | 10:23 10:23 | ||||
62 | 11:55 11:55 | ||||
63 | 13:07 13:07 | ||||
64 | DUTRIAUX Fiona Vienne Futuroscope | Vienne Futuroscope | 13:19 13:19 | ||
65 | 13:20 13:20 | ||||
66 | 13:30 13:30 | ||||
67 | SCHMITT Anne-Marie Lointek | Lointek | 13:43 13:43 | ||
68 | SCHOONBAERT Kim Lotto Ladies Team | Lotto Ladies Team | 14:10 14:10 | ||
69 | ROUSSE Marion ESGL 93 - GSD Gestion | ESGL 93 - GSD Gestion | 14:15 14:15 | ||
70 | SLAMOVA Gabriela Vienne Futuroscope | Vienne Futuroscope | 14:21 14:21 | ||
71 | EPELDE Mireia Lointek | Lointek | 14:33 14:33 | ||
72 | SCHOBER Bernadette Kuota Speed Kueens | Kuota Speed Kueens | 15:33 15:33 | ||
73 | 16:31 16:31 | ||||
74 | DONADONI Alice Gauss RDZ Ormu - Colnago | Gauss RDZ Ormu - Colnago | 20:03 20:03 | ||
75 | RYDLUND Malin Alriksson Go:Green | Alriksson Go:Green | 20:27 20:27 | ||
76 | 20:53 20:53 | ||||
77 | 21:08 21:08 | ||||
78 | RODRÍGUEZ María Rosario Lointek | Lointek | 22:48 22:48 | ||
79 | 22:54 22:54 | ||||
80 | JANELIŪNAITĖ Edita ACS Chirio - Forno D'Asolo | ACS Chirio - Forno D'Asolo | 23:41 23:41 | ||
81 | GONZÁLEZ Lucía Lointek | Lointek | 23:49 23:49 | ||
82 | FERNANDES Marcia ACS Chirio - Forno D'Asolo | ACS Chirio - Forno D'Asolo | 25:41 25:41 | ||
83 | ZORRILLA Dorleta Durango-Bizkaia | Durango-Bizkaia | 40:13 40:13 | ||
84 | 44:50 44:50 | ||||
85 | 44:56 44:56 |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:28 August 2010
- Start time:-
- Avg. speed winner:43.75 km/h
- Race category:WE - Women Elite
- Distance:88.3 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:
- Vert. meters:
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: