2023
«
»
2024»2nd

UAE Tour Women

(2.WWT)
2024»Stage 4 (Final)»Louvre Abu Dhabi MuseumAbu Dhabi Breakwater(105km)

clear filter
The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Select two riders to compare.
RnkGCTimelagBIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamUCIPntTime
139+6:5954
GC
KRAAK Amber FDJ - SUEZ
29FDJ - SUEZ50502:27:33
264+13:0016
Sprint
WIEBES Lorena Team SD Worx - Protime
24Team SD Worx - Protime4030,,
0:00
366+13:19133
Sprint
PIKULIK Daria Human Powered Health
27Human Powered Health3018,,
0:00
465+13:1833
Sprint
CONSONNI Chiara UAE Team ADQ
24UAE Team ADQ2513,,
0:00
5106+17:02154
Sprint
FORTIN Valentine Cofidis Women Team
24Cofidis Women Team2010,,
0:00
6105+16:5661
Sprint
BARBIERI Rachele Team dsm-firmenich PostNL
26Team dsm-firmenich PostNL187,,
0:00
7107+17:02111
Classic
AHTOSALO Anniina Uno-X Mobility
20Uno-X Mobility154,,
0:00
819+3:3025
TT
SKALNIAK-SÓJKA Agnieszka Canyon//SRAM Racing
26Canyon//SRAM Racing103,,
0:00
967+13:242
Sprint
COPPONI Clara Lidl - Trek
25Lidl - Trek82,,
0:00
1075+13:28175
Sprint
TOMASI Laura Laboral Kutxa - Fundación Euskadi
24Laboral Kutxa - Fundación Euskadi61,,
0:00
1172+13:28123
Climber
BORGHESI Letizia EF Education-Cannondale
25EF Education-Cannondale,,
0:00
12100+15:01144
Sprint
FOURNIER Roxane St Michel - Mavic - Auber93 WE
32St Michel - Mavic - Auber93 WE,,
0:00
1374+13:2895
Sprint
SCHWEINBERGER Kathrin CERATIZIT-WNT Pro Cycling Team
27CERATIZIT-WNT Pro Cycling Team,,
0:00
1421+3:5294
Classic
JASKULSKA Marta CERATIZIT-WNT Pro Cycling Team
23CERATIZIT-WNT Pro Cycling Team,,
0:00
1541+7:5482
Climber
PERKINS Flora Fenix-Deceuninck
20Fenix-Deceuninck,,
0:00
1691+13:3342
Sprint
NORSGAARD Emma Movistar Team
24Movistar Team,,
0:00
1770+13:2853
Classic
GUAZZINI Vittoria FDJ - SUEZ
23FDJ - SUEZ,,
0:00
1879+13:28151
Sprint
ALZINI Martina Cofidis Women Team
27Cofidis Women Team,,
0:00
1976+13:28166
Sprint
VAN ROOIJEN Eline Team Coop - Repsol
22Team Coop - Repsol,,
0:00
2081+13:28164
Classic
TACEY April Team Coop - Repsol
23Team Coop - Repsol,,
0:00
2182+13:28135
Climber
ZANARDI Silvia Human Powered Health
23Human Powered Health,,
0:00
2273+13:2845
Sprint
RUIZ PÉREZ Lucía Movistar Team
19Movistar Team,,
0:00
2333+5:20184
Climber
KUSKOVA Yanina Tashkent City Women Professional Cycling Team
22Tashkent City Women Professional Cycling Team,,
0:00
2477+13:28191
Climber
BARIANI Giorgia Top Girls Fassa Bortolo
23Top Girls Fassa Bortolo,,
0:00
2523+4:07113
Classic
BOILARD Simone Uno-X Mobility
23Uno-X Mobility,,
0:00
2671+13:28101
Sprint
24Roland,,
0:00
2738+6:54103
Climber
30Roland,,
0:00
28108+17:02102
Sprint
22Roland,,
0:00
2944+8:20114
Classic
CONFALONIERI Maria Giulia Uno-X Mobility
30Uno-X Mobility,,
0:00
3068+13:2555
Climber
LE NET Marie FDJ - SUEZ
24FDJ - SUEZ,,
0:00
3190+13:3372
TT
BAKER Georgia Liv AlUla Jayco
29Liv AlUla Jayco,,
0:00
321+0:0011
Classic
KOPECKY Lotte Team SD Worx - Protime
28Team SD Worx - Protime,,
0:00
3354+10:25112
GC
BEEKHUIS Teuntje Uno-X Mobility
28Uno-X Mobility,,
0:00
3447+8:5774
Climber
KOREVAAR Jeanne Liv AlUla Jayco
27Liv AlUla Jayco,,
0:00
3536+5:5084
Climber
SCHREMPF Carina Fenix-Deceuninck
29Fenix-Deceuninck,,
0:00
3615+2:5262
Classic
GEORGI Pfeiffer Team dsm-firmenich PostNL
23Team dsm-firmenich PostNL,,
0:00
3789+13:2813
Sprint
GUARISCHI Barbara Team SD Worx - Protime
33Team SD Worx - Protime,,
0:00
3892+13:33176
Climber
TONETTI Cristina Laboral Kutxa - Fundación Euskadi
21Laboral Kutxa - Fundación Euskadi,,
0:00
3950+9:41161
Sprint
GREENWOOD Monica Team Coop - Repsol
34Team Coop - Repsol,,
0:00
4013+2:3936
TT
SWINKELS Karlijn UAE Team ADQ
25UAE Team ADQ,,
0:00
4180+13:28105
Classic
23Roland,,
0:00
4237+5:5021
Classic
CROMWELL Tiffany Canyon//SRAM Racing
35Canyon//SRAM Racing,,
0:00
438+1:4531
Climber
PERSICO Silvia UAE Team ADQ
26UAE Team ADQ,,
0:00
4484+13:2835
Classic
NEUMANOVA Tereza UAE Team ADQ
25UAE Team ADQ,,
0:00
45109+17:02174
Sprint
TERUEL Alba Laboral Kutxa - Fundación Euskadi
27Laboral Kutxa - Fundación Euskadi,,
0:00
4622+4:05172
Climber
OSTOLAZA Usoa Laboral Kutxa - Fundación Euskadi
25Laboral Kutxa - Fundación Euskadi,,
0:00
4745+8:23186
TT
ZABELINSKAYA Olga Tashkent City Women Professional Cycling Team
43Tashkent City Women Professional Cycling Team,,
0:00
4842+7:57173
Climber
SILVESTRI Debora Laboral Kutxa - Fundación Euskadi
25Laboral Kutxa - Fundación Euskadi,,
0:00
499+1:4543
Climber
MEIJERING Mareille Movistar Team
28Movistar Team,,
0:00
5016+3:0534
Climber
MAGNALDI Erica UAE Team ADQ
31UAE Team ADQ,,
0:00
5128+4:4252
Climber
BUIJSMAN Nina FDJ - SUEZ
26FDJ - SUEZ,,
0:00
5253+10:24171
Climber
ERASO Idoia Laboral Kutxa - Fundación Euskadi
21Laboral Kutxa - Fundación Euskadi,,
0:00
5359+11:29183
Classic
KOZIEVA Nafosat Tashkent City Women Professional Cycling Team
25Tashkent City Women Professional Cycling Team,,
0:00
5495+14:14141
GC
AVOINE Alison St Michel - Mavic - Auber93 WE
24St Michel - Mavic - Auber93 WE,,
0:00
5518+3:19145
Climber
GUILMAN Victorie St Michel - Mavic - Auber93 WE
27St Michel - Mavic - Auber93 WE,,
0:00
5611+1:51146
Climber
MIERMONT Dilyxine St Michel - Mavic - Auber93 WE
23St Michel - Mavic - Auber93 WE,,
0:00
575+1:16143
GC
BUNEL Marion St Michel - Mavic - Auber93 WE
19St Michel - Mavic - Auber93 WE,,
0:00
5852+10:05163
GC
MOHR Mari Hole Team Coop - Repsol
22Team Coop - Repsol,,
0:00
5930+5:09116
Climber
BERG EDSETH Marte Uno-X Mobility
25Uno-X Mobility,,
0:00
60112+18:17165
Classic
TUISK Aidi Gerde Team Coop - Repsol
21Team Coop - Repsol,,
0:00
6193+13:33195
GC
REGHINI Chiara Top Girls Fassa Bortolo
21Top Girls Fassa Bortolo,,
0:00
6255+10:25131
Classic
GROSSETÊTE Maëlle Human Powered Health
25Human Powered Health,,
0:00
6394+13:5314
Classic
MARKUS Femke Team SD Worx - Protime
27Team SD Worx - Protime,,
0:00
6431+5:09104
TT
33Roland,,
0:00
6532+5:09162
Climber
HAUGSET Sigrid Ytterhus Team Coop - Repsol
24Team Coop - Repsol,,
0:00
666+1:2083
Climber
ROOIJAKKERS Pauliena Fenix-Deceuninck
30Fenix-Deceuninck,,
0:00
6783+13:28142
Classic
BORRAS Marion St Michel - Mavic - Auber93 WE
26St Michel - Mavic - Auber93 WE,,
0:00
6817+3:0585
Climber
STIASNY Petra Fenix-Deceuninck
22Fenix-Deceuninck,,
0:00
69103+15:38182
Climber
KUSKOVA Anna Tashkent City Women Professional Cycling Team
19Tashkent City Women Professional Cycling Team,,
0:00
7035+5:4856
Classic
27FDJ - SUEZ,,
0:00
712+0:1323
GC
BRADBURY Neve Canyon//SRAM Racing
21Canyon//SRAM Racing,,
0:00
7258+10:39181
Climber
KAKHOROVA Madina Tashkent City Women Professional Cycling Team
21Tashkent City Women Professional Cycling Team,,
0:00
7329+5:0176
GC
SMULDERS Silke Liv AlUla Jayco
22Liv AlUla Jayco,,
0:00
7420+3:4851
Climber
ADEGEEST Loes FDJ - SUEZ
27FDJ - SUEZ,,
0:00
7546+8:23106
Classic
23Roland,,
0:00
7626+4:30153
Climber
COSTON Morgane Cofidis Women Team
33Cofidis Women Team,,
0:00
7710+1:4822
Climber
BAUERNFEIND Ricarda Canyon//SRAM Racing
23Canyon//SRAM Racing,,
0:00
7812+2:02155
TT
LUDWIG Hannah Cofidis Women Team
23Cofidis Women Team,,
0:00
7924+4:07122
Climber
ARMITAGE Megan EF Education-Cannondale
27EF Education-Cannondale,,
0:00
80113+18:176
GC
SHARP Izzy Lidl - Trek
18Lidl - Trek,,
0:00
8160+11:3924
Climber
CZAPLA Justyna Canyon//SRAM Racing
20Canyon//SRAM Racing,,
0:00
8263+12:264
TT
KLEIN Lisa Lidl - Trek
27Lidl - Trek,,
0:00
8362+12:1081
Classic
COUZENS Millie Fenix-Deceuninck
20Fenix-Deceuninck,,
0:00
8451+9:5032
Climber
IVANCHENKO Alena UAE Team ADQ
20UAE Team ADQ,,
0:00
8578+13:2844
Climber
RUIZ PÉREZ Laura Movistar Team
19Movistar Team,,
0:00
8657+10:2541
TT
BIANNIC Aude Movistar Team
32Movistar Team,,
0:00
8756+10:2546
Climber
STEELS Claire Movistar Team
37Movistar Team,,
0:00
8814+2:5165
GC
STORRIE Becky Team dsm-firmenich PostNL
25Team dsm-firmenich PostNL1:00
1:00
8949+9:3212
Climber
GERRITSE Femke Team SD Worx - Protime
22Team SD Worx - Protime,,
1:00
9097+14:3363
TT
HENGEVELD Daniek Team dsm-firmenich PostNL
21Team dsm-firmenich PostNL,,
1:00
9186+13:28193
GC
MONTICOLO Iris Top Girls Fassa Bortolo
23Top Girls Fassa Bortolo0:00
0:00
9248+9:14196
Climber
SEGATO Gaia Top Girls Fassa Bortolo
19Top Girls Fassa Bortolo,,
0:00
9398+14:3766
Climber
UIJEN Elise Team dsm-firmenich PostNL
20Team dsm-firmenich PostNL1:04
1:04
9440+7:15136
Climber
ZANETTI Linda Human Powered Health
21Human Powered Health0:00
0:00
9543+8:16121
Classic
JACKSON Alison EF Education-Cannondale
35EF Education-Cannondale,,
0:00
9661+11:56125
Sprint
KESSLER Nina EF Education-Cannondale
35EF Education-Cannondale1:31
1:31
97101+15:24126
Climber
STANNARD Elizabeth EF Education-Cannondale
26EF Education-Cannondale,,
1:31
9887+13:28152
Classic
CASTRIQUE Alana Cofidis Women Team
24Cofidis Women Team0:00
0:00
99110+17:21156
Sprint
VAN HAAFTEN Kirstie Cofidis Women Team
25Cofidis Women Team,,
0:00
10069+13:25194
Climber
PALAZZI Alice Top Girls Fassa Bortolo
22Top Girls Fassa Bortolo,,
0:00
10134+5:4292
Sprint
FIDANZA Arianna CERATIZIT-WNT Pro Cycling Team
29CERATIZIT-WNT Pro Cycling Team,,
0:00
10227+4:3326
Classic
TOWERS Alice Canyon//SRAM Racing
21Canyon//SRAM Racing,,
0:00
1037+1:251
Classic
LONGO BORGHINI Elisa Lidl - Trek
32Lidl - Trek,,
0:00
1044+0:595
Climber
REALINI Gaia Lidl - Trek
22Lidl - Trek,,
0:00
105104+16:2473
Classic
CAMPBELL Teniel Liv AlUla Jayco
26Liv AlUla Jayco2:56
2:56
1063+0:4471
Climber
GARCÍA Mavi Liv AlUla Jayco
40Liv AlUla Jayco0:00
0:00
10799+14:39134
Sprint
PIKULIK Wiktoria Human Powered Health
25Human Powered Health,,
0:00
10825+4:19132
Sprint
KASPER Romy Human Powered Health
35Human Powered Health,,
0:00
10988+13:2896
Classic
TEUTENBERG Lea Lin CERATIZIT-WNT Pro Cycling Team
24CERATIZIT-WNT Pro Cycling Team,,
0:00
11096+14:29115
GC
OLAUSSON Wilma Uno-X Mobility
22Uno-X Mobility,,
0:00
111102+15:2586
Climber
WRIGHT Sophie Fenix-Deceuninck
24Fenix-Deceuninck3:19
3:19
112111+17:38185
Climber
MISYURINA Margarita Tashkent City Women Professional Cycling Team
20Tashkent City Women Professional Cycling Team5:12
5:12
113114+18:1893
Sprint
FIDANZA Martina CERATIZIT-WNT Pro Cycling Team
24CERATIZIT-WNT Pro Cycling Team0:00
0:00
11485+13:2875
Sprint
PATERNOSTER Letizia Liv AlUla Jayco
24Liv AlUla Jayco,,
0:00
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkPrev▼▲BIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamUCIPntTimeTime won/lost
11-11
Classic
KOPECKY Lotte Team SD Worx - Protime
28Team SD Worx - Protime400250 11:16:51..
22-23
GC
BRADBURY Neve Canyon//SRAM Racing
21Canyon//SRAM Racing3201900:13
0:13
..
33-71
Climber
GARCÍA Mavi Liv AlUla Jayco
40Liv AlUla Jayco2601600:44
0:44
..
44-5
Climber
REALINI Gaia Lidl - Trek
22Lidl - Trek2201400:59
0:59
..
55-143
GC
BUNEL Marion St Michel - Mavic - Auber93 WE
19St Michel - Mavic - Auber93 WE1801201:16
1:16
..
66-83
Climber
ROOIJAKKERS Pauliena Fenix-Deceuninck
30Fenix-Deceuninck1401101:20
1:20
..
77-1
Classic
LONGO BORGHINI Elisa Lidl - Trek
32Lidl - Trek1201001:25
1:25
..
88-31
Climber
PERSICO Silvia UAE Team ADQ
26UAE Team ADQ100901:45
1:45
..
99-43
Climber
MEIJERING Mareille Movistar Team
28Movistar Team8080,,
1:45
..
1010-22
Climber
BAUERNFEIND Ricarda Canyon//SRAM Racing
23Canyon//SRAM Racing68701:48
1:48
..
1111-146
Climber
MIERMONT Dilyxine St Michel - Mavic - Auber93 WE
23St Michel - Mavic - Auber93 WE56601:51
1:51
..
1213▲1155
TT
LUDWIG Hannah Cofidis Women Team
23Cofidis Women Team48552:02
2:02
..
1314▲136
TT
SWINKELS Karlijn UAE Team ADQ
25UAE Team ADQ40502:39
2:39
..
1412▼265
GC
STORRIE Becky Team dsm-firmenich PostNL
25Team dsm-firmenich PostNL32452:51
2:51
..
1515-62
Classic
GEORGI Pfeiffer Team dsm-firmenich PostNL
23Team dsm-firmenich PostNL28402:52
2:52
..
1616-34
Climber
MAGNALDI Erica UAE Team ADQ
31UAE Team ADQ24363:05
3:05
..
1717-85
Climber
STIASNY Petra Fenix-Deceuninck
22Fenix-Deceuninck2432,,
3:05
..
1818-145
Climber
GUILMAN Victorie St Michel - Mavic - Auber93 WE
27St Michel - Mavic - Auber93 WE24283:19
3:19
..
1919-25
TT
SKALNIAK-SÓJKA Agnieszka Canyon//SRAM Racing
26Canyon//SRAM Racing24243:30
3:30
..
2020-51
Climber
ADEGEEST Loes FDJ - SUEZ
27FDJ - SUEZ24203:48
3:48
..
2121-94
Classic
JASKULSKA Marta CERATIZIT-WNT Pro Cycling Team
23CERATIZIT-WNT Pro Cycling Team16183:52
3:52
..
2222-172
Climber
OSTOLAZA Usoa Laboral Kutxa - Fundación Euskadi
25Laboral Kutxa - Fundación Euskadi16164:05
4:05
..
2323-113
Classic
BOILARD Simone Uno-X Mobility
23Uno-X Mobility16144:07
4:07
..
2424-122
Climber
ARMITAGE Megan EF Education-Cannondale
27EF Education-Cannondale1612,,
4:07
..
2525-132
Sprint
KASPER Romy Human Powered Health
35Human Powered Health16104:19
4:19
..
2626-153
Climber
COSTON Morgane Cofidis Women Team
33Cofidis Women Team1694:30
4:30
..
2727-26
Classic
TOWERS Alice Canyon//SRAM Racing
21Canyon//SRAM Racing1684:33
4:33
..
2828-52
Climber
BUIJSMAN Nina FDJ - SUEZ
26FDJ - SUEZ1674:42
4:42
..
2929-76
GC
SMULDERS Silke Liv AlUla Jayco
22Liv AlUla Jayco1665:01
5:01
..
3030-116
Climber
BERG EDSETH Marte Uno-X Mobility
25Uno-X Mobility1655:09
5:09
..
3131-104
TT
33Roland85,,
5:09
..
3232-162
Climber
HAUGSET Sigrid Ytterhus Team Coop - Repsol
24Team Coop - Repsol85,,
5:09
..
3333-184
Climber
KUSKOVA Yanina Tashkent City Women Professional Cycling Team
22Tashkent City Women Professional Cycling Team855:20
5:20
..
3434-92
Sprint
FIDANZA Arianna CERATIZIT-WNT Pro Cycling Team
29CERATIZIT-WNT Pro Cycling Team855:42
5:42
..
3535-56
Classic
27FDJ - SUEZ855:48
5:48
..
3636-84
Climber
SCHREMPF Carina Fenix-Deceuninck
29Fenix-Deceuninck855:50
5:50
..
3737-21
Classic
CROMWELL Tiffany Canyon//SRAM Racing
35Canyon//SRAM Racing85,,
5:50
..
3838-103
Climber
30Roland856:54
6:54
..
3939-54
GC
KRAAK Amber FDJ - SUEZ
29FDJ - SUEZ856:59
6:59
..
4040-136
Climber
ZANETTI Linda Human Powered Health
21Human Powered Health857:15
7:15
..
4141-82
Climber
PERKINS Flora Fenix-Deceuninck
20Fenix-Deceuninck57:54
7:54
..
4242-173
Climber
SILVESTRI Debora Laboral Kutxa - Fundación Euskadi
25Laboral Kutxa - Fundación Euskadi57:57
7:57
..
4343-121
Classic
JACKSON Alison EF Education-Cannondale
35EF Education-Cannondale58:16
8:16
..
4444-114
Classic
CONFALONIERI Maria Giulia Uno-X Mobility
30Uno-X Mobility58:20
8:20
..
4546▲1186
TT
ZABELINSKAYA Olga Tashkent City Women Professional Cycling Team
43Tashkent City Women Professional Cycling Team58:23
8:23
..
4645▼1106
Classic
23Roland5,,
8:23
..
4748▲174
Climber
KOREVAAR Jeanne Liv AlUla Jayco
27Liv AlUla Jayco58:57
8:57
..
4849▲1196
Climber
SEGATO Gaia Top Girls Fassa Bortolo
19Top Girls Fassa Bortolo59:14
9:14
..
4947▼212
Climber
GERRITSE Femke Team SD Worx - Protime
22Team SD Worx - Protime59:32
9:32
..
5050-161
Sprint
GREENWOOD Monica Team Coop - Repsol
34Team Coop - Repsol59:41
9:41
..
5151-32
Climber
IVANCHENKO Alena UAE Team ADQ
20UAE Team ADQ59:50
9:50
..
5252-163
GC
MOHR Mari Hole Team Coop - Repsol
22Team Coop - Repsol510:05
10:05
..
5353-171
Climber
ERASO Idoia Laboral Kutxa - Fundación Euskadi
21Laboral Kutxa - Fundación Euskadi510:24
10:24
..
5456▲2112
GC
BEEKHUIS Teuntje Uno-X Mobility
28Uno-X Mobility510:25
10:25
..
5557▲2131
Classic
GROSSETÊTE Maëlle Human Powered Health
25Human Powered Health5,,
10:25
..
5655▼146
Climber
STEELS Claire Movistar Team
37Movistar Team5,,
10:25
..
5758▲141
TT
BIANNIC Aude Movistar Team
32Movistar Team5,,
10:25
..
5859▲1181
Climber
KAKHOROVA Madina Tashkent City Women Professional Cycling Team
21Tashkent City Women Professional Cycling Team510:39
10:39
..
5960▲1183
Classic
KOZIEVA Nafosat Tashkent City Women Professional Cycling Team
25Tashkent City Women Professional Cycling Team511:29
11:29
..
6061▲124
Climber
CZAPLA Justyna Canyon//SRAM Racing
20Canyon//SRAM Racing511:39
11:39
..
6154▼7125
Sprint
KESSLER Nina EF Education-Cannondale
35EF Education-Cannondale511:56
11:56
..
6263▲181
Classic
COUZENS Millie Fenix-Deceuninck
20Fenix-Deceuninck512:10
12:10
..
6364▲14
TT
KLEIN Lisa Lidl - Trek
27Lidl - Trek512:26
12:26
..
6466▲216
Sprint
WIEBES Lorena Team SD Worx - Protime
24Team SD Worx - Protime513:00
13:00
..
6567▲233
Sprint
CONSONNI Chiara UAE Team ADQ
24UAE Team ADQ513:18
13:18
..
6668▲2133
Sprint
PIKULIK Daria Human Powered Health
27Human Powered Health513:19
13:19
..
6769▲22
Sprint
COPPONI Clara Lidl - Trek
25Lidl - Trek513:24
13:24
..
6870▲255
Climber
LE NET Marie FDJ - SUEZ
24FDJ - SUEZ513:25
13:25
..
6971▲2194
Climber
PALAZZI Alice Top Girls Fassa Bortolo
22Top Girls Fassa Bortolo5,,
13:25
..
7073▲353
Classic
GUAZZINI Vittoria FDJ - SUEZ
23FDJ - SUEZ513:28
13:28
..
7172▲1101
Sprint
24Roland5,,
13:28
..
7276▲4123
Climber
BORGHESI Letizia EF Education-Cannondale
25EF Education-Cannondale5,,
13:28
..
7374▲145
Sprint
RUIZ PÉREZ Lucía Movistar Team
19Movistar Team5,,
13:28
..
7478▲495
Sprint
SCHWEINBERGER Kathrin CERATIZIT-WNT Pro Cycling Team
27CERATIZIT-WNT Pro Cycling Team5,,
13:28
..
7579▲4175
Sprint
TOMASI Laura Laboral Kutxa - Fundación Euskadi
24Laboral Kutxa - Fundación Euskadi5,,
13:28
..
7677▲1166
Sprint
VAN ROOIJEN Eline Team Coop - Repsol
22Team Coop - Repsol5,,
13:28
..
7780▲3191
Climber
BARIANI Giorgia Top Girls Fassa Bortolo
23Top Girls Fassa Bortolo5,,
13:28
..
7875▼344
Climber
RUIZ PÉREZ Laura Movistar Team
19Movistar Team5,,
13:28
..
7984▲5151
Sprint
ALZINI Martina Cofidis Women Team
27Cofidis Women Team5,,
13:28
..
8083▲3105
Classic
23Roland5,,
13:28
..
8185▲4164
Classic
TACEY April Team Coop - Repsol
23Team Coop - Repsol5,,
13:28
..
8286▲4135
Climber
ZANARDI Silvia Human Powered Health
23Human Powered Health5,,
13:28
..
8381▼2142
Classic
BORRAS Marion St Michel - Mavic - Auber93 WE
26St Michel - Mavic - Auber93 WE5,,
13:28
..
8488▲435
Classic
NEUMANOVA Tereza UAE Team ADQ
25UAE Team ADQ5,,
13:28
..
8582▼375
Sprint
PATERNOSTER Letizia Liv AlUla Jayco
24Liv AlUla Jayco5,,
13:28
..
8687▲1193
GC
MONTICOLO Iris Top Girls Fassa Bortolo
23Top Girls Fassa Bortolo5,,
13:28
..
8790▲3152
Classic
CASTRIQUE Alana Cofidis Women Team
24Cofidis Women Team5,,
13:28
..
8889▲196
Classic
TEUTENBERG Lea Lin CERATIZIT-WNT Pro Cycling Team
24CERATIZIT-WNT Pro Cycling Team5,,
13:28
..
8992▲313
Sprint
GUARISCHI Barbara Team SD Worx - Protime
33Team SD Worx - Protime5,,
13:28
..
9093▲372
TT
BAKER Georgia Liv AlUla Jayco
29Liv AlUla Jayco513:33
13:33
..
9194▲342
Sprint
NORSGAARD Emma Movistar Team
24Movistar Team5,,
13:33
..
9295▲3176
Climber
TONETTI Cristina Laboral Kutxa - Fundación Euskadi
21Laboral Kutxa - Fundación Euskadi5,,
13:33
..
9398▲5195
GC
REGHINI Chiara Top Girls Fassa Bortolo
21Top Girls Fassa Bortolo5,,
13:33
..
94100▲614
Classic
MARKUS Femke Team SD Worx - Protime
27Team SD Worx - Protime513:53
13:53
..
95101▲6141
GC
AVOINE Alison St Michel - Mavic - Auber93 WE
24St Michel - Mavic - Auber93 WE514:14
14:14
..
96102▲6115
GC
OLAUSSON Wilma Uno-X Mobility
22Uno-X Mobility514:29
14:29
..
9796▼163
TT
HENGEVELD Daniek Team dsm-firmenich PostNL
21Team dsm-firmenich PostNL514:33
14:33
..
9897▼166
Climber
UIJEN Elise Team dsm-firmenich PostNL
20Team dsm-firmenich PostNL514:37
14:37
..
99103▲4134
Sprint
PIKULIK Wiktoria Human Powered Health
25Human Powered Health514:39
14:39
..
100104▲4144
Sprint
FOURNIER Roxane St Michel - Mavic - Auber93 WE
32St Michel - Mavic - Auber93 WE515:01
15:01
..
10199▼2126
Climber
STANNARD Elizabeth EF Education-Cannondale
26EF Education-Cannondale515:24
15:24
..
10262▼4086
Climber
WRIGHT Sophie Fenix-Deceuninck
24Fenix-Deceuninck515:25
15:25
..
103105▲2182
Climber
KUSKOVA Anna Tashkent City Women Professional Cycling Team
19Tashkent City Women Professional Cycling Team515:38
15:38
..
10491▼1373
Classic
CAMPBELL Teniel Liv AlUla Jayco
26Liv AlUla Jayco516:24
16:24
..
105106▲161
Sprint
BARBIERI Rachele Team dsm-firmenich PostNL
26Team dsm-firmenich PostNL516:56
16:56
..
106107▲1154
Sprint
FORTIN Valentine Cofidis Women Team
24Cofidis Women Team517:02
17:02
..
107108▲1111
Classic
AHTOSALO Anniina Uno-X Mobility
20Uno-X Mobility5,,
17:02
..
108109▲1102
Sprint
22Roland5,,
17:02
..
109110▲1174
Sprint
TERUEL Alba Laboral Kutxa - Fundación Euskadi
27Laboral Kutxa - Fundación Euskadi5,,
17:02
..
110111▲1156
Sprint
VAN HAAFTEN Kirstie Cofidis Women Team
25Cofidis Women Team517:21
17:21
..
11165▼46185
Climber
MISYURINA Margarita Tashkent City Women Professional Cycling Team
20Tashkent City Women Professional Cycling Team517:38
17:38
..
112112-165
Classic
TUISK Aidi Gerde Team Coop - Repsol
21Team Coop - Repsol518:17
18:17
..
113113-6
GC
SHARP Izzy Lidl - Trek
18Lidl - Trek5,,
18:17
..
114114-93
Sprint
FIDANZA Martina CERATIZIT-WNT Pro Cycling Team
24CERATIZIT-WNT Pro Cycling Team518:18
18:18
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkPrev▼▲BIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamPointsToday
11-16
Sprint
WIEBES Lorena Team SD Worx - Protime
24Team SD Worx - Protime62+16
22-11
Classic
KOPECKY Lotte Team SD Worx - Protime
28Team SD Worx - Protime39-
33-33
Sprint
CONSONNI Chiara UAE Team ADQ
24UAE Team ADQ37+9
4-54
GC
KRAAK Amber FDJ - SUEZ
29FDJ - SUEZ26+26
57▲2133
Sprint
PIKULIK Daria Human Powered Health
27Human Powered Health26+12
66-61
Sprint
BARBIERI Rachele Team dsm-firmenich PostNL
26Team dsm-firmenich PostNL21+5
74▼372
TT
BAKER Georgia Liv AlUla Jayco
29Liv AlUla Jayco18-
8-161
Sprint
GREENWOOD Monica Team Coop - Repsol
34Team Coop - Repsol16+16
95▼423
GC
BRADBURY Neve Canyon//SRAM Racing
21Canyon//SRAM Racing16-
108▼22
Sprint
COPPONI Clara Lidl - Trek
25Lidl - Trek15+2
119▼271
Climber
GARCÍA Mavi Liv AlUla Jayco
40Liv AlUla Jayco12-
1223▲11154
Sprint
FORTIN Valentine Cofidis Women Team
24Cofidis Women Team12+7
1310▼356
Classic
27FDJ - SUEZ10-
1411▼351
Climber
ADEGEEST Loes FDJ - SUEZ
27FDJ - SUEZ10-
15-86
Climber
WRIGHT Sophie Fenix-Deceuninck
24Fenix-Deceuninck10+10
1612▼455
Climber
LE NET Marie FDJ - SUEZ
24FDJ - SUEZ9-
1713▼45
Climber
REALINI Gaia Lidl - Trek
22Lidl - Trek9-
1814▼4184
Climber
KUSKOVA Yanina Tashkent City Women Professional Cycling Team
22Tashkent City Women Professional Cycling Team8-
1915▼4194
Climber
PALAZZI Alice Top Girls Fassa Bortolo
22Top Girls Fassa Bortolo8-
2027▲7111
Classic
AHTOSALO Anniina Uno-X Mobility
20Uno-X Mobility8+4
2116▼5143
GC
BUNEL Marion St Michel - Mavic - Auber93 WE
19St Michel - Mavic - Auber93 WE7-
2217▼5101
Sprint
24Roland7-
2318▼593
Sprint
FIDANZA Martina CERATIZIT-WNT Pro Cycling Team
24CERATIZIT-WNT Pro Cycling Team7-
2419▼583
Climber
ROOIJAKKERS Pauliena Fenix-Deceuninck
30Fenix-Deceuninck5-
2520▼5136
Climber
ZANETTI Linda Human Powered Health
21Human Powered Health5-
2621▼5196
Climber
SEGATO Gaia Top Girls Fassa Bortolo
19Top Girls Fassa Bortolo5-
2722▼553
Classic
GUAZZINI Vittoria FDJ - SUEZ
23FDJ - SUEZ5-
2824▼41
Classic
LONGO BORGHINI Elisa Lidl - Trek
32Lidl - Trek4-
2925▼4114
Classic
CONFALONIERI Maria Giulia Uno-X Mobility
30Uno-X Mobility4-
3026▼444
Climber
RUIZ PÉREZ Laura Movistar Team
19Movistar Team4-
3128▼331
Climber
PERSICO Silvia UAE Team ADQ
26UAE Team ADQ3-
3229▼336
TT
SWINKELS Karlijn UAE Team ADQ
25UAE Team ADQ3-
33-25
TT
SKALNIAK-SÓJKA Agnieszka Canyon//SRAM Racing
26Canyon//SRAM Racing3+3
3430▼482
Climber
PERKINS Flora Fenix-Deceuninck
20Fenix-Deceuninck3-
3531▼4171
Climber
ERASO Idoia Laboral Kutxa - Fundación Euskadi
21Laboral Kutxa - Fundación Euskadi3-
3632▼4102
Sprint
22Roland3-
3733▼443
Climber
MEIJERING Mareille Movistar Team
28Movistar Team2-
38-185
Climber
MISYURINA Margarita Tashkent City Women Professional Cycling Team
20Tashkent City Women Professional Cycling Team2+2
3934▼522
Climber
BAUERNFEIND Ricarda Canyon//SRAM Racing
23Canyon//SRAM Racing1-
4035▼552
Climber
BUIJSMAN Nina FDJ - SUEZ
26FDJ - SUEZ1-
4137▼4131
Classic
GROSSETÊTE Maëlle Human Powered Health
25Human Powered Health1-
4236▼646
Climber
STEELS Claire Movistar Team
37Movistar Team1-
43-175
Sprint
TOMASI Laura Laboral Kutxa - Fundación Euskadi
24Laboral Kutxa - Fundación Euskadi1+1
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkPrev▼▲BIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamTimeTime won/lost
11-23
GC
BRADBURY Neve Canyon//SRAM Racing
21Canyon//SRAM Racing 11:17:04..
22-5
Climber
REALINI Gaia Lidl - Trek
22Lidl - Trek0:46
0:46
..
33-143
GC
BUNEL Marion St Michel - Mavic - Auber93 WE
19St Michel - Mavic - Auber93 WE1:03
1:03
..
44-85
Climber
STIASNY Petra Fenix-Deceuninck
22Fenix-Deceuninck2:52
2:52
..
55-26
Classic
TOWERS Alice Canyon//SRAM Racing
21Canyon//SRAM Racing4:20
4:20
..
66-76
GC
SMULDERS Silke Liv AlUla Jayco
22Liv AlUla Jayco4:48
4:48
..
77-184
Climber
KUSKOVA Yanina Tashkent City Women Professional Cycling Team
22Tashkent City Women Professional Cycling Team5:07
5:07
..
88-136
Climber
ZANETTI Linda Human Powered Health
21Human Powered Health7:02
7:02
..
99-82
Climber
PERKINS Flora Fenix-Deceuninck
20Fenix-Deceuninck7:41
7:41
..
1011▲1196
Climber
SEGATO Gaia Top Girls Fassa Bortolo
19Top Girls Fassa Bortolo9:01
9:01
..
1110▼112
Climber
GERRITSE Femke Team SD Worx - Protime
22Team SD Worx - Protime9:19
9:19
..
1212-32
Climber
IVANCHENKO Alena UAE Team ADQ
20UAE Team ADQ9:37
9:37
..
1313-163
GC
MOHR Mari Hole Team Coop - Repsol
22Team Coop - Repsol9:52
9:52
..
1414-171
Climber
ERASO Idoia Laboral Kutxa - Fundación Euskadi
21Laboral Kutxa - Fundación Euskadi10:11
10:11
..
1515-181
Climber
KAKHOROVA Madina Tashkent City Women Professional Cycling Team
21Tashkent City Women Professional Cycling Team10:26
10:26
..
1616-24
Climber
CZAPLA Justyna Canyon//SRAM Racing
20Canyon//SRAM Racing11:26
11:26
..
1717-81
Classic
COUZENS Millie Fenix-Deceuninck
20Fenix-Deceuninck11:57
11:57
..
1819▲1194
Climber
PALAZZI Alice Top Girls Fassa Bortolo
22Top Girls Fassa Bortolo13:12
13:12
..
1920▲145
Sprint
RUIZ PÉREZ Lucía Movistar Team
19Movistar Team13:15
13:15
..
2022▲2166
Sprint
VAN ROOIJEN Eline Team Coop - Repsol
22Team Coop - Repsol,,
13:15
..
2121-44
Climber
RUIZ PÉREZ Laura Movistar Team
19Movistar Team,,
13:15
..
2223▲1176
Climber
TONETTI Cristina Laboral Kutxa - Fundación Euskadi
21Laboral Kutxa - Fundación Euskadi13:20
13:20
..
2326▲3195
GC
REGHINI Chiara Top Girls Fassa Bortolo
21Top Girls Fassa Bortolo,,
13:20
..
2427▲3115
GC
OLAUSSON Wilma Uno-X Mobility
22Uno-X Mobility14:16
14:16
..
2524▼163
TT
HENGEVELD Daniek Team dsm-firmenich PostNL
21Team dsm-firmenich PostNL14:20
14:20
..
2625▼166
Climber
UIJEN Elise Team dsm-firmenich PostNL
20Team dsm-firmenich PostNL14:24
14:24
..
2728▲1182
Climber
KUSKOVA Anna Tashkent City Women Professional Cycling Team
19Tashkent City Women Professional Cycling Team15:25
15:25
..
2829▲1111
Classic
AHTOSALO Anniina Uno-X Mobility
20Uno-X Mobility16:49
16:49
..
2930▲1102
Sprint
22Roland,,
16:49
..
3018▼12185
Climber
MISYURINA Margarita Tashkent City Women Professional Cycling Team
20Tashkent City Women Professional Cycling Team17:25
17:25
..
3131-165
Classic
TUISK Aidi Gerde Team Coop - Repsol
21Team Coop - Repsol18:04
18:04
..
3232-6
GC
SHARP Izzy Lidl - Trek
18Lidl - Trek,,
18:04
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkPrev▼▲TeamClassTimeTime won/lost
11- Canyon//SRAM RacingWTW 33:56:10..
22- St Michel - Mavic - Auber93 WECTW0:49
0:49
..
33- UAE Team ADQWTW1:53
1:53
..
44- Fenix-DeceuninckWTW4:38
4:38
..
55- FDJ - SUEZWTW8:48
8:48
..
66- Liv AlUla JaycoWTW9:09
9:09
..
77- Lidl - TrekWTW9:13
9:13
..
88- Uno-X MobilityWTW11:59
11:59
..
99- Team dsm-firmenich PostNLWTW13:39
13:39
..
1010- Cofidis Women TeamCTW14:23
14:23
..
1111- RolandWTW14:49
14:49
..
1212- Human Powered HealthWTW16:24
16:24
..
1313- Team SD Worx - ProtimeWTW16:39
16:39
..
1414- Laboral Kutxa - Fundación EuskadiCTW16:50
16:50
..
1515- Movistar TeamWTW16:58
16:58
..
1616- EF Education-CannondaleCTW17:11
17:11
..
1717- CERATIZIT-WNT Pro Cycling TeamWTW17:25
17:25
..
1818- Tashkent City Women Professional Cycling TeamCTW18:48
18:48
..
1919- Team Coop - RepsolCTW19:24
19:24
..
2020- Top Girls Fassa BortoloCTW30:16
30:16
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton

Race information

  • Date:
    11 February 2024
  • Start time:
    13:50 (10:50 CET)
  • Avg. speed winner:
    42.697 km/h
  • Race category:
    WE - Women Elite
  • Distance:
    105 km
  • Points scale:
  • UCI scale:
  • Parcours type:
  • ProfileScore:
    0
  • Vert. meters:
    102
  • Departure:
  • Arrival:
  • Race ranking:
  • Startlist quality score:
  • Won how:
    5.7 km solo
  • Avg. temperature:

    Race profile

      Finish photo

      • © Sprint Cycling Agency