2019»34th

Veenendaal-Veenendaal Classic

(1.1)
2019»One day race»VeenendaalVeenendaal(190.7km)

clear filter
The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Select two riders to compare.
RnkBIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamUCIPntTime
12
Sprint
DEMPSTER Zak Israel Cycling Academy
31Israel Cycling Academy125754:11:38
262
Sprint
BUDDING Martijn BEAT Cycling Club
23BEAT Cycling Club 8555,,
0:00
323
Sprint
VAN DER LIJKE Nick Roompot - Charles
27Roompot - Charles7040,,
0:00
422
Classic
RIESEBEEK Oscar Roompot - Charles
26Roompot - Charles60320:09
0:09
5111
Sprint
BURGER Sven SEG Racing Academy
22SEG Racing Academy5028,,
0:09
666
Sprint
HAVIK Piotr BEAT Cycling Club
25BEAT Cycling Club 40240:13
0:13
793
Sprint
DE KLEIJN Arvid Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
25Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel35200:19
0:19
84
Sprint
JENSEN August Israel Cycling Academy
27Israel Cycling Academy3018,,
0:19
9105
Sprint
JANSSEN Adriaan Monkey Town - à Bloc CT
23Monkey Town - à Bloc CT25160:22
0:22
1021
Sprint
ASSELMAN Jesper Roompot - Charles
29Roompot - Charles20140:28
0:28
11167
Sprint
WIPPERT Wouter EvoPro Racing
29EvoPro Racing15120:29
0:29
1246
Classic
PASQUALON Andrea Wanty - Gobert Cycling Team
31Wanty - Gobert Cycling Team1010,,
0:29
1397
Sprint
VAN DEN BERG Marijn Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
20Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel580:32
0:32
1494
Sprint
DEKKER David Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
21Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel570:43
0:43
157
Sprint
VAN ASBROECK Tom Israel Cycling Academy
29Israel Cycling Academy56,,
0:43
1667
Sprint
HOEYBERGHS Daan BEAT Cycling Club
24BEAT Cycling Club 35,,
0:43
1771
Sprint
BOSTOCK Matthew Canyon dhb p/b Bloor Homes
22Canyon dhb p/b Bloor Homes 34,,
0:43
1831
Classic
GAREL Adrien Vital Concept - B&B Hotels
23Vital Concept - B&B Hotels33,,
0:43
19144
Sprint
HUPPERTZ Joshua Team Lotto - Kern Haus
24Team Lotto - Kern Haus32,,
0:43
20165
Hills
SWEENY Harry EvoPro Racing
21EvoPro Racing31,,
0:43
2191
GC
BAX Sjoerd Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
23Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel3,,
0:43
2255
Sprint
PETERS Arne Alecto Cycling Team
23Alecto Cycling Team 30:46
0:46
2385
Hills
SINSCHEK Nils Development Team Sunweb
21Development Team Sunweb30:50
0:50
2414
Classic
RUSSO Clément Team Arkéa Samsic
24Team Arkéa Samsic30:59
0:59
25104
Sprint
VAN DER KOOIJ Bas Monkey Town - à Bloc CT
23Monkey Town - à Bloc CT31:20
1:20
2627
Sprint
VAN STAEYEN Michael Roompot - Charles
31Roompot - Charles,,
1:20
2757
Sprint
VERMELTFOORT Coen Alecto Cycling Team
31Alecto Cycling Team ,,
1:20
2872
Sprint
WOOD Oliver Canyon dhb p/b Bloor Homes
23Canyon dhb p/b Bloor Homes ,,
1:20
2981
Sprint
MAAS Edo Development Team Sunweb
19Development Team Sunweb,,
1:20
30114
Classic
MEEUS Jordi SEG Racing Academy
21SEG Racing Academy,,
1:20
31142
Sprint
HEIDUK Kim Team Lotto - Kern Haus
19Team Lotto - Kern Haus,,
1:20
3264
Sprint
COOLEN Yves BEAT Cycling Club
23BEAT Cycling Club ,,
1:20
33101
Sprint
SLIK Ivar Monkey Town - à Bloc CT
26Monkey Town - à Bloc CT,,
1:20
34143
TT
HUGGER Jan Team Lotto - Kern Haus
21Team Lotto - Kern Haus,,
1:20
35103
Sprint
DE JONGE Maarten Monkey Town - à Bloc CT
34Monkey Town - à Bloc CT,,
1:20
36161
Classic
FEELEY Daire EvoPro Racing
22EvoPro Racing,,
1:20
3775
TT
TANFIELD Charlie Canyon dhb p/b Bloor Homes
22Canyon dhb p/b Bloor Homes ,,
1:20
3865
Sprint
DESALE Nahom BEAT Cycling Club
26BEAT Cycling Club ,,
1:20
3996
Sprint
VAN DALEN Jason Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
25Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel,,
1:20
4077
Sprint
TOWNSEND Rory Canyon dhb p/b Bloor Homes
24Canyon dhb p/b Bloor Homes ,,
1:20
41137
Sprint
RÓZSA Balázs Team Differdange - GeBa
23Team Differdange - GeBa,,
1:20
4254
Sprint
KOSTER Adne Alecto Cycling Team
18Alecto Cycling Team ,,
1:20
4384
GC
NABERMAN Tim Development Team Sunweb
20Development Team Sunweb,,
1:20
4473
Sprint
HENNESSY Jacob Canyon dhb p/b Bloor Homes
23Canyon dhb p/b Bloor Homes ,,
1:20
45136
Hills
PATTYN Jeroen Team Differdange - GeBa
23Team Differdange - GeBa,,
1:20
4625
Sprint
VAN POPPEL Boy Roompot - Charles
31Roompot - Charles,,
1:20
47106
Sprint
PLUTO Mārtiņš Monkey Town - à Bloc CT
21Monkey Town - à Bloc CT,,
1:20
4876
Sprint
TENNANT Andrew Canyon dhb p/b Bloor Homes
32Canyon dhb p/b Bloor Homes ,,
1:20
49146
Sprint
HENN Luca Team Lotto - Kern Haus
21Team Lotto - Kern Haus,,
1:20
50132
TT
CENTRONE Ivan Team Differdange - GeBa
23Team Differdange - GeBa,,
1:20
5163
Sprint
BUGTER Luuc BEAT Cycling Club
26BEAT Cycling Club ,,
1:20
52155
Sprint
VAN DEN DOOL Kelvin Vlasman CT
23Vlasman CT,,
1:20
533
TT
GOLDSTEIN Omer Israel Cycling Academy
23Israel Cycling Academy,,
1:20
54134
TT
DERUETTE Thomas Team Differdange - GeBa
24Team Differdange - GeBa,,
1:20
55115
Sprint
DAINESE Alberto SEG Racing Academy
21SEG Racing Academy,,
1:20
561
GC
TUREK Daniel Israel Cycling Academy
26Israel Cycling Academy,,
1:20
5786
GC
WACKER Ludvig Anton Development Team Sunweb
19Development Team Sunweb1:29
1:29
5835
GC
RIVIÈRE David Vital Concept - B&B Hotels
24Vital Concept - B&B Hotels1:30
1:30
5933
Sprint
LECROQ Jérémy Vital Concept - B&B Hotels
24Vital Concept - B&B Hotels,,
1:30
6012
Sprint
GREIPEL André Team Arkéa Samsic
37Team Arkéa Samsic,,
1:30
6115
Sprint
WAGNER Robert Team Arkéa Samsic
36Team Arkéa Samsic,,
1:30
62162
TT
KONING Peter EvoPro Racing
28EvoPro Racing,,
1:30
6352
Sprint
DOETS Marco Alecto Cycling Team
23Alecto Cycling Team ,,
1:30
6453
Sprint
HOOGHIEMSTER René Alecto Cycling Team
33Alecto Cycling Team ,,
1:30
6545
Sprint
KREDER Wesley Wanty - Gobert Cycling Team
28Wanty - Gobert Cycling Team,,
1:30
666
Sprint
RÄIM Mihkel Israel Cycling Academy
26Israel Cycling Academy,,
1:30
675
GC
PERRY Benjamin Israel Cycling Academy
25Israel Cycling Academy,,
1:30
6826
Sprint
VAN SCHIP Jan-Willem Roompot - Charles
25Roompot - Charles,,
1:30
69113
TT
ANTUNES Tiago SEG Racing Academy
22SEG Racing Academy,,
1:30
7074
Sprint
PATON Alex Canyon dhb p/b Bloor Homes
29Canyon dhb p/b Bloor Homes ,,
1:30
7195
Sprint
KRUL Stef Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
24Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel,,
1:30
7292
Sprint
OTTEMA Rick Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
27Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel,,
1:30
7351
Sprint
CELI Abe Alecto Cycling Team
22Alecto Cycling Team ,,
1:30
7442
Sprint
DE DECKER Alfdan Wanty - Gobert Cycling Team
22Wanty - Gobert Cycling Team,,
1:30
7547
Sprint
VANSPEYBROUCK Pieter Wanty - Gobert Cycling Team
32Wanty - Gobert Cycling Team,,
1:30
76102
Sprint
VAN BREDA Rick Monkey Town - à Bloc CT
29Monkey Town - à Bloc CT,,
1:30
77141
DÖRRIE Marc Team Lotto - Kern Haus
22Team Lotto - Kern Haus2:54
2:54
DNF16
Sprint
WELTEN Bram Team Arkéa Samsic
22Team Arkéa Samsic-
DNF17
Sprint
LECAMUS-LAMBERT Florentin Team Arkéa Samsic
20Team Arkéa Samsic-
DNF13
Sprint
JARRIER Benoît Team Arkéa Samsic
30Team Arkéa Samsic-
DNF133
TT
DA SILVA Tiago Team Differdange - GeBa
22Team Differdange - GeBa-
DNF135
TT
KOCKELMANN Raphael Team Differdange - GeBa
20Team Differdange - GeBa-
DNF131
Sprint
BEARD Cameron Team Differdange - GeBa
21Team Differdange - GeBa-
DNF41
Classic
BACKAERT Frederik Wanty - Gobert Cycling Team
29Wanty - Gobert Cycling Team-
DNF43
Sprint
DE WINTER Ludwig Wanty - Gobert Cycling Team
26Wanty - Gobert Cycling Team-
DNF44
Classic
DEVRIENDT Tom Wanty - Gobert Cycling Team
27Wanty - Gobert Cycling Team-
DNF125
JAVELLY Luis Start Cycling Team
21Start Cycling Team-
DNF121
Classic
AUTRAN José Eduardo Start Cycling Team
19Start Cycling Team-
DNF127
VILLANUEVA Eduardo Ignacio Start Cycling Team
22Start Cycling Team-
DNF122
Sprint
BAZÁN Oscar Nehuén Start Cycling Team
19Start Cycling Team-
DNF123
Hills
QUINTERO Leonel Start Cycling Team
22Start Cycling Team-
DNF56
Sprint
VAN SINTMAARTENSDIJK Daan Alecto Cycling Team
21Alecto Cycling Team -
DNF145
TT
KUHN Jan Team Lotto - Kern Haus
19Team Lotto - Kern Haus-
DNF112
Climber
HARTLEY Adam SEG Racing Academy
20SEG Racing Academy-
DNF116
TT
STAVRAKAKIS Georgios SEG Racing Academy
21SEG Racing Academy-
DNF117
Sprint
KRUL Wessel SEG Racing Academy
19SEG Racing Academy-
DNF82
Hills
MAYRHOFER Marius Development Team Sunweb
18Development Team Sunweb-
DNF153
BOVENHUIS Robert Vlasman CT
31Vlasman CT-
DNF154
Sprint
DUVIGNEAU Beau Vlasman CT
24Vlasman CT-
DNF151
TT
BEUKEBOOM Dion Vlasman CT
30Vlasman CT-
DNF156
Sprint
STROETINGA Wim Vlasman CT
34Vlasman CT-
DNF152
Sprint
BOVENHUIS Jasper Vlasman CT
28Vlasman CT-
DNF157
Classic
VAN DER BURG Joost Vlasman CT
25Vlasman CT-
DNF32
GC
BAGOT Yoann Vital Concept - B&B Hotels
31Vital Concept - B&B Hotels-
DNF34
Classic
MOTTIER Justin Vital Concept - B&B Hotels
25Vital Concept - B&B Hotels-
DNF61
TT
ABRAHAM Daniel BEAT Cycling Club
34BEAT Cycling Club -
DNF163
Classic
MONK Cyrus EvoPro Racing
22EvoPro Racing-
DNF164
Sprint
MUDGWAY Luke EvoPro Racing
23EvoPro Racing-
DNF166
Sprint
ALAFACI Eugenio EvoPro Racing
29EvoPro Racing-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton

Race information

  • Date:
    21 August 2019
  • Start time:
    -
  • Avg. speed winner:
    45.471 km/h
  • Race category:
    ME - Men Elite
  • Distance:
    190.7 km
  • Points scale:
  • UCI scale:
  • Parcours type:
  • ProfileScore:
    16
  • Vertical meters:
    989
  • Departure:
  • Arrival:
  • Race ranking:
  • Startlist quality score:
  • Won how:
  • Avg. temperature:

    Race profile