Complementary results
Overview of intermediate sprints, KOM sprints, daily classifications etc.
Sprint | Figueres (23.0 km)
(view location)Rnk | Rider | Team | Points | Bonis |
---|---|---|---|---|
1 | Dumoulin Samuel | Cofidis, le Crédit en Ligne | 3 | 3'' |
2 | Pineau Jérôme | Quickstep - Innergetic | 2 | 2'' |
3 | Hansen Adam | Team Columbia | 1 | 1'' |
KOM Sprint (1) Alt de Coubet (80.6 km)
(view location)Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | Augé Stéphane | Cofidis, le Crédit en Ligne | 16 |
2 | Ruiz Sánchez José | Andalucia-Caja Sur | 12 |
3 | Bonnet William | Bbox Bouygues Telecom | 10 |
4 | Coppel Jérôme | Française des Jeux | 8 |
5 | Labbé Arnaud | Bbox Bouygues Telecom | 6 |
6 | Mondory Lloyd | AG2R La Mondiale | 4 |
7 | Arrieta José Luis | AG2R La Mondiale | 3 |
8 | Hernández Aitor | Euskaltel - Euskadi | 2 |
9 | Pereiro Óscar | Caisse d'Epargne | 1 |
Sprint | Borredà (129.4 km)
(view location)Rnk | Rider | Team | Points | Bonis |
---|---|---|---|---|
1 | Coppel Jérôme | Française des Jeux | 3 | 3'' |
2 | Barredo Carlos | Quickstep - Innergetic | 2 | 2'' |
3 | Ruiz Sánchez José | Andalucia-Caja Sur | 1 | 1'' |
KOM Sprint (1) Alt de Jou (156.8 km)
(view location)Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | Hernández Aitor | Euskaltel - Euskadi | 16 |
2 | Tondo Xavier | Andalucia-Caja Sur | 12 |
3 | Zandio Xabier | Caisse d'Epargne | 10 |
4 | Losada Alberto | Caisse d'Epargne | 8 |
5 | Valverde Alejandro | Caisse d'Epargne | 6 |
6 | Urán Rigoberto | Caisse d'Epargne | 4 |
7 | Albasini Michael | Team Columbia | 3 |
8 | Casar Sandy | Française des Jeux | 2 |
9 | de la Fuente David | Fuji-Servetto | 1 |
KOM Sprint (1) Collada de Sobirana (175.6 km)
(view location)Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | Tondo Xavier | Andalucia-Caja Sur | 16 |
2 | de la Fuente David | Fuji-Servetto | 12 |
3 | Valverde Alejandro | Caisse d'Epargne | 10 |
4 | Zubeldia Haimar | Astana | 8 |
5 | Gómez Marchante José Ángel | Cervelo Test Team | 6 |
6 | Martin Dan | Team Garmin - Slipstream | 4 |
7 | Fuglsang Jakob | Saxo Bank | 3 |
8 | Astarloza Mikel | Euskaltel - Euskadi | 2 |
9 | Dyachenko Alexandr | Astana | 1 |
Team day classification
Rnk | Team | Time | Time |
---|---|---|---|
1 | Euskaltel - Euskadi | 14:21:51 | 14:21:51 |
2 | Astana | 14:21:51 | 0:00 |
3 | Française des Jeux | 14:22:49 | 0:58 |
4 | AG2R La Mondiale | 14:24:15 | 2:24 |
5 | Team Katusha | 14:24:15 | 2:24 |
6 | Andalucia-Caja Sur | 14:24:47 | 2:56 |
7 | Cervelo Test Team | 14:27:04 | 5:13 |
8 | Team Garmin - Slipstream | 14:29:50 | 7:59 |
9 | Team Columbia | 14:29:51 | 8:00 |
10 | Caisse d'Epargne | 14:30:40 | 8:49 |
11 | Fuji-Servetto | 14:30:58 | 9:07 |
12 | Contentpolis - Ampo | 14:31:31 | 9:40 |
13 | Quickstep - Innergetic | 14:32:36 | 10:45 |
14 | Rabobank ProTeam | 14:33:43 | 11:52 |
15 | Saxo Bank | 14:34:18 | 12:27 |
16 | Liquigas | 14:35:30 | 13:39 |
17 | Bbox Bouygues Telecom | 14:42:54 | 21:03 |
18 | Cofidis, le Crédit en Ligne | 14:44:45 | 22:54 |
19 | Lampre - NGC | 14:47:42 | 25:51 |
20 | Silence - Lotto | 14:59:04 | 37:13 |
21 | Milram | 15:06:08 | 44:17 |
Bonifications
Rnk | Rider | Team | Bonis |
---|---|---|---|
1 | Valverde Alejandro | Caisse d'Epargne | 10'' |
2 | de la Fuente David | Fuji-Servetto | 6'' |
3 | Martin Dan | Team Garmin - Slipstream | 4'' |