The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|
1 | SERPELLINI Marco Brescialat | Brescialat | 100 | 51:50:33 | |
2 | RODRIGUES Orlando Sergio Banesto | Banesto | 70 | 3:29 3:29 | |
3 | BELLI Wladimir Festina - Lotus | Festina - Lotus | 50 | 3:58 3:58 | |
4 | FRATTINI Cristiano Brescialat | Brescialat | 36 | 4:02 4:02 | |
5 | GOMES Joaquim Augusto LA - Pecol | LA - Pecol | 28 | 5:08 5:08 | |
6 | LADDOMADA Michele Scrigno - Gaerne | Scrigno - Gaerne | 24 | 6:28 6:28 | |
7 | REBOLLO José Luis Recer - Boavista | Recer - Boavista | 20 | 7:06 7:06 | |
8 | MIHOLJEVIĆ Vladimir KRKA - Telekom Slovenije | KRKA - Telekom Slovenije | 18 | 8:03 8:03 | |
9 | AYARZAGUENA Iñaki Euskaltel - Euskadi | Euskaltel - Euskadi | 16 | 8:40 8:40 | |
10 | RODRIGUES Quintino Recer - Boavista | Recer - Boavista | 14 | 9:51 9:51 | |
11 | FERREIRA Paulo Jorge de Moura Maia - Cin | Maia - Cin | 12 | 10:30 10:30 | |
12 | FRIZZO Maurizio Cantina Tollo - Alexia Alluminio | Cantina Tollo - Alexia Alluminio | 10 | 10:54 10:54 | |
13 | MEIER Armin Festina - Lotus | Festina - Lotus | 8 | 12:17 12:17 | |
14 | SOURKOV Youri LA - Pecol | LA - Pecol | 7 | 12:52 12:52 | |
15 | TROMBETTA Guido Mobilvetta - Northwave | Mobilvetta - Northwave | 6 | 15:30 15:30 | |
16 | MARQUES SANTOS Luis Paredes Movel - Ecop - W52 | Paredes Movel - Ecop - W52 | 5 | 16:06 16:06 | |
17 | VERGNANI Marco Kross - Selle Italia | Kross - Selle Italia | 4 | 16:43 16:43 | |
18 | ANDRADE Pedro Manuel Oliveira Recer - Boavista | Recer - Boavista | 3 | 17:09 17:09 | |
19 | TEIXEIRA Carlos Recer - Boavista | Recer - Boavista | 2 | 17:15 17:15 | |
20 | AMORIM Gonçalo Maia - Cin | Maia - Cin | 1 | 17:30 17:30 | |
21 | BELOKI Joseba Euskaltel - Euskadi | Euskaltel - Euskadi | 18:57 18:57 | ||
22 | PINHO Carlos Manuel Paredes Movel - Ecop - W52 | Paredes Movel - Ecop - W52 | 19:08 19:08 | ||
23 | KIVILEV Andrei Festina - Lotus | Festina - Lotus | 19:45 19:45 | ||
24 | LANFRANCHI Paolo Mapei - Bricobi | Mapei - Bricobi | 20:58 20:58 | ||
25 | AZEVEDO José Bento Maia - Cin | Maia - Cin | 22:34 22:34 | ||
26 | FERNANDES Philippe Gresco - Tavira | Gresco - Tavira | 22:40 22:40 | ||
27 | BORTOLAMI Gianluca Festina - Lotus | Festina - Lotus | 25:32 25:32 | ||
28 | DUMA Vladimir Scrigno - Gaerne | Scrigno - Gaerne | 28:36 28:36 | ||
29 | CAMENZIND Oscar Mapei - Bricobi | Mapei - Bricobi | 28:56 28:56 | ||
30 | RODRIGUES Sérgio Inácio Gresco - Tavira | Gresco - Tavira | 29:18 29:18 | ||
31 | PALUAN Andrea Mobilvetta - Northwave | Mobilvetta - Northwave | 31:21 31:21 | ||
32 | CHAURREAU Íñigo Euskaltel - Euskadi | Euskaltel - Euskadi | 31:48 31:48 | ||
33 | PEREIRA Delmino Recer - Boavista | Recer - Boavista | 31:56 31:56 | ||
34 | SAMPAIO Joaquim Alberto Campos Maia - Cin | Maia - Cin | 32:17 32:17 | ||
35 | SILVA Paulo Manuel Correia Paredes Movel - Ecop - W52 | Paredes Movel - Ecop - W52 | 33:42 33:42 | ||
36 | ARENAS Juan Rodrigo Recer - Boavista | Recer - Boavista | 34:03 34:03 | ||
37 | ARRIETA José Luis Banesto | Banesto | 35:33 35:33 | ||
38 | SGAMBELLURI Roberto Brescialat | Brescialat | 37:44 37:44 | ||
39 | GIUNTI Massimo Cantina Tollo - Alexia Alluminio | Cantina Tollo - Alexia Alluminio | 38:42 38:42 | ||
40 | CONTE Biagio Scrigno - Gaerne | Scrigno - Gaerne | 40:35 40:35 | ||
41 | GONCALVES Pedro LA - Pecol | LA - Pecol | 41:20 41:20 | ||
42 | ETXEBARRIA Unai Euskaltel - Euskadi | Euskaltel - Euskadi | 43:07 43:07 | ||
43 | ŠTANGELJ Gorazd KRKA - Telekom Slovenije | KRKA - Telekom Slovenije | 44:16 44:16 | ||
44 | ODRIOZOLA Jon Banesto | Banesto | 44:51 44:51 | ||
45 | ZANETTE Denis Vini Caldirola - Sidermec | Vini Caldirola - Sidermec | 45:01 45:01 | ||
46 | BABAITSEV Artour ZVVZ - DLD | ZVVZ - DLD | 46:17 46:17 | ||
47 | FERNÁNDEZ GINÉS Manuel Banesto | Banesto | 46:23 46:23 | ||
48 | FIORONI Leandro Mobilvetta - Northwave | Mobilvetta - Northwave | 47:11 47:11 | ||
49 | BRUSEGHIN Marzio Brescialat | Brescialat | 48:11 48:11 | ||
50 | FORERO Vladimir Kross - Selle Italia | Kross - Selle Italia | 49:07 49:07 | ||
51 | SILVA João Pedro Maia - Cin | Maia - Cin | 49:34 49:34 | ||
52 | URIARTE José Ramón Festina - Lotus | Festina - Lotus | 50:01 50:01 | ||
53 | BARBOSA Cândido Banesto | Banesto | 50:22 50:22 | ||
54 | DALLA COSTA Oscar Vini Caldirola - Sidermec | Vini Caldirola - Sidermec | 50:45 50:45 | ||
55 | TRENTI Guido Cantina Tollo - Alexia Alluminio | Cantina Tollo - Alexia Alluminio | 51:22 51:22 | ||
56 | SOEÍRO Pedro Miguel Miranda Paredes Movel - Ecop - W52 | Paredes Movel - Ecop - W52 | 51:56 51:56 | ||
57 | ZUBELDIA Haimar Euskaltel - Euskadi | Euskaltel - Euskadi | 54:17 54:17 | ||
58 | ANDRADE Joaquim Adrego Pereira Maia - Cin | Maia - Cin | 54:29 54:29 | ||
59 | DOS SANTOS Virgílio Martins Paredes Movel - Ecop - W52 | Paredes Movel - Ecop - W52 | ,, 54:29 | ||
60 | HERNANDEZ Santos Recer - Boavista | Recer - Boavista | 56:23 56:23 | ||
61 | MATIAS Raul Gresco - Tavira | Gresco - Tavira | 57:03 57:03 | ||
62 | VAINŠTEINS Romāns Kross - Selle Italia | Kross - Selle Italia | 59:19 59:19 | ||
63 | GUILLAMÓN Juan Carlos Gresco - Tavira | Gresco - Tavira | 59:43 59:43 | ||
64 | LÓPEZ Oscar Euskaltel - Euskadi | Euskaltel - Euskadi | 59:44 59:44 | ||
65 | ZANOTTI Marco Vini Caldirola - Sidermec | Vini Caldirola - Sidermec | 59:50 59:50 | ||
66 | BERNAL Jair Humberto Kross - Selle Italia | Kross - Selle Italia | 1:00:05 1:00:05 | ||
67 | COSTA Alexandre Miguel Pinho Paredes Movel - Ecop - W52 | Paredes Movel - Ecop - W52 | 1:01:17 1:01:17 | ||
68 | PIEROBON Gianluca Kross - Selle Italia | Kross - Selle Italia | 1:01:33 1:01:33 | ||
69 | VASILEV Krassimir Gresco - Tavira | Gresco - Tavira | 1:02:13 1:02:13 | ||
70 | BATTISTEL Giacomo Cantina Tollo - Alexia Alluminio | Cantina Tollo - Alexia Alluminio | 1:02:25 1:02:25 | ||
71 | ALVES Nuno Gresco - Tavira | Gresco - Tavira | 1:04:04 1:04:04 | ||
72 | HRUŠKA Jan ZVVZ - DLD | ZVVZ - DLD | 1:04:16 1:04:16 | ||
73 | BUGNO Gianni Mapei - Bricobi | Mapei - Bricobi | 1:04:23 1:04:23 | ||
74 | SÁNCHEZ Domingo José Gresco - Tavira | Gresco - Tavira | 1:04:29 1:04:29 | ||
75 | MURN Uroš KRKA - Telekom Slovenije | KRKA - Telekom Slovenije | 1:05:06 1:05:06 | ||
76 | BUGALLO Aitor Euskaltel - Euskadi | Euskaltel - Euskadi | 1:06:20 1:06:20 | ||
77 | CAVAGNIS Oscar Cantina Tollo - Alexia Alluminio | Cantina Tollo - Alexia Alluminio | 1:07:26 1:07:26 | ||
78 | PETROV Atanas Gresco - Tavira | Gresco - Tavira | 1:08:52 1:08:52 | ||
79 | RADAELLI Mauro Vini Caldirola - Sidermec | Vini Caldirola - Sidermec | 1:11:12 1:11:12 | ||
80 | AXELSSON Niklas Scrigno - Gaerne | Scrigno - Gaerne | 1:12:16 1:12:16 | ||
81 | MAGNANI Marco Cantina Tollo - Alexia Alluminio | Cantina Tollo - Alexia Alluminio | 1:13:16 1:13:16 | ||
82 | LEFÈVRE Laurent Festina - Lotus | Festina - Lotus | 1:13:50 1:13:50 | ||
83 | BANFI Mauro Brescialat | Brescialat | 1:17:36 1:17:36 | ||
84 | MARTINS Paulo Jorge Teixeira Gresco - Tavira | Gresco - Tavira | 1:18:03 1:18:03 | ||
85 | SILVA Pedro Manuel Rodrigues Recer - Boavista | Recer - Boavista | 1:18:11 1:18:11 | ||
86 | BARROS Jose Paredes Movel - Ecop - W52 | Paredes Movel - Ecop - W52 | 1:18:21 1:18:21 | ||
87 | MORENI Cristian Brescialat | Brescialat | 1:18:22 1:18:22 | ||
88 | BARROSO Paulo Maia - Cin | Maia - Cin | 1:20:11 1:20:11 | ||
89 | AURIEMMA Christian Scrigno - Gaerne | Scrigno - Gaerne | 1:20:27 1:20:27 | ||
90 | MERVAR Boštjan KRKA - Telekom Slovenije | KRKA - Telekom Slovenije | 1:21:31 1:21:31 | ||
91 | SARKAUSKAS Saulius Recer - Boavista | Recer - Boavista | 1:21:37 1:21:37 | ||
92 | SOUSA José Alves Gresco - Tavira | Gresco - Tavira | 1:21:41 1:21:41 | ||
93 | KEJVAL Miloslav ZVVZ - DLD | ZVVZ - DLD | 1:22:44 1:22:44 | ||
94 | MOTA Fernando LA - Pecol | LA - Pecol | 1:23:56 1:23:56 | ||
95 | FRUTTI Matteo Mapei - Bricobi | Mapei - Bricobi | 1:24:05 1:24:05 | ||
96 | SEVERINO Vitor Nelson Ferreira LA - Pecol | LA - Pecol | 1:25:46 1:25:46 | ||
97 | LATASA David Banesto | Banesto | 1:30:54 1:30:54 | ||
98 | ROSA José Agostinho LA - Pecol | LA - Pecol | 1:31:28 1:31:28 | ||
99 | SOUSA Rui Gresco - Tavira | Gresco - Tavira | 1:31:36 1:31:36 | ||
100 | PEJCHA Milos ZVVZ - DLD | ZVVZ - DLD | 1:35:43 1:35:43 | ||
101 | PINTARIČ Robert KRKA - Telekom Slovenije | KRKA - Telekom Slovenije | 1:35:59 1:35:59 | ||
102 | FITAS Vidal Gresco - Tavira | Gresco - Tavira | 1:41:16 1:41:16 | ||
103 | RAIMONDI Giancarlo Brescialat | Brescialat | 1:43:20 1:43:20 | ||
104 | TEBALDI Valerio Mobilvetta - Northwave | Mobilvetta - Northwave | 1:43:46 1:43:46 | ||
105 | PETROV Petar Gresco - Tavira | Gresco - Tavira | 1:46:15 1:46:15 | ||
106 | HUNT Jeremy Banesto | Banesto | 1:47:46 1:47:46 | ||
107 | CAMIN Claudio Brescialat | Brescialat | 1:48:42 1:48:42 | ||
108 | SOUSA ALVES Célio Cristiano Paredes Movel - Ecop - W52 | Paredes Movel - Ecop - W52 | 1:57:12 1:57:12 | ||
109 | LIBERATO Manuel Gresco - Tavira | Gresco - Tavira | 2:04:55 2:04:55 |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:23 August 1998
- Start time:-
- Avg. speed winner:39.64 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:137.8 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:
- Vert. meters:
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: