Menu▼
Home
Races
▼
Tour de France
Giro d'Italia
La Vuelta ciclista a España
World Championships
Amstel Gold Race
Milano-Sanremo
Tirreno-Adriatico
Liège-Bastogne-Liège
Il Lombardia
La Flèche Wallonne
Paris - Nice
Paris-Roubaix
Volta Ciclista a Catalunya
Critérium du Dauphiné
Tour des Flandres
Gent-Wevelgem in Flanders Fields
Clásica Ciclista San Sebastián
Teams
▼
INEOS Grenadiers
Groupama - FDJ
EF Education-EasyPost
Decathlon AG2R La Mondiale Team
Cofidis
BORA - hansgrohe
Bahrain - Victorious
Astana Qazaqstan Team
Intermarché - Wanty
Lidl - Trek
Movistar Team
Soudal - Quick Step
Team dsm-firmenich PostNL
Team Jayco AlUla
Team Visma | Lease a Bike
UAE Team Emirates
Arkéa - B&B Hotels
Alpecin-Deceuninck
Rankings
Statistics
▼
Overview
Riders
Teams
Grand tours
Game
More
▼
Riders
Contact us
Countdown to 3 billion pageviews
Favorite500
Sitemap
About us
Profile Score
Tutorials
Pro
▼
Dashboard
Lists
❖
login
✱
settings
1998
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1941
1940
1939
1938
1935
1934
1933
1932
1931
1927
2000
- stage -
Stage 1 | Cantanhede - Leiria
Stage 2 | Santiago do Cacém - Loulé
Stage 3 | Loulé - Évora
Stage 4 | Évora - Portalegre
Stage 5 (ITT) | Portalegre - Marvão
Stage 6 | Portalegre - Tábua
Stage 7 | Tábua - Seia
Stage 8 | Seia - Mirandela
Stage 9 | Mirandela - Bragança
Stage 10 | Bragança - Senhora da Graça
Stage 11 | Mondim de Basto - Lordelo
Stage 12 | Lordelo - Agueda
Stage 13 (ITT) | Cantanhede - Cantanhede
Stage 14 | Agueda - Matosinhos
Statistics
GO TO
Stage 14 Results
Startlist▼
Startlist
Top competitors
Startlist quality
Debutants
More
Teams▼
Teams
Top teams
Dropouts
Prizemoney
Nations
Route▼
Stages
All stage profiles
Hardest stages
Climbs
Results▼
Winners and leaders
Won how
Prizemoney ranking
Dropouts
Fastest stages
More
Statistics - Statistics
Startlist - Startlist
Top competitors
Startlist quality
Debutants
More - More
Teams - Teams
Top teams
Dropouts
Prizemoney
Nations - Nations
Route - Route
Stages
All stage profiles
Hardest stages
Climbs
Results - Results
Winners and leaders
Won how
Prizemoney ranking
Dropouts
Fastest stages
Volta a Portugal
»
1999
»
Startlist
menu
1999
»
61st
Volta a Portugal
(2.3)
Startlist
more pdf options
Incl. uci-code
Incl. GC times
Incl. flags
Incl. gc+flags
Shirts+info
Startlist
Default
Without dropout indication
Hide dropouts
Individual participants
#
BIB
Rider
Contract team
1
-
ALVES Nuno
Porta da Ravessa - Milaneza
2
-
FELGUEIRAS Ricardo
Porta da Ravessa - Milaneza
3
-
FERNANDES Philippe
Porta da Ravessa - Milaneza
4
-
FITAS Vidal
Porta da Ravessa - Milaneza
5
-
GAMITO Vitor
Porta da Ravessa - Milaneza
6
-
SAMPAIO Joaquim Alberto Campos
Porta da Ravessa - Milaneza
7
-
SOUSA Rui
Porta da Ravessa - Milaneza
8
-
CASTANHEIRA Bruno Miguel
LA Pecol - Calbrita
9
-
GOMES Joaquim Augusto
LA Pecol - Calbrita
10
-
GONCALVES Pedro
LA Pecol - Calbrita
11
-
LADDOMADA Michele
LA Pecol - Calbrita
12
-
MOTA Fernando
LA Pecol - Calbrita
13
-
SARKAUSKAS Saulius
LA Pecol - Calbrita
14
-
SOURKOV Youri
LA Pecol - Calbrita
15
-
CASTELLANO Luis Javier
Matesica - Abodoba
16
-
CASTELLANO Luis Javier
Matesica - Abodoba
17
-
DE LA TORRE Antonio Segismundo
Matesica - Abodoba
18
-
ELVIRA Vicente
Matesica - Abodoba
19
-
GARRIDO José Antonio
Sport Lisboa e Benfica - Winterthur
20
-
LÓPEZ Oscar
Sport Lisboa e Benfica - Winterthur
21
-
MAURI Melchor
Sport Lisboa e Benfica - Winterthur
22
-
PLAZA David
Sport Lisboa e Benfica - Winterthur
23
-
QUERCIOLI Fabio
Sport Lisboa e Benfica - Winterthur
24
-
RODRIGUES Quintino
Sport Lisboa e Benfica - Winterthur
25
-
SILVA Jorge Manuel
Sport Lisboa e Benfica - Winterthur
26
-
BROŻYNA Tomasz
Mróz
27
-
PIĄTEK Zbigniew
Mróz
28
-
PRZYDZIAŁ Piotr
Mróz
29
-
RUMŠAS Raimondas
Mróz
30
-
SYPYTKOWSKI Andrzej
Mróz
31
-
WADECKI Piotr
Mróz
32
-
ZAMANA Cezary
Mróz
33
-
ANDRADE Joaquim Adrego Pereira
Maia - Cin
34
-
AZEVEDO José Bento
Maia - Cin
35
-
BARROSO Paulo
Maia - Cin
36
-
CARDOSO Pedro
Maia - Cin
37
-
LAVARINHAS Rui
Maia - Cin
38
-
SILVA João Pedro
Maia - Cin
39
-
KRISTIANSEN Stig
Acceptcard Pro Cycling
40
-
BALIANI Fortunato
Selle Italia - W52
41
-
DI FRESCO Giuseppe
Selle Italia - W52
42
-
FRIGO Fulvio
Selle Italia - W52
43
-
GIRELLI Alessio
Selle Italia - W52
44
-
TONETTI Gianluca
Selle Italia - W52
45
-
VERGNANI Marco
Selle Italia - W52
46
-
FRATTINI Cristiano
Liquigas-Pata
47
-
LEONI Endrio
Liquigas-Pata
48
-
MASSI Rodolfo
Liquigas-Pata
49
-
MICELI Nicola
Liquigas-Pata
50
-
RAIMONDI Giancarlo
Liquigas-Pata
51
-
RASTELLI Ellis
Liquigas-Pata
52
-
BARANOWSKI Dariusz
Banesto
53
-
BARBOSA Cândido
Banesto
54
-
BRUSEGHIN Marzio
Banesto
55
-
JIMÉNEZ Eladio
Banesto
56
-
LASTRAS Pablo
Banesto
57
-
LATASA David
Banesto
58
-
BERTOLINI Alessandro
Mobilvetta Design - Northwave
59
-
FIORONI Leandro
Mobilvetta Design - Northwave
60
-
GIROLETTI Marco
Mobilvetta Design - Northwave
61
-
GUALDI Mirko
Mobilvetta Design - Northwave
62
-
TEBALDI Valerio
Mobilvetta Design - Northwave
63
-
TROMBETTA Guido
Mobilvetta Design - Northwave
64
-
CAVAGNIS Oscar
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
65
-
GENTILI Massimiliano
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
66
-
NEGRINI Emanuele
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
67
-
TONTI Andrea
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
68
-
HAUPTMAN Andrej
Vini Caldirola - Sidermec
69
-
TRENTIN Guido
Vini Caldirola - Sidermec
70
-
VAINŠTEINS Romāns
Vini Caldirola - Sidermec
71
-
GARCÍA CALVO César
Fuenlabrada - Cafés Toscaf
72
-
FERRARI Diego
Riso Scotti - Vinavil
73
-
MALBERTI Fabio
Riso Scotti - Vinavil
74
-
MANCINI Cristiano
Riso Scotti - Vinavil
75
-
POZZI Oscar
Riso Scotti - Vinavil
76
-
SAPRYKINAS Arnoldas
Riso Scotti - Vinavil
77
-
SCHIAVINA Samuele
Riso Scotti - Vinavil
78
-
SIMEONI Filippo
Riso Scotti - Vinavil
79
-
ANDRADE Pedro Manuel Oliveira
Recer - Boavista
80
-
BERNABÉU David
Recer - Boavista
81
-
FERNÁNDEZ Victoriano
Recer - Boavista
82
-
JUFRÉ Josep
Recer - Boavista
83
-
OTERO Gustavo Miguel
Recer - Boavista
84
-
PEREIRA Delmino
Recer - Boavista
85
-
SOEÍRO Pedro Miguel Miranda
Recer - Boavista
86
-
BALLERINI Franco
Lampre - Daikin - Colnago
87
-
DELLA VEDOVA Marco
Lampre - Daikin - Colnago
88
-
FRUTTI Matteo
Lampre - Daikin - Colnago
89
-
HUNTER Robert
Lampre - Daikin - Colnago
90
-
BARROS Jose
Paredes Movel - Ecop
91
-
COLACO Luis
Paredes Movel - Ecop
92
-
DOS SANTOS Virgílio Martins
Paredes Movel - Ecop
93
-
MARQUES SANTOS Luis
Paredes Movel - Ecop
94
-
PINHO Carlos Manuel
Paredes Movel - Ecop
95
-
ARREITUNANDIA Pedro
Euskaltel - Euskadi
96
-
DEL OLMO Txema
Euskaltel - Euskadi
97
-
FLORES Igor
Euskaltel - Euskadi
98
-
FLORES Iker
Euskaltel - Euskadi
99
-
SILLONIZ Aitor
Euskaltel - Euskadi
100
-
CONCEICÃO LOPES Helder Manuel
101
-
CORREIA Paulo
102
-
DE LA TORRE Sérgio
103
-
GUILLAMÓN Juan Carlos
104
-
LAUKKA Joona
105
-
MARTINS Pedro Manuel Lourenço
106
-
PETROV Atanas
107
-
RODRIGUES Sérgio Inácio
108
-
VASILEV Krassimir
109
-
VITORINO Nélson Nuno
110
-
YUS Unai Emillio
6m
Indicates the time the rider was added to the startlist. (e.g. 6m = 6 minutes ago, 11h = 11 hours ago)
Menu
Startlist
Alphabetical
Changes
Form
Top competitors
Previous performance
Youngest and oldest
Startlist quality
Debutants
Race ranking
Peloton averages
Statistics team line-ups
Ranked
Top GC riders
Sprinters
TT Specialists
Best classic riders
Climbers
Most KMs
Most wins
More
Top-100 riders competing
National champions
Starting other race
First first participations
Birthdays during race
Injury history per rider
PCS Pro (3)