Menu▼
Home
Races
▼
Tour de France
Giro d'Italia
La Vuelta ciclista a España
World Championships
Amstel Gold Race
Milano-Sanremo
Tirreno-Adriatico
Liège-Bastogne-Liège
Il Lombardia
La Flèche Wallonne
Paris - Nice
Paris-Roubaix
Volta Ciclista a Catalunya
Critérium du Dauphiné
Tour des Flandres
Gent-Wevelgem in Flanders Fields
Clásica Ciclista San Sebastián
Teams
▼
INEOS Grenadiers
Groupama - FDJ
EF Education-EasyPost
Decathlon AG2R La Mondiale Team
Cofidis
BORA - hansgrohe
Bahrain - Victorious
Astana Qazaqstan Team
Intermarché - Wanty
Lidl - Trek
Movistar Team
Soudal - Quick Step
Team dsm-firmenich PostNL
Team Jayco AlUla
Team Visma | Lease a Bike
UAE Team Emirates
Arkéa - B&B Hotels
Alpecin-Deceuninck
Rankings
Statistics
▼
Overview
Riders
Teams
Grand tours
Game
More
▼
Riders
Contact us
Countdown to 3 billion pageviews
Favorite500
Sitemap
About us
Profile Score
Tutorials
Pro
▼
Dashboard
Lists
❖
login
✱
settings
2000
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1941
1940
1939
1938
1935
1934
1933
1932
1931
1927
2002
- stage -
Stage 1 | Torres Vedras - Odivelas
Stage 2 | Seixal - Santiago do Cacém
Stage 3 | Santiago do Cacém - Loulé
Stage 5 | Tavira - Évora
Stage 6 | Reguengos de Monsara - Cabeço do Mouro (Portalegre)
Stage 7 | Portalegre - Torre
Stage 8 (ITT) | Manteigas - Piornos
Stage 9 | Celorico da Beira - Águeda
Stage 10 | Águeda - Vila Real
Stage 11 | Vila Real - Senhora da Graça
Stage 12 | Mondim de Basto - Fafe
Stage 13 | Fafe - Lordelo
Stage 14 (ITT) | Maia - Maia
Stage 4 (TTT) | Loulé - Tavira
Statistics
GO TO
Stage 14 (ITT) Results
Startlist▼
Startlist
Top competitors
Startlist quality
Debutants
More
Teams▼
Teams
Top teams
Dropouts
Prizemoney
Nations
Route▼
Stages
All stage profiles
Hardest stages
Climbs
Results▼
Winners and leaders
Won how
Prizemoney ranking
Dropouts
Fastest stages
More
Statistics - Statistics
Startlist - Startlist
Top competitors
Startlist quality
Debutants
More - More
Teams - Teams
Top teams
Dropouts
Prizemoney
Nations - Nations
Route - Route
Stages
All stage profiles
Hardest stages
Climbs
Results - Results
Winners and leaders
Won how
Prizemoney ranking
Dropouts
Fastest stages
Volta a Portugal
»
2001
»
Startlist
menu
2001
»
63rd
Volta a Portugal
(2.3)
Startlist
more pdf options
Incl. uci-code
Incl. GC times
Incl. flags
Incl. gc+flags
Shirts+info
Startlist
Default
Without dropout indication
Hide dropouts
Individual participants
#
BIB
Rider
Contract team
1
-
FERNANDES Francois
Jodofer - Abodoba
2
-
LOPEZ Antonio
Jodofer - Abodoba
3
-
LUCIA Roger
Jodofer - Abodoba
4
-
MAESTRE José Manuel
Jodofer - Abodoba
5
-
PASCAL Eric
Jodofer - Abodoba
6
-
RODRIGUES José Carlos Silva
Jodofer - Abodoba
7
-
SORO Miguel
Jodofer - Abodoba
8
-
BAYARRI Gonzalo
Jazztel - Costa de Almeria
9
-
GARRIDO José Antonio
Jazztel - Costa de Almeria
10
-
GUILLAMÓN Juan Carlos
Jazztel - Costa de Almeria
11
-
PRIOR Luis Diego
Jazztel - Costa de Almeria
12
-
ROSCIOLI Fabio
Jazztel - Costa de Almeria
13
-
SMETANINE Serguei
Jazztel - Costa de Almeria
14
-
SOLER Pablo
Jazztel - Costa de Almeria
15
-
TORRENT Carlos
Jazztel - Costa de Almeria
16
-
ALVES Nuno
Porta da Ravessa
17
-
COSTA Ricardo
Porta da Ravessa
18
-
FELGUEIRAS Ricardo
Porta da Ravessa
19
-
FITAS Vidal
Porta da Ravessa
20
-
GAMITO Vitor
Porta da Ravessa
21
-
PEREIRO Óscar
Porta da Ravessa
22
-
SAMPAIO Joaquim Alberto Campos
Porta da Ravessa
23
-
SILVA Jorge Manuel
Porta da Ravessa
24
-
SOUSA Rui
Porta da Ravessa
25
-
BARONTI Alessandro
LA - Pecol
26
-
CASNEDI Tupak
LA - Pecol
27
-
FERNANDES Philippe
LA - Pecol
28
-
GONCALVES Pedro
LA - Pecol
29
-
RODRIGUES Orlando Sergio
LA - Pecol
30
-
ROQUE Rui
LA - Pecol
31
-
SOURKOV Youri
LA - Pecol
32
-
ZINTCHENKO Andrei
LA - Pecol
33
-
ANDRADE Joaquim Adrego Pereira
Cantanhede - Marquês de Marialva - Bairrada
34
-
GARCÍA DAPENA David
Cantanhede - Marquês de Marialva - Bairrada
35
-
HERRERO Ivan
Cantanhede - Marquês de Marialva - Bairrada
36
-
SARREIRA Luis Miguel
Cantanhede - Marquês de Marialva - Bairrada
37
-
SILVA Helder Manuel Ferreira
Cantanhede - Marquês de Marialva - Bairrada
38
-
VÍTOR Hugo Manuel
Cantanhede - Marquês de Marialva - Bairrada
39
-
VITORINO Nélson Nuno
Cantanhede - Marquês de Marialva - Bairrada
40
-
YUS Unai Emillio
Cantanhede - Marquês de Marialva - Bairrada
41
-
AMORIM Gonçalo
Milaneza - MSS
42
-
BARROSO Paulo
Milaneza - MSS
43
-
CARDOSO Pedro
Milaneza - MSS
44
-
EDO Ángel
Milaneza - MSS
45
-
HORRACH Joan Sebastian
Milaneza - MSS
46
-
JEKER Fabian
Milaneza - MSS
47
-
LAVARINHAS Rui
Milaneza - MSS
48
-
MAURI Melchor
Milaneza - MSS
49
-
MØLLER Claus Michael
Milaneza - MSS
50
-
SÁNCHEZ Domingo José
Gresco - Tavira
51
-
BARANOWSKI Dariusz
iBanesto.com
52
-
BARBOSA Cândido
iBanesto.com
53
-
BRUSEGHIN Marzio
iBanesto.com
54
-
LASTRAS Pablo
iBanesto.com
55
-
MERCADO Juan Miguel
iBanesto.com
56
-
NAVAS David
iBanesto.com
57
-
OSA Aitor
iBanesto.com
58
-
VILA Francisco Javier
iBanesto.com
59
-
ZANDIO Xabier
iBanesto.com
60
-
CAVAGNIS Oscar
Saeco
61
-
COMMESSO Salvatore
Saeco
62
-
GALLETTI Alessio
Saeco
63
-
GAVAZZI Nicola
Saeco
64
-
MEIER Armin
Saeco
65
-
PIERI Dario
Saeco
66
-
PUGACI Igor
Saeco
67
-
SECCHIARI Francesco
Saeco
68
-
ANDRLE René
O.N.C.E. - Eroski
69
-
AZEVEDO José Bento
O.N.C.E. - Eroski
70
-
DIAZ Rafael
O.N.C.E. - Eroski
71
-
FLORENCIO Xavier
O.N.C.E. - Eroski
72
-
HRUŠKA Jan
O.N.C.E. - Eroski
73
-
NOZAL Isidro
O.N.C.E. - Eroski
74
-
OLANO Abraham
O.N.C.E. - Eroski
75
-
PARRA Iván Ramiro
O.N.C.E. - Eroski
76
-
ZARRABEITIA Mikel
O.N.C.E. - Eroski
77
-
BERNABÉU David
Carvalhelhos - Boavista
78
-
COSTA Alexandre Miguel Pinho
Carvalhelhos - Boavista
79
-
GOMES Joaquim Augusto
Carvalhelhos - Boavista
80
-
JUFRÉ Josep
Carvalhelhos - Boavista
81
-
PALOMARES Adrián
Carvalhelhos - Boavista
82
-
PEREIRA Delmino
Carvalhelhos - Boavista
83
-
PETROV Atanas
Carvalhelhos - Boavista
84
-
PINHO Carlos Manuel
Carvalhelhos - Boavista
85
-
SOEÍRO Pedro Miguel Miranda
Carvalhelhos - Boavista
86
-
TEIXEIRA Carlos
Carvalhelhos - Boavista
87
-
CODOL Massimo
Lampre - Daikin
88
-
GARATE Juan Manuel
Lampre - Daikin
89
-
MISSAGLIA Gabriele
Lampre - Daikin
90
-
PAGLIARINI Luciano André
Lampre - Daikin
91
-
SCIANDRI Maximilian
Lampre - Daikin
92
-
SPRUCH Zbigniew
Lampre - Daikin
93
-
BLANCO David
Paredes Rota dos Móveis - Tintas VIP - Ecop
94
-
COSTA Paulo Jorge Lima
Paredes Rota dos Móveis - Tintas VIP - Ecop
95
-
DOS SANTOS Virgílio Martins
Paredes Rota dos Móveis - Tintas VIP - Ecop
96
-
MANTEIGA Miguel Ángel
Paredes Rota dos Móveis - Tintas VIP - Ecop
97
-
MOSQUERA Ezequiel
Paredes Rota dos Móveis - Tintas VIP - Ecop
98
-
QUITÉRIO César Antunes
Paredes Rota dos Móveis - Tintas VIP - Ecop
99
-
SEDANO Jorge Merino
Paredes Rota dos Móveis - Tintas VIP - Ecop
100
-
SOUSA ALVES Célio Cristiano
Paredes Rota dos Móveis - Tintas VIP - Ecop
101
-
SOUSA José Alves
Paredes Rota dos Móveis - Tintas VIP - Ecop
102
-
DE LOS ANGELES Juan José
Kelme - Costa Blanca
103
-
GÁLVEZ Isaac
Kelme - Costa Blanca
104
-
LEÓN Francisco
Kelme - Costa Blanca
105
-
LOZANO Roberto
Kelme - Costa Blanca
106
-
MUÑOZ David
Kelme - Costa Blanca
107
-
NAVARRETE Leandro
Kelme - Costa Blanca
108
-
OTERO Gustavo Miguel
Kelme - Costa Blanca
109
-
USANO Julian
Kelme - Costa Blanca
110
-
ZABALLA Constantino
Kelme - Costa Blanca
111
-
CASERO Rafael
Festina
112
-
CLINGER David
Festina
113
-
HERNANDEZ Jaime Javier
Festina
114
-
KLINGER Michel
Festina
115
-
LARA Francisco José
Festina
116
-
LARA Francisco José
Festina
117
-
PLAZA David
Festina
118
-
REBOLLO José Luis
Festina
119
-
SASTRE Iban
Festina
120
-
VICARIO Juan Carlos
Festina
121
-
FINCATO Marco
Fassa Bortolo
122
-
GIORDANI Leonardo
Fassa Bortolo
123
-
GUSTOV Volodymyr
Fassa Bortolo
124
-
KONYCHEV Dmitri
Fassa Bortolo
125
-
MAZZANTI Luca
Fassa Bortolo
126
-
PERON Andrea
Fassa Bortolo
127
-
RUMŠAS Raimondas
Fassa Bortolo
128
-
TIRALONGO Paolo
Fassa Bortolo
129
-
ARTETXE Mikel
Euskaltel - Euskadi
130
-
DÍAZ DE CERIO Rubén
Euskaltel - Euskadi
131
-
FERNÁNDEZ Bingen
Euskaltel - Euskadi
132
-
FLORES Igor
Euskaltel - Euskadi
133
-
GERRIKAGOITIA Gorka
Euskaltel - Euskadi
134
-
ISASI Iñaki
Euskaltel - Euskadi
135
-
MARTINEZ José Alberto
Euskaltel - Euskadi
136
-
SÁNCHEZ Samuel
Euskaltel - Euskadi
137
-
ENCINAR Antonio
Barbot - Torrié Cafés - Gondomar
138
-
FARIA Claudio Miguel
Barbot - Torrié Cafés - Gondomar
139
-
FERREIRA Paulo Jorge de Moura
Barbot - Torrié Cafés - Gondomar
140
-
PÉREZ Santiago
Barbot - Torrié Cafés - Gondomar
141
-
PINHO Carlos Manuel
Barbot - Torrié Cafés - Gondomar
142
-
RIBEIRO Nuno
Barbot - Torrié Cafés - Gondomar
143
-
RUIZ Rafael
Barbot - Torrié Cafés - Gondomar
144
-
SERRANO Oscar
Barbot - Torrié Cafés - Gondomar
145
-
VENTURINI Stefano
Barbot - Torrié Cafés - Gondomar
146
-
AZEVEDO José Silva Gonçalves
147
-
CARRASCO José Antonio
148
-
CONCEICÃO LOPES Helder Manuel
149
-
DE FINO Mariano Ceferino
150
-
DE SOUSA José Manuel
151
-
HURTADO Javier
152
-
MARTIN Antonio
153
-
MARTIN Ruben
154
-
MARTINS Paulo Jorge Teixeira
155
-
MARTINS Pedro Manuel Lourenço
156
-
PÉREZ Francisco
157
-
PETROV Danail Andonov
158
-
SANROMA Jeronimo
159
-
VASILEV Krassimir
6m
Indicates the time the rider was added to the startlist. (e.g. 6m = 6 minutes ago, 11h = 11 hours ago)
Menu
Startlist
Alphabetical
Changes
Form
Top competitors
Previous performance
Youngest and oldest
Startlist quality
Debutants
Race ranking
Peloton averages
Statistics team line-ups
Ranked
Top GC riders
Sprinters
TT Specialists
Best classic riders
Climbers
Most KMs
Most wins
More
Top-100 riders competing
National champions
Starting other race
First first participations
Birthdays during race
Injury history per rider
PCS Pro (3)