Complementary results
Overview of intermediate sprints, KOM sprints, daily classifications etc.
ITT starting order
Rnk | Rider | Team | Starting time |
---|---|---|---|
1 | Mota Cristian | Miranda - Mortágua | 15:14:00 |
2 | Scheulen Marvin | LA Aluminios | 15:15:00 |
3 | Cruz José | BAI - Sicasal - Petro de Luanda | 15:16:00 |
4 | Osorio Juan Felipe | UD Oliveirense/InOutbuild | 15:17:00 |
5 | Barbosa João | Vito-Feirense-Pnb | 15:18:00 |
6 | Azurmendi Ibai | Fundación Euskadi | 15:19:00 |
7 | Guerrero Pablo | Radio Popular Boavista | 15:20:00 |
8 | van Heerden Eddie | ProTouch | 15:21:00 |
9 | Evangelista Andre | Ludofoods Louletano Aviludo | 15:22:00 |
10 | Silva Rafael | Efapel | 15:23:00 |
11 | Krahemann Raphael | Swiss Racing Academy | 15:24:00 |
12 | Livramento David | Sporting Clube de Portugal/Tavira | 15:25:00 |
13 | Lukševics Viesturs | Amore & Vita - Prodir | 15:26:00 |
14 | Udondo Gotzon | Euskadi Basque Country - Murias | 15:27:00 |
15 | Cuadros Álvaro | Caja Rural - Seguros RGA | 15:28:00 |
16 | Wagner Robert | Team Arkéa Samsic | 15:29:00 |
17 | Ovett Freddy | Israel Cycling Academy | 15:30:00 |
18 | Caldeira Samuel José | W52 / FC Porto | 15:31:00 |
19 | Linarez Leangel Rubén | Miranda - Mortágua | 15:32:00 |
20 | Ramalho André | LA Aluminios | 15:33:00 |
21 | Cole Gabriel | BAI - Sicasal - Petro de Luanda | 15:34:00 |
22 | Costa Fábio | UD Oliveirense/InOutbuild | 15:35:00 |
23 | del Pino Jesus | Vito-Feirense-Pnb | 15:36:00 |
24 | Cuadrado Unai | Fundación Euskadi | 15:37:00 |
25 | Nunes Hugo | Radio Popular Boavista | 15:38:00 |
26 | Hendricks Clint | ProTouch | 15:39:00 |
27 | Meireles Nuno | Ludofoods Louletano Aviludo | 15:40:00 |
28 | Ferrari Fabricio | Efapel | 15:41:00 |
29 | Paumann Fabian | Swiss Racing Academy | 15:42:00 |
30 | Trueba Alvaro | Sporting Clube de Portugal/Tavira | 15:43:00 |
31 | Celano Danilo | Amore & Vita - Prodir | 15:44:00 |
32 | Montoya Cristhian | Medellín | 15:45:00 |
33 | Sáez Héctor | Euskadi Basque Country - Murias | 15:46:00 |
34 | González David | Caja Rural - Seguros RGA | 15:47:00 |
35 | Daniel Maxime | Team Arkéa Samsic | 15:48:00 |
36 | Dempster Zak | Israel Cycling Academy | 15:49:00 |
37 | Mestre Daniel | W52 / FC Porto | 15:50:00 |
38 | Nanclares Jesus Angel | Miranda - Mortágua | 15:51:00 |
39 | LA Aluminios | 15:52:00 | |
40 | Araujo Bruno | BAI - Sicasal - Petro de Luanda | 15:53:00 |
41 | Lopes Pedro José | UD Oliveirense/InOutbuild | 15:54:00 |
42 | Pelegrí Óscar | Vito-Feirense-Pnb | 15:55:00 |
43 | López Diego | Fundación Euskadi | 15:56:00 |
44 | Rodrigues David Miguel Costa | Radio Popular Boavista | 15:57:00 |
45 | Fourie James | ProTouch | 15:58:00 |
46 | Barbosa Márcio | Ludofoods Louletano Aviludo | 15:59:00 |
47 | Silva Bruno | Efapel | 16:00:00 |
48 | Rüegg Timon | Swiss Racing Academy | 16:01:00 |
49 | Mendes José | Sporting Clube de Portugal/Tavira | 16:02:00 |
50 | Ficara Pierpaolo | Amore & Vita - Prodir | 16:03:00 |
51 | Vargas Walter | Medellín | 16:04:00 |
52 | Aristi Mikel | Euskadi Basque Country - Murias | 16:05:00 |
53 | Soto Nelson Andrés | Caja Rural - Seguros RGA | 16:06:00 |
54 | Feillu Brice | Team Arkéa Samsic | 16:07:00 |
55 | Perry Benjamin | Israel Cycling Academy | 16:08:00 |
56 | Carvalho Antonio | W52 / FC Porto | 16:09:00 |
57 | Vega Sergio | Miranda - Mortágua | 16:10:00 |
58 | Ribeiro David | LA Aluminios | 16:11:00 |
59 | Sardinha Diogo | BAI - Sicasal - Petro de Luanda | 16:12:00 |
60 | Lopes Pedro Miguel | UD Oliveirense/InOutbuild | 16:13:00 |
61 | Thurau Björn | Vito-Feirense-Pnb | 16:14:00 |
62 | Martín Gotzon | Fundación Euskadi | 16:15:00 |
63 | Gomes Luís | Radio Popular Boavista | 16:16:00 |
64 | Beneke Calvin | ProTouch | 16:17:00 |
65 | de la Fuente David | Ludofoods Louletano Aviludo | 16:18:00 |
66 | Casimiro Henrique | Efapel | 16:19:00 |
67 | Thièry Cyrille | Swiss Racing Academy | 16:20:00 |
68 | Figueiredo Frederico | Sporting Clube de Portugal/Tavira | 16:21:00 |
69 | Tizza Marco | Amore & Vita - Prodir | 16:22:00 |
70 | Oyola Róbigzon Leandro | Medellín | 16:23:00 |
71 | López-Cózar Juan Antonio | Euskadi Basque Country - Murias | 16:24:00 |
72 | 16:24:00 | ||
73 | Malucelli Matteo | Caja Rural - Seguros RGA | 16:25:00 |
74 | Le Roux Romain | Team Arkéa Samsic | 16:26:00 |
75 | Gebremedhin Awet | Israel Cycling Academy | 16:27:00 |
76 | Rodrigues João | W52 / FC Porto | 16:28:00 |
77 | Goncalves Gaspar | Miranda - Mortágua | 16:29:00 |
78 | Duarte Emanuel | LA Aluminios | 16:30:00 |
79 | De Almeida Guillaume | BAI - Sicasal - Petro de Luanda | 16:31:00 |
80 | Lourenço Rafael | UD Oliveirense/InOutbuild | 16:32:00 |
81 | Cardoso Filipe | Vito-Feirense-Pnb | 16:33:00 |
82 | Juaristi Txomin | Fundación Euskadi | 16:34:00 |
83 | Silva Daniel | Radio Popular Boavista | 16:35:00 |
84 | Julius Jayde | ProTouch | 16:36:00 |
85 | Fernandes Luís | Ludofoods Louletano Aviludo | 16:37:00 |
86 | Friesecke Gian | Swiss Racing Academy | 16:39:00 |
87 | Machado Tiago | Sporting Clube de Portugal/Tavira | 16:40:00 |
88 | Meucci Andrea | Amore & Vita - Prodir | 16:41:00 |
89 | Duarte Fabio | Medellín | 16:42:00 |
90 | Berrade Urko | Euskadi Basque Country - Murias | 16:43:00 |
91 | Pardilla Sergio | Caja Rural - Seguros RGA | 16:44:00 |
92 | Welten Bram | Team Arkéa Samsic | 16:45:00 |
93 | Goldstein Omer | Israel Cycling Academy | 16:46:00 |
94 | Pinto Edgar | W52 / FC Porto | 16:47:00 |
95 | Sancho Hugo | Miranda - Mortágua | 16:48:00 |
96 | Leaça Gonçalo | LA Aluminios | 16:49:00 |
97 | Isidoro Micael | BAI - Sicasal - Petro de Luanda | 16:50:00 |
98 | Fernandes Venceslau | UD Oliveirense/InOutbuild | 16:51:00 |
99 | Rico Raúl | Vito-Feirense-Pnb | 16:52:00 |
100 | Goikoetxea Peio | Fundación Euskadi | 16:53:00 |
101 | Mendonça Luís | Radio Popular Boavista | 16:54:00 |
102 | Van Heerden Mornay | ProTouch | 16:55:00 |
103 | Hernández Oscar | Ludofoods Louletano Aviludo | 16:56:00 |
104 | Mihaylov Nikolay | Efapel | 16:57:00 |
105 | Rüegg Lukas | Swiss Racing Academy | 16:58:00 |
106 | Grigorev Aleksandr | Sporting Clube de Portugal/Tavira | 16:59:00 |
107 | Appollonio Davide | Amore & Vita - Prodir | 17:00:00 |
108 | Roldán Weimar Alfonso | Medellín | 17:01:00 |
109 | Rodríguez Sergio | Euskadi Basque Country - Murias | 17:02:00 |
110 | Amezqueta Julen | Caja Rural - Seguros RGA | 17:03:00 |
111 | Russo Clément | Team Arkéa Samsic | 17:04:00 |
112 | Jensen August | Israel Cycling Academy | 17:05:00 |
113 | Mestre Ricardo | W52 / FC Porto | 17:06:00 |
114 | Freitas Daniel | Miranda - Mortágua | 17:07:00 |
115 | Barbio António | LA Aluminios | 17:08:00 |
116 | Dário António | BAI - Sicasal - Petro de Luanda | 17:09:00 |
117 | Zabala Josu | UD Oliveirense/InOutbuild | 17:10:00 |
118 | Matias João | Vito-Feirense-Pnb | 17:11:00 |
119 | Soto Antonio Jesús | Fundación Euskadi | 17:12:00 |
120 | Benta João | Radio Popular Boavista | 17:13:00 |
121 | Main Kent | ProTouch | 17:14:00 |
122 | García de Mateos Vicente | Ludofoods Louletano Aviludo | 17:15:00 |
123 | Brandão Joni | Efapel | 17:16:00 |
124 | Reutimann Matthias | Swiss Racing Academy | 17:17:00 |
125 | Marque Alejandro Manuel | Sporting Clube de Portugal/Tavira | 17:18:00 |
126 | Hishinuma Yukinori | 17:19:00 | |
127 | Sevilla Óscar | Medellín | 17:20:00 |
128 | González Mario | Euskadi Basque Country - Murias | 17:21:00 |
129 | Gonçalves Domingos | Caja Rural - Seguros RGA | 17:22:00 |
130 | Guernalec Thibault | Team Arkéa Samsic | 17:23:00 |
131 | Cataford Alexander | Israel Cycling Academy | 17:24:00 |
132 | César Veloso Gustavo | W52 / FC Porto | 17:25:00 |