Search:  
topLogin
2003
2001
-
«

2002»28th Volta ao Algarve

2002  General classification

Clear filter
RnkGCGC-TimeRiderAgeTeamUCIPntTime
114+3:26 Hruška JanO.N.C.E. - Eroski 27O.N.C.E. - Eroski16204:06:484:06:48
213+3:04 Bertogliati RubensLampre - Daikin 22Lampre - Daikin1112,,0:00
36+0:39 Jeker FabianMilaneza - Mss 33Milaneza - Mss67,,0:00
43+0:13 Hincapie GeorgeUS Postal Service 28US Postal Service55,,0:00
54+0:29 Sánchez SamuelEuskaltel - Euskadi 24Euskaltel - Euskadi440:420:42
65+0:31 Sousa RuiMilaneza - Mss 25Milaneza - Mss23,,0:42
72+0:06 Zülle AlexTeam Coast 33Team Coast2,,0:42
81+0:00 Barbosa CândidoLA Alumínios - Pecol 27LA Alumínios - Pecol1,,0:42
910+1:55 García AdolfoiBanesto.com 22iBanesto.com,,0:42
109+1:39 Navarette LeandroKelme - Costa Blanca 24Kelme - Costa Blanca,,0:42
118+0:53 Navas DavidiBanesto.com 27iBanesto.com,,0:42
127+0:40 Jan XavierBigMat - Auber 93 31BigMat - Auber 93,,0:42
1312+2:26 Cardoso PedroMilaneza - Mss 27Milaneza - Mss,,0:42
1417+6:30 Vande Velde ChristianUS Postal Service 25US Postal Service,,0:42
1511+2:01 Parra Iván RamiroO.N.C.E. - Eroski 26O.N.C.E. - Eroski,,0:42
1615+3:48 Fernández VictorianoMilaneza - Mss 28Milaneza - Mss,,0:42
1722+13:05 Galvañ RubenASC - Vila do Conde  27ASC - Vila do Conde 1:011:01
1819+8:22 Barroso PauloMilaneza - Mss 29Milaneza - Mss1:051:05
1918+8:04 Nogaledo JorgeParedes Rota dos Moveis - Antares VIP 24Paredes Rota dos Moveis - Antares VIP2:352:35
2036+19:39 Gomes Joaquim Augusto 36,,2:35
2130+18:02 Baranowski DariusziBanesto.com 29iBanesto.com4:374:37
2216+5:04 Flores IgorEuskaltel - Euskadi 28Euskaltel - Euskadi4:494:49
2345+20:13 Etxebarria UnaiEuskaltel - Euskadi 29Euskaltel - Euskadi8:318:31
2420+11:26 Jiménez EladioiBanesto.com 25iBanesto.com,,8:31
2521+12:07 Flores IkerEuskaltel - Euskadi 25Euskaltel - Euskadi10:1510:15
2660+22:22 Andrle RenéO.N.C.E. - Eroski 27O.N.C.E. - Eroski16:1116:11
2766+23:09 Mondini GianpaoloUS Postal Service 29US Postal Service,,16:11
2859+21:54 Boonen TomUS Postal Service 21US Postal Service,,16:11
2931+18:05 Jaksche JörgO.N.C.E. - Eroski 25O.N.C.E. - Eroski,,16:11
3040+19:52 Rodríguez JoaquimO.N.C.E. - Eroski 22O.N.C.E. - Eroski,,16:11
3142+20:06 Olano AbrahamO.N.C.E. - Eroski 32O.N.C.E. - Eroski,,16:11
3225+16:50 Azevedo José BentoO.N.C.E. - Eroski 28O.N.C.E. - Eroski,,16:11
3372+25:53 Zintchenko AndreiLA Alumínios - Pecol 30LA Alumínios - Pecol,,16:11
3441+19:57 Tonkov PavelLampre - Daikin 33Lampre - Daikin,,16:11
3529+18:01 Serrano OscarASC - Vila do Conde  23ASC - Vila do Conde ,,16:11
3675+26:02 Sabido Hugo ManuelPorta da Ravessa - Zurich  22Porta da Ravessa - Zurich ,,16:11
3793+30:27 Sánchez Domingo JoséPorta da Ravessa - Zurich  31Porta da Ravessa - Zurich ,,16:11
3861+22:23 Romero OscarPepolim & Irmãos - Ovarense 24Pepolim & Irmãos - Ovarense,,16:11
3974+26:02 Gonzalez EduardoBarbot - Torrie 41Barbot - Torrie,,16:11
4038+19:45 Soeíro Pedro Miguel MirandaCarvalhelhos - Boavista  26Carvalhelhos - Boavista ,,16:11
4157+21:42 Quitério César AntunesParedes Rota dos Moveis - Antares VIP 25Paredes Rota dos Moveis - Antares VIP,,16:11
4248+20:26 Silva Renato 25,,16:11
43101+36:37 Bertoletti SimoneLampre - Daikin 27Lampre - Daikin,,16:11
4473+25:53 Ribeiro Sérgio Miguel VieiraASC - Vila do Conde  21ASC - Vila do Conde ,,16:11
4556+21:41 Carneiro Carlos AlbertoMilaneza - Mss 32Milaneza - Mss,,16:11
4655+21:41 Felgueiras RicardoCarvalhelhos - Boavista  31Carvalhelhos - Boavista ,,16:11
4789+29:36 Sousa FernandoParedes Rota dos Moveis - Antares VIP 22Paredes Rota dos Moveis - Antares VIP,,16:11
4876+26:02 Sampaio Joaquim Alberto CamposCarvalhelhos - Boavista  31Carvalhelhos - Boavista ,,16:11
4963+22:47 Dierckxsens LudoLampre - Daikin 37Lampre - Daikin,,16:11
5082+27:55 Sousa Alves Célio CristianoParedes Rota dos Moveis - Antares VIP 24Paredes Rota dos Moveis - Antares VIP,,16:11
5144+20:10 Juliá José CayetanoKelme - Costa Blanca 22Kelme - Costa Blanca,,16:11
5283+28:36 Sousa ÉlioCantanhede - Marques de Marialva 23Cantanhede - Marques de Marialva,,16:11
5387+29:27 De Sousa Jose manuelPorta da Ravessa - Zurich  27Porta da Ravessa - Zurich ,,16:11
54104+41:08 Costa RicardoPorta da Ravessa - Zurich  24Porta da Ravessa - Zurich ,,16:11
55102+38:28 Vítor Hugo ManuelCantanhede - Marques de Marialva 25Cantanhede - Marques de Marialva,,16:11
5662+22:23 Diaz OscarBarbot - Torrie 22Barbot - Torrie,,16:11
5784+28:54 Saugrain CyrilBigMat - Auber 93 28BigMat - Auber 93,,16:11
5877+26:02 Teixeira CarlosCarvalhelhos - Boavista  31Carvalhelhos - Boavista ,,16:11
5994+30:48 Agostinho Rosa JoseLA Alumínios - Pecol 33LA Alumínios - Pecol,,16:11
6024+16:29 Joachim BenoîtUS Postal Service 26US Postal Service,,16:11
6134+18:34 Padrnos PavelUS Postal Service 31US Postal Service,,16:11
6254+21:13 Pinho Alexandre 25,,16:11
6323+16:15 Clinger DavidUS Postal Service 24US Postal Service,,16:11
6485+29:21 Lebreton LylianBigMat - Auber 93 30BigMat - Auber 93,,16:11
6528+17:28 Castanheira Bruno MiguelLA Alumínios - Pecol 25LA Alumínios - Pecol,,16:11
6671+25:30 Oarbeaskoa RubénLA Alumínios - Pecol 26LA Alumínios - Pecol,,16:11
6765+22:59 Rodrigues Orlando SergioLA Alumínios - Pecol 32LA Alumínios - Pecol,,16:11
6880+27:25 White MatthewUS Postal Service 27US Postal Service,,16:11
6995+30:48 Roque RuiLA Alumínios - Pecol 25LA Alumínios - Pecol,,16:11
7050+20:38 Domínguez GustavoCarvalhelhos - Boavista  21Carvalhelhos - Boavista ,,16:11
7143+20:06 Bernabéu DavidCarvalhelhos - Boavista  27Carvalhelhos - Boavista ,,16:11
7290+29:36 Verstrepen JohanLampre - Daikin 34Lampre - Daikin,,16:11
7339+19:48 Sarreira Luis MiguelCantanhede - Marques de Marialva 29Cantanhede - Marques de Marialva,,16:11
7447+20:24 Vitorino Nélson NunoCantanhede - Marques de Marialva 26Cantanhede - Marques de Marialva,,16:11
7552+20:46 Rodrigues José Carlos SilvaCarvalhelhos - Boavista  23Carvalhelhos - Boavista ,,16:11
7688+29:27 Vieira HermanoASC - Vila do Conde  21ASC - Vila do Conde ,,16:11
7797+33:26 Gerrikagoitia GorkaEuskaltel - Euskadi 28Euskaltel - Euskadi,,16:11
7879+27:14 Sojo DavidMatesica - Abóboda 23Matesica - Abóboda,,16:11
7986+29:22 Mayo IbanEuskaltel - Euskadi 24Euskaltel - Euskadi,,16:11
8070+25:26 Rund ThorstenTeam Coast 25Team Coast,,16:11
8168+24:15 Ribeiro NunoBarbot - Torrie 24Barbot - Torrie,,16:11
8251+20:39 Yus Unai EmillioCantanhede - Marques de Marialva 28Cantanhede - Marques de Marialva,,16:11
8346+20:15 Kintana AitorBigMat - Auber 93 26BigMat - Auber 93,,16:11
8478+26:29 Faria Claudio MiguelBarbot - Torrie 24Barbot - Torrie,,16:11
8527+17:24 Vila Francisco JavieriBanesto.com 26iBanesto.com,,16:11
8626+16:50 Piepoli LeonardoiBanesto.com 30iBanesto.com,,16:11
8758+21:47 Usano JulianKelme - Costa Blanca 25Kelme - Costa Blanca,,16:11
88103+39:26 Pires BrunoASC - Vila do Conde  20ASC - Vila do Conde ,,16:11
8949+20:29 Beltrán ManuelTeam Coast 30Team Coast,,16:11
9064+22:58 Garmendia AitorTeam Coast 33Team Coast,,16:11
9135+19:06 Caruso GiampaoloO.N.C.E. - Eroski 21O.N.C.E. - Eroski,,16:11
9267+23:26 Riera Valls JordiKelme - Costa Blanca 23Kelme - Costa Blanca,,16:11
9392+30:16 Díaz de Cerio RubénEuskaltel - Euskadi 25Euskaltel - Euskadi,,16:11
9498+35:51 Lozano RobertoKelme - Costa Blanca 24Kelme - Costa Blanca,,16:11
9532+18:22 González GorkaEuskaltel - Euskadi 24Euskaltel - Euskadi,,16:11
9696+33:19 Sarkauskas SauliusCantanhede - Marques de Marialva 31Cantanhede - Marques de Marialva,,16:11
9753+21:08 Chantyr AntonTeam Coast 27Team Coast,,16:11
9869+24:57 Pérez FranciscoPorta da Ravessa - Zurich  23Porta da Ravessa - Zurich ,,16:11
9991+29:36 Zandio XabieriBanesto.com 24iBanesto.com,,16:11
10081+27:33 Gálvez IsaacKelme - Costa Blanca 26Kelme - Costa Blanca,,16:11
10137+19:43 Edo ÁngelMilaneza - Mss 31Milaneza - Mss,,16:11
10299+35:53 Serrano Rafael 14,,16:11
103100+35:53 Pascal EricMatesica - Abóboda 27Matesica - Abóboda,,16:11
10433+18:24 Vicioso ÁngelKelme - Costa Blanca 24Kelme - Costa Blanca,,16:11
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result

RnkRiderAgeTeamUCIPntTime
1 Barbosa CândidoLA Alumínios - Pecol 27LA Alumínios - Pecol80100 20:37:08 20:37:08
2 Zülle AlexTeam Coast 33Team Coast56700:060:06
3 Hincapie GeorgeUS Postal Service 28US Postal Service32500:130:13
4 Sánchez SamuelEuskaltel - Euskadi 24Euskaltel - Euskadi24360:290:29
5 Sousa RuiMilaneza - Mss 25Milaneza - Mss20280:310:31
6 Jeker FabianMilaneza - Mss 33Milaneza - Mss16240:390:39
7 Jan XavierBigMat - Auber 93 31BigMat - Auber 9312200:400:40
8 Navas DavidiBanesto.com 27iBanesto.com8180:530:53
9 Navarette LeandroKelme - Costa Blanca 24Kelme - Costa Blanca7161:391:39
10 García AdolfoiBanesto.com 22iBanesto.com6141:551:55
11 Parra Iván RamiroO.N.C.E. - Eroski 26O.N.C.E. - Eroski5122:012:01
12 Cardoso PedroMilaneza - Mss 27Milaneza - Mss3102:262:26
13 Bertogliati RubensLampre - Daikin 22Lampre - Daikin83:043:04
14 Hruška JanO.N.C.E. - Eroski 27O.N.C.E. - Eroski73:263:26
15 Fernández VictorianoMilaneza - Mss 28Milaneza - Mss63:483:48
16 Flores IgorEuskaltel - Euskadi 28Euskaltel - Euskadi55:045:04
17 Vande Velde ChristianUS Postal Service 25US Postal Service46:306:30
18 Nogaledo JorgeParedes Rota dos Moveis - Antares VIP 24Paredes Rota dos Moveis - Antares VIP38:048:04
19 Barroso PauloMilaneza - Mss 29Milaneza - Mss28:228:22
20 Jiménez EladioiBanesto.com 25iBanesto.com111:2611:26
21 Flores IkerEuskaltel - Euskadi 25Euskaltel - Euskadi12:0712:07
22 Galvañ RubenASC - Vila do Conde  27ASC - Vila do Conde 13:0513:05
23 Clinger DavidUS Postal Service 24US Postal Service16:1516:15
24 Joachim BenoîtUS Postal Service 26US Postal Service16:2916:29
25 Azevedo José BentoO.N.C.E. - Eroski 28O.N.C.E. - Eroski16:5016:50
26 Piepoli LeonardoiBanesto.com 30iBanesto.com,,16:50
27 Vila Francisco JavieriBanesto.com 26iBanesto.com17:2417:24
28 Castanheira Bruno MiguelLA Alumínios - Pecol 25LA Alumínios - Pecol17:2817:28
29 Serrano OscarASC - Vila do Conde  23ASC - Vila do Conde 18:0118:01
30 Baranowski DariusziBanesto.com 29iBanesto.com18:0218:02
31 Jaksche JörgO.N.C.E. - Eroski 25O.N.C.E. - Eroski18:0518:05
32 González GorkaEuskaltel - Euskadi 24Euskaltel - Euskadi18:2218:22
33 Vicioso ÁngelKelme - Costa Blanca 24Kelme - Costa Blanca18:2418:24
34 Padrnos PavelUS Postal Service 31US Postal Service18:3418:34
35 Caruso GiampaoloO.N.C.E. - Eroski 21O.N.C.E. - Eroski19:0619:06
36 Gomes Joaquim Augusto 3619:3919:39
37 Edo ÁngelMilaneza - Mss 31Milaneza - Mss19:4319:43
38 Soeíro Pedro Miguel MirandaCarvalhelhos - Boavista  26Carvalhelhos - Boavista 19:4519:45
39 Sarreira Luis MiguelCantanhede - Marques de Marialva 29Cantanhede - Marques de Marialva19:4819:48
40 Rodríguez JoaquimO.N.C.E. - Eroski 22O.N.C.E. - Eroski19:5219:52
41 Tonkov PavelLampre - Daikin 33Lampre - Daikin19:5719:57
42 Olano AbrahamO.N.C.E. - Eroski 32O.N.C.E. - Eroski20:0620:06
43 Bernabéu DavidCarvalhelhos - Boavista  27Carvalhelhos - Boavista ,,20:06
44 Juliá José CayetanoKelme - Costa Blanca 22Kelme - Costa Blanca20:1020:10
45 Etxebarria UnaiEuskaltel - Euskadi 29Euskaltel - Euskadi20:1320:13
46 Kintana AitorBigMat - Auber 93 26BigMat - Auber 9320:1520:15
47 Vitorino Nélson NunoCantanhede - Marques de Marialva 26Cantanhede - Marques de Marialva20:2420:24
48 Silva Renato 2520:2620:26
49 Beltrán ManuelTeam Coast 30Team Coast20:2920:29
50 Domínguez GustavoCarvalhelhos - Boavista  21Carvalhelhos - Boavista 20:3820:38
51 Yus Unai EmillioCantanhede - Marques de Marialva 28Cantanhede - Marques de Marialva20:3920:39
52 Rodrigues José Carlos SilvaCarvalhelhos - Boavista  23Carvalhelhos - Boavista 20:4620:46
53 Chantyr AntonTeam Coast 27Team Coast21:0821:08
54 Pinho Alexandre 2521:1321:13
55 Felgueiras RicardoCarvalhelhos - Boavista  31Carvalhelhos - Boavista 21:4121:41
56 Carneiro Carlos AlbertoMilaneza - Mss 32Milaneza - Mss,,21:41
57 Quitério César AntunesParedes Rota dos Moveis - Antares VIP 25Paredes Rota dos Moveis - Antares VIP21:4221:42
58 Usano JulianKelme - Costa Blanca 25Kelme - Costa Blanca21:4721:47
59 Boonen TomUS Postal Service 21US Postal Service21:5421:54
60 Andrle RenéO.N.C.E. - Eroski 27O.N.C.E. - Eroski22:2222:22
61 Romero OscarPepolim & Irmãos - Ovarense 24Pepolim & Irmãos - Ovarense22:2322:23
62 Diaz OscarBarbot - Torrie 22Barbot - Torrie,,22:23
63 Dierckxsens LudoLampre - Daikin 37Lampre - Daikin22:4722:47
64 Garmendia AitorTeam Coast 33Team Coast22:5822:58
65 Rodrigues Orlando SergioLA Alumínios - Pecol 32LA Alumínios - Pecol22:5922:59
66 Mondini GianpaoloUS Postal Service 29US Postal Service23:0923:09
67 Riera Valls JordiKelme - Costa Blanca 23Kelme - Costa Blanca23:2623:26
68 Ribeiro NunoBarbot - Torrie 24Barbot - Torrie24:1524:15
69 Pérez FranciscoPorta da Ravessa - Zurich  23Porta da Ravessa - Zurich 24:5724:57
70 Rund ThorstenTeam Coast 25Team Coast25:2625:26
71 Oarbeaskoa RubénLA Alumínios - Pecol 26LA Alumínios - Pecol25:3025:30
72 Zintchenko AndreiLA Alumínios - Pecol 30LA Alumínios - Pecol25:5325:53
73 Ribeiro Sérgio Miguel VieiraASC - Vila do Conde  21ASC - Vila do Conde ,,25:53
74 Gonzalez EduardoBarbot - Torrie 41Barbot - Torrie26:0226:02
75 Sabido Hugo ManuelPorta da Ravessa - Zurich  22Porta da Ravessa - Zurich ,,26:02
76 Sampaio Joaquim Alberto CamposCarvalhelhos - Boavista  31Carvalhelhos - Boavista ,,26:02
77 Teixeira CarlosCarvalhelhos - Boavista  31Carvalhelhos - Boavista ,,26:02
78 Faria Claudio MiguelBarbot - Torrie 24Barbot - Torrie26:2926:29
79 Sojo DavidMatesica - Abóboda 23Matesica - Abóboda27:1427:14
80 White MatthewUS Postal Service 27US Postal Service27:2527:25
81 Gálvez IsaacKelme - Costa Blanca 26Kelme - Costa Blanca27:3327:33
82 Sousa Alves Célio CristianoParedes Rota dos Moveis - Antares VIP 24Paredes Rota dos Moveis - Antares VIP27:5527:55
83 Sousa ÉlioCantanhede - Marques de Marialva 23Cantanhede - Marques de Marialva28:3628:36
84 Saugrain CyrilBigMat - Auber 93 28BigMat - Auber 9328:5428:54
85 Lebreton LylianBigMat - Auber 93 30BigMat - Auber 9329:2129:21
86 Mayo IbanEuskaltel - Euskadi 24Euskaltel - Euskadi29:2229:22
87 De Sousa Jose manuelPorta da Ravessa - Zurich  27Porta da Ravessa - Zurich 29:2729:27
88 Vieira HermanoASC - Vila do Conde  21ASC - Vila do Conde ,,29:27
89 Sousa FernandoParedes Rota dos Moveis - Antares VIP 22Paredes Rota dos Moveis - Antares VIP29:3629:36
90 Verstrepen JohanLampre - Daikin 34Lampre - Daikin,,29:36
91 Zandio XabieriBanesto.com 24iBanesto.com,,29:36
92 Díaz de Cerio RubénEuskaltel - Euskadi 25Euskaltel - Euskadi30:1630:16
93 Sánchez Domingo JoséPorta da Ravessa - Zurich  31Porta da Ravessa - Zurich 30:2730:27
94 Agostinho Rosa JoseLA Alumínios - Pecol 33LA Alumínios - Pecol30:4830:48
95 Roque RuiLA Alumínios - Pecol 25LA Alumínios - Pecol,,30:48
96 Sarkauskas SauliusCantanhede - Marques de Marialva 31Cantanhede - Marques de Marialva33:1933:19
97 Gerrikagoitia GorkaEuskaltel - Euskadi 28Euskaltel - Euskadi33:2633:26
98 Lozano RobertoKelme - Costa Blanca 24Kelme - Costa Blanca35:5135:51
99 Serrano Rafael 1435:5335:53
100 Pascal EricMatesica - Abóboda 27Matesica - Abóboda,,35:53
101 Bertoletti SimoneLampre - Daikin 27Lampre - Daikin36:3736:37
102 Vítor Hugo ManuelCantanhede - Marques de Marialva 25Cantanhede - Marques de Marialva38:2838:28
103 Pires BrunoASC - Vila do Conde  20ASC - Vila do Conde 39:2639:26
104 Costa RicardoPorta da Ravessa - Zurich  24Porta da Ravessa - Zurich 41:0841:08
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result

Race information

Volta ao Algarve logoDate: 13th February 2002
Race category: Men Elite
Parcours type: 0*
PCS point scale: 2.1

Websites:
twitter.com/VAlgarve2020
www.voltaaoalgarve.com/en
www.facebook.com/VoltaAlgarveOfficial
www.fpciclismo.pt
All information and specifications shown on this website are based upon the latest available information provided by race organizations, teams and riders. No rights can be withdrawn from rankings, results or statistics as presented on this website.   0.1001 sec.